BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. j BINNENLAND. De rechtbank te Parijs heeft het verzoek van den procureur-generaal Quesnay De Beaurepaire om een vervolging in te stellen tegen de bladen Autorité, Gaulois, Triboulet en Gazette de France, voor niet ontvankelijk verklaard en er dus geen gevolg aangegeven. De rechtbank is van oordeel, dat Quesnay de Beaurepaire in zijn qualiteit van staats ambtenaar door genoemde bladen is aange vallen en niet als particulier persoon. Wat betreft een artikel der Presse en twee in de Intransigeant, erkende de rechtbank het recht van aanklacht en de behandeling dier zaak is op 22 dezer bepaald. In juristische kringen was men door deze beslissing zeer verrast. Quesnay De Beaurepaire is tegen deze be slissing in hooger beroep gekomen. De begrootings-commissie is tegen het einde dezer week bijeengeroepen. De regee ring wenscht, dat de beraadslagingen over de begrooting zoo spoedig mogelijk afgedaan worden. Binnen veertien dagen worden de con clusies verwacht van de commissie van on derzoek in zake de vervolging van Boulanger en zijn aanhangers. De lord-mayor van Londen is te Parijs aangekomen met zijn secretaris, twee sheriffs en een tiental bedienden. Hij werd aan het station ontvangen door den maire van het tiende arrondissement. De Figaro heeft een deel van het tweede platvorm van den Eiffeltoren op de Parijsche tentoonstelling, 115 meter 73 centimeter bo ven den beganen grond, gehuurd en daar een huisje doen bouwen, waarvan de voor zijde gelijkt op die van het Figaro-gebouw in de Rue Drouot. Daar is alles voor het drukken eener courant ingericht; een snelpers, die door een gasmotor in beweging wordt gebracht, de plaatsen voor twaalf zetters, een werkplaats voor drie clicheurs, een lessenaar voor den corrector en een tafel voor eenige redacteurs, want de Figaro de la Tour Eiffel, een verkleinde editie van het groote boule vardblad, moet geheel en al, met uitzondering van het papier, op den toren worden ge maakt. lederen bestijger dier luchtige hoogte zal, desverlangd, een nummer van het blad wor den uitgereiktwaarin o. a. eiken dag een lijst van aanzienlijke bezoekers zal worden opgenomen. Lord Salisbury stelt aan den ministerraad voor de garnizoenen in Ierland met 6u00 man te verminderen, daar het land, door de maatregelen der regeering tot rust gekomen, zulk een sterke militaire macht niet meer behoeft. De groote werkstakingen in de Westphaal- sche kolenmijnen trekken vóór alles de aan dacht, en te meer omdat het gebrek aan steenkolen reeds de ijzerindustrie belemmert. In eenige der grootste ijzerfabrieken moesten verscheidene hoogovens uitgedoofd worden. Op de beurs is men er bevreesd om, daar juist mijnondernemingen en ijzerfabrieken in den laatsten tijd voortdurend zijn gestegen. In de districten, waar de werkstakingen plaats hebben, neemt de verbittering der werklieden van de ijzerfabrieken, die wegens het gebrek aan steenkolen gedwongen zijn leegteloopen, tegen de mijnarbeiders toe. Eenige gehuwde mijnwerkers hebben den arbeid hervat in de mijnen, welke het meest gevaar loopen dat zij bij geheelen stilstand onder water geraken. Deze lieden kunnen slechts onder bescher ming van soldaten werken. Conservatieve dagbladen beweren, dat de werkstaking aangestookt is door Belgische anarchisten, zonder dat de Westphaalsche werklieden precies wisten tot welke revolu tionaire oogmerken zij later gebruikt zouden worden. In den laatsten lijd waren uit Belgie een aantal arbeiders naar de Westphaalsche kolenmijnen gekomenen deze zouden de werkstaking hebben aangezet; ook komt er ondersteuning voor de Duitsche werkstaken- den uit de Belgische steenkolendistricten. Daarentegen geeft een nationaalliberaal blad, dat in het voornaamste