Nummer 4- Zondag 13 Januari 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YI2<rETA3 ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 43 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Waal wij ksche en Lanptnialsclie Courant it blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden .ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zoowel de kamer als de senaat zijn in Frankrijk weder geopend met de tradi- tioneele redevoeringen, die niets buitenge woons bevatten. Tot president der kamer werd bij derde stemming herkozen de heer Méline. De candidaat der republikeinen voor de verkiezing op 27 dezer, de heer Jacques, heeft een kortmaar krachtig manifest tot de kiezers gerichtwaarbij alle geschilpunten tusschen de republikeinen zorgvuldig zijn vermeden en hij de keus stelt tusschen de republiek en het dictatorschap een goede weg om de verschillende republikeinsche fracties ditmaal eens te doen samengaan. Nadat Boulanger zich had voorgesteld als de vervolgde onschuld wien alles wordt ten laste gelegd wat anderen misdrijven, en zich reeds bij voorbaat had onschuldig ver klaard aan alle eventueele manifestaties met het oog op de verkiezing van 27 dezer, blijkt nudat de generaal een groot zelf vertrouwen heeltwant volgens een der bladen zal hij zijn ontslag nemen als afge vaardigde van het Noorder-departement, ten bewijze dat hij van zijn verkiezing te Parijs zeker is. Als de generaal de huid maar niet verkoopt voor de beer geschoten is De algemeene opinie is echter, dat des ge neraals kansen met den dag stijgen. Is aangaande den financieelen toestand der Panama-maatschappij geen verbetering te constateeren te Panama zelf schijnt de orde weder hersteld te zijn de werklieden hebben den arbeid hervat en tot 15 Febru ari zullen de aannemers op eigen risico door werken. Bij de opening der kamers in Spanje is het Maandag levendig toegegaan. In den senaat gaven dé conservatieven hun voor nemen te kennen het kabinet te interpel- door Op den avond van dezen zelfden dag heerschten er volkmaakte rust en stilte op Willicza, zeer in tegenstelling met den vorigentoen het overal van gasten wemelde. Na afloop van de jacht had er nog een souper plaats gehad, dat tot laat in den nacht duurde, en het meerendeel der ge- noodigden had eerst dien morgen het kasteel verlaten. Ook graaf Morynski en Leo waren vertrokken om een bezoek van eenige dagen bij een der naburige landedellieden af te leggen. Wanda bleef onderwijl bij hare tante om deze gezelschap te houden. De beide dames bevonden zich dus dien avond alleen in het salon. De lichten waren reeds op gestoken en de gordijnen overal neergelaten zoodat men hier binnen niets merkte van den ruwen Novemberstormdie buiten woedde. l)e vorstin zat op de sofaterwijl de jonge gravin van haar stoel was opgestaanzij had dezen wrevelig achteruitgeschoven en liep rusteloos het vertrek op en neer. „Wat ik il verzoeken mag, Wanda, spaar mij die Ca8sandra-waarschuwingen," zeide de eerste. „Ik herhaal u nogmaals, dat uw oordeel alleen een uitvloeisel is van uwe antiphathie tegen Waldemar. Is 'tdan noodig, dat hij ons aller vijand is, omdat gij voortdurend op voet van oorlog met hem staat Wanda bleef even staan en wierp de spreekster een somberen blik toe. „Misschien zal het u nog wel eens berouwen, tante, dat ge nu mijn waar schuwingen in den wind slaat/ antwoordde zij. „Ik blijt er bij: ge vergist u in uw zoon. Hij is noch zoo blind, nog zoo onverschillig als gij allen gelooft/ f Wilt ge mij, in plaats van al die gdieimzin- nige voorspellingendan niet liever klaar en duidelijk zeggen, wat ge eindelijk vreest'/' vroeg de vorstin. „Ge weet, dat ik in zulke zaken niets om meeningen en gevoelens -geef ik ver- leeren over den ecomischen toestand des lands. De rest van het regiment uit Wales is uit Soeakim vertrokken naar Suez. De