N ummer 8. Zondag 27 Januari 1889. 12e Jaargang. feuilletgE- I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. YINETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 47 E. Werner. LanMraatscne Coral Dn blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever- Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo -en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steintsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het mag gelukkig genoemd worden, dat de kies-periode ten einde spoedt te Parijs,want anders zou men moeten gaan vreezen dat de voorraad scheldwoorden en insinuation die tusèchen boulangisten en republikeinen worden gewisseldspoedig op zou raken. Geheel Parijs vermaakt zich echter met den veldtocht der aanplakbiljetten die Bou langer en Jacques met onverdroten ijver te gen elkaar volhouden. Dagelijks worden er in het departement der Seine honderdduizend vellen gekleurd papier aangeplakten als de aanplakkers der twee vijandige partijen elkaar tegenkomen gebeurt het wel eens dat zij in verkiezingsijver zoover gaan dat zij den itijfselpot op elkaar's hoofd omkeeren om- keeren Boulanger heeft het terrein dat hij in de vier laatste dagen verloor schijntniet herwonnen bij de openbare meening. Op de Parijsche beurs is men meer geneigd tegen hem dan voor hem te wedden. Thans zijn de manoeuvres van het laatste oogenblik in bewerking: een moordaanslag tegen den ge - neraal, een telegram over eene nederlaag in Tongkin een nieuw incident Schnaebele aan de grenzen en andere phantastische plannen van overspannen verkiezingsijver. De laatste dagen kunnen nog verrassingen teweegbren- voordat men naar de stembus gaat, en iedere partij is op hare hoede. Vooral aan den kant van den Elzas is het gemakkelijk eenig voorval in het leven te roepen dat op de verkiezing van overwegenden invloed zoude kunnen zijn. De zaak van Schnaebele is de eerste oorzaak geweestwaarom zoovelen in Frankrijk hunne cesariaansche neigingen weder hebben voelen ontwaken. Ondanks de verkiezings beslommeringen vinden de Fransche bladen toch nog tijd be schouwingen te geven over de nieuwe leger- wet. Zij maken de opmerking, dat de nieuwe wet aan Frankrijk een millioen meer strij ders zal geven en dat dit leger veel beter DOOR Reeds gedurende de eerste les, die voor eenige dagen had plaats gehad, was zij er op bedacht geweest den doctor omtrent alle mogelijke din gen uit te vragenomtrent zijn verleden, zijn vroegere gouverneursbetrekking bij mijnheer Nor deck, het leven op den Oldcnhof en wat niet al meeren heden wilde ze volstrekt weten wat hij eigenlijk studeerdeen dreef den armen geleerde, die voor geen geld van de wereld zijne „Geschie denis der Germanen" wilde verraden, steeds meer cn meer in de engte. „Maar willen we nu eindelijk onze les begin nen, juffrouw?" zeide hij op smeekenden toon. „Op deze manier komen we ook vandaag niet verder. Ge spreekt voortdurend Duitsch." „Ja, maar wie kan nu ook aan dat Fransch denken riep Greta, ongeduldig de eene blad zijde van het boek na de andere omslaande. „Ik heb geheel andere dingen aan het lioofd er gebeurt hier zooveel op Wilicza." „Dat had ik niet gedacht," meende de doctor, terwijl hij de bladen weer een voor een omsloeg, om de plaats op te zoeken waar zij gebleven waren. De jonge dame mat hem als het ware met den blik van een inquisiteur. „Niet, mijnheer Fabian? Nu, gij moet toch uit de eerste hand weten, wat er eigenlijk op het kasteel is voorgevallen. Gij, de vriend en vertrouwde van mijnheer Nordeck! Voorgevallen is er iets dat staat vast, want alles is er immers in rep en roer, sedert de jonge landheer vertrokken is. De boden vliegen tus- schen Wilicza en Racowicz heen en weer. Nu is graaf Morynski hier, dan vorst Baratowski ddar; als mer. de vorstin bij toeval te zien krijgt, trekt ze een gezicht, also! de wereld op haar eind liep en wat zijn dat voor dingen, die sedert twee of drie avonden in het park gebeuren