Nummer 21. Donderdag 14 Maart 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YIIsTETA, Staatkundig overzicht. die zich voorliet volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. 59 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Waal wij ksclic en Langslraatsclie Courant, nrnr-; 1t aï0nd' U I T G E V— n W re6e„ /0,60 «o,CT 8 cent per regeT Franco per post door het eehecle riik f 1 15 k "VT m /~\"VT mTFtr groote lettere naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing Brieven, ingezonden stukken, gelden enz „'franco te zenden AN TOON 11ELEN Warden alleen aZffnomïfino ^dfver'enti.ën .T°,or Durh am den Uitgever xtt i **i worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van aan oen uitgever. Waalwijk. Adolf Steisttsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Een korte statistiek over de uitgaven voor de defensie van enkele groote landen van Europa in verband met al hun uitgaven te zamen genomen ontleend aan een Duitsch werk over volks-economievinde hier zijne plaats. Van de totaal uitgaven geven aan lands verdediging uit: Duitschland 16,82 percent, Oostenrijk 17,36 percent, Italië 21.25 percent, Frankrijk 25,07 percentRusland 29,13 per cent Engeland 31,42 percent. Daaruit blijkt dat de landsverdediging Duitschland het goedkoopst komt te staan waarbij nog in aanmerking moet worden ge nomen dat in Duitschland slechts 1/3 der staatsontvangsten uit belastingen voort vloeien zoodat ook slechts 1/3 der staatsuit gaven door de Pruisische onderdanen worden getorschtterwijl in Frankrijk 80 percent der staatsuitgaven door belastingen worden ge dekt dus 4/5. Het hoogste percentage voor de landsver dediging heeft juist dat rijkhetwelk, geheel door water omgeven door zijn schepen be schermd mag worden geacht GrootBriltannie en dat desondanks zeer zwak is. Die groote uitgaven van Engeland kan men daarmede verklarendat het een uitgestrekt gebied aan koloniën heeft424,000 vierkante mijlen, met 310 millioen inwoners hetwelk de vloot móet beschermen. Daarbij komt, dat Engeland slechts aangeworven soldaten heeft een systeem dat veel kostbaarder is dan alge- meene dienstplicht. Voegt men de jaarlijksche intresten der staatsschulden bij de kosten voor de verde diging dan krijgt men de volgende percen- DOOR «-Ik wilde u slechts doen inzien, hoeveel hier pp het spel staat/ ging zij voort. Hoe zoudt ge 't vinden, als ge uw vader bij zijne terugkomst niet in de oogen durfdet zien Hoe ge Leo's blik zoudt verdragen, als hij den doodsangst zag, die u thans bezielt en dien gij tevergeefs tracht te verbergen, dat is uwe en zijne zaak. Maar," en hier behield de inwendige ontroering der trotsche vrouw de overhand op haar gedwongen kalmte, ernaar had ik ooit kunnen vermoeden, dat deze slag mijn zoon dreigt, dat hij hem van Waldemar's kant dreigt, ik zon Leo's rampzalige liefde tot u uit alle macht hebben tegengehouden, in plaats van haar te begunstigen. Nu is het te laat voor hem en ook voor udat heb ik in dit uur gemerkt.-» Het antwoord bleef de jonge gravin bespaard, want thans kwam Pawlick met het bericht terug, dat het voertuig was ingespannen. De vorstin had niet veel tijd noodig om zich tot de reis voor te bereiden. Binnen tien minuten was zij ge reed en besteeg de haar wachtende slede. Flet afscheid van hare nicht was kort en vluchtig en had plaats in het bijzijn der dienstboden. Op het zoo even gevoerd gesprek werd niet meer ge zinspeeld, maar YVanda begreep den afscheidsblik, die den haren ontmoette. Zwijgend legde ze haar koude, klamme hand in die barer tante, en de vorstin scheen zich met die sprakelooze gelofte te vergenoegen. Freule Morynski was naar haar eigen kamer teruggekeerd. Zij had den grendel op de deur gedaan om eens vrij te kunnen ademhalen, maar dat ademhalen ging niet gemakkelijk met dien zwaren last op de ziel. Eindelijk was zij al leen met zichzelve, maar ook met haar angst, die haar het gevaar deed vermoeden, waaraan hare tage in verband met de totaal-uitgaven. Prui sen _24,70 percentOostenrijk 36,12 Italië 47,87, Frankrijk 50,58, Engeland 51,70, Rus land 58,67 percent. Het besluit der Fransche regeering, waar bij aan den hertog van Aumale wordt toe gestaan in Frankrijk terug te keeren, heeft in de kamer aanleiding gegeven tot eene inter pellatie van Camille Pelletan. Deze zeide dat het land in dien maat regel een onverstandigen stap zal zien en dat het algemeen stemrecht dien zal af keuren. De minister Constans antwoordde, dat het kabinet gemeend heeft een exceptioneelen maatregeldie naar het oordeel der regee ring geenerlei nut had, te moeten intrek ken. Het verblijf in Frankrijk werd den hertog van Aumale niet ontzegd omdat hij als pretendent optrad maar we gens een voor het hoofd van den staat 011- eerbieuigen brief. Eene ballingschap van drie jaar is eene voldoende stral. De eenvoudige orde van den dag, door het ministerie voorgesteld,werd met 316 tegen 147 stemmen aangenomen. Hierna stelde Mellerand voor, amnestie te verleenen wegens feiten bij werkstakingen voorgevallen, drukpersdelicten en misbruik van de vrijheid van spreken. Hij vroeg daarvoor de urgentie. Tirard nam de urgentie aan maar verwierp de onmiddellijke beraadslaging Overeenkomstig dezen wensch der regeering besliste de kamer met 345 tegen 153 stem men. Is geen kleinigheid, die de Engelsche minister van. marine vraagt ter versterking 2172 millicen pond sterling (258 millioen gulden). Natuurlijk; niaakte de edele lord vergelijkinóe» tusscljen de zeemacht van an dere r --Huhedeif. D>o*Vrdag ^ezer wordt de discussie 0Vf-2t iio «-/k°rstel geoPend, dat in zijn ge heel i r__e.c worden aangenomen of verwor pen. Er wordt haast gezet achter de uit voering van dit voorstel, reeds in 4^/2 jaar moeten de nieuwe wapeningen afgeloopen zijn. tante niet wilde gelooven. Wel is waar behoorde men daartoe het instinct der liefde te bezitten, en dit had de vorstin voor haar oudsten zoon nooit gehad; het openbaarde zich alleen, als er sprake was van Leo. Al had zij geweten, dat Waldemar's leven met dien gang gemoeid was, toch zou ze hem met geen enkel woord daarvan hebben teruggehouden, omdat dit woord immers de belangen van hare partij kon benadeelen. Wanda stond bij de schrijftafel, waarop de brieven van haar vader en Leo waren blijven liggen. Een enkel woord van waarschuwing slecht? een paar regels, op het papier geworpen en naar Wilicza gezonden, konden alles voorko men. Waldemar zou gehoor geven aan die waar schuwing. Hetzij hij al dan niet raadde van wie zij kwam, hij had beloofd voorzichtiger te zijn en kende genoegzaam de stemming, die op zijne goederen heerschte. Indien hij al ging, nam hij eenig geleide en in dat geval waagde men zich niet aan hem. Het kon hem niet moeilijk vallen zijne ondergeschikten tot gehoorzaamheid ie dwin gen, zoodra hij er slechts toe kwam om geweld te gebruiken. Wat daar bij dien houtvester aan de grenzen was voorgevallen, had immers veel van muiterij. Het behoefde den landheer slechts een woord te kosten, om den houtvester in boeien te doen slaan en zijne woning te doen omsinge len. Dan had hij rust. //En dan De vorstin had het duidelijk ge noeg ingezien en uitgesproken wat hierop zou volgen. Ze had er voor gezorgd dat hare nicht bij dit: //En dan geen uitweg wist. Wanda was voldoende in de plannen barer partij inge wijd, om te weten, dat de houtvesterswoning op de grenzen thans de rol speelde, waartoe men eerst het kasteel had bestemd. Alles wat Wal demar hier zoo streng had verbannen en verbo den, geschiedde thans daar ginds met nog groo- ter verborgenheid. Hier lag nog een menigte wa pens; hier was het middelpunt van alle heen-en vreergaande berichten en veel was er gelegen aan het blijven van den tegenwoordigen hout vester, op wiens trouw en stilzwijgen men on voorwaardelijk kon rekenen. Zijne verwijdering stond gelijk met het verlies van den geheelen post. Dit wist hij even goed als zijne meesteres en daarom hadden beiden besloten, de zaak op Het ministerie zet met die omvangrijke voorstel