N ariiuier 33. Donderdag 25 April 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEÏÏILLFröN. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. 68 E. Werner. De Echo van het Zuiden, Wul»(jksrhf ei Uigslrulsrtt Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden .ƒ1,00. Franco per post'door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steintsr, Hamburg. Reclames 15 rent per regel. De „Boulangerie" is weder een nieuw tijd perk ingetreden. Verleden Donderdag heeft namelijk Frankrijks gevolmachtigd minister, de heer Bourrée, den Belgischen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de onlangs te Brussel gehoudene groote sa menkomst van het Boulangistische comité, te Parijs een onaangenamen indruk heeft teweeg gebracht. Prins Chimay antwoordde dat deze bijeenkomst reeds de aandacht der Belgische regeering getrokken en haar aanleiding ge geven had de verplichtingen te overwegen, welke de aanwezigheid te Brussel van een aantal hoofdpersonen der Fransche nationale partij haar kunnen opleggen. Vrijdag is de ministerraad van twee tot vijf uur vergaderd geweest. Er werd besloten dat aan generaal Boulanger onder het oog gebracht zou worden in welken moeilijken toestand de Belgische regeering door zijne aanwezigheid gebracht wordt, tengevolge waarvan spoedig den ge neraal het verdere verblijf in Belgie ontzegd zou moeten worden, indien hij niet uit eigen beweging het land verliet. De generaal had reeds meermalen met name aan den secretaris van den minister van buitenlandsche zaken, toen deze hem eene eerste waarschuwing van wege de regeering was komen brengen, zijn voornemen te kennen gegeven om naar Engeland te vertrekken. De regeering achtte thans het oogenblik gekomen om aan dit voornemen gevolg te geven. Tengevolge van dit besluit van den minis terraad is de secretaris-generaal van het mi nisterie van justitie dit Vrijdag avond aan Boulanger gaan mededeelen. De generaal bevond zich op dat oogenblik alleen en telephoneerde aan den heer Roche- fort, die terstond in het Hotel Mengelle ver scheen. Na samen overlegd te hebben, ant woordden zij dat Boulanger Dinsdag of Woensdag naar Engeland vertrekken zou. Naar wij vernemen zullen de te Brussel aanwezige vrienden van den generaal hem naar Londen vergezellen. DOOR //Ik geloof dat de assessor riet wel bij liet hoofd is/ zeide Frank, die buiten op het voor plein stond, met bezorgd gelaat tot zijn inspec teur. „Als een razende komt hij het huis uit stormen, loopt mij bijna omver zonder mij te woord te staan, en roept luidkeels om zijn rijtuig. Den geheelen morgen was hij al zoo opgewonden. Als al dat denken over samenzweerders en kom- plotten zijn hersens maar niet te veel heeft aan getast Ga hem eens ever. achterna en zie, hoe hij 't maakt en of hij niet het een of ander ver keerds uitvoert.1' De inspecteur haalde de schouders op en wees op het rijtuig, dat juist in vollen draf wegreed, z/t Is te laat, mijnheer daar gaat hij al heen." Frank schudde nadenkend het hoold en trad zijne woning binnen, waar hij de verklaring ver nam van des assessors plotseling verdwijnen en gerustgesteld werd omtrent de vermoedelijke stoor nis in zijn brein. De koetsier van het kasteel echter, die ook op het voorplein stond, vouwde de handen en zeide met een diepen zucht „Goddank, daar gaat hij I Nu kan hij mij ten minste niet meer in het verhoor nemen Op Wilicza zelf heerschte intusscher, een druk kende en onstuimige atmosfeer, die zich zelfs onder het dienstbodenpersoneel deed gevoelen. Sedert mijnheer Nordeck den vorigen avond in gezelschap van freule Morynski van de houtves terswoning aan de grenzen was teruggekomen, woedde er eer. storm in de bovenvertrekken van het kasteel waarvoor bewijzen in overvloed voorhanden waren. De jonge gravin had nog dienzelfden avond een gesprek met hare tante gehad, maar hare kamer na dien tijd niet meer verlaten. Ook de vorstin liet zich bijna niet zien, en als dit geschiedde, was haar uiterlijk van dien Boulanger heeft Zaterdag ochtend getele grafeerd aan eene Engelsche maatschappij die hem eene harer booten voor den over tocht