Nummer 13, Donderdag 14 Februari 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ^"HsTET'jês-, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht UITGEVER: Waalwijk. 51 E. "Werner. De Echo van het Zuiden. en Lufsirulsrbf Vonnnt, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17 regels j Ü,6U daart o en c in per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden Ümaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden heeft, kolonel Senart een offi- cieele berisping ontvangen met inschrijving op zijn dossier en daarmede zal het incident wel zijn afgeloopen. De officieuse „Nord. Allgem. Ztg." heeft zich gehaast dit feit als een bewijs aan te halen van den steeds toenemenden haat. tegen Duitschland voornamelijk door de pers ge voed. Zij (de pers) stelt zich volgens genoemd blad aan het hoofd dergenen die eenig in cident willen uitlokken. »Zij zal niemand meer bedriegen met haar zoogenaamde vre delievende gevoelens.* De Fransche minister van oorlog De Frey- cinet heeft aan de militaire gouverneurs van Parijs en Lyon en de generaals, die aan het hootd van een legerkorps staan, de volgende circulaire gericht Waarde generaalik verzoek u de mili tairen die onder uwe bevelen staan, te wil len herinneren dat politieke manifestation van welken aard ook nadrukkelijk verboden zijn. De chefs moeten zich wanneer zij hetzij mondeling hetzij schriftelijk zich tot hunne troepen richten onthouden van elke zinspeling op de politiek, zoowel binnenland- sche als buitenlandsche. Ik heb de zeldzame afwijkingendie zich hebben voorgedaan onderdruktmaar zal diewelke zich op nieuw mochten voordoen nog strenger on derdrukken. Ik reken op den goeden geest van allen ora maatregelen te voorkomen die ik met leedwezenmaar zonder aarzelen zou nemen. Zaterdag heeft de Fransche kamer over eenkomstig den wensch der regeering, be sloten dat het wetsontwerp tot wederin voering van kleine kiesdistricten (scrutin d'arrondissement) aan de orde zal worden ge steld voor het ontwerp betreffende de grond wetsherziening. Met 308 tegen 243 stemmen is besloten het eerstgenoemde ontwerp heden, (Maandag) in behandeling te nemen, en met 504 tegen 9 stemmen is goedgekeurd, dat Donderdag het grondwet-herzienings-ontwerp aan de orde komt. Bij monde van Floquet heeft in den loop der beraadslaging de regeering verklaard dat ze er op rekent beide ontwerpen nog deze week te zien afgehandeld en dat ze bij beide de quaestie van vertrouwen stellen zal. Haars inziens is de taak der kamer nog geenszins afgeloopen. Haar rest nog de be grooting en zij moet voorts nog Frankrijk's vertegenwoordiging zijn gedurende de ten toonstelling. Floquet deed ten slotte een beroep op zijne vrienden om hun stem te geven aati de ingediende ontwerpen, opdat een indrukwekkende meerderheid ook den senaat tot toestemming nope. (Zie onder Frankrijk.) Het gaat in Ierland een gangentje, de regee ring neemt gevangen en veroordeelt iedereen, die geen ja en amen zegt bij haar optreden tegen de boeren. Een opsomming van één enkelen dag volgt hier Het parlementslid Coubon is tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een redevoering gehouden heeft ten gunste der nationale liga dokter Rearny is veroordeeld tot vier manden dwangarbeid wegens inbreuk op de voorschriften der Crime's Act het parlementslid Kilbride wordt eveneens vervolgd wegens inbreuk op de Crime's Act en het proces zal verscheiden dagen duren de afgevaardigde O'Brien eindelijk zal op nieuw voor de rechtbank van Killarney moe ten verschijnen wegens ophitsing der boeren tegen de wet. De Engelsche kabinetsraad is bijeen ge weest en men verwacht als eerste zaak in het parlement de quaestie der nationale verdediging in 't bijzonder aangaande de zeemacht. Uit Rome zijn berichten ontvangen van ernstige ongeregeldheden. Opgehitst door een socialistisch blad en tengevolg eener cri- DOOR Toen ik het plan maakte, dat gij hier bij mij zoudt blijven, geloofde ik onvoorwaardelijk zeker van u te zijn nu zou ik het inderdaad niet meer