TuimHrrNDT Frankrijk- Engeland. Duitsehland. Italië. Servie. Rumenie. BINNENLAND. De Russische regeering is veelal gelukkig in haar politiek en heeft ook nu weder een belangrijk voordeel behaald met haar politiek tegen over Perzie, die uitging van de overtuigingdat de grootste schreeuwers en bangmakers 't verst komen. Perzie be reidt namelijk een nadere toelichting voor op zijn besluit van 30 October, waarbij de Karun-rivier voor het internationaal verkeer werd opengesteld, een toelichtingdie in 't bijzonder tegen den Engelschen handel schijnt gericht te zijn en waarbij duidelijk blijkt welk een gunstige uitwerking Rusland's dreigementen bij den shah hebben gehad. De openstelling der rivier wordt begrensd, geen land mag aan vreemden worden ver kocht of verpacht en geen steun verleend aan vreemd kapitaalterwijl alle publieke werken door Perzische onderdanen met Per zisch kapitaal moeten worden uitgevoerd. Een toelichting, die den Engelschen zwaar op de maag zal liggen. Over 't geheel genomen eindigt 1888 te midden eener misschien meer schijnbare dan wezenlijke kalmte, welke men echter behoort te constateeren. Zelfs de taal der officieuse bladen, nog kort geleden zoo uittartend, schijnt voor 't oogen blik ingesluimerd. Dit is natuurlijk slechts een uitstel, op welks duur niet valt te rekenen. Want in werkelijkheid is er niets veranderd in den staatkundigen toestand van Europa wat reeds lang bestond heeft niet opgehou den te bestaan de naijver tusschen de volke ren die elkander het overwicht betwisten de verbitterde driftendie de regeeringen verdeelen, zijn even levendig als in 't verleden en even dreigend voor de toekomst. Alle zorg wordt voortdurend gewijd aan de ver meerdering der militaire krachten, zelts de parlementen worden in dien maalstroom me- degesleeptdie zal eindigen met den onder gang der reeds uitgeputte naties. Dat de openbare meening op den langen duur zich min of meer gewend heeft aan een zoo ge vaarvollen toestand is niet te verwonderen; men schikt zich in een onvermijdelijk kwaad, maar daarom is het gevaar niet geringer en bij de eerste onverwachte gebeurtenis zal de onrust zich op nieuw van de gemoederen meester maken en wel heviger dan vroeger, omdat men er minder op was voorbereid. Uit Panama komt bericht, dat slechts op enkele plaatsen het werk wordt voortgezet. De twee laatste maanden is het aantal-werk lieden met 2000 verminderd, tengevolge van de geschillen tusschen de maatschappij en eenige aannemers. Het aantal werklieden dat thans nog aan 't werk is beloopt 9000. De terechtstelling van Prado heeft Vrij dagmorgen plaats gehad. Om half acht werd hij gewekt en twaalf minuten later viel reeds zijn hoofd. Eiken geestelijken bijstand wees hij van de hand met de bewering,, dat de priester nog zenuwachtiger was dan hij. Den rechter van instructie betuigde hij zijn on schuld en liet een brief achter aan den offi cier van justitie Combey, waarin hij dien de bitteiste verwijten doet over zijn onbevoegd heid om over hem het doodvonnis uit te spreken. Toen Prado gereed was, riep hij den beul toe: „Op! naar de slachtbank!" Hij had rood zijden kousen aan en verlakte schoenen, alsof hij naar een partij ging. Prado verzocht den prefect Coron zorg te dragendat zijn lijk zou begraven en niet aan de geneesheeren prijsgegeven zou worden. De geneeskundigen hadden hierop veel tegen, doch Goron heeft het na heftigen woorden strijd gedaan gekregen, dat het I jk van Prado in tegenwoordigheid van den commissaris van de wijk begraven is. Generaal Grenfell deed eene sterke ver kenning met het regiment uit Wales en eene afdeeling Soudaneezen. Het bleek, dat de vijand geheel