BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitsohland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. verklaarde zich bereid den volgenden dag te antwoorden. De minister van financiën heeft aan de ka mer een koninklijk besluit ingediend, waarbij de reeds voorgestelde financieele maatregelen worden teruggenomen. De minister kondigde een ontwerp aan van wijziging der belasting op gebouwen en een ander, waarbij de re geering gemachtigd wordt verandering te brengen in de tarieven van inkomende en uitgaande rechten. De regeering van den czaar van Rusland moet als voornaamste concessiên van den shah van Perzie eischen het uitsluitend recht van scheepvaart op de rivieren, die zich in de Caspische zee werpen en het monopolie van den aanleg van spoorwegen in gansch Perzië. Boulanger heeft aan de kiezers in het de partement du Nord geschreven dat de om standigheden hem verplichten de verkiezing voor het departement der Seine aan te nemen. Zondagmorgen 9 uur is Boulanger per sneltrein naar Tours vertrokken, tot bijwo ning van een banket. De autoriteiten sche nen niet zeer gerust te zijn omtrent den af loop dezer samenkomst, zoodat de troepen geconsigneerd waren in de kazerne. De ge neraal stapte af in het hotel de Bordeaux, en nauwelijks aangekomen verzamelden zich minstens 2000 menschen voor het hotel. Bou langer verscheen eenige malen op het balcon en groette de menigte, die hem gedeeltelijk toejuichte, gedeeltelijk uitfloot. De notabili- teiten der stati kwamen den generaal haar opwachting maken, terwijl een fanfarecorps den Boulangermarsch speelde. Het banket had plaats in de werkplaats van een rijtuigfabrikant. Achttien tafels, van 68 couverts elk, sloten aan een eeretafel aan. Boulanger, die in het midden der laatste ta fel gezeten was, had Naquet, senator, aan zijn linkerzijde. De „clou.' van den dag is geweest, des generaals politieke redevoeringen over de soorten van vrijheid, ook die van 't geweten. De generaal zeide, dat zijn partij (de zooge naamde republikeinsch-nationale partij) wil een geconsolideerde republiek, een hersteld gezag en een verzekerde vrijheid, dan gaat de generaal voort, zich vrij pleitende van alle beschuldigingen en juist zijn tegenstanders beschuldigende van te trachten naar de dic tatuur, van egoïstische en verleidende poli tiek, van verminking van het algemeen stem recht, van verrijking van zichzelven ten koste van de schatkist, van het verhinderen van het welslagen van de tentoonstelling, door de ontbinding der kamer te voorkomen enz. Daaraan voegt de generaal een uitnoodi- ging toe aan allen, die het republikeinsch beginsel huldigen, om zich om hem te scha ren. Alle monarchisten en imperialen scha ren zich om de republiek, op voorwaarde, dat deze door het volk gevestigd worde. De regeering heeft van een der hoofd leiders der Ligue een agenda in beslag ge nomen, waarin alle bevelen zijn genoteerd, door Déroulède dag aan dag gegeven. Het blijkt, dat geregeld oefeningen werden ge houden door het kader der Boulangisten om volksmassa's naar het paleis Bourbon, naar het Luxembourg of het Elysée te brengen. Ieder was den weg aangewezen, zoodat de politie bij een volksoploop machteloos tegen over de geheele kwaadwillige bevolking had gestaan, die onder de leiders op hetzelfde tijdstip op hetzelfde punt verzameld, Parijs in oproer zou hebben gebracht. De heer Antoine, gewezen lid van den Duitschen Rijksdag, zal aanstaanden Woens dag te Parijs komen. Hij zal aan het spoor wegstation door vele afgevaardigden ontvan gen worden. Zoodra hij daar is, zal hij zich aan het hoofd der beweging van de anti- Boulangistische partij stellen. In de