Duitschlancl. C ostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Wat zijn de vereischten van een goed remonte paard? Rij kspostspaarbank. UITVOERINGEN. vermeerderen. Engelands voorgenomen uit sluiting bedreigt behalve de Amerikaansche suikerbakkersindustrie, ook den Zwitserschen handel in verduurzaamde melk, daar Zwitser land voor de suiker in de uitgevoerde ver duurzaamde melk eene premie verleent. Naar de Daily News verneemt, acht de regeering de kansen voor de aanneming van hare voor dracht omtrent de suikerpremien hopeloos zoodat zij besloten zou hebben, de behande ling te vertragen totdat het te laat is, om dan de voordracht in te trekken. De conferentie over Samoa zal drie weken duren. De afgevaardigden zullen slechts wei nige vergaderingen houden, daar de aange legenheid in hoofdzaak reeds geregeld is. Dat de gedelegeerden zich naar Friedrichs- ruhe zouden begeven om met vorst Bismarck definitief af te handelen, wordt tegengespro ken; Graaf Herbert von Bismarck heeft d: diplomatieke leiding geheel in handen. Men herinnert zich, dat de familie van prof. Geffcken den geleerde onder curateele wilde stellen. De geneesheeren verklaren thans, dat er geen termen voor zijn, daar de zielstoestand van den professor niets te wen- schen overlaat. De minister van oorlog vraagt wegens ver hoogde legersterkte een supplementoir krediet van l3/4 millioen voor de infanterie; voor de cavalerie is de aanvrage nog niet ingekomen. De minister van buitenlandsche zaken is gemachtigd aan de Zwitsersche regeering de medewerking toe te zeggen aan het inter nationaal congres voor arbeiderswetgeving. Naar thans bekend wordt, heeft Cantiani geconstateerd, dat de oorzaak van de onge steldheden, aan welke de Paus in den laatsten tijd herhaaldelijk lijdende is geweest, hoofd zakelijk gelegen is in zijne bijna overdreven matige levenswijze, die vooral gedurende de groote vasten tot een uitsterste gedreven werd. Overigens is de Paus reeds jaren suk kelende aan eene aandoening der nieren, waarbij een klein hartgebrek gekomen is. De algemeene zwakke toestand zijns lichaams is intusschen alleen te wijten aan de te zwakke voeding. Daarom is thans den Paus het ge bruik van krachtige vleeschspijzen en het drinken van wijn voorgeschreven. De tweede dag der feestelijkheden werd eveneens met het prachtigste weder begun stigd en de stroom van menschen was zoo buitengewoon, dat New-York nog nooit zoo veel menschen binnen zijn muren heeft gehad als eergisteren. Men gelooft, dat minstens twee millioen menschen van buitenaf geko men zijn. Op de spoorlijnen naar New-York is het vrachtvervoer gestaakt, teneinde nog meer gelegenheid te hebben personen te kunnen vervoeren. Na een godsdienstoefening in de Sint-Paul kapel te hebben bijgewoond, hetgeen ook Washington honderd jaren geleden heeft ge daan, heeft president Harrison de troepen geïnspecteerd. Aan de revue namen 50000 man deel. Het duurde drie uren voor de stoet was gepasseerd. Het bal in de opera was schitterend. Ruim 6000 menschen namen er aan deel. Eerst na middernacht kwam er gelegenheid tot dansen. De dames wedijverden in kostbare toiletten en juweelen. Te Hamilton, in Ontario^ ontspoorde Zondag avond een trein van Chicago, met welken velen naar de feesten te New-York reisden. Van de reizigers, die meerendeels sliepen, werden er slechts weinigen door den schok gedood. Wel een twintigtal echter kwamen er om in de vlammen, die gelijk bij spoorwegongelukken in Amerika regel is gewordenterstond na het onheil de wagens begonnen te verteren. Bij gebrek aan water hield het vuur aan tot al de rijtuigen op twee na verbrand waren. Op eene te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het Genootschap voor land bouw en kruidkunde, heeft de kapitein Krom hout, het bekende lid der remonte commissie, op last van den minister van oorlog de vol gende inlichtingen gegeven, die wij als van groot belang