Frankrijk- Engeland. Duitsohland. Italië. Afrika. Amerika. BINNENLAND. X- De Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons doel" van Waalwijk en Bezooien, gaf gisteren avond hare eerste winteruitvoering in de zaal van den heer Ant. van der Zaken, te Be- zooien. STAAT VAN BRIEVEN naar aanleiding van het aanhangige wets voorstel van Coremans en geraakten dikwijls handgemeen. Maar een pasgekozen praeses van het korps had de twee partijen ver zoend, en Vrijdag gaven dezen een feest ter eere van den nieuwen voorzitter Alles ging goed tot 's avonds. Toen geraakten de tegenstanders weder handgemeen. De politie kwam tusschenbeide maar nu vereenigden zich de twee partijen (te zamen ongeveer 500 man) vielen de agenten aanen dreven die op de vlucht. In het gevecht werd een inspecteur ernstig gewond door een slag op het hoofd met een looden knop van een wandelstok. Verscheidene der oproermakers werden in hechtenis genomen. Later vielen de studenten nogmaals de politie aan maar deze geholpen door een aantal burgersdreef met de sabel in de hand den troep uiteen. Daarop vereenigden de jongelieden zich weerom aan het station lantaarns stuk te slaan plantsoen te vernielen en andere bal dadigheden te bedrijven. Zij werden einde lijk nogmaals uiteengejaagd door de politie die daarbij nog tien studenten in hechtenis nam. De in hechtenis genomen jongelieden zijn den volgenden morgen weer vrijgelaten. Maar het gebeurde zal zeker ernstige gevol gen hebben. Op de Schelde bij Antwerpen heeft men Vrijdag het gestrande ijzeren schip „Dragoon," dat een gevaar voor de scheep vaart opleverde in de lucht laten springen. Nadat de pontonniers een paar dagen te voren de noodige onderzoekingen hadden gedaan, werden er 16 partijen dynamiet te zamen 216 kilogram op verschillende plaatsen gelegd. Dat onderzoek en het leggen van het dy namiet moestzooals men begrijptuiterst voorzichtig gaan en was een zeer gevaarlijk werk. Eindelijk was alles gereed en kon men het gevaartedat op ruim 1000 meter van den Doel en 450 meier van den oever lag, laten springen. De ontploffing leverde een grootsch schouw spel op. Het water werd bruisend als bij een hoes, in twee bergen omhoog geworpen, de schok bracht een kokende stormachtige beweging in de rivier te weeg en de slag werd tot op grooten afstand vernomen. Geen vuurwerk met al zijn pracht van kleuren kon halen bij dit trotsche waterwerk. De ontploffing slaagde volkomen. Het schip is voor het grootste gedeelte vernield, en wat er van overbleef, zal men weldra doen verdwijnen. Te Quaregnon heeft men het werk al gemeen hervat. Te Hornu Cuesmes, Flenu en vooral te Frameries, het centium der be wegingzijn nog eenigen die het ledigloo- pen nog niet opgeven. De veldtocht ten gunste der algemeene werkstaking kan als mislukt beschouwd worden. De commissie uit de kamer van afgevaar digden die het ontwerp-Floquet tot herzie ning der grondwet behandeldebeschouwt hare werkzaamheden als bijna geëindigd; het omstandige rapport zal begin Januari aan de kamer worden verstrekt. De commissie ter beraadslaging over plannen om de Panama-quaestie tot een goed einde te brengen moet het volgende ontwerp aan de regeering willen voor leggen. De betaling der coupons van de aandeelen en obligatien zou worden gestaakt gedurende den nog vereischten tijd om het kanaal te voltooien. De maatschappij zou niet failliet worden verklaardmaar de leiding overdragen aan een syndicaat van bankierswelk syndicaat nieuwe aandeelen zou uitgevenwaarvoor de houders van aandeelen en obligatien der oude maatschappij de voorkeur zouden hebben. Deze aandeelen der nieuwe maat schappij zouden recht geven op de winsten van het kanaal maar het batig slot dier winsten zou worden bestemd voor de houders der aandeelen van de oude maat schappij. Uit Perpignan is bericht ontvangen dat aanhoudende stormen met zware regens het geheele departement gedurende drie dagen teisterden. Verschillende dorpen zijn overstroomd. De beeken stroomen als berg rivieren. De spoorweglijnen hebben veel geleden de dieust werd gestaakt. Het we der op zee is verschrikkelijk. Men vreest voor zware ongelukken. Te Port-Vendres zijn verscheidene schepen driftig geworden en verloren. Plet water staat op de kaden. De postbooten houden den dienst met zwaer vertraging vol. Verbetering is nog niet te bemerken. Aan boord van het gepantserd vaartuig eerste klasse „Amiral Duperré" is bij schiet oefeningen in de golf van San Juan een stalen kanongeladen