Spanje. Engeland. Oostenrijk, Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. senator) gehoord die geruimen tijd te Lon den gevestigd was als correspondent van den „Temps" en die bijzonderheden moet zijn te weten gekomen aangaande overeenkomsten van graaf Dillon met eenige Londensche bankiershuizen en omtrent de betrekkingen van Boulanger met den graaf van Parijs. Laatstgenoemdezelf weinig geneigd de on derneming van Boulanger met geld te steu nen moet aan graaf Dillon aanbevelings brieven aan rijke Orleanisten hebben mede gegeven. Het groote en merkwaardige gebouw der werktuigengalerij op de Parijsche ten toonstelling, welk gebouw een oppervlakte van 4 hectaren beslaatzal vermoedelijk na het sluiten van de tentoonstelling blijven staan evenals eenige andere der voornaamste ge bouwen. Men spreekt er van, de machine-galerij in te richten tot cavalerie-manège. Er zoude daarin, naar men berekent, ruimte zijn voor 14,400 paarden. Er is echter hieromtrent nog niet beslist. Het is trouwens daarvoor nog wel wat vroegnu de tentoonstelling niet eens geopend is. Bij de Zondag plaats gehad hebbende herstemming in het kanton Charenton ter aanvulling van eene opengevallen plaats in den arrondissementsraad, is de heer Eberlin, republikein gekozen met 3900 stemmen. Op Boulanger waren er 3899 uitgebracht. Eeti vloed van smadelijke en lasterlijke artikelen wordt over het hoofd van den pro cureur-generaal Quesnay de Beaurepaire uitge stort. Het zijn niet alleen de zuiver Bou- langistische bladen die daarvoor hunne ko lommen openstellen, ook anti-republikeinsche organen doen mede aan dat demoialiseerende werk. Reed is bericht dat de procureur-ge neraal eene vervolging tegen verscheidene bladen heeft ingesteld. Ten opzichte van Laguerre is hij nog verder gegaan. Tegen dezen heeft hij namelijk eene aanklacht inge diend bij de orde van advocaten wegens het volgende door hem geteekend artikeltje in de „Presse" „Ik heb te Brussel het requisitoir gelezen van het individu, dat door de weigering van een magistraatspersoon den titel van procu reur-generaal bij het hof van appèl te Parijs voert. «Ik vind er deze uitdrukking in «In eene door den heer Laguerre bijeengroepene ver gadering heelt de heer Boulanger verklaard, dat hij zich de veelvermogende medewerking van het leger verzekerd heeft; dat verschei dene garnizoenen besloten zijn hem te vol gen dat hij zelfs te Parijs eene kern van getrouwen onder de bezetting voor zich ge wonnen heeft." Het bedoelde individu heeft gelogen.® Wat de procureur-generaal hier in het midden gebracht heeft, wordt, naar men ver zekert in een der processtukken waarvan hij verplicht was kennis te nemen, gestaafd. Het vormen van een nieuwe anti-bou- langistische „Ligue" wordt aangekondigd. Zij zal den titel voeren „Anti-Boulangistische bondgenootschappelijke Ligue ter verdediging der republiek." Het voorloopig samenge stelde comité heeft een manifest uitgevaar digd waarin verklaard wordt dat de Ligue bij alle verkiezingen zoowel voor de kamers als voor de andere officieele lichamen werk zaam zal zijn ter bevordering der verkiezing van zuiver republikeinsche en anti-Boulan- gistische candidaten onverschillig in welke richting hunne staatkundige denkbeelden zich voor het overige bewegen. In de kathedraal te Valencia ontplofte op Goeden Vrijdag, gedurende de gods dienstoefening, bij het hoogaltaar eene groote met kruit gevulde bom. Eene ontzettende verwarring ontstond er in de kerk die ge heel gevuld was. Vele vrouwen vielen flauw. Het hoogaltaar is verwoest. Er is nog geen spoor van den dader of de daders ontdekt. De Times verneemt dat er een wapenstil stand gesloten is tusschen de Noord-Borneo Company en den oproerigen Pangeran