voor Leo kunnen verantwoorden en geel u groot gelijk, als gij de proef liever niet wilt wagen.' Wanda was opgestaan. Doodsbleekniet in staat een enkel woord uit te brengen, staarde zij de spreekster aan zij had een gevoel alsof zich op eens een afgrond voor hare voeten opende en, als door een duizeling overvallen, leunde ze tegen de sofa. „Ge bedriegt u," bracht zij eindelijk met moeite uit, „of ge wilt mij bedriegen. Dat heb ik niet verdiend/' De vorstin hield de oogen onafgewend op het gelaat harer nicht gevestigd. „Ik weet dat het uzelve onbewust is en juist daarom maak ik cru attent op. Nachtwandelaars moet men wakker roepen, eer zij de gevaarlijke hoogte bereiken. Als zij plotseling ontwaken, is de val onvermij delijk. Van jongsaf hebt ge energie, ijzeren wils kracht als het hoogst in den jnan gewaardeerd dit alleen dwingt u bewondering af. Ik weet echter, helaas, dat Leo dit eene, ondanks al zijn schitterende eigenschappen niet bezit, en ik loo chen ook niet meer, dat Walderaar 't wel heeft pas dus op met uw -- haat tegen hem. Daaruit kon zich vroeger of later eens iets anders ont wikkelen. Ik open u thans de oogen, terwijl het nog tijd is, en ik geloof dat ge er mij dankbaar voor zult zijn." „Ja/' antwoordde Wanda met een gesmoorde stem. „Ik dank u." „Dan zullen wij die zaak nu verder laten rus ten; er is nog geen direct gevaar bij, willen we hopen, en morgen breng ik zelve u naar Rako- wicz terug.—Nu moet ik echter zorgen, dat ook heden avond de noodige omzichtigheid hier in acht wordt genomen, opdat ons nog niet den sis in het bouwvak, gingen eenige duizenden werkloozen tot feitelijkheden overdie de politie niet in staat was te bedwingen en eerst tegen den avond door de troepen onderdrukt konden worden. De oproerlingen beschadigden eenige openbare gebouwen, waaronder de opera, en plunderden of vernielden vele huizen, winkels en koffiehuizen. Bij het vechten met de po litie werden een dertigtal agenten gewond. De troepen omsingelden ten laatste de buurt, waar de oproerlingen "onder leiding van be kende socialisten o. a. den redacteur van het blad Messagero, verzameld waren. Een honderdtal hunner werden genomen. De troepen bleven in de straten patrouilleeren, terwijl de meeste winkels en koffiehuizen ge sloten bleven, In de kamer interpelleerde de afgevaar digde Ferrari de regeering over het gebeurde. Namens haar verklaarde Chrispi, dat hij de uitspattingen ten zeerste betreurt en maatre gelen heeft genomen om herhaling te voor komen. Alle openbare vergaderingenook die een vredelievend karakter dragen zullen verboden worden. De socialist Corti riep toen dat de re geering niet het recht had de grondwet te schorsen. Hij kwam op tegen de bewering, als zou den de «vrienden van den vrede» de wanor delijkheden hebben uitgelokten tegen het verbod om openbare vergaderingen te hou den. Dit maakte eene levendige beweging onder de leden gaande. De heer Bonghi constateerde, dat tot zelfs in de kamer van afgevaardigden personen werden gevonden die de oproerlingen in be scherming namen. Crispi verklaarde ten slotte met vertrouwen het oordeel der kamer af te wachten. Bonghi stelde nu de volgende motie voor „De kamer, het voorgevallene betreurende, vertrouwt op de geestkracht der regeering tot onderdrukking der wanordelijkhedenen gaat over tot de orde van den dag." laatsten dag eenig onheil overkomt. Ik zal Paw- lick zeggen wat hij doen moet en persoonlijk nagaan of mijne bevelen worden nagekomen." Dit zeggende verliet de vorstin de kamer, vast overtuigd dat zij niets anders dan haar plicht gedaan en een toekomstig onheil afgewend had, door vastberaden en onmeedoogend zooals altijd den sluier te verscheuren, die het hart der jonge gravin nog voor haarzelve verborg. Had zij ge zien, hoe Wanda na haar vertrek in elkander zonk, ze zou misschien begrepen hebben, dat hier de gevaarlijke hoogte al bereikt was, waar het wakker roepen dooaelijke gevolgen kan hebben. De roep vermocht hier niet meer fee.waarschuwen of te redden. Hel ontwaken