Nummer 39. Donderdag 16 Mei 1889. 12e Jaargang PROCLAMATIE. A Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Geliefde Landgenooten en Onderdanen Heden zijn veertig jaren voorbijgegaan sedert den dag, waarop Ik plechtig de Re geering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Mijn Volk van Mij getuigen, dat ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mijn Volk getrouw is gebleven aan Mij en Mijn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de wel vaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tijdperk terug. Zijn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mijn Huis en Mijn Volk roep ik op dezen plechtigen dag dien- zellden zegen in. De herinnering aan het verleden is Mij een waarborg voor de toe komst „Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij" Het Loo, 12 Mei 1889. WILLEM. OPENBARE VERGADERING op Maandag 13 Mei 1889, 's avonds 6l/t ure. Tegenwoordig alle ledeo uitgenomen de heer Hoffmaos. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Besluit van gea staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wij ziging van eenige posten der begroo ting van 1888. b. Idem van het raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening. c. Idem van het raadsbesluit tot heffing eener hondenbelasting. d. Nota van aanmerkingen van ged. sta ten op de rekening van 1887. Aan de daarin gemaakte aanmerkingen is tegemoet gekomen en de leden verlangen niet het concept-antwoord te hooren voor lezen. II. Ontwerp besluit tot wijziging der be grooting over 1889. De voorzitter„er is een raadsbesluit tot het doen van buitengewone uitgaven, waar voor de middelen nog niet zijn aangewezen, maar slechts een memoriepost is uitgetrok ken. Bij de aanbesteding van het bouwen van botermijn, teekenschool en veldwachterswo ning waren drie inschrijvingen, als van Eb. Treffers te Waalwijk, voor f9925 G. van Huiten f9800 Struijk en Co., Oosterwijk f 8468 terwijl de begrooting was f8168 Ergo, de minste inschrijver stond nage noeg f1500 lager dan de hoogste; had het niet veel gescheeld, dan had men het wel aan een inwoner kunnen gunnen, maar 't ver schil was te groot. In verband hiermede is ingekomen een adres van G. van Dijck aan den raad. Dit adres zal ik laten voorlezen." Het adres bevat de mededeeling, dat schrij ver door een samenloop van omstandighe den enkele minuten te laat op het raadhuis is gekomen om zijn Diljet in te leverenhij biedt aan het werk volgens bestek en teeke- ning te maken voor f8265, zijnde dit de prijs, die op zijn biljet was ingevuld. „De voorzitter „wij hooren dus dat adres sant aanbiedt het werk te maken voor f 200 minder dan de laagste inschrijver. In hoe verre de raad daarmede wil meegaan blijf ik buiten. Het dag. best. stelt voor, voor dat werk een post van 9000 op de begroo ting uit te trekken." De heer Verbunt„in beginsel ben ik er voor en acht het billijk dat bij eene aanbe steding een werk gegund worde aan den laagster, inschrijverik ben echter zoo vrij geweest eens inlichtingen in te winnen hoe dit op andere plaatsen gaat, en heb toen ge hoord, dat dikwijls daarvan wordt afgeweken; ik zal eenige voorbeelden aanhalen: het lief dehuis te Baardwijk, de botermijn te Tilburg, en het raadhuis te Dussendeze zijn geen van alle aan den laagsten inschrijver gegund 't Schijnt dat men bij aanbesteding van gemeentewerken meermalen gebruik maakt van de bepaling, dat het gemeentebestuur vrij blijft om het den laagsten inschr'jver niet te gunnen teneinde het aan een inwoner op te dragen.r De heer Baijens „ik geloof dat u met een van de aangehaalde modellen niet goed op de hoogte zijtnamelijk het liefdehuis te Baardwijk. Ik geloof dat ik dit beter weet. Dit is opgehouden omdat de inschrijving te hoog was. Toen is het werk, eenigszins gewijzigd, uitgevoerd door den architect, zoo als meer gebruikelijk is dat een bouwkundig een plan en begrooting maakt en hij zich met de uitvoering belastals boven de begroote som wordt ingeschreven. Ik ben daar zeer goed van op de hoogte maar mag er verder, niets van zeggen." E|e heer Verbunt: »in alle geval, het werk is niet aan den minsten inschrijver gegund en door een ander uitgevoerd." De voorzitter,,'t kan waar zijn dat die werken te Tilburg en te Dussen niet aan de minste inschrijvers zijn gegundmaar