Sja- bander. De Sjabander ziet duurzaam af van alle aanspraken op Padas Damit, tegen een jaargeld van 2130 dollar. Reeds werd de vlag der Compagnie in Padas Damit gehe- schen. Naar de Times uit Weenen verneemt, heeft Milan uit Smyrna geseind, dat hij ter stond naar Belgrado terugkeert, waar zijne aanwezigheid onmisbaar geworden is. Uit Zanzibar verneemt de Times dat, ondanks de onderhandelingen tusschen Wiss- mann en Beesjiri, laatstgenoemde zijne stel lingen versterkt. Het heet dat de sultan tracht, den geheelen aanvoer van vee naar Zanzibar, waar reeds vleeschgebrek heerscht, te beletten, ten einde daardoor moeilijkheden te scheppen voor de Europeanen, alsook voor de blokkade-vloten. Den 19 dezer hebben de derwischen een aanval gedaan op Halaib. Het garnizoen van die plaats heeft de wijk genomen, en is te Suakin aangebracht. De Egyptenaren hadden twee dooden en 5 gekwetsten, terwijl de derwischen 66 man verloren hebben. Duizend van de vijftienhonderd werklieden in het arsenaal te Triest hebben het werk gestaakt. De arbeiders dreigen, als niet aan hunne eischen voldaan wordt, naar Venetie te gaan, waar hun werk goed wordt beloond. Het arsenaal zal nu gesloten worden. Eene werkstaking der tramwegkoetsiers heeft Zondag tot betreurenswaardige voor vallen in de Min ori ten-straat aanleiding- gegeven. Het volk wierp met steenen, waar door verscheidene personen gewond werden. De politie moest van de wapenen gebruik maken en de hulp van cavalerie inroepen. Een Italiaansch ingenieur, kolonel Potto, heeft eenige belangwekkende proeven geno men, welke bewezen, dat gewone suiker een uitstekend middel tegen ketelsteen is. De proeven werden genomen met een ketel voor een machine van 20 pk. en met 126 vlam pijpen. Elke week werden 2 kilo's suiker in den ketel gedaan. Vroeger was de ketel binnen 6 weken geheel met ketelsteen bedekt, doch nadat men de suiker beproefd had, was de ketel na 4 maanden nog van ketelsteen ver schoond. De paus ter gelegenheid van het Paaschfeest de kardinalen en prelaten ten gehoore ontvangende wees op de verschijn selen van eenheid tusschen de bisschoppen en de katholieken. Hij betreurde evenwel de staatkundige verdeeldheid tusschen de Fransche katholieken waardoor elke kracht dadige handeling belet wordt. Ook betreurde hij het dat de bisschoppen in Italië zoolang moeten wachten op het exequatur der re geering, dat eigenlijk een verfoeielijke vorm van afhankelijkheid is. Aan de »Times« woidt uit St. Petersburg gemeld dat de geruchten nopens een kom- plot tegen den czaar hetwelk tijdens diens bezoek met Paschen zou zijn ten uitvoer ge brachtbevestigd zijn. Te St. Petersburg zijn verscheiden personen in hechtenis geno men onder wie artillerie-officieren. Verleden Zaterdag heeft te New-York een hevige brand gewoed. Uit de overgeseinde bijzonderheden blijkt dat eene oppervlakte van elf acres aan de Hudson-rivier vernield werd. De schade wordt tusschen drie en vier millioen geraamd. Twee graanpakhuizen, ge vuld met graan, werden eene prooi der vlam men. Hierdoor lijdt de'New-York Central- spoor anderhalf millioen schade. De brand woedde den geheelen nacht door, gevoed door massa s olie en reuzel, opgeslagen in Fair- bank's reuzelfabriek en Wilcox's oliefabriek. Dépeches uit Oklahoma gewagen van toenemende opgewondenheid. Een honderd duizend settlers, voortdurend nog vermeer derend, staan gereed de grens te overschrijden van het voor blanken opengestelde Indianen gebied. Mannen op snelvoetige prairie-paar den zullen zoo hard mogelijk vooruitrijden, tot het in bezit nemen van de beste lande rijen. De opgestelde grenstroepen kunnen de massa avonturiers nauwelijks bedwingen. Eene groote partij der laatstgenoemden slaagde er