op Handoub was teruggetrokken. De troepen wierpen eenige putten vol, door de belegeraars gegraven en keerden terug. Te Shields is door het ijzeren bark schip „Julius,, geland de bemanning van het Nederlandsche visschersvaartuig „Harmony Deze was ieeds drie weken bezig met visschen op de Doggersbank en zoude Zondagavond huiswaarts keeren, toen het door gemeld bark schip werd aangevaren. De bemanning sprong in zee en werd door toegeworpen touwen van de „Julius,, aan boord opgehaald. Tijdens de aanvaring woei een zware storm. Twee man van het visschersvaartuig werden slechts met groots moeite en in bewusteloozen staat gered. ~>ost-Afrikaansche compagnie te Berlijn >h ongerust over hare agenten, die nnenland gestationeerd zijn, met igara, Kiera en Mqwapwa. Perso- rezonden zijn om naar hen te '•-> door de rebellen vermoord. sement Mulhausen (El- 6 jongelieden, die zich het Duitsche mark boete of zes weken gevangenisstraf veroor deeld. Een slachtersknecht, Beek genaamd, is te Mulhausen tot zes maanden gevangenisstraf en 16 mark boete veroordeeldomdat hij herhaaldelijk >leve Frankrijk,, had geroepen Hij was eerst naar Belfort gevlucht, maar hij keerde later terug en werd toen gevangen genomen. In het Berliner Theater van Ludwig Barnay, te Berlijn, is Donderdagavond, ge durende de opvoering van Shakespeare's Julius Caesar, een paniek ontstaan, door een valsch gerucht van brand. De toeschouwers drongen, doodelijk ver schriktnaar de uitgangen. Maar Barnay, die als Marcus Antonius op het tooneel ver scheen, wist met een die rol waardige over redingskracht het publiek tot kalmte te bren gen, en toen ook de brandweer het gerucht kwam tegensprekenwas de rust spoedig hersteld. Ernstige ongelukken zijn er, naar het schijnt, niet voorgekomen. In een menagerie te Straatsburg had dezer dagen een tooneel plaatsdat niet weinig ontroering teweegbracht onder de toe schouwers. De dierentemmer Butty Temple zou daar, voor een aantal genoodigden, een eerste voor stelling geven met twee jonge tijgers en twee leeuwen, welke hij in elf dagen getemd had. Hij was gewoon in hemdsmouwen bij de dieren in het hek te gaan, maar bij deze gelegenheid had hij zich in een huzarenpak gekleed; voorts kwam hij in het hok van een anderen kant dan gewoonlijk binnen. Een der tijgers, die hem waarschijnlijk niet herkende, sprong op hem toe en sloeg hem de klauwen in het lijf. De toeschouwers schreeuwdende oppasser en de directeur kwamen met ijzeren stangen ter hulp snellen. Maar door al het rumoer heen hoorde men Butty-Temple roepen: „Laat het maar. Ik kom er wel mee klaar!" Het gevecht tus schen den tijger en den dierentemmer was akelig om aan te zien. Daar viel Butty- 1 emple op de knieön en het scheen, dat het wilde dier hem tot zijn prooi zou maken. Maar de stem uit het hok riep weder: „Laat mij maar begaan." En bliksemsnel sprong de kleine, sterke dierentemmer op, pakte den woedenden wilden tijger met ijzeren vuist beet en drukte hem tegen den muur, als om hem te worgen. Maar een oogenblik later joeg hij, met een zweepslag, den tijger in een hoek, en nu begon hij, terwijl hij met zijn oogen en nu en dan met een -zweepslag de beide dieren in bedwang hïpld. ziin uniform uit te trekken. Daarna deed hij met groote koelbloedigheid zijne toeren met de twee tijgers, eindelijk met de twee leeuwen er bij, en toonde de dieren goed in bedwang te hebben. Hij had in het gevecht slechts een paar schrammen bekomen. Het Italiaansche comité voor de tentoon stelling te Parijs heeft zelfs van de regee ring geen zedelijken steun kunnen verkrijgen. Het verzocht aan den staatssecretaris Grimaldi eene circulaire aan de kamers van koophan