stadhouder van Soeakim heelt een ma nifest van de Engelsche regeering uigevaar- digd aan de stammen van den kustom hen optewekken tegen de dcrwischen de wa pens op te vatten. Osma Digma heeft naar Khartoem om hulp gezonden. Stanley en Emin-pacha doen niets van zich hooren en dat is zeer verontrustend. De bekende Afrika-reiziger dr. Junker zegt dat alle berichten omtrent Stanley en Emin als niet te vertrouwen moeten worden aan gezien en dat slechts twee zaken vaststaan dat Stanley's karavaan niet is verwoest en dat Emin niet in handen van den mahdi is. In Tippo Tips oprechtheid blijft hij ge- looven. Indien 'twaar is, is 't verblijdend, kan wor den gezegd van een gerucht, als zou de Russische militaire attaché in Weenen pas uit Rusland op zijn post teruggekeerdvan den czaar een opdracht hebben ont vangen keizer Franz Jozef de meest besliste verzekeringen te geven van zijn (des czaars) vredelievende bedoelingen tegen over den keizer van Oostenrijk. De czaar overtuigd van Oostenrijks goede politiek in zake de Oostersche aangelegenheden gaf de verzekeringdat Ruslands vorst besloten was niets te zullen doen om de vriend schappelijke relatien tusschen beide rijken te verstoren. De Duitsche rijksdag heeft zijn werkzaam heden hervat en het meest zal wel de aandacht trekken de begrooting van marine, in verband met de koloniale politiek der regeering, die tot nog toe lang niet gelukkig kan worden ge- heeten. De indruk, dien de berichten uit Samoa waar de Duitschers zulke belangrijke ver liezen hebben geleden, te Berlijn hebben ge maakt, is lang niet verblijdend. Voor een lang alleen bewijzen. Hoe komt ge toch aan al die wantrouwende gedachten waarvan gij r.iet zijt af te brengen? Wat heeft Waldemar eigen lijk gezegd, toen ge hem in de houtvesterswo ning ontmoettet Wanda zweeg. Die ontmoeting bij het kleine meer op de weide niet bij de houtvesterswo ning, zooals ze hare tante had gelieven mede te deeien had haar eigenlijk geen nieuwen grond voor hare bewering geleverd, want Waldemar had haar niet het allerminste toegestemd, en voor geen geld van de wereld zou zij het gevoerde ge sprek in alle bijzonderheden weer oververtellen. Ze kon niets aanvoeren om haar gezegde te sta ven, dan dat zondexding instinct, dat haar van liet begin af geleid had bij de oordeeling van een karakter, dat zelfs de vorsti:. met haar schei'- pen blik niet vermocht te doorgronden; nvarze wist zeer goed, dat ze niet van vermoedens en instinctmatige gevoelens kon reppen, zonder hare tante een spottenden glimlach af te dwingen. „Wij hebben maar weinig samen gesproken/ antwooi'dde zij eindelijk, „maar genoeg om mij te overtuigen, dat hij ai veel meer weet dan hij moest weten.' „Dat's best mogelijk," hernam de gravin met groote bedaardheid, „en hierop moeten we ons ook vroeger of later geprepax-eerd houden. Ik betwijfel liet wel is waar zeerdat Waldemar zelf het een of ander op het spoor is gekomen maar men zal hem ginds in het rentmeestei'shuis wel de noodige inlichtingen hebben verstrekt. Hij komt daar meer dan mij lief is. Hij weet het zelfde wat de administrateur weet en wat ook te L. geen geheim meer is, dat wij ons bij onze partij nebben aangesloten. Er meer van te weten is hem even onmogelijk als de andeien; daarvoor hebben wij onze maatregelen genomen. Overigens bewijst zijn geheele houding tot dusver, dat de zaak hem volkomen overschillig is, en dat kan ze ook zijn, daar ze hem persoonlijk in het minst niet aangaat: in elk geval heeft hij genoeg gevoel van betamelijkheid om zijn naaste bloedverwan ten niet te coinpromitteei-en. Ik heb hem in dit opzicht op de proef gesteld, toen dat ontslag van Frank ter sprake kwam dit hinderde hem dat weet ik maar toch aarzelde hij geen oogenblik om zich aan mijne zijde te scharen, daar ik reeds te ver was gegaan en hij de zaak niet had kunnen