met een kogel van 420 kilogesprongen. Vijf personen zijn hierdoor gedood. Volgens het „Journ. officiel" zijn Maan dag de nieuwe Fransche bankbiljetten van 500 fr. uitgegeven. De uitgifte van de nieuwe 100 francs zal spoedig volgen. De beruchte dief Van der Zande die onlangs met zijn bende door het gerechtshof van het Fransche departement Nord werd veroordeeld en voorloopig opgesloten is in de gevangenis van Douai heeft met de zijnen een poging gedaan om te ontvluchten. De mannen twintig in getal, hadden zich in vier groepen verdeeld tot het uitvoeren van hun welberaamd plan. Twee daarvan zouden handelend optreden bij het overrom pelen van de bewakers, en de twee anderen moesten dienen als reserve, om in geval van nood hunne makkers te helpen. Het plan slaagde ten deele. Een opzichter en nog een beambte werden overrompeld geboeid, van hunne sleutels beroofd, en met een prop in den mond in een hok gestopt. De hoofdcipier werd met zijn bediende in zijn kantoor opgesloten. Maar vóór men den portier onschadelijk had kunnen makenbemerkte deze dat er onraad was, en versperde hij den gevange nen den uitweg door een hek met bijzondere sluiting. Inmiddels had de gevangen hooldcipier uit een venster van zijn kantoor een voor bijkomend meisje toegeroepen dat zij gen darmes moest halen. De gendarmes kwamen spoedig en de twintig veroordeelden werden weder in hunne cellen opgesloten. Na eenig zoeken vond men de beide op zichters in het hok, waar de boeven hen op gesloten hadden. Een hunner was bijna gestikt door de prop in zijn mond. De meening over de laatste berichten aan gaande Stanley en Emin-Pacha loopt zeer uiteen, hoewel verschillende bijzonderheden al meer en meer voet geven aan het ver moeden, dat beiden wel degelijk de gevan genen van den mahdi zijn. De twijfelaars gronden hun wantrouwen daarop, dat alles een krijgslist zal zijn om Suakim voor een groote versterking van En- gelsche zijde te bewaren en een expeditie ten gunste van Emin tegen te houden. De Hamburg. Corresp. deelt mede, dat het rijksgerechtshof geweigerd heeft de voorloo- pige invrijheidstelling van doctor Geffcken tegen borgstelling van zijn gansche vermo- gen. De meening, dat de zaak in den doofpot gestopt zoude worden, is dus wel al te op timistisch geweest. Volgens de Nat. Zeit. heeft, de keizer weder eenige generaals gepensionneerd. Prins Alexander van Hessen, de vader van prins Alexander van Battenberg, den voormaligen vorst van Bulgarije, en den prins van Battenberg, schoonzoon van koningin Victoriais Zaterdagmorgen te Darmstadt overleden. Het aantal dooden tengevolge van den brand in de katoen fabriek te Neumünster bedraagt 13. Twaalf personen zijn in de vlammen omgekomen en een is overleden aan de bekomen brandwonden. Door het springen uit de vensters hebben zich negen personen zwaar gekwetst. De officieele Duitsche bladen maken veel misbaar over een redevoering, welke de generaal Batianoff te Re val, bij de inwijding van een militaire begraafplaats, heeft gehou den. De generaal zou gezegd hebben, dat het schoonste kerkhof voor den Russischen soldaat het slagveld is aan de overzijde der grenzen. Op een boerderij van vorst Bismarck, waar tevens een herberg wordt gehouden, is Zondagmiddag door een onbekende oorzaak brand ontstaan. De vlammen verspreidden zich zeer snel en het geheele huis werd in de asch gelegd. De inboedel is door de flinke hulp der brandweer, de crimineele po litie en het personeel van het spoorwegsta tion te Friedrichsruhe gered. De groote manufacturenfabriek van Doll- fus, te Mulhausen (Elzas), zal naar Belfort verplaatst worden, naar men zegt, om de bezwarenwelke de firma van wege het Duitsche landsbestuur ondervindt. De verplaatsing van deze fabriek zal voor de streek een onherstelbaar verlies zijn. De minister van oorlog heeft in den mi nisterraad de noodzakelijkheid aangetoond om bij verschillende spoorlijnen van strate gisch belang het enkel spoor aantevullen tot dubbel spoor. De minister toonde met cij fers aan, dat dit bij een plotselinge mobili satie voor het Italiaansche leger eenige da gen zou verschillen in den tijd, noodig om cle hocfdmacht van bet leger op de noord westelijke of noordoostelijke grenzen te bren gen. De minister van openbare werken zal hiervoor een krediet van vijf en negentig mil- lioen francs aanvragen nog vóór de va- cantie. Mgr. Persico, die door den paus werd belast met een onderzoek betreffende de Iersche zaken, is bijna gereed met zijn ver slag. Men