iNuminer 25. Donderdag 28 Maart 1889. 12"Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. VIÏXTETA ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. z*ckvoor volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. UITGEVER: "Waalwijk. 62 E. Weener. De Echo van het Zuiden, Waalw(jfesclie en Lanplraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het eerste parlementaire fiascodoor het Fransche kabinet Firard-Constans-Thevenet Woensdag geleden naar aanleiding van de interpellatie-Laur inzake de koper-crisis en de daarmee samengaande handelingen der geldmannen, in 't bijzonder Rothschild, moet geweten worden aan eigen roekeloosheid, door Laur gelegenheid te geven te interpel leren over een zaak, die zoozeer de openbare meening in beslag neemt, en de kroon werd op t werk gezet toen de regeering de eenvoudige dagorder verlangde. Wel is de afwijzing hiervan eenigszins vergoed door de aanneming van de dagorder door een der afgevaardigden voorgesteld, maar een neder laag heeft het kabinet toch geleden. De «Ligue des Patriotesdie als bewon deraarster van Boulanger onmogelijk met een goed oog kan aanzien dat men Antoine wil gebruiken om haren afgod neer te halen, is intussehen wel zoo vriendelijk geweest,om hem aan te bevelen voor de benoeming tot ridder van het legioen van eer. In eene onder voorzitterschap van Paul Déroulède gehouden vergadering van de presidenten der Parijsche afdeelingen heeft zij de volgende motie aangenomen. „De raad der presiden ten slechts gedachtig willende zijn aan het roemrijk verleden van den dapperen protes- teerenden afgevaardigde van Metz, en zonder zich te bekommeren om diens nieuwe staat kundige houding uit den wensch dat de regeering der republiekbij wijze van uit zondering het ridderkruis van het legioen DOOR Osiecki greep dril tig naar zijn geweer, maar benacht zich nog bij tijds. //Dat zult ge niet doen, mijnheer Nordeck/' zeide hij op doffen toon. Dat zal ik wel doen, als ik met ongehoor zaamheid en tegenstand te kampen heb. Maak er een eind aan. Ik geef u de keuszult ge mor gen op Wilicza zijn of niet?" „Neen en tienmaal neen!" riep Osiecki, tot liet uiterste geprikkeld. „Ik heb last ontvangen mijne woning niet te verlaten en wijk dus alleen voor geweld Waldemar ontstelde. „Last ontvangen? Van vrien De houtvester beet zich op de lippen; het woord was hem onbedacht ontsnapt en hij kon liet niet terugnemen. //Wie gaf u dien last, die zoo lijnrecht tegen over den mijnen staat?" herhaalde de jonge land heer. „De vorstin Baratowska misschien?" „Welnu, wat zou dat, indien dit zoo ware9' vroee Osiecki driest. „Jaren lang hebben we on der de bevelen der vorstin gestaan waarom zou daaraan een eind komen „Omdat de heer en meester nu zelf tegen woor- dig is en omdat het altijd verkeerd is als twee tegelijk het bestuur voeren," zeide Waldemar koel en kortaf. „Mijne moeder geniet de gastvrijheid op mijn kasteel, maar over de aangelegenheden van Wihcza heb ik alleen te gebieden. - En dus hebt ge last ontvangen uwe woning niet te ver laten en slechts voor geweld te wijken Dan is er toch iets meer in het spel dan slechts eenige wanordelijkheden van uw onderhoorigen." De^outyester volhardde in een norscli stilzwij gen., Zijne eigen onbezonnenheid was thans scluil'd aan hetgeen de vorstin tegenover hare nicht zoo dreigend „verraad" had genoemd, wat Wanda verhinderen wilde, toen zij zelve derwaarts snelde Dat eené overijlde woord verried den landheer dat de tegenstand, waaraan hij tot hiertoe geen van eer toekenne aan Antoine uit Metz, die in den Fransch-Duitschen oorlog te Dieden- hove gekwetst werd." Men decoreere hem het zij zoo zegt „la Cocarde" in antwoord hierop, maar Antoine geloove niet de beweging te kunnen stuiten, die de parlementaristen en konkelaars zal wegvagen. Francis Magnard de hoofdredacteur van Figaro, vraagt wat men in Frankrijk toch wil met Antoine. Iedereen weet dat ten dage van het