J. VAN DAME, I! Notaris Rant Timmermans-Van Turenhout, Advertentiën. Rijksnormaallessen H. H. Schoenmakers DANKBETUIGING W A AL WIJ K. W. van der Sluijs. bewoners van andere gedeelten der stad le verde dit alles een verrassend gezicht, zoo dat velen ook op de been waren om oog getuige te zijn, niettegenstaande den hevigen wind en afwisselende sneeuw- en regen vlagen. Ter herberge van D. Krols alhier, werd heden eene drenkeling binnengebracht, die zich op de rivier de Donge met eene roei boot bevond, welke door den hevigen wind schijnt omgeslagen te zijn; de levensgeesten werden echter spoedig opgewekt, zoodat hij na verloop van een paar uren weder naar zijne woonplaats, het naburige Raamsdonk, kon wandelen. Uil Oosterhout van 9 dezer Uren in den omtrek staat alles onder wa ter. De polderwachter heeft de noodvlag ge- heschen, om zich en de zijnen te redden. De stoomtram naar Raamsdonk heeft den dienst voorloopig gestaakt. Aan de werken voor de verbreeding van den Maasmond moe ten verscheidene keten weggespoeld zijn. Uit Gorinchem Tengevolge van den storm was het stoom bootenverkeer geheel gestaakt. Eene schroef- boot van Broekman uit Hardingsveld zag men niettemin op de rivier, doch weldra bespeurde men de noodvlag. Er was geen mogelijkheid om met eene der booten van Fop Smit, die op redding was uitgegaan, in de nabijheid te komen. Eindelijk sloeg de schroefboot boven on een krib aan den Zuiderwal. Nu de storm is bedaard, ziet men de schroefboot boven op de krib, vijf voet uit het water. Uit Vlissingen wordt gemeld Blijkens de aangespoelde wrakstukken is de Belgische loodschoener No. 3, schipper De Moorin dit zeegat verongelukt. De bemanningbestaande uit zeven personen, is omgekomen. Uit Rotterdam Door een noordwestenstorm opgezweept, is de rivier de Maas voor deze stad Zaterdag zoo hoog gestegen, dat de geheele stad tus- schen de rivier en de Hoogstaat blank stond. Overal was het verkeer gestremd. De trams welke nog lang den dienst volhielden, moes ten dezen ten laatste ook staken ,daar het water in de wagens steeg. Vele personen lieten zich door roeibooten of overrij-wagens naar de plaats hunner bestemming brengen terwijl menigeen een stukske brood verdien de met anderen door het water heen te dra gen. Dat een en ander vermakelijke too neelen opleverde behoeft wel niet gezegd te worden. De schadedoor het water aangericht is zeer grootdaar alle kelders pakhuizen en benedenhuizen vol water stonden. Te 10,03 zou de was geëindigd zijn, doch zij hield nog aan tot halftwaalf. Daarna begon er val te komen en omstreeks halt vier was in vele straten het verkeer weer geopend. De vloed was hooger dan die van 1825 welke als merkwaardig op de peilschaal is aangeteekend. De storm, die veel schade aan de tele foondraden en ook aan het telegrafisch ver keer berokkende, bleef den ganschen dag aanhouden. Uit den Haag Zaterdagnacht te 4 uur is 150 schreden van het artilleriepark, noordwaarts van Sche veningen, het te Glasgow thuisbehoorende barkschip „Ben Avon," van Hamburg naar Sydney en geladen met stukgoederen, ge strand. De afgeschoten vuurpijlen troffen doel: langs de lijn ging de reddingsboot naar het schip, en de bemanning, bestaande uit kapi tein Braak en 22 man, werd gered en in het Kurhaus ter verpleging opgenomen. De tweede stuurman was den vorigen dag verdronken. Men hoopt het schip met hoog water af te brengen. Nog zijn heden door schipper B. van der Harst, van de schuit «Sch. 175,» te Scheve- ningen aangebracht 5 schepelingen van eene Engelsche vischsmak uit Lowestoft, die in ontredderden toestand op zee werd aange troffen. Zij werden door de zorg van den commis saris van politie Vernée onder dak gebracht. Uit Scheveningen van Zaterdagavond Hoe meer het hoog water heden afkwam, des te meer kwam men tct de zekerheid dat de westerstorm van gisteren en heden voor Scheveningen een ware ramp is. De toestand waarin een vierde gedeelte der vlootdat aan wal isdientengevolge ver keert is allertreurigst. Door het afkalven van strand en duinen in de laatste tot bij den straatweg, lagen de schuiten als aan de kade gemeerd. De hevige