Nummer 102. Zondag 23 December 1888. lle Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN NIEUWJAAR. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. •Zij, die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. Uithoofde van het KERSTFEEST, zal //de Echo van het Zuiden" aan staanden WOENSDAG niet ver schijnen. De Echo van het Zuiden, Waalwpsdse en Lausiriafsrtt Courant, it blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per pos: door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarl o en cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 naaa'l ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Anoi.F Steuïkr, Hamburg Reclames 15 '-ent ver regel Even als vorige jaren stellen wij in het Nodat op Dinsdag 1 Januari a s. zal verschijnen, voor belanghebbenden weder dc gelegenheid open hunne IIEILWENSCHEN te doen plaatsen tegen betaling van 30 cent. OPENBARE VERGADERING, op Donderdag 20 December 1888, 's avonds 6V2 ure. Tegenwoordig alle leden behalve de heer Timmermans, die kennis heeft gegeven ver hinderd te zijn de vergadering bij te wonen Voorzitter de burgemeester Van Groten huis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. 1. Goedkeuring door gedep. staten van het raadsbesluit tot het verleenen van een gratificatie van 50.— aan den gemeente opzichter. 2. Verslag der plaatselijke schoolcommissie (ter visie.) 3. Mededeeling dat benoemd zijn tot le den van het collegie van zetters in onze gemeente de heer en C. G. van der Heijden en F. A. Baijens. II. Benoeming van aLid van het armbestuur. Voordracht J. A. van Dooren en J. J. W. van Riel. Gekozen J. van Dooren met 9 stemmen 1 blanco. b. Lid van de gasthuiscommissie. Voordracht G. van Loon en Jord.van Calker. Gekozen G. van Loon met 7 stemmen 3 blanco. c. Gascommissie. Geen voordracht. Gekozen Timmermans, Quirijns en Ficq, respectievelijk met 9, 7 en 7 stemmen. d. Havenmeester. De voorzitter stelt voor een havenmeester te benoemen voor 1889 op dezelfde con- ditie's als vroeger. De heer van der Heijden wenscht daarbij te voegen, dat de havenmeester verantwoor delijk zal zijn voor de kaaigelden, die niet behoorlijk worden geind. Conform besloten. Voorgelezen een adres van Chr. van der Werff, verzoekende ook voor 1889 te worden aangesteld als havenmeester. Benoemd Chr. van der Werff met algemeene stemmen. e. Stembureau voor alle verkiezingen van 1889. De voorzitter stelt voor eerst de twee leden op één brielje te kiezen en daarna de twee plaatsvervangende leden. De secretaris merkt op dat dit strijdig is met de bepaling van het reglement van orde. De heer Hoffmans„als het tegen de wet is dan maar één voor één." De heer van der Heijden: ,,'t is toch vroe ger altijd gebeurd. Daarbij voor de gascom missie zijn de leden toch wel alle drie in eens gekozen. De secretaris: „Ja, maar bij een stembureau kan het ernstige gevolgen hebbeji." Wordt bepaald dat de leden één voor één zullen worden gekozen. Bij de eerste stemming kregen de heeren: Ficq 5, Gragtmans 1, Verbunt 2, Timmer mans 1 stem; 1 blanco. De voorzitter verklaarde dat een herstem ming moest plaats hebben tusschen de heeren Ficq en Verbunt. Toen men reeds bezig was met de opening der briefjes kwam de voorzitter tot de ont dekking, dat de hr. Ficq bij de eerste stemming gekozen was, als hebbende hij 5 stemmen op zich vereenigdzijnde dit de meerderheid daar een blanco briefje van het aantal inge leverde briefjes moet worden afgetrokken. De heer Ficq werd dus verklaard gekozen te zijn. Daarna werd de heer Verbunt gekozen met 8 stemmen tegen 2 blanco. Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren Gragtmans met 5 en Quirijns met 6 stemmen. III. B. en W. vragen machtiging tot open bare verpachting van het marktgeld over 1889. Toegestaan. IV. Idem tot openbare verhuring van den grond voor de veldtent voor 6 jaar. De heer van der Heijden: «ik zou den termijn niet zoolang stellen met het oog op den Maasmond; hoogstens 3 jaar b.v.» De heer Hoffmans: «vvij hebben die ver huring* voorgesteld naar aanleiding van het vroeger door u bespiokene. Drie jaar dunkt mij tekort om er iets flinks op te zetten, dan kan men de kosten niet dekken. Wat de Maasmond aangaat, die zal niet voor over 6 jaar klaar zijn. De heer Verbunt: „ik geloof dat