Nummer 23. Donderdag 21 Maart 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. YIHETA, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. •Zij, die zich voorliet volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. 61 E. Werner. Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daart o en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinür, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de Fransche kamer heeft Laguerre Za terdag verlof gevraagd om eene interpellatie tot de regeering te richten. De president maakte daartegen bezwaar. Laguerre beant woordde hem. De minister-president Tirard zeide dat de regeering zich niet zal laten intimideeren en met de grootste gestrengheid zal handelen tegen hen die de orde zouden willen storen. De minister Constans vroeg de onmiddel lijke discussie. Laguerre bracht daarop tegen Constans de beschuldiging indat hij in 1882 deel had uitgemaakt van eene finan- cieele maatschappijen in die qualiteit 10,000 francs en 250 aandeelen had gekregen Hij herinnerde voorts dat Floquet en Allain Targé in 1885 weigerden deel uit te maken van een ministerie Constans en hij noemde ten slotte Constans een ministre - frau deur. Dat woord bracht een langdurig tumult teweeg. Op Laguerre werd de censuur toe gepast. Constans verdedigde zich met nadruk. Hij gaf de verzekeringdat hij nooit aandeelen of waarden ontvangen had van wien ook. Zoo hij fortuin heeftdan heeft hij dat in zaken gewonnen. Laguerre stelde daarop eene motie voor van den volgenden inhoud De kamer bekommerd over de eer der leden van de regeering gaat over tot de orde van den dag.'' Die motie lokte eene langdurige in terruptie uit. DOOR Wanda verbleekte, 't Was dus al zoover geko" men met de ongelukkige verhouding tusschen moeder en zoon, dat de ondergeschikten koelbloe dig overwogen, welke voordeel-en zijne naaste bloedverwanten van Waldeinar's dood zouden trekken, dat zij zelfs, indien het tot het uiterste kwam, op de vergiffenis der vorstin rekenden Hier moest meer voorkomen worden, dan alleen een uitbarsting van oogenblikkclijke woede en verbittering. Wan da zag haar ergste vrees be waarheid, maar zij begreep dat ze met geen en kel woord, met geen enkel gebaar haar inwendi- gen angst mocht verraden. Men eerbiedigde haar nier slechts als de dochter van graai' Morynski, als de nicht der vorstin, en geloofde onvoorwaar delijk, dat zij uit naam van deze laatste sprak raadde men wat haar hierheen had gevoerd, dan was 't gedaan met haar gezag en met haar in vloed om Waldemar te beschermen. „Waagt het niet de hand aan uw heer en mees ter te slaan zeide zij op gebiedenden toon, maar zoo kalm, alsof zij inderdaad slechts een haar opgedragen last vervulde. «Wat er ook moge febeuren, de vorstin verlangt dat haar zoon ten oste van eiken prijs ontzien wordt. Wee den geen, die zich aan hem vergrijptHij kan zich op het ergste voorbereiden, üij .zult gehoorza men, de vorstin eisclit dit van u.' Ge hebt haar reeds eens door uwe ongehoorzaamheid vertoornd beproeft het niet ten tweeden male!'* De houtvester stiet weerbastig met zijn geweer op den gronü, en onder de omstanders, die dit gesprek tot hiertoe zwijgend hadden bijgewoond, begonnen eenige onrusten beweging te heerschen. Toch waagde niemand een woord van verzet in het midden te brengen of zell's te mompelen 't gold immers een bevel vun de vorstin, die men nier als eenige autoriteit eerbiedigde, en Wanda zou stellig haar doel bereikt hebben, indien liet haar slechts vergund was geweest, wat langer Ten slotte werd met de eenparige stem men van al de fracties der linkerzijde eene motie aangenomen om eenvoudig over tegaan tot de orde van den dag, waarmede de re geering zich had vereenigd. Er heeft zich eene nieuwe partij gevormd onder den titel „l'Union libérale. Het zijn gematigde