Huiderberichten. Inmiddels brandde het huis tot den grond af en tastte het vuur het achterste gedeelte aan van het oostelijk gelegen huis van den veekooper en herbergier C. van der Zande langzaam aan woekerde het vernielende ele ment daar voort in den voorraad hooi en stroo, die het als voedsel vond. Eindelijk kwam de intusschen ontbodene Waal wij ksche brandweer, met haar uitstekend materieel en goed georganiseerd personeel. Aan hare af doende hulp is het zeker te danken, dat de brand in zijn voortgang werd gestuit, het huis van V. d. Zande gedeeltelijk bewaard bleef en alle verder gevaar werd gekeerd. Het eerst aangetaste gebouw behoorde aan den heer J. Schalken en.was verzekerd bij de A. G. Bruxelles voor f2000 de inboe del van Diepens bij dezelfde maatschappij voor f 6ü0 Zoeteriks en Duijster waren niet verzekerd. Voorts verbrandde daar een aanzienlijke hoeveelheid niet verzekerd hooi, behoorende aan Walth. v. d. Broek alhier. Van den in boedel in dat huis werd zeer weinig gered en een geit en een varken van Diepens kwa men in de vlammen om. Bij van der Zanden, die tijdens de ramp afwezig was, verbrandden het hooi en stroo, maar de inboedel en het vee zijn geborgen. De schade aan het huis, dat evenals de in boedel was verzekerd, is aanzienlijk. De oorzaak van den brand is onbekend. Een groote menigte volks uit onze en de omliggende gemeenten begaf zich naar de plaats des onheils, aangetrokken door den buitengewoon feilen gloed. Men leest in den N. Rott. Ct.: Er was in den laatsten tijd heel wat drukte met rijtuigen uit Den Bosch, waarin deftige heeren, die gewapend met groote róllen papier, verschillende plaatsen in de Langstraat be zochten, en Driek de veldwachter, een man van zijn tijd, verzekerde dat het „insentuurs" waren, die een kanaal van Den Bosch naar de Nieuwe Maas gingen maken. Nu, hij schijnt de plank niet zoo heel ver mis te zijn geweest trouwens, veldwachters zijn ta- meuse autoriteiten want er moet nu ernstig sprake zijn om tot afvoer van het Dommel- water een kanaal te maken, dat aan de Hon- derdelschebrug, boven Den Bosch, door het Bossche veld en het bed van den Baardwijk- schen overlaat zou loopen, om bij Doeveren zich te ontlasten in de nieuwe rivier. Alles ter vervanging van het oorspronkelijke door de regeering ontworpen kanaal van 's Bosch naar Hedikhuizen. Reeds van het eerste oogenblik, waarop het plan der Nieuwe Maas met het kanaal naar Hedikhuizen bekend werd, vond dit laatste ernstige bestrijding met het oog op den toestand der landerijen aan de Westzijde van Den Bosch en de pol ders het Boschveld en Maij, en de algemeene omkading van Vlijmen, Engelen, Bokhoven en Hedikhuizen. Toen reeds werd van ver schillende zijden in overweging gegeven eene afwatering voor het Dommelwater te maken door het bed van den Baardwijkschen over laat, voornamelijk omdat daardoor eene veel betere afwatering kon worden verkregen, die tevens groote diensten zou kunnen bewijzen voor besproeiing en ontlasting der aanliggende gronden en ter bevordering van het verkeer, en tevens omdat zij waarschijnlijk minder kostbaar zou zijn, omdat zoodanig kanaal zou kunnen loopen door gronden, die veel minder waarde hebben dan voor een kanaal naar Hedikhuizen worden vereischt. Het is daarom geen wonder dat het thans ontworpen plan veel bijval vindt; immerseen kanaal van 's Bosch in de thans ontworpen richting naar de Nieuwe Maas kan zeer veel bijdragen tot ontwikkeling van