Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. KAls een groote bijzonderheid in het tegenwoordige seizoen vertoonde men ons gisteren een vogeleitje, volgens de uitspraak van deskundigen vermoedelijk een musschen- eitje, verleden Dinsdag gevonden in de kip penren van Jos Schambergen alhier, bij wien het voor belangstellenden te zien is. Rijkspostspaarbank. UIT y O E RIN G EN. wolven beginnen zich te vertoonen en vallen de menschen aan. Twee wolven zijn in de bosschen van Roquefort bij Bagnols-sur-Cèze doodgeschoten. De ingenieurs voor den Eiffeltoren spre ken het bericht tegen, dat het gevaarte naar links overhelt. Trouwens, het geval is voor- "'r.n, want onder het gevaarte zijn machines aangebracht om het recht te zetten, in geval het mocht gaan hellen. Deze machines be staan hoofdzakelijk uit eene soort van hy draulische pompen, die op tamelijk eenvou dige wijze in beweging gebracht kunnen worden. Het bericht is officieel, maar heeft inderdaad meer van eene fantasie d la Jules Verne dan van een feit. Men zegge dus niet, dat de bouwmeesters niet alles voorzien hebben! De correspondent van de N. R. Ct. schrijft aangaande den Eiffeltoren, die thans ongeveer tweehonderd dertig meter hoog is, dat is meer dan het dubbele van den Utrecht- schen dom „Dat reusachtige karakter van den toren van Eiffel treft niet zoozeer, als men hem op eenen afstand ziet. Daarvoor is hij te spits en te ijl, daar het niet anders dan een ijzeren geraamte is. Maar het groot- sche treft daarentegen in zeer sterke mate wanneer men vlak onder den toren staat en dan omhoog staart naar de ijzeren binten die in zachte kromming, men zou zeggen als de banen van vuurpijlen, ten hemel rijzen. Dit is een schouwspel, dat in alle deelen ver rukkelijk is, en dat misschien, als de toren ge heel gereed is, minder fraai zal zijn dan thans, daar hij alsdan meer betimmerd en minder doorzichtig zal zijn dan nu. De bouwstijlen van alle vroegere eeuwen die wij elders zagen, worden door deze apotheose van het smeedijzer te niet gedaan. Wat zal de toekomst hiervan zijn? Niemand kan zeggen hoeveel tijd de ijzeren constructie, zooals zij in den toren van Eiffel en zooals zij- in de groote spoorwegbruggen is toegepast, het zal uithouden tegen de schadelijke in vloeden van wind en weder, die in den vorm van roest en van langzame inwendige kris tallisatie alle geslagen ijzer op den langen duur vernielen. Niemand kan zeggen of de toren van Eiffel na zes eeuwen nog even frisch en sterk zal zijn, als thans het geval is bij voorbeeld met de steenen constructie van het Alhambra, of van de Gothische ka thedralen. Wij, negentiende-eeuwers leven in dit opzicht bij den dag, en wij kunnen ons alleen troosten met de gedachte, dat na ons misschien de zondvloed komt. Laten wij dus thans bewonderen wat overeind staat, en in de eerste plaats den ijzeren toren, die in latere eeuwen, hetzij in werkelijkheid, hetzij in- herinneringsteeds zal kunnen worden aangehaald als het beste proelstuk van onze hedendaagsche nijverheid. Want men vergete niet, dat smeedijzer geen voortbrengsel is dei- natuur, maar van de menschelijke kunstvlijt, en dat de uitvinding van de stoomwerktuigen in de negentiende eeuw eerst het voortbren gen van het smeedijzer iu den vorm van pla ten en van spoorstaven en van liggers, groot genoeg om het aan te wenden voor de bouw kunst, mogelijk heeft gemaakt- In vroegere eeuwen heeft men wel smeedijzer vervaardigd, maar altijd in kleine hoeveelheden voor wa penen, voor harnassen, voor kerksieraden en diergelijke. Tusschen vijf en zes uur des namiddags heeft Dinsdag onder een' trap in het konink lijk paleis te Madrid een ontploffing