BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. eerste oogenblik af, dat des Degus' dood be kend werd, vóór een bezetting van genoemde punten maar hij heeft besloten een minis terieele crisis te vermijden hoewel hij over tuigd is dat men binnen enkele maanden zal erkennen dat hij gelijk heeft gehad en zijn collega's geen politiek doorzicht hebben gehad. Zoo zal men dus naar alle waarschijnlijk heid alles tot den aanstaanden winter laten rusten en dit besluit geeft een aantal bladen aanleiding tot ergernis tegen de onwillige collega's van Crispi, die het visschen in troe bel water verhinderenhoewel toch iedereen weetdat bij zulk een vischpartijtje nog wel eens aardig voordeel te behalen is. Rusland schijnt inderdaad op het Balkan - schiereiland meer en meer terrein te win nen. In Rumenie is dit 't best merkbaar en tegenover de voorvallen in dit land zal het czarenrijk een afwachtende houding aan nemen. De voorstanders van de vorige regee ring hebben een constitutioneele club ge vormd >vaartpe reeds 61 afgevaardigden zijn toegetreden en waarvan het doel is voortzetting van hei vroegere regeerings-pro- gramma. De oud-premier Bratiano, dien de kamer in staat van beschuldiging heeft gesteld, is ge kozen tot lid der kamer te Campelungwat nog wei eens een of ander incident zou kun nen veroorzaken. Ook in Serviö maakt de Russische politiek vorderingen. De terugkeer van den ex-metro- politaan Michel is zeker en misschien gaat daarmee samen de nietigverklaring vanMilans echtscheiding. De verheffing van het Russische resident schap tot een gezantschap is nu een feit. De gevolmachtigde minister Persiani heeft plechtig zijn geloofsbrieven als gezant over gereikt en noemde de rangsverhooging een bewijs van sympathie van den czaar tegen over den koning en het regentschap. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds mede deelden heeft de aantredingsrede van den nieuwen president der Vereenigde Staten in Europa lang geen geruststellenden indruk gemaaktmaar uit nadere beschouwingen blijkt, dat men in de Oude Wereld aan deze redevoering te veel gewicht heeft gehecht. Zij is geen officieel document, geen bood schap, zij wordt gelezen en bestaat dan officieel niet meer, waardoor zij een indivi dueel, geen officieel karakter draagt. Men moet het dus niet zoo nauw nemen met Harrisons toespelingen en de onafhankelijke positie van Amerika en de betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden de Ameri- kaansche pers heeft er zelf ook geen com mentaren op geleverd. LePatriote meldt, dat een groot schip op de reis van Christiania naar New-York schipbreuk heeft geleden en door eene stoom boot van de „Red Line Star" in volle zee verlaten is gevonden. Het schip was van Christiania met meer dan 600 passagiers en eene bemanning van 54 koppen vertrokken. Het had geene enkele reddingssloep meer bij zieh. Men hoopt dat de passagiers en de bemanning gered zullen zijn. Verdere bijzon derheden ontbreken. Er hadden Zondag verscheidene verkie zingen voor de arrondissementsraden plaats. Te Charenton verkreeg Boulanger 1748 stem men de andere candidaten hadden er slechts 1585. Te Vigan, departement Gard, bekwam Boulanger 400 stemmen. In het kanton Sainte Foix, departement Girondewerden 1203 stemmen uitgebracht op Smeden op portunist, en 1239 op Boulanger. Het dossier bevattende de documenten welke moeten bewijzen dat Boulanger zich schuldig gemaakt heeft aan een aanslag op de veiligheid van den staat, telt, volgens het „Petit Journal," 10320 stukken. De rechts vervolging tegen den generaal moet gegrond zijn op drie voorname punten 1. omkooping van officieren en soldaten