weet daaromtrent reeds het een en ander mede te deelen, o. a. dat de pause lijke afgevaardigde 'tot de slotsom komt, dat Ierland strijdt voor een rechtvaardige zaak, maar met ongeoorloofde middelen. Hij keurt ten strengste alle geweldadigheden af, maar hij is van oordeel, dal er, om rust en vrede in Ierland te herstellen, aan de staatkundige eischeu van het land voldaan moet worden. De vulkaan op de Liparieilanden is in volle werking en gaat verzeld van een on- derzeesche uitbarsting op een kilometer af stand van den hoofdkrater. De zee kookt en dampt en hemelhoog verheft zich de water zuil, waarin zich de lava mengt, terwijl zware steenen omhoog geworpen worden. Het is een grootsch gezicht van Millazzo op Sicilië at; verscheidene ingezetenen zijn met een stoomboot naar zee gegaan om het schouw spel nog naderbij te zien. In het marine-hospitaal te Spezzia heeft een ziekenoppasser, Orsini genaamd waar schijnlijk een afstammeling van het vermaarde Italiaansche vorstengeslacht een kameraad, met wien hij 's morgens twist had gehad, onverhoeds doodgestoken. Hij verwondde voorts nog drie soldaten, die hem zijn dolk wilden afnemen. Een dezer laatsten is reeds aan zijn wonden overleden. PIETERMARITSBURG, 17 Dec. Inland- sche arbeiders, die uit Swaziland komen, brengen de tijding van eene vreeselijke slach ting in de kraal des konings van Swaziland. Hij zou zijn eersten minister en zes andere hoofden met al hun aanhangers hebben la ten ombrengen, wegens een voorgewend com plot om hem te vermoorden en door zijnen broeder te vervangen. De Canada-quaestie komt weder op het tapijt. Buttersworth, afgevaardigde van Ohio, heeft in de kamer van vertegenwoordigers het voorstel gedaan, dat de Vereenigde Sta ten met Groot-Brittannië en Canada een ver gelijk moeten trachten te treffen, dat Canada bij de Vereenigde Staten wordt ingelijfd, welks schulden door de Vereenigde Staten dan geheel of gedeeltelijk overgenomen zou den worden. Verzonden gedurende de 2e helft der maand November Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. F. van Baal Rotterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst vau het postkantoor terugbekomen worden. De directrice, WASHINGTON. WAALWIJK, 19 Dec. 1888. Openbare vergadering van den gemeente raad op Donderdag 20 Dec. n/m. ö1^ ure. Te behandelen zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van a. lid armbestuur b. lid gasthuiscommissiec. gascommissied. havenmeester, e. stembureau voor alle ver kiezingen van 1889. 3. Machtiging marktgeld verpachting. 4. verhuring grond veldtent. 5. Onderwijs. 6. Dokterszaak. 7. Brief ged. staten schutterij begr. 8. Wijziging begrooting 1888. 9. Reclame hoofdelijken omslag. jC.Gisteren avond heeft op Musis Sacrum alhier eene vergadering plaats gehad van de XIVe afdeeling de Noordbrabantsche maat schappij van landbouw. Als spreker trad op de heer Brunt, rijks veearts te Capelletot onderwerp had hij gekozen oorzaken van ziekten, vooral bij dierenin ons volgend nummer komen wij hierop terug. Verder is nog behandeld een voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van het reglement der maatschappij. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering is aangewezen de heer J. A. J. van Heijst. De wijze, waarop de koren werden ten ge- hoore gebracht, getuigde van degelijke stu die; de verschillende nummers voldeden dan ook uitmuntend, zelfs zoo, dat na afloop van het programma op algemeen verzoek „La Patrouille" herhaald moest worden. „Vergeet mij niet" werd allerliefst gezongen door 4 jonge dames, die natuurlijk stormachtig werden toegejuicht. De beide blijspelen en de komieke scènes liepen mede goed van stapel, zoodat over 't geheel de uitvoering zeer goed geslaagd ge noemd mag worden. Een Nederlander, de heer Tempel, thans in de Transvaal vertoevende, waar schuwt in de Groninger Ct. de dienstmeisjes en werklieden tegen schoonklinkende adver- tentien met aanbieding van betrekkingen in dat land. Daarin worden b. v. werklieden gevraagd tegen een weekloon van f20 tot f30. Dat is prachtig zegt dan de eenvoudige werkman, die met de Transvaalsche toestanden niet bekend is, en hij die aan pl m. f10 per week gewend is, begint te watertanden. Als hij geld had om de reiskosten te betalen, wis en drie hij ging er heen. O, vriendlief, dat is geen bezwaar, daar wordt voor gezorgd die lui zullen u wel in de gelegenheid stellen en dan kunt ge dat later weer afbetalen. Voor de goede orde wordt er even een