Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. lieden waarschuwen tegen landverhuizing naar Brazilië. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting van spoorwegen enz. slaagde de heer Houzeau de Lehaie er in, de kamer te doen schudden van het lachen door het verhalen van eene „ware geschiedenis." De afdeelingen »weg en werken» en „tractie," zoo verhaalde hij, onder één dak in de Rue Ducale gehuisvest, hadden grooten last van een aantal oneerbiedige muizen, welke zich niet ontzagen de dossiers staatspapieren in de archieven stuk te knabbelen. Ter ver drijving van deze oneerbiedige medebewoners werd tot het aanschaffen van drie katten be sloten, welker voeding en toezicht aan den conciergé werd opgedragen. Na verloop der eerste maand diende deze zijn verschotreke- kening in tot een bedrag van 3 frankzij werd voldaan door beide afdeelingen, elk voor de helft. In den loop der volgende maand echter werd door een ambtenaar bij de afdeeling „weg en werken" de opmerking gemaakt, dat deze niet voor een gelijk deel in de kosten van onderhoud der katten be hoorde bij te dragen, daar de afdeeling „tractie" een veel grooter aantal lokalen in gebruik heeft. De opmerking werd schriftelijk aan de afdeeling «tractie» medegedeeld, en deze gewichtige aangelegenheid heeft vervol gens geleid tot eene correspondentie, rap porten en mededëelingen, te zamen vormende een dossier van 164 stukken en ter dikte van 5 duim. Intusschen zijn ook deze 164 stukken door de muizen en ratten verslonden, want de 3 katten, rijkelijk door den concierge gevoed, vonden het prettiger op hun gemak te blij ven liggen dan op jacht te gaan. De huiszoeking op het bureau van de Li- gue des Patriotes is thans afgeloopen. Alle in beslag genomen papieren zijn in handen gesteld van den heer Atthalin, rechter van instructie. De boulangistische bladen openen in schrijvingen ten gunste van de familie der dooden en gewonden bij het incident-At- chinoff. De regeering gaat voort krachtige maat regelen tegen de patriotten liga te nemen. De prefecten hebben bevel ontvangen alle bijeenkomsten van comité's te verbieden, zoo noodig met geweld van wapenen. Uit de brieven en papieren, die in het bureau der liga in beslag genomen zijn, moet zijn gebleken, dat vele hooggeplaatste offi cieren tot deze boulangistische club behoo- ren. Ook weet de regeering nu welke Elzassers tot de patriottenliga behooren. Paul Dérou- lède neemt de verantwoordelijkheid voor de gevolgen niet op zich, wanneer aan de Duit- sche regeering die namen bekend worden. Te Saint-Nazaire is een torpedoboot gezonken, waarbij zes man der equigage om het leven zijn gekomen. Toen Parnell Vrijdag avond in het lager huis verscheen, werd hem eene schitterende ovatie gebracht. Alle liberalen, met Gladstone aan hun hoofd, rezen van hunne plaatsen op en de Parnellieten wuifden met hunne hoe den en riepen hoezee. Onder de leiders der Tory-partij is eene beweging ontstaan om een parlementar comitié samen te stellen tot onderzoek der Home Rule-quaestie. Verschillende staats partijen zouden in het comité vertegenwoor digd worden. Uit Madrid is de tijding gekomen, dat een Engelschman, die, onder den naam Ro nald Ponsonby, aldaar in een hotel zijn in trek had genomen, zich van het leven heeft beroofd. I)ie man is gebleken de falsaris Pi gott te wezen. De zelfmoord had plaats, toen de politie zich aan het hotel vertoonde om den man in arrest te nemen. In het Kanaal had Woensdag wederom een aanvaring plaats tusschen het stoomschip Pascal, van Liverpool, bestemd van Londen naar