BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitsohland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. minste stoornis of onrust verwekt. Het volk is zoo kalm als het ooit geweest is. Men maakt eene omwenteling te Parijs voor een denkbeelddat in staat is de verbeelding te ontvlammenvoor de vrijheid zooals in 1830 voor het algemeen stemrechtzooals in 1848maar als men meent dat iemand zich zou laten doodschieten voor Boulanger, dan zou men zich deerlijk vergissen. Het nieuwe ontwerp, waarméde in Duitsch- land de dagbladpers aan banden gelegd moet worden, vindt ernstige tegenkanting van de zijde der rechtsgeleerde commissie van" den bondsraad. Verschillende gedelegeerden verzochten hun ne regeeringen nieuwe instruction zoo dat men groote wijzigingen in het wetsont werp verwacht, dat dan ook niet vóór Pa- schen in den rijksdag behandeld zal kunnen worden. IPet Hongaarsche kabinet heeft nu eindelijk de reeds zoolang geleden aangekondigde ver anderingen ondergaan. Tot minister van justitie is benoemd Szilagyi van handel Szapary, van financien Von Weckerie en van binnenlandsche zaken Barossterwijl Tisza geen portefeuille voertmaar als premier de leiding van "lie politiek in handen neemt, naar men zegt besloten zich door geen oppositie-mannen te doen afschrikken, waar hij 't belang van 't land beoogt. Het schijnt dat de Italiaansche regeering païtij zal trekken van den dood van den negus van Abessinié om Italié's invloed te verzekeren aan de R,oöde zee. De premier Crispi hc'jft duidelijk doen uitkomen in den senaat cL*A de hanrer en het land (lees de ministerraad) er tegen zijn om Massowah op te geven, en verzocht, dat men hem stil letjes zijr^gang zou laten gaan. In den ministerraad schijnt echter groote verdeeldheid te heerschen over de wijze, waarop Italië in Abcssinie zal optreden. Crispi is voor een krachtdadig optreden, waartegen de minister van financien zich verzetmet het oog op de kosten. Werkeloos kan Italië niet blijven, daar dan de positie te Massowah onhoudbaar wordtomdat als dan nimmer een vredestand intreedt en wil Italië Menelik den vorst haar goedge zind, op den troon verheffen, dan dient een goed gewapend leger uitgezonden om eerst de Derwichcs en ook den pretendent Debeb te verslaan. Ook omtrent dit punt is in den ministerraad onder presidium van den koning geene over eenstemming getroffen. Uit Bucharest wordt gemeld dat behalve de minister crisis ook de ontbinding der kamer te wachten is. De koning wenscht Rosetti tot minister-president te benoemen en deze eischt ontbinding. De minister van oorlog generaal Mano werd door de crisis verhinderd zijn belangrijk wetsontwerp verder toe te lichten. Hij vórderde 15 millioen voor versterking der vestingen en dit wel als eerste termijn van een bedrag van 100 millioen, te ver werken in vier jaar. De commissie uit de kamer, die van dezen minister de geheime gronden vernam, waarop zijn eisch berustte, was eenparig van oordeel, dat deze wij zi gingingen in drie jaar tijds afgewerkt dienden te worden. Het stoomschip „Noordland" van de Red Star Line, van Antwerpen naar New York op reis, is te Southampton binnengeloopen, na te 8 uur 's namiddags in aanvaring te zijn ge weest met de goelet „Carrie Dingle", te huis behoorende te Liverpool. De „Noordland" bekwam belangrijke averij, en de „Carrie Dingle" is gezonken, doch hare bemanning werd gered. BRUSSEL, 9 April. Tot dusver heeft de Fransche regeering geen verzoek om uitwij zing van Boulanger tot het Belgische gou vernement gericht, noch eenige andere me- dedeeling betreffende dien persoon. Het Bel gische gouvernement zelf heeft nog geen be sluit omtrent eene eventueele