contractje gesloten, waarin gij u verbindt om ten minste voor een bepaalden tijd in hun dienst te blijven. De werkman heeft geen bezwaar meer, 't contract wordt geteekend en hij gaat op reis. Hij is echter nog maar pas in de Trans vaal, of daar komt hij tot de ontdekking, dat hij er leelijk ingeloopen is. Krijgt hij dan het toegezegde loon niet? O ja, natuurlijk! maar hij merkt dat hij in Holland meer kan koopen voor f 10 dan in de Transvaal voor f20, en voorts, dat een flink werkman ruim f50 per week kan ver dienen. Nu, zegt de werkman, dan bedank ik u en ga naar een ander. Ja, wacht even, goeie vrind ge hebt een contract gesloten; als uw diensttijd om is, en uw patroon zijn voor schot terug heeft, dan kunt ge gaan. Maar, zoo zult ge zeggen, als dat waar is, dan is dat bedriegerij Neen, M. de R. bedriegen is 't niet, 't is wat anders, weet ge, maar bedriegen is 't niet. De man krijgt immers wat hem toe gezegd is, hij heeft dus niets meer te vor deren. Maar of het waar iswat ik u vertel Laat me u dan even zeggen dat vier van mijne reisgenooten (leerlooiers) ook in Hol land aangenomen waren en hun is het even zoo gegaan Ze meenden nu uit den brand te zijn, maar ze kwamen er juist midden in. Onlangs werd door een mevrouw een dienst meisje uit Holland gevraagd en zij bood f160 per jaar aan; dat is naar Transvaalsche munt 5 shilling per week. Die nu weet dat de dames hier voor een kaffermeid 8 k 10 shilling per week moeten betalen, die slaan op zulk een aanbieding in 't geheel geen acht. Maar die 't niet weten, vinden f 160 een heel groot loon en bijten al licht toe, later echter merken ze tot hun schrik dat er een weerhaak in dat lokaas zit. Laat toch niemand een verbintenis aan gaan in Holland. Wil een flink werkman naar de Transvaal gaan, hij doe het gerust; hij kan zich een flink bestaan verzekeren, maar hij moet uit eigen oogen kijken en zich niet aan allerlei bombast storen. De minister van justitie heeft het vol gend schrijven aan heeren procureurs-gene raal bij de gerechtshoven gericht Het heeft de aandacht getrokken dat op verschillende plaatsen in het rijk door lieden van verdacht allooi pogingen worden aange wend, om de landbouwende klasse te bewe gen tot emigratie naar Amerika, door on ware voorspiegeling omtrent de vooruitzich ten, die haar in dat werelddeel wachten. Heeren procureurs-generaal verzoeken in verband met dat schrijven heeren burgemees ters en commissarissen van politie een ieder in zijn ressort een wakend oog te doen hou den op de handelingen van lieden, die zich bezig houden met het geven van inlichtingen omtrent en de bezorging van landverhuizing, en noodigen hun uit om, bijaldien blijkt, dat door hen kwade praktijken, als waarvan hier boven sprake, worden aangewend, hem daar van bericht te doen toekomen. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben aan de gemeentebesturen in die pro vincie de volgende aanschrijving gericht In een aantal gemeenten dezer provincie zijn de plaatselijke verordeningen tot heden niet in overeenstemming gebracht met de bepalingen van het op 1 September 1886 in werking getreden wetboek van strafrecht. Al moge door artikel 27 der wet van 15 April 1886 (stbl. no. 61) de strijd zijn op geheven, die, met betrekking tot de bedreigde straffen, tusschen de wet en de plaatselijke verordeningen kan bestaan, toch achten wij het van overwegend belang, dat, waar het nog niet is geschied, de verordeningen aan eene algeheele herziening worden onderwor pen. Een aantal verordeningen dagteekenen reeds van 25 k 30 jaren geleden vele der daarin voorkomende bepalingen zijn verou derd en niet meer in overeenstemming met bestaande wetten. Sommige onderwerpen, die vroeger in de rijkswet geregeld waren, zijn nu aan den plaatselijken wetgever ter rege ling overgelaten, terwijl omgekeerd eenige onderwerpen vroeger door politieverordening, thans door de wet beheerscht worden. Het is daarenboven wenschelijk, dat de gemeenteraad de straffen, tegen de overtre ding der verordening bedreigd, bepale over eenkomstig de voorschriften van de artikelen 161 en 162 der gemeentewet, zooals die ar tikelen zijn vastgesteld bij art. 24 der boven aangehaalde wet van 15 April 1886 (Staats blad no. 64.) Wij verzoeken u deze aangelegenheid tot een punt uwer overweging te willen maken en het daarheen te leiden dat, voor zoover nog geene herziening heeft plaats gehad die voor 1 April 1889 tot stand komt.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2