gevaar alle verdeeldheid wegvalt in één groot ge meenschappelijk pogen. Bovendiende le- gerwet zou, zoo het noodig ware, het persoon lijk verzet wel te keer gaan. Waarom dus te verstaan gegeven, dat men om vaderlander te zijn het wezen moet naar het evangelie van Antoine Antoine schijnt overtuigd te zijn dat hij Frankiijk herinnert aan Elzas-Lotharingen dat vergeten wordt.Beleedigende onderstelling, die niet in hem opgekomen zou zijn, indien hij den staat der gemoederen in Frankrijk beter had gekend. Ondanks de partijtwisten in het land zijn alle Franschen het omtrent zekere quaestien eens. Zij waren het giste ren zonder Antoine; zij zullen het, nu hij in het land is niet inniger zijn. Zoolang - men besloten is de staatkunde van onderwerping voort te zetten, beteekent de tegenwoordigheid van den gewezen afge vaardigde van Metz niets meer dan die van elk ander geacht Elzas Lotharinger die de Fransche nationaliteit gekozen zal hebben. Verschillende bladen te Parijs spreken zoo van een aanstaand altreden van den minister van justitie I hévenetals ware het reeds een voldongen feit. Er wordt reeds sinds enkele dagen een strijd gevoerd tegen den minister, eenerzijds door de boulangistische, anderzijds door de radicale bladen, de eerste verbitterd over 's ministers optreden tegenover de Pa triotten-liga de laatste vreezende dat de regeering zoo spoedig mogelijk de begrooting wil afhandelen en dan de kamer ontbinden, Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Striker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. wat hen (radicalen) het officieele patronage zou ontnemen bij de verkiezingen. Zoo is er op het oogenblik een conflict tusschen het ministerie en de radicale fractie de regeering de noodzakelijkheid inziende van verandering der kamer, omdat deze haar steeds in t vaarwater komt en haar gezag af breuk ziet t« doen de radicalen den per soon van den minister aanvallende naar aanleiding van zijn houding Donderdag 11.,om aldus te trachten het kabinet in zijn geheel omver te werpen. Zaterdag heeft de Engelsche regeerings- partij opnieuw een gevoelige nederlaag ge leden in Gorton waar tot lid van 't lager huis met 5155 stemmen werd gekozen een gladstoniaan, terwijl de conservatieve candi- daat 4309 stemmen op zich vereenigde. 't Is een teekenend verschijnseldat daar waar een conservatief moet worden vervangen een liberaal in zijn plaats treedt en waar een liberaal moet worden vervangen een andere liberaal wordt gekozen met een twee maal grootere meerderheid dan zijn voor ganger evenals bij deze gelegenheid het geval was. Dat men wel doet geruchten als de in ons vorig nummer medegedeelde in verband met de plotselinge reis van graaf Herbert van Bismarck naar Londen, onder het meest voor behoud mede te deelen is nok ditmaal we der bewezen. Wel mag 't eenigszins vreemd schijnen, dat hij zoo plotseling is vertrokken en eerst nog een langdurige conferentie heeft gehouden met den keizer, maar dat plotselinge wordt van officieuse zijde toege schreven aan het feitdat in Londen tegen Paschen iedereen uitgaat en bovendien aan het uitstel van de Samoa-conferentie, die zoo als men nu weet eerst in de tweede helft van April zal plaats vinden. Met de meeste beslistheid wordt door de Times ontkend dat de graaf naar Londen is gegaan ter bespreking van enkele punten aangaande een Engelsch-Duitsch verbond. Reeds lang heeft Bismarck de overtuiging bijzonder gewicht had gehecht, vooraf beraamd en bevolen was, en hij kende zijne moeder te goed om niet {e weten, dat als zij "bevel had ge geven de houtvesterswoning ten koste van eiken prijs te behouden en zelfs maatregelen van ge weld te trotseeren, hier al de draden samenlie pen, die zij ter bereiking van haar doel in de hand hield. „Om het even hernam hij. „Het verleden zal ik laten rusten en van morgen af komen huis en omgeving hier onder ander opzicht. Wat wij verder n°g met elkaar af te handelen