herroepenzonder mij prijs te geven. Ik zal groot deel meent men de nederlaag te moeten toeschrijven aan de opstokerijen van de En- gelschen en Amerikanen, die de opstande lingen in 't geheim helpen. De naijver speelt ook hier een groote rol, daar Engeland en de Vereenigde Staten de zelfde rechten op de Samoa-eilanden kunnen doen gelden als Duitschland. Te Berlijn worden reeds stemmen gehoord dat de regeering moet protesteeren te Was hington. Ook in het Zuidwesten van Afrika, in Damaranland, is de Duitsche maatschappij niet gelukkig met haar plannen, daar nu blijkt dat de Engelschman hun reeds is voorge- weest en zij daar eigenlijk achter 't net vischte. Zooals men weet, zijn de resultaten van keizer Wilhelm's bezoek aan den czaar van Rusland nu niet zoo bijzonder gunstig geweest, het werkelijke nut moet nog bewezen worden en de Kölnische grijpt nu met beide handen de gelegenheid aan om het artikel van de Daily Chronicle aangaande de toenadering van den czaar en keizer Frans Jozef, als een vrucht van Bismarck's politiek aan te wijzen en te gelijk den wraaklust der westelijke naburen eens een flinken houw te geven. De Oostenrijksche premier Tisza heeft te kennen gegevendat hij de onveranderde aanneming van de nieuwe militaire wet tot een kabinets quaestie zal maken. De premier wil besliste aanneming of besliste verwerping van het wetsontwerp en heeft dit besluit on getwijfeld genomen met het oog op de op positie niet alleen, maar ook op een groot aantal regeeringsmannendie verandering noodig achten. De commissie uit het Hee renhuis heeft het ontwerp reeds aangenomen. De ministerieele crisis in Servie is uitge steld, doordien de ministers hun portefeuilles nog eenige weken zullen blijven behouden als het geen maanden worden. Koning Milan zal hoop koesteren de radicalen wat handel baarder te maken en wat minder veeleischend. zorgen dat hem ook in ernstiger gevallen geen keus overblijft, als hij vroeger of later geneigd mocht zijn, zich als eigenaar van Willicza of als Duitscher te laten geinen." „Ge wilt niet hooren," zeide Wanda op berus tenden toon. „In de toekomst zal het blijken, wie van ons beiden gelijk heeft. Nu nog een verzoek, tantelief! Ge hebt er immers niets tegen dat ik morgen ochtend naar huis ga?" „Zoo schielijk al? We hadden aqjesproken dat ge uw vader hier zoudt afwachten/ „Ik ben alleen hier gebleven, om eens onge stoord met u over dit onderwerp te praten anders zou niets mij hier hebben teruggehouden 't Was te vergeefszooals ik merk en dus laat mij gaan De vorstin haalde de schouders op. „Ge weet, mijn kind, hoe gaarne ik xx bij mij heb, maar ik kom er rond voor uit, dat ik na ons samenzijn van heden middag niets tegen uw verhaast ver trek heb in te brengen. Aan tafel hebt gij en Waldemar geen woord met elkander gewisseld en ik moest voortdurend doctor Fabian mede in het gesprek wikkelen, om dat pijnlijke uur door te komen. Ik stem u toe, dat als ge u bij die onvermijdelijke ontmoetingen niet meer kunt be- heerschen, het inderdaad beter is dat ge heen gaat." Ondanks den verstooi'den toon, waarop deze toestemming geschiedde, haalde de jonge gravin toch verruimd adem, alsof haar een pak van het hart viel. „Dan zal ik papa mededeelen, dat ik hem op Rakowicz zal afwachten en dat hij niet eerst den omweg over Wilicza behoeft te maken," zeide zij schielijk. „Mag ik even aan uw schrijftafel gaan zitten De vorstin knikte toestemmend. Ditmaal had zij er werkelijk niets tegen, dat hare nicht zoo schielijk vertrok, daar het haar verveelde, onop houdelijk tusschen haar en Waldemar te moeten staan, om het een of ander heftig tooneel, mis schien wel een bepaalde vredebreuk te voorkomen; en beiden waren te eigenzinnig om zich te laten leiden. Wanda begaf zich naar het aangrenzend schiijfkabinet van hare tante, dat slechts door een half geopende portière van