,<D. Frankrijk. Spanje. Engeland. Italië. BINNENLAND. 16. UITVOERING EN. e'jaar is er ook eene nieuwe re «tloken: de Afrikaansche ster, Zoning Leopold, als souverein van ■^•/•ostaat. de buitengewone verdiensten -a-V? beschavingswerk in Afrika erkennen zal. De decoratie bestaat in eene vijthoekige geëmailleerde ster, welker kern bestaat in eene gouden ster op blauw veld (de vlag van den Kongostaat) en omgeven is door een krans van palmbladen. Aan de achterzijde staan op een rood veld dooreengeslingerd de letters: L. S. (Leopold souverein). De ster wordt gedragen aan een hemelsblauw moiré lint, met eene matgele streep in het midden. De burgemeester van Antwerpen, de heer Léopold de Wael, die bij de begrafenis van Jan van Beers onder het uitspreken zijner grafrede plotseling door eene beroerte getrof fen werdis weder geheel hersteld en den laatsten dag van het jaar weder voor het eerst op het stadhuis geweest. In zijn manifest aan de kiezers in het departement der Seine zegt Boulanger De parlementaristen, die al het mogelijke hebben gedaan om mij onverkiesbaar te maken, schrikken thans voor het denkbeeld terug, mij verkozen te zien. Mijn degen ver ontrustte hen, en daarom hebben zij mij dien ontnomen. In werkelijkheid koesteren zij geen vrees voor mij, maar duchten zij het algemeen stemrechtwelks herhaalde uitspraken van den afkeer getuigen, dien hunne onbekwaam heid en hunne lage intriges het land inboe zemen. Ten einde niet zich zeiven te moeten beschuldigen, beschuldigen zij mij en dichten zij mij dictatoriale plannen toe. Indien ooit het denkbeeld om den dictator te spelen bij mij ware opgekomendan zou het iVnmers geweest moeten zijn toen ik minister van oorlog was en het geheele leger in mijne hand had. Is er dan ooit sprake geweest van eene dictatuur in mijn program, hetwelk de herziening eischt der grondwet door eene constituante, waarin immers elk afgevaardigde gelijkelijk zijne denkbeelden verdedigen kan? Laat men één woord ééne daad van mij noemen, waarbij ik niet zoo duidelijk moge lijk gezegd heb de republiek te willen. Frank rijk wil de republiek, maar op andere wijze ingericht dan de huidige wedloop naar ambten en eer. Frankrijk dorst naar rechtvaardigheid; het land aan de geldverspillingen en de ambtenjagerij te ontwringen, dat is voor mij het land te dienen. Laat ons beletten dat Frankrijk ter prooi worde van enkelen. Door de zware regens, die in de laatste dagen in het zuiden des lands zijn gevallen, zijn vele rivieren buiten hare oevers getreden, zoodat tal van plaatsen overstroomd zijn. De tijdingen uit Mende, Nimes, Marseille, Aries, Toulon, Clermont-Ferrand maken alle gewag van een hoogen vloed en van een hevigen storm, die de wateren heeft opgezweept. De laatste berichten luiden echter minder ongunstig. De regens hebben op vele plaatsen opgehouden, en de rivieren zijn op verschil lende punten teruggékeerd in hare bedding. Er is veel schade aangericht. Sedert langen tijd werd er geklaagd over het zoek raken van brieven aan het post kantoor te Madrid. Of het publiek zich al wendde tot de overheid en of ook de dag bladen voortdurend deswege klachten aan hieven, het hielp niet: het kwaad bleef be staan. Oudejaarsdag nu is er eenig licht opgegaan over dat zoek raken der aan de post te Madrid toevertrouwde brieven. Er werd eene huiszoeking gedaan bij een der beambten, en daar werden niet minder dan een vijfhonderd brieven, onder welke zeven tien aangeleekende gevonden, waarvan de meesten geopend en van hunnen inhoud aan waarde ontdaan waren. En alsof dit nog niet