kolendistrict van West- phalen uitkomt, een statistiek, volgens welke de arbeidersloonen werkelijk sedert 1883 ge stadig zijn gedaald, zoodat in 1883 voor een schacht, dat is acht uren voortgezetten arbeid, 2 mark 72 pfenn. betaald werd, en nu slechts 2 mark 57 pfen. Om die loonsverlaging in te winnen moesten de werklieden overwerken met groote inspanning, daar tevens de prijzen van levensmiddelen en woningen aanmerkelijk stegen. In bijna alle gasfabrieken der steden in Westphalen heerscht groote bekommering. Het bestuur der staatsspoorwegen heeft bevolen het gebruik van steenkolen zooveel mogelijk te beperken, daar de voorraden reeds klein zijn. Bovendien vreest men dat ook in de steenkolendistricten in Belgie en Engeland werkstakingen ophanden zijn, omdat het, naar men zegt, eene internationaal beraamde en georganiseerde beweging is. De werklieden blijven eischen 15 percent verhooging van loon en zeven uren arbeid. Te Berlijn zijn de metselaars begonnen het werk te staken en wel met de taktiek van gedeeltelijke werkstakingen. Ongeveer honderd bouwwerken, waaraan 15000 metse laars gebruikt werden, staan stil, terwijl alle anderen arbeiden en met hunne verdiensten de werkstakenden ondersteunen. Later ver wisselen zij. Te Eisenach is een werkstaking onder de schoenmakersknechts uitgebroken. Te Neurenberg zijn het de pottebakkers die het werk hebben gestaakt en velen heb ben de stad reeds verlaten. De vreemde werklieden worden aan het station reeds ge dwongen terug te keeren. Naar aanleiding van de werkstaking in de steenkolenmijnen is tusschen de dagbladen der verschillende partijen reeds een levendige polemiek ontstaan over de vraag, wie schuld heeft aan de ontevredenheid van de werk lieden. Allen geven toe dat de afzet en de prijzen van verkoop ten gunste der eigenaars van de mijnen werkelijk gestegen zijn, terwijl de loonen daaldenen hierom pleiten de dagbladen van alle partijen voor inwilliging van de eischen der werklieden. Het meest staat men verbaasd over de stilte, waarmee de werkstaking werd georganiseerd. Slechts enkele socialistische vlugschriften werden in de mijnwerken gevonden, en na 1869 is de Duitsche bergwerknijverheid niet door een ramp van zooveel omvang getroffen. Vergaderingen van werkstakenden zijn ver boden op gror.d der socialistenwet. De Pruisische censuur gaat thans als een engel der vernieling door de Poolsche boekerij van West-Pruisen. Alle Poolsche boeken, die eenigszins gevaarlijk zijn uit een Pruisisch oogpunt, worden verbrand of ver scheurd. Waar de censors zijn geweest zijn gapingen in de boékenrijen; vooral onder de geschiedkundige werken is de slachting groot geweest. Men ziet dusdat wat door Rusland te Riga gedaan wordt, in Pruisen eigenlijk geen verwondering, nog minder verontwaardiging mag wekken. Naar uit Genève aan de Standard gemeld wordt, heeft de bondsregeering besloten twaalf lieden, meest allen Russen, die bij het dy- namiet-komplot te Zurich betrokken zijn, uit het land te zetten. Op grond van inlichtingen uit een goede bron wordt verzekerd, dat de Bondsraad geene voldoening van Duitschland zal verlangen maar indien Duitschland voldoening verlangt, die zal weigeren. De koning en de kroonprins gaan den 19den op reis naar Berlijn, vergezeld van den heer Crispi en ambtenaren. Op aandringen van eenige gematigde kardinalen heeft de Paus den wensch uitge sproken, dat de clericale kiezers zich zouden laten inschrijven op de kiezerslijsten. Hoewel de Paus nader zijne beslissing zal nemen over de vraag of de katholieken be hooren mede te stemmen of zich hebben te onthouden van deelneming als protest, be schouwt de gematigde partij het genomen besluit als een conciliante daad. Noordbrabantsclie stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand April 1889. OpbreDgst personenvervoer f 1554.15 u goederenvervoer u 1889.69 i, postvervoer w 166,66 Diversen lotaal f 3610.51 In April 1888 f 3436,18 UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op de matinée Zondag te geven op Musis Sacrum door de liedertatel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien, des mid dags om 12 ure, zal worden uitgevoerd Te Deum Lambillotte. Kronings-Cantate W. A. Smits. God en de Koning De Vliegh. FEEST-CONCERTte geven door de Harmonie „l'Espérance," van Waalwijk, met hoogstvereerende medewerking van haar Eéi^- lid, den heer A. J. de Winter, (accompag nement des heeren Schrijner,) op Zondag 12 Mei 1889, aanvang precies 8 uren. (Zie programma's.) V WAALWIJK 11 Mei 1889. Naar wij vernemen zal de d.d. schutterij alhier aanstaanden Zondag niet deelnemen aan de koningsfeesten, wijl het den komraan- dant minder passend voorkomt om op der gelijk feest, in plaats van met een corps flink gekleede en gewapende manschappen, Waal wijk ten schande, uit te trekken met een troep, gedeeltelijk gekleed in burgerpakjes, gedeel - telijk omhangen met een plunje, die eigenlijk in een voddenkraam zou te huis behooren. Ons gemeentebestuur trekt zich van de heele feestelijkheid niet het minste aan. 't Doet juist alsof er geen sprake was van een blijden herinneringsdag. Dit wekt te meer bevreemding, omdat het geldt het zeer belangrijke feit van 's Konings 4()jarige re geering, van nog hooger beteekenis geworden door het gelukkig herstel van Z. M. Maar sedert onze gemeente Jhr. August van Gro tenhuis tot burgemeester heeft, zijn wij, geheel tegen vroegere gewoonte in, aan het zien ver waarlozen van nationale feestdagen gewoon geraakt. Ook in 1887, bij gelegenheid van 'sKo nings 70en verjaardag, besloten de leden van den gemeenteraad, «lat van gemeentewege geen feesten zouden plaats hebben. Maar toen ten minste is er nog over gesproken, thans schijnt men het der moeite zelfs niet waard te achten de zaak aan te roeren. Wij vertrouwen dat onze medeingezetenen echter zullen toonen, dat hun het hart warm klopt voor onzen bejaarden Vorst, dat ook zij zich verheugen in zijn jubilé en juichen om zijn hersteldat men bijna niet meer had mogen hopen. Wij vertrouwen dat men hieraan uitdrukking zal geven door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van alle huizen en gebouwen, door deel te nemen aan de openbare gebeden, die ongetwijfeld in de kerken der verschillende gezindten voor Z. M. zullen gestort worden, en eindelijk door een druk bezoek van de feestuitvoeringen der hier bestaande muziek gezelschappen Wij herinneren het publiek dat de herijk van maten en gewichten in deze gemeente plaats heeft 13 en 15Mei, namiddags L1/2 5a/2 uur en 14 en 16 Mei voormiddags van 611 uur. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer is de wet tot voorkoming vau bedrog in den boterhandel aangenomen 's Konings 40jarig jubelfeest zal bij het leger, volgens de bevelen van den Minister van Oorlog en met machtiging des Konings, op luisterrijke wijze worden gevierd. Maandag 13 Mei zal in alle garnizoenen van de landmacht eene groote parade wor den gehoudenwaaraan alle troepen zullen deelnemen. Een geldelijke bijdrage zal, evenals bij de viering van 's Konings verjaardag, ter be schikking worden gesteld van de comman- deerende officieren der onderscheidene korp sen ten einde hun gelegenheid te geven maatregelen te nemen om den feestdag door hun onderhoorige militairen op gepaste wijze te doen vieren. Voorts zijn door den Minister bevelen gegeven om ook de beambten en de werk lieden van de artillerie-inrichtingen, centrale magazijnen enz., op den 13en Mei een vrijen dag met behoud van daggeld te verleenen. Bij koninklijk besluit zijn beno#md tot rechter in de arrond.