dan zal 't niet, zooals hier, ƒ1500 gescheeld heb ben. Van af het oogenblik, dat ik hier ge komen ben, ben ik Waalwijker geworden en ga dus zeker mee om een werk aan een in woner te gunnen als 't kan. Maar als men de cijfers ziet, waarvoor door inwoners is in geschreven dan doet dit denken dat men eenvoudig een cijfertje gezet heeft om eerst den prijs te weten te komen en dan te trachten het werk te krijgen. En dan vraag ik of het eervol en edel is voor een ge meente, het onder zulke omstandigheden aan een ingezetene te gunnen en Struijk te pas- seeren die aanbiedt goed en goedkoop werk te leveren. Ik ben op dat terrein niet ge noeg te huis, maar ik vind het flink het werk aan dien man te gunnen, te meer daar 1500 daarboven wel wat veel ishad het pari gestaan of een paar honderd gulden gescheeld dan zou ik het hebben kunnen la ten loopen, maar nu is het verschil te groot." De heer Verbunt»ik ben dit volkomen met u eens maar 't gebeurt op ande re plaatsen ook dit blijkt uit de door mij ingewonnen informaties; daarbij wij kun nen het van een Waalwijker nu gedaan krij gen voor t 2u0 minder, dan door Struijk is ingeschreven. Er is dus alles voor het een ingezetene voor den lageren prijs te gunnen." De voorzitter „u zult zeker de cijfers van inschrijving niet weten van de door u aangehaalde plaatsen. Maar uw karakter zelfs verzet en zich tegen een werk den minsten inschrijver niet te gunnen u vindt dit niet billijk en toch zoudt u uw karakter prijs geven om het werk aan een ingezetene op te dragenomdat dit op andere plaatsen ook wel gebeurt. Wanneer ik meen op het goede pad te zijn blijf ik er op en laat mij daarvan niet afleiden door het voorbeeld van anderen. De heer Verbunt«dit was mijn primitief idéé, maar uit mijne informaties blijkt dat daarvan veel wordt afgeweken, dat dit om zoo te zeggen bijna regel is geworden daar bij geeft het bestek het recht, en men mag daarvan gerust gebruik maken, om het een in gezetene op te dragen vooral aan lageren prijs dan aan een vreemde. De heer Baijens„als u het bestek goed gelezen hadt of meer bestekken gezien hadt, dan zoudt u direct zelf geweten hebben dat het steeds den besteder vrijstaat het werk den minsten inschrijver niet te gunnen, zon der opgaaf van redenen, maar edel is dit nooit." De voorzitter„de heer Verbunt zegt dat Van Dijck het werk voor f200 minder wil makenik ken Van Dijck niet, maar ik wil hem respecteeren als goed werkman, maar, zooals uit al mijne informaties is gebleken, is Struijk dit ook. Ik vraag nu of het aan gaat Struijk achter te stellen, die zich veel moeite heeft moeten geven om alles nauw keurig te berekenen en na te gaan, die daar voor reiskosten heeft moeten maken en tijd verlies heeft, die daarbij op tijd present was, moet die achter gesteld worden bij Van Dijck, die door eigen schuld niet bij de aanbeste ding tegenwoordig was, en later komt zeg gen dat hij het werk voor minder prijs zal maken Waar moet dat heen Als later de gemeente een werk zou willen aanbesteden, zou er geen enkele degel.jke aannemer meer opkomen. Eenc gemeente als Waalwijk moet voor geen f200 zoo hare eer, haren goeden naam prijsgevendit strijdt tegen het gevoel van ieder fatsoenlijk man." De heer van der Heijden „de voorzitter zegt wel dat van Dijck door eigen schuld niet bij de inschrijving tegenwoordig was, maar als ik wel geinformeerd ben, kwam hij de andere inschrijvers in de vestibule van .het raadhuis tegen. Wat de eer van Waalwijk aangaat, die heeft het laatste jaar al veel geleden door de handelingen van den burgemeester in het achterstellen van ingezetenen der gemeente tegenover anderen. En Baijens met zijn kletspraatjes, over het niet edele, dat er in gelegen is om een werk niet aan den minsten inschrijver te gunnen, hijzelf heeft dit niet gedaan toen hij een huis in de Steeg heeft aanbesteed, en waarom Alleen omdat de minste inschrijver hem Snot neus genoemd had." De voorzitter„als de eer van Waalwijk door het slijk gehaald wordt, dan zijt u hoofd zakelijk hiervan de schuld door de wijze waarop ge u hier uitlaat." De heer van der Heijden „en als de eer van Waalwijk door het slijk gehaald wordt, geeft u daartoe hoofdzakelijk aanleiding door de wijze waarop u de zaken behandelt." De voorzitter„u moest u schamen u hier zoo uit te