RANT, Advertentién. 329ste Staatsloterij. Handelsberichten. 1NT Gil ït Toestand des Konings. zal De massa van de koopen 1 en 2. schillende groote fabrikanten aanmerkelijke wijzigingen gebracht worden in hun mate riaal. Het zijn voornamelijk de volgende fa brikanten, die tot zulk een gewichtigen maat regel zullen overgaan de firma's H. Eras Zonen C. Mommers Comp. en G. Bo- gaers zonen allen groote fabrikanten jade grootsten uit ons gansche fabrieks district die meer dan ééne fabriek in ex ploitatie hebben. Zij volgen daarin de niet minder belangrijke firma Van Brans zn. Zij zullen namelijk hunne werkplaatsen belangrijk uitbreiden door er groote gebou wen aan te verbinden, bepaaldelijk ingericht voor zoogenaamde ijzeren werkstoelen of ijzeren getouwen, Ten gevolge van die uit breiding wordt een deel der weefkrachten overbodig, daar deze door de stoomkrachten vervangen worden. Door deze verandering worden vooral ge troffen de talrijke alhier gevestigde buiten wevers, dat zijn degenen, die buiten de fa briek in hun eigen huis werken en niet per uur betaald worden. De ijzeren weefstoelen vervangen den arbeid der buitenwevers.Deze vereeniging van alle noodzakelijke werk krachten binnen de werkplaatsen zelve is vol strekt niet nieuw, gelijk men allicht bevroeden zal, maar eene navolging o. a. van de fa brieksdistricten van Verviers in Belgie en Aken in Duitschland waar zij reeds sinds langen tijd en wel met zeer gunstige uitkom sten ingang heeft gevonden. Het lot van de talrijke buitenwevers wordt daardoor niet benijdenswaardiger. Tegen woordig kan men nog zeer velen tehuis aan hun weefgetouw zien zitten. Dat verouderd maar nuttig werktuig geeft velen arbeid en brood. Niet alleen de vader, maar zeer dik wijls ook de oudste kinderen en de vrouw werken er aan: want het werk wordt niet per uur maar per afgewerkt stuk betaald naar mate van de qualiteit der grondstof. De vrij drukke landverhuizing van ver schillende arbeidersgezinnen van hier naar de Argentijnsche republiekhet moderne beloof de landis misschien wel aan den eerlang in te voeren maatregel toe te schrij ven. Bij het plaatsen dier ijzeren weefstoelen echter staat de fabrikant nog voor eene ern stige vraag die weder den buitenwever ten goede komt. Op die nieuwe werktuigen kunnen nl. alleen de zeer goede stoffen ge weven worden waarvan de draad sterk^ en stevig is en dus niet spoedig breekt. Dit vereischt voor oningewijden in de fabricatie der wollen stoffen eene nadere verklaring. De ijzeren weefstoelen worden evenals andere machinerieëndoor stoom gedreven en ieder weefsel op zich zelf vereischt de besturing van een persoon. Nu staat ons fabrieksdistrict bekend als eene plaats waar hoofdzakelijk de goedkoope en derhalve minder sterke stoffen vervaardigd worden. „Het is Tilburgsch fabrikaat," hoort men dikwijls op minachtenden toon zeggen. De goede oude tijdtoen een jas als ware zij van ijzervan vader op zoon overging be hoort tot het verledene. Men is thans reeds ruimschoots tevreden als een kleedingstuk een jaar lang kan gedragen worden. Tilburg nufabriceert hoofdzakelijk de zeer lichte soorten van baai en bukskin waarnaar in de tegenwoordige tijden van malaise sterkere vraag is dan naar de betere qualiteiten. De draden dezer lichte soort zijn echter zeer breekbaar en iederen keer nu, dat een draad breektmoet men de machine doen stilstaan, om de verbinding der afgebroken draden te herstellen. Die gedurige af brekingen zijn uit den aard der zaak nadeelig voor den fabri kant daar zoowel stoomkracht als arbeids vermogen