naar Engelrnd had aangeboden. Het bestuur dier maatschappij heeft hem geant woord dat zij een boot tot zijne beschikking stelde, zoowel over Ostende als over Ant werpen Tot 30 dezer is het beruchte Parnell-pro- ces in Engeland verdaagd, nadat Sir Charles Russell, de advocaat van Parnell, gedurende acht dagen eene redevoering had gehouden over de Land-liga. Het was een oratorisch meesterstuk en sloot met een aangrijpend beroep op verzoening, dat in een minder realistischen tijd gewis tot tranen zou hebben geroerd. Maar ook zonder die tranen zal zij niet zonder indruk blijven. Het hoofdstuk over Parnellisme en misdaad is afgehandeld of was dit eigenlijk reeds na Pigotl's zelf moord te Madrid, waarna de Times 't best zou gedaan hebben als zij den bijl op den voet van den boom had gelegd. Of de Parnellisten onmiddellijk of middellijk voeling hebben gehad men de onoverwinlijken, interesseert maar weinigen meer, nu het voor naamste bewijs, Parnell's brieven, gebleken is valsch te zijn, want daarop was toch de vorming van het gerechtshof gebaseerd. Heeft Parnell onder de moordgezellen ver keerd, dan was het als prediker om hen te verbeteren, om de gewelddadige methode der „Fenians" in wettige banen te leiden. Immer wees hij er op, dat met kruit en lood tegen de Engelsche bezetting in Ierland niets te doen was, dat het Parlement het punt was waar de hefboom in werking moest worden gesteld. Hij maakte van de fenianspartij een wettige partij, al zag zij er soms wat onwettig uit en dat daarbij alles niet even kalm en bedaard van stapel liep, valt te begrijpen willens of onwillens wekte hij alle moordele- menten op, maar steeds bleef hij de apostel der wettigheid. Aangenomen zelfs dat tusscher. het Par nellisme en het dynamiet een onmiddellijke verbinding bestond of kon aangetoond worden, dan nog zou de brievenvervalsching aan alle aard, dat de dienstboden het geraden achtten haar niet te na te komen zij kenden dat ge fronste voorhoofd en die stijf opeengeklemde lip pen, en wisten dat deze weinig goeds bij hunne meesteres voorspelden. Zelfs Walaemar legdeniet de gewone koele bedaardheid aan den dag, die hij anders, juist als 't in zijn binnenste het hef tigst kookte, uiterlijk wist voor te wenden. Som ber en verstoord zag hij ei uit. Misschien was dit het gevolg van de tot tweemaal toe herhaalde afwijzing, die hij in den loop van dien dag van Waiida had moeten ondergaan, 't Was hem nog niet gelukt, haar terug te zien sedert het oogen blik, toen hij haar uitgeput van inspa- ning en bloedverlies, halt bezwijmd in de armen zijner moeder had achtergelaten. Zij weigerde hem te zien en toch wist hij dat zij niet ernstig ziek was. De geneesheer had hem herhaaldelijk ver zekerd, dat de wond der gravin van weinig be- teekenis was en haar den volgenden dag reeds in staat zou stellen naar Rakowicz terug te gaan, schoon hij zich al had moeten verzetten tegen haar verlangen om dit terstond te doen Den jongen landheer bleef echter niet veel tijd over om zich met zijn ei en zaken bezig te hou den, daar allerlei aangelegenheden hem van bui tenaf bestormden. Het lijk van den houtvester werd naar Wilicza gebracht, bij welke gelegen heid men ontdekte, dat het overige houtvesters- personeel ontvlucht was. Het huis en de omtrek moesten dus onder ander opzicht gesteld en de noodige maatregelen genomen worden, om de veiligheid van den derwaarts gezonden inspec teur Fellner te verzekeren. Dit alles moest Wal demar zelf leiden en regelen. Eindelijk kwam nog de assessor Hubert, die hern zoolang met allerlei verhoorenprocesverbalen en beraad slagingen lastig viel, dat hij zijn geduld verloor en het proefhoudend bevonden middel van zijne moeder te baat nam om zich dien vervelenden beambte van den hals te schuivenmaar nau welijks was hij den assessor met diens samen zweerdersmanie kwijt, toen zijn tijd weer op an dere wijs in aanspraak werd genomen. Men had thans ook te L. vernomen, hoe het ginds bij de opstandelingen gesteld was, zoowel als dat er de volgende dagen naar alle waarschijnlijkheid dicht bij de grenzen gevochten zou worden. Dienten