van een bom plaats gehad. Verscheidene ruiten zijn gesprongen en men heeft nog andere onbe- teekenende schade opgemerkt. De infante Isabella, die in een der galerijen niet ver van de plaats der ontploffing was, ging onmiddel lijk zien van waar de knal kwam. De minister en de prefect verschenen spoedig in het paleis, doch den schuldige heeft men nog niet ontdekt. De schildwachten hebben ver klaard niets ongewoons opgemerkt te hebben. Woensdagavond is een persoon gearresteerd, verdacht den dynamietpatroon bij den ingang van het paleis te hebben gelegd. Alle politieke partijen komen tegen deze misdadige handewijze met kracht op. De politie verwacht nog meer ontploffingen en is dag en nacht in de weer. De regens in de provincie Valencia houden aan en brengen groote ellende over de bevolking, daar de oogst der Chinaasap- pelen gestaakt is en de voorraad niet ver voerd kan worden. Te Tonemoulino, Malaga, is een bewoond huisdoor aanhoudenden regen ondermijndingestortwaarbij vijf vrouwen en vier mannen werden gedood. Voor de deur van Moret oud minister van buitenlandsche zaken is een dynamiet patroon gevonden, die echter verwijderd werd voordat eenige schade werd aangericht. Op order der regeering wordt de dwang- wet met grooter gestrengheid toegepast dan voorheen. Sterke troepenafdeelingen zijn gezonden naar de landgoederen waar uitzettingen van pachters moeten plaats heb- j bende politie heeft een hangenden balk i aan een drievoet in gereedheid laten bren- i gen om bres te stooten in de leemen hutten der pachters, die den deurwaarders toegang weigeren. De Iersche onoverwinnelijken hebben naar men meenteen aanslag op het leven van Balfour op het oog. Dientengevolge zijn reeds omvangrijke maatregelen getroffen om genoemden heer te beschermen. In een fabriek te Oldham is een brand uitgebroken welke een stoffelijke schade van 21/2 ton heeft veroorzaakt. Verscheidene werk lieden zijn gekwetst naar het ziekenhuis ge bracht moeten worden. - Barraltde eigenaar van Pear's zeep fabriek te Londen zal in het voorjaar een schoonheids-tentoonstelling houden. Het spreekt van zelf, dat de Venussen zich met Pear's zeep moeten wasschen. Volgens de World heeft keizerin Frede- rik zich gedurende haar verblijf in Engeland hoofdzakelijk bezig gehouden met dringende familieaangelegenhedennamelijk met de belegging van het particuliere vermogen van haar gemaalmet de regeling der financieele aangelegenheden tusschen haar en de Prui sische regeering en met de voorbereidende maatregelen voor het huwelijk harer dochters Victoria en Sophie met prins Alexander Van Battenberg en den kroonprins van Grieken land. Dit meldt de World en voegt er bij dat de hertog van Saksen-Coburg die met de uitvoering van het testament van keizer Frederik is belastdaarbij de behulpzame hand heeft geboden. De algemeene opinie is dat keizerin Frederik niet meer naar het vasteland zou terugkeeren, wanneer de belangen harer doch ters haar hiertoe niet noodzaakten. De Post deelt mede dat de verlo ving van den kroonprins van Rusland met prinses Alice van Hessen ophanden is. Het feit zal tegen Paschen openbaar wor den wanneer de groothertog van Hessen met zijn dochter te Petersburg wordt ver wacht. Binnen twee maanden zullen het Prui sische leger en het Duitsche leger een jubi leum vierendat in de wereldgeschiedenis steeds gedenkwaardig zal blijven. Den 8sten Maart zal veldmaarschalk graaf Moltke ze ventig jaren soldaat zijn. In het blinden-instituut te Steglitz bij Berlijn, wordt een aanzienlijke Rus verpleegd, van wien het „B e r 1 ij n s c h T a g e b 1 a tt" de volgende romantische geschiedenis ver haalt: De ongelukkige was indertijd lid van