Nummer 36. Zondag 5 Mei 1889. 12e Jaargang yinetJ, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. 71 E. W E R N E R. en LanstaisÉe Conranf, Dit blad verschijnt Woeusdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo/eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinïr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De onverwachte beterschap in den toestand van onzen Koning zal, zoo al niet onvoor ziene, dan toch hoogst vreemde gevolgen hebben met betrekking tot den toestand in het groot-hertogdom Luxemburg. Iedereen herinnert zich nog onder welke omstandig heden hertog Adolf van Nassau bezit was komen nemen van het regentschap ingevolge de verklaring van de Staten Generaal, er kennende, dat de Koning niet in staat was te regeeren en den Staatsraad belastende met de koninklijke functien in afwachting van de definitieve benoeming van een regent. De hertog van Nassau had bezit genomen van het regentschap, zonder eenige bijge dachte, en moest nu definitief met de func tien worden belast tot het tijdelijk regentschap van Nederland opgeheven werd verklaard. Pijnlijk werd daardoor voor den hertog-regent de vraag welke positie hij tegenover den herstellenden groot-hertog moest aannemen zonder inbreuk te doen op diens gezag en zonder zijn eigen waardigheid te vergeten. De algemeene opinie was, dat de hertog tot stadhouder zou worden benoemd, zoodat hij niet weer zou behoeven aftetreden en men meende, dat dit ook de beste weg zou zijn. 't Schijnt, dat onze koning er anders over gedacht heeft, want hertog Adolf is verzocht het regentschap neder te leggen en keert naar zijn kasteel Koenigstein terug. Daar zal hij dus weder een afwachtende houding aannemen om alle formaliteiten op nieuw te volbrengen, zoodra de nood dat eischt. Deze afloop is hoogst onverwacht en zal in Luxemburg gewis druk worden besproken. Volgens bericht uit Berlijn zou niet Oosten rijk het initiatief hebben genomen tot den stap, waardoor al de gezanten der vreemde mogendheden te Parijs zich van deelneming aan de opening der feestelijkheden van de ten toonstelling zullen onthouden, maar zouden de DOOR „Dat heb ik gevreesd/ zeide de vorstin zaclit. Leo was opgesprongen en stond nu met vlam men schietende oogen voor haar. „En hebt ge dat toegelaten, moeder? Hebt gij het mede aangezien, dat mijne liefde, mijne rech ten met voeten getreden werden, gij, die anders ieder beheerscht en tot gehoorzaamheid dwingt Kan dan die Waldemar alles gedaan krijgen Is er niemand meer, die hem durft weerstaan Dwaas, die ik ben geweest, mij bij het afscheid te laten terughouden hem rekenschap van zijne gevoelens te vragen en Wanda uit zijne nabijheid te verwijderen zoodat elke ontmoeting voortaan onmogeliik voor hen werdMaar eu bitter en hoonend klonk zijn toon ra aar, niet waar? mijn achterdocht beleedigde haar en gij er. oom rekendet mij mijn //blinde ijverzucht' tot zonde toe. Zijt gij er nu ook van overtuigd Terwijl ik op leven en dood voor de vrijheiden de reading van mijn vaderland strijd, zet mijne aanstaande haar leven op het spel voor iemand die openlijk als een onzer onderdrukkers bekend staat, die ons hier op Wilicza den voet op den nek heeft gezet, zoo en erger dan dat de tiran nen daar ginds 'tooit gedaan hebben; pleegt ze verraad aan mij, vergeet ze vaderland, volkfa milie, alles, om hem voor het gevaar, dat hem be dreigt, te beschermen. Misschien wil zij *"t hem ook voor mij doen, maar laat ze zich wachten! Ik vraag er niet meer naarwie van ons te gronde gaat hij of ik, of zij met ons beiden De vorstin greep zijne handen, alsof ze hem wilde smeken tot bedaren te komen. „Leo, houd u kalm. Ik verzoek 't, ik eisch 't van u! Treed Waldemar niet in die driftige, haatdragende stemming tegemoet; hoor eerst naar mij Leo rukte zich los. „Ik heb al te veel