BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsohland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. Het gaat in China maar niets goed. De geheele vreemdelingen-kolonie van Chinkiang is naar Shanghai gevlucht op enkele consu laire agenten en douane-beambten na. En gelsche en Amerikaansche schepen zijn in de nabijheid om de achtergebleven Europea nen te beschermen. De commissie van controle en financien voor de wereldtentoonstelling heeft eene bij eenkomst gehad met den minister van koop handelwaarin een krediet van 81,000 fr. is toegestaan voor het vervaardigee der toegangs kaartjes voor de tentoonstellingvoorts eene som van 14,000 fr. tot het oprichten van mas ten op de voornaamste openbare pleinen te Parijs om er de plakkaten houdende aan kondiging van de vermakelijkheden, de feesten 's daags en 's nachts en andere belangwek kende mededeelingen aan vast te hechten. Verleden week heeft de Parijsche gemeen teraad het tweede bal op het raadhuis in dit seizoen gegeven dat door duizenden werd bijgewoond. Ditmaal is ook de president der republiek verschenendoch hij is slechts korten tijd op het raadhuis gebleven. Ten elf ure gekomen is hij ruim een half uur later vertrokken. De ministers zijn zeer spoe dig na hem heengegaan. Het corps diplomatique was wegens het overlijden van den Oostenrijkschen kroonprins niet verschenen. In het departement der Rhone is een Boulangistisch lied verspreid, getiteld „Weg met de kamer! Op de eerste bladzijde vindt men Boulanger afgebeeld met eene zweep eene vrouw afrossende, die de kamer voor stelt. De regeering heeft den prefect van het departement een telegram gezonden met last om allerwege bij venters en winkeliers, of waar ookde exemplaren van dat lied in beslag te nemen. De kamer heeft Maandag met 283 stemmen tegen 274 de urgentie aangenomen van het ontwerp betreffende den scrutin d'ar- rondissement. Na eene redevoering van den minister Flo- quet ten gunste van het voorstel, besloot de kamer met 290 tegen 266 stemmen tot de beraadslaging over de artikelen der wet over te gaan. De kamer nam ten slotte het geheele wets ontwerp tot weder-invoering van den „scru tin d'arrondissement" met 268 tegen 222 stemmen aan. Boulanger woonde de zitting bij. De senaat heeft op aanbeveling van den minister van justitie met 192 stemmen tegen 163 de urgentie aangenomen van het wets voorstel waarbij bepaald wordt dat voortaan openbare smaad berecht zal worden door de rechtbanken niet meer door het hof van gezworenen. In het militair ziekenhuis te Madrid is Zaterdagin den vroegen morgeneen ern stige brand uitgebroken. De patiënten ongeveer 500 in getal werden in aller ijl gewekt en naar naburige kazernes gebracht. Allen kwamen ongedeerd uit het gebouw maar twee brandweermannen werden gewond. .De schade wordt geraamd op ƒ600,000. De Times verneemt uit Zanzibar dat, nu de sultan van Vitoe overleden isde Duitsche Vitoe-compagnie tracht Vitoe te be naderen waartegen de nieuwe sultan zich hardnekkig verzet. Des ondanks proclameerde de Vitoe-compagnie het eiland Lamoe en de omliggende eilanden tot Duitschsch grondge bied hetgeen de Engelschen verontrust, daar zij duchten dat hieruit nieuwe verwikkelingen zullen ontstaan. De gevangen Duitsche zendelingen werden vrijgelaten tegen 6000 roepijnen losgeld, als mede tegen vrijlating van eenige slavenhan delaars. De Times verneemt uit Alexandrie dat een Grieksch reiziger, te Wadi Haifa aangekomen, bevestigt dat des Mahdi's me dedinger El Obeid vermeesterd heeft en thans voor Khartoem staat waar de Mahdi in groote bezorgdheid verkeert. Een geweldige sneeuwstorm die over Engeland en Schotland