uitzetting ge- nomen doch het heeft aan Boulanger doen weten, dat indien hij wenscht te kunnen re kenen op de sympathie, welke B lgie altijd aan politieke uitgewekenen heeft verleend, hij deze sympathie moet mogelijk maken door zich te onthouden van zoodanige han delingen, welke onvermijdelijk het Belgische gouvernement zouden noodzaken, uit eigen beweging, en zonder éénige mededeeling uit Parijs af te wachten, de uitwijzing te doen plaa's hebben. Maandag is in den senaat het besluit van den president der republiek, waarbij dit li chaam geroepen wordt te fungeeren als hof van justitie, in beraadslaging gekomen. De heer Buffet tiachtte uiteen te zetten, dat het hof van justitie niet kan samengesteld worden, zoolang de kamer van afgevaardigden de wet, regelende den gang van zaken voor het hof van justitie, niet heeft aangenomen. Een voorstel in dien zin werd door hem gedaan, maar de senaat heeft het met 177 stemmen te gen 72 terzijde gesteld door het aannemen der prealabele quaestie. De zitting is daarna op geheven. Gedurende de stemming heerschte er een geweldig rumoer. Men gelooft dat het hof van justitie te Versailles zal zetelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene geheele lijst saamgesteld van pre fecten en onder - prefecten, die vervangen zullen worden wegens boulangistische uitingen. De Presse bevat een artikel, in den vorm van brieven, geteekend door Laguerre, vol beleedigingen tegen Quesnay de Beaure- paire, den nieuwen procureur generaal. Dien tengevolge heeft laatstgenoemde bij den deken van de orde der advocaten een klacht tegen Laguerre ingediend, wegens beleediging van het parket. Naquet heeft zich onmiddellijk na de uitspraak van de rechtbank Zaterdag naar den senaat begeven en des avonds heeft hij een boulangistisch banket gepresideerd, waar hij een voorlezing heeft gedaan van een rede voering, welke Boulanger zou uitgesproken hebben, wanneer hij in Frankrijk ware ge weest. Boulanger herinnert daarin aan het blijk van vertrouwen, hem gegeven door de Parij- sche bevolking tijdens de verkiezing van 27 Januari. Hij valt het parlementarisme aan, en protesteert tegen de beschuldiging dat hij de dictatuur op het oog zou hebben. De eenheid van alle Franschen zal de republiek plaatsen op een grondslag van graniet. Op den dag, dat de nationale partij overwint, zal zij de afschaffing vragen van de verbannings- wet en eene algemeene amnestie uitvaar digen. Hij protesteert ten slotte tegen de rol, die men Antoine laat spelen. De voorzitter van den senaat heeft een brief ontvangen van den senator Montesquiou- Fezenzac, waarin hij schrijft dat het proces, dat thans in den senaat als hof van justitie behandeld zal worden, minder gericht is te gen een man, wiens aanhanger hij trouwens niet is, dan tegen het algemeen stemrecht. Hij, de gekozene van het beperkte stem recht, de eerbiedige dienaar der justitie in zijne gewone vormen, de eenige welke hij erkent als justitie; hij, de onverbiddelijke tegenstan der van eiken revolutionairen maatregel, zal geen zitting gaan nemen in het hof van justitie. Zijn geweten verbiedt het hem Een 2000 personen woonden te Cau- debec eene conférence van Laguerre bij. Hij werd zeer toegejuicht. De boulangisten be gaven zich vervolgens naar Rouaan, waar luidruchtige demonstratien en eene groote opschudding plaats hadden. Er is nog geen verandering gekomen in de werkstaking der arbeiders in de haven van Marseille. Zij hebben zich tot den ge meenteraad gewend met verzoek om onder steuning. Doch de raad heeft, op voorstel van den maire, daarop afwijzend beslist. De raad, zoo adviseerde de maire, mag het geld van alle belastingschuldigen