BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk, Italië. Servie. Rusland. BINNENLAND. van de militaire wet niets is kunnen komen. Er loopen geruchten dat de Oostenrijksche regeering een soort vergelijk zou willen tref fen met de kerk door wel niet zoover te gaan als de vorst van Lichtenstein met zijn school-hervormingsplan maar toch bij den rijksraad een voorstel in te dienen tot wijzi ging van de tegenwoordige organisatie van de openbare school. Graaf Taate zou op die wijze zich de gunst trachten te verwerven van de katho lieke curie. De P o 1 i t. C o r r e s p. verklaart nu dal Oostenrijk aan Bulgarije het recht niet toe kent tot diplomatieke vertegenwoordiging wat echter niet uitsluitdat het land iemand van vertrouwen naar Weenen kan zenden ter behartiging van 's lands belangen. Op de Schelde, bij Antwerpen, is de Ne- derlandsche tjalk Adriana aangevaren door de Italiaansche stoomboot Ranzani, die met een Hollaudschen loods aan boordnaar Cardiff vertrok. De Adriana werd lek en zonk bijna on middellijk na de aanvaring. Gelukkig echter konden allen, die aan boordwaren, zich nog redden. Het schip was niet verzekerd, maar de lading wel. De gezonken tjalk ligt buiten het vaarwater. Bij de politie van Elzene (Brussel) werd onlangs een treurig geval aangegeven, waarin men eerst een dubbele moord meende te zien. Men had nl. den groenteverkooper Debecker en diens vrouw badende in bloed bij hun bed gevonden. De man had een wond aan het hoofd en was dood. De vrouw bleek slechts bewusteloos te zijn. Toen zij weer tot bewustzijn was gekomen, verhaalde zij, dat Debecker omstreeks mid dernacht even was opgestaan en door een duizeling overvallen, of in 't donker gestrui keld, met het hoofd op den rand van een ijzeren kinderledikantje gevallen was. De vrouw, die meende dat hij licht gekwetst was, stond op om hem te helpenmaar toen zij ontdekte hoezeer hij bloedde, was zij in zwijm gevallen. De ongelukkige man moet bijna onmiddel lijk dood zijn geweest. Een ijzeren staaf van het ledikant was hem diep in het voorhoofd gedrongen. Bij de kamer is van de regeering een kre diet-aanvrage van 1,850,000 fr. voor repre sentatie-kosten van den president der repu bliek, van de ministers en den prefect der Seine gedurende de wereldtentoonstelling in gekomen. Het crediet wordt aldus verdeeld: voor den president der republiek 500,000 Ir., voor den voorzitter van den ministerraad en den minister van buitenlandsche zaken elk 250,000 fr., voor de overige ministers ieder 100,000 fr. en voor den prefect der Seine 50,000 fr. Voorts is een krediet aangevraagd van 1.552,800 fr. voor eene buitengewone toe kenning van 10 pet. van hunne bezoldiging en hun loon aan de ambtenaren en werk lieden, die van staatswege bezoldigd dienst zullen doen in de tentoonstelling en wier in komen '2400 fr. niet te boven gaat, en een krediet van 353,880 fr. tot het verleenen eener vergoeding van 30 fr. per maand aan de te Parijs gevestigde kapiteins, de eerste en tweede luitenants en de daarmede gelijk gestelden bij de land- en zeemacht. De regeering heeft een wetsontwerp ge reed gemaakt, waarbij bepaald wordt dat er 1,200.000 bons k 25 fr. zullen worden uitge geven, die recht geven op 25 entrées in de tentoonstelling en verder hetzij met eene pre mie of a pari ingelost zullen worden binnen 75 jaren. In het geheel zullen er 80 trek kingen plaats hebben, waarvan 6 gedurende de tentoonstelling- Bij elk der vijf eerste trekkingen zal eene premie van 100.000 fr. zijnbij de zesde eene van 500,000 fr., twee van 10,000 fr. enz. Te beginnen met 1890 zal er jaarlijks ééne trekking zijn. Alle loten die na het einde