BUITENLAND. Frankrijk. Spanj Engeland. Duitsehland. Italië. Rusland. Australië. BINNENLAND. e. STAAT VAN BRIEVEN schied, omdat niet is gebleken Geffcken's be wustzijn van het landverraad, dat hij pleegde of zijn opzet daartoe. Men moet nogal naief zijn om alles voor waar aan te nemen wat de Kölnische alzoo verteltmaar als het blad nu ten slotte zegt dat 's kanseliers rapport volkomen zijn doel heeft bereiktdan achten wij commentaar overbodig. Waar blijft numogen wij vragen, de het tige aanval van vorst Bismarck tegen den mandie openbaarheid heeft gegeven aan de beginselen van keizer Frederik? Of zijn prestige er door verhoogd is? Wij kunnen het bezwaarlijk gelooven. Nu is Geffcken vrij en de wereld heeft opnieuw ervaren dat er nog rechters in Duitschhnd zijnaldus zegt een bekend li beraal blad. Ofschoon zij nog in haar begin is on dervindt de koloniale politiek van Duitsch- land vele moeilijkheden. Uit Samoa komt bericht, dat de kapitein van een Duitsch oor logsschip 120 man heeft ontscheept om ko ning Tamatesse beschermeling van Duitsch- land te verdedigen tegen den onafhankelijken koning Matsafa. Een gevecht had plaatswaarbij 20 Duit- schers werden gedood en gewond. De overi gen hebben de vlucht naar hun schip genomen. De Engelsche en Amerikaansche oorlogs schepen die van de plannen der Duitschers hoordenhebben zich met de zaak niet bemoeid. Bij de Zondag in het departement Somme plaats gehad hebbende verkiezing van een afgevaardigde is generaal Montaudon, anti republikein, gekozen met 60,693 stemmen. Jp den heer Cauvin, republikein, waren 53,154 en op den heer Rechard, socialist, 3064 stemmen uitgebracht. Bij de verkiezing in het departement der Beneden Charente is de heer Duport, die voor de herziening der constitutie is, geko zen met 51,964 stemmen. De heer Lemer- cier, republikein, bekwam er 41,174. In de beide departementen was Boulanger gekozen, doch daar deze het mandaat van afgevaardigde, hem door het Noorder de partement opgedragen, had aangenomen, zoo moesten de beide nieuwe verkiezingen wor den uitgeschreven. Terwijl voor de bestijging van de bo venste helft van den Eiffeltoren ascenseurs, volgens het stelsel Edoux, zullen toegepast worden, zal men voor het benedenste deel van 150 meter twee Amerikaansche hydrau lische liften maken, elk in staat 50 personen te gelijk met een snelheid van 122 M. per minuut op te voeren. De moeilijkheid om zulke groote lasten met zoo groote snelheid langs gebogen lij nen te bewegen, is door het Amerikaansche stelsel volkomen overwonnen, zooals in tal van gevallen reeds bewezen werd. Over Perpignan heeft eene orkaan ge woed, de aangerichte schade is ontzettend. Het verkeer te water en te land is verbro ken. Men vreest onheilen op zee. Een inwoner van Nizza, Vaissier ge naamd, heeft den Franschen minister van oorlog een nieuwe mitrailleuse aangeboden ter beproeving, waarmede in den tijd van 10 minuten drie duizend menschen kunnen wor den gedood. Bij een brand in de Rue des Martyrs te Parijs is een vrouw in de vlammen om gekomen, terwijl een ander van schrik waan zinnig is geworden. De brand is ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met petro leum. Uit Ajaccio wordt bericht dat in het Niolo-dal een huis tengevolge der overstroo mingen is ingestort, waardoor drie personen onder de puinhoopen zijn begraven, terwijl bovendien nog elf personen vermist worden. Men geloott, dat hun lijken door het water zijn medegevoerd. o De Italiaansche handel heeft opnieuw ge tracht ladingen wijn, welke veel alcohol be vat, op Spaansch gebied te