in, het verboden gebied heimelijk binnen te dringenmaar de krijgsoverheid ontdekte en attakeerde hun kampement, waar deze land verhuizers zich eenigen tijd achter aardwerken verdedigden. De overmacht dwong hen einde lijk te capituleeren. De Atchisonspoorlijn ver zamelt provisiewaggons langs de grens van het gebied. Het Indianen-gebied Oklahoma omvat 11,140 ingedeelde pachthoeven, op welke zestigduizend lieden aanspraak maken. De depêches van de grenzen van het Oklahoma-gebied schilderen hetgeen daar Maandag bij het openstellen van het terrein is voorgevallenals nooit vertoond in de Amerikaansche geschiedenis. Zoodra het verbod opgeheven was, overschreden tallooze avonturiers, op snelvoetige, tegen hooge prij zen gekochte prairie-paarden de grenzen om de beschikbare pachthoeven in bezit te nemen. Tegen het vallen van den avond was er dan ook geen enkele meer onbezet. Er hadden verschillende gevechten plaats tusschen deze bereden pioniers alsook met later aangekomen landverhuizersdie zich teleurgesteld zagen toen zij alles reeds bezet vonden. Men vreest dat de laatstge noemden nn zullen trachten op het omliggende Indianen-gebied, dat nog niet opengesteld is, zich te vestigen. De nieuwe settlers zijn reeds begonnen met het bouwen van huizen, zoodat men reeds groote dorpen ziet verschijnen, waar het Zaterdag jl. nog eene woestenij was. WAALWIJK 24 April 1889. Naar men ons mededeelt maken ged. staten bezwaar het raadsbesluit goed te keu ren, tot vervolging van den oud-marktmees ter F. Bogaerts, wegens achterstallige pacht- penningen over 1888. Ook moet het collegie nogmaals als zijn ge voelen hehben te kennen gegeven, dat eenige schadevergoeding in deze niet onbillijk kan geacht worden. Ten paleize in Den Haag is Maandag (2eti Paaschdag) het volgend bulletin ter le zing gelegd: De toestand van Z. M. den koning blijft naar omstandigheden bevredigend. Z. M. heeft de laatste nachten goed geslapen en gevoelt zich daardoor opgewekter. Naar wij vernemen is door ged. staten aan den eerstaanwezend ingenieur voor de werken tot verlegging van den Maasmond vergunning verleend tot het afsluiten van een gedeelte van den Meeuwenschen Gantel. Onder de voorwaarden is de bepaling opge nomen, dat na de afsluiteng van het Oude Maasje het gedeelte van de Gantel, tusschen het Noorderkanaal en de Meeuwensche sluis, door afgraving en uitbaggering tot minstens 1 M. beneden A. P. zal worden verdiept. Meerdere diepte kan, met het oog op den geringen afstand der wederzijdsche bekadin- gen, niet verkregen worden. Het verslag der staats-commissie voor de regeling van de levende strijdkrachten zal den len Mei in druk verschijnen en in den handel worden gebracht door de firma Gebroeders van Cleef, te 's Gravenhage, tegen f0.48 per exemplaar. Dinsdag 7 Mei zal aan het rijks rentraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, de herbesteding plaats hebben van de levering van 96000 paar halve zolen in 16 perceelen, ieder van 6000 paar, en 128000 paar achterlappen in 16 perceelen, ieder van 8000 paar, ten dienste van de korpsen van het leger. Meelvervalsching Het hof van appèl te Brussel heeft zich bezig gehouden met een hoogst belangrijke zaak. De heer Goffart, zijn meesterknecht en werklieden van de fabrieken van Merxem- lez-Anvers waren vervolgd voor de recht bank van Antwerpenomdat zij in kleine hoeveelheden meel met aluin hadden ver mengd, welke hoeveelheden uitsluitend voor bakkers in Nederland waren bestemd. Uit de instructie is geblekendat geen enkele met aluin vermengde zak in Belgie was verkocht en tal van Nederlandsche bakkers hebben ter terechtzitting bevestigd dat zij zeiven dit mengsel hadden geëischt. De heer Goffart werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en zijn onderge schikten tot straffen afwisselend van 1 maand tot 45 dagen gevangenisstraf. Tegen dit vonnis was appèl aangeteekend en deze zaak kwam nu te Brussel in behan deling. Het parket en de verdediging hadden ter oplossing van de wetenschappelijke quaesties in het proces vijf bekwame experts benoemd, en deze verklaarden, dat in de verhouding van 3, 4 en 5 per duizend, het aluin-mengsel niet alleen volstrekt onschadelijk is, maar be antwoordt aan de eischen der broodbereiding te Amsterdam en Rotterdam, en professor Dumoulin van de Gentsche universiteit con stateerde, dat de vermenging in Nederhnd noodig is met het oog op het water. Alle beschuldigden werden vrijgesproken, omdat geen strafbare daad had plaats gehad. Men schrijft uit Wageningen Op de proefvelden der Rijkslandbouwschool worden dit jaar proeven met uit het buiten land ingevoerde aardappelen op grootere schaal genomen, teneinde de belangstellenden in ruimer mate monsters te kunnen toezenden. Ook zijn weer onderscheidene nieuwe soorten ter proefneming gepootbenevens eenige soorten uit Zuid-Amerika. Haversoorten zijn er ongeveer 30 uitgezaaid, waarvan sommige bijzonder uitmunten door buitengewone dikte en zwaarteenkele wogen het vorig jaar 59 kilo per hectoliter Verder zijn eenige nieuwe soorten zomergerst uitgezaaid. De stand der wintergewassen is goed. Gerst staat zelf uit muntend, rogge eveneens goed, terwijl de tarwesoorten (waarvan eenige door muizen geleden hebben) ook over het algemeen goed staan. Ook dit jaar worden de kruisingen van tarwe en gerst voorgezet, waarvan sommige doen verwachten, dat er een zeer goede variëteit door zal ontstaan. Te Oosterwijk is de koren en pelmolen van den heer T. Bleeker, met een deel der belendende behuizingeafgebrand. Eene groote partij koren is vernield. In de Waal, ter hoogte van het Her- wijnensch bovenveer, werd het tweemastschip «De Koophandel», (schipper D. van Dode- waard), door een bovenlandsch vaartuig aan gevaren waardoor het onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn gered. De Koophandel is geassureerd en was geladen met Waal- steenen bestemd naar Rotterdam. Te Haarlem is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht een tim mermansknecht, die ten huize eener dame in de Wilhelminastraat alwaar hij eenige werkzaamheden verrichtte, zich had schuldig gemaakt aan diefstal van 2 rijksdaalders, die in zijn bezit zijn gevonden. Het geld was geborgen in een schrijtbureau dat hij met een valschen sleutel heeft geopend. Vrijdagavond omstreeks 6 uren, ont stond te Vianen brand in de buitenstad. Het woonhuis van den heer S., houtkooper aldaar, werd door de vlammen vernield. Van den inboedel kon bijna niets gered worden. De brandweer kweet zich dapper van hare taak en rukte met 3 spuiten en aanjager aan. Door haren ijver bleven de belendende ge bouwen gelukkig gespaard. De brand was boven op de strijkkamer ontstaan. Het per ceel was verzekerd. Eene 72jarige weduwe te Berkelaar-Echt, die een hollend paard met voertuig wilde te genhouden heeft daarbij zulke kneuzingen bekomendat de moedige vrouw aan de ge volgen is overleden, Uit Leiden wordt gemeld In verband met den te Leiden plaats ge had hebbenden brand in den morgen vanjl. Goeden Vrijdag in een in aanbouw zijnde pandje aan de Gorsestraat, vernemen wij dat de oorzaak van den brand wel wat ver dacht was, waarom door de politie een onder zoek werd ingesteld. Aangezien er dien morgen niemand anders in dat huisje was geweest als de werkman, die het timmerwerk binnenshuis had aangenomen, zijnde iemand van 23 jaren, die pas voor zichzelven begint, viel al heel spoedig de verdenking op hem. Bij dat onderzoek werden de gegevens hoe