de Rio Plata, en de bark Carlo, van Christiansund, bestemd naar Londen. Beide schepen leden groote schade. De aanvaring 'had plaats nabij Folkestone. De- kapitein en 10 mannen van de bark werden door een reddingsboot van Deal gered en te Dover geland. Men dacht, dat de bark gezonken was, doch de lading (hout) hield haar drij vende, en zij werd den volgenden dag te Dover binnengesleept. De Pascal is naar Lon den teruggekeerd. Dit is reeds de 5e aan varing in het Kanaal in één week. Bij de schouwing van het eenige lijk, dat gevonden werd na de aanvaring van het stoomschip Nereid met het schip Killochan op den 3en Februari (bij welke gelegenheid 23 menschenlevens verloren gingen,) bleek, dat er schromelijke nalatigheid aan boord van de Nereid (uit Newcastle) had plaats gehad. Diensvolgens heeft de jury van de lijkschou wing kapitein Bell van de Nereid schuldig bevonden aan moedwilligen manslag. Op de Mersey is de schoener Pollie Wi- liams gezonken,* na een aanvaring met de stoomboot Telephone. De kapitein verdronk. Bij de suppletoire begrooting voor het rijk wordt voorgesteld eene uitbr iding van de veldartillerie. Bij het opperbevel over de marine wordt een centraalpunt voor de bevelvoering over schepen en manschappen in het leven geroepen, terwijl het adminis tratief bestuur van de rijksmarine onder de verantwoordelijkheid van den rijkskanselier wordt geplaatst. Er wordt 24,000 mark aangevraagd voor het keizerlijk paleis te Straatsburg1,200,000 M. voor maatregelen tegen den slavenhandel 100,000 M. voor de uitloving van prijzen voor het ontwerpen van een gedenkteeken voor keizer Wilhelm I. Uit Washington heeft de minister van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de regeering te Washington niet kan voldoen aan het verzoek tot uitlevering van Klein, die in de Samoa-zaak een rol heeft gespeeld. De Hann. Koer. meldt, dat de Duitsche consul te Samoa, de heer Knappe, van zijn functie is ontheven, en dat zijn voorganger, Stuebel, weder met den post is belast Naar men te Berlijn verneemt, zal er in Den Haag eene voorloopige conferentie plaats hebben betreffende het opgerichte in ternationale werklieden congres. Deze voor bereidende conferentie, waaraan gedelegeer den uit Frankrijk, Engeland, Bel_,ie, Neder land en Duitschland zullen deelnemen, zou het werk zijn van de socialistische partij in Duitschland, en ten doel hebben eene ver- eeniging tot stand te brengen tusschen de in twee partijen gesplitste Fransche socialisten. Door de Duitsche socialisten worden Bebel en Liebknecht gedelegeerd. BAZEL, 2 Maart. Er heeft een •Tf&jtig geschil plaats gehad bij de verkiezingen Lo het kanton Ticino omdat de liberalt.s'.'uit dat kanton, die in den vreemde verblijf hou den en waren overgekomen om te stemmen, geen deel hebben kunnen nemen aan de stemming. De kantonnale regeering barrica deerde het gouvernementshuis te Bellinsona, eri liet kanonnen plaatsen. De studenten, te Pest, hebben opnieuw ge tracht ongeregeldheden te stichten; zij brach ten den rapporteur over het militaire wets ontwerp den afgevaardigde Munnickeen serenade met ketelmuziek en wilden vervol gens naar het hotel van den minister van onderwijs gaan, hetgeen door de politie werd belet. Antwoordende op het adres van kardinaal Lavaletta, zeide de paus Op het oogenblik dat wij ons 80ste levensjaar intreden, voelen wij te grooter behoefte aan de hulp van God daar het bestuur der kerk steeds moeilijker wordt in deze critieke tijden. In de toe standen der wereld en van Europa beerscht eene schrikwekkende onzekeiheid, en de