hebben, kan op Wihcza geschieden. Tot morgen dan!" Hij maakte een beweging, alsof hi j wilde heen gaan maar Osiecki versperde hem den weg. Snel had hij zijn geweer opgegrepen en hield dit nu schijnbaar nalatig maar toch veelbeteekenend genoeg in de hand. „Mij dunkt, we,moesten dat maar dadelijk af doen, mijnheer Nordeck. Eens voor altijd:'ik ga niet van hier, niet naar Wilicza of waarheen dan ook; maar gij gaat evenmin van hier, eer gij die verplaatsing herroepen hebt. Geen stap verder Hij wilde de omstanders een wenk geven maar dit was reeds overbodig Als op een gege ven commando had ieder zijn buks weer ter hand genomen en in een oogenblik was de landheer aan alle zijden omringd, 't Waren norsche, drei gende gezichten die hem aanstaarden, aangezich ten, waarop te lezen stond, dat'die menschen zelfs niet voor het uiterste terugdeinsden, en die ge heele beweging werd zoo schielijk, zoo gelijktij dig ten uitvoer gebracht, alsof alles afgesproken werk was. Misschien voelde Waldemar op dit oogenblik wel een opwelling van berouw, dat hij alleen was gekomen, maar hij hield zich goed. „Wat beteekent dat?" vroeg iiij. „Moet ik dit soms als een soort van bedreiging opvatten „Vat het op zooals ge wilt!" riep de houtves ter ruw, „maar ge gaat hier niet vandaan, zon der uw bevel te hebben ingetrokken. Nu zeggen wij op onze beurt: „Ge zult en ge moet!" Wees op uwe hoede! Gij zijt ook niet kogelvrij!" „Hebt ge dat misschien al eens willen beproe ven vroeg de jonge landheer, terwijl hij den spreker een vorschenden blik toewierp. ^Uit'welk geweer kwam de kogel, die mij achterna werd gezonden, toen ik de laatste maal van hier naar huis reèa Een uitdrukking van doodelijken haat straalde Osiecki de oogen uit, toen hij antwoordde, ter- wi.i' hij zijn wapen vaster omklemde „Ik heli nog een kogel hier op den loop en elk mijner ondergeschikten heeft er ook een. Als "ij t soms wilt probeeren 't is ons wel. En us, kort en goed, gij geeft ons uw woord, dat wij allen ongehinderd hier kunnen blijven en dat geen enkele soldaat hier den voet zal zetten uv woord van eer, dat bij mannen van uw slag meer geldt dan een schriftelijke overeen komst of „Of?" „01' ge komt hier niet levend vandaan," be sloot de houtvester, bevend van woede en opge wondenheid rö Deze bedreiging werd door dc overigen luid keels, biji a onstuimig toegejuicht. Zijdrongen naderbij zes geweerloopen, veelbeteekenend op geheven, zetten Osiecki's woorden kracht bi maar tevergeefs. Op Waldemar's gelaat bewoog zich geen zenuw, terwijl hij dien kring langzaam rondzag. Ilij stond zoo kalm te midden van zijne oproerige onderhoorigen alsof hij het vrc- dehevendst gesprek met hen voerde; alleen trok hij de wenkbrauwen dreigend s.raen, terwijl hij nochthans met onwrikbare bedaardheid de armen over elkander sloeg. „Ge zijt dwazen!" hernam hij op minachten den toon. „Ge vergeet ten eenenmale de gevol gen, die dit voor uzelf zou hebben. Ge zift ver loren als ge mij aanraakt, want natuurlijk kan de ontdekking niet uitblijven," „Die behoeven we niet af te wachten," ant woordde de houtvester met een schamperen lach. „Waarvoor zijn we hier zoo dicht bii de gren zen Binnen een half uur hebben wij ze achter den ug - en daar is liet oorlog en vraagt nie mand ons, wat onze kogels hier hebben uitge richt. Wij hebben er bovendien genoeg van, ons lner eeuwig stil te houden en eens niet mee le mogen kloppen. En dus, voor dc laatste maal wilt ge ons uw woord van eer geven „Neen!" zeide de jonge landheer, zonder zich te bewegen of het oog van den spreker af te wenden. „Mijnheer Nordeck, bedenk wat ge doet'" de toorn verstikte bijna Osiecki's stem „bedenk net schielijk eer 't te laat is!" Met een paar snelle schreden trad Waldemar achteruit naar den muur, waar hij alth uis in den rug gedekt was. •Neen, zeg ik. En daar het nu toch eens zoo dat er geen mogelijkheid bestaat, dat Engeland de verplichtingen zal aanvaarden