Nummer 101. Donderdag 20 December 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VIISTETA, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: ANTOON TIELEN Waalwijk. die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. 38 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Waalwpscle en Lugsirulsrhr Courant, it blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,fiÜ daan en b cent per regeJ. groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, morden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg Reclames 15 cent per regel. De verpletterende lasten, welke de tegen woordige staatkundige toestand van Europa allen volkeren oplegthebben ten slotte de parlementen, die het meest geneigd waren tot alle opofferingen in 't belang der nationale verdedigingtot nadenken gestemd. Zoo heeft de discussie over de nieuwe militaire wet in den Oostenrijkschen rijksraad onder de afgevaardigden diep verschil van gevoe len en ernstige bezorgdheid aan den dag gebrachtwaardoor eenigen zich niet hebben ontzien met nadruk te wijzen op de gevaren, welke het handhaven van het drievoudig verbond volgens hen het rijk der Habsbur- gers doet loopen. Zelfs het Italiaansche parlement, nog kort geleden zoo ingenomen met Crispi's anti- Fransche staatkunde schijnt terug te deinzen voor de zware offers, die gevraagd worden voor het leger. Voor 't oogenblik is 't nog slechts te doen om 25 millioen lire voor nieuwe versterkingen en nieuwe oorlogschepen, voor den aanmaak van geweren en kanonnen maar daarna zal nog minstens Vs milliard noodig zijn om het Italiaansche leger te re- organiseeren volgens de eischen van den Duit- schen generalen staf om het in staat te steHen de rol te spelen welke de machtige bond genoot het in de toekomst zal opleggen. Ook zijn de bureau's der kamer begonnen met aan den minister van financien Magliani de goedkeuring te weigeren van de finan- cieele maatregelen, voorgesteld om die eerste militaire uitgaven te dekken. De vertegen- DOOR Dat sprookje was niet verwezenlijkt, ten minste niet voor (le beide menschen, die het met elkan der beleefd hadden. Vreemd en vijandig waren ze gescheidenvreemd en vijandig hadden ze elkander weer ontmoet, en zoo stonden ze nog tegenover elkaar. De jongeling was een man ge worden, die eenzaam en onverschillig het leven doorging; het kind was tot een vrouw gerijpt, schoon en gelukkig, maar wat dat uur hun had geschonken, ze hadden het beiden nog niet weer ondervondeneerst op dezen somberen herfst avond schoot dat alles hen weer te binnen. En toen die herinnering bij hen ontwaakte, verzon ken de jaren, die daartusschen lagen, in liet niet, verzonken haat, strijd en verbittering, en bleef er niets anders over dan het diep onuitsprekelijk verlangen naar een ongekend geluk, dat voor de eerste maal ontwaakt was onder de betooverende tonen, die boven Vineta opstegen niets dan de droom bij zonsondergang. Waldemar was de eerste, die zich hieraan ont rukte; hij "streek haastig mei de hand over het voorhoofd, alsof hij al die beelden en fantasieën met geweld wilde verdrijven. //Wij doen beter met naar de houtvesterswo ning terug te gaan en het jachtgezelschap daar af te wachten," zeide hij gejaagd, «'t Begint te schemeren en men kan in dien dikken mist bijna niet adem ademhalen." Wanda stemde hiermede volkoipen in; ook zij wilde niet langer zien, wat die nevel haar te zien gaf, wilde ten koste van eiken prijs dat sa menzijn afbreken. Zij sloeg den sleep van haar rijkleed over den arm en maakte zich gereed om heen te gaan. Waldamar wierp het geweer over den schouder, maar bleef plotseling staan. «Ik heb u straks met mijn vermoeden belee- digd misschien u ten onrechte beschuldigd. Maar antwoord mij oprechtgold die bede om vergiffenis, waartoe ge u hebt willen verne deren, niet slechts ten halve Waldemar Nordeck? woordiging zal ten slotte wel toegeven tegen over de noodzakelijkheid van den toestand waarin de regeering' haar geplaatst heeft