Zaterdag en Zondag gewoed heeftveroorzaakte allerwege het afbreken der draadgemeenschap en stoornis op de spoorwegen. Vele treinen zijn inge sneeuwd. Eene groote koude heerscht in het Noordenzoodat de Clyde is toegevroren. Een ander bericht bevat de volgende bijzonderheden Sedert Vrijdag hebben op de Westkust van Engeland hevige stormen gewoed, die groote schade hebben aangericht. Nabij Ilfracombe is een stoomboot gestrand en het volk daar van is omgekomen. Nabij Portpatrick is een stoomboot uit Glasgow vergaan en ook bij dat ongeval zijn 7 personen omgekomen. Te Derby is het dak van een kazerne van het Salvation Army ingewaaid. Velen werden ernstig, eenigen doodelijk gewond en een jongen werd gedood. Te Sunderland is een dak ingewaaid en werd een man daaronder begraven. Te Bolton werd een meisje door tengevolge van den storm vallende daksteenen gedood. Te Pudsleyin Yorkshiredeed de wind den kerktoren instorten. Ofschoon het ongeval gedurende den dienst plaats had werd nie mand gewond. Te Astley Bridge werd een kerk vernield. Nabij Dover zijn in den sneeuwstorm de stoomboot „Nereid" van New Castle, en het Schotsche schip „Killochan" in aanvaring ge weest met het gevolg dat beide schepen zonken. Van de 25 leden der bemanning van de „Killochan" werden er 8 en van de 17 der „Nereid" werden er 11 gered. In het geheel zijn er 23 omgekomen. Uit Kassei wordt van Zaterdagavond 9 ure gemelddat er in geheel Midden- Duitschland hevige sneeuwbuien hebben ge woed. Op alle spoorlijnen uit Thuringen de Rijnprovincie Westfalen en het zuiden in de richting van Kassei hadden des voor middags reeds groote storingen plaats gehad, waarna alle middag- en avondtreinen waren weggebleven. Ook op de spoorlijnen van Berlijn naar Hal 11enaar Leipzig en naar Elsterwerda hadden er groote storingen plaats gehad. Op het verdere gedeelte van laatstgenoemde lijn namelijk van Elsterwerda naar Dresden was de dienst geheel gestaakt. Ook voor de steden Sangerhausen Gotha, Dessau, Nord- hausen HalberstadtLeipzig Chemnitz en de naaste daarmede verbonden stations moest de dienst stilstaan. Rondom Hirschberg, in Pruisisch-Silezië, had de sneeuwstorm dezelf de ongelegenheid teweeggebracht. Te Ra- bishau is een kolentrein onderweg in de sneeuw blijven steken en tegen den avond was alle aansluiting op de lijn Glatz-Ditters- bach verbroken. Ook op de lijnen Glogau Sagau en Glogau Neusalz was er toen geen communicatie meer. Tegelijkertijd werd uit Augsburg geseind dat tengevolge van storm en sneeuw alle posten uit het Noorden en Westen van Duitschland waren achterwege gebleven. Blijkens een gelijktijdig telegram uit Aken was de spoortrein uit Malmedy in de nabijheid van Sourbrodt in de sneeuw vastgeraakt. Uit andere p'aatsen werd be richt ontvangen van zware donderbuien waarbij hier en daar de bliksem was inge slagen onder anderen te Munster Haltern en Emsburen. De berichten van Zondag zijn niet veel be ter. Zoo wordt o. a. gemeld Het spoor- wegbestuur te Berlijn maakt bekend, dat ook op de lijn GothaLeinefelde de dienst stil staat en er geen berekening valt te maken omtrent de mogelijke hervatting. Blijkens bericht uit Plirschberg bleek de hevige sneeuwstorm nog steeds voort te woeden. Te Bonn is de spoorwegdienst op Keulen ge staakt. Onder Sechem is een passagierstrein in de sneeuw blijven stekenbij afzending van dit bericht waren aldaar 500 man aan het werk om de sneeuw weg te ruimen. Ook op de trajecten Bonn-Euskirchen en Rotter- heim-Mayen was sinds Zaterdag de dienst gestaakt en kon men niet nagaan hoe lang dit misschien zou kunnen duren. Ook op de zoogenaamde secondaire banen in het