P A A K D Advertentiën. TE KOOP. Hunne Inkomsten AANGIETEN, Ingezonden stukken. VERHOOGEN Huishoudelijk A r tik el Antoon Tielcn, Beperkte arbeidsdag. Spoorweg Vlijmen's Bosch. Een mooie vijfjarige, donker bruine merrie van gekruist ras mak in alle tuigente KOOP AANGEBODEN. Naar de N. Asser Ct. verneemt, is te Assen een particulier telegram uit 's Graven- hage ontvangen, volgens hetwelk door den koning is vernietigd het besluit van den ge meenteraad van Smilde, om de 8 onderwij zers aan de openbare lagere scholen in die gemeente met 1 April a. s. te ontslaan. Het bestuur der Nederlandsche Heide maatschappij heeft, in een te Arnhem ge houden vergadering, benoemd tot ambtenaar der maatschappij met den titel van houtves ter, den heer Willi. Pley, Oberförster Candi- dat te Hannover, die in 't begin van het volgende jaar zijn betrekking zal aanvaar den en zich daartoe te Wageningen zal ves tigen. Het lid van het bestuur, de heer G. Tutein Nolthenius aldaar, heeft op zich genomen, zich tijdelijk met de functien van directeur te belasten. Het ledental bedroeg bijna 100U, terwijl een 80-tal begunstigers toegetreden zijn, een aanwinst die nog wel niet groot genoemd kan worden, maar waardoor de maatschappij toch in staat is, het eerste dienstjaar reeds werkzaam op te treden. Zoo spoedig moge lijk in 't nieuwe jaar, zal de eerste aflevering verschijnen van het Tijdschrift, dat, eenvou dig ingericht, aan alle leden gratis zal wor den toegezonden. Verder zullen er énkele voordrachten over boschcultuur en over de werking der maatschappij gehouden worden en vleit het bestuur zich, dat de meer dan 1000 gemeenten, waaruit het nog geen ant woord op zijn circulaire ontving, nog een flink aantal leden bezorgen zullenalleen door groote deelneming toch, zal het moge lijk zijn met kracht te kunnen optreden. De uitgezaaide gerst en tarwe in het land van Altena is zeer mooi voor den dag gekomeninzonderheid tarwe is dezen herfst daar veel gezaaid. Door de agenten der ver schillende beetwortelsuikerfabrieken worden bereids contracten met de landbouwers ge sloten voor 1889, tegen ƒ11 per 1000 kg. De handel in hooi is daar van zeer weinig beteekenisvoor klaverhooi wordt besteed 118 a 20, voor haverstroo f 12 13 en voor tarwestroo f 14 a 15 de 500 kg. Maandag heeft te Utrecht de meeting plaats gehad der Katholieken in Ne derland. Lang voor het bepaalde uur waren alle plaatsen in „Tivoli"dat toepasselijk ver sierd was reeds bezet. Van heinde en ver uit alle provinciën van ons land waren af gevaardigden en deputatien, zoowel van leeken als van geestelijken in de grijze bisschops stad aangekomenhetgeen in de morgen uren een ongewone bedrijvigheid gaf. Onder de aanwezigen merkte men op leden der eerste en tweede kamer en veel hooggeplaatste geestelijken. Men schat de aanwezigen op 2200. Onder leiding van den heer Oosterbaan zong een krachtig mannenkoor, van 150 zangers uit verschillende koren saamgelezen, de Pabsthymmedie met veel bijval werd aangehoord. Daarop trad de voorzitter de heer Jos. de la Courtopheette alle aanwezigen hartelijk welkomen betuigde de vreugde der commissiedat zoovelen waren opge komen. Tal van telegrammen en andere bewijzen van belangstelling waren ingekomen. Dr. Schaepman deed eerst in het oorspronkelijke en daarna vertaaldmededeeling van het volgende telegram „De Heilige Vaderhoogelijk prijzende de belangstelling, die zijne goede Hollandsche katholieken toonen in de zaak der kérk en van het pausdom geeft met groote liefde aan de algemeene vergaderingdie morgen te Utrecht wordt gehouden, zijn Apostoli- schen zegen. Kardinaal Rampolla". De heer Kolkmanlid der tweede kamer las daarop twee adressen vooreen aan Z. H. den paus en een aan H. D. H. den