en de kostbare tijd nutteloos ver loren gaan. De buitenwever staat wei is waar voor dezelfde bezwaren, daar hij ook dikwijls van zijn werk wordt afgetrokken maar dat tijdverlies gevoelt de patroon nietdaar de buitenwever niet per uur betaald wordt. Uit het medegedeeld valt gemakkelijk het volgende af te leiden. De fabrikatie der sterkeduurzame stoffen zal op het voet spoor van Aken en Verviers eene aanzienlijke schrede voorwaarts doenterwijl die der mindere soorten zal afnemen. Een deel der buitenwevers zal wel aan de nieuwe getou wen werk kunnen vinden maar het is te be treuren dat de gelederen der werkloozen mettertijd aanzienlijk zullen versterkt worden. Door de paters missionarissen van het H. Hart te Tilburg is even buiten de kom der gemeente een groot terrein aangekocht om een nieuw gebouw te stichten en daar mede hunne inrichtingen uit te breiden. Door den rechter-comisssaris te Breda is een bevel van voorloopige aanhouding ver leend tegen den handelsreiziger W. S., vroe ger gewoond hebbende te Bredathans ver moedelijk verblijf houdende te 's Bosch verdacht van bedrieglijke oplichterij ten na- deele van de firma Meeuwesen Co. aldaar. Déze oplichting moet bestaan in het innen van gelden zonder machtiging, te Rozendaal, Etten Wouw Oostenrijk Eindhoven en Zaltbommelwelke gelden ten eigen bate moeten zijn aangewend. Daar de meeste dezer bedragen boven de ƒ10 zijn ontvangen op quitantien zonder plakzegelzoo zal genoemde persoon ook op last van den officier van justitie vervolgd worden. Aangaanden den jeugdigen pianist Brahm van den Bergh over wien wij eenigen tijd geleden spraken lezen wij hel volgende in „De Koophandel" van Antwerpen. Wij waren verleden Zaterdag, in de Kon. Harmonie, genoodigd op een concert zooals er zelden voorkomen. Wij bedoelen het aangekondigde muziekaal avondfeest of soirée musicale, voor de leden en hunne familie, benevens andere uitgenoo- digden gegeven, waarop de jonge heer Brahm Van den Berg onzer stad, voor de eerste maal als pianist in het publiek optrad, (eene proef ten volle gelukt, voor eene zaal goed bezet) en die de lastige taak op zich had genomen, al de nummers van het programma door zijn talent alleen aan te vullen, iets waarvoor de grootste kunstenaars soms nog terugwijken, want moeilijk is het, op de piano, den dag van heden de aandacht der aan hoorders gedurende een geheel concert zon der begeleiding van orkest te blijven boeien. Rondweg zeggen wij dat de jonge en reeds meer dan belovende virtuoos zijn doel vol komen heeft weten te bereiken Pas elf jaren oud heeft hij de menigte weten in verrukking te brengen, zijn spel is verbazend; menigen op de mannelijke jaren, zouden mei hem niet in vergelijking kunnen gebracht worden. Onze jonge stadgenoot doet de grootste eer aan zijne twee leeraars de hh. Edward Keurvels, orkestmeester van den Vlaamschen schouwburg, de reeds zoo kundigen compo nist en Ed. Potjes, de begaafde professor sinds een ruime tijd in ons midden gevestigd Van den eerste kreeg de jonge Brahm pianolessen gedurende drie jaren, en heden studeert hij met hem de compositie, want volgens men ons verzekert, zijn de beginselen van harmonie en contrapunt hem niet meer vreemd, en is hij alreeds de schrijver eeniger kleine stukjes, die niet van talent ontbloot zijn. De hr. Potjes geeft hem nog heden lessen daar waar hoogere studiën als pianist noodig zijn en heeft op het bovengemeld concert de tweede piano gehouden, als begeleiding het orkest alzoo vervangende, in het concerto in la mineur, door J. N. Hummel geschreven. De