del te richten, doch dit werd geweigerd. In een kruitmagazijn op een der forten in de omgeving van Messina hpeft een out ploffing plaata gcliad, waarbij zestien solda ten het leven hebben verloren en verschei dene anderen gekwetst zijn. Enkele bladen te Rome houden het be richt staande, dat de regeering van Tunis de naturalisatie van buitenlandsche beambten als Franschen of Tuneezen verlangt, op be dreiging van anders ontslagen te zullen wor den. Wij denken, dat de Italiaansche pers zich boos maakt over niets, want Frankrijk zou door zulk een daad zijn prestige tegen over alle natiën van Europa ernstig schade doen. Het ongegronde gerucht moet in de we reld gekomen zijn, doordien een Italiaansch beambte, die werkelijk zijn plicht niet gedaan had, is ontslagen, hetgeen in dezelfde om standigheden ook een Franschman zou zijn ten deel gevallen. De paus heeft den 25sten dezer aan alle bisschoppen eene encycliek gezonden, waarin hij God dank zegt voor de vertroosting, die hij hem ter gelegenheid van zijn priester jubileum heeft geschonken, en ook aan het episcopaat en de katholieken zijne erkente lijkheid betuigt voor de bewijzen van liefde hem toen gegeven. Het katholiek geloof en het godsdienstig gevoel zijn daardoor verle vendigd, en hij verwacht hiervan de beste vruchten. Leo XIII herinnert verder dat het steeds zijn levensdoel is geweest de beginselen der christelijke leer te verspreiden, en brengt den bisschoppen de plichten van het christelijk leven onder het oog, want het geloof zonder de beoefening der christelijke deugden en werken is ij del. Ongelukkiglijk wijken de hedendaagsche zeden van het evangelie af. Het streven van onzen tijd is gericht op de stoffelijke belan gen, en dat is een gevolg van den hoog moed, van de slechte drukpers, van de slechte schouwburgen, van de demoralisatie der kun sten, van de veranderingen in hét onderwijs, van de atheïstische richting, van de valsche begrippen omtrent het recht, van de afdo- n van het priviat en openbar leven, et socialisme, het nihilisme en het Commu nisme zijn almede de vrucht van de égeerte naar de genietingen, die de stoftélike be zittingen geven kunnen. Het heil ligjin het christendom. Instaurare omnia in Chisto. De paus beveelt mitsdien den bisschoppen aan, werkzaam te zijn tot algemeene wrnieu- wing van het christelijk leven in nedergheid, zelfverloochening, toewijding en moedige be oefening der deugden en hij druk; hun vooral op het hart, het voorbeeld te geven van een streng deugdelijk ieven en ie bid den voor den vrede van het menschelijk ge slacht, opdat er algemeen weer rust en orde komen. Donderdagnacht zijn in het gebouw van het Oortenrijksche consulaat verscheidene rui ten ingeworpen. Een deputatie van acht Serviërs is naar Yalta vertrokken om koningin Nathalie een adres te overhandigen, dat van duizenden handteekeningen is voorzien. Een komisqh voorval had plaats, zooais aan den Times wordt gemeld, toen de ko ning de afgevaardigden ontving, die hem het adres van antwoord op de troonrede kwamen overhandigen. Onder de twintig leden, waaruit de deputatie bestond, waren er vijf, die om hun anti-koningsgezindheid bekend staan. Tot een van hen, Alexandresco, die in niet zeer eerbiedige houding stond, zeide de koning„Ik geloot dat u ook onder de genen waartdie mij te Jassy uitfloten waarop de aangesprokene eenigszins ver ward antwoordde „Ja, sire, een weinig." Muschir ed Dowlen, de bekende voor stander van Rusland aan het Perzische hof, die na de vlucht van Ejub khan als minis ter van buitenlandsche zaken werd ontslagen, is tot minister van justitie benoemd. Hier mede wordt de positie van Rusland te Te heran aanmerkelijk versterkt. Het post- en telegraafkantoor te Waalwijk is op werkdagen open van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uurop Zon- en feestdagen van 8VS10 uur voormiddags en van 12—1]/2 uur namiddags. Op Zon- en feestdagen wordt maar ééns besteld, namelijk omstreeks 10 uur v. m. Weerkundige waarnemingen over de maand DECEMBER te Waalwijk. Gevallen regen 249/ln millimeter. 