voor hetverleenen van hulp bij zekere gebeurtenissen 2o. de geldelijke opcratión van Boulanger ten tijde dat hij minister van oorlog was en 8e de houding van generaal Boulanger in een ver gadering daags voor de verkiezing van presi dent Carnotin welke vergadering Cle- menceau Lockroy, en Granet tegenwoordig waren. Aan een banket te Versailles heeft Laguerre een redevoering voorgelezen van Boulangerwelke dezewanneer hij in 't land geweest ware zelf uitgesproken zou hebben. In deze rede wordt een historisch, politiek en dogmatisch overzicht gegeven. De scheiding van het banket heeft zich gekenmerkt door verschillende rumoerige incidenten. Men heeft herhaaldelijk „Leve Boulanger!" geroepen terwijl ook uitjouwin- gen plaats vonden. Van de personen die „leve Boulanger geroepen hebben, zijn ver scheidene gearresteerd, Laguerre, Le Herissé, Robert Mitchel en Cagnardpresident van het comité tot bevordering der grondwets herziening, in het 15e arrondissement, waren in een landauer gezeten. De hoofdcommis saris van politie, die „leve Boulangerhad hooren roepen, plaatste zich voor de paarden en gaf bevej dat het rijtuig terugkeeren zou. De koetsi'- 'qrzaamde niet aan dit bevel, waarna <.f' iVnissaris de agenten waar schuwde,^ - gemeentehuis een aan tal agentefi. Aet gev^S Myhetten de menig te tegenhielden enijV^ ,..e:uig omsingelden. Dit werd naar de «benplaats van het ge meentehuis geleid, waar de heeren, die er in gezeten waren ondervraagd werden. Zij verklaarden niet geroepen te hebben „leve Boulanger maar al hadden zij dit gedaan, dan zou dit nog geen reden zijn,hen te ar resteeren. Bovendien waren zij afgevaardig den, zoodat zij verlangden onmiddellijk vrij gelaten te worden. Na het opmaken van een proces-verbaal tegen de heeren afge vaardigden, werd het hek van de binnenplaats weder geopend en konden zij naar Parijs terugkeeren. Zaterdag heeft de begrafenis van Che- vreul met groote plechtigheid plaats gehad. De president der republiek liet zich verte genwoordigen maar de ministers Tirard Spuller en Meline woonden haar persoon lijk bij. De vereeniging der rechterzijde uit de kamer heeft geprotesteerd tegen de samen stelling van den senaat als hooggerechtshof. De verhooging der rechten op rogge en roggemeel zal binnen eenige dagen in wer king treden. Een ontslagen bediende van een Parij- sche firma heeft, om zich te wreken op zijn gewezen patroons, aan het kantoor voor in voerrechten te New-York bericht dat de firma gewoon is kanten stoffen en schilde rijen, welke zij aan verscheidene rijke Ame- rikaansche klanten leverthet land binnen te smokkelen zonder rechten te betalen. De ontdoken invoerrechten welke 250,000 dol lars moeten bedragen werden echter wel den klanten in rekening gebracht. Er zijn, ingevolge deze aanklacht, te New- York een aantal goederen in beslag genomen. In Ierland gaat het uitzettingswerk geregeld zijn gang en niet zelden gebeurt het,"dat groote tegenstand wordt geboden. Bij Falcar- ragh werden de autoriteiten op een steenen regen onthaald en ook wierp men uit de bovenverdiepingen kokend water op de politie. Op een boerderij werd door 60 politieman nen een aanval gedaan, die dan ook elf vrouwen en een man arresteerden. William O'Brien is van Tralee naar de ge vangenis te Gulway vervoerd. Bij deze gele genheid moest de politie zich tegen de menigte van den sabel bedienen. De Pruissische regeering schijnt zich te willen wreken over de nederlaag, welke die van het keizerrij c heeft geleden bij de be slaglegging op en het verbod tot uitgifte van de Volkszeitung. Het parket heeft op hoog bevel last gekregen een instructie te openen tegen de Vokszeitung