juist de groote verdienste zou zijn in het volk dat aan den Maasmond werkt; en zoodoende zou men misschien over 3 jaar meer huur willen geven dan nu voor 6." De heer Zijlmans ,,'t ligt in het plan het laatste vak van den Maasmond de eerste 3 jaar niet te maken 't voornemen is de oude Maas in de nieuwe te brengen, om dan de werking te constateeren. De eerste 3 jaar heeft dus dc tentbaas geen kans te profitee- ren van het werkvolk." De heer Verbunt: „juist, maar na die 3 jaar zooveel te meer men zal er dus over 3 jaar veel meer voor geven." De heer Baijens „Als 't nu voor 6 jaar verhuurd wordt heeft de huurder kans over 3 jaar te profiteeren, en als 't slechts voor 3 geschiedt heeft hij geen vooruitzicht op winst." Met 7 tegen 3 stemmen wordt besloten voor 6 jaar te verhuren. V. Onderwijs. Overeenkomstig het voor stel van den voorzitter wordt besloten dit onderwerp met gesloten deuren te behande len, en dit dan tegelijk te doen met de re clames betreffende den hoofdei, omslag. Conform besloten. VI. Dokterszaak. De voorzitter „ik kan mededeelen dat dr. Van Gils heeft aangenomen de armen te behandelen per visite." VII. Brief gedeputeerde staten schutterij- begrooting. Wordt voorgelezen een schrijven van ged staten, betreffende de sChutterijbegrooting waartegen door den schuttersraad bezwaar is ingediend. Dë voorzitter„het dag. best. stelt voor den post van f 10.op de begrooting uit getrokken voor administratiekosten, onveran derd te handhaven; al de door den schut tersraad opgenoemde artikelen, die werkelijk onder de administratiekosten kunnen gere kend worden, kunnen uit die fit).zeer goed worden bestreden. De overige zaken, als topografische kaarten, reglementen, boek werken, zaklantaarn enz kunnen daaronder in 't geheel niet worden gerangschikt". Conform besloten. VlII. Wijziging begr 1888. Wordt voorgesteld de begr. te wijzigen overeenkomstig vroeger genomen raadsbeslui ten betreffende d&geldleenir.g van f 4500, af lossing en rentebetaling. Conform besloten. Op de vraag van den voorzitter of een der leden in de openbare vergadering nog iets te zeggen had, stjlde de heer Hoffmans voor eene bepaling te maken, krachlens welke ook van tenten, spellen en dergelijke, op particulieren grond langs den ope- baren weg staande, marktgeld kan worden geheven. De heer van der Heijden „Zou dit steek houden Ik zou niet graag medewerken tot een besluit, waarmede we later worden uit gelachen. We maken toch al bokken ge noeg." De heer Hoffmans „B. en W. kunnen toch beletten dal daar voorstellingen worden ge geven, tenzij zij marktgeld betalen." De heer van der Heijden: „als 't kan, mij welhoe meer de gemeente profiteert hoe beter." De voorzitter: „dus in zoover 't geoorloofd is." Conform besloten. De deuren worden gesloten tot behandeling der onderwijszaken en reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na opening der deuren wordt medegedeeld: lo. dat besloten is de jaarwedde van het hoofd der school met 200 te verhoogen, in te gaan op 1 October 1888. Dit staat in verband met een eventueele pensioneering. 2o. de zaak van de schadevergoeding aan den marktmeester Bogaerts zal in een vol gende vergadering opnieuw worden behandeld. Aanleiding tot dit laatste heeft, naar de ons verstrekte mededeelingen, het volgende gegeven: In de vergadering met gesloten deuren vroeg de voorzitter of nog iemand der heeren iets te zeggen had. De heer van der Heijden vroeg daarop hoe het zat met het raadsbe sluit betreffende de schadevergoeding aan Bogaers. Nu begon de voorzitter dat besluit en het adres dat er toe geleid had opnieuw te critiseeren, met al de argumenten reeds vroeger bij de behandeling in de open bare vergadering aangehaald en toen zoo afdoende wederlegd; na hem kwam de wet houder Hoffmans, en deze wenschte wel voor te stellen het vroegere raadsbesluit van 16 October te vernietigen. De heer van der Heijden antwoordde hierop, dat daarvan in deze vergadering niets kon kome« dat als men dat wilde doen, het behoorlijk op het convocatie biljet moest vermeld worden. Op de vraag van den voorzitter of de heer van der Heijden er dus een voorstel van maakte de zaak in een volgende vergadering opnieuw te behandelen, antwoordde de heer van der Heijden dat hij dit in 't geheel niet deed; dat