professor ondersteunde aldus zijn reeds talentvollen leerling. Nu, wat het spel van den laatste betreft dat mogen wij als zeer keurig aanzien; de vingeren glibberen vlug en glad over het kal vier en daar waar de kracht noodig is, weet de jonge Brahm reeds het noodige maestria en brio aan te geven, hetgeen niet uitsluit dat hij ook sentimenteel is waar het zijn moet; daarbij nog een geheugen welk buitengewoon is; al de stukken zijn door hem, zonder muziek voor zich te hebben, gespeeld geworden. Dè nummers van Dom Scarlatti (a. Sicili ana en b. Sonata) zijn met de meeste kunde gespeeld geworden en wat ons vooral ver wonderd heeft, zijn de fugas van J. S. Bach, in zijn voorspel en Suite anglaise in sol; hier heeft de jonge Biahm Van den Berg zich overtroffen ieder artist en echt muzieklief hebber wetende hoe moeilijk het is om deze laatsten correct en zuiver weder te geven. De Villanelle van Joachim Raff is aller liefst en heeft oneindig genoegen verschaft. Vervolgens hadden wij nog de groote Sonate (opus 26) in la bemol majeur van L. van Beethoven, bestaande uit een Andante met variation een scherzo een treurmarsch, en de finaal overigens, eene der beste sonaten van den grooten meester. Hier moeten wij bekennen dat de moei lijksten tevreden moeten geweest zijn, (altijd in aanmerking nemende den jongen leeftijd van Brahm van den Berg). Het andante werd met gevoel en kunde gespeeld, en de vari- atien waren onberispelijk; het overige van het stuk flink en opperbest voorgedragen. Echter moeten wij onze bijzondere hulde brengen aan de kunde door Brahm van den Berg aan den dag gelegd, voor wat de exe cutie der treurmarsch zelf betreft. Het was gevoelvol, aandoenlijk en plechtig. Aldus de juiste noot er van gevat, en de marsch is door hem ten volle begrepen ge worden. Overigens, wat Brahm van den Berg zeker wel reeds doet kenmerken is dat begrip der verschillige toestanden, 't zij blijde of treurige, en die hij zoo nauwkeurig weet af te schetsen. Daarop volgde (voor het nummer 6) Con solation (Troost) en Hongarische Dans in fa mineur van den hr. Ed. Potjes. Het leid motief van het eerste is heel sentimenteel en indrukwekkend, het tweede is eene zeer wel gelukte nabootsing der Czerdas'sen, zoo po pulair in Hongarie. Maar wat reuzenwerk mag genoemd worden, is de finaal van het concerto van J. N. Hum mel. Hoe schoon! Welke oneindige opsta peling van noten alhoewel allen op hunne plaats, wat men van alle stukken, welke heden den dag zien niet kan zeggen; ook welke vlugheid en behendigheid van vingeren moet met niet bezittenom dit gedeelte van het gewrocht klaar en duidelijk te doen uitschij nen, zooals het behoort? Alweder trok de jonge hr Van den Berg zich hier meesterlijk uit den slag, en de jeug dige kunstenaar werd begroet, gelijk na ieder stuk, met de grootste salvos handgeklap, en het was verdiend. Wij voorspellen den jongen Brahm, indien hij onverpoosd werkt, eene schoone toekomst op muzikaal terrein. Kaatsheuvel, 14 Jan. Nauwelijks was het bericht der herbenoeming van onzen burge meester tot onze woonplaats doorgedrongen of onze beide harmoniegezelschappen trok ken naar de woning van Z.E.A. en brachten daar eenige keurige nummers ten gehoore. Deze ovaties mogen den benoemde tot bewijs strekken, dat 't voor de gemeentenaren eene blijde tijding was te vernemen, dat Z. M. hem voor de vijfde maal waardig achtte hoogst- deszelfs vertegenwoordiger te zijn in de volk rijke gemeente Loonopzatid. Naar wij vernemen, is de heer C. van Dillen, arts en gemeentegeneesheer alhier, voornemens zich te Gouda te vestigen. Geeft ZEd. aan dat voornemen gevolg, iets wat wij zeer zouden betreuren, dan opent zich naar alle waarschijnlijkheid voor onze gemeente-autoriteiten het weinig verkwikke lijk vooruitzicht, om door loven en bieden eindelijk een enkelen bevoegde te bewegen de goed gesalarieerde betrekking te aan vaarden. Sprang. 