mijnen van Portes, in het depar tement Gard, heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij 15 mijnwerkers gedood en 15 gewond zijn. In het Noorderdepartement is het zeer onrustig. Te Avesnez-les-Aubert zijn onge regeldheden onder werkstakers uitgebroken, zoodat in allerijl troepen uit Cambris ontbo den zijn moeten worden. Te Rijsel worden de fabrieken door de soldaten bewaakt en nieuwe versterkingen zijn ontboden. Uit Saint- Omer zijn 300 infanteristen en een escadron dragonders naar Bailleul en Armentières ver trokken. O'Briende Iersche afgevaardigdezal aanstaande week zich in het parlement be klagen over de behandeling in de gevange nis ondervonden. Lord Salisbury lord Car- navon en lord Churchill ontvingen mededee- lingdat de advocaat van Parnell hen als getuigen wenschten te hooren. Op grond der socialistenwet is de verdere uitgave der «Volkszeitung" verboden. Het blad was in beslag genomenwegens een hoofdartikel„Gedenkblad op 18 Maart." In de kringen van den bondsraad ge looft men, dat spoedig de keizerlijke mach tiging zal verleend worden tot het indienen van de aanvulling op de socialistenwet. Men deelt mede, dat tusschen den prins van Wales en keizer Wilhelm een verzoening is tot stand gekomen en dat de prins een uitnoodiging van den keizer heeft ontvangen het Paaschfeest te Berlijn te komen door brengen. De geheime justitieraad Geftcken, die nog steeds in Zwitserland is tot herstel van gezondheid wordt niet veel beter. De ge vangenschap van 3 maanden heeft zijn zenu wen zeer geschokt. Er wordt thans gesproken van een be zoek van koning Humbert van Italië aan het Duitsche hof tegen Paschen. De zware rouw aan het Oostenrijksche hof zal de reden zijn dattegen de etiquette koning Hum- bert vóór keizer Frans Jozef naar Berlijn zal komen. De SamoaLconferentie zal nu spoedig bijeenkomen te Berlijn. De regeering van de Vereenigde Staten benoemde tot zijne verte genwoordigers de nieuwe Amerikaansche ge zant te Berlijn, John Casson, de ex-gezant te Londen Phelps en George Bates. De Amerikaansche vertegenwoordigers zullen voorstellen den toestand van vóór 1887 weder te herstellen en geen besturing der aangelegenheden van Samoa door éen en kele mogendheid goed te keuren. Zij stel len voor op Samoa een koning te benoe men gesteund door een raad van vertegen woordigers van Amerika Engeland en Duitschland. De benoeming van den nieuwen Duit schen consul op Samoa "wekt te Washington ongerustheid en de N e w - Y o r k He rald zegt dat bij nietslaging der conferen tie de Vereenigde Staten Samoa in bezit zullen nemen. De keizerin heeft verklaard aan hare hof houding dat zij tegen den raad der doktoren in aan de zijde van den keizer zal blijven. De bekende voetwassching der twaalf grijs aards met Paschen in den Hof burg, waar vroeger steeds de kroonprins bij tegenwoordig was zal zij nu bijwonen. De rechtbank van eer, ingesteld tot onder zoek der beschuldigingen van generaal Cor- vetto tegen den ex-generaal Matteihebben te Plaisance een aanvang genomen. Ver schillende advocaat-afgevaardigden zullen spreken. Dit onderzoek is geheel afgescheiden van de officieele enquête. De onderhandelingen van Frankrijk met het Vaticaan over de benoeming van kardinalen is afgeloopen ook een der Fran- sche bisschoppen in Azie zal den kardinaals hoed ontvangen. WAALWIJK, 20 Maart 1889. Op de voordracht voor 4en onderwijzer aan de openbare school, alhier, komen voor de heeren Festen, te HapsBloemers, te TegelenGerris, te 's Bosch en Govaerts, alhier. In tegenwoordigheid van den heer W. v. Oppenraaij, schoolopziener in het districtTil- burg, heeft verleden Zaterdag het toelatingsexa men