8 regendagen den 3, 9, 11, 12 22, 2b, 26, 30. De meeste regen viel 25 Dec. 123/4 mm. minste „11 V4mm- Vorst 12, 13, 14, 31 Dec. Mist en nevel 15, 17, 18, 19, 29. Windrichting 9, 10, li, 30 en 31 Dec. Noord- en N.-W., overige dagen Z., Z.-O. en Z.-W.; steeds kalme wind. Geen bewolking 4, 5, 7, 11, it 14, 20, 25, 28, 31. Wij herinneren belanghebbenden bij deze. aan de inschrijving voor de nationale militie, waarvoor gedurende de maand Januari ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven. In onze gemeente geschiedt dit gewoonlijk op den zoogenaamden verioren Maandag, zijnde van 't jaar den 7en Januari. Tot de inschrijving zijn verplicht alle man nelijke ingezetenen der gemeente, die op 1 Januari 1889 hun 19e jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1870. WAALWDK, 31 Dec. 1888. Bij kon. besl. zijn, met ingang van 1 Jan. 1889, ter vervanging van de op 31 December 1888 altredende en niet herbenoembare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd voor Noordbrabant en Limburg: dr. C. H. G. H. Leurste Roermonddr. P. J. W. Bijnen, te Bredadr. M. J. Godetroi, te 's Hertogenbosch, H. M. J. E. Sleyns, apothe ker te Helmond, en J. A. H. Rijke, apothe ker te Eindhoven. En zijn, met ingang van 1 Januari 1889 benoemd tot plaatsvervangende leden van de geneeskundige raden voor Noordbrabant en Limburg: H. Z. Woltersom gepensionneerd officier van ge zondheid 1ste klasse, te Maastricht; dr. H. P. van den Bergh, te Vechel; dr. M. H. J. Ruland, te Maastricht; F. A. Haan, apotheker, te Roermond, en J. J. Steyns, apotheker, te Maastricht. yC- Aan het gebouw tan het departement van waterstaat enz. is Aanbesteed: lo. het maken van eene dubbele veer- knechtswoning te Keizf-'rsveer, onder de ge meente Raamsdonk, prov. Nooidbrabant, be- hoorende tol de werkei voor het verleggen van de uitmonding der mier de Maas. Minste inschrijver de heer P- H. Kommers, te Raams- donkveer, voor f5?2ö; 2o. het maken van de aardebaan} de kunst" werken, den bovenbouw, de werken tot over gang bewaking, afdeeimg uiz., ci. verdere werken voor het gedeelte Vlijmen 's Hertogenbosch van den spoorweg Zwaluw 's Hertogenbosch (raming 482000). Minste inschrijvers de heeren A. D. van Seters en N. van Haaren te 's Hertogenbosch, voor 481000. In verband met de transformatie der geweren zullen in den loop van den a. s. zomer bij de le divisie infanterie; regiment grenadiers en jagers, 4e en 7e regiment in fanterie, de met groot verlof zijnde miliciens van de oudere heiningen gedurende 14 dagen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Het vergelijkend examen tusschen de sollicitanten naar de betrekking van hoofd der openbare school, te Vlijmen, is bepaald op Dinsdag 2 Januari a.s. De Argentijnsche republiek! De Nederlandsche consul te Buenos-Ayres vestigt de aandacht op de groote belangstel ling, welke thans in de Argentijnsche republiek zich voor Nedèi'-indsch rundvee openbaart. Volgens de mededeeiffigen van dien ambte naar zijn in het loopende jaar ongeveer 200 stuks fok- en melkvee uit Nederland in dat rijk ingevoerd, waarvoor in het algemeen be langrijke prijzen zijn betaald. Ook met den invoer van Nederlandsche paarden is in het loopende jaar een aanvang gemaakt. Een vijftal ingevoerde rijtuigpaarden