1 Januari 1888 bedroeg de bevol king dezer gemeente M. V. 1025 961 Geboren 36 45 Ingekomen 35 38 Totaal 71 83 1096 1044 Overleden Vertrokken Totaal 34 59 36 56 93 92 1003 952 14 Jan. Ook ds. J. G. Bruining van Workum heeft voor het beroep naar de herv. gemeente alhier bedankt. XBaardwijk 15 Jan. Zaterdagavond werd mier eene onderlinge veeverzekering opgericht, waartoe reeds dadelijk 20 leden toetraden. Op uitnoodiging van den heer burgemeester was het bestuur der veeverzekering te Haar steeg dien avond naar hier gekomen. Plaar voorzitter, de heer Prinsen, lichtte de veehou ders in over alles, wat met de oprichting en werking van zulk eene vereeniging in verband staat. Zooals wij vernemen, zullen nog meer veehouders tot deze nuttige vereeniging toe treden. Een reglement is vastgesteld en een bestuur gekozen bestaande uit de HH. bur gemeester, voorz., A. van Iersel bestuurslid W. van Woensel, secr. penn., M. van Helvoirt, A. van Huiten en L. Pullens, schatters, en N van Hoorn plaatsvervangend schatter. 5de Klasse. Trekking van 14 Jan. Getrokken prijzen. (Naar de geschreven lijst.) No 7947 f '2000. Nos. 3929 en 9391 elk f1000. Nos. 1534, 4531, 5620 elk f400. No. 1471 f200. Nos. 1598, 4295, 6115, 7351, 9714, 12294, 12779, 13366, 13734 en 18512 elk f100. Trekking van 15 Jan. No. 3249 f50000. Nos. 1665, 6285,11749,16239 en 20459 elk f1000. Nos. 7359, 13489 en 16556 elk f400. Nos. 593, 14154 en 20656 elk f200. Nos. 106, 1385, 1869, 5248,8011,9315, 16226,20616 en 20996 elk f100. 120 liO 80 50 12 per De ernstige wending in 's Konings toestand begon zeer onverwacht Vrijdagavond te 9 uur Zijne Majesteit werdj n bed zittendedoor een soort van verdooving overvallen die in verband schijnt te staan met nieuwe compli- catien van de chronische kwaal (men spreekt van hersenverweeking) en waardoor een drinkkop dien de koning in de hand had hem ontviel. Op het geluid van den val schoten de kamerdienaars toe, en den koning bewusteloos vindende, waarschuwden zij de koningin. Groote ontsteltenis ontstond ten paleize. Dr. Vlaanderen was spoedig aanwezig. Weldra werd naar dr. Vinkhuizen geseind. De ver dooving duurde ongeveer den ganschen nacht. Z. M. herkende zijne omgeving nietook niet de koningin, die tot half drie na midder nacht aan de sponde waakte. Tegen den morgen trad eenige beterschap in, echter niet van dien aard om aan een eenigszins lang- durigen vooruitgang te doen gelooven. De Zaterdag is rustig voorbijgegaan, maar de krachten zijn veel verminderd. De doctoren Vlaanderen en Vinkhuizen bleven dien nacht op het Loo. De nacht van Zaterdag op Zondag w vrij onrustig, terwijl Z. M. ook weinig voer1 gebruikte. Hoe bedenkelijk de toestand was, toch bestond er Zondag geen or blikkefijke vrees voor sterven. Zelfs we nacht met meer gerustheid tegemoet g De nacht is werkelijk, volgens een A dag door ons ontvangen telegram, vrij Ij r) doorgebracht. De toestand was gein eenigermate beter. -O Plet Dinsdag morgen uitgegeven oi* bulletin, evenals de vorige bij onzen uitg- aangeplakt, luidt als volgt „Z. M. de koning bracht een rustigen nacht door, en hoewel hoogstdezelve weinig voedse! blijft gebruiken, zijn de krachten in de laatste 24 uren niet