republikeinendie zich aan het hoofd dezer beweging hebben gesteld. Een aantal mannen hebben reeds verklaard Vrij dag tot haar toe te treden. Men vindt er oud-ministers, senatoren, af gevaardigden, leden van het Instituut, 'advo caten, bankiers, fabiikanten, handelaren, inge nieurs enz. enz. onder. Eenige namen mogen volstaan: Léon Say, admiraal Krantz, de Marcère Léon RénaultAndré direc teur der Fransche bank Jules Dietz, redac teur van het „Journal des Débats." Alle mannen van orde alle oprechte con servatieven, alle verstandige republikeinen zegt het comité in de verklaring die het openbaar heeft gemaakt zijn bekommerd over den toestand waarin het land zich be vindt. Tusschen het cesarisme dat ons be dreigt en het radicalisme dat het cessa- risme den weg heeft gebaand, zien zij slechts één middel om Frankrijk voor eene nieuwe revolutie te behoeden en misschien voor de verschrikkelijkste catastrophe. Dat middel is gelegen in een terugkeer tot de denkbeelden van gematigheidvan verdraagzaamheid en van echt liberalisme, die reeds al te lang vaar wel zijn gezegdhet is gelegen in het toonen, niet door woorden maar door daden dat men onwrikbaar besloten is zijn uiterste best te doen om het land te ontrukken aan de partijschappendie het ten verderf zijn. De oude kaders moeten verdwijnen. Geen uiidrukkingen meer als van de rechter- en van de linkerzijde van het rechter- en van het linker centrum. Zij dienen slechts om de conservatien te verdeden. Tot eiken prijs moet in de aanslaande ka mer eene meerderheid gevonden worden in staat de orde in de regeering, in de admi nistratie in de financien te herstellen. invloed op hare omgeving uit te oefenen. Maar hoe haastig ze ook derwaarts was gekomen, zoo was ze Waldemar slechts een paar minuten voor geweest. Juist hield zijne slede voor de huisdeur stil. Aller blikken vestigden zich op het venster de jonge gravin ontstelde: «Nu al? Laat mij schielijk dopr dc zijdeur out snappen, Osiecki, en laat met geen taal ofteeken blijken dat ik hier ben. Ik ga heen, zoodra mijn heer Nordeck vertrokken is." De houtvester gehoorzaamde ijlings. Hij be greep dat de landheer hier in geen geval freule Morynski mocht aantreffen, als niet alles zou ver raden worden. Wanda trad schielijk een klein, half duister zijvertrek binnen, terwijl de deur achter haar werd gesloten. Het was hoog tijd geweest twee minuten later kwam Waldemar de kamer binnen Hij bleef op den drempel staan en overzag met vas ten blik den kring der mannen, die zich om hun houtvester geschaard en de geweren ter hand ge nomen hadden, 't Was geen zeer bemoedigend gezicht voor een jongen landheer, die alleen, zon der eenig geleide herwaarts kwam om zijn weerbarstige ondergeschikten tot gehoorzaamheid te bewegen, maar zijn voorkomen verried niet de minste ontroering en zijne stem evenmin, toen hij zich tot den houtvester wendde z/lk heb u mijn komst niet vooraf laten aan kondigen, Osiecki, en toch schijnt ge er op voor bereid te zijn „Ja, mijnheer Nordeck," luidde het kalme ant woord, «we hebben u gewacht //Gewapend? Eu in die houding? Wat bedui den de geweren, die ge in de hand hebt Legt ze neer 1" De vermaning van freule Morynski scheen vruchten te dragen, want men gehoorzaamde. De houtvester was de eerste die zijn buks neer zette, hoewel nog altijd binnen het bereik van zijne hand, en de overigen volgden zijn voor beeld. Waldemar trad nu midden in de kamer. „Osiecki, ik kom hier om u eenige inlichtingen te vragen omtrent een vergissing, die gisteren is voorgevallen," hernam hij. „Mijn bevel kon niet worden misverstaan. Ik zond 't u schriftelijk; maar de bode moet uw antwoord verkeerd be grepen hebben. Wat hebt ge hem opgedragen mij te melden?" Hij ging recht op zijn doel afde korte stel- Een conservatieve regeering zal ons de gelegenheid verschaffen in Europa