genoeg ware, werd te Madrid een pakket, inhoudende 73 aan- geteekende brieven, uit de postkar, die het van het zuidelijk station naar het hoofdpost kantoor zou brengen, denzelfden dag gestolen, zonder dat de dief of de dieven ontdekt werden. Er zijn thans vijandelijkheden uitgebarsten tusschen den gouverneur Creagh, komman- dant van de strijdmacht van de Engelsche Noord-Borneo-compagnie, en den pangerang Shanhbander. Deze maakt aanspraak op het bezit van eene kleine strook -lands gelegen tusschen de mondingen van de Klias en de Padaswelke wateren zich ontlasten in de baai van Brunei, niet ver van L2boean. De ;ien de pangerang ge- itijn gebied gevluchte Jren en. van zijne rivie- foor den smokkelhandel, uer opstandelingen, die hoog- ffl strijdbare mannen onder zich „bben, heeft eene versterkte plaats .ïÖmen tegenover de strijdmacht der com- .cgnie en is in verzet gekomen tegen het gezag van den sultan van Brunei. Daar de stelling ongeveer acht mijlen landwaarts in ligt, ontving de gouverneur last om haar niet aan te tasten, alvorens hij toereikende ver sterking en ammunitie zal hebben ontvangen, die uit Singapore wprdt afgezonden. Volgens bericht aan de Times uit Zan zibar verlaten de Britsche handelaars Bares- salam, tengevolge van een aanval der Ara bieren, van welke vele gedood zijn, na eene groote verwoesting te hebben aangericht. Op het Duitsche pantserschip Sophie heerscht er onder de bemanning koorts, waarom dit schip is weggezonden. Maandag heerschte er te Londen een hevige mist, die vele ongelukken veroorzaakte en het verkeer op de spoorwegen en straten ernstig belemmerde. In Ferringdon Road verloren de veedrijvers, die vee van de markt te Islington brachten, vele beesten onderweg, een hunner zelfs niet minder dan 14. Op de hoofdpunten van het verkeer stonden rijen wagens en rijtuigen langen tijd onbewegelijksommigen wel 5 uren. Op de London Chatham and Dover lijn kwamen nabij Longhborough Junction (zuide lijk Londen) twee treinen in botsing, met het gevclg dat verscheidene personen, en daarvan 10 zeer ernstig, verwond werden. De treinen kwamen met zulke groote tus- schenpoozen de stations binnen, dat zich daar groote volksmenigten verzamelden. Dit ge schiedde voornamelijk aan het station Ludgate Hill, waar tegen 8 uur 's avonds na lang wachten een trein verscheen, die dadelijk formeel werd belegerd, zoodat er spoedig in elk compartiment 18 of '20 reizigers waren. Toen deze trein aan Walworth Road, een der volgende stations, aankwam, stonden ook daar tal van personen te wachten. Een aan tal hunner liepen in allerijl over de lijn om langs de loopplanken den trein aan de ver keerde zijde binnen te gaan. Zij waren daarin nog niet allen geslaagd en ,eenigen hunner hingen nog aan de deuren en loopplanken toen een andere trein in volle vaart op de andere rails voorbij kwam. Als die 20 se conden vroeger ware gekomen, zouden velen dier reizigers hunne roekeloosheid met den dood hebben moeten bekoopen. In St. Paul's Churchyard waren als gewoon lijk duizenden personen bijeengekomen om het nieuwe jaar tegen 12 uur in „te hooren luiden". Maar de mist bedierf'de pret, en hoewel het »ould long Syne" gezongen werd klonk het somber en als komende uit de monden van zoovele schimmen. In plaats van plechtig en vroolijk, was het er nu somber en koud. Merkwaardig mag het heeten, dat terwijl overal elders in geheel Londen een dikke zware mist heerschte, de zon in den omtrek van het kristallen paleis helder scheen. De onderhandelingen tusschen Rusland en het Vaticaan zijn geëindigd. Bij het