kwam te laat. De winter was in al zijne gestrengheid aange broken. Een dikke laag sneeuw bedekte bos- schen en velden een zware ijskorst stremde den loop der rivier en over de verstijfde aarde lieten de winterstormen hun killen adem gaan. Zij hadden ditmaal nog een anderen storm wak ker geroepen, die nog erger dreigde dan de ele menten. Aan de andere zijde van de grenzen was de lang gevreesde opstand eindelijk uitgebarsten Het geheele naburige land was in rep en oer en elke dag br.icht nieuwe en treurige berichten van daar mede. Aan dezen kant was alles nog rustig gebleven, en het liet zich aanzien dat die rust ook vooreerst niet verbroken zou worden maar vreedzaam was de stemming in de grens districten daarom niet, waar zich duizenderlei verschillende belangen lieten gelden, waar nau welijks ééne Poolsche familie woonde, die niet althans één harer leden mede ten strijde had zien uitrukken. Het ergste moest YVilicza hieronder lijden. Reeds zijne ligging maakte het tot een der gewichtigste zoo ook al gevaarlijkste punten der geheele pro vincie. Het speelde niet te vergeefs zulk een be langrijke rol in de plannen der Morynski's en Baratowski's. De goederen van den jongen Nor deck waren uiterst geschikt gelegen, om de ge- wenschte gemeenschap met de opstandelingen te onderhouden en toch een veilig verblijf te bieden, als er soms gevechten op de grenzen pl.-ats had den, terwijl de zware bosschen het, ondanks schild wachten en patrouilles, onmogelijk maakten, de verordineerde strenge bewaking in al haar om vang toe te passen. Wel is waar was er veel Over deze motie zal later worden beraadslaagd. Men schijnt in Washington zeer gekalmeerd te zijn want staats-secretaris Bayard heeft den Amerikaanschen consul Sewall op Samoa verzocht als zoodanig zijn ontslag te nemen, daar zijn persoonlijke inzichten niet stroken met die der regeering. Al men nu weetdat Sewall de man is die Duitschland bij zijn regeering zoo zwart mogelijk heeft gemaaktdan mag dat ont slag wel gelden als een bewijs, dat de Ame- rikaansche regeering de zaak langs diploma- tieken weg met Duitschland wil regelen. De „New-York Herald" meldt nu dat Se wall ernstige beschuldigingen tegen den staats secretaris Bayard inbrengt. Sewall beweert dat de staats-secretaris verzuimd heeft hem van instructien te voorzien en deze in| het algemeen ten opzichte van de Samoa-eilan den aan den leiband van Bismarck geloopen heeftniettegenstaande de Duitschers aldaar hoogst beleedigend tegenover de Amerikanen optraden. Volgens Sewall zouden de „Duit schers de Amerikaansche vlag neergehaald en vertrapten gedreigd hebben den Ame rikaanschen consul-generaal dood te schieten, terwijl Duitsche schildwachten het Ameri kaansche consulaat omsingeld hadden. Een Duitsch matroos mishandelde een Amerikaan schen koopman op diens eigen erf, met me deweten van den Duitschen commandant. Sewall beweertdat de staatssecretaris hem ontslaan wilomdat hij aan deze dingen ruchtbaarheid heeft gegeven. De Times verneemt uit Philadelphia dat de commissie uit den Senaat de kre- dietposten van het marine budget aanmerke lijk heeft verhoogd voor nieuwe kruisers. Er zullen er vier extra worden gebouw met bui tengewone bewapening. Zij kosten ruim vier millioen dollars. Veertien staten waaronder Nederland hebben de uitnoodiging van de regeering der Unie aangenomen om eene maritieme con ferentie bij te wonen, welke in den aanstaan_ den herfst te Washington zal plaats hebben veranderd, sedert de jonge landheer zich kort voor het vertrek van Morynski en Leo zoo be slist aan de zijde zijner landslieden geschaard had, maar met dat uur was ookj.de stille, ver bitterde strijd begonnen tusschen hem en zijne moeder een strijd die nog thans niet geëindigd was. De vorstin hield woord. Zij week geen voet breed van den grond, waarop zij evenzeer recht meende te hebben, en Waklemar begreep eerst thans wat hij gedaan had, met zijne goederen jaren lang in hare handen te laten. Indien hij zijne vroegere nalatigheid en onverschilligheid