plaats gehad voor de rijksnormaallessen alhier. Drie aspiranten hadden zich aange meld als twee leerlingen van de voorberei dende klasse alhier en een uit Drunen. Alle drie voldeden aan de gestelde eischen, zoo dat tot hunne toelating besloten is. Den 16 April a. s. zal alhier de eerste vergadering in dit jaar gehouden worden van onderwijzers in dit arrondissement. Alsdan zullen behandeld worden de volgende pun ten: a. Het streven der beschaafde naties naar kolonisatie [doel en nut), b. Wat mag de reden zijn dat zooveel candidaten voor de hoofdacte worden afgewezen, c. Invloed van opvoeding en onderwijs op de voortbren gende kracht van den arbeid, d. De voordee- len van het spreekonderwijs. Overeenkomstig het verlangen van den districts-schoolopziener is hem bereids een nieuw leerplan voor de openbare school alhier toegezonden. Eergister avond had hier een volks oploop plaats doordat man en vrouw, kleine neringdoende lieden van elders afkomstig zoodanig aan Bachus hadden geofferddat de vrouw vooral, niet meer in staat was het op de been te houden door tusschenkomst der politie, die hun welwillend een onder komen aanbood, werd aan dat walgelijk too- neel een einde gemaakt. Misschien herinneren onze lezers zich, dat op den dag der laatste paardenmarkt alhier, den 21 September j.l., onzq gemeen te veldwachter eene groentenverkoopster, die eene standplaats op het trottoir had ingeno men gelast had die plek te ontruimen en dattoen hierop een halstarrige weigering volgde, de politieman hare groenten op straat smeet, ten einde de plaats vrij te maken. Naar aanleiding hiervan is op klacht van genoemde koopvrouw door den brigadier der maréchaussée te Heusden proces-verbal opge maakt tegen den Waalwijkschen veldwachter, en later door den brigade-kommandant alhier, tegen gezegde groenvrouw. Gisteren is deze dubbele quaestie door den heer rechter-commissaris onderzocht. Voor denzelfden ambtenaar heeft verleden Zaterdag de instructie plaats gehad van de zaak tegen H. Sdie zooals wij on langs mededeelden aanbevolen door de uitgeversmaatschappij Elsevier in de maand September j.l. hier en in de omstreken werk zaam was om voor die maatschappij intee- kenaren te winnen op de Geill. Encyclopedie van Winkler Prinsen verdacht wordt van bedrog ten nadeele van een boekhandelaar met wien .hij door de Mij. in relatie gesteld was. Volgens professor Rosenstein en de ge- neesheeren des konings, blijft de toestand van Zijne Majesteit, ofschoon op dit oogen- blik geen levensgevaar bestaat, toch zorge lijk. De nog niet geweken lichte graad van bloedvergiftiging uit zich op dit oogenblik voornamelijk in nerveuse verschijnselen. De gedeputeerde staten van Noordbra bant hebben aan de gemeentebesturen de volgende aanschrijving gericht Bij herhaling blijkt het ons, dat niet in alle gemeenten de kasopnemingen bij den ontvanger met die zorg geschieden, welke dit hoogst belangrijke werk vereischt. Som tijds bepaalt zich het geheele werk tot het onderteekenen van een proces-verbaaldat door den ontvanger wordt opgemaakt. Intus- schen laat de bijhouding der boeken des ontvangers dikwijls te wenschen over en is het van groot gewicht, dat die boekhouding bij elke kasopneming behoorlijk wordt onder zocht. Ten einde dat onderzoek meer op den voorgrond te doen treden, hebben wij beslo ten een nieuw model voor de processen-ver baal van kasopneming vast te stellen en wij verzoeken u dat model, te beginnen met de eerste kasopneming van dit jaar, te volgen. Onnoodig zal het zijn, te doen opmerken, dat van de begrooting en van de besluiten tot wijziging daarvan steeds een exemplaar aan den ontvanger behoort te worden