in den raad der natiën, de plaats te herwinnen, die ons toekomt. Gebroken moet er worden met de finan- cieele staatkunde welke indien zij gevolgd werd door een particulier spoedig zijn on dergang zou zijn. Duidelijk moet verklaard worden dat men geen der zoogenaamde radicale hervormingen wilnoch de inkomstenbelasting noch de scheiding van kerk en staatnoch een dier maatregelendie slechts bedreigingen zijn of daden van verdrukking tegen de meer derheid der burgers. Frankrijk is de onvruchtbare agitatien moede. Het wil in vrede leven en arbeiden. Ons programma isin hoofdzaak heel eenvoudig. Het streven moet zijn om met vasten wil het denkbeeld eener vreedzame vrijzin nige en echt conservatieve republiek te verwezenlijkeneene republiek waar alle Franschen met eere eene wijkplaats kunnen vinden. Ol deze pogingom de verspreide repu- blikeinsche krachten te vereenigen beter zal slagen dan vroegere, zal de toekomst moeten leeren. In de couloirs van het paleis Bourbon wordt de arrestatie van generaal Boulanger binnen enkele dagen verwacht. Buitenge wone maatregelen zijn door de commandan ten der troepen genomen. De reis van den generaal naar Tours is overigens betrekkelijk kalm verloopen. Behalve enkele onbeduidende vechtpar tijen is niets bijzonders voorgevallen. Bou langer keerde te middernacht naar Parijs terug. Men vreest in sommige kringen te Parijs reeds of de gemoederen zich wel rustig zul len kunnen houden gedurende de tentoon stelling of de opgezweepte hartstochten zich niet zullen ontketenen vóór de algemeene verkiezingen. lige vraag liet geen ontwijken toe; zij eischte een even stellig antwoord. Niettemin aarzelde de houtvester hiermede het ontbrak hem aan den moed om datgene, wat hij den bode had opge dragen, nu zijn heer en meester in het aange zicht te zeggen. //Ik ben hier houtvester aan de grenzen," zeide hij eindelijk, //en denk dit te blijven, zoolang ik in uw dienst sta, mijnheer Nordeck. Ik ben aan sprakelijk voor mijne omgeving en dus moet ook ik alleen hier het bestuur voeren en geen ander." „Maar ge hebt getoond, dat ge niet meer in staat zijt dat bestuur te voeren, antwoordde Wal demar ernstig; „of ge kunt óf ge wilt uw volk niet in bedwang houden. Ik heb u herhaaldelijk gewaarschuwd, toen de eerste, buitensporigheden voorvieleneergisteren was het de derde maal en dit zal ook de laatste zijn." „Ik kan mijn volk niet rustig houden, waa neer ze in een tijd als dien we nu beleven met de patrouilles in aanraking komen," beweerde de houtvester met opwellende drilt. „Dan heb ik ook niets meer te zeggen." „Daarom juist zou het goed voor u) zijn op Wilicza waar ik u rret de noodige autoriteit zou bi kleeden, als deze u soms mocht ontbreken." „En mijn houtvestersgebied „Blijft voorloopig onder het opzicht van den inspecteur Fellner, totdat de nieuwe houtvester komt, die oorspronkelijk voor Wilicza bestemd was. Hij zal het zich 'moeten laten welgevallen vooreerst uw post hier waar te nemen. Gijzel f krijgt de bosschen rondom het kasteel onder uw bestuur, totdat het om en bij de grenzen weer rustig is." „Dat kan lang duren!" zeide Osiecki met een schamperen lach. „Misschien niet zoo lang als ge denkt. In elk geval verlang ik, dat ge morgen deze woning en den omtrek ontruimt." Bij deze op zoo beslisten toon herhaalde beve len ontstond er een bedenkelijke beweging on der de omstanders, terwijl de houtvester toornig uitriep „Mijnheer Nordeck! „Welnu „Ik heb reeds gisteren verklaard „Ik hoop dat ge u onderwijl bedacht zult heb ben," viel Waldemar hem in de rede, „en dat ik Bij de verkiezing voor het parlement te Kensington is de heer Beaufoy candidaat der Gladstonianen gekozen met 4096 stem men de conservatieve candidaat verkreeg er 3439. Dit succes heeft allerwegen grooten indruk gemaakt. De overwinning van den Gladsto- niaan