niet aanwenden tot het steunen van zekere klasse van werk lieden, die zeer ten nadeele der belangen van de stad, in oneenigheid geraakt zijn met hunne patroons. PARIJS, 9 April. Men hoort nu weder spreken over de vlucht van de leiders der patriottenliga, Laguerre, Laisant en Naquet, naar Belgie, zonder dat men de reden daar van begrijpt, daar zij door de correctioneele rechtbank werden vrijgesproken. Dat Bou langer zich buiten bereik der Fransche re geering zocht te stellen, daar eene arrestatie zij het voor preventief arrest, zijner partij het hoofd zou ontnemen, kan men zich ver klaren doch dat de mindere aanvoerders duchten als martelaars vervolgd te worden, acht men onverklaarbaar. Het schijnt den Boulangisten ter oore ge komen te zijn, dat allen als medeplichtigen voor den senaat gedaagd zouden worden en het blijkt al meer en meer, dat in den se naat de regeeringspartij de overhand heeft nü de regeering zich verzekerd heeft van de hulp van een belangrijk deel van het linker centrum. De veroordeeling der boulangisten staat vrij vast. PARIJS, 9 April. De kamer van afgevaar digden heeft het wetsontwerp betreffende de procedure van den senaat als hof van justitie spoedvereischend verklaard. Na eene wijle beraadslagens werd de vraag in stemming gebracht, of de algemeene discussie gesloten zal worden. Hierbij had een geweldig ru moer plaats, te midden waarvan men de kre ten „Het is schande Leve de commune!" onderscheidde. Met 253 stemmen tegen 242 werd' beslist dat de algemeene beraadslaging geëindigd zou zijn. Andrieux verklaarde dat hij de eer van zijnen naam ni.et aan dit vo tum wilde verbinden. Met 321 stemmen tegen 222 besloot nu de kamer tot behandeling der afzonderlijke artikelen over te gaan. Art. 1 werd hierna aangenomen met 315 stemmen tegen 194. Artt. 2 tot 5 werden zonder debat goedgekeurd. Artt. 5 en 6 werden met 315 tegen 192 stemmen aange nomen. Een amendement van Leroy, voor stellende dat één of meer rechterlijke ambte naren, door de commissie aan te wijzen, met de instructie zouden worden belast, werd met 304 tegen 197 stemmen verworpen. Na achtereenvolgende goedkeuring van al de artikelen werd het geheel ontwerp met 318 tegen 205 stemmen aangenomen. De zitting werd om tien uur opgeheven. Men gelooft dat de kamer Donderdag zal uiteen gaan. De Times meldt uit Zanzibar, dat de sultan ongesteld is en zich in zijn landhuis terug getrokken heeft. Zijn afkeer van Europeanen moet fanatiek geworden zijn. Hij wordt hoe langer hoe meer impopulair onder alle volks klassen. Zijn garnizoen te Lindi is in opstand gekomen wegens wanbetaling en naar Zanzibar scheep gegaan, maar onderweg door het Duit- sche admiraalschip aangehouden en terugge bracht. De Standard verneemt uit Shanghai dat Wuk Wank Pen, vroeger attaché te Washing ton, eene memorie opstelde voor deChineesche regeering, waarin hij de uitzetting bepleit van van alle Amerikanen uit den Chineeschen staatsdienst, als weerwraak over Amerika's onvriendelijke bejegening der Chineezen.Wuk Wang Pen besluit, zijn rapport met minach tende opmerkingen over de Amerikaansche marine, wier toestand zijns inziens eenen oor log tegen China zou uitsluiten. BERLIJN9 April. De Reichanzeiger maakt een regeeringsbesluit bekend, waarbij de minster van oorloggeneraal Bronsard von Schellendorffop verzoek, is ontslagen en generaal Verdy Duvernois in zijne plaats is benoemd. De nieuwe-minister was onder den vroege- ren minister Kamecke reeds director van het algemeene oorlogsdepartement, later com- mandeerend generaal in de gewichtige grens vestingen Königsberg en Strassburg. Hij wordt voor eenen der bekwaamste hoofdoffi cieren gehouden. De