een nihilistengenootschap en werd door het lot aangewezen tot het uitvoeren van een moord aanslag op keizer Alexander II. Hij wei gerde daten om hem voor die weigering te straften, lieten zijn vroegere partijgen ooten hem vitriool in het aangezicht werpen, waar door hij volslagen blind en onherkenbaar verminkt werdzoodat hij op kunstmatige wijze gevoed moest worden. Zijn goederen werden door de regeering verbeurd verklaard. Maar zijn grootsten steun mocht hij behouden, zijne verloofde thans zijn vrouw een adelijke dame uit St. Pe tersburg volgde hem naar zijn tegenwoordig verblijf waar hij op kosten zijner familie wordt, verpleegd en is dus zijn eenige troost in zijn ellendigen toestand. De Russische regeering verleent hem uit medelijden met zijn ongeluk, eenjaarlijksche toelage van 80 roebel. Op den verjaardag van den dood van Victor Emmanuelheeft de geheele konink lijke familie zich naar het Pantheon begeven om er eene mis bij te wonen. In den verderen loop van den dag zijn vertegenwoordigers van den gemeenteraad van het leger en van tal van vaderlandslie vende vereenigingen er heengetrokken ten einde kransen op het graf neder te leggen. De Riforma, het officieuse blad van den minister-president Crispi, behelst een hoofd artikel waarin gehandeld wordt over den toestand van verschillende landen van Euro pa, om tot de slotsom te komen dat alle regeeringen den vrede willen. Italië, wordt er aan toegevoegd, heeft nog meer dan elke andere staat behoefte aan vredeen het verlangt niets anders dan dat het met rust gelaten wordt. Sedert geruimen tijd is er geklaagd over het administratief wanbestuur van den pro vincialen raad te Napels. Derhalve heeft de regeering een onderzoek laten instellen en het gevolg hiervan is, dat de minister Crispi in een voor dien raad verpletterend rapport den koning de ontbinding van dat lichaam heeft voorgesteld. De koning heeft daaraan zijne goedkeuring verleend en de raad is nu ontbonden. Die zaak heeft te Napels een groote sensatie ge maakt. De kardinaal Lavigerie heeft thans ook te Milaan eene „conférence" gehouden ter opwekking der beweging tot het tegengaan van den handel in slaven. Zijn succes daar ter stede was niet minder dan te Napels en te Rome. Alle Milaneesche bladen juichen zijne rnenschlievende pogingen toe. De kardinaal zal zijne rondreis welhaast moeten staken. Hij heeft veel geleden door de koude zoodat de geneesheeren hem den spoedigeti terugkeer naar Algerie dringend hebben aanbevolen. De algemeene opinie is dat de minister van financiën, Grimaldi groote bezuinigin gen wil vitvoeren. Zoo zou hij o. a. voor nemens zijn de schadeloosstelling, aan staats ambtenaren verleend wegens het gemis aan vrije woning in te trekken als ook de zes- jaarlijksche verhooging der traktementen. Te Livorno is weder vermoedelijk door anarchisten een dynamiet-aanslag ge pleegd, welke aanzienlijke schade maar geen verlies van menschenlevens veroorzaakte. Die aanslag wekt, in verband met de vroe gere, waarvan de daders onbekend bleven, vrij groote ongerustheid in de stad. Er is weder een uitbarsting van den Vesuvius begonnen. Een lavastroom vloeit langs oe zuid-oostelijke helling van den berg. Op den kettingspoorweg is de dienst ge staakt. Men merkt op, dat alle jaren in de maand Januari, wanneer de vreemdelingen te Napels worden verwacht, de Vesuvius een kleine uitbarsting te aanschouwen geeft. Volgens te Pest ontvangen belichten is te Sofia een samenzwering ontdekt. PeVowics, Stapris en twee popen zijn gearresteerd. De Turksche regeering heeft op de spoor- weglijn Harder Pascha Ismidt beslag ge legd, ondanks het protest van den persoon, die de lijn exploiteerde. De