ontschepen, ten einde ze langs dien weg Frankrijk binnen te voeren. Een stoomboot met 15 okshoofden Italiaanschen wijn wordt door de douanen te Tarragona in beslag gehouden. De kamers van koophandel te Valencia Barcelona en andere havens eischen een zeer strenge toepassing der rechten op buiten- landsche alcohol en wijn, die den uitvoer van Spaanschen wijn concurrentie aandoen. Bij gelegenheid van den naamdag van den tweejarigen koning zal eene algemeene amnestie verleend worden aan hen, die we gens drukpers-delicten veroordeeld en ge straft zijn. In de benedenverdieping van het mi nisterie van binnenlandsche zaken is eene dynamietpatroon ontploft. De schade aan het gebouw is aanzienlijk, personen werden niet gekwetst. Volgens tijdingen uit Shanghai luiden de berichten uit het binnenland schrikbarend over den hongersnood in vele districten, een gevolg van het mislukken van den oogst, waarbij nog kwam dat de oogst in de pro vincie Shantoeng vernield is door de over strooming van de Gele Rivier. Aan de Daily News wordt uit Kalro gemeld, dat de militaire overheid via YVady- halfa berichten uit Khartoem heeft ontvan gen, doch zij weigert deze mede te deelen. Met de uitzetting der pachters, die hun pacht niet betalen, in het domein Olphert, wordt voortgegaan. De sheriffs en hunne agenten, bijgestaan door 500 soldaten, on dervonden steeds dezelide moeielijkheden. Sommige woningen zijn bepaald belegerd moe ten worden en de belegeraars zijn meerma len moeten terugwijken voor den regen van steenen en kokend water, dat de belegerden uit de vensters wierpen. De laatsten gaven zich eerst op de laatste sommatie over toen zij aan het geweervuur blootgesteld werden. De Reichsanzeiger bevat den volgenden brief van den keizer aan den rijkskanselier „Lieber FtlrstHet jaar, dat zulke zware be proevingen en onherstelbare verliezen over ons gebracht heeft, loopt ten einde. Met vreugde en tegelijk met troost vervult mij de gedachte, dat gij mij trouw ter zijde staat en met frissche kracht het nieuwe iaar in treedt. Van ganscher harte hoop ik, dat u geluk en zegen en boven alles voortdurende gezondheid geschonken mogen worden, en ik bid God dat het mij nog langen tijd vergund moge zijn, met u te zamen voor het welzijn en de grootheid van ons vaderland werk zaam te wezen." De heer Geffcken is Zaterdag uit de gevangenis en van verdere vervolging ont slagen. De Reichsanzeiger deelt de uitspraak mede van het rijksgerechtshof in deze zaak. Het hof heeft overwogen, dat er wel is waar, af gaande op de uitkomsten van het voor afgaand onderzoek, toereikend grond bestaat om aan te nen\en dat Geffcken stukken uit het dagboek van keizer Frederik openbaar heeft gemaakt, waarvan geheimhouding, met het oog op Duitschlands belang, tegenover andere regeeringen vereischt werd maar dat er geen voldoende reden is om aan te ne men dat Geffcken ten deze bewust is geweest, dat de stukken mededeelingen bevatten, als hierboven bedoeld worden. Dientengevolge heeft het hof besloten hem ter zake van de beschuldiging van landsverraad buiten ver volging te stellen, hem op vrije voeten te stellen en de kosten van het proces te doen dragen door den staat. Tot toelichting van dit vonnis diene, dat de hier toepasselijke paragraaf van het strafwet boek dengene strafbaar stelt „die met opzet mededeelingen openbaar maakt, van welke hij weet dat het welzijn des rijks vordert dat zij geheim gehouden zullen worden" Geffcken zelf zeide na zijne invrijheidstel ling tegen zijne vrienden te Hamburg, dat de aanklacht voornamelijk hierop gegrond was, dat