eerst volgende consistorie zullen drie bisschoppen gepreconiseerd worden. Ook verwacht men een geregeld diplomatiek verkeer tusschen het Vaticaan en het Russische hof. Officieel wordt het bericht tegengesproken, dat bij de onderhandelingen met Rusland de paus de concessie zou gedaan hebben, dat de geheele dienst in Russische taal gehouden zou wor den. Hoewel de czar vasthield aan dezen eisch weigerde de paus met het oog op de vele Poolsche katholieken. De medewerking van den Franschen gezant verschafte het Italiaansche comité voor de tentoonstelling van 1889, den steun van het ministerie van koophandel. Officieel zal het comité erkend worden en zullen de kamers van koophandel aanschrijving ontvan gen zich met de commissie in connectie te stellen. Reeds 1600 aanvragen zijn ingeko men. De minister van openbare werken heeft in aansluiting met deze beschikkingen de spoorweg-maatschappijen gemachtigd de grootste reductie in vracht toe te staan voor artikelenvoor de tentoonstelling bestemd. Deze bepalingen zullen in het noorden des lands met vieugde worden begroet, daar deze getuigen van een naderende betere verstand houding met Frankrijk. Aangaande de ontploffing in een der forten bij Messinais aan het ministerie van oorlog door generaal Gené, den commandant van Messinanader medegedeeld dat het fort gedeeltelijk is vernield, en behalve ka pitein Manzoni en zijne echtgenoote, die er zich toevallig bevondennog twintig man onder de puinhoopen werden bedolven en jammerlijk om het leven zijn gekomen. Twee anderen, die zwaar gekwetst werden, zijn kort daarna ook bezweken. Een begin van brandwelke in een an dere afdeeling van het fort waarin zich vijf kruitkisten bevonden, was ontstaan, werd ge lukkig tijdig gebluscht en zoo een tweede verschrikkelijk onheil voorkomen. Den volgenden morgen waren reeds zes tien lijken allen onherkenbaar verminkt, van onder het puin te voorschijn gebracht. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum." 1. a. b. en c. uit Eine Nacht auf dem Meere. Tsirch. 3. Rembrandt. Verhuist. Zondag 6 Januari CONCERT te geven door de harmonie „l'Espérance", met mede werking van den heer A. J. de Winter, in de harmoniezaal van den heer A. N. van Riel. Aanvang precies 7 uur. (Zie programma's.) Wij herinneren belanghebbenden bij deze aan de inschrijving voor de nationale militie, waarvoor gedurende de maand Januari ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven. In onze gemeente geschiedt dit gewoonlijk op den zoogenaamden ver'oren Maandag, zijnde van 't jaar den 7en Januari. Tot de inschrijving zijn verplicht alle man nelijke ingezetenen der gemeente, die op 1 Januari 1889 hun 19e jaar zijn ingetreden, en alzoo geboren zijn in het jaar 1870. WAALWIJK, 5 Jan. 1889. Z. M. heeft met ingang van 15 Jan. be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Waalwijk H. Fluytthans in gelijke betrekking te Zandvoort. Ter burgerlijke terechtzitting van net kantongerecht alhier is gisteren als griffier geïnstalleerd Mr. Victor Claessen de plechtigheid werd o. a. bijgewoond door den oud-kantonrechter alhier, Mr. Rits, en den plaatsvervangenden kantonrechter J. van Dijk. - Opbrengst der haven- en kaaigelden in de gemeente Waalwijk, gedurende de laatste zes jaren. Havengeld. Kaaigeld. Totaal. 1888. 1742,24 213.90 1956,14 1887. 1364.92 226,16 1591,07 1886. 1516,54 215,75 1732.29 1885. 1570,86 227,55 1798 41 1884. 1439,98 273.90 1713.88 1883. 1582.97 2 84,475 1 867,445 Getal aangek, vaartuigen. Inhoud. 1888. 651 39063 ton. 1887. 549 28068 1886. 592 33681 1885. 657 35223 1884. 