aartsbisschop en de bisschoppen van Neder land. Het voorstel ter verzending werd bij ac clamatie goedgekeurd. De voorzitter dankte voor de warme blij ken van instemming waarmede de adressen zijn aangenomen en gaf daarna het woord aan dr. Schaepman. Deze hield eene redevoering over de be teekenis der wereldlijke macht en over het protestwelk laatste strekt niet om van staatslieden herstel te vragen, maar van God, die door een wonder de wereldlijke macht schiep en handhaaft en wien men wil af- smeeken dien ook door een wonder te her stellen. Ons bestek laat ons niet toe de gansche redevoering op te nemen, wij zullen alleen het slot aanhalen „Zoo staan wij hier in de heerlijke scha duw der vaderlandsche vrijheidhier vol geestdrift voor ons eigen vaderland, hier in volkomen trouw aan ónzen koning, dien God bescherme en behoede en nog vele jaren levens schenkehier in de zetelplaats van St. WillebrordWij staan hier en zeggen tot U o Godhet recht van den stoel van Petrus wordt met voeten getreden. Neem gij het in uwe hoede geef der kek haar vrijheid, den paus zijn onafhankelijkheid weder en bevestig het heerlijk woorddat zij die in U gehoopt hebben, in eeuwigheid niet worden beschaamd I" Luide en herhaaldelijk klonken de toe juichingen der vergadering die ook onder het uitspreken der redevoering telkens in luid gejuich was uitgebarsten. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van hulde aan den spreker voor zijn indrukwekkende rede. Het doel is volkomen bereikt. De trouw en gehechtheid aan den paus en de bisschoppen is opnieuw gebleken. Met die beginselen is de toekomst zeker. Spr. eindigde met den kreet Leve de paus, leven de bisschoppen Vol geestdrift werd dit herhaald. Het zangkoor zong daarna het „Tu es Petrusen besloot met het volkslied dat mede zeer werd toegejuicht en waarmede ve len instemden. De zoutsmokkelarij aan de Belgische grens begint zich meer en meer uit te breiden. Troepjes van 10 a 15 man trekken des nachts door bosschen, over slooten en velden, ieder met een lading van circa 40 kilo zout op den rug. Dit zout kost den smokkelaars aan de grens 7 cents per kilo, zoodat er voor hen aan ieder vrachtje ruim een rijksdaalder wordt verdiend. Vooral in dezen tijd (slachttijd) wordt het meest gesmokkeld. Gebeurt het, dat de lieden door de ambtenaren worden verrast, dan gaan allen op de vlucht en laten hun vracht achter. Zaterdag werden door de maréchaussée te 's Hertogenbosch aangehouden en voor loopig in bewaring gebrachtC. V., 16 jaar zonder beroepgeboren te Rotterdam en wonende te Vuchten J. V., oud 17 jaar geboren te Rotterdam en wonende te Keulen, beiden beschuldigd van zich te Keulen aan een belangrijken diefstal te hebben schuldig gemaakt. In de fabriek van de firma A. F. Smul ders te Utrecht heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een der werklieden wierp een ander een gloeiend stuk ijz r toe. De laatste had het ongeluk, het voorwerp niet met het daartoe bestemde werktuig te vangen, waar door het tusschen zijn kleederen viel en hem diep in het vleesch drong. Vreeselijk ver brand en gil'end van pijn werd de ongeluk kige van het stuk ijzer bevrijd. Zijn toestand is zeer ernstig. Omtrent den brand, die in den nacht van Zaterdig op Zondag te Goes woedde en waardoor de stoommeelfabriek van de firma J. H. C. Kakebeeke Gz. vernield werd, meldt men, dat het begin werd ontdekt ongeveer te half twaalf ure, en men al spoedig den stoom uit den ketel deed ontsnappen, uit vrees voor ergere onheilen, terwijl men tevens alle pogingen aanwendde om den brand te stuiten. Die pogingen gelukten niet, en wel dra kondigde een dikke rookkolom het voort woekeren van het vuur aan. De brandweer, de schutterij het college van burgemeester en