de uittreksels uit het dagboek in staat waren de goede verstandhouding van Duitsehland met Engeland, Belgie en Luxem burg te verstoren. Dit, beweerde Geffcken, dat hij zonder moeite wederlegd had. Hij ontving een aantal telegrammen om hem ge luk te wenschen. In de hofkringen wordt verhaald, dat de in vrijheidstelling van prof. Geffcken door den keizer bevolen is na de ontvangst van een brief van keizerin Frederik, waarin zij hare verzekering herhaalde, die zij bij haar vertrek naar Engeland gedaan heeftname lijk datvvanneer het proces doorgang zou hebbenzij zelf voor de rechtbank zou ver schijnen om de nagedachtenis van haar ge maal te verdedigen. Daar Wilhelm II over tuigd is, dat zijn moeder aan haar plan ge volg zou geven, heeft hij den loop van het proces gestaaktondanks de raadgeving vau den rijkskanselier. Keizerin Frederik, die met hare doch ters tot na Paschen bij hare moeder de ko ningin van Engeland, zal blijven is thans bezig met het schiften en rangschikken der nagelaten papieren van haar echtgenoot. Er moetzoo wordt verzekerdgenoeg mate rieel zijn voor een levensbeschrijving in vier deelen. Vooral merkwaardig moeten de aan- teekeningen zijn waarin de keizer een be schrijving geeft van de vorsten staatslieden, geleerden en andere mannen van naam, met wie hij in aanraking kwam. Voorts moet zijn briefwisseling met allerlei beroemde per sonen zeer belangrijk wezen. Er wordt echter vooreerst nog niet ge dacht aan het openbaar maken van deze nalatenschap van keizer Frederik. Uit Zanzibar wordt bericht, dat de kanonneerboot „Swalbe" 20 mijlen ten zui den van Bagamoyo op een blinde klip ge varen is en zoo gevaarlijk zitdat het niet mogelijk zal wezen haar af te brengen. De Italiaansche regeering is voornemens aan de kamer voor te stellen twee nieuw op te richten stoomvaartlijnen uit de schatkist te ondersteunen de eene naar Montevideo en eene haven in Midden-Amerika en Mexico, de andere naar China, Japan en Australië. Aan eene regelmatige rechtstreeksche ver binding met China wordt door de regeering het meeste gehecht. De gewezen Italiaansche volksvertegen woordiger Fazzari die onder Garibaldi streed heeft bij gelegenheid van het nieuwe jaareen telegram gezonden aan koning Humbert en aan den pauswaarin hij hen beiden smeektte zamen een schikking te treffen tot heil van de kerk en van Italië. Leo XIII zond hem, als antwoordper telegraaf zijn apostolischen zegen. Een Italiaansch generaal tevens lid der kameris op nonactiviteit gesteld, omdat hij in de kamer tegen het door den minister van oorlog aangevraagde buitengewone cre- diet voor 't leger heeft gestemd. Naar men denken kanheeft deze maatregel groot op zien gewekt. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Times is het niet waar, dat de keizerlijke raad het ontwerp van den minister Tolstoi omtrent de hervorming van de provinciale besturen heelt verworpen. Maar de censuur heeft de bladen verboden hierover te schrij ven. De Russische bladen melden dat als hoofdbeschuldigde in het rechtsgeding ten gevolge der ontsporing van den keizerlijken trein bij Borki zal verschijnen baron Hahn, voorzitter van den bestuursraad van den Charkow Azowspoorweg als aangeklaagd van „exploitatie van den spoorweg ten koste der veiligheid van de reizigers en ten voor- deele zijner eigene beurs." Nadat het onge luk gebeurd isheeft de Charkow-Azow- spoorwegondanks het daaraan verbonden tractement van 35,000 roebelsnog geen nieuwen directeur kunnen vinden. Het klinkt zeer wonderlijk dat ook een van de hevigste ijveraars tegen de verkeerd