afgenomen. De algemeene toe stand is iets minder ongunstig. Nader wordt gemeld, dat dr. Vinkhuizen Dinsdag namiddag te 1 uur ten paleize Het Loo aankwam en vermoedelijk tot morgen Woensdag blijft. Z. M. de koning verliet Dinsdag ochtend geruimen tijd het bed, en verrichte eenige werkzaamheden. H. M. de koningin maakte te half twee een rijtoer en was daarna bij de vijvers in het park, waar het prinsesje schaatsen reed. Het heden morgen door ons ontvangen ochtendbericht van het Loo meldt, dat de toestand des konings gunstiger is. Het officieel bulletin van heden Woensdag luidt: De koning heeft de laatste 24 uren kalm doorgebracht. De toestand van den hoogen zieke is daar door naar omstandighedenn redelijk. GORINCHEM, 14 Jan. Men besteedde voorristarwe f 8,80 A 9.— roode dito J' 7,70 f 7,85witte dito f8,90& 19.20 inl. rogge f5,90 a 6,buitenl. dito f5,25 a 5,40 gerst f4,90 a 5,10, haver f3,3,25 beste kook- erwten f0,a 0,lijnzaad faper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 75 koeie.i enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f 180 a 250 Kalfvaarzen f120 a 180 Melkkoeien f 120 200 Hok keling ossen f k D/s jarige ossen f 80 Guiste vaarzen f 90 Pinken f 40 a Graskalveren f 20 a Nuchtere kalv. f 6 a Aangevoerd 2 varkens van 18 a 20 c., half kilo, 16 biggen van f 8 a 10 per stuk. Eieren f 1.10 a 1.20 per 26 stuks. ROTTERDAM, 14 Jan. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f9.20 k f9.40 Mindere en geringe f8.25 a 9, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f 5.25 k 5.50; dito mindere f 4.75 k 5. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f4.25 a 5,25; mindere f.0,— a 0,beste Zomer f4,25 a 5.mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.k 3.30. Mindere f0a 0. Paardenboonen. De beste f5.6.60. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 13,50 a 14,50; Mindere f 10,k 13.—. Witte boonen. De beste fll.12. Kook erwtende beste partijtjes van 17.75 8.50 mindere van f 0.a 0. Schokkers van f 0,0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed tot fafZomerzaad f0,totfO. Xanariezaad f8.25 tot f8.50 ROTTERDAM, 15 Jan. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 21, runde ren 241, vette graskalv 182, nuchtere kalveren 39 .schapen of lammeren 9, varkens biggen 3, bokken of geiten 1. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 67 a ct. 2e kw. 62 a ct. 3e kw. 56 k ct. Kalverenle kw. 100 a ct.2de kw. 90 a 85 ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. 65 ct., 2e kw. 58 ct. Boter 55 70 cent per half kilo. AMSTERDAM, 16 Jan. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Dinsdag 22 Januari a.s., namiddags half een, verkoop bij inschrijving van vele duizende Oost—Indische runder en buffelhuiden, 14< Egyptische runder- en 5 dito buffelhuiden, 105 kameelhuiden, 1091 Oost-Indische bokken- en geitenvellen en 42 bastaard schapenvellen. in ts Recht- ter herberge het Vosje I Uv s_L.ll Onder Baardioijk le KOOP. Een BURGERHUIS, waarin 2 wonin gen met erf aan het Laageind, sectie E. nos. 626 en 627, groot 3 aren 20 cent. 2e KOOP. Een LANDBOUWERSHUIS met erf en bouwland, ten Zuiden van den vorigen koop, sectie E. nos. 895, 896, 894 en 104, groot te zamen 43 aren 4-0 centiaren. 3e KOOP. Een en ander met uitzondering van eene woning in koop I, in gebruik te aanvaarden bij de betaling der koopsom en toebehoo- erven van wijlen Johannes te Baardwijk. Information te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. rende aan de van Helvoirt

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3