alles op 't spel; reeds hebben de radicalen doen weten, dat zij het voorstel ernstig zullen bestrijden en teekenend mag de houding worden genoemd van enkele groote conservatieve bladen, die een gere serveerde houding aannemen. Het feit, dat de Duitsche admiraal, ten einde allen handel aan de kust van Afrika te voorkomen, den Arabischen booten slechts een inslag van levensmiddelen voor drie da gen toestaat, en de Arabische gevangenen niet wil in vrijheid stellen, brengt de ge moederen der inlanders meer en meer in beweging. Nu heeft men te Rome een nieuw kabi net, maar wat men ook nog heeft is de cri sis, want, hoewel het een beslist linkerkarak ter draagt, wordt het beschouwd als een ka binet voor de algemeene verkiezingen, meer niet. Rechts is men natuurlijk niet bijster in zijn schik en links ook maar zoo zoo. De onderhandelingen tusschen de Italiaan- sche en Fransche regeeringen inzake de her nieuwing van het handelsverdrag, waarvan in langen tijd niets was gehoord, zijn nu zoover gekomen, dat Frankrijks minister van buitenlandsche zaken, met het oog op het bijna afgeloopen mandaat van de kamer, heeft te kennen gegeven, dat de onderhandelin gen met het kabinet over een nieuw han delsverdrag op 't oogenblik niet wel doen lijk waren, maar dat hij wel kon raden tot een modus vivendi voor zekere voortbreng selen van dagelijkscb gebruik, zoogenaamde courante artikelen. Frankrijk toont zeer veel welwillendheid en voor den Italiaanschen handel en de industrie zou een voorloopige overeenkomst tot verlaging der tarieven of geheele opheffing van bepaalde artikelen al heel wat gewonnen zijn. Cijfers spreken ook in zake de noodlottige gevolgen van den tarievenoorlog met Frank rijk duidelijker dan woorden en het nieuwe jaar is lang niet gunstig aangevangen ge durende Januari bedroeg de uitvoer 74,576,884 lirede invoer 84,483,274 lireterwijl deze (mm* n i an haren en snaren te zetten. Nordeck zelf vertoonde zich slechts zelden in het eenzaam en afgelegen houtvestershuis, Hij had te veel niet Wilicza te doen, om zich mét het eerstgenoemde bijzonder in te laten. Ook dit maal wilde hij zich blijkbaar slechts derwaarts begeven om door zijne persoonlijke inmenging een oproerigen geest te bedwingen, waarmede hij niet zelden te kampen had en waaraan hij niet bijzonder veel gewicht heciitte. Merkte hij echter dat men in de houtvesterswoning zijne bevelen openlijk trotseerde, dat hem hier stelselmatig weerstand werd geboden, dan zou hij doortas tende maatregelen nemen en zijne moeder ook dien laatsten post ontrukken, waar zij vasten voet had gekregen; en de ontdekking'kon niet uitblijven, zoodra men hem verried dat hem van dien kant gevaar dreigde. Dit alles stond Wanda helder voor den geest, maar even duidelijk doorzag zij ook' het gevaar, waarin Waldemar verkeerde. Zij had de onwrik bare overtuiging, dat de kogel, die hein onlangs voorbijsnorde, door den houtvester was afgevuurd en dat de man, wiens fanatieke haat hem tot een sluipmoord deed aldalen, zich niet zou weerhou den zijn heer en meester neer te schieten, als deze alleen voor hem stond. En toch moest zij liera laten gaan, ongewaarschuwd, misschien wel in den dood laten gaan. Verraad Al haar wils kracht bezweek voor dat vreeselijke woord. Zij was van jongsaf de vertrouwde van haar vader geweest; hij verliet zich onvoorwaardelijk op zijne dochter en had met verontwaardiging het denkbeeld verworpendat zij ook slechts een woord vail zijne geheimen zöu kunnen prijsge ven prijsgeven om een vijand te redden. Zij- zelve had Leo met hare verachting gedreigd, toen hij in een vlaag van jaloezie had geweigerd de SvemirTan ,^ei1 te volgen; nu beval haar diezelfde plicht, die hem slechts van de zijde der geliefde ten strijde riep, liet zwaarste, het moei lijkste te verrichten wat zich denken liet: zwij gend en werkeloos toe te zien, terwijl het gevaar ai meer en meer naderde, dat zij met een pen- doeii 1 a*vvent'en> en ^ie pennetrek niet te Al deze gedachten bestorraden beurtelings