Fich- telgebergte was alle verkeer onmogelijk. In geheel Thuringen, alsook in het Ertsgebergte, had men niet slechts veel te lijden gehad van hevigen stormmaar zat men op een aantal plaatsen ingesloten door sneeuw. Blijkens bericht uit Keulen waren Maandag middag alle spoorlijnen in de Rijnstreek, met uitzondering van eenige kleine trajecten in den Eifelweder voor het verkeer geopend. Na het overlijden van kroonprins Rudolf schijnt dus schrijft men uit Weenen aan de N. Rott. Ct. de keizerlijke regeering meer dan vroeger geneigd in zake de leger- wet aan de eischen der Hongaren, althans gedeeltelijk te voldoen. Men herinnert zich, dat juist op het oogen- blik van 's kroonprinsen overlijden over die wet onlusten te Pest waren uitgebroken, die bij het bekend worden van het drama van Mayerling ook plotseling geëindigd waren. Nu echter de beraadslagingen hervat zullen worden, en niet alleen de oppositie, maar ook de partij van Tisza steeds ernstiger be zwaren begint ie maken, schijnt Tisza den keizer overtuigd te hebben, dat het niet voor zichtig zou wezen, bij het vacant worden der troonopvolging, de ontevredenheid der Hon garen te wekken. In de vorige week mocht Tisza tegenover het straatrumoer niet toe geven thans echter, nu door den dood des kroonprinsen de toestand belangrijk is gewij zigd en de gemoederen weeker gestemd zijn, kon de regeering concessies doen. In de eerste plaats schijnt zij voornemens de bepaling te wijzigen, welke een einde maakte aan het vaststellen, telkens voor tien jaren, van het legercontingent door de volks vertegenwoordiging. Trouwens, zelfs de mi nister-president wanhoopte er aan dit artikel er door te halen. De keizer en de keizerin kwamen Maan dagmiddag te Buda-Pest en werden aan het station ontvangen door alle ministers, een groot aantal leden der beide kamers, der aristocratie, der geestelijkheid en vanTiet ge meentebestuur. L)e keizer drukte den minis ter Tisza de hand. De ontvangst vanwege de bevolking was zeer indrukwekkend. De prins Borghese, hertog van Bomarzo, die zwaar betrokken was bij de ondernemin gen in het bouwvak te Borne, waarin eene crisis is ontstaan, is failliet verklaard. Reeds vóór eenigen tijd heeft men gesproken van de financieele moeilijkheden, waarin de prins verkeerde, maar toen is zijn broeder hem te hulp gekomen met verscheidene mil- lioenen. Op voorstel van Crispi besloot de kamer met groote meerderheid niet in overweging te nemen het voorstel van den afgevaardigde Bonghi om eene commissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naar den staathuishoudkundigen toestand van het rijk. De Herald meldt, dat de gezant der Unie in Den Haag namens de Amerikaansche re geering satisfactie eischt, benevens 100,000 p. st. schadevergoeding voor Oscar Hatfield, gewezen Amerikaansch consul te Batavia wegens geleden verlies, onrechtmatige ge vangenzetting en benadeeling van zijnen goe den naam door toedoen der Nederlandsche Indische regeering in de Ducloux-zaak. De Amerikaansche regeering steunt Hatfield's eisch, omdat zij dien gegrond acht naar het geen haar gebleken is uit een onderzoek, hetwelk zij te Batavia liet instellen door den daarheen afgevaardigden bijzonderen com missaris Wood. Niettemin werd Hatfield's eisch van 400,000 tot op 100,000 p. st. ver minderd, WAALWIJK, 13 Febr. 1889. Z. M. heeft benoemd met ingang van 28 Februari 1889 tot burgemeester van Besoyen J. Verwiel. De voorbereidende klasse der rijks-nor maallessen alhier wordt, zooals wij reeds vroeger in uitzicht gesteld hebben, met 1 April a. s. opgeheven. Volgens verklaring der geneesheeren des konings is de toestand van Zijne Maje