der trekkingen overblijven, zullen tot den no- minalen prijs worden afgelost. De toegangsgelden voor den Eiffelto- ren te Parijs zullen zijn voor bezoekers van den top 5 francs; voor die van den twee den trans (ter hoogte van 700 voet) 3 francs en voor die van het eerste terras (200 voet) 2 francs. De bezoekers kunnen naar verkie zing van de lifte of van hunne beenen ge bruik maken om boven te komen. Men re kent, dat op de drie plateformes plaats is voor 10,000 personen. In ile nabijheid van Havre is een tor pedoboot met man en muis vergaan. In den morgen van 21 dézer hebben bij kalm weder vier torpedobooten Havre verlaten; spoedig veranderde het weder, drie der torpedo's slaagden er in de haven van Cherbourg te bereiken, doch van de vierde boot no. 110 is niets vernomen en alle nasporingen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Dientenge volge heeft de minister van marine bevel ge geven, dat alle torpedo's, die van hetzelfde model als de vergane zijn, en dat zijn er 54 in aantal, veranderd moeten worden, ten einde haar grootere stabiliteit te geven. De kosten dezer veranderingen zullen 1500U f'. per boot bedragen, gelijk de minister van marine in de kamer verklaarde. De koningin van Engeland heeft 4.24 Za terdagavond de Spaansche grens overschre den en is, na officieel door de Spaansche gewestelijke autoriteiten te te Irun te zijn begroet, direct doorgestoomd naar San Se - bastiaan. In het groote gevolg bevonden zich de prins en de prinses van Batten- berg, terwijl generaal Ponsonby, adju dant Harer Majesteit, aan het hoofd staat van het voorname gevolg, waaronder ver scheidene Indische prinsen. Een uit Barcelona komende goederen trein is in een tunnel tusschen Granollers en Cardedon, door het breken van de ket tingen, losgeraakt van de locomotief en langs den steil hellenden weg met groote snelheid teruggerold. Eenendertig waggons werden verbrijzeldmaar persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats. De in aantocht zijnde personentreinen konden alle nog in tijds ge waarschuwd worden, dat de weg onveilig was. De beschuldiging, waarom de heeren Naquet, Laguerre enz. voor de rechtbank gedaagd zijn, luidt, dat zij behoorden tot een geheime vereeniging, welke niet erkend was. Het maximum der straf, die op de be schuldigden toegepast kan worden, luidt vier jaren gevangenis met vervallenverklaring van alle burgerlijke en burgerschapsrechten ge durende vijf jaren. Laguerre zal als verdedi ger van alle beschuldigden optreden. Du Saussy is het lidmaatschap van het tentoonstellingscomité ontnomen, omdat hij aan het boulangislische banket te Tours heeft deelgenomen. In de distilleerderij van Laurent en Bernard heeft een ontploffing plaats gehad, die groote schade heeft veroorzaakt. 300000 kilogram maïs is verbrand. Het verlies over treft een half millioen. MADRID 26 Maart. Een deel van het bedienden-personeel van de koningin van Engeland passeerde per extratrein Zaterdag de grens. De samenkomst is op morgen bepaald. De koningin- regentesse vertrok gisteravond half acht uit Madrid met den minister-president en den minister van bui tenlandsche zaken. De koningin kwam heden morgen elf uur te San Sebastiaan aan en begaf zich naar het kasteel Ayete. Den Engelschen gezant werd audiëntie verleend en hij kondigde der koningin regentesse aan, dat koningin Victoriamorgen twaalf uur Biarritz zal verlaten en half twee te San Sebastiaan zal aankomen. De koningin zeide den gezant dat het haar plan was koningin Victoria aan het station te ontvangen, op het kasteel een dejeuner aan te bieden en met haar te bezoeken het stadhuis en de graven der Britsche