westenwinden en hooge golven pakten de logge gevaarten als speel goed aan. Zij werden door en tegen elkan der geslingerdsommige opgenomen en omhoog gezet. Alle schuiten zijn min ot meer beschadigd, hetzij aan want, hetzij aan zeilen of wel aan de vaartuigen zelve. Een tiental hebben ontzettende schade be- loopenterwijl een vijttal schuiten van de reeders VV. Groen D. Verbaan P. Haring, C. v. d. Toom en G. Sier Jol geheel onzee waardig zijn geworden. Van enkele dezer is óf het voorste óf het achterste gedeelte geheel verdwenenterwijl weer andere den zijkant hebben verloren. De schade is nog niet te begrooten maar oppervlakkig wordt deze nu reeds op 10 f 15,000 geschat. De geheele bevolking is van nacht en heden in de weer geweest om de schuiten die om hoog staan, doch door 't afkalven van het strand op de aan wal staande schuiten dreigden te vallen op te halen. En dit te meer daar 't gevaar niet te overzien is wanneer de storm niet gaat liggen en heden avond te 9 uur weder hoog water opkomt. Met het oog daarop wordt ook van de meeste schuiten die het gevaarlijkst liggen en groote averij hebben beloopen, de inven taris geborgen. Omtrent het lot der op zee zijnde schuiten welke behalve de loggers op een 40 a 50tal begroot worden is men zeer ongerustdaar sedert den bekenden Pinksterstorm geen zoo ruw weder heeft ge woed. Niet alleen de vloot heeft geleden maar ook het strand. Op sommige punten is dit weggeslagen tot aan den rijweg. Van den steenen toegangsweg tot het paviljoen van den prins vo» Wied is minstens een paar meter in zee weggeslagen. Nabij het Hotel Garni en het Kurhaus staat de zee tot aan den dijk en de steenen trap. Van hel Ango-wrak was niets te zien, en toch is aan deze belemmering in zee veel te wijten van de schade, aan de vloot berokkend, daar de zeeluibevreesd om met het slechte weêr om den Noord te landen, meer Zuid waarts aankwamen waardoor de schuiten te dicht op elkaar kwamen te slaan. De meeste averij is dan ook aangebracht aan die schui ten welke meer zuidwaarts ankerden. In zulke tijden vooral doet zich het gemis van eene haven het sterkst gevoelen. Behalve vloot en strand heeft het meest geleden het hotel Garniwaarvan vele dak bedekkingen schoorsteenen en gevellijsten zijn vernield. Het Kurhaus hield zich goed en komt er af met vei lies van een schoorsteen en eenig z.ink, dat van de daken woei. De hooge schoorsteen boven den winkel van den heer Berenbakwelke zich zich een meter of vijf boven, de Galeries verhief, is geheel weggeslagen. Vele villa's hebben schade aan daken en golen, terwijl het artilleriepark be noorden het Oranje-hotel geheel dooreen is geworpen. Een detachement artilleristen vertrok heden nacht te half twee uren uit de stad en kwam nog juist in tijds om met de grootste inspan ning de kanonstukken affuiten, enz., zoo te verplaatsen, dat ze tegen wegspoeling bevei ligd waren. Om zich van de geweldige kracht der zee een denkbeeld te vormen diene, dat twee steenen welputten, die jaren lang nabij den vuurtoren aan 't strand staan zijn weggesla gen. Bij eb nam men heden de overblijfselen waar. Dat het niet aan duizenden nieuws gierigen ontbrak kan men zich voorstellen. Alle vervoermiddelen brachten nieuwsgierigen aan om de verwoestingen, aan Scheveningen toegebrachtgade te slaan. Velen vonden gastvrijheid op de sociëteit Neptunus aan 't' strand. Daaronder merkte men ook op den heer Patijnoud-burgemeester. Men ver wachtte ook den burgemeester, den wethouder van publieke werken en andere raadsleden, aan wie per telegraaf of telefoon van den stand van zaken was kennis gegeven. Uit Nijmegen van 1U Febr. Tusschen de sleepbooten Marie" en „Mark en Dintel li," welke ieder twee groote Rijn schepen achter zich hadden, had heden och tend omstreeks half zeven op de Waal bij Nijmegen eene aanvaring plaats, doordien de sneeuwstorm het uitzicht belemmerde. Twee der Rijnschepen kregen daardoor zulke averij dat zij kort daarna aan den rechter-Waaloe ver zonken, terwijl de twee andere Rijnsche pen en de sleepboot „Mark en Dintel II," zoodanige lekkage bekwamen, dat zij de reis niet konden voortzetten