vorige minister, Bron- sart von Schellendorf, moet in den laatsten tijd, naar het gerucht wil, niet altoos met het hoofd van den generalen staf, graaf Waldersee, op alle punten van militair beleid eensgezind zijn geweest. De republikeinsche en socialistische afge vaardigde Costa, die vervolgd werd wegens verzet tegen en beleediging van de openbare macht b'i de manifestatie ter eere van Ober- dank op 20 December 11., is door de recht bank veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren en eene boete van 100 lire. In het Vatikaan is de beslissing geval len over de te benoemen kardinalen. Behalve drie Fransche kardinalen, zullen den kardi naalshoed ontvangen de bisschop van Meche- len, van Salzburg, van Breslau of Keulen en een Spaansche bisschop. Voor het eerst zul len de vreemde kardinalen na deze benoe mingen de meerderheid hebben in het hooge college boven de geboren italianen. De nieuw benoemde Russische bisschoppen zullen ge- preconiseerd worden in het consistorie, dat begin Mei bijeenkomt. Naar men uit Petersburg verneemt, is de burgemeester van Riga, Von Oettingen, als zoodanig wegens zijne Dnitsche afkomst en gezindheid ontslagen. De Russische regeering schijnt besloten de gewelddadige russificatie der Oostzee-provincien door te zetten. Al de gebedenboeken der kasernen van Czenstokau en van Plotkow te Warschau zijn in beslag genomen, wijl gebleken is, dat daar_ in nihilistische geschriften bijgebonden waren De Times ontvangt uit Philadelphia be richt, dat het grootste gedeelte der stad Savannah door eenen brand verwoest is. De schade word geschat op D/2 millioen dollars. Het rapport over den toestand van den landbouw in de Vereenigde Staten behelst, dat in de vorige week de wintertarwe door overvloedige regens veel vooruitgegaan is en eenen uitmuntenden oogst verwachten doet in de staten MinesotaDakota, noordelijk Jowa en Nebraska. In Indiana, Missouri en Illinois is het koren reeds 6 duim lang. De prairiebrand, die reeds een week lang in Dakota woedt, neemt ontzettende af metingen aan en tast nu ook de weiden in Minnesota aan. Vijf steden en vele dorpen zijn van levens middelen ontbloot en liggen hulpeloos in de vuurzee. Duizenden stuks vee zijn verbrand en ge stikt. De schade bedraagd millioenen. WAALWIJK 10 April 1889. Openbare vergadering van den gemeente raad Woensdag 10 April n/m 6V2 ure. Aan de orde 1. Punt 7 der vorige vergadering, zijnde besluit tot vervolging van den gewezen markt meester of zijne borgen, wegens achterstal lige pacht over 1388. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding kohier hoofdelijken om slag en benoeming eener commissie van on derzoek. 4. Besluiten af- en overschrijving. 5. Advies van B. en W. in zake adres Bogaerts. Donderdag 25 April, voorm. 9-12 en des nam. van 2-4 uur, zal ter secretarie alhier gelegenheid worden gegeven tot het aanvra gen van jacht- en vischakten, of kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij voor het dienstjaar 1889/90. Donderdag 11 April, PAARDENMARKT alhier. Voorloopig bij wijze van proef worden in onze provincie eenige remonte-markten gehouden tot het aankoopen van voor den krijgsdienst geschikte paarden. In verband met een voorstel omtrent deze aangelegen heid door den voorzitter der remonte-com missie voor de bereden artillerie aan den minister van oorlog ingediend, zijn voor be doelde markten aangewezen de gemeenten Meeuwen, Waspik en Zevenbergen. In eerstgenoemde plaats, waar gisteren de monstering heeft plaats gehad, zijn vijf paar den aangekocht door de commissie, die heden te Waspik werkt en vervolgens naar Zeven bergen gaat. Gisteren namiddag sloeg een paard gespannen