wethouders, waren in korte oogenblikken op de plaacs des onheils tegenwoordig, doch alle maatregelen, die genomen werden, kon den niet verhoeden dat de vlammen naar buiten sloegen. Het was een vreeselijk ge zicht toen de geheele fabriekmet hare kostbare machinerieën en hare rijk met graan gevulde pakhuizen, eene vuurzee vertoonde die voor het ergste deed vreezen te meer, daar het gasthuis vlak naast de fabriek staat. Gelukkig heeft men dit laatste weten te bewa ren althans is de schade daaraan toegebracht, gering. De zieke en oude verpleegden, waar onder ook „het oude Nelletje," die des daags haar eeuwfeest gevierd had, werden in vei ligheid gebracht, voornamelijk in het nabij gelegen café Hartman doch de fabriek is geheel uitgebrand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De fabriek enz. was natuurlijk tegen brandschade verzekerd, maar behalve dat de eigenaren ontzettend nadeel lijden, doordat niet gewerkt kan worden, denkt men met bekommering aan de meer dan 60 ge zinnen, die door de ramp broodeloos worden. Capellc. Met den hooihandel gaat het sedert eenige weken den slakkengang. Voor de persen hier en in den omtrek wordt zoo goed als niets gekocht en werden er nu en dan niet eenige vroeger gekochte partijtjes hooi ingescheeptdan zou de aflevering gelijk staan met niets. Voor dezen tijd des jaars is dit eene zeldzaamheidwant de meeste verkoopers willen dan hun hooi af leveren omdat de tijd tot betaling der pachtsommen van het uit de hand gehuurd land weldra verstreken is. Zij krijgen echter geen kans vooral nietwanneer hun voor raad niet tot de eerste kwaliteit behoort of eenigszins miskleurd is. Naar stroo is de vraag daarentegen zeer levendigniet alleen de groote veeboeren koopen het druk maar het wordt zelfs per scheepsgelegenheid naar elders vervoerd, waardoor het reeds voor 32 per 1U0 KG. verkocht wordt. Bij gebrek aan strooisel wordt door anderen van droog slootriet en schraal hooi gebruik gemaakt. Het laatste wordt uit de heistreken voor 20 per 1000 KG. vrij aan huis aangeboden. Het paardenspel van den heer Schui tevoerder heeft hier groot bezoek gelokt vooral Maandagavond was de tent zoo vol, dat de eigenaar er zelf verwonderd over stond. Drunen, 17 Dec. Gisteren avond omstreeks uur j is, terwijl de huisgenooten afwezig waren brand ontstaan in het huis bewoond door Willem van Weertschoenmaker en winkelier alhier. Het pandgebouwd van steen, met riet gedekt, is geheel met al den inboedel vernield. In een oogenblik stonden de daaraan Oost en West grenzende gebouwen, met de schuur van de kinderen Francis Pullen, landbouwers, en Adrianus Schellekens, schoenmaker, die ook met riet en stroo gedekt waren, in lichte lauie. Het huis van W. van Weert en het huis met schuur van de kinderen Francis Pullen, zoomede hun inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. De eerste te Utrecht, de tweede te Zaandam. De brandweer van Drunen Wolfshoek en Elshout kweet zich verdienstelijk van hare taak. Omstreeks lD/a ure was het gevaar geheel geweken en werd de brandweer ingetrokken. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het Maandagavond door de harmonie „Eendracht gegeven concert heeft uitstekend voldaan. De verschillende nummers van het programma werden onder de verdienstelijke leiding van den hr. Brohm prachtig uitgevoerd, en het kluchtspel „Levend verbrand" liep naar eisch van stapel. De heer Van Ree, de gunstig bekende komiek uit Waalwijk, zorgde met het hem eigen talent voor de noodige afwisseling. llcusden17 Dec. Indien 's mans leven nog zoo lang gespaard wordt, hoopt de heer Jan van Herwaardenoudkapitein van de stoomboot Stad Heusden, op den aanstaa« den tweeden Kerstdag zijn honderdsten verjaardag te herdenken. Nog altijd kras, hoopt hij, zoo zijne gezond heid dit toelaat, op denzelfden dag een plei- zierreisje met genoemde stoomboot te maken, waarbij hij zelf de functie van kapitein zal waarnemen en het getal passagiers uit enkele genoodigden zal bestaan. Voorzeker een hoogst zeldzaam feit, zoo niet het eenige dat ooit plaats vond dat een stoomboot door een honderdjarigen ka pitein werd bestuurd. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot het tegengaan van overmatigen arbeid gaf vooral de voorgestelde beperking van den arbeidsdag in de afdeeli gen der tweede kamer tot vele bedenkingen aanleiding. Er werd gevraagd, waarom voor alle be drijven in de wintermaanden een korter dag taak werd noodig geacht dan in den zomer. Men wees hierbij op de spinnerijen, waar een langdurige arbeid in den winter veel minder bezwarend is dan in den zomer. Verder vestigde men de aandacht op den invloeddien beperking van den werktijd voor vrouwen en jongelieden op den arbeid van volwassen mannelijke werklieden zou hebben. De belangen der industrie zouden dus door deze beperking zeer worden bena deeld en ten opzichte der spinnerijen zijn dan ook' in geen enkel land zoo strenge maatregelen als dit artikel bevat, zelfs niet in Oostenrijk, waar men in dit opzicht zeer ver is gegaan. Men vreesde dat, indien geene dispensatie werd verleend, de wolspinnerijen in de zuidelijke provinciën de concurrentie tegenover Belgie niet zouden kunnen vol houden. Voorts scheen eene algemeene beperking van den arbeidstijd binnen de grens van 7 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds niet houd baar. Maar nog veel meer bezwaar is er tegen het voorschriftom den arbeid des avonds te 7 uur te eindigen Gelijk reeds eenigermate is aangevoerd, zal men bij de toepassing van dit artikel in moeilijkheid geraken ten aan zien van vrouwenarbeid in boerderijen, win kels, restauraties, hotels, koffiehuizen en der gelijke. Ook werd nog gewezen op de werk zaamheden van modemaaksters en naaisters, die gewoon zijn des avonds in werkplaatsen te arbeiden. Hiertegen werd echter aangevoerd, dat de beperking van den arbeid van jongelieden tot zeven uur wenschelijk is, ten einde het bezoek van herhalings-, teeken- en industrie scholen en catechisatiên te bevorderen. Sommige leden gaven wegens deze be zwaren in overweging, her artikel te beperken tot den arbeid in fabrieken. Voorts werd opgemerktdat het artikel onder alle omstamdigheden het verrichten van overwerk uitsluit. Dit scheen te ver te gaan. «g*gj»jgaa33B8ggB5Mii (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In de handelingen der kamers leest men Begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoor wegen, dienst 1889. Art. 13 juncto art. 21. Met eenige bevreemding fnam ondergeteekende kennis van de bezwaren «bij de behandeling van dit artikel ontwikkeld. //Hij is niet voornemens te reageeren tegen het «besluit der kamer van 18 Mei 1887, noch terug «te komen op de verklaring door den minister «Van den Bergh in de eerste kamer der staten- generaal afgelegd. Daartoe bestaat bij hem te «minder aanleiding, daar, ook naar zijne meening, «de wijziging van het station 's HertogenUo>ch «in haa'- geheel genomen, behoort tot ae uitbrei dingswerken en niet tot die van eersten aanleg." «Ten einde enz. «Nadat een enz. «Na zijne optreding enz. «De ondergeteekende heeft daarom gemeend «dat er thans geen bezwaar meer bestaat tegen «de aanbesteding der lijn Cromvoirt—'s Hertogen- «bosch en heeft haar bepaald op 29 Dec. a.s." (Get.) De min. van W. H. en itf. Havelaar. De begrooting is f 482,000.00. De baan of dijkdie gemaakt moet worden loopt van af den Vlijmenschen dijk tot op de spoorbaan te 's Hertogenbosch. Die afstand, om rt.nde