en waarvan de inspecteur mij iets verteld heeft Men haalt iets of brengt iets. Dat moet gij toch ook wel geoefend en toegerust zal zijn dan het oude. De bladen geven te verstaan dat de aan gebrachte wijzigingen ten doel hebben gehad het Fransche leger in staat te stellen te strijden tegen het Duitschedoor de laatste stemming in den rijksdag aanzienlijk ver meerderd. Als Duitschland nu ook weer aan 'tver- roeerderen gaat, omdat Frankrijk dit heeft gedaan en dan Frankrijk weer zoo om de beurtdan blijft er wat leven in de brou werij, tot groot genoegen van de nieuwsgrage journalistenmaar de lasten der volkeren nemen toe en het gevaar voor een catastrophe wordt steeds grooter. Indien wij al het geschrijf over de zaak Geffken wilden weergeven door de bladen der verschillende partijen gevoerd wij zijn er zeker van, dat niemand er bij zou win nen want het wordt hoogst vervelend op den duur. De Köln. Ztg. kan maar niet tot zwijgen komen en pleit nu weder voor de geheele openbaarmaking van de briefwisseling, die in het Geffcken-proces wordt vermeld en waarvan het blad uittreksels heeft openbaar gemaakt. Het blad meent dat de aan klacht nu maar half werkt doordien de bewijzen ontbreken er ook tal van scheve voorstellingen ontstaanen namen worden genoemd, die er volstrekt niet bij betrokken waren. Er bestaat volgens het officieuse blad niet het minste bezwaar Geffckens brief wisseling openbaar te makenja het dringt er krachtig op aan ongetwijfeld omdat het meent er munt uit te kunnen slaan voor zijn strijd contra Roggenbach, Morier, e. a. om van den grooten keizer Frederik niet te spreken. Fr loopen te Berlijn geruchten dat Bis marck's aanstaande redevoering in den rijks dag niet alleen zal handelen over Zanzibar en Samoamaar over nog tal van andere ondeiwerpen. De Norddentsche Zeitung spreekt tegen, dat Engeland en Amerika tot de Duitsche re- gemerkt hebben. Uwe vensters zien immers juist op dien kant uit." Ze sprak hardnekkig Duitsch en Fabian liet zich altijd weer verleiden om haar ook in die taal te antwoorden. Onrustig school hij op zijn stoel heen en weer. „Ik weet er niets, volstrekt niets van," verze kerde hij. „Dat zegt papa ook altijd, als ik er hem naar vraag," pruilde Greta. „Dezer dagen vooral be grijp ik hem volstrekt niethij is tegen den in specteur uitgevaren, toen deze hem het een en ander kwam mededeelen en heeft hem streng be volen, zich niet verder met dat park te bemoeien omdat mijnheer Nordeck 't niet verkoos. Papa kan tochonmogelijk mee in dat komplot zijn betrokken cn toch heeft het er al den schijn van. Wat dunkt u „Maar, juffrouw." hernem(de doctor, „het doel van mijn komst wordt inderdaad niet bereikt, als ge u voortdurend met zulke dingen bezig houdt. Sedert een half uur zit ik Lier en we hebben nog geen halve bladzijde gelezen. Mag ik u verzoeken Voor omstreeks de zesde maal schoof hij haar het boek toe. Eindelijk schikte zij zich in baal lot en nam lut voor zich. „EnfinIk merk dat men mij niet in het geheim wil inwijden maar ik zal er toch wel achter komen., en dan zal men berouw hebben dat men mij niet vertrouwd heeft. Ik kan ook wel zwijger. zeker kan ik dat!" En hiermede begon zij een Fransch vers te lezen maar met zulk een verstoord gelaat en met zulk een op zettelijk verkeerde uitspraakdat het haar leer meester bijna tot wanhoop bracht. Ze was juist aan het tweede couplet begonnen, toen een rijtuig het voorplein opreed. 