overdracht aan de Duitsche bank is ophanden. Naar de St. Petersburgsche berichtgever van the Times weet mede te deelen, is de Russische begrooting voor 1889 bijzonder gunstig en sluit ze zelfs met een batig saldo van 4 millioen roebels. De ontvangsten zijn geraamd op 10 millioen meer dan 't vorig jaar. Op marine zal bezuinigd worden, maar alle andere departementen worden verhoogd. Op den Kursk-Azowspoorweg, bij het station Krasnopawska, is de slede van prin ses Lieven, onder het oversteken van het spoor, door een trein aangereden en ver brijzeld. De koetsier vond bij het ongeluk den dood. De prinses viel bewusteloos op den weg tusschen de rails, en de geheele trein ging over haar heen, maar zonder haar te deren. De laatste berichten uit Haïti ontvangen, gedateerd 1 Januari, constateeren, dat drie gevechten tusschen de generaals Hippolyte (het hoofd der opstandelingen) en Legitime zijn geleverd, waarbij de laatste met een aan zienlijk verlies is teruggeslagen. Het geheele eiland is in opstand en een ernstige ontknooping wordt verwacht. De „New-York World" weet te vertel len, dat de familie Van der Bilt bezittingen heeft, die gezamenlijk 274,000,000 waard zijn en jaarlijks 13,864,000 dollars inbrengen. Toen William H. van der Bilt 3 jaren geleden stierf, liet hij aan zijne familie 200,000,000 dollars na en die som is sedert belangrijk toegenomen. In Californië heeft een gemaskerd ruiter achtereenvolgens twee diligences staande ge houden en de reizigers van alle waarde welke zij bij zich hadden, beroofd, waarna hij met buitengewone beleefdheid afscheid van hen nam. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende het jaar 1888 Ingelegd f 26142,94. Terugbetaald f 23023,045. 148 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 747. WAALWIJK. ^Zondag 13 dezer zal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal uitgevoerd worden 1. Concert Ouverture Hoffman. 2. (op verzoek) Une nuit Gre nade, fantaisie. Kreutzer. 3. (op verzoek) Blondinette, pol ka pour piston Govaert. 4. Jagerslust, galop. Brohm. BEZOOIEN. Zondag 13 Januari 1889, 's avonds half zeven C O N C E R T door de harmonie „St. Chrispijn" van Waalwijk en Bezooien in het lokaal van mej Wed. J. Dekkers, te Bezooien. (Zie verder programma.) BAARDWIJK. Maandag 14 Jan. 1889, 's avonds ten 71/4, ure preciesEERSTE WiNTERUITVOE- RING, te geven door de Tooneelvereeniging „Eensgezindheid" in hare nieuwe zaal bij den heer W. Pullens, in 't Vosje, te Baard wijk. (Zie programma.) WAALWIJK, 13 Jan.1889. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Udenhout, J. van Iersel, en tot burgemeester van Loon op Zand, P. van Dortmond Gz. Bij de heden voormiddag door B. en W. van Waalwijk gehouden openbare ver pachting van den grond der veldtent in den Buitenpolder voor zes jaar, was de eenige bieder J. Kogels, voor ƒ10 'sjaars. Nader verneemt men, dat aan het de partement van koloniën als vaste ambtenaar, belast met de zendings-aangelegenheden, ge plaatst zal worden de heer J. F. Niks, laat stelijk hulpprediker op Timor. Het hoofdbestuur der Nederl. Protec tionistische Landbouwvereeniging heeft aan de tweede kamer een adres gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de Nederlandsche landbouw in een onhoudbaren toestand ver keert. De adressanten verklaren gaarne te zien dat de officieele raadgevers onzer regeering thans druk studie maken van hetgeen in andere landen, als in Belgie, in Frankrijk, en in Duitschland vooral, ter ondersteuning van den landbouw bij maatregelen van inwendig bestuur gedaan wordt; maar zij veroorloven zich er nadrukkelijk op te wijzen, dat men daar niet verzuimd heeft tevens „het