om standigheden drukken meer in het bijzonder op het pausdom, dat van zijne ware souve- reiniteit is beroofd. Daar het pausdom on derworpen is aan een vreemd gezag, moet het noodzakelijk de gevaarlijke onzekerheid gevoelen, waaraan Italië inwendig en naar buiten is blootgesteld. Elke inwendige be roering en elk ongw££, dat Italië van bui ten bedreigt, brengttjfhj de katholieken van de geheele wereld ongerustheid teweeg. De paus bekl agt zich verder, dat de kerk in Italië van alle vrijheid beroofd is; herinnert aan de moeilijkheden, die aan de recrutee- ring van de geestelijkheid in den weg zijn gelegdaan het verjagen van religieuse or den aan de inbeslagneming van een gedeelte der geestelijke goederenaan de hatelijke artikelen in het strafwetboekaan de aan vallen tegen de katholieke instellingen. De paus eindigt met te zeggen, dat'het eene dwaasheid is te hopen, dat Italië voorspoed zal kunnen genieten, en te hopen op vrede en veiligheid, zoolang het conflict met het pausdom blijft bestaan en aan den paus de ware souvereiniteit blijft onthouden. De paus, het geheele corps diploma tique, de Romeinsche adel en tal van gees telijken waren tegenwoordig bij de mis in de Sixtijnsche kapel, gelezen door kardinaal Lorenzi, ter herdenking van deu verjaardag en de kroning des pausen. De New-York Herald verneemt uit Rome dat de katholieke aarsbisschop van Dublin de aandacht van den den paus heeft geves tigd op het Pigott-schandaal ten bewijze hoezeer de Parnellieten bij Zijne Heiligheid belasterd worden door de Britsche regee- ring. Noordbrabantschc stoom train weg maatschap' Ontvangst n gedurende de maand Feb. 1889. Opbrengst personenvervoer f1421.775 u goederenvervoer 1456 25 postvervoer 166,66 Diversen Weerkundige wuarueiniugen over de maand FEBRUARI, te Waalwijk. Gevallen regen 91/* millimeter. 7 regendagen den 1, 6, 7, 9, 15, 16, 18. De meeste regen viel 6 Febr. 2^4 nim. minste 1, 7 7*mm. Donder en bliksem 2 en 8 Febr. Sneeuwstorm 4 en 13 Febr. Sneeuw 10 en van 2128 Febr. Mist 12 Febr. Lichte vorst, des nachts gedurende de ge heele maand. Meer sterke vorst, 5, 11, 12, 13. Windrichting en windkracht Z., W. en Z.-W. Vio a */io 2, 4, 6, 8, 9, 10, 12-19,21,22, 24, 27 en N., O. en N. O. 1, 3, 5, 7, 11, 20, 23, 25, 26 en 28. Stormachtig 8 Febr. wind Z. en Z.-W.s/]0 6/10. Sterke storm en orkaan 9 en 10 Febr. wind W. en Z.-W. «/io y/io- Geen bewolking 5, 7, i3. Totaal In Febr. 1888 f3044.685 f2726,42 WAALWIJK 6 Maart 1889. Als naar gewoonte hebben de muziek- en tooneelvereenigingen in deze en de naburige gemeenten medegewerkt om de Vastenavond- dagen te veraangenamen. De liedertafel „Oefening en vermaak" en de harmonie „l'Espérance" gaven Zondag en Maandag concerten, die uitstekend geslaagd mogen heeten. „l'Espérance deed ons kennis maken met den heer Weber, een Amster- damsch karakter-komiek, die zeer goed vol daan heeft. Ook de tooneelclub „Eensgezindheid" gaf bij den heer H. Mulders eene uitvoering, die in alle opzichten aan de verwachting heeft beantwoord. Te Baardwijk waren de uitvoeringen, zoo wel van de liedertafel als van rederijkerskamer druk bezocht en droegen de algemeene goed keuring weg. - 't Zelfde was 't geval te Bezooien, met de voorstellingen van „Oefening kweekt Kennis" en „Vooruitgang zij ons Doel". Men houde ons ten goede dat wij geen afzonderlijk verslag leveren van elk dezer uitvoeringendit zou meer ruimte vergen dan wij heden kunnen missen. Dezer dagen had alhier naar men ons mededeelt een formeele vechtpartij plaats tusschen een moeder en haar beide zoons, waarbij een der