heden op genoemden spoorweg namelijk de regeerings-inspecteur Kronenberg, op de bank der beschuldigden verschijnen zalop grond dat hij in het bekendmaken van onbehoor lijkheden in het spoorwegbeheer zijnen plicht verzuimd heeft. Bij de boven hem geplaatste beambten vond hij in het vervullen dezer taak nooit steun. Er zijn in het geheel negen beklaagden allen zijn nog op vrije voeten en men rekent er op dat de czaar hun gratie ver- leenen zal. Twee Russische monster kanonnen wer den de vorige week naar Sebastopol gezon den met bestemming voor het nieuwe pan- terschip „Sinope". Deze stukken munten al weder in verschrikking boven andere uitvin dingen uit. Het zijn kanonnen van 12 En gelsche duimen die 5ü ton wegen en ko gels van bijna een halve ton kunnen weg slingeren. Daarvoor is bij elk schot 270 pd. buskruit noodig en de snelheid van het pro jectiel is bij het begin 3C00 meter per sec., terwijl de draagwijdte 20 wersten of meer dan 13 Eng. mijlen is. Daardoor moet het vuur dezer stukken volgens de kaart gericht worden, omdat het doel buiten het gezicht is. Twee man zijn echter voldoende voor elk stuk daar men met hydraulische machines werkt. Op Costa Rica hebben hevige aardbevin gen gewoed. De schokken werden het eerst gevoeld te San José, op den 29 December den volgenden dag werd de sterkste stoot waargenomen te Alajuela waar acht perso nen gedood en verscheidenen gewond wer den terwijl de kerken en voornaamste ge bouwen zeer beschadigd werden. Deze aard- beweging wordt geacht in verband te staan met de ongewoon levendige werking in de vulkaan Poaz in de buurt van Alajuela. Omtrent de nederlaag van generaal Légitime zijn geen nadere berichten inge komen in de vergadering van afgevaardig- te Port-au-Prince werd hij met 47 stemmen tot president gekozen. Berichten uit Panama zijn zeer ernstig, de regeering trekt troepen saam om de stad te beschermen en de orde te handhaven. Er heerscht een buitengewone agitatie daar vermindering der werkzaamheden aan het kanaal duizenden werklieden van de minste soort werkeloos maakt. De regeering beraamt middelen om kosteloos vervoer naar Jamaica te verleenen. De consuls der vreemde mo gendheden hebben aanzegging ontvangen, dat de regeering voor de veiligheid van vreem den niet meer kan inslaan daar de dreigende toestand buitengewone maat regelen noodzakelijk maakt. Eenige consuls hebben hierop hunne regeering verzocht oor logsschepen te zenden. Van Colon geen be richten. Noordbrabantsebc stoomtramweg maatschap Ontvangsten gedurende de maand Dec. 1888. Opbrengst personenvervoer f 1484.75 u goederenvervoer 1163.76 postvervoer 166,68 5^ Diversen Totaal f2815 19 In Dec. 1887 f3141.67 Gedurende het geheele jaar 1888. Opbrengst personenvervoer 22885,87 goederenvervoer postvervoer Diversen Totaal In 1887 17466,65 2000.- iio.- 42462,52 42442,43 Verzonden gedurende de le helft der maand December Geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. P. Jijlofs Rotterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst vau het postkantoor terugbekomen worden. De directrice, WASHINGTON. WAALWIJK, 9 Jan. 1889. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot notaris te Winschotenter standplaats de gemeente SappemeerA. C. L. L. Spruyt, candidaat- notaris te Capelle. De heer G. Goossens, eerste onderwijzer aan de openbare school alhier, is no L op de voordracht voor hoofd der openbare school in het dorp, te Vlijmen. Vier sollicitanten namen deel aan het den 2e Januari jl. gehou den vergelijkend examen. Het concert Zondagj. 