recht- streeksche middel" aan te wenden, namelijk het heffen van een gepast invoerrecht op de vreemde voortbrengselen, die hunne markten overstroomen. Men schrijft er wel van over tuigd te zijn dat slechts onder deze voor waarde andere nuttige maatregelen, als: ver spreiding van landbouwonderwijs, organisatie van het landbouwkrediet, proef- en landbouw- stations enz. de heilzame vruchten zullen af werpen, die men er onder normale omstan digheden zonder twijfel van mag verwachten. Adressant verzoek daarom de tweede kamer het hierheen te willen leiden, dat ook in ons land van vreemde granen en meel een doel matig invoerrecht worde geheven, in den geest van art. 11 der organieke wet van 12 Juli 1821, ten einde daardoor een dam worde opgeworpen tegen den buitensporigen invoer van vreemde landbouwvoortbrengselen, die thans op onzen eigen bouwgrond den arbeid lamlegt, duizenden reeds geruïne rd heeft en veel nadeel heeft toegebracht aan de geheele nijvere bevolking van ons land. Verder zou door een invoerrecht te heffen van uit den vreemde ingevoerde margarine en andere vetwaren aan de Nederlandsche zuivelberei ding bescherming kunnen worden verleend. Het is echter de bedoeling van adressant niet, bij dezen uitsluitend voor graanrechten op te treden. Reeds ingevolge hare statuten is de vereeniging geroepen tot behartiging van den nationalen arbeid in zijn ganschen omvang. Daarom wordt aangedrongen op eene algemeene herziening onzer handelsta rieven in de beschermende richting; eene herziening, in wier kader de hiervoren aan geduide voortbrengselen zouden opgenomen worden, latende adressant verder de bijzon derheden dezer veelomvattende regeling aan de wijsheid der vertegenwoordiging over. Men doet ons opmerken, zegt de N. R. Ct. dat het resumé, door ons gegeven van de circulaire van den minister van financiën aan de kamers van koophandel, aanleiding zou kunnen geven tot eenig misverstand. Daaruit toch zou kunnen worden opgemaakt, dat de opmerkingen van den minister over invoering van een statistiekrecht, samenhangen met eene wetsvoordracht, welke bij het de partement van financiën wordt voorbereid. L)it staat niet in bedoelde circulaire. Het punt, dat daarin als samenhangende met die wetsvoordracht wordt aangeduid is niet de invoering van een statistiekrecht, maar de instelling eener zoogenaamde commission des valeurs. De minister spreekt hierover naar aanleiding van de vraag, in welke waarde de hoeveelheid der verschillende goederensoorten moet worden uitgedrukt. Het maakt bij de regeering een punt van overweging uit, aan gifte volgens eene officieele prijscourant voor te schrijven, gelijk reeds in Ned.-Ind. ge schiedt; die prijscouranten moeten dan pe riodiek worden vastgesteld door eene ge mengde commissie, welke tevens voor de statistiek als commission des valeurs zou kunnen optreden. Over dit punt, als samen hangende met eene wetsvoordracht, welke wordt voorbereid, wenscht de minster het gevoelen der kamers bij voorbaat te vernemen. De schrijver der „Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Ct. zegt naar aanleiding van dr. Schaepman's ongesteldheid ket volgende: Ten slotte een treurige mededeeling. Dr. Schaepman, de eminente dichter van de „Aya Sofia, de geniale leider der katholieke partij in de tweede kamer, is ernstig ziek. Hij moet aan de zoogen. suikerziekte lijden en men is ernstig bezorgd voor de gevolgen. Een streng dieet is hem voorgeschreven en een vermoedelijk langdurig verblijf in het zuiden. Van harte hoop ik, dat de uitstekende let terkundige en staatsman, een der sieraden van ons parlement hij moge een nog zoo

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2