gehoord; genoeg om mij tot razernij te brengen. Wanda neeft zich in zijne armen geworpen, toen Osiecki den kogel op hem afzond, ze heeft hem met haar gezanten na gemeen overleg dit besluit heb ben genomen. Niet alleen in de kringen der oppositie maar ook in regeeringskringen heeft de han delwijze der Duitsche regeering met betrekking tot de plotselinge sluiting van den Pruisischen Landdag zonder eenige opgave van redenen of mededeeling aangaande haar plannen met de belastinghervorming, een ongunstigen in druk gemaakt; de handelwijze tegenover de beide Huizen van den Landdag wordt veel vuldig afgekeurd 't is al te willekeurig ge handeld. Algemeen gelooft men, dat de regeering van de indiening van het voorstel een ongunstigen indruk duchtte op de kiezers (de verkiezingen voor den Rijksdag zijn aanstaande) ongunstig voor haar zelve, daar in het landbouwende Oosten des rijks men evenzeer tegen het voorstel was gekant als men er in het bur gerlijk Westen voor was. De regeering zou gevreesd hebben, dat de ontevreden elementen zich aan de zijde der oppositie zouden scharen en dus heelt zij, bedacht op zelfbehoud, van twee kwaden het minst slechte gekozen. Het deficit van de begrooting van Italië dienst 18891890 is nu teruggebracht tot 37 millioen, waarbij nog komt 91/3 millioen op den post schuldaflossing, dus te samen nog 461/2 millioen een respectabel sommetje dat in handen der oppositie een krachtig wapen is. Belangrijke discussion ook in zake Afrika en den gezant te Parijsmogen verwacht worden. De Spaansche minister van financiën heeft een „kloppende" begrooting verkregen door 221/o millioen bezuinigingen op gewone uit gaven en. de intrekking van enkele; buiten gewone kredieten en 13 millioen bezuiniging op de conversie van 1750 millioen peseta's van de staatsschuld. Het herstel van het wereldlijk gezag des pausen maakt op al de katholieke congressen het voornaamste punt van bespreking uit. eigen lichaam gedekt, hare borst tot zijn schild gemaakt en zou ik dan nog twijfelen dat er verraad is gepleegd? Waar is Waldemar? Hij zal toch ergens te vinden zijn Zijne moeder poogde hem te vergeefs te kal- raeeren hij luisterde niet naar haar, en terwijl zij nog bij zichzelve overlegde, op welke wijs zij de noodlottige ontmoeting zou kunnen ver hinderen, geschiedde het ergste wat er geschieden kon kwam Waldemar terug. Hij trad haastig binnen en had plan op de vorstin toe te stappen, toen hij Leo gewaar werd. 't Was meer dan verrassing, het was d ood el ij ke schrik, die zich bij dezen aanblik in de wezentrekken van den ouderen broeder afspiegelde. Verbleekend mat hij den jongeren van het hoofd tot de voeten; daarop verspreidde zich een toornige en minach tende uitdrukking over zijn gelaat en langzaam zeide hij „Dus zijt gij hier?" Leo's gelaat verried een soort van woeste vol doening, toen hij eindelijk liet voorwerp van zijn haat voor zich zag. „Ge hadt mij waarschijnlijk niet verwacht?" vroeg hij. Waldemar antwoordde niet. Hij, de ineer be zadigde, dacht terstond aan het gevaar, waaraan Leo zich hier blootsteldehij keerde zich om, sloot de deur van de zijkamer af en keerde toen terug. //Neen," zeide hij, de vraag eerst nu beant woordende, „en ook moeder zal u wel niet ver wacht hebben." Ik wilde u geluk wenschen met uw helden daad in de woning van Osiecki, want zoo zult ge uw manier van handelen daar wel noemen," ging de jonge vorst op onmiskenbaar schimpen den toon voort. //Den houtvester hebt ge neer geschoten en de overigen allen tezamen het hoofd geboden. De lafaards waagden het niet u aan te raken." „Zij trokken nog dienzelfden nacht de gren zen over," zeide Waldemar. „Hebben zezichsoni9 bij uwe troepen gevoegd „.la." „Dat dacht ik al. Sedert wanneer hebt ge uw commando in den steek gelaten „Wilt ge mij soms in het verhoor nemen