officieren in 1813 voor San Sebastiaan gevallen. De bewoners hadden de vorstinnen verzocht de uitvoering van eenige Baskische dansen te aanschouwen. De gezant deelde de koningin het voorne men van koningin Victoria mede, omstreeks vier uur weder te vertrekken. De kapitein van het vergane pantserschip „Sultan" is met de officieren en matrozen voor den krijgsraad te Portsmouth gedaagd. Het is reeds de tweede maal, dat deze ka pitein een schip heeft verloren. In politieke kringen te Birmingham wordt verzekerd, dat de regeering voorne mens is in het volgende jaar te trachten een einde aan de Iersche quaestie te maken. Balfour zou eerst een plan ontwerpen tot hervorming van de locale regeering in Ier land, terwijl hij vervolgens de oplossing der agrarische quaestie zou voorstellen. De libe ralen hechten weinig gewicht aan dit plan, dat te laat komt. Een voorbeeld van den practischen zin der Engelschen vindt men in het streven der centrale christelijke jongelingsvereeniging om voor weinig geld en onder degelijk ge leide de aanstaande Parijsche wereldtentoon stelling te bezoeken. Een ieder, die aan deze vereeniging 3 pond sterling (f 36) zendt en zich daarbij verbindt lid daarvan te wor den, krijgt voor 8 dagen kost en inwoning in een daartoe gehuurd en ingericht huis, gelegen op 20 minuten afstand van het ten toonstellingsterrein, dicht bij het „Bois de Boulogn Wekelijks zullen partijen van 60 personen worden begeleid en onder dak ge bracht. Wie langer dan 8 dagen wil blijven, kan 14daagsche biljetten bekomen en betaalt dan f3 per dag. Kennis van het Fransch is onnoodig, daar voor elke 20 deelnemers een tolk is aangenomen, tegen een halven frank per dag. De heer Lee, secretaris van de Parijsche afdeeling van dit verbond, belast zich persoonlijk in de Fransche hoofdstad met de regeling dezer aangelegenheid. De uitstapjes beginnen in Mei a.s. en zul len duren tot het einde vaD September. Ook aan dames worden door de vereeniging de zelfde voordeelen aangeboden, mits zij on der geleide reizen van een of meer harer leden. Uit Berlijn is het bericht gekomen dat tusschen den Franschen gezant aldaar en de Duitsche regeering onderhandelingen plaats hebben over het tegenwoordige paspoorten stelsel op de grens van Elzas-Lotharingen. De Temps bevestigt dit berichtdoch tot een resultaat hebben die onderhandelingen nog niet geleid. Hetgeen het blad con stateert is dat de Duitsche regeering bereid is bevonden over deze quaestie te spreken. De procureur-generaal bij het hoog ge rechtshof te Budapest heeft aan de kamer machtiging verzocht om over te gaan tot de vervolging van den afgevaardigde Rohonczy wegens poging tot moord. De parlementaire commissie voor de immuniteit heeft verschei dene afgevaardigdentegenwoordig bij het ongeval, verki ringen laten afleggen, waaruit blijktdat de student reeds met de „ma- melucks," de lijfwacht van den minister president onaangenaamheden gezocht had. Het is vastgesteld dat Rohonczy ge schoten heeft nadat hij den slag had ont vangen. Een dame uit de hoogste Oostenrijk sche arristocratie Gravin O rosy die de eer had zich te zamen met keizerin Elisabeth in de hooge rijkunst te oefenen, moet nu direc trice van een paardenspel zijn geworden. Zij heeft, zoo bericht men onlangs een millioen geerfd en voor dat geld een circus opgericht hetwelk met dat van Renz gelijk moet staan. De gravin is voornemens te Parijs voor stellingen te geven gedurende de wereldten toonstelling aldaar. BUDAPEST, 26 Maart. Tengevolge eener vergadering over de legerwet had opnieuw een volksoploop plaats, welke door de politie en de gewapende macht uiteengedreven werd, waarbij