637 32002 1883. 639 28927 De meerdere opbrengst over 1888 is hoofd zakelijk daaraan toe te schrijven dat in een kort tijdsbestek door een der grootste fabrieken uit Tilburg alhier zijn aangevoerd ruim 1,971,500 kilo granen waarvan aan arbeids loon is uitbetaald ruim 600,— een en ander bij elkander genomen veroorzaakt in onze ha ven en in onze gemeente met het oog op het drukke goederenvervoersteeds vooruit gang behalve het bovengenoemde draagt nog veel daartoe bij het door handelsagent Georges Mertens,te Tilburg, alhier gevestigde entrepot van alle soorten looistoffen. Lieihebbers van ijsvermaak kunnen we der eens hun hart ophalen. Tengevolge van den strengen vorstdie de laatste dagen geheerscht heeft, vindt men in onze omgeving op de meeste plaatsen flinke ijsbanen, waar van dan ook terdege geprofiteerd wordt om schaatsen te rijden. In onze gemeente is er, jammer genoeg, op 't oogenblik weinig gelegenheid zoodat men om te kunnen rijden eerst een heel eind moet loopen; wezenlijke liefhebbers zien hier tegen echter niet op. Aanstaanden Zaterdag v.m. 11 ure zullen B. en W. van Waalwijk publiek verpachten voor 6 jaarden grond waarop de veldtent in den Buitenpolder wordt opgeslagen. Kerstmis werd dit jaar door de land bouwers in die streken van Noordbrabant waar de handel in hooi een machtige hef boom is om hen op de been te houden niet met vreugde te gemoet gezien. Tegen dien tijd, of eenige dagen na dit feestzijn zij gewoon de landpachten der uit de hand gehuurde landerijen te gaan voldoen, om te gelijker tijd weder in te huren wat buiten huur gekomen is. Bij den schier algeheelen stilstand in de hooihandel nu kunnen de meesten niet aan hunne verplichtingen vol doen en bekruipt hen de vrees, dat anderen, die wat meer voor het mes hebben hunne in gebruik gehad hebbende landerijen zullen wegkapen. Natuurlijk is die vrees niet altijd gegrondwant de meeste landheeren weten onmacht van onwil te onderscheiden en oe fenen geduld met hunne pachters. Dit neemt echter niet weg, dat velen, die daarbij in het najaar voor den inkoop van stalvee geld hebben moeten opnemen, in het vooruitzicht om het binnen weinige weken terug te kunnen gevenonder dubbele zorgen gebukt gaan en hunkerend naar betere tijden uitzien. Eene firma te Tilburg ontving onlangs uit Den Haag per briefkaart, onderteekend met een naam,ie 'herhaaldelijk genoemd is als niet vreerfl aan het zoogenaamd „fles schentrekkersgir eene aanvrage om prijs opgave van haitoilet-zeepen. Daarop volgde een verzoek orteen kistje met monsters, en later eene beuling. De monsters werden afgezonden, ma de bestelling bleef onuitge voerd omdat e firma inmiddels gewaar schuwd was gévrden. Alzoo bepaalde zich voor den fabrilot; de schade tot de waarde der monsters, i Wat aan de ak een eigenaardig karakter geeft, is, dat de.esteller den naam noemde van een ad voel en procureurbij wien omtrent, zijne Aoliedetijt" „invermaatsie" was te bekome?, en dat ook werkelijk de Tilburgsche firiftl op hare aanvrage, van dien advocaat Ja procureur per brieikaart kennis kreeg„d;t hij voor zich geen be zwaren had oï aai genoemde aanvrage zijne goedkeuring e luchten." De naam van dezen advocjt pr procureur, die zoo wel willend „invenaati:" verstrekt aan door de potite gesigneerd» personen is echter in den Staatsalmnak aiet te vinden. Dezer dgen qitving een koopman te Dordrecht eef briekaart uit den Haag, met verzoek om ipnsten zijner waar. Toevallig herinnerde hi zich in 1887 van dezelfde firma eene betellint te hebben ontvangen welke hij too omigevoerd