wegens majesteitschennis in haar artikel op den verjaardag van den dood van keizer Wilhelm. De progressistische partij zal bij den riks- dag een voorstel indienen tot toekenning van schadeloosstelling door den staat aan die bladen, die op onwettige wijze geconfisqueerd of verboden zijn. Men kan zich het lot van dit voorstel wel denken, doch het doel er van is eigenlijk om dit geval met de Volkszeitung in het openbaar besproken te zien. De „Lubeck," die te Sydney is aange komen, had aan boord 3 officiereu en 30 man van de „Adler,'" alsook de overgebleven offi eieren van de „Eiber." Een wacht van honderd man is te Apia gebleven. De »Nepsic" is vlot gebracht. Het aantal dooden bedraagt 143. Een wijngardenier te Szill in Hongarije, had ontdekt dat uit den kelder, waar de druiven worden uitgeperst en de wijn be waard wordt, voortdurend van dat edele vocht werd gestolen. Om de dieven op het spoor te komen, verborg hij zich in dien kel der. Weldra kwamen zes vagebonden, die er duchtig op los dronken en toen aanstalten maakten om een geheel vat wijn mede te nemen. De wijngaardenier, die tot nog toe geen teeken van leven had gegeven, kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn, toen de roovers er ook over spraken om al den voorhanden wijn te doen wegloopen, en hij smeekte de kerels zich tevreden te stellen met hetgeen zij reeds hadden geroofd. Een paar slagen met een knuppel waren het eenige antwoord. De boeven namen daarna het vreeselijk besluit het slachcoffer in de wijnpers te leg gen en te verpletteren; dit geschiedde wer kelijk. de ongelukkige werd dood geperst, zoodat zijn bloed met stroomen vloeide Een tabaks-smokkelaar, die den kelder open zag staan en binnenging, werd door de vreese- lijkste bedreigingen gedwongen van dat bloed te drinken. De wilde beesten in menschen- gedaante bedronken zich vervolgens en ver gaten den smokkelaar, die naar buiten sloop, de deuren van het lokaal goed sloot en naar het dorp snelde om het ontzettend misdrijf bekend te maken. De moordenaars werden smoordronken in den kelder gevonden en ge- ketend naar de gevangenis overgebracht. In de administratie der stedelijke belas tingen te Rome is een tekort van een mil- lioen lire ontdekt. De kassier der firma Trezza, die de belastingen gepacht had, is er van door gegaan. In de wijk Trastevere, te Rome, heb ben ongeregeldheden plaats gehad. Honder den werklieden, die geen werk hadden, lie pen de straten door om hunne makkers, die wel werkten, over te halen het werk te sta ken. Na de tusschenkomst der politie ging de menigte uiteen. Voorzichtigheidshalve werden de bruggen over de Tiber, die naar het centrum der stad voeren, door militairen bezet. In Rome werd in den laatsten tijd ver bazend'veel alcohol gesmokkeld. Men heeft na lang vergeefs gezocht te hebben, de han dige smokkelaars ontdekt. Het waren de koetsiers van den koning. Men liet steeds de rijtuigen, waarmede de paarden uit de koninklijke stallen afgereden werden, ongehinderd passeeren. Daarvan maakten de koetsiers gebruik, om elk rijtuig met vaten alcohol te vullen, en zoodoende de invoerrechten te ontduiken. Het schijnt, dat een geslepen douanier argwaan kreeg en de hofkoetsen onderzocht, waardoor het bedrog uitkwam, Uit Konstantinopel wordt geseind dat af gevaardigden der Cretenseis zich bij den grootvizier ernstig beklaagd hebben over de dagelijks voorkomende moorden en over de werkeloosheid der politie. Zij verlangen het terugroepen van den gouverneur, en verkla ren, dat, zoo de Porte onverschillig blijft, de bevolking zichzelve zal helpen. Het officieele blad maakt het Fransche rapport openbaar over de bekende