beschouwen voor de talrijke paardenfokkers in deze streek, en daarom geheel in ons blad opnemen: Als eerste vraag stelde de inleider: heeft het beginsel om voor de artillerie in het binnenland te remonteeren levensvatbaarheid, d. i. worden hier te lande paarden gevonden die aan de ver eischten voldoen? Steunend op veeljarige onder vinding meende spreker deze vraag met ja te kunnen beantwoorden. De tweede vraag is dan: zou er een voldoend aantal gevonden worden Hierop antwoordde spreker ontkennend, want bij een 5U0tal paarden, die het leger hier heeft, zijn die vereischten niet gevonden. Men moet dus karig zijn in zijne eischen. De aankoop van paarden in Nederland is een vaderlandsch belang, maar hetzelfde belang eischt eene goede aanspan ning voor de stukken. Spreker behandelde nu de vereischten voor een goed artilleriepaard. lo. Een regelmatige bouw, omdat het zoowel trekkracht als snelheid moet ontwikkelen. 2o. Eene middelbare grootte, daar het te klein geen gewicht in het tuig legt en te groot niet genoeg in het voeder te liouaen is. De grootte mag zijn 1,56 a 1,65 op den voorschoft. 3o. Een goede schoft, omdat het bereden moet worden en liet zadel anders naar voren schuift. De goede schoft staat ook in het nauwste ver band met goede spieren in de voorhand. ■4o. Een korte rug en krachtige lendenen, ten einde te kunnen voldoen aan de groote eisclien als trek- en draagkracht. Het artilleriepaard toch, draagt steeds 100 kilo gewicht. 5o. Een voldoende lang kruis, ten einde regel matig verband te krijgen in de beweging van voor- en achter hand. 6o. Vier goede beenen. Spr. beschreef de bee- nen en de voeten van het paard en toonde aan dat het vooral op de beenen aankomt en op de onderste ledematen daarvan. Zijn deze geheel in orde, dan heeft men de beste waarborgen voor snelheid en kracht. 7o. Eene goede borst en goede adem, die noo dig zijn voor een goeden draf. Hierna vraagde spr. of, wanneer er werkelijk verbetering in de paardenfokkerij kwam in de richting naar de legerremonte, dit zou strekken tot bevordering van de belangen van handel en landbouw, en meende stellig dat de landbouwer beter zou kunnen werken met die paarden, die ook voor de artillerie beter zijn. Wat den handel betrof, dit was eene andere zaak. De Fransch- man toch, koopt paarden met gebreken, voor een hoogen prijs, omdat hij ze alleen noodig heeft als luxepaardenmaar indien hij paarden koopen kon zonder gebreken, zou hij dan noff niet beter tevreden zijn Spr. kwam dus tot de meening dat de verbetering van het paard ook in het be lang van den handel is, indien men slechts bij het fokken rekening houdt met kleur en hoogen gang, twee eigenschappenJ# waarop de Fransch- man bijzonder let. Het inlandsclie paard voldoet thans aan de ver eischten als remontepaard niet, omdat het lo, te weinig draagvermogen heeft, d. i. te lang en te zwak van rug is"2o. omdat het een te weinig ontwikkelden schoft heeft, en 3o. een te weinig ontwikkeld beenstelsel.. Op die gebreken zou dus moeten worden gelet bij de hengsten en mer- riën, als men overgaat tot het verbeteren van het paardenras. Als algemeene middelen tot die verbetering somde spr. op lo. het invoeren van betere dek hengsten 2o. eene oordeelkundige keuze van merriën, en 3o. eene betere opvoeding van de veulens. Wel waren in de laatste jaren in Groningen, Gelderland en Brabant betere hengsten ingevoerd, doch dat werkte nog niet ingrijpend genoeg, om binnen korten tijd reeds eene merkbare verbete ring te hebben. Er zouden staatshengsten moeten zijn, vuor eene kostelooze dekking van merriën, door eene commissie goed te keuren. Werd die stap van regeeringsvvege gedaan, dan was men reeds een grooten stap vooruit, te meer daar thans het we ren van niet geschikte hengsten wegens het meer goedkoope zoo moeilijk is. De opvoeding var. het veulen moest dan aan den landbouwer worden overgelaten, want als de staat het geld geeft voor goede hengsten, dan moeten de fokkers zelven ook iets doen. De staat zou dan nog tot meerdere bevordering de paar den op 372 jarigen leeftijd kunnen aankoopen en eene premie uitloven voor de beste 3jarige. Dit waren echter alle3 zaken van later zorg. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April 1889, Ingelegd f 1090,04. Terugbetaald f 989,09. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 784. GEERTRUIDENBERG. Zondag 5 Mei n/m 4 ure, CONCERT door de harmonie „l'Espérance", van Waalwijk, directeur Th. Schambergen, in de zaal van den heer G. Sweep. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's avonds TVs ure, CON CERT, (eerste uitvoering) door de zangver- eeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien, op de concertzaal hotel Looiersbeurs, bij den heer Van Kregten. Zie verder programma. BAARDWIJK. Zondag 5 dezer des avonds ten 8 ure, CONCERT door de liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" ten huize van den heer A. Mulders. Zie verder programma. WAALWIJK 4 Mei 1889. Slechts weinige dagen scheiden ons nog van den gedenkdag van het 40 jarig regeerings- jubilé van Z. M. koning Willem IIIpas se dert kort mag men de hoop voeden, dat die dag feestelijk zal kunnen gevierd worden. Zal hij in onze gemeente onopgemerkt voorbijgaan gelijk hier sedert een paar jaar, in scherpe tegenstelling met vroegergebrui kelijk schijnt te zijn gewoiden Wij weten niet wat de gezagvoeren- d e personen dienaangaande zullen beslis sen maar met genoegen hebben w'j verno men dat de liedertafel „Oefening en Ver maak van Waalwijk en Bezooien", die steeds vooraan staat, als hei geldt nationale leesten op te luisteren van plan is den 12en Mei a. s., eene schitterende m a t i n e te geven, waarvan het programma geheel zal zijn sa mengesteld uit vaderlandsche stukken. Wij twijfelen niet of de andere muzikale vereenigingen zullen dat voorbeeld volgen op deze wijze kan die dag lot een ware vreugdedag gemaakt worden, vooral als men kon besluiten den toegang tot de te verwach ten uitvoeringen voor het publiek toeganke lijk te stellen. (Zie ingezonden stuk.) in September van het vorig jaar opgerichte Zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooienonder directie van den heer N. van Bladelzal morgen haar eerste concert geven, op de zaal bij den heer van Kregten. Wij wenschen haar een druk bezoek en goed succes toe, en hopen dat zij zal blijken levensvatbaarheid genoeg te be zitten om eene waardige en blijvende plaats in te nemen neven de andere in onze ge meente bloeiende muziekverenigingen. Hooi le qual. bijna geheel zonder vraag enkele partijtjes werden in de laatste dagen voor f 17 a 17.50 per 500 K. afgeleverd. Wegens het vruchtbare seizoen en het vele gras dat nu reeds aanwezig is, wordt er be langrijke prij vermindering verwacht. Kalf koei en minder begeerd en daardoor van f 10 tot 25 minder. Weikoeien prijshoudend en door de weiboerenbij den gunstigen stand van het gras, zeer gezocht. Vette koeien met zeer weinig voorraad 60 a 70 ct. per Kg. Vele slagers hebben den prijs van het vleesch met 10 ct. per Kg. verhoogd. Ten 3 ure kwamen Donderdag de Sta ten-Generaal bijeen, nadat vooraf de afdee- lingen vergaderd waren geweest om het ver slag te vernemen van de bijeenkomst der commissie van rapporteurs met den minister van binnenlandsche zaken. Die bijeenkomst was het gevolg van de naar de meening van een aanzienlijk aantal leden onvoldoende toelichting, door de regeering gegeven van het gewichtige, door haar ingediende voorstel. Uit het onderhoud met den minister had de commissie van rapporteurs intusschen een parig de overtuiging verkregen, dat óp dit oogenblik voldoende reden aanwezig was om de verklaring af te leggen, dat het in art. 38 der grondwet omschreven geval heeft op gehouden te bestaan. De zaak werd met zulk eenen spoed behandeld, dat de leden ter nauwernood de gelegenheid hadden om