el (ifllllllil) Hllll! LUIM STIKSTERS, Advertentiën. De voordeelige welig® g® molton iekeag, COR&ETTEN groote voorraad van gemaakte Handelsberichten. in kruidenierswaren en manufacturen, GOEDEREN: 89 gulden per WEEK. Wel lot regeling van hel lager onderwijs. AAN ZEER LAGE P R IJ Z E N, lliiil HIW11! tegen een VAST LOON van ten nadeele der doosjesvullers. Deze ontvangen voor eene plaat, dat is 200 doosjes, 6 cent, en nu slechts 5 cent voor de 206 doosjes, dit moet eene aanzienlijke vermindering van het weekloon voor hun zijn. De werkstakers hebben eenigen hunner naar Apeldoorn gezonden (na onderling het reis geld bij elkaar te hebben gebracht) om te on der; oeken hoe het daar gesteld is; daar kwamen zij tot de ontdekking, dat de werklieden voor het oude loon mogen doorwerken, terwijl zij hier verplicht zijn voor het verlaagde tarief te werken. Hierover waren zij het meest ver bitterd en dit moet dan ook de voornaamste reden der werkstaking zijn. In de villa van een der fabrikanten bleef geen enkele ruit heel, en ook bij anderen hebben zij deerlijk huisgehouden. De N. R. Ct. meldde Maandag De ongeregeldheden door de werkstakers der lucifers - fabriek te Eindhoven veroor zaakt, die Zaterdag zeer ernstig waren, duren voort. Heden hadden op verschillende plaat sen der stad samenscholingen plaats, met het doel ook anderen het werk te beletten. De maréchaussée moest met kracht tusschenbeide treden, waardoor enkelen uit het volk eenige wonden bekwamen. Een der opruiers werd dezen middag vanwege brutaal verzet, in hectenis genomen. Aan het N. v. d. D. werd Maandag geseind Heden te twee uren trokken de werksta kers naar de fabriek. Door de maréchaussées werd een charge gemaakt en de troep uiteen gedreven. De voornaamste belhamels zijn in verzekerde bewaring. De Bredasche harddraverij en renver* eeniging kan zeer zekc met voldoening neer zien op de ingekomen inschrijvingen, en de liefhebbers van sport niet minder. Tal van nieuwe paarden toch vinden wij vermeld, die nieuw leven in onze nationale races zullen brengen. Sedert Amsterdam, Gelderland en Breda zich alleen op de nationale courses hebben toegelegd, is een merkbare vooruit gang te bespeuren, en men moet zeggen dat deze vereenigingen woekeren met de beschei den middelen, waarover zij beschikken kunnen. Hoe gunstig het uitschrijven van den grooten Steeple Chase te Clingendaal gewerkt heeft, hebben wij verleden jaar reeds aangetoond, en hoe meer geld de Ned. Harddraverij- en Renvereeniging voor de nationale races dis ponibel stelt hoe beter, te meer daar in het buitenland het aantal der meetings zoo enorm is toegenomen, dat zelfs groote prijzen geen aantrekkingskracht meer bezitten om buiten landers de reis te doen ondernemen, tenzij hunne kans zeer groot is, hetgeen den ande ren mededingers dan weer aanleiding geeft zich terug te trekken. Breda opent nu op Paaschmaandag de reeks der hippische leesten, en gelijk het zich laat aanzien op waardige wijze. (Ned. Sport.) Een koopman te Groningen, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat zijn pakkelder in den afgeloopen nacht openge broken was, en dat daaruit kaas, noten, enz., vermist werden. Toen hij aangifte van een en ander bij de politie had gedaan, bleek het spoedig, dat niemand anders dan des koopmans broeder de inbraak gepleegd had. Eene geheele kaas werd nog in diens bezit gevonden. Te Emmerveen is een schaapherder, die aan den kant eener sloot eenige rust nam, in de sloot geraakt en in de modder omgekomen. Uit De Bildt wordt aan het H. D. ge meldVerleden Vrijdag avond zijn de reizi gers met den Centraalspoor van Utrecht naar Zwolle aan een groot gevaar ontkomen. Nabij het station de Bildt had een balda dige hand dwars over de rails van den spoor weg een stuk ijzer gelegd, van ongeveer anderhalve meter lengte. Gelukkig zag de wisselwachter Knoppers, die het licht ging ontsteken, het liggen en kon het nog tijdig verwijderen. Naar men verneemt, is de vermoedelijke dader bekend. Te Groesbeek is aangehouden een Bel gisch deserteur, die een 14jarig meisje uit Renkum geschaakt had. Hij wis voornemens zich naar Duitschland te begeven, en is na zijne aanhouding naar Arnhem vervoerd. De schuur van den landbouwer Mathis Eelen te Broek in Sittard, met het daarin geborgen graan en stroo, paardentuig en hoendervee, werd Vrijdag avond eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Door de groote spoorwegondernemingen in Frankrijk zijn gewijzigde bepalingen voor het vervoer van reizigers in het