'tWas leeg, maar de koetsier scheen hier bekend te zijn, want hij maakte terstond aanstalten om uit te spannen. Een oogenblik later kwam een van de meiden de kamer binmn met het bericht, dat de heer Hubert de familie Frank weldra een bezoek hoopte te brengen. Ilij was even in het dorp achtergebleven, waar hij den schout moest spreken, en zond zijn rijtuig vast vooruit met het verzoek, of hij ook ditmaal op de gastvrijheid van den administrateur mocht rekenen. Dit alles was zeer natuurlijk eu meer gebeurd. De vriendschappelijke betrekking lusschen de geering vertoogen hebben gericht ter zake van het gebeurde op de Samoa-eilanden. Het blad voegt er bijdat met Amerika wel is waar niets omtrent de onafhanke lijkheid van Samoa is overeengekomen maar dat Duitschland niettemin de rechten zal eerbiedigenwelke andere staten door verdragen met Samoa hebben verworven. Sherman, de rapporteur der commissie voor buitenlandsche zaken in den senaat der Unie stelt intusschen voor het verleenen van een krediet van 600000 dollars, ter bescherming der Amerikaansche belangen en ter nakoming van de verplichtingen, welke der regeering door het Samoa-tractaat worden opgelegd. Sherman heeft in die commissie gezegd, dat de Unie zoo noodig met geweld moet tus- schen beiden komen, om de vrijheid van be stuur voor de Samoa-eilanden te verdedigen. De Londensche Standard bevat een artikel, waarin ruiterlijk een samengaan van Engeland met Rusland wordt aanbevolen. Wanneer de czar dus redeneert het conservatieve hoofdorgaan zijn belang goed inziet, dan moet het hem duidelijk worden dat een bondgenootschap met Engeland het meest in de natuur der dingen ligt, mits zoodanig bondgenootschap zij conservatief en vredelievend. Beide landen, vervolgt the Standard, heb ben evenzeer belang bij de handhaving van het Europeesch evenwicht en Engeland zal Rusland's voorwaarts dringen in Azie niet langer met leede oogen aanzien, wanneer he weet, dat daarmede niet de verwezenlijking van eerzuchtige oogmerken bedoeld wordt. Mair ook zonder dat bondgenootschap, al dus eindigt the Standard, is de toestand zoo, dat, indien eenige mogendheid zou trachten het evenwicht in Europa te verstoren, als ten tijde van Napoleon I, men de pogingen van zoodanigen verstoorder der orde zou weten te verijdelen. Weder heeft te Weenen een militaire con ferentie plaats gehad onder leiding des keizers. Minister Tisza rekent ondanks allen tegen- familie Frank en den assessor was van dien aard dat deze steeds ten haren huize overnachtte, als ambtsbezigheden hem in de buurt van Wilicza voerden, en hii zorgde wel, dat dit niet zelden geschiedde. De administrateur was dien dag wel is waar van huis, maar werd toch tegen den avond terug verwacht, en zijne dochter beval dus voor rijtuig en koetsier te zorgen en na te zien of alles op de logeerkamer in orde was. „Als de assessor komt, is het met ons lezen gedaan," zeide zij min of meer verstoord tot den doctor, „maar hij zal ons niet lang ophouden. Binnen de eerste vijf minuten laat ik mij een enkel woord ontvallen over die geheimzinnighe den in het park, en dan loopt hij er ijlings lieen om achter een boom op de loer te gaan staan en zijn wij hem kwijt." „Om Godswil, doe dat niet!" riep Fabian, ge weldig verschrikt. „Zend hem niet daarheen 1 Houdt hem integendeel, het koste wat het wil, daarvan terug!" Greta schrikte. „Wel zoo, doctor? Ik dacht,dat ge niets, volstrekt niets wist waarom krijgtge dan nu op eens- zoo'n angst?" Daar zat de doctor met neergeslagen oogen als een op hceterdaad betrapt misdadiger; te vergeefs zocht bij naar een uitvlucht, maar het liegen ging hem nooit goed af. Eindelijk sloeg hij de oogen op en zag het jonge meisje trouwhartig aan, zeggende „Ik leef stil en afgezonderd, juffrouw Greta, en tracht nooit de geheimen van een ander op het spoor te komen. Ik weet wezenlijk niet wat er op het kasteel voorvalt; maar dat er iets voor valt, heb ook ik de laatste dagen wel moeten merken. Mijnheer Nordeck heeft er slechts van verre tegen mij op gezinspeeld maar het lijdt geen twijfel, dat er gevaar bij de zaak is." „Welnu, tocli niet voor ons," onderstelde Greta met volkomen gemoedsrust. „Wat doet 't er toe, of de assessor werkelijk dien geheelen troep ginds uiteenjaagt? Mijnheer Nordeck is er niet dien kan hij dus niet gevangen nemen en hij zal ook wèl oppassen na zijne eerste ondervinding 1 Gij zijt boven alle verdenking verheven en wat de vorstin en vorst Leo