barstte Leo uit. "Ik ben hier gekomen om re kenschap van u te vragen. Kom medeik moet Het congres te Oporto is er mede geëin digd, een besluit in dien zin te nemen „omdat 's Pausen gemis aan vrijheid een smet is voor de gansche katholieke wereld," te Ma drid werd de wereldlijke souvereiniteit des Pausen noodig geacht om als scheidsrechter tusschen de volkeren te kunnen optreden ter vermijding van een Europeeschen oorlog en te Weenen heeft de president van het congres gezegd, dat door de verkorting der souverei- niteitsrechten des Pausen, de gewetensvrijheid der katholieken is gekwetst. De volle souve reiniteit des Pausen in den meest uitgebreiden zijn des woords, moet volgens den Oostenrijk- schen katholiekendag geëischt worden. Woensdag, St. Philips dag, had te Parijs een feestmaal van royalisten plaats. De heer Ferdinand Duval hield eene uitvoerige rede, waarin hij trachtte aan te toonen, dat alleen de monarchie in staat is Frankrijk te ver heffen, hetwelk de vereeniging van allen rond om eene sterke regeering wil. De spreker verklaarde de zaak van den graaf van Parijs wel degelijk af te scheiden van het Boulan- gisme. Alle groote krediet-instellingen en alle bankiers zullen den 6en dezer, Maandag a.s., den dag van de opening der tentoonstelling, geen zaken doenzoodat de beurs en de banken dien dag gesloten zullen zijn. Sedert Zaterdag hebben 1500 kleerma kersgezellen het werk gestaakt en hebben 22 patroons de loonsvermeerdering van 5 cen times per uur moeten toestaan. Gistermiddag is een duizendtal werkstakers bijeen geweest en ofschoon geen strijdkas voorhanden is hebben zij toch besloten bij de werkstaking te volharden. De kleermakerspatroons daarentegen hebben besloten hunne winkels te sluiten, wanneer u onder vier oogen spreken." „Ge blijft hier I" kwam de vorstin gebiedend tusschenbeide. „Ik laat u niet met elkander al leen. Zoo ge elkaar wilt spieken, moet dit in mijn bijzijn geschieden. Misschien vergeet ge dan niet geheel dat ge broeders zijt." „Broeders of niet!" riep Leo, buiten zichzelf van drift. „Aan mij heeft hij het schandelijkste verraad gepleegd. Hij wist dat Wanda met mij verloofd was en toch heeft hij zich niet ontzien, zich van haar en hare liefde meester te maken. Zoo handelt alleen een verrader, een eer Zijne moeder wilde hem voorkomen, maar te vergeefs het woord „cerlooze" ontsnapte aan zijne lippen en Waldemar kreeg een schok, alsof hij door een kogel werd getroffen. De vorstin verbleekte, 't Was niet de tot razernij opgevoerde hartstocht van haar jongsten zoon, die haar zoo deed ontstellenmaar de uitdrukking op het aangezicht van den oudsten, toen deze zich thans oprichtte. Hem rukte zij achteruit; hem vreesde zij, hoewel hij ongewapend was, terwij Leo den degen op zijde had, en met al haar moederlijk gezag tusschenbeidetredend. riep zij gebiedend „Walderaar Leo houdt u bedaard. Ik be veel 't u 11 Als de vorstin Baratowski beval, op dien toon en met die houding, dan had ze zich nog altijd gehoor verschaft. Ook hare zonen gehoorzaamden onwillekeurig. Leo liet de hand zinken, die hij reeds aan het gevest van zijn degen had gesla gen, en Waldemar zweeg. Hij worstelde gewel dig met zijne inwendige drilt, maar de woorden zijner moeder hadden hem tot bezinning gebracht, en meer was er niet noodig om hem weer zich zelf te doen zijn. „Leo, nu geen beleedigingen meer!" zeide hij op heeschen toon. „Nog een woord, een enkel, en ons blijft niets anders over dan te duelleeren. Indien ge gisteren nog het recht hadt mij aan te klagen heden hebt ge dit verbeurd. Wanda is mij dierbaarder dan gij kunt vermoeden, want gij hebt niet, zooals ik, jaren lang met dien harts tocht geworsteld niet liaat en scheiding en le vensgevaar doorstaanom tot het bewustzijn te komen, dat die sterker is dan ik. Maar zelfs niet om