Frankrijk- Spanje. Duitschland. Oostenrij k- H ougar ij e. Italië. Turkije. Engeland. Afrika. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Slechts een persoon is gedood. De ont ploffing had plaats in een afdeelingwaarin 21 personen werkzaam waren. 17 van hen verloren hun koelbloedigheid niet en zochten spoedig een uitwegdoch vier vonden den weg versperd. Drie der laatsten slaagden na krachtige pogingen en met veel beleid er in boven te komen de vierde heeft in de mijn den dood gevondenblijkbaar na een zeer langen doodstrijd. De mare van het ongeluk had zich spoe dig verspreid en bloedverwanten en vrien den der mijnwerkers kwamen toegesneld in de meening hen allen dood te zullen we derzien. Tooneelen van droefheid, gevolgd door die van vreugde, vielen aan den ingang der mijn waar te nemen toen de mijnwerkers onge deerd boven werden gebracht. Het stemrecht voor vrouwen is een stap nader. De commissie uit de kamer tot onderzoek van het voorstel tot het verleenen van stemrecht aan vrouwenhoofden van firma'sbij de verkiezing der jury voor de handelsrechtbanken is voor dit project ge negen. Bij besluit van den president der repu bliek is Numa Gilly uit zijn ambt vanburge meester van Nimes ontzet. De boulangisten Vergoin en Laisant wilden te Nancy Dinsdag sprekendoch er hadden hevige schermutselingen plaats zoodat geen van beiden aan het woord heb ben kunnen komen. De voormalige gouverneur van Senegal, Genouille stond deze week terecht wegens manslag door onvoorzichtigheid. Hij heeft namelijk vier negers op de Alcatras-eilanden vergetenzonder levensmiddelen achter te laten. De oud-gouverneur verklaarde den scheepskapitein Ferrat met de bezorging der levensmiddelen belast te hebben. Toen het verzuim ontdekt werd. waren de negers niet meer te bereiken. De uitspraak is bepaald op 8 Januari. De algemeene vergadering van aandeel houders in de Panama kanaalmaatschappij is op 20 Januari gesteld. Deze vergadering zal gehouden worden in de reusachtige zaal van het hippodromewaar de acoustiek uit stekend is. Te Lyon is brand uitgebroken in het fourrage-magazijn der militairen. Daar het magazijn in de onmiddellijke nabijheid der rivier is gelegen zijn de soldaten de vlam men spoedig meester geworden. De schade wordt op lUOjOQO frs. geschat. Men schrijft de oorzaak van den brand aan kwaadwillig heid toe. De schatkist van Boulanger begint uit geput te geraken. De inschrijvingen en geld zendingen worden steeds zeldzamer. De redacteurs van de Cocarde nemen achter eenvolgens hun ontslag, omdat zij nog eenige maanden salaris tegoed hebben en niet be taald worden. De verkiezingskosten van Boulanger in de departementen Somme en Charante-inferieure zijn nog niet betaald. De electrische verlichting van de Parij- sche tentoonstelling in 1889 zal bezorgd worden door een internationaal syndicaat bestaande uit 24 maatschappijen. De lichtkracht voor boog- en gloeilampen te zamen noodig zal gelijk staan met dat van 1.500,000 normaal kaarsen. Bet passiet van den wisselagent Bex te Parijs bedraagt meer dan 8 millioen. Een bankier is voor circa twee millioen in dit faillissement betrokken. Men vertelt,dat Bex op groote schaal speculeerde doch dat hij zorgde dat de zaken welke hij voor eigen rekening deedingeschreven werden op den naam van groote bankiers Vijf personen van het kantoorpersoneel zijn in hechtenis genomen. De Valancia in de provincie Valencia is steeds stijgend. De oogst aan de oevers is geheel vernield, ver scheidene dorpen zijn beschadigd, De zij rivieren zijn ook uit haar oevers getreden. De Jucar dreigt ook buiten hare