leven geroe pen, in verband met de te wachten drukte der aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. Naar wij vernemen, zullen nl. retourkaarten worden afgegeven tusschen alle stations en Parijs, een zeker aantal dagen geldig, welke geldigheid, tegen betaling van eene suppletie van ongeveer 10 pet. der vracht, verlengd kan worden. Mocht deze maatregel doel treffend zijn voor de ontwikkeling van het verkeer in het algemeendan bestaat het voornemen ook na de sluiting van de ten toonstelling deze bepaling te laten gelden. Verder hebben de spoorwegdirectien onderling besloten, abonnementskaarten verkrijgbaar te stellen tegen veel verminderde prijzen, welke voor reizen over het geheele spoorwegnet geldig zijn. Op den 18en April zal het 80 jaren geleden zijn dat het dorp Tilburg tot stad verheven werd. Het desbetreffende besluit van koning Lodewijk luidde „In acht genomen de belangrijkheid van het dorp Tilburg In acht nemende dat deszelfs bevolking meer dan 9000 zielen bedraagt en aan ge melde gemeente een bewijs onzer tevreden heid willende geven, Hebben wij besloten en besluiten Art. I. Het dorp Tilburg wordt tot eene stad verheven en zal dientengevolge onder de steden in het rijk gerangschikt worden. Tilburg, 16 April. De malaise, die schier algemeen den ambachtsman drukt, is hier gelukkig niet bekend. Metselaars en timmer lieden, met den aankleve van dien, hebben werk, en al zijn de verdiensten niet zoo hoog als elders, zonder werk is er niemand. Gelukkig verspreidt zich de pokziekte niet, maar blijft beperkt tot de eenmaal be smette huizen, waarvan sommige reeds twee maanden met de waarschuwing: „besmette lijke ziekte „pokken" prijken. Kaatsheuvel, 15 April Verleden Zaterdag namiddag sloegen plotseling de vlammen uit het rietendak eener groote boerenschuur,toe behoorende aan den landbouwer V. d. S. op de Rechtvaart alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat in minder dan een uur tijds het geheele gebouw m asch lag. Van hetgeen zich in de schuur bevond, kon niets gered worden. Men vermoedt, dat een paar kinderen uit de buurt, een van vier en een van zes jaren, die met lucifers zouden hebben gespeeld, aanleiding tot den brand hebben gegeven. Vrijhoeven Rappel, 15 April. Ofschoon de paarden uit deze streken minder geschikt schijnen te zijn voor het leger hier te lande, worden de boeren daardoor niet afgeschrikt, daar zij van hunne getuigde vier en vijfjarigen gewoonlijk op eene andere wijze weten af te komen. Voor Fransche en Duitsche rekening wordt menig paard aangekocht en ook aan particulieren wordt nu en dan nog al eens een exemplaar afgeleverd. De omzet was dan ook gedurende dit voorjaar zoo groot, dat, in afwijking van de oude gewoonte, in Maart en April reeds tweejarige paarden getuigd en gedresseerd moesten worden, waarmede men anders eerst in Juni na de Hollandsche paar denmarkten begon. 'sGrcvelduin-Capelle, 13 April. In de heden middag gehouden raadsvergadering was af wezig de heer Van den Hoek. Aan de orde was de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1889. De heer Hagoort was tegen de voor gestelde vermindering met 10 pCt., omdat daarvan werd uitgesloten de laagste klasse en dus de minst gegoeden even zwaar als vroeger belast bleven, waartegen de wethou der Heijmans opmerkte, dat vermindering voor de laagste klasse gelijk zou staan met die te schrappen en de voorzitter er op wees, dat de belasting is een progressieve, zoodat reeds de grootere vermogens zwaarder worden getroffen, en dat ook de minder gegoeden de voordeden der gemeente huishouding ge nieten. Bij de behandeling post voor post, werden op voorstel van de leden Hagoort, Heijmans en L. Vermeulen verschillende in de laagste klasse aangeslagen personen van het kohier geschrapt; sommige posten werden verhoogd, anderen verlaagd en verschillende vermogens in één huishouden werden beschouwd als éen vermogen en daardoor in een hoogere klasse gebiacht. Daar over één post de stemmen staakten, moest de eindstemming achterwege blijven. Na vaststelling van het kohier der honden belasting was aan de orde de verordening, regelende 't vorderen van persoonlijke diensten die na eenige bespreking en kleine wijziging werd goedgekeurd. Nadat de heer Hagoort B. en W. geinter- pelleerd had over den slechten gang van de gemeenteklok en de heer Quirijns had ge klaagd over het afsteken van voetzoekers en sissers, werd de vergadering gesloten. (Pr. Ct.) De regeering heeft bij de tweede kamer een wetsontwerp omtrent