aan een toetreding tot de triple-alliantie verbonden en bovendien zou hij den Engelschen geen con- cessien kunnen geven in tegenwicht met de door hem vereischte. Bovendien kan Bismarck tevreden zijn met de overtuigingdat de bedoelingen van den „Vredebond" den zedelijken steun van En geland hebben en in geval van nood zelfs iets meer, zoodat de relatien tusschen beide landen bij een reeks bepalingen in een do cument niets zouden winnen aldus het city-blad, dat 't wel weten kan. Bij den Duitschen bondsraad is ingekomen een voorstel aangaande de verandering van het strafwetboek en der perswet, op grond van gemeen recht. De strafbepalingen aangaande socialistische woelingen worden vervanger, door veel zwaar der straffengericht tegen politieke mis drijven als aanslagen op den nationalen eigendom, het huwelijkde monarchie en de maatschappij worden beschouwd, die de vorige wet onder socialistische en communistische woelingen rangschikte. De voornaamste bepaling in de perswet is die, waarbij de bladen voor goed kunnen worden in beslag genomen en niet weer mogen verschijnen. Dit zal een krachtig wapen zijn in de hand der regeering, krachtiger nog dan de tot nu toe bestaande bepalingen. De geruchten van belangrijke veranderin gen in het kabinet-Tisza worden nu geïl lustreerd door een aanstaand aftreden van den premier zeiven een geruchtdat niet den minsten grond heeft en afkomstig is van hen, die reeds maanden lang met alle denk bare middelen den premier bestrijden en wier wensch de vader der gedachte is. De obstructie-politiek van de oppositie in het Hongaarsche parlement heeft zich Zater dag met zooveel succès doen gelden, dat van een stemming over het beruchte artikel 25 ver is gekomen" met deze woorden rukte hij een revolver uit zijn zak en hield deze zijn aan- randers voor bedenkt gij u eer ge de hand tegen mij opheft Een paar van u ten minste zullen dien moordaanslag met het leven betalen. Ik raak even goed als gij." Dit deed den zoolang weerhouden storm in al zijne woede losbarsten. Een woest rumoer ont stond toornige uitroepen, vloeken en bedrei gingen verhieven zich van alle kanten meer dan een bracht de hand aan den trekker en Osiecki wilde juist het sein tot een algemeenen aanval geven, toen de zijdeur haastig werd opengewor pen—nog eene seconde en Wanda stond nevens den in liet nauw gedreven .man. Hare verschijning verhoedde althans het ergste ten minste voor het oogenblik. De lieden bleven onbeweeglijk staan, toen zij freule Morynsld aan de zijde van hun landheer gewaar werden, zoo dicht aan zijne zijde zelfs, dat een schot, op hem gemunt, ook haar moest treffen. Waldemar stond een oogenblik als door den bliksem getroffen- lii-l kon zich bare plotselinge komst niet verkla ren raqar op eens begreep hij als het ware bij ingeving de toedracht der zaak. Wanda's doode- Iijke bleekheid, de moed der wanhoop, die uit haar geheele voorkpmen sprak, zeiden hem dat z'j had geweten aan welk gevaar hij zich bloot stelde, dat zij om zijnentwil hier was. De toestand was te dreigend om beiden tijd te laten, eene verklaring of ook slechts een woord met elkander te wisselen. Wanda had zich ter stond tot de aanranders gewend en sprak hen mi?'3 hartstochtelijken en gebiedenden toon. Waldemar, die de Poolsche taal niet kende en hiermede eerst in den laatsten tijd eenigszins ver trouwd was geworden, begreep alleen dat liet bevelen en bedreigingen waren, die zij zijne te genstanders voor de voeten wierp, maar 'zonder gevolg ze stond hier aan de grenzen harer macht Ruwe en dreigende antwoorden klonken haar tegen en de houtvester stampte driftig met den voet op den grond. Het korte en haastig ge toerde gesprek duurde nauwelijks eenige minu ten, maar niemand week een stap achteruit, nie mand liet zijn wapen zinken. De woede dier ruwe oende had haar toppunt bereikt en kende geen aanzien des per3oons meer. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1