laatste zoodanig moet zijn toegetakeld, dat hij thans met een ge kwetst been ie bed ligt. De Staatscourant bevat het volgende be richt omtrent den toestand van Z. M. den koning Volgens verklaring van prof. Rosenstein en van de geneesheeren des konings is de toestand van Zijne Majesteit ofschoon de krachten niet opvallend verminderen en geen onmiddellijk levensgevaar dreigt, toch zorg wekkend. Bij den hoogen lijder doen zich lichte verschijnselen van bloedvergiftiging (uraemische symptomen) voor. Blijkens officieele mededeeling der Brit sche regeering aan 's kenings gezant te Lon den zal van 1 Juni e. k. af Nederlansch hoorn- en wolvee zonder slachting aan de losplaats in Groot-Brittannie worden toege laten. (St. Ct.) Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken afd. onderwijs zijn benoemd in de commission in het voorjaar van 1889 belast met het afnemen der exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid bedoeld in art. 56, onder a. van voorschreven wet, in Noord-Brabanttot lid en voorzitter de schoolopziener in het district Bredatot leden de schoolopzieners in de arrondisse menten Boksmeer, Osch Tilburg en Zeven bergen tot leden-plaatsverplaatsvervarigers de schoolopzieners in het district Eindhoven en in de arrondissementen HeusdenOor schot Vechel en Waalwijk. Gedeputeerde staten van Noord-Bra bant hebben bepaald dat de bij het provin ciaal reglement ter bevordering van de paar denfokkerij voorgeschreven keuringen dit jaar worden gehouden lo. te Breda: Woensdag 27 Maart voor dekhengsten van buitenlandsch ras en 2o. te Osch, te Heusden, te Zevenbergen en te Eindhoven Maandag 18 Maartvoor andere hengsten en Dinsdag 19 Maart voor merriën. Door de arr.-rechtbank te 's Bosch is ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Oorschot, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. Ch. C. M. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky kantonrechter-plaats vervanger, advocaat en procureur te Roer mond mr. R. H. A. M. Romme advocaat en procureur alsmede adjunct-commies ter provinciale griffie van Noord-Brabant te 's Bosch en jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten te dezer gemeente Osch Heusden en 's Bosch. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Breda zijn twee adressen ver zonden: één aan den minister van waterstaat handel en nijverheid ter ondersteuning van een request der kamer van Gouda tot wijziging der verscherpte bepalingen betref fende de afgifte van brieven en briefkaarten met onvolledig adres, en één aan de maat schappij tot exploitatie van staatsspoor wegen ten einde een meer geregelde aan sluiting te verkrijgen tusschen de correspon- deerende treinen op de lijn Breda Zwaluwe Waalwijk. Men schrijft uit Den Haag aan de Zutph. Courant De officieele berichten luiden dagelijks dat de gezondsheidstoestand van Z. M. den koning onveranderd blijftmaar dat de krachten niet weer bijkomen en het lichaam zeer weinig voedsel tot zich neemt. Waar heid isdat de toestand langzaam achter uitgaat en dat geneesheeren van meening zijn, dat het zoo niet lang meer kan duren. Den 16en Februari heeft Z. M. het laatste regeeringstuk geteekend. Sinds dien tijd stapelen de besluiten en rapporten zich in het kabinet op. Er zijn reeds burgemeesters buiten functie gekomen, omdat zij niet tijdig zijn herbenoemd en ook tal van andere ge wichtige en urgente zaken wachten op af doening. Zoo wacht, naar mij is meegedeeld, ook de sluiting van paar huwelijken op 's konings handteekening. De regeering zal dus, als deze treurige toestand