moest boeten, dan deed hij liet nu in niet ge ringe mate. Hij had het gedaan gekregen, dat zijn kasteel niet langer de hoofdzelel van de woelingen harer partij was; maar op zijne goederen kon hij dit zelfde riet niet geweld doordrijven, daar deze stelselmatig vervreemd van hem waren gewor den. De onbeperkte heerschappij, die de vorstin zoolang had uitgeoefend, de uitroeiing van elk Duitsch element en de vervulling van elke open gevallen betrekking door Poolsche beambteu dit alles droeg nu rijke vruchten. Nordeek werd inderdaa-l op zijn eigen grond verraden en ver kocht. Men noemde hem den meester, maa1* be schouwde zijne moeder als de eigenlijke mees teres. Indien zij zich al wachtte, openlijk als zoodanig op te treden, zoo kwamen hare bevelen toch in handen van de ondergeschikten en wer den onvoorwaardelijk opgevolgd, terwijl geheel Wilicza zich heimelijk maar onwrikbaar tegen die van Waldemar aankantte. Alle denkbare kui perijen en uitvluchten werden tegen hem in het werk gesteld al wat mogelijk was geschiedde, om zijne bevelen te dwarsboonien, zijne maatre gelen te verijdelen, en dit steeds op eene wijs, die verantwoording zoowel als straf buitensloot. Niemand weigerde rechtstreeks hem te gehoor zamen, maar toch wist hij, dat verzet en onge hoorzaamheid het wachtwoord was, dat dagelijks tegen hem werd gegeven. Als hij zich op eene plaats gehoorzaamheid wist te verschaffen, stak het verzet op tien andere het hoofd op, en als hij heden zijn wil doordreef, had hij den vol genden dag weer met nieuwe hinderpalen te kampen. Met ontslag te dreigen, baatte weinig hij had in dat geval het geheele beambtenperso- neel moeten ontslaan en deels werd hij door con tacten hierin verhinderd, deels ontbraken liem ook de geschikte plaatsvervangers. Bovendien kon in zulk een tijd als dezen elke daad van geweld belangrijke gevolgen hebben. Zoo werd de jonge landheer gedwongen zich eene stelling te laten welgevallen, die voor een natuur als de zijne onuitstaanbaar was, orad.t zij hem alle vrijheid tot handelen benam en slechts tot kalm, bedachtzaam afwachten dwong Juist hierop had de vorstin echter haar plan gebouwd. Wal demar zou allengs den strijd moede worden, dien hij tegen haar had ondernomenhij zou leeren inzien, dat hij toch eigenlijk niets kon uitrichten in een zaak, waarin hij alleen stond, terwijl ge heel Wilicza de partij tegen hem had opgeno men hii zou in zijn wrevel daarover weer de teugels laten varen, 'die hij haar zoo onverhoeds uit de hand had gerukt. Geduld had hij immers nooit bezeten. Maar ze vergiste zich ook ditmaal in haar zoon, zooals zij zich van jongsaf in hem had vergist hij gaf thans bewijzen van die onwankelbare geestkracht, van dien onbuigzamen wil, die zij gewoon was als hare bijzondere ka raktertrekken te beschouwen. Geen oogenblik werd hij ontmoedigd door al de hindernissen en onaangenaamheden, die zich voor hem opstapel den de eene na de andere wist hij te overwin nen. Zijn oog en zijne hand waren overal, en waar men het werkelijk durfde wagen hem in het aangezicht te weerstaan, bleef de eerste po ging ook de laatste, omdat hij op overtuigende wijs wist te toonen, wie hier heer en meester was. Dit maakte hem wel is waar niet bemind bij zijne onderhoorigen indien men vroeger al leen den Duitscher in hem gehaat had, haatte men thans Waldemar Nordeck persoonlijkmaar men was reeds zoover gekomen dat men hem vreesde, en gewende zich ook langzamerhand om hem te gehoorzamen. Onder deze omstandigheden was vrees het eenige, wat gehoorzaamheid af dwong De verhouding tusschen moeder en zoon werd op deze wijs hoe langer hoe meer gespannen, schoon ze elkander uiterlijk nog met koele be leefdheid behandelden. Die eerste verklaring tus schen hen was ook de eenige gebleven. De een hield evenmin als de ander van noodelooze praat jes en gevoelde, dat er van geen verzoening of toenadering sprake kon zijn, jals de karakters en beginsels zoo hemelsbreed uiteenliepen als bij hen. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1