eenige arrestatien plaats hadden. De rechtbank te Plaisance heeft veroor deeld den directeur en den verantwoorde lijken redacteur van het blad „II Progresso" wegens beleediging van Generaal Corvette tot drie maanden gevangenisstraf en 100 francs boete. Het vonnis gold de beschul diging van diefstal uit de kas van het mi nisterie; voor het publiceeren van het onder houd van een der redacteurs met generaal Matteiachtte de rechtbank het blad niet straf baar. Naar de „Daily News" uit Odessa verneemt, zal Nathalie te Bucharest den loop van zaken in Servie afwachten daar zij den regenten niet wil hinderlijk zijn door ongevraagd te rug te keeren naar Belgrado. De „Standard" verneemt uit Belgrado dat Milan plotseling aldaar terugkeerde. Hij verklaart niet te wil len heengaan alvorens zekerheid te hebben dat Nathalie niet terugkeert tijdens zijne af wezigheid. Al de histories omtrent Milan's gebrek worden tegengesproken. Hij heeft 4,000,000 frank in de Landerbank. Tusschen Rusland en het Vaticaan is het tot eenstemmigheid gekomen. In het eerst volgende consistorie zullen verscheidene Pool- sche bisschoppen benoemd worden. Een ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken moet aan een mede werker van de N o w o y a W r'emja ver klaard hebben dat Bismarck niet gaarne ziet, dat door de tentoonstelling zooveel geld in Frankrijk zal komen zoodat hij voorne mens zou zijn kort vóór of kort na de ope ning der tentoonstelling een incident in 'tleven te roepen, De stad Linsk, in het Russische gou vernement Minsk, moet door brandstichting aan verschillende zijden geheel verwoest zijn. 84 personen zijn verbrand. WAALWIJK, 27 Maart 1889. Openbare vergadering van den gemeente raad op Woensdag 27 Maart 1889, namidd. 672 ure. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming eener commissie tot het ont werpen van eene politie-verordening. 3. Aangaan eener geldleening. 4. Idem eener onderhandsche (tijdelijk.) 5. Vaststelling bouwplan boterhal en veld wachters woning en teekenschool. 6. Benoeming van een onderwijzer. 7. Besluit tot vervolging van den inarkt- pachter of zijne borgen wegens achter stallige pacht over 1888. Bij de gisteren door den ontvanger der registratie alhier gehouden verpachting voor het seizoen van 1889, van gronden onteigend ten behoeve van de verlegging van den Maasmond brachten die onder sectie D. van Capelle op f6129 tegen 7175 verleden jaar; die onder Bezooien,behalve de Waarden,f3866 dus meer dan verleden jaardit is daaraan toe te schrijven dat in 1888 de verhuring te laat heeft plaats gehad en toen ook ge deeltelijk enkel toemaat is verpacht. Zondag avond was onze gemeente weer een oogenblik in rep en roer door dat zich een dronken vrouw langs de straat bewoog. Het natte pak, dat zij aan had, toonde reeds dat zij met het water moest hebben kennis gemaakt; weldra bleek dat dit onder Bezooien het geval was geweest en zij op het droge gebracht was door een voorbijganger. De politie nam haar in bewaring en hierna was de kalmte spoedig hersteld. De Staatscourant van heden bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den koning. Volgens verklaring van de geneesheeren des konings is in Zijner Majesteits toestand in de laatste week weinig verandering gekomen terwijl de ongunstige verschijnselen aanhou den en eerder toe- dan afnemen. Het vaderland heeft een treffend ver lies geleden. De oud-hoogleeraar der Utrechtsche uni versiteit dr. F. C. Donders, is Zondag op 71-jarigen leeftijd overleden. Toen de ondanks zijnen hoogen leef tijd nog krachtige man op 27 Mei jl. zijn schitterend jubileum vierde, had men weinig kunnen denkendat zijn einde