getallen te gebruiken, zal circa 6 kilometer bedragen, waarvan, voorde kleine brug over den Bosschee Slooten de groote brug in de Vlijmensche-putten, circa 1 kilometer afgaat, zoodat er nog 5 kilometer overblijft Voor die 5 kilometer dijk, waarin geene andere unstwerken behoeven gelegd te worden, dan ijzeren buizen voor tocht- of trekslooten of voor eene wetering, een paar overwegen, denkelijk met wachterswoningen, is, om ook weder met ronde getallen te rekenen, eene som van vijf honderd duizend gulden geraamd. De grond gelegen tusschen den Vlijmenschen dijk en' Groot-Deuteren is wel eenigzins moer- achtig, doch in 't gansch niet te vergelijken bij den grond der Hollandsche Polders ook is er een gedeelte water nabij de groote brug, dat vroegere jaren is uitgeturfd; zoodat daar, bij op- storting van zand, een dijk zich dadelijk vast en rus'ig neerzet. Het gedeelte Groot en KWn Deuteren is mee- rendecls zuivere zandgrond en het gedeelte van daar tot aan de st.d is zuiver zandgrond opeen peil van 1.00 tot 1.50 meter boven A.P., met eene bovenlaag van slib of verteerden plantengroei, van 1,00 a 1,50 meter dikte; zoodit men een maaiveld aantreft van 2,3 a 4.00 meter boven A. P.; waarom men in doorslag mag aannemen een maaiveld van 3.00 meter boven A P. Eene veronderstelde baan van 10 meter kruin en 30 meter voet, met 4 meter hoogte om het peil van 7,00 meter boven A. P. te bereiken, dus met weeizijdsche talud van 4 op 10 of 1 op 21/s meter, dat ook zeker ruim voldoende zal wezen, zou per strekkende meter tachtig kubieke meter grond vragen, die, gesteld op den prijs van fl per kubieke meter nog 4 ton zou brdragen, zoo dat er nog 1 ton voor alle verde bijkomende zou overblijven. De heer A. Huetciviel ingenieurin zijne brochure getiteld: «Het Nat. Vraagstuk" De Wedstrijd van Amsterdam en Antwerpen, bladz. 9, sprekende over een afsluitdijk, voor de droog te maken Zuiderzee tusschen Eukhuizen en Sta voren, zegt «Kost nu elke kub. meter een gulden, dan „worden de kosten per strekkende meter f 1000 en die van den geheelen afsluitdam ter lengte van 15000 M. de som van 15 millioen Is dit niet met opzet dure en onnoodige kosten maken De spoorbaan aan de andere zijde der stadin den polder \an der Eigen, komende van Ros malen waarheen de Beersche Maas haren loop neemt, is slechts met eene puin bestorting bekleea en veel minder kostbaar aangelegd, evenals de provinciale grintweg van de staü naar Vlijmen. Alleen de dijken der Dieze en een kaaimuur te Engelen zijn belachelijk mooi en sterk gemaakt; alwaar men overtuigend ziet hoe roe keloos de waterstaat 's lands penningen verkwist. Bovendien, het vooruitzicht op den Nieuwen Maasmond, dat een toestand zal aanbrengen, waardoor geen enkele polder meer water zal krijgenen dat volgens vroeger gedane belofte in ae kamers toch zeer zeker binnen een 3tal jaren zal moeten plaats hebben makenzoowel het bouwen der groote brug in de Vlijmensche putten al het met bazalt bekleeden van Dieze-en spoor- wegdijKen, tot eene ongehoorde geldvermorsing. De schrijver der Brochures. Voorspoedig bevallen van een vvelgescha- pen DUCHT ER, ANNA van ROESsEL, Van Sprang. Waalwijk, 14 Dec. 1888. Eenige en algemeene kennisgeving. Brieven franco letter F. Postkantoor WAALWIJK. kunnen personen, die veel met het publiek in aanraking komen of vrije tijd beschikbaar hebben, door voor den van een uit een gerenommeerde buitenlandsche fabriek afkomstig, werkzaam te zijn. Reflectanten gelieven hunne adressen op te geven 01.der letter A. aan het bureau van dit blad. voor het vervoer van gedistilleerd, zout en zeep, en voor het slachten, ingericht volgens de nieuwe voorschriften, zijn ver krijgbaar bij WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3