oevers te treden de autoriteiten hebben verschillende dorpen doen ontruimen. Hoewel officieel uit Madrid gemeld wordtdat het geheele rijk rustig is ziet men in hoogere kringen onlusten tegemoet en is men niets gerustdat Zorilla zich op reis begeven heeft, zonder de politie weet waarheen. Te Bourg-Madame hebben de maréchaus- sées vier blikken trommels in beslag geno men, waarin bij onderzoek 2000 dynamiet- patronen bleken verborgen. De aanhouding geschiedde 's nacbts in de bergenvan de vijf smokkelaars konden slechts twee achter haald worden. Om rotsen te doen springen is zeker nooit zulk een kolossale operatie noodig ge weest, als onlangs te Lochfyne Side, in het gebied van den hertog van ArgyllSchot land, waar zich uitgestrekte steengroeven van de firma Sim Co. bevinden. In een kamer groot 7x5x5 voet, was 5000 kilo buskruit gebracht. Deze kamer bevond zich 45 voet boven den bodem der groeve en om deze te bereiken, had men 114 voet rots doorboord, terwijl boven de kamer een 150 voet hooge rotsmassa was. Door middel van een electrischen stroom werd het buskruit aangestoken een hevige ontploffing volgde en 75,000,000 kilogrammen graniet waren verplaatst. De operatie slaagde volkomen. De keizer heeft aan verscheidene officieren ordeteekens verleend, die deel uitmaken van de bemanning der Duitsche oorlogschepen, welke de oostkust van Afrika geblokkeerd hebben. In de bierstad München zijn 50 bier brouwerijen, waarvan 13 reeds tot maatschap pijen in aandeelen zijn gemaakt. Het pro duct van die brouwerijen wordt in 1397 bier huizen getapt. Donderdag is de straftijd van den afge vaardigde Schönerer afgeloopen. Zooals men weet, werd hij tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld wegens een kloppartij op het redactiebureau van een dagblad. Zijn vrien den willen hem een groot banket aanbieden doch de politie heeft dit verboden. Te Pest is groot opzien verwekt door de inhechtenisneming van den directeur van het ministerie van koophandel, den heer ICokan, die beschuldigd wordt een som van f42,000 verduisterd te hebben. Hij beweerde het geld verloren te hebben op weg naar het kantoor, waar hij de som moest uitbeta len. Maar een gerechtelijk onderzoek bracht feiten aan het licht, welke zijn schuld zoo goed als bewezen maken. Men verzekert, dat de commandant der troepen in Massowah order heeft ontvangen de ongeregelde troepen te oefenen en in regimenten te verdeelen opdat in Maart de Italiaansche troepen terug kunnen gaan, ter wijl slechts het kader van Italiaansche offi cieren en onderofficieren zou blijven. Castelar, de Spaansche minister, heeft zijn komst aangekondigd. Hij wenscht met Crispi van gedachten te wisselen over zijn lievelingsdenkbeeld, een verbond der latijnsche volkeren Italië, Frankrijk, Spanje. De onderkoning van Indie heeft eene strafexpeditie bevolen naar de Chittagong- stammen. De legerbevelhebber wees daartoe 1200 man aan, die met 1000 koelies en olifanten den tocht zullen ondernemen. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard geseind, - dat de herhaalde verdagingen der ratificatie van de Engelsch-Fransche conven tie omtrent het Suez-kanaal, in diplomatieke kringen tot geruchten aanleiding geven dat de sultan niet geneigd is de conventie te ra- tificeeren, sedert gebleken is dat de beloften van den Franschen gezant, een spoedig te rugtrekken der Engelsche troepen uit Egypte toezeggend, onbetrouwbaar zijn, De sultan schijnt weder genegen rechtstreeks met En geland over de Egyptische questie te onder handelen. CONSTANTINOPEL20 Dec. Reeds zeven dagen houdt een sneeuwstorm aan, die in hevigheid toeneemt. Men is beducht voor ernstige onheilen op de Zwarte Zee en de Zee van Marmora. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de terecht stelling van vier inlanders, die van moord waren beschuldigd, diepen indruk heeft ge maakt. Verschrikkelijke omstandigheden zijn met deze onthoofding gepaard gegaan, 24 mannen en 8 vrouwen moeten op dezelfde wijze terechtgesteld worden. De sultan heeft medegedeeld, dat hij zich voortaan niet meer zal storen aan de justitie, maar alleen aan de voorschriften der wet van de muselman- nen. De Britsche consul heelt tegen deze te rechtstelling geprotesteerd. De stam der Arusi heeft grijsaards, vrouwen en kinderen van den stam der Masaï vermoord, het dorp in brand gestoken en het vee verminkt tijdens de af wezigheid der mannen. De stam der Masaï zal zich wreken over deze beleediging. De oorlog zal waarschijnlijk drie iaren duren en leidt ongetwijfeld tot de verwoesting van het land ten westen van Kilimandjaro. Te Wahala, Mississippi, heeft een ge vecht tusschen blanken en negers plaats ge had, waarbij vier blanken gedood en acht gewond zijn. Het is niet bekend of ook ne gers zijn gedood. Reeds langen tijd was een conflict tusschen de blanken en zwarten dier stad te vreezeu. De aanleiding van het bloedig gevecht is een twist tusschen een neger en een blanke, die zoo hoog geloopen was, dat de een den andere doodgeslagen had. Een algemeen ge vecht was het gevolg en ofschoon de blan ken veel minder in aantal waren dan hun tegenstanders, hadden zij dit in hun voordeel, dat zij beter gewapend waren, waardoor zij de zwarten in het bosch op de vlucht dreven. WAALWIJK. Zondag 23 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1 Aubade de Vliegh. 2 Hymne 4 Vrijheidslied Cartol. j__ WAALWIJK, 22 Dec. 1888. Bij kon. besl. van Donderdag is benoemd tot griffier bij het kantongerecht alhier Mr. V. L. E. Claessen, advocaat te Breda. Gisteren op het einde der openbare zitting van het kantongerecht alhier, had de installatie plaats van den nieuw benoemden kantonrechter jhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijen. De plaatsverv. kantonrechter, de heer van Dijk, na door den sub. griffier lezing gegeven te hebben der akten van benoeming en van eedsaflegging, sprak den nieuw benoemde nagenoeg als volgt toe: „Mij rest thans een aangename taak, n.l. u met die benoeming geluk te wenschen, en het welkom toe te roepen als rechter in dit kanton. Is door het voorgelezen kon. besl. een uwer vurige wenschen tot vervulling gekomen, niet minder hebben wij ons over uwe benoe ming verheugd, overtuigd als wij zijn, dat de ledige plaats door u met eere zal bekleed worden; te meer daar gij het voorrecht hebt gehad, onder uwen onmiddellijken voorganger gedurende enkele jaren een school bij te wonen, waar billijkheid en recht den zetel hadden opgeslagen. Daarenboven uwe ons bekende bereidwilligheid en gevoel voor recht geven ons de zekerheid, dat de raadvragen- den in u een welmeenenden en belangloozen raadsman, en de rechtzoekenden een gemoe delijk onpartijdig rechter zullen vinden. Door zoo in 't belang van het recht en ten nutte van 't algemeen werkzaam te zijn, zult ge tevens de grootste voldoening vinden in eigen hart, en tegelijk uw eigen geluk het best bevorderen. Welnu dat die voldoening en dat geluk in en door de vervulling uwer betrekking uw deel worde ziedaar onze wensch En hiermede verklaar ik Jhr. Mr. Verheijen geinstalleerd als rechter in het kanton Waal wijk en noodig ik hem uit onmiddellijk in functie te treden." De nieuw benoemde sprak daarop in