steit ook in de afgeloopen week betrekkelijk gunstig geweest. De voeding is voldoende en daarmede in overeenstemming zijn de krachten. Het volgende bulletin zal verschijnen in de Staatscourant van 19 Februari IS89. Naar wij vernemen, is men aan het ministerie van binnenlandsche zaken bezig met het redigeeren van een ontwerp van wet tot wijziging der districten voor de verkie zing voor de provinciale staten. Waarschijn lijk in het laatste gedeelte dezer maand zullen de staten der verschillende provinciën wor den bijeengeroepen, om overeenkomstig art. 4 der provinciale wet over de nieuwe ver deeling te worden gehoord. Het doel zou zijn dit wetsontwerp met spoed door de beide kamers te doen behan delen, opdat de verkiezingen voor de pro vinciale staten op den tweeden Dinsdag in Mei volgens de nieuwe indeeling der dis - tricten kunnen plaats hebben. Zoo noodig kan de wet de verkiezingen voor de provin ciale staten op eenen lateren datum stellen. Door ged. staten is goedkeuring verleend aan de besluiten van ingelanden van den polder van Genderen en den binnenpolder van Doeveren tot het voeren van een rechts geding en het optreden als verwerenden te gen de vordering van den staat, wegens weg gevoerden grond en steenen van eene voor- jnalige boezemkade, welke kade gelegen is in de gronden, aangewezen tot onteigening voor de verlegging van den Maasmond. Naar De Tijd verneemt, is de heer W. P. A. Mutsaers, lid der ged. staten van Noordbrabant, door de kiesvereeniging te Eindhoven voor de verkiezing van een lid der tweede kamer (vacature-Van Baar) tot candidaat benoemd. Gisteren is er reeds druk schaatsen ge reden in den Buitenpolder alhier en achter Baardwijk. Verschillenden hebben bij de pret een nat pak gehaald. Van leverantiehooi werden enkele par tijtjes goede qualiteit a f 36 per 1000 kg afgeleverd. Schraal hooi in ééndoen, f 14 15 per 1000 kg. Stroo zonder handel. Aan het verslag der teekenschool in de gemeente Oosterhout over 1888 is het vol gende ontleend Evenals in. vorige jaren werden gedurende den wintercursus geregeld 10 lesuren en ge durende den zomercursus 6 lesuren per weck gegeven. Voor het handteekenen wordt ge volgd de methode Dupuis, Carot en Julien, en het wordt geregeld naar de vakken, welke door de leerlingen, die reeds een beroep hebben gekozen, worden uitgeoefend. Ver der wordt onderwijs gegeven in teekenen naar de natuur, blokken, pleister, voorbeelden enz. De zomercursus werd door 50 en de winter cursus door 97 leerlingen gevolgd. Het school geld bedraagt 75 rent per maandvoor 56 leerlingen was, uit hoofde van onvermogen, het schoolgeld gratis. De sneltrein, welke Zaterdag van Maas tricht naar Aken om 4,09 uur vertrok, is tusschen Simpelveld en Aken, in de nabij heid van Bochholtz, in de sneeuw blijven steken. Onmiddellijk werden van alle zijden werklieden ontboden om den in nood ver keerenden trein te helpen dit gelukte maar in zooverre, dat men om 3 uur Zondagmor gen de lijn vrij had. De locomotief, welke des avonds ter hulp gezonden werd, kwam, daar men door de sneeuwjacht den ingesneeuwden trein niet kon zien, in botsing met dezen, zoodat de ingenieur, de heer Coenegrachl, van de hulp locomotief geslingerd werd, waardoor hij zijn schouder ontwrichtte en een reiziger en een paar spoorwegbeambten licht gekneusd wer den Een trein, dien men van Simpelveld naar Maastricht had georganiseerd, bleef in de nabijheid van het station Wijlré steken en kon eerst na uren werkens vrijgemaakt worden. De stremming in het spoorwegverkeer naar het Zuiden duurt nog voort. V ij f extra-treinen brengen de reizi gers voor Belgie en zuidelijker gelegen