voor een camion van Van Gend Loosin de Groote Straat alhier op hol, met het ongelukkig gevolg dat de besteller H. Verhoeven van den bok viel en terecht kwam onder de wielen die hem' over de beide beenen gingen. De man werd spoedig opgenomen en huiswaarts gebrachtwaar bleek dat hij er betrekkelijk goed was afge komen, daar er niets schijnt gebroken te zijn. Onder het opschrift: „Invoer van Hol- landsch vee" bevat de Times het volgende bericht Er is een groote drang uitgeoefend op het Landbouw-departement van den Privy Coun cil, met betrekking tot het besluit, krachtens hetwelk Hollandsch vee levend hier te lande ontscheept zou mogen worden na den len Juni a. s. Behalve de gedane vragen in het huis der gemeenten is er eene briefwisse ling gevoerd tusschen genoemd departement en majoor Cragie, secretaris der centrale kamer van landbouw. Men verneemt (It is understood) dat heden (Maandagavond) in het huis der gemeenten zal worden aange kondigd dat het besluit is herroepen. Dit laatste, zegt de N. R. Ct. blijkt onjuist te zijn. De correspondent van dat blad seint, in overeenstemming met een Reu- tertelegram: Uit het door den minister Smith heden avond in het lagerhuis gegeven'antwoord, blijkt dat de beweging onder de Engelsche landbouwers tegen den invoer van het Hol- landsche vee, de regeering heeft doen wan kelen in haar besluit. Zij heeft dit echter nog niet ingetrokken, maar besloten opnieuw een buitengewoon onderzoek te doen instel len naar den Nederlandschen veestapel, waar mede net koninklijk landbouwkundig genoot schap alhier belast wordt. Dit zal een des kundige naar Nederland zenden, wien de regeering eenen adjunct zal toevoegen. De Nederlandsche regeering wordt hiervan in kennis gesteld en hare medewerking wordt ingeroepen. Het bedoelde Reuter-telegram luidt als volgt In het lagerhuis verklaarde de heer Smith, dat de regeering alle vertrouwen heeft, dat de bepalingen tot het tegengaan van het in voeren van ziek vee uit Duitschland in Ne derland toereikend zijn en Engeland genoeg zaam beveiligen. Daar er echter onder den landbouwenden stand in Engeland groote bezorgdheid dienaangaande schijnt te be staan, zoo wil de regeering de landbouwver- eeniging voorstellen personen naar Neder land te zenden, om zich te overtuigen van het in acht nemen dier bepalingen. Indien de landbouwvereeniging hiermede genoegen neemt, dan zal de regeering, zoo noodig, een verzoek aan de Nederlandsche regee ring richten. Zeker is het intusschen dat in Engeland de uiterste pogingen worden aangewend oin den vrijen invoer te beletten. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op achterstaande advertentie van den tandarts Van den Bergh, die morgen Donderdag 11 dezer hier zal vertoeven, in plaats van verleden week, toen hij verhin derd was te komen. Sedert eenige dagen is in de Lang straat, eenige handel in leverantiehooi ge komen, dat echter niet voor de persen be stemd is, maar als los wordt ingescheept. Het deed f 19 per 500 kg. af, dat is f 2 min der dan voor de beste qualiteit geruimen tijd besteedt werd. Naar mindere qualiteit of schraal hooi is hoegenaamd geen vraag. Stroo zonder handel. In weikoeien, zoowel guste als kalfdragende blijft de handel voortdurend zeer geanimeerd, waardoor de prijzen nog steeds stijgen en thans van f 120 tot 1175 beloopen. Ook in twee- cn driejarige paarden blijft veel omzet bestaan zij worden voor f 200 tot 300 aan gekocht en meerendeels dadelijk getuigd en gedresseerd. De handel in aardappelen in de Boven- langstraat is tegenwoordig vrij levendig, vooral in poters, die bij voorkeur uit deze streek

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2