gevolge was het bevel uitgevaardigd, om de be. waarde er van den bodem hebben ingeslagen. De samenzwering als daarvan sprake kon zijn is gelukt en de 200 gladstonianen in het Lagerhuis, die strijden voor het Parnel lisme, zijn zoo maar niet weg te zenden. Men is te Weenen lang niet gerust over den aanstaanden terugkeer in Servie van den metropolitaan Michel en koningin Nathalie, die beiden zich zullen haasten de anti-Oosten- rijksche agitatie te doen herleven. Reeds heeft de kerkvorst verklaard, dat koning Milan's terugkeer in Servië het land even noodlotig zou zijn als de komst van de koningin het zelve tol heil zal strekken De Novosti verklaart in een geinspireerd artikel, dat, trots alle tegenspraak, de onder handelingen tusschen lord Salisbury en prins Von Bismarck leiden tot aansluiting van En geland tot de triple alliantie en dat het stil zwijgend verbond van Rusland en Frankrijk door de omstandigheden grootere kracht ver krijgt. De houding van Rusland bij de jongste aangelegenheden in Servië en Rumeniü wet tigt de versterking der triple-alliantie vol strekt niet. Bij geheime circulaire van Sinowjeff, den gouverneur der Russische Oostzee-provincie Lijfland wordt bevolen een gestreng toe zicht te houden op alle buitenlanders, in het bijzonder Duitschersdie door hoogere be schaving of door technische werkzaamheid geschikt zouden kunnen zijn om spionage uit te oefenen dat wil zeggen, over spoorweg bouw, troepenverplaatsingen toestanden van de zeevaart aan de kust, enz. zich een des kundig oordeel te vormen. En niet alleen moet op die personen scherp worden toege zien, maar aan al de zoodanigen moet lang zamerhand het verblijf in het land worden ontzegd. Tegelijkertijd duurt de verscherp te vervolging van Duitschsprekende Russische onderdanen in de Oostzeeprovincien voort. Om niet door de politie overvallen te wor den en verbanning naar Siberie te ontgaan, vluchtte de vertrouwelijk gewaarschuwde hoofdredacteur Buchholtz van de „Rigasche Zeitung" met groote moeite langs sluipwegen over de Pruisische grenzen. Buchholtz be zetting op de grenzen aanzienlijk te versterken en het grondgebied aan deze zijde althans voor alle mogelijke overvallen te beschermen. Een sterke afdeeling militairen trok Wilicza door en terwijl de manschappen gedurende eenige oogenblikken in het dorp halt maakten, brach- te:: de officieren, die den eigenaar persoonlijk kenden, een bezoek op het kasteel. De vorstin bleef natuurlijk onzichtbaar, zooals zij steeds tegenover de gasten van haar zoon was geweest, sedert deze openlijk tegen haar en de haren partij had getrokken, en Waldemar moest dus alleen de bezoekers ontvangen. Of hij in de rechte stem ming daartoe verkeerde, werd niet gevraagd, 't Was zaak de vreemdelingen kalm en waardig te ontvangen, opdat zij nog niet meer van het fa miliedrama vernamen dan zij bovendien reeds wisten. Zij kenden immers de rol, die de broe der en de 'oom van den jongen landheer in den opstand speelden, de positie waarin de zoon te genover zijne moeder stond; dit alles werd te L. in alle kringen behandeld en Waldemar gevoelde maar al te goed, dat men zich in zijne tegen woordigheid van alle toespelingen daarop zoo veel mogelijk trachtte te onthouden en den ge heelen opstand niet anders ter sprake bi acht, dan in zoover dit de nieuwe militaire maatre gelen betrof, die hierdoor van Duitsche zijde wer den uitgelokt. Eindelijk, laat in den namiddag, trok hèt detachementaf, om nog voor het in vallen van de duisternis den aangewezen post aan de grenzen te bezetten. En toen verscheen ten laatste doctor Fabian, als gelukkig minnaar en aanstaand professor, met zijn dubbel nieuwtje, waarvoor hij belangstelling en deelneming bij zijn voormaligen kweekeling hoopte te vinden, en dwong dezen zich in het geluk van een ander ie verheugen, terwijl hij zijn eigen reddeloos ver loren zag. Wel 'moest men zulk een ijzeren natuur als die van Nordeck bezitten, om zich dat alles met zulk een koel en kalm voorkomen te laten welgevallen. De tweede dag na de gebeurtenissen in de hout vesterswoning was aangebroken. Het was nog vroeg in