-rechtbank te Maastricht, mr. J. H. R. van Schaik, thans kantonrechter te Druten; tot rechter in de arrond.-rechtbank te 's Hertogenbosch, mr. A. J. J. baron van Styrum, thans rechter in de arrond.-rechtbank te' Zierikzee; tot rechter plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Breda, mr. M. Tyde- man Jr., kanton-rechter-plaats ver vanger, ad vocaat en procureur aldaar, en tot kanton rechter te Gulpen, mr. G. R. A. Lemmens, thans griffier bij het kantongerecht te Heerlen. Behalve het door den Minister van Justitie in de laatste bijeenkomsten der Eerste Kamer toegezegde wetsontwerp, betreffende de gedwongen winkelnering, zal ook een wetsontwerp, houdende verbod van het dragen van wapenen, weldra de Tweede Kamer be reiken. Ten einde bij de verschillende korpsen van de landmacht de vereischte gelijkheid te brengen in het met onbepaald verlof zen den van de miliciens der onbereden korpsen na volbrachten eersten oefeningstijd, heeft de minister van oorlog bepaald De militieplich- tigen voor wie de eerste oefeningstijd tien maanden, dan wel één jaar bedraagt, en die bij de algemeene aflevering hunner lichting zijn ingelijfd en in dienst gesteld, worden, indien zij niet voor het blijvend gedeelte zijn bestemd, met onbepaald verlof gezonden respectievelijk op ultimo P'ebruiri en ultimo April. Alle overige militieplichtigen worden, bijaldien zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen, in het genot van onbepaald verlof gesteld bij het verstrijken van hunnen eersten oefeningstijd, gerekend van den datum, hetzij hunner inlijving, hetzij hunner indienst- stelling. Is de dag, waarop bedoelde miliciens recht verkrijgen op groot verlot, een Zondag of een algemeen erkende christelijke feestdag, dan wordt dat verlof een dag vroeger verleend. Voor de Israëlitische miliciens wordt het vertrek met groot verlof zoo noodig nog een dag vervroegd, om te voorkomen dat zij op een Zater 'ag, of op een hunner kerkelijke leestdagen zouden moeten reizen. Het schijnt of de Meimaand haar re putatie, die in de laatste jaren veel geleden had, thans op afdoende wijze herstellen wil. In weinige dagen zijn velden en boomgaar den in een paradijs herschapen, waar alles tintelt van zonnegloed en kleurenpracht.Vooral trekken de kersenbomen het oog door hun rijken bloesemtooiook is het een lust de graanakkers te aanschouwen, waar de rogge bezig is in de aren te komen en de tarwe welig staat. De weilanden hebben een over vloed van gras, zooals in andere jaren pas een maand later er op aangetroffen werd. De Commissaris van politie te Gorinchem vestigt bij vernieuwing de aandacht der ne ringdoenden op zeker persoon, zich noemende Van Driel, uit Puttershoek. Hij heeft laatst leden Maandag weder getracht bij winkeliers goederen te koopen, zonder evenwel te kun nen betalen. N. Gor. Ct. Aangaande de werkstaking in West phalen deelt men ons mede, dat deze thans algemeen is en dat er op het oogenblik geene steenkolen uit Duitschland in Neder land worden aangevoerd. De firma Krupp heelt, om hare fabrieken aan het werk te houden, reeds te Rotterdam kolen opgekocht, welke bij waggonladingen naar Essen worden gevoerd. Ook te Utrecht heeft genoemde firma getracht, eenige beladen waggons kolen die voor het station stonden, te koopen, doch te vergeefs. De mijnen hadden juist volop werk, vooral voor de ijzer-industrie. In de mijnen Konig Wilhelm en Prosper werkten b.v. 25U0, in de mijn Consolidation 3500 man, enz. Reeds worden door leveranciers pogingen in het werk gesteld om Engelsche en Bel gische kolen aan te voeren, om zooveel doenlijk in de behoefte te voorzien. Het gunstig bekende geïllustreerde tijd schrift „Voor het Jonge Volkje" is zijn 15den jaargang ingetreden. De