Aschinoff- quaestie, alsmede een bericht van den Rus- sischen consul Iwanoff over deze zaak, waarin aangehaald worden de verklaringen van den Franschen admiraal Olry en van kapitein Veron, alsmede die van den priester Paissi en Aschinoff, welke laatsten beweren dat het bombardement onverwacht is geschied, en dat het door de Russen bezette gebied geen eigendom der Franschen was. Aschinoff ver zekert ook, dat de Franschen hem 45000 roe bel ontstolen hebben. Het rapport voegt er bij, dat sommigen de houding van Aschinoff prezen, terwijl an deren die laakten. De Russissche industrie gaat jaar op jaar niet reuzenschreden vooruit. Zooals men weet is het streven der Russische regeering om in alle deele van 't buitenland onafhankelijk te worden. Productie van grondstoffen, zoo wel als de verwerking daarvan, wordt krach tig bevorderd door hooge invoerrechten. Waarschijnlijk zal het niet lang meer duren of Rusland is geheel onafhankelijk van Ame rika in zake ruwe katoen. In 1884 verschafte Komaroff, gouverneur van Turkestan, aan de bewoners van Tash- kend Amerikaansch katoenzaad, hij moedigde den verbouw aan, met het verrassende re sultaat, dat reeds in 1886 de Aziatische pro vinciën 50,000 balen katoen van 100 KG. naar Europeesch Rusland konden exportee ren. In 1887 was dit reeds gestegen tot 200,()00 en in 1888 tot 520,000 balen. Daarvan kwamen 120,000 balen uit Bok hara, en 57,000 uit Kwiwi, 180,000 uit Thas- kend, 81,000 uit Erivan en de rest uit Perzie. Met zulke cijfers voor oogen begint men te begrijpenwaartoe de Transcaspische spoorweg nog kan leiden. Uit St. Petersburg verneemt de Daily Chronicle, dat 10 millioen rb. besteed zullen worden aan den aanleg van een havendam te Libau na welks voltooiing het mogelijk zal zijn 's winters goederen van St. Peters- hnrg te Libau te verschepen. Uit St. Petersburg verneemt de Daily News, dat een groot smaldeel, met den groot vorst Georg aan boord, naar Brest of Havre zal vertrekken, met het oog op de Parijsche tentoonstelling. Het smaldeel bezoekt eerst de Duitsche, Deensche, Zweedsche en Brit- sche wateren later ook de Spaansche. WAALWIJK 17 April 1889. De oeteningen der d.d. schutterij alhier zullen, ingevolge oproeping van den kapitein- kommandant, dit jaar gehouden worden op 6 Mei en 20 Mei, 3 Juni en 17 Juni, 1 Juli en 22 Juli, 5 Augustus en 19 Augustus, 2 September en 16 September. Nalatigheid zal gestraft worden volgens de wet. Naar wij vernemen is door den kom mandant der d.d. schutterij alhier bij dag order aan de compagnie bekend gemaakt, dat de schutters zich voortaan, ingevolge de wet, op het eerste gerucht van brand naar de loopplaats (de markt) hebben te begeven en dat het alarm niet meer door de tam boers der schutterij wordt geslagen. Deze kennisgeving schijnt een gevolg te zijn van de herhaalde weigering van den burgemeester van Waalwijk, om aan den tamboer der schutterij het salaris van één grilden te doen uitbetalen dezen bij ge meen overleg tusschen burgemeester en wet houders en den kommandant sinds jaren toegekend. Naar wij vernemen zal de liedertafel „Oefening en Vermaak", alhier, Zondag 28 April haar laatste concert van het seizoen geven. Bij die gelegenheid zal zij o. m. zingen, zes „A11 Niederl&ndische" liederen, gedicht van Valerius, dateerende van 1624, muziek van Kremser. Wij vertrouwen dat de aankondiging van deze fijne liederen, velen zal animeeren het concert bij te wonen. Gisteren had in de zaal van „Musis Sacrum" de eerste jaarlijksche vergadering plaats van onderwijzers in het arrondisse ment Waalwijk. De heeren Goossens, Mol en Willemse leidden achtereenvolgens de vol gende punten in „kolonisatie „de voor- deelen van het spreekonderwijs „waaraan is het toe te schrijven, dat zoovele candida ten voor de hoofdonderwijzersacte worden afgewezen De vergadering was druk be zocht. - De miliciens-verlofgangers zullen dit iaar onder de wapens moeten komen tot bij woning der manoeuvres Lichting 1886, het 2de, 3de en 6de reg. infanterie van 12 Augustus tot 14 September. Lichtingen 1885, 1886, 1887, 1888, gre nadiers en jagers en de 5 overige reg. inf. gedurende 13 dagen op nader te bepalen tijdstippen in OctoberNovember of De cember. Lichting 1886, 3de reg. veld-art. van 20 Augustus tot 21 September. Lichting 1887, 3de reg. vest,-art. 1ste en 8ste comp. van 6 Mei tot 8 Juni, 6de en 7de comp. van 3 Juni tot 6 Juli, 2de en 4de comp. van 8 Juli tot 10 Augustus 9de en 10de comp. van 29 Juli tot 31 Augustus, 3de en 5de comp. van 16 September tot 19 Oc tober. Genie-troepen, lichting 1886 van 6 Augus tus tot 7 September, 1887 van L Juli tot 3 Augustus, vesting-telegrafisten 1887 van 15 Juli tot 25 Juli. 3de comp. hospitaalsoldaten van 12 Au gustus tot 14 September. —Hooi zonder handel. Stroo f 12 a 13 per 500 Kg. Kalfkoeien meer willig en door Belgische kooplieden naar qualiteit voor f 175 a 240 gekocht. Weikoeien, zoo guste als kalf- dragende, voortdurend zeer gezocht en gelden van f 125 tot 160. Met het inscharen van jong vee is men dagelijks reeds bezig, melkvee en kalfkoeien staan nog in de stallen. Vette koeien zeer gezocht en gelden naar qualiteit 60 a 70 ct. per Kg. Biggen f 1.50 a 1.75 per week. Eenige gemeente- en waterschapsbe sturen in het noord-oostelijk gedeelte dezer provincie, hebben bij een breedvoerig adres hunne bezwaren aan Ged. Staten kenbaar gemaakt tegen de verhooging van de dijken langs de rivier de Dieze, welke dijken be stemd zijn, om bij wijze van overlaat het water van de Beersche Maas naar den Baard- wijkschen overlaat af te voeren. Met het oog op de geringe gelegenheid, die thans tot waterafvoer nog overblijft, den ken de adressanten met huivering aan de vreeselijke gevolgen, die bij dijkbreuken of bij belangrijke overstrooming der Beersche Maas kunnen ontstaan. Zij dringen er derhalve op aan, dat maat regelen worden genomen tot verlaging van de Diezedijken en tot wegruiming zoo moge lijke van alle belemmeringen, die een gere- gelden afvoer van het water in den weg staan. Aan het Handelsblad wordt uit Eind hoven van 14 April gemeld Nadat gisteren alles rustig was gebleven, kwam gisteren avond te 9 uren ongeveer eene bende werkstakers uit Gestel, waarbij zich een troep andere werklieden, die met de werk staking niets te maken hadden, had aange sloten. Klaarblijkelijk waren zij opgehitst. Te Gestel hadden zij bij eenige ingezetenen de ruiten verbrijzeld en kwamen waarschijnlijk met hetzelfde doel naar hier. De politie was echter van hun voornemen verwittigd en had de straten, die toegang verschaffen, afgeslo ten. Toen de bende na herhaalde aanmaning om rustig uiteen te gaan, toch bleef door dringen, was de politie genoodzaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Er werd eene charge gemaakt, die ten gevolge had, dat de hoop uiteen werd gedreven. Verschillende personen ontvingen letsel of verwonding; een kind, hetwelk waarschijnlijk tusschen het ge drang was geraakt, ontving mede een sabel houw, waardoor het ernstig gekwetst werd. De werkstakers zijn van plan te blijven volharden en hebben de meisjes gedreigd, haar van de fabriek te zullen halen, indien zij Maandag weer gaan werken voordat het loon weer op den ouden voet is gezet de vermindering van het loon komt voornamelijk

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2