hieraan valt niet te twijfelen. Maar dit be gin van wederstand zal te Berlijn gewis grooteu indruk maken en iuvloed uitoefenen op Bismarck's niets ontziende politiek. De Fransche kamer heeft een buitenge woon oorlogsbudget toegestaan bedragende 770,731000 fr., tengevolge van het nieuwe program van kosten voor de verandering der wapenen en oorlogs- werktuigen en voor de voltooiing van het verdedigssysteem van Frankrijk. Die geduchte uitgaven zullen gedekt wor den door het overschot van 54 millioen beschikbaa' uit de opbrengst van de conver sie der rente, en het overige door uitgiften van schatkistbons. Frankrijk krijgt zoodoende een vlottende schuld van bijna 2 milliards, welke het ten laatste zal moeten dekken door eene leening. Waar zal men dc bron nen moeten zoeken om er den dienst van te verzekeren en het budget in evenwicht te brengen? Zeker niet in een inkomstenbe lasting, die zoo impopulair mogelijk is. Als de staten nog maar wat voortgaan met hunne wapeningen, op denzelfden voet als thans steeds hoog opgevende van hunne vreedzame gezindheid, dan moeten de volkeren er toe komen om den oorlog te wenschen, als het eenige middel om hen te bewaren voor volkomen ondergang. De diplomatieke moeilijkheden, ontstaan tusschen Rusland en Perzie houden terecht de openbare meening in Engeland bezig ofschoon ze wel wat van hare scherpte verloren hebbensedert eindelijk het exe quatur is verleend aan den consul-generaal door den czar te Mesched benoemd. De shah zal ook wel het besluit intrekken waarbij de vrije vaart is toegestaan op de Karoumzoowel als het verbod om koren uit voeren uit de provincie Charistan want een conflict met Rusland zou zijne onafhan- Gold ze niet veeleer den eigenaar van Wilicza, met wien men op een goeden voet tracht te staan, opdat hij toesta, of althans oogluikend toelate, wat er op zijn goederen voorvalt?'' //Weet ge dan?"- viel Wanda hem ontsteld in de rede. „Genoeg om u van alle zorg te ontheffen, dat gij u onvoorzichtig hebt uitgelaten. Denkt men werkelijk dat ik zoo dom ben om niet te zien en te weten, wat ieder ander ziet en weet en reeds te L. het praatje van den dag is, dat Wilicza de zetel is eener partij, waarvan mijne moeder de ziel en het middelpunt uitmaakt Ge kunt mij zonder eenig gevaar toestemmen, wat in den geheelen omtrek bekend is wat ook ik wist eer ik hier kwam-" Wanda zweeg; ze trachtte op zijn gelaat te lezen, hoeveel hij reeds wist, maar Waldemar's gelaat was niet gemakkelijk te ontcijferen. Hij was en bleef als gesloten. «Maar hierover zullen we thans niet spreken," hernam hij. «Ik verzoek een antwoord op mijn vraag. Was die zelfoverwinning van straks vrij willig of was ze u bevolen? Nu, zie mij niet zoo verontwaardigd aan Ik vraag 't immers maar, en mij dunkt, Wanda, gij kunt 't mij niet kwalijk nemen, als ik eenige voorkomendheid van uwentwege wantrouw." De jonge gravin zou deze woorden waarschijn lijk als ccn nieuwe beleediging opgenomen en in dien zelfden geest beantwoord, hebben, als daarin niet iets had doorgeschemerd, dat haar onwillekeurig ontwapende. Waldemar was van houding veranderd, sedert hij ginds in dien ne vel had gestaan; het kille vijandige was daaruit geweken en ook zijn toon klonk anders en vrij wat zachter dan straks. Wanda kon zelfs een lichte siddering niet bedwingen, toen hij na ja ren voor het eerst weer haar naam uitsprak. yAls tautc mij onbewust soms tot werktuig gebruikt heeft om haar doel te bereiken, moet ge dit met haar zien te vereffenen en niet met mij antwoordde zij zacht, en het scheen alsoi een onzichtbare macht al het kwetsende aan hare woorden benam. «Ik begreep er niets van; ik was een kind, dat alleen mijn eigen luimen en invallen volgde. Maar nu en her hief ze het hoofd op «nu ben ik zelve aansprakelijk voor mijn doen en laten, en voor wat ik straks heb gedaan, was ook ik alleen verantwoordelijk. Ge hebt gelijkhet gold niet Waldemar Nordeck. kelijkheid erg in gevaar brengen daarbij zal het