gedeeltelijke her ziening van de wet tot regeling van het la ger onderwijs ingediend. Het maken van een gebcel nieuwe wet of het aanbrengen" van zeer ingrijpende wijzi gingen lag niet op den weg der regeering. Na te hebben gewezen op de ontwikke ling van het vrije onderwijs door het parti culier initiatief, meent de minister van bin- nenlandsche zaken in zijn memorie van toe lichting, dat de staat het vrije onderwijs niet moet tegenwerken of bemoeielijken tot na deel van de nationale ontwikkeling. Waar 't onmogelijk is de kosten van het openbaar onderwijs op de gebruikers daarvan te ver halen, moeten de openbare kassen wel een deel daarvan bekostigen, waarin h'j echter een onbillijkheid ziet tegenover het vrije on derwijs. Op dien grond verdedigt hij het 'toekennen van een bijdrage uit 's rijks kas aan de vrije school, mits haar onmisbare vrijheid niet worde aangetast. Die rijksbij drage zou dan beperkt moeten worden tot de scholen, waarvan de ouders der school gaande kin 'eren niet bij machte zijn het grootste deel dier kosten zelf te betalen. Behalve tot erkenning van staatsrechtelijke gelijkheid van de openbare en bijzondere school, strekt het thans ingediende wetsvoor stel ook om verder op het openbaar onder wijs te bezuinigenten einde vooral den zwaren druk, dien de wet van 1878 op de gemeenten legt, ti erminderen. Een betere regeling van de rijksbijdrage en eenige beperking der eischen kan naar de overtuiging der regeering, zonder schade voor het onderwijs v" 'ug' geschieden. Eindelijk worden wijzigingen voorgesteld in de artikelen betreffende de akte van be kwaamheid tot het geven van het lager on derwijs en de voorschriften betreffende de examens. De regeering wenscht de ongelijke werking aan artikel 45 te ontnemen, door namel-ik de rijks vergoeding in de gewone kosten van het openbaar lager onderwijs te beperken tot de kosten van het onderwijzend perso neel, door de wet gevorderd en werkelijk aan de school verbonden, en haar te verleenen naar den omvang van den werkkring en van door de wet geëischt wordende meerdere bekwaamheid van het hulppersoneel. Scholen met een schoolgeld per jaar van f25 of meer per leerling worden v^n de vergoeding uit gesloten. De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijzerswoningen vervalt, evenals die voor aanschaffing van schoolmeu- belen bij eerste inrichting. De vergoeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten, waaronder ook de verbouw van schoollokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 percent. Mede wordt voorgesteld om aan de bijzon dere school gelijke bijdrage voor personeel te verleenen als aan de openbare, maar ook met uitsluiting van de scholen met school gelden van 25 per jaar of daarboven. In de bijzondere school met een rijksbij drage moet een zeker minimum van kinderen onderwijs ontvangen in dezelfde vakken als waarin op de openbare school onderwijs wordt gegeven en hetzelfde minimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de open bare school gevorderd w*rdt. De volledige uitvoering van het voorstel der regeering zal hoogstens kosten 3,309,350, te weten .-voorde openbare school2,447,150, voor de bijzondere school 862,200 of ten hoogste meer f444,130, waar tegenover een vermindering staat van pl.m. f94,130, zoo dat de totale vermeerdering van uitgaven f350,000 bedraagt. Maar die hoogere uitgaaf zal, volgens de regeeringbrengen gelijk stelling van de gemeenten onderling, gedeel telijke voldoening aan den eisch van rechts gelijkheid tusschen de bijzondere en de openbare school ter opheffing van de meest stuitende en jaren lang nadeelige on gelijkheid. Ook acht de regeering tempering der eischen van het getal onderwijzers plicht matig en wijziging van den invoeringstermein wenschelijk. De regeering stelt verder voor één onder wijzer zoodra het leerlingenaantal boven 40 is, twee op 91 en verder opklimmende met één voor elke 55 boven de 90. De rijksbijdrage zal de bijzondere school niet tot openbaar maken. De bevoegdheid der kweekelingen wordt uitgebreidmet verhooging der waarborgen van geschiktheid. Het opleidingsstelsel der onderwijzers wordt hoofdzakelijk behouden. Het rijk zal tegemoet komen in de kosten van vorming van onderwijzers onverschillig of de openbare dan wel de bijzondere onder wijzer hem opleidt. De rijkskweekscholen en rijksnormaallessen zijn behouden. De raadsbesluiten omtrent den leeftijd waarop de kinderen de school mogen be zoeken en die betreffende het ontslag aan onderwijzers behoeven