hij alleen verlangde dat het vorige raadsbe sluit werd uitgevoerd en Bogaers betaald, 't Schijnt echter dat deze zaak opnieuw op het tapijt zal worden gebracht. De Fransche senaat is begonnen met de algemeene discussie over de begrooling en bij monde van den heer Challemel-Lacour heeft de republikeinsche partij haar program ma blootgelegd, waarin de radicale partij of meer bijzonder de premier Floquet er lang niet genadig afkomt en waarin zij een deel van de tegenwoordige reactionnaire beweging op rekening der regeering stelt. Een ver standige politiek die het er op toelegt de r publiek opnieuw te bevestigen, de finan ciën te verbeteren en de wetten te doen respecteeren is alleen in staat het land te redden van het cesarisme. Nog steeds is de financieele quaestie aller wegen de steen des aanstootsCrispi zelfs de man met het groote zelfvertrouwen kan de millioentjes niet spoedig genoeg naar zijn zin loskrijgen en ook zijn Spaansche collega Sagasta heeft er ernstig mede te kampen waarbij voor dezen nog komen de geruchten, dat de zorillislen een of ander kwaad brou wen tegen de regeering. Engeland dat zich anders slechts weinig laat gelegen liggen aan de zaken op het vasteland voor zoover het er geen belang bij heeft, schijnt toch wel te vinden, dat het isolement, waarin het zijn kracht vindt, op den duur vervelend wordt en daarom zal men ook een weinig met de mode gaan mededoen: in de volgende zitting zal een der afgevaar digden een voorstel indienen tot grendwets herziening. De geruchten uit Servie komen daarin overeendat de zaken voor koning Milan niet gunstig staan; dezer dagen wist de En- gelsche Standard mede te deelen dat, indien hij zich niet onderwerpt aan de radicalen, er bij dezen plannen bestaan tot koning uit te roepen den vorst Michel Georgevitchin München de universiteit bezoekende. De brieven van Osman Digma en Osman Saleh de een tot generaal Grenfell de andere tot den kalif gericht, zijn nu in hun geheel bekend maar daarbij wint men niet yeel want omtrent de gevangenen of liever omtrent de al of niet vertrouwbaarheid van de be richten verneemt men niets nieuws, alleen wordt medegedeeld, dat Osman Digma ge dreigd heeft de hoofden van zijn gevangenen (Stanley en Emin) naar Cairo te zenden indien Soeakim niet wordt overgegeven. Dat Emin-pacha werkelijk door de Ara bieren gevangen is genomenwordt door menigeen betwijfeld. Men wistdat zijn positie op den duur onhoudbaar was en dat hij aanhoudend werd aangevallen, zoodat het bericht, wat hem betreft, voor waar kan wor den gehouden. De vraag is echterwie is de blanke reiziger, die hem vergezelde Het eenige stukwaarop men -het vermoeden grondvest dat het Stanley was, bestaat in een afschrift van den brief, dien de khedive indertijd aan Stanley medegaf. Te veel ge wicht moet daaraan niet gehecht worden. Met dit afschrift werd tevens een pakje met patronen gezonden, die, volgens Osman Digna, van de equatoriale provincie kwamen. Die patronen bleken het jaartal 1869 te dragen. Dr. Felkin te Edinburgh nu schrijft daar over dat deze patronen behooren tot die welke hij indertijd op eenige mijlen afstands van Khartoum wegwierp. Zijn geweer was hem ontstolen en om een kameel uit te sparen, wierp hij ze weg. Stanley had geene Snidergeweren en geen patronen van deze soort bij zich. Dus ook de patronen bewijzen niets. Een telegram uit Soeakim meldt intusschen dat Grenfell met 40i>0 Engelsche en Egyp tische troepen de aardwerken en loopgraven van den vijand Donderdagochtend stormender hand genomen beeft. Onze verliezen zijn geringdie van den vijand bedragen meer dan duizend. De overwinning was binnen een half uur behaald. Een aanrit van het paardenvolk voltooide de nederlaag, des vij ands die zich op Hash ie n en Tamai heett teruggetrokken. Grenfeü's troepen bezetten de door den vijand ontruimde loopgraven. Bij de behandeling der wet tot vaststelling van de lichting voor het leger in 1889 heb ben graaf d'Oultremont en generaal Jacmart, afgevaardigden voor Brusselin de kamer verklaard weldra een nieuw wetsvoorstel tot invoering, van den persoonlijken dienst te zul len indienen. In de Borinage is weder een ongeluk voorgekomen. Een ontploffing van mijngas heeft plaats gehad.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1