de jonge gravin; bijna bezweek zeer onder. Te ver- cijfers een vermindering aangeven tegen over den uitvoer gedurende dezelfde maand van het vorige jaarten bedrage van 1,561,986 lire en 26,717,065 lire ten opzichte van den invoerdus een totale vermindering van het handelsverkeer met 28 millioen. In Frankrijk heeft de uitvoer in hetzelfde tijdvak beloopen 229 millioen de invoer 305 millioen een vermeerdering aangevende van 44 millioen waarvan 24 millioen komen bij invoer en 20 bij uitvoer een feit, waaruit valt af te leiden dat men in Frankrijk niet over zulke noodlottige gevolgen van den tarieven-oorlog kan klagen. De maatregelen, die de regeering van Italië voorstelt om de gaten in de begroo ting te stoppen zijn reeds vroeger bespro ken en de opbrengst er van zou als volgt zijn Wederinvoering van de belasting op het bouwen 6.000.000, Nieuw decime van de grondbelasting 9.000.000. Verhooging van den zoutprijs 8.000.000. Herziening van de belasting op het mobilair 9.000.000. Invoe ring van de belasting op handelszaken 19.000,000. Maten en gewichten 5,000.000. Totaal 56.000.000. De algemeene opinie is dat deze nieuwe lasten in hoofdzaak zouden komen voor re kening van de lagere klassen en moeielijk- heden zouden opwerpen voör handel, land bouw en nijverheid die door den tarieven- oorlog toch reeds op 't uiterste liggen. De minister van financien heeft dus wel middelen gevonden om geld te verkrijgen maar men moet niet vragen hoe van ge lijke verdeeling der lasten naar gelang van het vermogen der burgers, is geen sprake, èn den kleinhandel èn der industrie worden groote moeilijkheden bereid. De oorsprong van deze financieele moeie- lijkheden moet 'tis reeds meermalen ge zegd in hoofdzaak worden gezocht in de diplomatieke politiek, door Italië gevolgd sedert de toetreding tot de triple-alliantie, en in Crispi's houdig inzake de pogingen om het handelsverdrag met Frankrijk te her nieuwen. geefs zocht ze uitkomst, peinsde ze op redding. Dat eene vreeselijke woord klonk haar onop houdelijk in de ooren. Als zij werkelijk no^ niet had geweten, hoe het er in haar binnenste uitzag, dan zou dit. uur 't haar onthuld hebben. Sedert maanden wist zij, dat Leo aan allerlei ge varen was blootgesteld en had ze voor zijn leven gevreesd als voor dat van een dierbaren bloed verwant, wel met angst, maar toch met dezelfde geestkracht en denzelfden heldenmoed als zijne moeder; maar nu gold 't Waldemar en was 't gedaan met alle geestkracht en met allen hel denmoed - ze vloden voor den doodsangst, die YVanda bij de gedachte aan zijn gevaar deed huiveren. Maar er is een moment, dat ook het smarte lijkste, snerpendste wee voor een soort van ver- dooving plaats maakt, gedurende enkele oogen- blikken althans, als de kracht om te lijden ge heel is uitgeput. Meer dan een uur was verloo- pen, sedert Wanda zich in hare eigen kamer had afgezonderd, en haar aangezicht getuigde, wat ze in dit uur had doorleefd, Thans brak ook voor haar het tijdstip aan, dat ze niet meer strijden en wanhopen, dat ze zelfs niet meerdenken kon. Uitgeput van vermoeidheid wierp ze zich in een leunstoel, vlijde het hoofd achterover en sloot de oogen. Daar doemde zacht en bijna onmerkbaar weer het onde visioen voor haar op, dat eens uit zon nestralen en golfgeklots ontstaan, zijne toover- kracht had uitgeoefend op de beide jeugdige har ten, die ue diepe beteekenis daarvan destijds nog niet vermoedden. Sedert dien herfstavond aan het kleine meer in het bosch, was het zoo dikwijls weer opgestegen en wilde zich ondanks alle daar toe aangewende pogingen niet meer laten ver drijven. Had 't hen beiden nog niet twee dagen geleden op die eenzame sledevaart door het win terachtig landschap vergezeld? Het vloog met hen mede over de uitgestrekte sneeuwvlakte; het doemde op uit de nevelen in het verschiet; het golfde in het dikke wolkgevaarte, dat zoo laag op hen neerviel geen eenzaamheid, geen ijs koude wind deed het wijken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1