uw Nederland brachten bij veiling van ƒ2000 tot 2500 per stuk op. De corr. van het N. v. d. Dag te New- York schrijft ann dat blad: Wij zenden u een schaatsenrijder over, die uwen snelrijders wat te doen zal geven. Zijn naa-n is Joseph F. Donoghue en hij is nog geen achttien jaar oud, daar hij in Februari 1871 te Neuburg, aan de Hudson, en zooals zijn naam aanduidt, uit Iersc'ne ouders ge boren werd. Zijn vader is de uitvinder van de roeispanen, die uitgehold zijn, zoodat zij als 't ware een lepel vormen en die over de geheel e wereld in gebruik zijn. Hij is een schuitenmaker en heeft gieken gebouwd voor Beaqh, Haulan, Teemer, Rose en al de voor naamste hardroeiers. In zijn tijd was hij een groot schaatsenrijder. Zijn twee zonen en vier dochters hebben die liefhebberij van hem overgeërfd. Joseph, ot liever Joe, zoo als hij bij verkorting ge noemd wordtwon zijn eerste lauwere. YF den ouderdom van dertien jare-- Brooklijn den tweeden nrii* dèkwam. In 1887 won hij de wedren van een mijl te Albany, bij welke gelegenheid hij vijftien mededingers achter zich liet. Op denzelfden dag overwon hij acht goede schaatsenrijders in een wedren vijf mijlen lang. Sedert heeft hij verschei dene overwinningen behaald. De jonge schaatsenrijder is zedig en niet aanmatigend van aard en bemind onder zijn makkers. Hij woonde de lessen in de Neuburg academie ge regeld bij en stond hoog in zijn klas, tot verleden winter, toen hij op zijns vaders winkel kwam om het maken van roeispanen te leeren. De heer G. M. L. Sacks, van de Manhattan Athletic clubheeft Joc medegenomen en betaalt al de reiskosten. Van Liverpool gaan zij naar Amsterdam, vaar zij hun hoofdkwar- tier zullen maken en de gasten zullen zijn van den baron de Salis, secretaris van de Hol- landsche Schaatsenrijders Vereeniging. In den Weerdingermond is een moord gepleegd in de woning van P. de Jonge wiens kinderen Zondag avond terwijl hij en zijne vrouw bij den verslagene R. Meems op bezoek waren met andere jongelui een gezelschap gevormd hadden. Op eenmaal werd de deur van buiten af opengerukt en stormden de dader, een 17jarige zoon van de wed. Bos met eenige andere sujetten waaronder H. Jeuring een bekend misda diger daar ter plaatse die telkens nauw uit de gevangenis ontslagen nieuwe euveldaden beraamthet huis binnen waar alles kort en klein werd geslagentotdat de eigenaar en vader, op het hulpgeschrei der zijnen van zijn bezoek terugkeerende kwam toeloopen en zichmet een schoftel gewapend nauwelijks tegen de woestaards kon verdedi gen. Inmiddels was ook R. Meems op de plaats aangekomenen nog niet geheel de woning binnen zijnde bekwam hij van Bos zulk een geweldigen steek in den rug met een dolkmes, dat na een klein uur er de dood op volgde. Het slachtoffer laat eene vrouw en twee kinderan na. Als een bewijs van den beestachtigen moordlustdie met name H. Jeufing bezielde wordt gemeld, dattoen M reeds de doodelijke wonde ontvangen hal, genoemde Jeuring hem nog te lijf wilde, en slechts met geweld van de uitvoering daarvan werd afgehouden. In den Weerdingermond is nog altijd geen enkele veldwachter gevestigd. De politie- Emmen heeit den dader gearreste^ d t\ gebracht natr Assen. Omtreut een/moord te Tuit en t Yv wordt gemeld De versligent v/rc cuaardig .iet ieven beroofd. De scl: A is verbrijzeld, en ge sneden en gesto wonden zijn aan hals slaap en [landen zichtbaar. De burgemeester bevond zich te Groenloo, van waar bij op hot vernemen de vreeselijke tijding iog denzdfden avond, ten ongeveer 111/2 ur£ is teruggekeerd, na op een tus- schenstaiïion den oficier van justitie en rech-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2