voortaan de goedkeu ring van gedep. staten. Het vergelijkend examen voor de benoe- ning van schoolhoofden wordt afgeschaft. De onderwijzers aan de gemeentescholen ver bonden worden door den gemeenteraad be noemd. De benoeming van den onderwijzer aan het hoofd der school geplaatstgeschiedt uit eene voordracht van minstens drie en hoog stens vijf bevoegden, opgemaakt door bur gemeester en wethouders, in overleg met den districts-schoolopziener, wiens schriftelijk en met redenen omkleed advies omtrent de can- didaten aan den raad wordt overgelegd. Ontslag aan onderwijzers van gemeente scholen verbonden wordt door den gemeen teraad verleend op voordracht van burge- meeter en wethouders of van den districts schoolopziener indien het een onderwijzer betreft aan het hoofd eener school geplaatst. Aan het hoofd van elke school is een on derwijzer geplaatst, die den leeftijd van drie en twintig jaren moet volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezit. Wan neer het getal leerlingen op een school 200 of meer bedraagtwordt voor een benoe ming bovendien vereischt het bewijs van min stens vijf-jarige werkzaamheid als hoofd van een of meer openbare of bijzondere scholen van lager onderwijs. De heffing van evenredig schoolgeld wordt mogelijk gemaakt. Het verplicht examen in nuttige hand werken vervalt als vereischte voor de akte van onderwijzeres. De wiskunde vervalt uit het hoofdonder wijzers-examen en daarvoor wordt een afzon derlijke akte verkrijgbaar gesteld. De gemeente krijgt geen bevoegdheid tot het subsidieeren eener vrije school, ter voor koming van overbrenging van schoolstrijd in de gemeenten. De regeering stelt voor de herziening in werking te doen treden op 1 Januari 1890. r l lll IIill I ■IIH1IIMI III li m ii— GORINCHEM, 15 April. Men besteedde voor: ristarwe f7,80 a 8. roode dito 1'6,50 f6,75, witte ditof7,50è, 17.90 inl. rogge f 5,70 a 5,80 buitenl. dito f 5,25 a 5,35 gerst 1'4,90 a 5,--, haver f3,a 3,50 bf ;te kook- erwten f0,a 0,lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 508 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: f200 260 f120 k 200 f 120 k 200 f k 00 f 80 k 120 f 80 110 f 40 a 70 f 20 a 50 f 6 a 12 le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hok keling ossen l1/" jarige ossen 1 Guisfe vaarzen Pinken Graskalveren 44 Nuchtere kair. Aangevoerd 5 vark'jns van 20 a 22 c., per half kilo, 622 biggo*fi van f 8 a 12 per stuk Eieren i0;80 a '0.90 per 26 stuks. ROTTERDAM, 15 April. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f 8.50 k f 8.90 Mindere en geringef8.a 8,40, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5.k 5.30; dito mindere f 4.50 4.90. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.60 a 4,60 mindere f 0,a 0,beste Zomer f 3,25 a 4.10 mindere f 0,a 0. Haver. De beste f2.èt 3.75. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 5.40 6.40. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f12,a 13, Mindere f 8,50 è- 11.50. Witte boonen. De beste f8.50 9.50. Kook erwtende beste partijtjes van 17.50 k 8.50 mindere van f0.a 0. Schokkers van f 0,0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f a f Zomerzaad f 0,tot 10. Xanariezaad f7.tot f7.50 15 April. Vlas. Op het land is er gedurende de afgeloopen week weinig omgegaan. Heden ter markt waren ruim 27000 steen Ilollandsch aan geboden, welke slechts gedeeltelijk tot iets lager prijzen koopers vonden. Verder waren ruim 8000 steen Zeeuwsch ter markt, welke voor het grootste gedeelte onverkocht bleven. Lijnzaad weinig gevraagd. ROTTERDAM, 16 April. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 13, runde ren 560, vette graskalv. 19, nuchtere kalveren 290 f-chapen of lammeren 22, varkens biggen 177, bokken of geiten 1 De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 74 a ct. 2e kw. 68 a ct. 3e kw. 60 a ct. Kalveren le kw. 115 a ct.2de kw. 105 a 95,ct.3de kw. a ct. Schapen le kw. 70 ct., 2e kw. 60 ct. Boter 55'70 cent per half kilo. Aardappelen. Spuische j imraen f3,a 5, dito Flsikkeesche f3.a 4magnum bonum f2,20 2.,40 champions f0.a ,0—, Zeeuwsche blauwe f2,a 2,40, jammen poters fl.40 a 1.75 alles per heet. Hamburgers f4,50 a 4,75, Saksische jammen f3,50 a 4.— dito roode f2,50 k 3,— alles per 70 kilo. Handel flauw. Gemaakte manshemden van af 75 cent. vrouwen n lt u boezeroenen van af 60 tot f 1,25. hinder schortjes van af 40 en hooger. Adres onder motto Limburg aan het bureau van de Echo van het ZuideN.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3