Engelsche ministerie, dat zijn raad gever isaan eiken prijs verwikkelingen trachten te vermijden in het verre Oosten, welke rechtstreeks de Engelsche heerschappij in Indie zouden bedreigen. Het Spaansche ministerie is opnieuw sa mengesteld maar met elementen die het geen lang bestaan schijnen te beloven. Men schrijft aan Sagasta het plan toe om de zittingen der Cortès te schorsen tot in Maart, om aan de overprikkelde staatkundige driften tijd te laten tot bedaren intus- schen zou hij de vorming voorbereiden van een coalitie ministeriewelks zending zou zijn de wet op het algemeen stemrecht te doen aannemen voor de ontbinding. Zoo worden de levensbelangen der volkeren op geofferd aan het partijbelang. De schitterende uitslag der inschrijving op de nieuwe Russische leening schijnt de soort malaise te hebben verdreven, die de geld markten drukte, en dit in weerwil van den treurigen toestand der Panama onderneming, waaronder de Parijsche beurs zoo zwaar gebukt gaaten welker val de belangen van een groot gedeelte der Fransche natie ern stig zou benadeelen. Het Fransche ministe rie heeft naar aanleiding van deze aangele genheid een échec geleden. De kamer heeft namelijk Zaterdag met 262 stemmen tegen 188 het voorstel der regeering verworpen strekkende om de Panama-maatschappij te machtigen hare betalingen uit tt stellen l 'eze stemming heeft veel opzien gebaard en 's avonds op de kleine beurs zijn de kanaal-, aandeelen gedaald tot 101; een lid der kamer zijn stem motiveerende, heeft verklaard dat de maatschappij over drie maanden niet verder zou zijn dan thans, 't Is mogelijk maar toch mag men wel verwachtën dat de regeering een nieuwe poging zal doen om deze nationale onderneming te redden. De ze ramp zal heel wat opspraak wekken want er zijn ruim 600000 aandeelhouders. Sedert wij elkaar hebben teruggezien, heeft hij mij geen aanleiding gegeven, een verzoening met hem te zoeken of te verlangenik wilde den eigenaar van Wilicza noodzaken, eindelijk het gesloten vizier op te lichten. Dit is nu niet meer noodig. Sedert het gesprek, dat ik thans met hem gevoerd heb, weet ik, wat ik tot dusver slechts vermoedde, dat wij in hem een verbitterden en onbarinhartigen tegenstander hebben, die in het, beslissend oogenblik van zijn macht gebruik zal maken, al moet hij hierbij ook alle banden van bloedverwantschap verscheuren." «En aan wie zouden mij die banden hechten?" vroeg Waldemar somber. «Aan mijne moeder soms? Wij weten beiien op welken voet wij met elkander staan, en zij vergeeft het mij thans minder dan ooit, dat ik de erfgenaam ben van het fortuin der Nordccks en niet haar jongste zoon. Aan Leo misschien 't ls mogelijk dat er zoo iets als broederliefde tusschen ons bestaat, maar ik gel >of niet dat zij stand zal houden als onze wegen zich kruisen, ten minste niet van zijn kant." «Leo zou u gaarne als broeder tegen:oet zijn gekomen, als gij het hem niet onmogelijk hadt gemaakt, merkte Wanda aan. «Ontoegankelijk waart ge altijd, ook voor hem; maar vroeger wa ren er toch nog oogenblikken, dat hij vertrou welijker ïóet u kon omgaan, dat men kon mer ken dat ge broeders waart; maar nu is 't niet van zijn trots te vergen, nog langer pogingen aan te wenden om den koelen tegenstand te overwinnen, waarmede gij hem en alles, wat u hier omgeeft, weerstand biedt, 't Zou tevergeefs zijn, als moeder en broeder u liefderijk tegemoet kwamen: gij zoudt dit met een hardheid beant woorden, die zich niets om hen of om iemand ter wereld bekommert." Zij zweeg, want Waldemar stond dicht nevens haar en zag haar diep in de oogen. «Ge oordeelt zeu* juist en zeer streng," zeide hij langzaam. «Maar hebt ge uzelve wel eens af gevraagd, wat mij hard gemaakt heeft? Er is een tija geweest, dat ik het niet was, ten minste niet tegen u, dat een woord, een blik mij kon leiden, dat ik mij geduldig aan elke luim on derwierp. Gij had destijds veel, misschien alles van mij kunnen maken, Wanda. Dat gij 't niet verkoost, dat mijn broeder met zijn knap voor komen en ridderlijke manieren reeds destijds door u werd voorgetrokken, was eigenlijk niet 't Is waar er zullen individueel geen groote verliezen geleden worden maar iedereen zal getroffen zijn. Als de zaak bankroet gaat zullen natuur lijk al de houders van schuldbrieven derPanama- maatschappij hunnen tegenspoed wijten a n de republiek en zich scharen onder de aan hangers van Boulanger. 