drukkendit komt in 't geheel niet te pas en ik zal het ook niet dulden." De heer van der Heijden „ik hoof buiten de gemeente zooveel rvan onzen burgemees ter zeggen, daar ik mij over moet schamen; maar ik laat mij in geen geval compromit- teeren." „De voorzitter„ik spreek hier niet over particuliere zakenwat er buiten den raad gezegd wordt, gaat mij niet aanmaar 't geldt hier raadsleden en ik kom er tegen op dat u uwe medecollega's op zulke wijze be handelt dit is ongepast." De heer van der Heijden „ik spreek over hen zooals ik er over denk." De voorzitter „wij zullen doorgaan. B. en W. stellen voor, voor die werken een post uit te trekken van f 9000." De heer van der Heijden „indien die som goedgekeurd wordt, is dan meteen besloten dat Struijk aannemer is De voorzitter „dat is de zaak van B. en W., die het werk al gegund hebben. De raad heeft alleen te beschikken over de som." De heer Timmermans„mijnheer de voor zitter, uwe bedoeling is toch zeker het heele besluit tot wijziging der begrooting in ééns te behandelen." Het concept besluit wordt voorgelezen. Daarbij wordt voorgesteld uit te trekken in uitgaaf voor teekenschool enz. f 9000 trottoirs gedeelte noordzijde f700 aflossing f 57000 in ontvangst: geldleening f 69000 dan zou er f 1800 overblijven voor kasgelden. De heer Timmermans „ik zou willen voor stellen f 2000 minder op te nemen, omdat, naar 't mij voorkomt, een bedrag van f 2000 minder voldoende is voor de uit te voeren werken en de conversie." De voorzitter„dit zal moeilijk gaan. Dan zitten we aan 't einde des jaars weer in moei lijkheden. Nu moeten er tusschenbeide tij delijke leeningen worden aangegaan en die veroorzaken kosten Is 't niet beter wat kas geld over te houden ?Want thans heeft de ont vanger dikwijls een bekrompen kas en moeten wij verscheidene rekeningen maanden laten liggen, omdat er geen geld is." De heer Timmermans „de leening is ge sloten voor de uitvoering van openbare wer ken en de conversiedaarna behooren wij te handelen; het betalen der loopende reke ningen moet geschieden uit de gewone in komsten." De voorzitter„in alle geval zou er dan toch maar f1800 moeten afgenomen worden en geen f2000. De heer Timmermans„eigenlijk zou er nog meer af moeten, want u trekt f9000 uit voor de gebouwen terwijl de aannemingssom veel lager is." De voorzitter „ik stel voor die f 2000 wel uit te trekken, teneinde den ontvanger in de gelegenheid te stellen gemakkelijker zijne be talingen te doen." De heer van der Heijden „komt het adres van Van Dijck, niet meer in aanmerking 't Is aan den raad gericht." De voorzitter ,,'t hoort thuis bij B. en W. niet bij den raad; als een stuk aan een ver keerd adres gericht is, legt men het eenvou dig ter zijde. De raad heeft hierover niet te beschikken." De heer van der Heijden„mijn gevoelen is dat een aan den raad gericht stuk door den raad moet behandeld worden dit zal mij echter niet baten, want u doet met de meerderheid wat u wiltmij echter zult u niet om uw vinger winden De voorzitter„daar ben ik van over tuigd." De heer Timmermans„het dag. bestuur stelt voor f 69000 op te nemen permitteer mij dat ik als amendement daarop voorstel die som met f2000 te verminderen, omdat het gevraagde kapitaal niet noodig is voor openbare werken en conversie." De voorzitter»Ik zal het voorstel van mijnheer Timmermans in omvraag brengen. De heeren weten echter genoegzaam, dat het dikwijls is gebleken dat er in 't najaar steeds geld te kort komt.« De heer Mombers ,,'t najaar loopt nog lang. De voorzitter„Maar 't is toch moeilijk in 't najaar weer een besluit te nemen voor een tijdelijke leening." De heer Baijens: »maar al stemt de raad het heele bedrag toe dan behoeven B. en W. toch niet meer op te nemen dan noo dig is.« Het voorstel Timmermans wordt aangeno men met 6 tegen 4 stemmenvóór de hee ren Gragtmans Quirijns, Timmermans, Ver bunt Zijlmans en Van der Heijdentegen de vier andere aanwezige leden. De voorzitter „verder zijn er nog eenige posten te wijzigen van de begrooting van 1888." Deze werden goedgekeurd. De heer van der Heijden mijnheer de voorzitter ik blijf protesteeren tegen het ter zijde leggen van het rekest van Van Dijck." De Echo van het Zuiden. IVaiilwijksclif ra Langstraalschc Courant,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1