het verslag van het in de afdeelingen ver handelde in te zien. In afwijking van het reglement van orde werd op voorstel van den voorzitter der vereenigde vergadering besloten, terstond de openbare beraadslaging over het voorstel te doen plaats hebben. Dit voorstel luidde, dat de Staten-Generaal zou den verklaren, dat het in art. 38 van de grondwet omschreven geval heeft opgehou den te bestaan. Geen der leden voerde daarover het woord; ook de minister van binnenlandsche zaken scheen het niet noodig te achten, de con- stitutioneele bezwaren, die tegen de wijze van indiening van het voorstel in de afdee lingen waren gemaakt, te weerleggenwat uit deferentie voor de Staten-Generaal wel licht niet overbodig ware geweest. Met al gemeene stemmen werd het voorstel door de aanwezige leden goedgekeurd. Staande hoorde de vergadering de verklaring van den voorzitter aan, dat de Staten-Generaal met algemeene stemmen hadden besloten te verklaren, dat het in art. 38 van de grond wet omschreven geval had opgehouden te bestaan, en op het voorbeeld van den voor zitter hief zij een tweemalen herhaald „Leve de Koning aan. Op zijn voorstel besloot zij eveneens aan den Koning een telegram te zenden, waarbij Z. M. werd geluk gewenscht met zijn herstel en met de herneming van de waarneming van het koninklijk gezag. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde daarna door den raad van state gemachtigd te zijn geen gevolg te geven aan de indie ning van het wetsontwerp tot benoeming van eene regentes. Onmiddellijk na het nemen van het ge wichtige besluit werd de nationale vlag van de gebouwen der verschillende ministeries uitgestoken. Gisteren heeft de koning de waarne ming van het koninklijk gezag weder op zich genomen. Naar wij vernemen, zijn door de heeren Goeman Borgesius, Hartogh Kerdijk, Sche pel en Zaaijer bij de Tweede Kamer voor stellen tot belastinghervorming ingezonden waarvan de strekking is, de mingegoede» te ontlastenfinancieele belemmeringen voor handel, landbouw en nijverheid weg te nemen, en de meergegoeden, in verhouding tot hunne draagkracht, een grooter deel der rijkslasten te doen dragen. De ingediende voorstellen bestaan in lo. afschaffing van den zoutaccijns en verlaging van het invoerrecht op geraffineerd zout tot f 1 per 100 kilogram 2o. afschaffing van de belasting op het patent, behalve dat der naam looze vennootschappen 3o. afschaffing van de opcenten op de mutatie-rechten, van on roerende zaken geheven. Het bedrag der af te schaffen belastingen is 9 millioen gulden. Daartegenover wordt voorgesteld 4o. de invoering van eene progressieve inkomsten belasting, die ongeveer evenveel zou opbren gen. Inkomens beneden f 60O worden van deze belasting vrijgesteld. Zij, die grooter inkomen bezitten, worden door zetters in verschillende klassen gerangschikt, waarvan het minimum tot grondslag strekt voor de berekening van het door de inkomstenbelasting te treffen inkomen. Van dit minimum wordt door verschillende klassen een verschillende aftrek toegestaan, die voor de laagste klasse 90 pet. bedraagt en voor hoogere klassen gaandeweg minder wordt, zoodat voor inkomsten boven f 290,000 in liet geheel geen aftrek is toegelaten. Van hetgeen na dezen aftrek overblijft, wordt voor alle klassen hetzelfde percent aan belasting geheven. Voor 1890 wordt voorge steld 6 percent. Volgens het voorstel zal in de allerhoogste klassen, voor inkomens boven f 290,000, het volle bedrag van deze 6 percent van het zuiver inkomen moeten worden betaald, terwijl in de allerlaagste klasse slechts 0.6 percent van het zuiver in komen wordt geheven. Intusschen geldt, wat hierboven van den aftrek werdt vermeld slechts, indien onder het inkomen geen inkomsten uit gebouwde of ongebouwde eigendommen zijn begrepen. Bestaat het inkomen geheel of gedeeltelijk uit inkomsten uit bezit van onroerende goe deren, dan wordt voor de belastbare opbrengst daarvan, die