Wanda zou ik plicht en eer hebben prijsge geven. Ik zou niet van den post zijn geweken die mij was opged agen, zou niet heimelijk de mij toevertrouwde schare verlaten en den eed de gezellen hun eisch om {verhooging van loon volhouden. In de haven van Calais is de machine van een stoomsleepboot gesprongen, waardoor drie van de negen personen aan boord ge dood en vier anderen anderen zwaar gewond werden. De ontploffing, welke aan nalatig heid moet zijn te wijten, veroorzaakte groote ontsteltenis en was zeer hevig. Het midden gedeelte van de boot rees omhoog en de stukken ijzer vlogen naar alle richtingen. Een groot brok werd een paar honderd voet hoog in de lucht geslingerd en viel toen zoo diep in den grond, dat er bijna niets meer van te zien was. Een jongen, die aan boord was, bleef won derbaarlijk gespaard. Hij werd een eind ver weggeslingerd, maar stond op en liep heen, zonder eenigszins gedeerd te zijn. De overige geredden werden, zooals reeds gezegd is, op één na allen zwaar gewond. Een hunner werd op een naburige brug ge slingerd; de anderen werden uit het water gehaald. Er u onder voorzitterschap van Canovas del Castillo eene vergadering van conserva tieven gehouden. Er werd besloten dat de afgevaardigden der partij geen deel zullen nemen aan de werkzaamheden der kamer indien de regeering voorstelt dagelijks twee zittingen te houden om te beraadslagen over het wetsontwerp tot wederinvoering van het algemeen stemrecht. Na een debat van vijf uren heeft het La gerhuis met 113 tegen 102 stemmen eene motie van Smith aangenomen, strekkende ter veroordeeling van het financieel beleid der Indische regeering met betrekking tot den handel in alcohol en opium. De moeilijkheden voor het Engelsche regeeringsontwerp omtrent de suikerpremiën gebroken hebben, waarmede ik mijn aanvoerder trouw had gezworen. Dat alles hebt gij gedaan laat moeder beslissenwie onzer het smaad woord verdientdat gij mij voor de voeten werpt." „Wat beteekentdat, Leo?" riep de vorstin, op springend. „Ge zijt immers hier met weten en toestemming van uw oom Ge hadt immers ver lof van hem gekregen om naar Willicza te gaan? Antwoord Over het tot hiertoe zoo bleeke gelaat van den jongen vor9t verspreidde zich thans een donkere gloed; hij waagde 'tniet het oog zijner moeder te ontmoeten en wendde zich in de plaats daarvan met een van toorn vlammenden blik tot zijn broeder. „Wat weet gij van de plichten, die ik te ver vullen hebwat kunnen ze u schelen? Ge houdt het immers met onze vijanden. Ik heb mijn plaats in onze gelederen niet ledig gelaten en zal tegenwoordig zijn zoodra dat noodig is. Maar juist daarom moet de zaak tusschen ons schielijk worden afgedaan. Ik heb niet veel tijd om met u af te rekenenik moet terug naar de mijnen vandaag nog, binnen weinige uren zelfs." „Ge komt toch te laat," zeide Waldemar koel. „Ge vindt hen niet meer." Leo begreep blijkbaar den zin dezer woorden niet. Hij zag zijn broeder aan, alsof deze in een vreemde taal sprak. Sedert wanneer hebt ge uw commando verla ten?" vroeg Waldem .r nog een9, maar ditmaal met zulk een vreeselijken ernst, dat zijn broeder hem half onwillekeurig antwoord gaf. „Sedert gisteren avond." „En van nacht heeft er een overval plaats ge had. Uwe troepen zijn verstrooid gedood." De jonge vorst uitte een kreet en snelde op den spreker toe. „Dat's niet mogelijk; dat kan niet waar zijn. Gij liegt! Ge wilt mij maar schrik aanjagen met dat bericht, wilt mij daardoor drin gen heen te gaan." „Neen, dat kan niet waar zijn," bracht ook de vorstin met bevende lippen in het midden. „Gij kunt nog geen tijding hebben, Waldemar, van wat er dezen nacht ginds gebeurd isik had 't in elk geval vroeger dan gij moeten weten. Ge misleidt ons bedien u niet van zulke mid delen (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1