den bloei en de welvaart der streek waardoor het zal loopen. Als dat alles eens gereed is: spoor, kanaal en verleg ging van den Boschweg, dan zal het verkeer van de Langstraat met Den Bosch en om gekeerd bijna de volmaaktheid hebben bereikt. Ik zeg „bijna," want die verlegging van den Boschweg is nog niet alles. De weg van Vlijmen naar 's Bosch maakt bij Groot Deu- teren eenen scherpen hoek langs Klein Deu- teren en van daar naar den overweg bij het tegenwoordige station. Nu bestaat het voor nemen dat station te verplaatsen, zoodat het vlak voor dien overweg komt te staan, die dus moet vervallen. Volgens het thans ont worpen plan zal van Groot Deuteren af de weg in eene rechte lijn worden doorgetrokken tot een punt zuidelijk van het ontwo-pen station, en daarmede zal dan de weg wel aanmerkelijk worden verkort, doch de over weg over de spoorweglijn te 's Bosch zeer veel bezwaar opleveren, omdat daar dagelijks misschien 70 k 80 treinen zullen passeeren. Daarenboven wordt dan Klein Deuteren ge heel vau alle verkeer afgesloten. Hierdoor zal het bestaan van den eigenaar dier uitspanning geheel worden vernietigd en hij heeft haar pas enkele jaren geleden gekochtmaar daarenboven, 'welk een ver lies voor het Bossche publiekdat zoowel 's zomers als 's winters zooveel genoeglijke uurtjes op Klein Deuteren sleetWie, die de hoofdstad van Noordbrabant bezochtheeft wel niet eene wandeling naar de van ouds bekende uitspanning gemaakt, waarheen op warme zomerdagen reeds des morgens de moeders met hare kleinen eene toevlucht vonden om deze in vrijheid te laten spelen terwijl ze zelve rustig plaats namen in een van de vele tentjes, waar in den middag de huisvaders een bittertje gingen drinken, en des avonds minnende paartjes eene heerlijke gelegenheid vonden om eene wijle ongestoord te genieten, en aan al dat genot zal nu een einde worden gemaaktWel zijn er voorstel len gedaan om het verkeer langs Klein Deu teren te behouden door den ouden weg tot daar te laten doorloopen en vandaar den weg in noordelijke richting te verleggen met een tunnel onder door de spoorbaan, maar of dit mogelijk isziedaar iets wat slechts door deskundigen kan worden beoordeeld, en Driek de veldwachter beweert „as dat de insentuurs hebben gezeid, dat 't niet kan.» -Met uitzondering van enkele puike par tijtjes, die óf voor 't binnenland geperst ver zonden worden óf voor particulier gebruik moesten dienen, blijft de handel in hooi stil staan. Wijl er veel aanbod komt, verwacht men bij het openen van den handel prijs verlaging. Stroo minder willigomdat de voorraad door het dorschen grooter wordthet wordt reeds voor f 15 per 500 kg. aangeboden. Uit den Haag wordt gemeld, dat een predikant uit Indie, met verlof hier te lande, benoemd is tot commies bij het departe ment van koloniën teneinde in het bijzon der te worden belast met de behandeling van de aangelegenheden der zending in Ned. Indie. Gedeputeerde staten van Drente is door den minister van binnenlandsche zaken ver zocht den raad der gemeente Smilde namens zijne excellentie uit te noodigen, zijn besluit tot toekenning van eervol ontslag aan alle onderwijzers tot bijstand in de openbare la gere scholen in die gemeente in te trekken, ter voorkoming dat het, als strijdig met het algemeen belang, ter vernietiging aan zijne majesteit den koning worde voorgedragen. Men leest in de Staatscourant Volgens verklaring van de geneesheeren des konings heeft zijne majesteit