liet, omdat de besteller te afemeen bekend was. Ook thaus voldeed hij jet aan1 het verzoek. Te Htrlemme-meer hebben vele te Sloten alle ezinnen> die tot emigratie naar de Argentijtche republiek waren besloten voorloopig \|n hun voornemen afgezien. Men wil eerst h| onderzoek van wege den Ar- gentijnschenBondj afwachten. Dinsdl namiddag werd uit het kanaal te Eindhovp het lijk opgehaald van den heer D., decteur van eene der grootste sigarenfabricen a rlaar die sedert Zondag avond vermt werd. Wairschijlijk is hij het slachtoffer gewor den van d duisternis, hetgeen ook niet te verwonderenvalt. want hij moest den kanaal dijk passeem. e<n weg, waarvan honderden werklieden <ok 's avonds gebruik moeten maken en d: alöaar blootstaan aan allerlei gevaren als touwen van schepen, paaltjes, waaraan die korden vastgemaakt, een hellend voetpad vlaklanjs het water, een zeer slech ten rijweg iet diepe karresporen bezaaid met steenen en dat alles zonder eenige verlichting. Een laüngneester van den trein van Bokstel naar Weid bemerkte Dinsdagavond tusschen Bestenlundhoven dat hij in een verkeerde trei. vas, natuurlijk dien van Bok stel naar Venty Zonder zich te bedenken sprong hij end! het rijden uit den wagen. Den volgendennorgen vond men hem nabij Eindhoven kasteloos op den weg liggen. Hij werd opgeömen en naar het gasthuis te Eindhoven cve;ebracht. Te W?che» is in korten tijd de land- bouwersbehqzing van C. Rutten geheel in de asch gel^d waarbij de aanwezige oogst, de geheele hbodel en alle landbouwgereed schappen virlocn gingen, en twee geiten en twee koeien'in e vlammen omkwamen. Het vuur greep zoo nel om zich heen dat de bewoners sitchtiop lijfsbehoud bedacht kon den zijn en bi gebrek aan middelen aan geen blussdien te denken viel. Oorzaak onbekend. Alle was, doch zeer laag, ver zekerd. In den naht van Zondag op Maandag werd te Lith bi: een alleen wonendhoog bejaard hndbouer ingebroken. De boos- doenera ladden zich, door het dakden toegang veten e banen tot het inwendige van het bjiis. Ie bewoner kreeg op zijn legerstede, met ;en knuppel een slagdie gelukkig <p zijr schouder neerkwam. Hij kon geleginheidvinden naar den zolder te vluchten lar.gs en ladderwelke hij bo vengekomen ptrok. De kasten werden opengebrokenle kleedingstukken nage snuffeldiet en en ander werd geroofd, veel stukgtslagei Toen het bleek, dat er geen schaiten tevinden waren, verlieten de onverlaten de derlijk onder den voet ge haalde huizing. Zeer hoopt mendat het der justitie geluken zal de booswichten op het spoor te konen. Te Utreck is ontvreemd op 30 Dec. 1888, des avond tusschen 44/2 en 7 ure, ten nadeele van H. .lakker, wonende Oudwijker- dwhrsstraatdift middel van inklimming en braak een 'blarile blikken trommel inhou dende ongeveer If 30,000 aan effecten; verder nog eigendomsbe/ijzen van 13 huizen, twee hypotheekbe\rijze:familiepapierenzilveren voorwerpen en eerzakje, inhoudende ongeveer 90 aan zilver gddalles nader omschreven 'in het Alg. Politbblad. De dienstdande rangeerder Van der Ham, aan het stiion te Haarlem, is Woens dag avond bij he voorbrengen van een trein overreden, dóorden hij onnoodig daarop wilde springen. Hj was onmiddellijk dood. Terwijl het jongste zoontje van dr. Van der Chijs, te Goinchein, jl. Zaterdagmiddag in den molen van W. De Jong, te Almkerk, beproeven wilde zich naar boven te laten hijschen, geraikte hij met zijn hals tusschen de luiken Hel geiolg was, dat zijn keel dicht werd gempen en lij zoodoende op noodlottige wijze om het levei kwam.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2