't Is dus in 't belang van het ministerie en van de republi- keinsche instellingen aan die schuldeischers de beschermende hand te bieden. Of alles nu verloren is en van de geheele onderneming verder niets zal komen? Ge lukkig is het zoover nog niet gekomen de gang der zaken is ernstig bemoeielijkt, maar daarom nog niet gestuit. Een raad van ad ministratie is benoemd ter voorziening in alle voorkomende moeilijkheden gedurende de drie jnaanden dat de maatschappij is opgeheven Die tijd moet worden ten nutte gemaakt om een uitweg te zoeken; reeds is aan het ministerie van financien een com missie, uit rechtsgeleerden en geldmannen bestaandebijeengekomen om te beraad slagen over de middelen ter voltooiing van het groote werk en ter behartiging van de belangen der betrokkenen bij het kanaal. Reeds is een plan aan hun onderzoek on derworpen om na goedkeuring der regeering te worden voorgelegd. Misschien dat daar door meer doeltreffende maatregelen geno men worden want eigenlijk was het uitstel voor driemaanden van den vervaldag der ren ten slechts een halve maatregeldie wel de crisis zou hebben uit-, maar daarom nog niet afgesteld. Te Leuven hebben studenten-ongeregeld heden plaats gehad. De Vlaamsch en de Waalschgezinde jongelieden der universiteit twistten in den laatsten tijd herhaaldelijk meer dan natuurlijk wat hadt ge ook met mij kunnen aanvangen Maar begrijpt ge niet, dat dit een keerpunt in mijn leven is geweest en dat ieder, die geen aanleg heeft om zich ongelukkig te voelen, zooals ik bijvoorbeeld, hard en wan trouwend wordt Nu, wel is waar, beschouw ik het als een geluk, dat aan die jeugdige droome- rijen zoo onverwachts de bodem werd ingesla gen waarschijnlijk zou mijne moeder op de ge dacht- zijn gekomen, ons ten tweeden male het drama te laten opvoeren, dat hier een grooie twintig jaren geleden gespeeld werd, toen een Nordeck eene Morynski tot vrouw nain. Gij hadt u als zestienjarig meisje misschien naar het ver langen uwer familie gevoegd en ik had het lot van mijn vader gedeeld. Daarvoor zijn wij beiden bewaard gebleven, en nu is dat, alles se dert lang geleden en vergeten. Ik wilde u slechts even te binnen brengen, dat gij geen recht hebt mij van hardheid te beschuldigen, of mij aan te klagen, als die hardheid zich tegen u en de uwen wendt. Mag ik u thans naar de houtvesters woning geleiden Wanda voldeed zwijgend aan deze nitnoodi- ging; hoe opgewonden en strijdlustig zc ook in het eerst tegenover hem had gestaan, zoo had de wending, die het gesprek allengs nam. haar de wapens uit de hand genomen. Zij scheidden ook ditmaal als vijfden, maar beiden voelden, dat de strijd tusschen hen van dit uur af een ande ren vorm had aangenomen Misschien was hij er niet lichter door geworden. De vlakte lag nog in dichten nevel verzonken, waarover de avondschemering zich meer en meer uitbreidde. Boven het meer zweefde nog de witte wolk, maar thans was ze niets anders dan een vormelooze klomp; het visioen, dat zich daaruit ontwikkeld had, was weer verzonken of vergeten dat wisten alleen die beide menschen, die thans, zonder een woord te spreken, nevens elkander voortstapten. Hier, in de half ontbladerde bos- schen, in het weemoedig schemeruur, had hen de herinnering omzweefd van de oude zeelegende uit het verre noorden en hun weer hare pro fetie toegefluisterd: «Wie Vineta slechts eens heeft aanschouwdblijft levenslang door het smachtend verlangen daarnaar bezield, al sleept het hem eindelijk mede in de diepte." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1