en thans met de noodvlag in top geankerd liggen. Alvorens te zinken, kwam een der Rijnschepen nog in botsing met het aanlegvak der gierbrug, dat hierdoor zoodanig gehavend werd, dat het met alle ten dienste staande middelen drijvende gehouden moest worden, totdat het van eene andere panton was voorzien. De opvarenden der gezonken schepen konden zich nog bijtijds redden, zoodat geen men- schenlevens te betreuren zijn. De materieele schade aan schepen en ladingen is echter aanzienlijk. Uit Moerdijk: De storm heeft hier belangrijke schade aangericht. De dijk tusschen Moerdijk en Zwaluwe is zwaar beschadigd; bij het afzen den van dit bericht is het gevaar voor door braak nog niet geheel geweken. De „Royale Polder" is in dras land herschapen. Op de scheepstimmerwerf heeft men een schokker moeten laten zinken om te voorkomen dat hij de overige schepen beschadigde. Op de rivier drijft eene groote hoeveelheid riet, eene boot en een hekwerk, waarvan de afkomst niet is te onderkennen. De huizen aan de haven liggen geheel in het water; door middel van schuiven heeft men het indringen kunnen beletten; de kelders staan alle vol. Waspik. Verleden Donderdag genoten twee echtparen, alhier, het zeldzame voorrecht hun vijftigjarige echtvereeniging te herdenken namelijk Jacobus Tempelaars met Anna Ca- tharina Pols, en Antonie de Ruiter met Lena Vrinten. Deze dubbele gouden bruiloft had natuur lijker wijze meer dan gewone belangstelling gewekt, en de jubilarissen ontvingen hiervan van alle zijden de ondubbelzinnigste blijken. De heeren de Roon hadden bereidwillig hunne equipages ter beschikking van de feest vierenden gesteld en de Hirmonie en de Lie dertafel brachten het hunne bij ter opluiste ring van het feest. Baardwijk, 11 Feb. In deze gemeente is eene zangschool opgericht. Wegens het hooge water der laatste dagen, liep Zaterdagavond de weg van hier naar Drunen ondervoetgangers mochten toen gebruik maken van het pad op de spoor brug heden is de weg weder vrij. Drunen, 12 Febr. Zooals reeds gemeld is, was het gisteren avond feest voor de hono raire en werkende leden van den doelen „Constantia" ten huize van den heer J. Els- hout. Het comedie stukje „Een half uurtje bij den kapper," werd netjes afgespeeld; vooral de kapper en de wassen beelden werkten uitstekend. Verder werden wij nog verrast op eenige dramatische voordrachten en guitige gochel- toeren van den heer Dodemond, uit 's Bosch, die het geheele gezelschap eenigen tijd aan genaam bezig hield. Wij wenschen hem nog meermalen op het tooneel terug te zien, en het lange bestaan van „Constantia." Nicitwkuik, 9 Febr. De persoon V. d. L. heeft door ophanging een einde gemaakt aan zijn leven. Gisteren vond men hem in een hopeest hangende. Hij was 40 jaren oud vrijgezel en wellicht zonder middelen van bestaan, daar hij geen beroep verstond, dat hem het brood kon verschaften. Men vermoedt, dat armoede hem tot die ongelukkige daad geleid heeft. Vervolg van het verslag van den Nederl. consul, Maas, te Londen d. schoenen en laarzen: 149,945 dozijnen paren, ter waarde van 433,019, voornamelijk uit Belgie (92,476 dozijnen paren, waarde 211,375), Frankrijk (33,662 dozijnen paren, waarde 175,921 pd. st.) en Nederland (10,302 dozijnen paren, waarde 33,950-pd. st.); e. handschoenen 1,513,456 doz, paren, ter waarde van 1,628,806, waarvan voor 828,988 pd. st. uit Frankrijk, 401,393 pd.st. uit Nederland en 370.799 pd.st. uit Belgie; f. niet afzonderlijk genoemde lederen voorwerpen waarde 183.484 pd. stwaarvan voor 109,301 pd. st. uit Nederland; g. ruwe huiden: 1,150,192 cwts., ter waarde van 3,132,545, waarvan voor 50,606 pd.st. uit de Vereenigde Staten, 141,284 pd. st. uit Duitschland en 90,900 pd. st. uit Nederland. De uitvoer was a. ruwe huiden 608,141 cwts., waarde 1,738,549 pd. st., waarvan voor 265,384 pd. st. naar Nederland b. ongelooid leder: voor l,269,463pd. st., waarvan voor 58,191 pd.st. naar Nederland; e. gelooid en verlakt leder: voor 1,580,911 pd. stwaarvan voor 165,227 pd. st. naar Nederland d. schoenen en laarzen 602.716 dozijnen paren ter waarde van 1.745,922 pd. st., waarvan 11,162 dozijnen, ter waarde van 21,517 naar Nedetlaud; e. andere lederen voorwerpen waarde 321.907 pd. st., waarvan voor 13,146 pd.st. naar Nederland. De aandacht wordt vooral gevestigd op den belangrijken uitvoer van schoenen en laarzen. ChiliBrazilië de Argentijnsche republiek, Zuid-Afrika, Britsch-Indie, Britseh West-Indie Canadaalle landen, die leder uit.oeren, voeren het in groote hoeveelheden weder in in den vorm van schoenen en laarzen, die in Engeland zijn vervaardigd. Zoo werd in 1887 uitgevoerd naar Chili eene waarde van 7,385 Brazilië 188,659 De Arg. republ. 