lan den van Rotterdam naar IJselmonde, van waar zij naar Dordrecht worden vervoerd en omgekeerd. Geen der betrokken spoorwegmaatschap pijen staat echter voor eene geregelde aan sluiting in. De postverzendingen komen hier later aan dan gewoonlijk. DE STORM. De storm, waarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, heeft over het geheele land groote verwoestingen aangericht en veel schade berokkend. Hier in onze streek zijn alle buitenpolders overstroomd, zoodat de communicatie met het land van Altena gestremd werd. Het water liep hier Zaterdagavond over de havenkaden en de schotbalken tot afdam ming van de Wagenstraat werden gereed ge houden. De weg in den Baard wij kschen Overlaat was ook onder geloopen, iets wat heel zel den gebeurt tengevolge van den vloed. Hier, zoowel als in de naburige gemeenten zijn groote massa's hout, riet enz. komen aandrijven. Van ongelukken heelt men hier weinig vernomen alles heeft zich bepaald tot een afgewaaide kap van een schoorsteen, het af breken van een boom en dergelijke. Wij laten hier de voornaamste berichten volgen Uit Klundert, d.d. 9 Februari Heden ochtend II uur teekende de peil schaal 3 35 M. boven A. P., een stand zoo hoog als wij sedert Januari '79 niet hadden. Het water van het Hollandsch Diep stond nabij de kruin van den dijkde golven sloe gen dermate er over, dat het aan de bin nenzijde er af stroomde, waardoor aan die zijde gaten liepen. Aan de buitenzijde is de dijk door den zwaren golfslag geducht gehavendop een punt is hij tot het wagen spoor weggeslagen. Het dijkbestuur was op zijn post en deed op de gevaarlijkste punten in een en ander voorzien. Nabij de Noord schans zijn 2 schepen door den storm op de zoogenaamde kwistgelden geraakt, één daar van is zonder last, het andere is met rijs hout geladen. Uit Drimmelen van 9 Februari Heden stond het water alhier hoog en hol, de waterkeerende zeedijk, loopende van Geer- truidenberg tot Hoogezwaluwe stond, op ver schillende plaatsen onderzoodat er veel water in den Emiliapolder is geloopen. De dijkgraaf met nog twee leden van het waterschapsbestuur waren aanwezig, en ge lastten de noodige werkzaamheden tot voor koming van ongelukken. In het hevigste van den storm kwam een persoon, gezeten in een handaakje, de rivier de Amer opdrijven. Door den sterken N.-W. wind kon hij niet uit lager wal blijven, zoo dat zijn vaartuig vol water sloeg. Hij wist zich echter aan het aldaar op struik staande hout vast te klemmen, waarna hij later door 3 schippers uit Made uit zijne benarde po sitie werd verlost. Een woord van lof mag aan deze kloeke mannen niet worden ont houden. Onder de gemeente Fijnaart is Vrijdag dag circa 4Vs uur, door een hevigen nit- schot vau wind, de bouwschuur van J. S. ingewaaid. Vier stuks vee werden onmid dellijk verpletterd en eenige andere zwaar gewondterwijl het overige vee met veel moeite onder het puin en de balken onge deerd werd uitgehaald. De dienstmeid, die met melken bezig was, en de knecht die zich in den stal bevond, ontkwamen door een gat hetwelk in het dak werd gemaakt. Te Willemstad heeft de aanlegplaats voor stoombooten door wind en golven groote schade geleden, terwijl het plankier geheel is weggespoeld. Te Dinteloord is de Carolinapolder inge- loopen. Uit Geertruidenberg De hooge waterstand leverde heden voor velen eene groote moeilijkheid opde ha venzijde stond blank, alsmede eenige zijstra ten gedeeltelijk. Sedert verscheidene jaren vond dit niet plaats en waren de bewoneas van vele huizen niet zoo geheel voorbereid, om zich voor schade te vrijwaren; voo. de

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2