1. gegevendoor de harmonie „l'Espérance alhier, met wel willende medewerking van den heer Abr. de Winter, is druk bezocht geweest en heeft buitengewoon voldaan. De verschillende num mers van het programma werden door de harmonie, onder de begaafde leiding van den directeur, den heer Th. Schambergen, uitste kend ten gehoore gebracht en verwierven den grootsten bijval. Het meest werden toegejuicht „Une nuit A Grenade" van Kreutzer, en „Blondinette" Polka pour piston. Dit laatste nummer werd voor het eerst uitgevoerd en was slechts 8 dagen in studie. Kweten zich, vooral in deze twee stukken, alle leden bijzonder goed van hunne taak, een afzonderlijk woord van waardeering komt zeker toe aan de solisten, de heeren van de Wiel, tuba, van Wijck, tenorhoorn, en last not least, van Rijen, pis'.on, die in „Blondi nette" het publiek door zijne zuivere, accurate en wegslepende tonen zoo in vervoering wist te brengen, dat aan het slot een stormend applaus losbrak en aan het bisroepen geen einde kwam, voordat het nummer herhaald werd. Moge de dien avond verworven bijval hun allen een spoorslag zijn om onvermoeid voort te schrijden op de schoone baan der edele toonkunst. En nu de heer de Winter. Gerust durven wij zeggen dat hij zijne toehoorders totaal medegesleept heeft. Tot aller spijt gaf hij maar drie stukken, maar die drie werden op de hem eigene meesterlijke wijze voorgedra gen en deden het publiek dikwijls in een schaterlach uitbarsten. Vooral voldeed „Multatuli's Rammelslag," een stuk waarin het talent van den heer de Winter in het weergeven van een karakter bijzonder uitkomt. De twee andere waren voor de meestcn oude bekenden, maar in een geheel nieuw kleed gestoken, zoodat zij toch, evenals het eerste, de algemeene goedkeuring wegdroe gen en welverdiende bijvalsbetuigingen inoogstten. Wij meenen het gevoelen van al de aan wezigen uit te drukken, als wij aan l'Espé rance de verzekering geven, dat iedereen hoogst voldaan huiswaarts gekeerd is. K- Verleden Zondag, op de uitvoerende repetitie van de liedertafel „Oefening en Ver maak," van Waalwijk en Bezooien, hadden wij het genoegen den heer Jos. Defais te hooren, een tenorzanger uit 's Bosch. Ge noemde heer zong een duo uit »Eine Nacht auf dem Meere» en een paar liederen van Abt op uitstekende wijze. Aan een prachtig, helder tenorgeluid paart zich bij dien zan ger een zeer gekuischte voordracht, zoodat hij op al de toehoorders een allergunstigsten indruk gemaakt heeft. De heer Defais kan zich verzekerd houden, dat het Waalwijksch kunstlievend publiek zeer verheugd zal zijn hem nogmaals te hooren. Maandag avond, omstreeks half acht, brak te Bezooien een hevige brand uit in een groot, oud huis, met rietendak, bestaande uit 4 woningen, waarvan drie bewoond. Vermoedelijk is de brand ontstaan in het gedeelte, bewoond door den rietdekker Jac. Diepens; de andere bewoners waren Aart Duijster, molenaarsknecht en Adr. Zoeteriks, schoenmaker. Het vuur, eenmaal naar buiten geslagen, omvatte weldra het geheele gebouw, dat in een minimum tijds een vuurzee geleek. Het duurde nog al lang voor dat de Bezooische spuit in werking was en toen bleek zij nog niets op te geven dan wat modderachtig wa ter, dat in den vuurgloed zonder eenige uit werking was. Toen later water getrokken werd uit de Loint, bewees deze spuit evenmin veel dienst, 't geen misschien moet worden toe geschreven aan het vuil, dat er eerst in ge komen was, want bij andere gelegenheden hebben wij haar zeer goed zien werken. In alle geval er haperde blijkbaar iets aan.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2