gezon den, om de cijfers in zijne grootboeken over te nemen, Het hoofddoel is, dat alle ontvangsten en uitgaven in het procesverbaal worden opge nomen, zooals die naar de verschillende ar tikelen der begrooting zijn gesplitst, waaruit volgt, dat in die gemeenten waar de be- grooling meer uitgebreid is, het procesverbaal van kasopneming dienovereenkomstig behoort te worden ingericht. Bij vernieuwing vestigen wij de aandacht van burg. en weth. op hunne groote verant woordelijkheid om de kasopnemingen met zorg en nauwgezetheid te doen, daarbij de boekhouding des ontvangers nauwkeurig op te nemen de bewijsstukken te onderzoeken en de gelden behoorlijk na te zien. Verleden Zondag was het de dag, waarop Z. M. Willem III veertig jaren geleden ko ning werd. De inhuldiging had plaats den 12 Mei d.a.v. Door den burgemeester van Geertrui- denberg, is, in zijne betrekking van secreta ris en lid der 10e afdeeling van de Noord - brabantsche maatschappij van landbouw, aan den voorzitter dier maatschappij iu overwe ging gegeven eene vergadering van alle maat schappijen van landbouw en veeteelt in Ne derland, te 's Hertogenbosch of elders te be leggen en aldaar, met het oog op het groote voorrecht, dat van af 1 Juni a. s., rund- en wolvee, hetwelk tot nu toe in Engeland aan dadelijke slachting onderhevig is op de plaats van aankomst, van op gemelden datum we der geheel vrij op de Engelsche markt wordt toegelaten, te bespreken of het niet wensche- lijk zou zijn, Nederland te doen deelnemen aan de groote tentoonstelling van vee en zuivel bereiding, welke op 22 Juni a. s. te Windsor zal worden gehouden. Door die deelneming zou Nederland veel kunnen terugwinnen van het terrein, dat in de laatste jaren op die groote markt ver loren is. Men leest in „de Tijd." Van de meest betrouwbare zijde wordt door ons vernomen, dat Zaterdag 11. het be stuur van den al gemeen en bond van R. K. kiesvereenigingen te Utrecht, in zake den persoonlijken dienstplicht heeft vergaderd. Hoewel wij nog geen vrijheid hebben het ge nomen besluit mede te deelen, meenen wij echter geen onbescheidenheid te begaan met reeds nu de verwachting uit te spreken, dat het bekend worden van dit besluit veel tot pacificatie zal bijdragen, en, naar wij hopen, aan alle disputen tusschen katholieken on derling over de bekende quaestie een einde zal maken. Inlichtingen te verkrijgen omtrent de Argentijnsche Republiek De heer Van Riet, Nederlandsch consul te Buenos-Ayres, wordt eerstdaags in Den Haag verwacht en zal alsdan eenige dagen aan het departement van Buitenlandsche za ken zitting houden, ten einde belanghebben den inlichtingen te verschaffen omtrent emi gratie enz., naar de Argentijnsche Republiek. In den stal van den grutter A. L. Sneep, te Capelle, is een der zich daar bevindende paarden door een ander zoodanig geslagen, dat het aan de gevolgen is gestorven. Uit Dongen meldt men van 17 Maart: Heden nacht werd de schuur bij de wo ning van den leerlooier en kastelein E. A. P. in de Kerkstraat, herberg „De Hoop", door brand vernield. Omstreeks 8000 kilo schors, niet verzekerd, ging verloren. De looierij bleef slechts met moeite gespaard. Oorzaak onbekend. Een conducteur op de lijn Roermond Antwerpen, werd te stalion-Hamont door de Belgische ambtenaren betrapt op frauduleusen invoer van 40 liter spiritus. De goederenwagen werd in beslag geno men. De conducteur kreeg terstond zijn ontslag. Te Luiksgestel, wordt de smok kelarij over de grenzen naar en van Belgie nog steeds op groote schaal gedreven. Dezer dagen trachtten een aantal smokkelaars eene groote hoeveelheid tabak frauduleus over te brengen, doch zij werden door de beambten