wel- meenende woorden zijn dank uit voor het hem toegesprokene, alsmede voor het geluk hem door de kon. benoeming ten deel ge vallen, gevende voorts a]s zijn voornemen te kennen dat het steeds zijn ernstig streven zou zijn, de betrekking van kantonrechter met de meeste nauwgezetheid te behartigen. Na nog door den heer v. d. Kolk in 't breedeen door den deurwaarder kort en bondig gecomplimenteerd te zijnsloot de nieuwe kantonrechter, onder dankzegging aan allen, die tegenwoordig waren, deze zitting. In zijne voordracht Dinsdag avond op Musis gehoudensprak de heer Brunt van Capelle, vooral over de microben als oorzaak van besmetting. Daar deze microben slechts bij zeer groote hitte gedood worden, veroor deelde hij de verbranding van aan besmet ting gestorven vee, zooals hier te lande plaats heeft; de microben worden nu niet alle ver nietigd en gevaar voor besmetting blijft be staan. Geheele verbranding tot asch, zooals in Oostenrijk, beval hij ten zeerste aan. Het miltvuur kwam niet meer in dat kwaadaardig karakter voor als vroeger, zei spreker, terwijl voor miltvuur werd en nog somtijds wordt aangezien, wat eigenrijk bil- of boutvuur is. De tering noemde hij zeer besmettelijk, ook voor den mensch en hij waarschuwde voor het gebruik van melk van aan deze ziekte lijdende beesten. Bij wonden en zweren behoorde men zuiver houden en reinigen met regenwater in de plaats te stellen voor het gebruik van vuile stoffen als. geneesmiddel. Ten slotte behandelde hij de trichinenziekte en zei, dat de trichine gedood wordt door kooken, rooken en pekelen van het vleesch. Met een woord van dank aan spreker en hoorders sloot de voorzitter de vergadering. Naar wij vernemen zal de harmonie l'Espérance haar eerstvolgend concert geven op Zondag 6 Januari a.s., onder medewer king van den zoo gunstig bekenden karakter komiek „de Winter", die in geen achttien maanden voor Waalwijks publiek opgetreden is. In den laatsten tijd meldden ons verschil lende nieuwsbladen weder 't schitterend succès door „de Winter" in vele plaatsen behaald; zoo onder anderen lazen wij, dat hem de sociëteit „Momus". te Maastricht, als stoffelijk blijk van waardeering zijner voordrachten, de gouden eeremedaille vereerde. Zijne optreding alhier zal dus zeker met graagte worden tegemoet gezien, en de abon- né's van l'Espérance zullen ongetwijfeld door een trouwe opkomst dien avond een blijk geven van hunnen sympathie. Tevens kunnen wij melden, dat onder meerdere voordrachten door den heer de Winter zal worden ten gehoore gebracht de overal veel bijval vindende «Multatuli's Ram melslag.» De Nieuwe Bredasche Courant van Woensdag laat zich uil Sprang het volgende schrijven, dat door enkele andere couranten is overgenomen „Dat het aantal solliciteerende onderwijzers met hoofdakte en akte voor het Fransch niet groot is, blijkt hieruit, dat zich voor hoofd der le openb school te Vlijmenwaaraan eene jaarwedde van 1000, vrije woning en uitgestrekte vruchtbare tuin verbonden is slechts drie sollicitanten hebben aangemeld." Wat nu is er van deze zaak lo. Dat voor de openbare school te Vlijmen opgeroepen zijn sollicitanten met hoofdacte en acte voor Fransch en Duitsch 2o. Dat zich niet aangemeld hebben drie, maar vijf sollicitanten; 3o. Dat dit getal aanzienlijk mag genoemd worden, te meer als men in aanmerking neemt dat reeds vóór de oproeping de te benoemen vrij titularis algemeen bekend was. Betreffende het baanvak Vlijmen —Bosch van de lijn Zwaluwe —Bosch wordt uit de Langstraat aan de N. R. Courant het vol gende geschreven, dat volkomen bevestigt het reeds een half