de laaiste weken meer last gehad van zijn chronisch lijden. De spijsvertering is in intensiteit achter uitgegaan, waardoor de bloedmaking minder gunstig is. De krachten van den hoogen lijder ne men in den laatsten tijd niet toe. Een belooning van f 1000 is uitgeloofd aan dengeen, die inlichtingen verschaft, welke leiden tot ontdekking der ten nadeele van den heer H. Bakker te Utrecht ontvreemde effecten, ter waarde van circa f3u.000 Niet minder dan 162 sollicitanten heb ben zich op een jaarwedde van f 350 en f 50 voor bóvenkleeding, aangemeld voor de be trekking van veldwachter te Veenendaal. Liefhebbers voor dat baantje kwamen uit alle streken des lands. Cognac Volgens het „Maandblad tegen vervalsching van levensriiiddelen," kost de minste wijn voor cognacdestillatie zooveel, dat zij in Frankrijk op 2.50 fr. (fl.20) te staan komt. Voegt men hierbij den impost van 61 cents en berekent men vracht en postage op 6 cents, dan moet hier de liter f 1.87 bij in koop kosten, zonder de verdienste van den destillateur in aanmerking te nemen. Wat drinken wij dan hier voor f 1.75 of f 2.de flesch Tot dusver werd de hopstengel als waardeloos beschouwd. Naar eene mededee- ling van de Moniteur Industrielmoet het gelukt zijn uit de vezelen van dien stengel een sterk weefsel te vervaardigen, dat groote overeenkomst heeft met linnen. Verschillende berichten omtrent den toestand van Dr. Schaepman doen in de pers de ronde. „Het Vad." meldde dat hij wegens ern stige ongesteldheid naar het Zuiden gaat. «De Tijd» bevestigde dit en voegde er eene bede voor zijn herstel aan toe. «De Maasbode» zegt dat dr. Schaepman reeds tot h rstel van zijne gezondheid naar Florence vertrokken is. „Het Cemtrum" dat het weten kan noemt al die berichten overdreven en zegt dat dr. Schaepman eenvoudig tot ontspanning een kleine vacantie genomen heeft. De dii minores bevatten het volgende be richtje. Dr. Schaepman is tot herstel zijner ge zondheid voor eenigen tijd naar Florence in Italië vertrokken. Het verblijf aldaar schijnt op zes weken bepaald te zijn. Ongetwijfeld hopen zijne talrijke vereerders dat hij spoe dig geheel hersteld uit het Zuiden terugkeere. Het „N. v. d. D." ontving bericht dat dr. Schaepman voor eenige dagen naar Parijs is. Op de tramlijn tusschen Oosterhout en Breda zijn door twee baldadige personen -een drietal boomen gelegd, juist in een bocht van den weg. De machinist kon niet tijdig genoeg meer stoppen zoodat de locomotief er dan ook opliep; gelukkig bleef het daarbij. De boosdoeners namen over de akkers de vlucht en wisten te ontkomen. Zaterdagavond is de laatste stoomtram van Oosterhout naar Breda door den uit Til burg komenden trein op den overweg aan den Driesprong nabij Breda aangereden doordien de machinist te laat bemerkte, dat de boom open stond. De locomotief bevond zich reeds over de rails, doch dc middenste wage.u werd geheel verbrijzeld. De eenige zich daarin bevindende passagier, de heer F. Paro, le luit. der inf., had de tegenwoordig heid van geest er uit te springenwaardoor hij zich het leven redde daar hij ongedeerd op den zijweg kwam. De derde wagen werd van den verbrijzelden wagen losgerukt en een eind achteruit geworpen de zich daarin be vindende conducteur kwam er met eene lichte verwonding af. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Uit Moergestel wordt geschreven De bedelarij langs de huizen neemt op eene schrikbare wijze toe en de bedelaars worden hoe langer hoe brutaler, want hebben zij de centen ontvangen, dan zetten zij den voet tusschen de deur opdat men die niet sluiten zal, en vragen dan om oude schoenen, eene jas, pet of ander kleedingstuk. De politie kan er ook weinig aan doen want de meesten zijn voorzien van een pa tentje van 50 cent en verkoopen postpapier of andere snuisterijen. De ingeze'enen zelf kunnen er echter veel aan doen door te weigeren iets te geven zooals dit thans op sommige plaatsen in Holland geschiedt. Werd daartoe algemeen in plattelands-gemeenten overgegaan, dan zouden die vreemdelingen vanzelf van de deur blijven. Bevolking Statistiek van Tilburg. Mann. Vrouw. Totaal Bevolking op 1 Jan. 1888: 16077 16374 32451 Geboren 592 550 1142 Ingekomen 631 647 1278 Totaal 1223 1197 2420 Overleden 262 257 519 Vertrokken 554 621 1175 Totaal 816 878 1694 Vermeerdering gedurende het jaar 40-7 319 726 Bevolking op 1 Jan. 1889 16484 16693 33177 Huwelijken tusschen jonkmans en jonge dochters 163 enweduwnn 6 weduwn. en jonge dochters 9 weduwen 11 Totaal 189 Levenloosloos aangegeven 81 Onecht geboren 14 Getal tweelingen 20 Dassen, 4 Jan. De bevolking dezer ge meente vermeerderde in 1888 met 212, en verminderde met 113 zielen, zoodat de be volking is vermeerderd met 99 en thans be draagt 2874 zielen. Er werden 19 huwelijken gesloten. ^Baardwijk, 8 Jan. Bevolking op 31 De cember 1887. M. V. 841 798 1639 zielen. Geboren 24 26 Vestiging 37 26 Geheele vermeerdering 61 52 Overleden 22 17 V ertrokken 48 58 Geheele vermindering 70 75 Vermindering der be volking 9 23 Bevolk, op 31 Dec. '88,832 775 1607 zielen. Het Oud Mannenhuis, overbodig gewor den door de stichting van het liefdegesticht, wordt afgebroken. Van 4 Jan. '88 tot 4 Jan. '89 hebben bij ds. Van Buuren, alhier, 8 dusgenaamde boerenkippen 1002 eieren gelegd, zonder dat die kippen uitliepen; 125 eieren alzoo per kip. Men behoeft dus niet meer met ophef te te wijzen op de rijke productie van eieren in één der departementen van Frankrijk. Ook in ons land bestede men slechts de noodige zorg aan die dieren en 't gunstig resultaat zal niet minder zijn dan elders. HUIDENVEILING te ANTWERPEN. De eerste der maandelijksche veilingen, aan vankelijk vastgesteld op 17 Januari, is uit gesteld moeten worden ter oorzake van de wolveilingen. Zij zal plaats hebben Woensdag 23 Januari, ten 2l/4 ure, in de verkoopzaal, Courte rue des Claires. De aan te bieden partijen zullen den 12en worden aangegeven. Men zal er met name bijvoegen de lading z/Cometen" van Mocoreta, bevattende: 10180 sal os 28 k. bij inscheping. 3415 sal. koe 22y2 k. bij thans in lossing. Verder worden gelost per Gulnare 14682 Casa Blanca sal. koe 232/5 k. bij inscheping. 4671 dito sal. os 181/2 k. bij inscheping. Andere verwachte ladingen in huiden van de oude slacht kennen wij niet. 8 Januari. Wol. De eerste veiling zal plaats hebben op 15 tot 18 Jan. De aan te bieden hoe veelheid bestaat uit 8590 bn. La plata, 3665 bn. Australische, 250 bn. Kaapsche250 bn. Afrikaansche en 60 bn. diversen; totaal 12,815 bn. De Duitsche looiers-school. De heeren Rudolf Bierling en borgemees- ter Beutlervoorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het bestuur der Duitsche looiers-schoo] te Freiberg, in Saksen, ver zonden dezer dagen het volgende prospectus der Duitsche looiers-school aldaar: Woensdag 1 Mei wordt te Freiberg, in Saksen, de Duitsche looiers-school geopend. Zij werd op aansporing van den