bemerkt. Het gelukte echter niet een der smokkelaars in handen te krijgen, alleen de tabak, welke achtergelaten werd, kon in be slag genomen worden. Te Lommei (Belgie) zijn niet minder dan 45 grensbeambten. Uit Zierikzee wordt van 17 Maart ge meld Heden heeft zich het geval voorgedaan, dat een 'jongmensch, die Vrijdag voor de rechtbank had terecht gestaan wegens mein eed, zich, na in de gevangenis teruggebracht te zijn, door ophanging om het leven heeft gebracht. Naar men zegt, had vrees voor de wraak van degenen, in wier belang hij de valsche verklaring aflegde, hem daartoe ge bracht, en kwam hij later uit wanhoop we gens de gevangenisstraf van 10 maanden, die tegen hem geeischt werd, tot den zelf moord. Een schoenmaker te Utrecht, die Don derdagmiddag met een kort bezoek van zijn zwager E. R. genaamdwerd vereerd ont dekte na diens vertrek dat met dezen ook een portemonnaie, inhoudende ongeveer 20, uit een kastje was verdwenen. De politie met een en ander in kennis gesteldhad R., een oude bekende der justitiereeds spoe dig in een verdacht huis in de Boterstraat opgespoord, doch van het ontvreemde was toen reeds geen spoor meer te vinden. Een oude, zuinige weduwe in Bozum vóór eenigen tijd overleden die niet alleen naliet eenige hypotheken en koopbrieven maar ook 40,000 aan bankpapier, had dit laatste bedrag in een trommeltje onder in de brandkast renteloos laten liggen Uit Bleiswijk is gevankelijk naar Rot terdam overgebracht een lSjarige boeren knecht van Moerkapelle die, na met eene pook eene lade te hebben opengebroken daaruit ten nadeele van zijnen broeder ruim twaalf gulden ontvreemdde. De rijksveld wachter, op genoemde plaats gestationneerd, van deze zaak op de hoogte gebracht, vond hem in eene herberg, zich met het biljartspel vermakendeen rekende hem in. Op kosten der regeering zal het 9jarig zoontje van Lambertus Sollet, te Maastricht dat Zondag 10 dezer door een van dolheid verdachten hond is gebetennaar Parijs worden gezonden om zich onder behande ling van Pasieur te stellen. Ook de kosten voor den vaderdie den knaap derwaarts vergezeltworden door het rijk vergoed. De dienstbode van den heer B. te Har derwijk die Zondagochtend de kachel met petroleum aanmaakte had het ongeluk dat hare kleeren met het vuur in aanraking kwa men en daardoor vlam vatten. Ofschoon op haar geroep zeer spoedig hulp verleend werd, kon toch niet voorkomen worden, dat zij vrij belangrijke brandwonden bekwam. Gisteren middag begaf zich de justitie uit Bredavergezeld van een officier van gezondheid, naar 's Princenhage ten einde een onderzoek in loco in te stellen naar de oorzaken van den dood en den staat van het lijkje van een 3V2ja-rig kind, dat vermoedelijk tengevolge van zware lichamelijke mishande ling is overleden. Zoowel de moeder als de vader van het kind bevinden zich in voorloopige hechtenis. Naar men zegt, heeft de moeder reeds eene volledige bekentenis afgelegd. (N. B. C.) Te Valthermond heeft een moord plaats gehad. Het lijk van den verslagene is naar Assen vervoerd en zou daar geschouwd wor den. De verdachte is reeds in de gevangenis aldaar overgebracht. Met leedwezen zal men vernemen, dat Gouverneur, de oude dichter, te Groningen na een langdurig lijden bezweken is. Nabij Den Helder is uit het Noord- Hollandsch kanaal opgehaald het lijk eener dienstbode, die aldaar reeds sedert eenige weken werd vermist. Te Maastricht is gevankelijk binnenge bracht Sibert Lambrichts, van Urmond, be schuldigd van poging tot moord op zekeren Vraets aldaar. Een lage grap hebben volgens de P. G. Ct., eenige jongelieden nabij Boxum wo-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2