het salon was gescheiden, en zette zich aan de schrijftafel. Nau welijks had zij echter een paar woorden op het papier gezet, toen de deur van het salon haastig Het Brusselsche blad „Nouvelles du Jour" bericht, dat men geen geloof moet hechten aan de tegenspraak aangaande een ophanden zijnd huwelijk van prinses Clementine van Belgie, dochter van het koninklijk echtpaar, met den kroonprins van Ilalie. Binnenkort zal de verloving bekend gemaakt worden en een Brusselsche firma heeft reeds de opdracht ontvangen het uitzet der prinses gereed te maken. De rijksbelastingen hebben in 1888 77 mil- lioen francs meer opgebracht dan 1887 en 40 millioen meer dan de begrooting aanwees. Deze week is in de St. Augustijnenkerk te Parijs de jaarlijksche lijkdienst voor Na poleon III gehouden. Duizend menschen ongeveer woonden den dienst bij. Incidenten hadden bij het verlaten van het kerkgebouw niet plaats. De Soir beweert, dat Boulanger aan de Lanterne 500000 francs heeft geboden, wan neer het blad zijn candidatuur in het Seine- departement wil steunen. De Soir heeft ge gronde hoop, dat deze poging tot omkooping zal mislukken. In elk geval staat het vast dat Boulanger terrein wint en dat hij veel kans heeft gekozen te worden. Men zal zich het verschrikkelijke lot der vier ongelukkige negers van Alcatzar herinneren die achtergelaten op een eiland op de kust van Afrika, van honger en dorst zijn omgekomen. De oud-gouverneur van Senegal was dientengevolge aangeklaagd we gens moord door onvoorzichtigheid en is deswege ook veroordeeld tot 600 francs boete. Geen zware straf, voorwaar Er valt in de departementen Gard Aveyron, Ardèche en Aude veel sneeuw. De geopend werd en een vaste, zekere stap, die zelfs op net zachte tapijt hoorbaar was, tot haar door drong. Onmiddellijk daarop hoorde zij Walde- mar's stem. Langzaam legae de gravin de pen uit de hand; men kon haar hier in het kabinet onmogelijk zien zitten en zij gevoelde zich niet verplicht hare tegenwoordigheid te verraden. Zoo bleef zij onbeweegliik met het hoofd in de hand zitten en ontging haar geen woord van het in het salon gevoerd gesprek. Ook de vorstin zag verrast op, toen haar zoon binnentrad. Hij placht haar op dit uur van den dag nooit te bezoeken. Waldemar bracht de avonden steeds in zijne eigene vertrekken door met doctor Fabian tot gezelschap. Ditmaal scheen hij echter een uitzondering op dien regel te maken, want na een vluchtige begroeting nam hij aan de zijde zijner moeder plaats en begon over de jacht van den vorigen dag te praten. Eenige minuten lang liep het gesprek over on verschillige zaken. Waldemar had een album xixet aquarellen van de tafel opgenomen en bla derde hierin, terwijl de vorstin achterover in de kussens van de sofa leunde. „Hebt ge al gehoord dat uw administrateur plan heeft, zelf landeigenaar te worden?" zeide zij als ter loops. „Hij schijnt zich hier ei'gens in de buurt te willen vestigen. Zijne betrekking op Willicza schijnt hem geen windeieren gelega te hebben, want Frank bezat, zooveel ik weet, geen vermogen toen hij hier kwam." „Maar hij heelt twintig jaren lang een groot inkomen gehad," merkte Waldemar aan; zonder van de teekeningen op te zien. „En zooals zijn huishouding is ingericht, kan deze hem niet de helft gekost hebben." „En bovendien zal hij ook wel zijn voordeel in het oog hebben gehouden, waar en wanneer hem dit mogelijk was. Maar dit zullen we laten rusten ik wilde u vragen of gij al aan een plaatsvervanger voor hem gedacht hebt?" „Neen." „Dan wilde ik u een voorstel doen. De pachter van Jonowo kan het niet langer volhouden hij is door allerlei tegenspoed buiten zijne schuld achteruitgegaan en ziet zich verplicht weer af hankelijk te worden. Voor die betrekking op Wilicza zou hij uitnemend geschikt zijn, dunkt mij." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1