Sakshchen lederfabrikantenbond opgericht door eene vereeniging van Duitsche looiers, met on dersteuning der Saksische regeering en der looiers—vere eniging te Leipzig In die school worden opgenomen jonge lieden, die den vollen leeftijd van 17 jaar be reikt hebben en reeds practisch met de looierij bekend zijn. In den regel geschiedt die toelating bij het begin van den cursus en slechts bij uitzondering in den loop daarvan. In de volgende vakken wordt in eenen eenjarigenmetPascheu beginnenden cursus, onderricht gegeven: 1. Alle takkeu der looierij, voornamelijk de gewone leerlooierij. Meer bijzonder wordt daarbij behan deld a. De oude looiwijze (zure looiïng.) b. De zoete looiïng (extract-looierij.) c. De o verleder-looier ij. d. De verschillende wijzen van touwen van overleder. e. Tuig- en riemen leder-looierij. 2. Praktisch een theoretische leer der grond stoffen en warenkennis. 3. Macliinenkennis 4. Rekenen, boekhouden, liandelsleer, cor respondentie en bedrijfsrekening. Punt 2 en 4 oofdzakelijk met het oog op het looiersbedrijf. 5. Algemeene scheikunde en natuurkunde, voor zoover de kennis daarvan voor den praktischen looier wenschelijk schijnt. 6. Algemeene technische scheikunde. 7. Speciale looierij-scheikunde en arbeid in het laboratorium. 8. Uitstapjes naar looierijen, in 't algemeen belangrijke technische inrichtingen en naar de bosschen. Ook worden door personen, uitmuntende op het gebied van de boschkuituur, voordrachten ge houden. In verscheidene vakken moe ten de leerlingen schriftelijk werk ma ken waarbij mede nauwkeurig zal worden gelet op taal en stijl. Aan kweekelingen, niet genoegzaam op de hoogte van de Duitsche taal, wordt gelegen heid gegeven die volkomen te leeren. Bij genoegzaam bezoek is men van plan een tweeden cursus neven den eersten te openen, waarin ook Engelsch en Fransch zal onderwezen worden. Voor het praktisch onderricht staan de looierijen van den heer Moritz Stecher, in Freiberg, ter beschikking. Ook is de Leipziger looiersvereenigin» van plan op een door de stad Freiberg afgestaan terrein eene looierij te stichten voor het praktisch onderricht van de school, alsook voor de vorming der leer lingen. Het per half jaar vooruit te betalen school geld bedraagt 150 mk. 's jaars voor Duit- schers, 300 mk. voor niet-Duitschers en 20 mk. voor gebruik maken van het labora torium. Als leeraar zijn aan de school werkzaam, de volgende heeren 1. J. P. Courtier, vroeger directeur van verscheidene groote looierijen. 2. Dr. Spendler, scheikundige. 3. Richter, handelsleeraar. 4. Rudolph, leeraar. Buitendien heeft professor Dr. van Schroe- der. te Tharandt, zijne medewerking bij het onderwijs in de scheikunde en de opperste leiding des laboratoriums bij wetenschappe- lijken arbeid toegezegd. Voor de leer van 't boschwezen rekent men op de ondersteuning van prof. Dr. Neumeester te Tharandt. Voor geschikt onderkomen der leerlingen is te Freiberg, waar buitendien hoogere scho len en de koninklijke bergacademie bestaan, toereikend gezorgd. Aan het einde van iederen cursus wordt een openbaar examen gehouden en krijgen zij, die den cursus trouw bezocht hebben, daarvan een getuigschrift. Tot einde Januari kan men zich aanmelden: „An den Vorstand der Deutschen Gerber- schulein Freiberg/' dat ook op verzoek nadere inlichtingen verstrekt. Na einde Januari neemt de directeur der school Courtier, de aangiften aan.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3