thans verschenen eerste aflevering prijkt o. a. met portretten van den Koning en 't beminde Princesje. Ten aanzien van het toenemend aantal bekende oplichters, zoogenaamde koopers op krediet of „flesschentrekkers", pleegt de recht bank te Rotterdam in den laatsten tijd een middel toe te passen, dat door zijn groot nut op algemeene bekendheid aanspraak heeft. Bij faillietverklaring maakt de rechtbank na melijk gebruik van hare bevoegdheid, om te gelasten dat zulk een persoon in een huis van gijzeling in verzekerde bewaring zal worden gesteld. De leden van dit gilde weten het zoo aan te leggen, dat zij door de mazen der strafwet heenkruipen; doch de lichtgeloovige slachtoffers hebben slechts faillietverklaring dezer personen aan te vragen om de vol doening te smaken, dat de handelsrechter hen door opsluiting onschadelijk maakt. ^-v^uardwijk10 Mei. In de volgende maand "zal het Liefdegesticht alhier geopend worden. J— Het Koningsfeest zal ook in deze ge- ente gevierd worden. Op verzoek van den heer burgemeester zal op Zondag en Maandag de vlag uitgestoken worden, terwijl de liedertafel een volksconcert zal geven. Haar programma, dat begint en eindigt met het volkslied, bevat de volgende nummers. Bede, van Heinze (op verzoek), Hollandsch glorie, van HollOranje, lied voor Tenor van J. van Bree Krijgslied van Holl en een scène. Indien er meer tijd was geweestzou een optocht zijn georganiseerd nu ging dat niet goed wegens den beperkten tijd. Deze week kon men hier het grappige schouwspel genieten dat eene partij een put groefterwijl de andere zich beijverde dit te beletten en de opgegravene aarde telkens weer in het gat wierp. Verschil van gevoelen over het eigen domsrecht van den grond gaf hiertoe aan leiding Drunen. Op initiatief van den heer burge meester zal het 40-jarig jubilé van onzen welbeminden Koning alhier, Zondag plechtig gevierd worden. Voormiddags ten HV2 ure za-l de harmo nie „Eendracht" eene uitvoering geven voor het raadhuis en 's namiddags ten 5 ure zal er een optocht door de gemeente gehouden worden, waaraan alle hier bestaande gilden en corporatienmet de harmonie aan het hoofd, zullen deelnemen. Door de politie is dezer dagen een on derzoek ingesteld te Giersbergen omtrent den voor eenigen tijd plaats gehad hebbenden heidebrand. Het is gelukt den dader, zijnde een 16jarig jongeling, op te sporen, die een bijzondere voorliefde voor dat soort amuse ment schijnt aan den dag te leggen. Drongclen, 10 Mei. Het hoofd der school onzer gemeente de heer C. de Moor, hoopt Zondag 12 dezer den dag zijner 25-jarige echtvereeniging te herdenken en op 15 Mei, d. a. v. gedachtenis te vieren van zijn vijf- en-twintig jarige ambtsbediening. Gevoelt onze gemeente een algemeene toe genegenheid van den heer de Moor als mede ingezetene een groot gedeelte ziet in hem den persoon ,aan wien het voor het meeren- deel zijne ontwikkeling dankt, zoo voor zich als van zijn kinderen. Het is dan ook vrij natuurlijkdat een ieder zich beijvert om mede te werken dat deze dag een ware feest dag worde. Waspik10 Mei. Door de voorloopige feestcommissie tot viering van het 40jarig kroningfeest van onzen Koning was eene uitnoodiging gericht aan alle belangstellende ingezetenen, tot eene bijeenkomst in het hotel de Ploeg; de flinke opkomst der aanwezigen bewees, dat ook de harten van Waspiks in gezetenen warm kloppen voor het huis van Oranje. Toen het echter bekend werd dat de meer derheid van het gemeentebestuur, op initiatief van den voorzitter, had besloten allen steun te onthouden en zelfs een voorstel tot eene minimum bijdrage, waardoor de moreele steun tot feestviering ten minste behouden was geweest, door de meerderheid werd verworpen

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2