lang voortduurt bijzondere maatregelen moeten nemenen ben ik goed ingelichtdan is daarover tus schen de regeering en den raad van. state reeds eene correspondentie gevoerd. Bij zijn laatste bericht gaf de consul te Buenos-Ayres o. a. aan ambachtslieden den raadniet met een gezinwaartoe kleine kinderen behooren, naar de Argentijnsche republiek te emigreerenwanneer zij bij aankomst met over minstens 200 konden beschikken. Uit een nader bij den minister van buiten landsche zaken ontvangen schrijven van den heer Van Riet blijkt thansdat die wenk ook landbouwers geldten verder iedereen, die tot den werkenden stand behoort. Wegens de hooge invoerrechten op granen en brood zoo schrijft men uit Vars- seveld wordt er tegenwoordig ontzaggelijk veel van deze artikelen Pruisen binnenge smokkeld. Het moet zóó erg zijn dat de winkeliers en handelaren aan de andere zijde der grens een adres aan de hooge regeering te Ber lijn gericht hebben, waarin zijn er op wijzen, dat hun toestand op deze wijze onhoudbaar gaat worden en zij hunne zaken zullen moe ten opgeven. Leverantiehooi blijft in de Langstraat lusteloos er wordt voor de beste qualiteit 18 per 500 Kg. geboden, doch er worden zoo goed als geene zaken gedaan. Uit Drunen wordt dd. 28 Februari geschreven De prachtige graftombe van graniet in gothischen stijldie de hooggeachte familie Van Rijckevorselter nagedachtenis van onzen, helaaste vroeg ontslapen herder en dekenwijlen den zeer eerw. heer J. B. H. Van Rijckevorsel, op de R. K. begraafplaats deed opstellen en waarvan heden de vol tooiing heeft plaats gehadmag een waar praalgrafeen meesterstuk op dat gebied genoemd worden. Daargesteld en vervaar digd door de alom gunstig bekende firma Victor Troupin en Comp. te Helmond kunnen wij een woord van lof aan deze firma niet onthouden voor de nette bewer king van dit monument. De samenstelling daarvan is als volgtEene tombe in den vorm eener lijkkist met banderoles bebijteld, waarop toepasselijke inscriptien en het wapen der adelijke familie zijn aangebracht. Op het hoofdstuk zich bevindende tegen de tombe is het grafschrift gebijteld als volgt «Hier ligt begravende ZeerEerw. heer J. B. Van Rijckevorsel, deken van Heusden, pastoor dezer porochiestichter der nieuwe kerk en van het Liefdehuis." Een fraai uitgewerkt kruis bevindt zich op het hoofdstukter hoogte van pl.m. 3 meter boven den grond. Op de kruisvormige tombe bevindt zich de kelk. Het geheel is omgeven met banden en kolommen van graniet, waarop ijzeren fleurons zijn aangebracht en eene balustrade omgeeft het geheel. Het monument heeft een indrukwekkend aanzien en getuigt van zeer veel werkzaam heid. Immer zal het de rustplaats aanwijzen van onzen dierbaren herder en ons in her innering houden het vele goede en nuttige tijdens zijn werkzaam leven gesticht. Menig dankgebed voor de rust zijner ziel zal dan ook op dezen grafzerk door zijne parochianen worden gestort. Zondagnamiddag werd te Bezooien een 7jarig knaapje levenloos in een looierskuip gevondenwaarin hij zich op het brooze ijs had gewaagd. Nadat het eerste boekjaar van het in April in werking getreden „Tilburgsch alge meen Verzekeringfonds voor werklieden" verstreken waslevert een terugblik op het werken van dat fonds een goed bewijs voor de vorderingen, die het gemaakt heeft, waardoor zijn bestaan voor altijd verzekerd wordt. Einde December 1888 bedroeg het getal verzekerden 808 terwijl het aantal eerst tot 845 gestegen was maar door vertrek of wanbetaling verminderde. Voor het oude-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2