betreft „Deze zijne Waldemar's moeder en broeder," viel doctor Fabian haar hoogst ernstig in de rede. „Begrijpt ge dan niet, dat iedere slag, die tegen hen is gericht, ook hem moet treffen Hij stand toch nog op een meerderheid van 80 stemmen voor de militaire wet. De agitatie, vooral onder de studeerende jongelingschap, neemt eer toe dan af. De kieswet-commissie in Servie heeft een sub-commissie gekozen en bestaat zelve uit 9 leden, drie van elke partij, een verhouding waarmede de radicalen op het oogenblik vrede nemen. Of 's konings plan, om het kabinet aan te houden tot de nieuwe verkiezingen over het lot er van beslissen, gelukken zal valt nog immer te betwijfelen. Prins Ferdinand heeft de ernstige fout ge maakt openlijk de katholieke propaganda te steunen, wat hem zeer impopulair maakt bij de streng orthodoxe bevolking. Daar Stam- bouloff den prins in deze steunde, wordt ver moed dat in Bulgaarsche regeeringskringen de toeleg bestaat het prestige van den prins te verzwakken om hem te kunnen verwijderen. Gedurende een voorstelling van het circus Wombwell, te Antwerpen, brak dezer dagen een olifant een flesch, welke hij moest ledigen en slikte de stukken in. Het arme dier leed blijkbaar veel pijn. Een veearts kwam om hem de stukken glas uit de keel te halen, eu olifant liet dit zeer geduldig toe, zonder .nigszins tegen te stribbelentotdat het laatste stukje er uit was. Gisteren moest de zaak van Veil-Picard tegen Wilson voor de correctioneele recht bank behandeld worden. Op verzoek van den advokaat van Wilson is de zaak vier weken uitgesteld. De minister van schoone kunsten heeft aan zijn collega's een ontwerp overgelegd waarbij aan de som, welke Jde verkoop der i9 de eigenaar van het kasteel; op hem rust de verantwoording van alles wat daar voorvalt." „En dat met alle recht!" riep Greta, driftig wordende. „Waarom gaat hij op reis en laat hier vrij spel aan alle woelingen? Waarom is hij 't met zijn familie eens?" „Dat is hij niet," betuigde Fabian. „Het tegen deel toont hij metterdaad. Zijne reis heeft enkel ten doel och, dwing mij toch niet over zaken te spreken, waarvan ik niet weet of ik ze al dan niet mag oververtellen. Maar dat weet ik wel, dat Waldemar zijn uiterste best doet, om moeder en broeder zooveel mogelijk te ontzien. Hij heeft mij bij zijn vertrek laten beloven, dat ik niets zou willen hooren of zien van alles wat er in het kasteel voorviel en tegen uw vader heeft hij zich op dezelfde wijs uitgelaten. Ik hoorde r-og dat hij tot hem zeide „Ik stel u verantwoorde lijk, dat de vorstin onderwijl geen onaangenaam heden ondervindtik neem alles op mij." Maar nu i9 hij weg en mijnheer Frank ook van huis, en nu voert een ongelukkig toeval juist dien as sessor Hubert hierheen, die volstrekt iets ontdek ken wil en ook zeker ontdekken zal, als men hem vrij spel geeft. Ik weet nu werkelijk geen raad." „Dat komt er van als men voor mij iets ver- zwijgt," zeide Greta op bestraffenden toon.„„ Had men mij in het vertrouwen genomen, dan had ik bij tijds met den assessor gekibbeld en zou hij vooreerst niet meer hier zijn gekomen. Nu zal itt raad schaffen." „Och ja, doe dat!" verzocht de doctor. „Gij kunt immers alles van den assessor gedaan krij gen. Houdt hem terug. Hij mag vandaag vooral niet in den omtrek van het kasteel komen," Juffrouw Margaretha schudde bedenkelijk het hoofd. „Ge kent Hubert niet; niemand kan hem terughouden als hij eens iets op het spoor denkt te zijn, en zeker zal hij iets op het spoor komen, als hij hier op Wilicza blijft, want hij vraagt f eregeld den inspecteur uit. Blijven mag hij hier ns niet en maar ik weet een middel om hem weg te krijgen. Ik laat hem mii een declaratie doen hij begint er telkens mee, maar ik voor kom hem altijd nog bij tijds en dan laat ik hem een blauwtje loopen. Daarover zal hii dan zoo woedend worden, dat hij hals over hoofd naar L. terugrijdt." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1