30,715 Brit sell Z- Afrika 352,988 Britsch-Indie 94,416 Zuid Australië 54,943 Victoria 84,529 New South Wales 376 817 Queensland 71.770 Tasmanie 18,980 Nieu w-Zeeland „132,216 Britseh W.-Indie 118,953 Er is geen enkele reden, waarom Neder land niet een veel belangrijker aandeel in deze industrie zoude nemen, dan tot nu toe geschiedt. De uitbreiding onzer betrekkingen met Zuid-Afrika, tie Argentijnsche republiek, enz. laat al dadelijk een proefneming toe terwijl ook eene poging zoude kunnen worden gedaan om Australië en Nieuw Zeeland te voorzien. Dat zoude dadelijk levendigheid brengen in de thans kwijnende industrie van Noordbrabant en vooral de Langstraat. Doch dergelijke proefnemingen zijn vruchte loos, als men zich te voren niet flink op de hoogte stelt van de eischendie op die verschillende markt-m gesteld worden. Bij kon. besluit zijn 's konings comm. in de prov. gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten hunner respectieve prov. in buitengewone verg. op 26 Febr., om daarin aan de orde te stellen de overweging eener nieuwe v rdeeling hunner prov. in kiesdistr., ter benoeming der leden van de prov. staten. lieden overleed, tot diepe dmetheidl van mij en mijn eenigst dochtertje, j tijdig voorzien van de H.H Sacramen- I ten, mijne geliefde echtgenoote FROTSCA HEMIC* VAN DEIMN I in den ouderdom van 38 jaren. E. C. VERWIEL. Waalwijk, 11 Februari 1889. aan allen, die op eenige wijze hebben me degewerkt tot de feestelijke viering der GOUDEN BRUILOFT Van JACOBUS TEMPELAARS ANNA CATHARINA POLS, ANTONIE DE RUITER LENA VRINTEN, op 7 Februari j.l. Of bij die gelegenheid van hunne belang stelling deden blijken, inzonderheid aan de heeren de Roon, de Harmonie en de Lieder— la fel. De dankbare jubilarissen, hunne kin deren en betrekkingen. Waspik, 12 Februari 1889. BAKKER te Besoijen, beveelt zich beleefdslijke aan voor de le vering van zijne PUIKE dagelijks versch bij hem VER KRIJGBAAR te WAALWIJK, maakt bekend, dat het pereeel Weiland te Capelle, behoorende aan MARIA DE JONG, aldaar, is ingezet op f2100. TOESLAG ter herberge van Jan Dekkers te Capellp, op Donderdag 14 Februari 1889, 's avonds 7 uur, tot welken dag ten kantore van genoemden Notaris kan gehoogd worden. De DIRECTEUR der Rijksnormaalles sen, te Waalwijk brengt ter algemeene kennis dat op 1 April e.k., aan genoem de normaallessen kweekelingen kunnen ge plaatst wordendie op gemeld tijdstip den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben. Zij, die aan het toelatingsexamen wenschen deel te nemenzijn gehouden zich bij den onde'rgeteekende aan te melden vódr den 5 Maart a.s., onder overlegging van de volgende stukken le. Hunne geboorte-acte; 2e. Een getuigschrift omtrent hun gedrag, aanleg en vlijtvan het hoofd der school, waaraan zij het laatst onder wijs genoten; 3e. Eene verklaring van ouders of voogden, dat deze voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Tijd en plaats van het examen zullen nader aan de belanghebbenden worden be kend gemaakt. Waalwijk, i2 Februari 1889. De directeur TE WAALWIJK, bericht aan belanghebbenden dat hij een coupeur heeft aangenomenen dus van verdere aanbiedingen wenscht verschoond te blijven. DIRECT GELD! Er wordt prijsopgaaf gevraagd van paardenleeren rijglaarsjeschagrin, kalfs en cachemir dames-laarzen knoop en elastiek en pantoffels zonder en met hakken. Wekelijksche afname h contant onder motto schoen aan den boek handelaar M. M. OLIVIER, Rokiu 70, Amsterdam. ALSMEDE VAN EN TE

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3