jaar geleden door ons dien aangaande medegedeelde „De dagbladen hebben het verkondigd „Den 29 December a.s. zal het baanvak Vlijmen's Bosch van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Bosch worden aanbesteed. Na de voltooiing van deze sectie zal de spoorweg in zijn geheel in exploitatie komen." Als men dit leest, zou iedereen denken, dat de lijdensgeschiedenis van de ongelukkige spoorweglijn van Zwaluwe naar 's Bosch weldra ten einde wezen, en het vurig ver langde oogenblik aanbreken zal, waarop de aansluiting aan de hoofdplaats der provincie bereikt wordt. Het lijkt er niets naar. Er wordt wel een stuk baan aanbesteed, maar het einde er van blijft nog eene minuut of 10 gaans van het station af. Aan het einde van die baan, in het Bossche veld, komt een zoogenaamd abri of schuilplaats, waar men moet in- en uitstappen, dus altijd nog eene alles behalve aangename communicatie als men verder moet dan 's Bosch. Zoolang aldaar de toestand niet geregeld is en ge heele aansluiting onmogelijk, kon het best blijven zooals het nu is." V erder zegt de bedoelde berichtgever nog: „Over het algemeen echter is er groote behoefte aan verbetering, want in verschil lende opzichten ziet het er hier niet roos kleurig uit. De looierijen gaan weer slapper, en ook de schoenmakers hebben veel minder werk dan eenigen tijd geleden. Vooral met den hooihandel wil het niet. Verleden jaar zwoegden de persen, en konden de boeren alles kwijt worden tot het slechtste goed toe. Alles ging mee. Misschien is er daardoor wel wat de klad in gekomen, want dit is wel een beetje een eigenschap van de Lang- straatsche bevolking, dat zij anderen alles in de maag wil stoppen en er niets om geeft of ook goede waar geleverd word. Zoo is de hophandel bedorven, de klad gebracht in den fruithandel, en zoo zal het ook wel met den hooihandel gaan. De mandenmakerijen bloeien nog, maar als de heeren mandenmakers allen zoo gaan rijden en rossen als velen reeds beginnen te doen, dan kon het hun wel ver gaan als zoovelen die de weelde niet hebben kunnen dragen." Uit Den Haag wordt gemeld: Zeer onwaarschijnlijk is het bericht in een der Drentsche bladen als zou de koning reeds vernietigd hebben het besluit van den ge meenteraad van Smilde betreffende de ver laging van onderwijzers jaarwedden, door het kamerlid mr. Smeenge, onder de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken gebracht. Van welingelichte zijde wordt integendeel medegedeeld, dat de minister van binnen landsche zaken eerst jl. Maandag, 17 dezer, van gedeputeerde staten de noodige stukken heeft ontvangen. Het inwinnen van een advies van den raad van state is noodigen misschien ook nog het vragen van nadere ophelderingen-aan den betrokken gemeenteraad. Met een en ander zullen nog wel eenige weken verloopen. Ware de vernietiging van 's raads hande ling uitgesprokendan zou het koninklijk besluit in de „Staatscourant" moeten zijn opgenomen. Alleen kan de werking van het raadsbesluit zijn geschorst. De heer C. P. W. Kriens te 's Her togenbosch is thans definitief benoemd tot kapelmeester van het gemeentelijk muziek korps te Haarlem. De heer A. F. Cooymans heeft zijn ontslag genomen als president der liedertafel Oefening en Uitspanning, te 's Bosch. Wij herinneren dat op alle spoorweg- lijnen in ons land, met het oog op de Kerst dagen, de gewone retourbiljetten, welke Za terdag en Zondag 22 en 23 dezer uitgeven wor den, geldig zijn tot en met Donderdag 27 dezer. Men schrijft uit Tilburg Men moet onvoorwaardelijk toegeven, dat

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2