opent eene bres in de conservatieve sterkteen dit wel onder des te eervoller omstandigheden, daar de conservatieven hun besten candidaatBeresford—Hope in 't vuur hadden gebracht. Verschillende be langrijke verkiezingen hadden reeds plaats gehadmaar geen enkele werd nog als beslissend beschouwd. Steeds hadden de ministerieelen verzachtende omstandigheden te pleiten. Dezen keer kan niemand de zwaarte ontkennen van den aan het ministerie toegebrachten slag. Als er op 't oogenblik algemeene verkiezingen moesten plaats heb ben zou het ministerie waarschijnlijk om vergeworpen worden, 't Zou waarlijk een treffend schouwspel zijn Gladstone den triomf zijner zaak nog te zien beleven. Sir Richard Webster moet voornemens zijn, naar aanleiding van het verloop van het Time s-proces welk blad hij verdedigde zijn ontslag te nemen als advocaat generaal. Er loopen te Pest geruchten dat Tisza eenige titularissen van zijn kabinet door andere zal vervangen, en te Berlijn dat ingevolge verschil van meening met Bis marck, de ministers van onderwijs, eeredieust en financien de portefeuillles zullen neder- leggen. Maandag heeft het nieuwe Italiaansche ka binet zich aan de kamer voorgesteld. Crispi verklaarde dat het ministerie een parig is in het verlangen om de staatsbe- grooting in evenwicht te brengen door mid del van bezuiniging en hervormingen in het bestuur. Door Dellavalle is eene interpellatie aan gekondigd over de buitenlandsche politiek tegenover Zanzibar en de Sommalis. Crispi heden van u zal hoorei), dafc de bode u niet be grepen heeft, toen hij mij een zeer wonderlijk antwoord van u terugbracht. Neem u in acht, Osiecki! Mij dunkt, ge kent mij reeds voldoende." „Ja, waarachtigsliet de houtvester uit, ter wijl hij de tanden driftig op elkaar klemde, „ge hebt wel gezorgd dat ieder u op Wilicza kent 1' „Dan weet ge ook dat ik gehoorzaamd wil worden en dat ik een eens gegeven bevel niet herroep. De houtvesterswoning op Wilicza staat ledig gc zijt morgen middag met uw geheele personeel daar of ge hebt uw ontslag." Nu verhief zich een dreigend gemurmel. De boschwachters en hunne ondergesdiikten drongen opeen: voorkomen en houding bewezen, dat ze zich nog met moeite inhielden. Osiecki trad dich ter op zijn landheer toe. „Oho, dat gaat maar niet zoo op eens!" riep hij. „Ik ben geen daglooner, dien men van daag aanneemt en morgen ontslaat. Ge kunt mij mijn alscheid geven, als het u belieft, maar tot het najaar heb ik recht hier te blijven, en al de lie den, die ik in mijn dienstjheb genomen, evenzeer. Mijn houtvestersgebied is dat aan de grenzen een ander begeer ik niet en een ander neem ik niet aan, en wie mij hieruit verdrijven wil, zal het duur te staan komen." „Ge vergist u," antwoordde Waldemar. „De gronden zijn mijn eigendom en de houtvester moet zich aan mijne bevelen onderwerpen. Poch toch niet op een recht, dat ge door eigen schuld hebt verbeurdWat uw lieden daar eergisteren onder uwe aanvoering.' hebben uitgericht, verdient van rechtswege een strengere straf dan enkéleen verplaatsing. Ge hebt de patrouilles beleedigd en ten laatste aangetast 't is zelfs tot schieten ge komen. Indien ge niet terstond in hechtenis zijt genomen, hebt ge dit aan het aanzien te danken dat ik te L. geniet. Men weet daar dat ik den wil en, zoo noodig, ook de macht heb om mij zelf hier op mijne goederen recht te verschaffen, en dat ik niet gaarne vreemden tusschen mij en mijne ondergeschikten laat optredenmaar nu verwacht men ook, dat ik mij ernstig met de zaak zal bemoeien en deze verwachting zal ik niet beschamen. Gij onderwerpt u dus aan mijne beslissing, of anders bied ik nog heden den kom- raandant van de troepen dit huis aan, om als waar nemingspost op de grenzen te gebruiken en komt er morgen inkwartiering." (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1