tot grondslag strekt voor de grondbelasting, 20 percent meer aftrek toe gestaan dan voor andere inkomsten. Zelfs in de hoogste klassen mag toch nog altijd 20 percent van deze belastbare opbrengst wor den afgetrokken, terwijl in de eerste 5 klassen, dus voor inkomens beneden beneden f 1200, van deze opbrengst in het geheel geen in komstenbelasting wordt betaald. De Engelsche landbouwmaatschappij heeft definitief geweigerd de inzendingen van Nederlandsch vee op de tentoonstelling te Windsor toe te laten. In den namiddag van 1 Mei heeft ook de Britsche regeering toegegeven aan depressie, die op haar werd uitgeoefend, en de op I Maart j.l. gegeven vergunning, om Neder landsch vee met ingang van 1 Juni vrijelijk in Engeland te mogen invoeren, voor drie maanden buiten werking gesteld, zoodat wij eerst den len September a. s. ons vee vrije lijk zullen kunnen invoeren. Juist op 1 Juni zouden wij van de gege ven vergunning kunnen profiteeren. Op 1 September is de tijd van den uitvoer voorbij, zoodat onze handel practisch voor een jaar wordt benadeeld. Op de hooge akkers bouwland, onder de gemeente Loonopzand, waarvan sommige door mastbosschen omgeven zijn, staat de vroeg uitgezaaide winterrogge dit jaar bui tengewoon schoon. Wat vroeger geheel woest lag en waar later bosschen werden aange legd, is in den laatsten tijd door onvermoei- den arbeid, en vooral door goede bemesting, in goed bouwland herschapen. Van nieuw aan te leggen mastbosschen wil men tegen woordig minder weten, daar er jaren moeten verloopen eer zij eenig voordeel geven. Naar men verneemt, zou er eindelijk eenstemmigheid zijn verkregen omtrent de voorwaarden, waarop de oude brug over de Donge bij Geertruidenberg zal worden bui ten gebruik gesteld, zoodat de opening der nieuwe brug voor het verkeer nog dit jaar kan verwacht worden. Door de Kamer van koophandel en fa brieken te Middelburg is aan de Tweede Ka mer een adres gezondenwaarin op ver schillende gronden wordt verzocht het inge diende ontwerp van wet, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boter- handel te verwerpen. In dat adres wordt eene schets gegeven van het belang dat de Nederlandsche schat kist, de landbouwer en de werkman heeft bij den bloei der margarineboter fabrieken en het eindigt met deze regelen „Voorwaar het geldt niet alleen een stap in eene o. i. verkeerde richting, het voorstel is niet alleen onbillijk en onrechtvaardig maar ook het ontwerp bedreigt bovendien in ernstige mate een hoogst belangrijken tak van industriewelke zeer groote voordeelen oplevert en veel vertier geeft in menigen tak van bedrijf." De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer L. van Rietconsul der Nederlan- landen te Buenos-Ayresop een nader aan te kondigen tijdstip opnieuw aan zijn de partement zal zijn te spreken. Geinteresseerden gelieven zich inmiddels schriftelijk tot genoemden ambtenaar (adres departement van buitenlandsche zaken) te wendenonder aanwijzing, waaromtrent zij inlichtingen wenschen te ontvangen. Men schrijft uit Apeldoorn van 1 Mei De gelukkige tijding dat Z. M. de Koning in zooverre hersteld was, dat Hoogstdeszelfs de regeerings zaken weer persoonlijk wilde op zich nemen, heeft zeker door geheel Ne derland den moed, die bijna geheel benomen was, weer doen herleven. Reeds vroeg zag men hier van bijna alle gebouwen den driekleur wapperen. Dit teeken van algemeene ingenomenheid met dezen gunstigen omkeer deed zeker H.M. de Konin gin en het lieve Prinsesje bijzonder goed toen ze dezen middag door het dorp reden en was werkelijk aan hun prettige stemming op te merken. Terwijl de bewoonsters (moeder en doch ter) reeds te bed lageu, ontstond Dinsdag avond te Lit een felle brand in een arbeiders woning. De beide bewoonsters, door de buren gewekt konden nog bijtijds de brandende woning ontvluchten. De geheele inboedel is verbrand.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2