langer hoe sterker tegen hem, terwijl tevens bleek dat zijn financieele toestand geheel in de war was, en men hem geen hout wilde leveren, alvorens het vorige betaald was, zoo dat hij met het werk niet kon voortgaan. Nadat er proces-verbaal van een en ander was opgemaakt, is hij naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht, alwaar hij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. De voormalige gemeente-secretaris te Hedikhuizen, die enkele weken geleden is ontslagen, is thans in verzekerde bewaring genomen en naar 's Bosch getransporteerd. Om welke reden, is niet met zekerheid be kend. Ook de gemeente-veldwachter is ontslagen. De schrijnwerker P. S. uit Maasniel, die de vorige week wegens mishandelingen, gepleegd op zijn 13jarig zoontje, te Roer mond terecht stonden tegen wien eene gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden werd geëischt, is, zijn gezin achterlatende, naar Pruisen gevlucht. Sedert ruim een jaar had J. B., huis vrouw van H. N., wonende aan den Platvoet, gemeente Diepenveen, tal van oplichterijen ten nadeele van vele te Deventer wonende winkeliers gepleegd, door zich op naam van anderen van tijd tot tijd goederen te doen afgeven. Een gedeelte van het op die wijze door haar verkregene is door de rijkspolitie, in wier handen de sluwe oplichtster is geval len, opgespoord. Zaterdag is nabij Huizen opgevischt het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van E. E. de Vries, uit Elburg, die met zijnen broeder H. de Vries bij het ruim eene maand geleden plaats ge had hebbende ongeluk met een jacht is om gekomen. Capelle, 22 April. Het scharen van vee is thans aan de orde van den dag. Ook loopen er op de binnenweilanden reeds vele melkkoeien, die hier en daar eiken dag nog een paar malen van hooi verzorgd worden. Blijft het gras zoo aangroeien als in de laatste dagen, dan zullen de stallen weldra geheel ontruimd zijn. 23 April. De twee ossen welke de heei A. Hagoort alhier ad f0.73 per K.G. aan den heer Van der Put te Dongen eenigen tijd geleden heeft verkochtwogen schoon aan den haak respectievelijk 506 en 527 Kg. Thans heeft genoemde heer Hagoort ook zijn derden os, volgens schatting pï. m. 500 K.G. zwaaraan denzelfden kooper van de hand gedaan. Vrijhoeven—Cappel, 22 April. De verpach ting der landerijen en wegen, aan deze ge meente behoorende, die in de afgeloopen week plaats had, bedroeg merkelijk minder dan in het afgeloopen jaar. Sprang 22 April. De zangvereeniging „De Broederschap", onder directie van den heer F. de Cortie, van Waalwijk, gaf heden in de herv. kerk eene openbare uitvoering. Het was de eerste met gemengd koor, die veel toehoorders had uitgelokt, ook van el ders en algemeen werd toegejuicht. Door het kiescollege alhier is wederom eene poging gewaagd tot het bekomen van een eigen predikant. Het vestigde ditmaal zijne keuze op den weleerw. heer G. van Dijk, predikant te Schraard, die dan ook door den kerkeraad wettig beroepen is. Druneii. Aanstaanden Zondag hoopt broe der Isidorius overste van het broederhuis alhier, zijn vijfentwintig jarig jubilé als zoo danig te vieren. De eigenlijke feestviering zalnaar wij vernemen, plaats hebben op Dinsdag 30 April. 21 April. De persoon uit den Wolfs- hoek, die in een vbag van zwaarmoedigheid zich doodelijk wondde, zal waarschijnlijk sterven de wonde is namelijk, na toegenaaid te zijn geweest, weder opengesprongen. Toen de vrouw van den baanwachter gisteren aan den spoorweg bij 't station den boom zou sluiten, liep hare geit op de lijn. Bij de poging, die zij deed, om 't beest van de lijn te verwijderen, struikelde zij, juist toen een -{rein in aantocht wss. Gelukkig

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2