den morgen. De vorstin bevond zich alleen in haar salon, maar men kon haar aan zien, dat zij dien nacht niet veel rust had ge noten. De grauwe ochtendschemering was niet bij machte het liooge, donaere vertrek geheel te hoort tot eene zeer oude, aanzienlijke familie te Riga, geniet groote achting en heeft zich nooit, aan met de wet strijdige handelingen schuldig gemaakt. Zijne vervolgingdoor politieken haat ingegevenhad alleen ten doel zijn blad te vernietigen. Evenzoo wordt de vervolging der Evan gelische kerk verscherpt en worden de laat ste overblijfselen van hare eigene instellingen opgeheven, Zelfs invloedrijke, door de ge pleegde willekeur verschrikte nationale Russen vermochten niet van czaar Alexander te ver krijgen, dat de vervolgingen verzacht werden. De gezondheidstoestand van den czaar is in veel erger mate aangetast, dan men van offi- cieele zijde wil weten en nij laat zich be- heerschen door eene onzinnige vrees, dat er in de Oostzeeprovincien eene wijdvertakte Luthersch-Duitsche samenzwering ontdekt zou zijn die alleen door de scherpste gestreng heid te onderdrukken is. De minister van justitie heeft aan de pro cureurs-generaal eene circulaire doen toeko men waarin hij hun aanschrijft hem onver wijld bekend te maken met de dagbladarti kelen waarin aanvallen gericht worden tegen het leger. De president der republiek heeft het voornemen te kennen gegeven den 3 Juni de inwijding der nieuwe havenwerken te Ca lais bij te wonen. De procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire vervolgt verscheidene bladen, die lasterlijke artikelen voor hem openbaar hebben gemaakt. Ook eenige geïllustreerde bladendie beleedigende caricaturen van den procureur-generaal gegeven hebben, wor den vervolgd. De commissie van instructie in het proces tegen Boulanger c. s. heeft o. a. den heer de Pressensé (zoon van den bekenden verlichten het grootste gedeelte bleef in de scha duw gehuld, en alleen het vuur in den haard wierp zijn grillig flikkerend schijnsel op het ta pijt en op ae vrouwelijke gestalte, die in de on middellijke nabijheid hiervan zat. In somber gepeins verzonken, steunde zij het hoofd met de hand. Wat zij den vorigen avond gehoord had, woelde en werkfë nog altijd in haar binnenste. De vrouw, die altijd zoo uitne mend de kunst had verstaan om de, omstandig heden te leiden en er mede te rade te gaan, scheen ditmaal niet tot een heldere voorstelling van de leiten te kunnen komen 't Was dus vruchteloos geweest! De onmeedoogendheid, waar mede ze hare nicht een blik in haar eigen hart had doen werpen om haar een wapen tegen den ontwakenden hartstocht in de hand te geven, de maanden lang zoo streng en onafgebroken vol gehouden scheiding, het laatste gesprek op Ra- cowicz 't was alles tevergeefsV oor een en kel oogenblik, voor een gevaar dat Waldemar bedreigde, verdween dit alles in het niet. VVanda had hare tante nog dien zelfden avond het voor gevallene medegedeeld. De jonge gravin was veel te trotsch, te zeer door hare nationale vooroor- deelen verblind, om zich niet met al de kracht die in haar was van het vermoeden te zuiveren, dat zij werkelijk datgene gedaan had, wat de vorstin „verraad" noemde. Zij verklaarde hare tante, dat zij geen waarschuwing gezonden, geen achterdocht opgewekt had en dat zij eerstop het laatste oogenblik, toen er met betrekking tot de houtvesterswoning en het omliggend gebied niets meer te verbergen en te redden overbleef, tus- schenbeide was getreden. Hoe dit geschied was en wat zij gedaan had om Waldemar te redden, kon zij evenmin geheim houden de wond aan haar arm vertelde dit duidelijk genoeg. Het binnentreden van haar zoon maakte een eind aan de kwellende overpeinzingen, waarin de vorstin was verzonken. Zij wist van waar hij kw am. Pawlick had haar gezegd, dat mijn heer Nordeck dien morgen voor de derde maal had beproefd, toegang tot de gravin Morynski te verkrijgen en ditmaal ook werkelijk was toe gelaten. Hij kwam langzaam naderbij en bleef tegenover zijne moeder staan. //Komt gij van Wanda'?" vroeg zij. „Ja.* (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1