zoo nabij zou zijn F. C. Donders zag den 27 Mei 1818 te Tilburg het levenslicht. Reeds op jeugdigen leeftijd trad hij als officier van gezondheid 3e kl. in dienst en onderscheidde zich spoe dig buitengewoon, zoodat hij op 24jarigen leeftijd tot het leeraarsambt in de physiologie aan de militaire geneeskundige school te Utrecht geroepen werd. Zoowel in die be trekking als later als hoogleeraar in physio logie en oogheelkunde aan de Utrechtsche universiteit muntte hij uit door zijne geniale opvatting en groote geleerdheid. Stichter der ophthalmologische school in Nederland, physioloog en leeraar bij uitne mendheid, ook in het buitenland om zijne groote geleerdheid algemeen hoog gewaar deerd, was het Donders gegeven, zoowel in ruimeren als in meer beperkten kring te schitteren, de roem en de trots van de Ne- derlandsche artsen te zijn, en bovenal veel ellende te lenigen en zeer velen ten zegen te wezen. Op 15 October 1887 herdacht Donders zijn 40jarig professoraat. In Mei des vorigen jaars keerde hij tot het ambtelooze leven terug, terwijl het dankbare Nederland hem met eer en dankbetuigingen overlaadde. Sinds dien tijd echter was hij de oude niet meer. Op het einde des vorigen jaars openbaarden zich de eerste verschijnselen van hersenlijden, dat in de laatste maanden door ontsteking der hersenvliezen belangrijk toenam en ein delijk den nog kortelings zoo krachtigen man op 71-jarigen leeftijd aan Nederland deed ontvallen. Naar wij vernemenis de regeering bezig, maatregelen voor te bereiden ter voor ziening in den bestaanden stilstand in de regeeringszaken tengevolge van 's konings toestand. Zaterdag hebben de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken en van justitie zich in verband hiermede, naar het Loo begeven. In de zitting der tweede kamer van gister heeft de minister Mackay medege deeld, dat de ministerraad Maandag eenpa rig heeft besloten, Z. M. den koning buiten staat te verklaren de regeering waar te ne men. Daarvan is aan den raad van state mededeeling gedaan. Het advies van dit staatscollege wordt binnenkort verwacht. Door den heer Seyffardt is ingediend een ontwerp van wet, strekkende tot verlenging van den militie-diensttijd met 3 jaar. De landmilitie zal 8, de zeemilitie 7 jaar in dienst blijven. In de laatste 3 jaren zullen er geen herhalingsoefeningen plaats hebben. De bedoeling is alleen in tijden van oorlog en oorlogsgevaar onmiddellijk over 3 lich tingen meer beschikking te krijgen. De nieuwe schoolwet is voorloopig blijkbaar nog niet te wachten. Althans de minister van binnenlandsche zaken heelt de gedep. staten verzochthem uiterlijk 15 Mei te doen toekomen een opgave van het getal kinderendat aan elke openbare lagere school in de gemeenten hunner provincie op 31 Maart a.s. als werkelijk schoolgaand be kend staatmet bijvoeging van het bedrag van het schoolgeld per leerling. Daar deze opgaaf wel een der bouwstoften voor het ontwerp zal moeten vormen, schijnt dit dus voor het najaar niet te zullen uit komen. Te rekenen van 24 dezer zal het rijkstelegraafkantoor te Heusden op Zon-en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 2 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven on veranderd. Het ontwerp voor den bouw eener nieuwe overdekte vischmarkt te Tilburg is door den gemeenteraad goedgekeurd. De aanbesteding zal binnenkort plaats hebben. De bakker R. E. en diens huisvrouw wonende te Kessel, zijn door de rechtbank te Roermond naar de openbare terechtzitting verwezen als verdacht van meineed in eene strafzaak tegen de wegens dronkenschap be klaagde gebroeders T.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2