EEN ZIT- EN SLAAPKAMER Advertentiën, SCHULDBRIEVEN. met kost en inwoning. TT ÜITLOTING UITSLAG der verkiezing van le den der Provinciale Staten. WILI1ELM1NA ELIZABETH RLBBENS, Het algemeen armbestuur Tegen 1 Juni beschikbaar 1°. 54 aandeelen, ieder k f 500 der gemeente - geldleening van 1878; 2°. 60 aandeelen, ieder f 500 van de geldleening van 1882. Verder zullen wij een kort verslag geven van de feestelijkheden in onze gemeente en daarna, onder de plaatselijke berichten, de verslagen onzer correspondenten opnemen. Zondagmorgen zag men overal in onze gemeente de nationale driekleur uitsteken, op vele plaatsen versierd met den Oranje wimpel boven alle andere uit wapperde zij vroolijk van de torens der R. C en Protes- tantsche kerken. Nadat in den voormiddag in de tempels der verschillende gezindten openbare gebeden voor Z. M/s heil waren verricht, gaf de liedertafel //Oefening en Vermaak" ten 12 ure een druk bezocht matinee op de zaal Musis Sacrum. Zij zong eerst hetteDeum van Lambillotte en daarna de Kroningscan tate van W. A. Smits. Zij deed dit met een vuur, dat alle toehoorders in geestdriit bracht. De voorzitter der liedertafel, de heerJud. Timmermans Wz.sprak een toepasselijk woordwaarna al de aanwezigen het Hij leve lang/' staande zongen. Intusschen trok de harmonie PEspérance onder het spelen van vroolijke marschen door de straten en verhoogde daar de toch reeds opgewekte stemming. Des avonds gaven de harmonie St. Chris- pijn en de zangvereeniging Cecilia samen op de zaal van den heer van Kregten een volks-concert, dat zeer veel bezoekers getrok ken had. Ten acht uur begon ook het concert van de harmonie PEspérancemet welwillende medewerking van den heer Abr. de Winter, den gevierden karakterkomiek. De harrno- niezaal van den heer Van Kiel was zoo stampvol, dat het onmogelijk was voor de later komenden om zelfs maar een staan plaatsje machtig te worden. Het programma, bestaande uit eenige van de schoonste nummers van het repertoire der harmonie, werd uitstekend uitgevoerden de heer De Winter werd 't is bijna overbodig dit te constateeren, even als altijd uitbundig toegejuicht. De heer Vun Oudenhoven, commissaris van PEspérance, zette in eene sierlijke rede de beteekenis van het feest uiteen. Hij deed uitkomen de groote verplichtingen, die het Nederlandsche volk heeft aan het huis van Oranje in 't algemeenaan Willem III in 't bijzonder; hij wees op de zegeningen onder zijne veertigjarige regeering genoten en sloot met de beste wenschen te vormen voor het lang en gelukkig leven van den beminden vorst. De welsprekende redenaar werd stormach tig toegejuicht door het publiek, dat daarna onder begeleiding van da harmonie het volkslied zong. Door den heer H. Witlox werd a Pimpro- viste op hare Majesteit de Koningin een schoone toast uitgebracht,waarmede de aanwe zigen onder luid en herhaald applaus met geestdrift instemden. De heer M. Timmermans bracht, als tolk van het publiek, in welgekozen en hartelijke woorden den ongeëvenaarden De Winter innigen dank voor de belangelooze hulp aan PEspérance verleend, om dit herdenkingsfeest ook in haar midden glansrijk te doen slagen. Kortom, alle muziekgezelschappen te Waal wijk hebben op waardige en gepaste wijze uiting gegeven aan de liefde en de dank baarheid, die ook onze ingezetenen bezielen jegens het huis van Oranje. Dat onze burgervader bij dat alles schit terde door zijne afwezigheidwerd, 'helaas niet eens meer opgemerkt. Gelukkig, even wel, zijn de geestdrift en de feestvreugde er niet door verminderd, al heeft de vertegen woordiger van den koninklijken jubilaris Jhr. August van Grotenhuis, gemeend zelfs op dezen vreugdevollen dag voor Nederland, zich zoozeer op den achtergrond te moeten houdendat hij voor zijne gemeentenaren als 't ware onzichtbaar bleef. Aan Z. M. zijn gelukwenschen aangeboden door de volgende corporaties: d.d. schutterij, de scherpschuttersvereeniging /Neerland en Oranje"den koninklijken doelen //Hecht door Zee", de liedertafel „Oefening en Ver maak" van Waalwijk en Bezooien de har monie „PEspérance" en de sociëteit „De Unie." De gebruikelijke antwoorden namens Z.M. zijn daarop ontvangen. Bij gelegenheid van 's konings jubilé hebben tal van benoemingen plaats gehaa in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Benoemd zijn o. a. Z.D.H. Mgr. Godschalk, bis schop van 's Bosch de burgemeester van 's Bosch Jhr. v. d. Does de Willebios, notaris Rits, te 's Bosch, en A. L. A. Diepen, fabrikant te Tilburg. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Oirschot, jhr. mr. W. E. Th. M. van der Does de Willebois, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. 's Hertogenbosch, voor de kantons 's Hertogenbosch Ossch, Heusden en Waalwijk, ter standplaats 'stler- togenbosch. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Drunen, J. H. A. Loeff, cand.-notaris te Baardwijk. Kaatsheuvel, 14 Mei. Zelden zag ons dorp er zoo levendig en kleurig uit als den vorigen Zondag. Alle huizen zonder onderscheid waren met de Nederlandsche vlag getooid, en 't rood, wit en blauw harer banen vormde met 't Oranje en 't frissche jonge loof der lindeboomen eene verrukkelijke kleurenmen geling. Van den morgen tot den avond be woog zich eene opgewekte menigte volks langs de straten, en herhaaldelijk weerklonk de kreet„Leve de Koning De beide harmonieën wedijverden met elk ander, wie harer de meeste en treffendste blijken van hulde aan onzen beminden Vorst zou geven. Nadat beide, reeds in den vroe gen morgen, een telegram naar 't Loo hadden afgezonden, vereenigden zich oni half twaalf honderden in den tuin van den heer Mom bers, om 't feest-concert bij te wonen van de Koninklijke harmonie Apollo. De muziekzaal van het gezelschap Euphonia, dat eene vocale en instrumentale matinée aan zijne honoraire leden aanbood, was meer dan bezet. Een paar bekende Bossche zangers, de heeren van Thiel en Verhoekx, verleenden welwillend hunne medewerking en verhoogden daardoor niet weinig de feestelijke stemming der leden. In den namiddag gaf „Euphonia" vóór 't raadhuis een concert, dat, tengevolge van den regen, in letterlijken zin in 't water viel. Maar zelfs de regen kon de geestdrift der bevolking niet uitdooven, en gedurende den ganschen avond bleef het vroolijk en levendig op straat en in de koffiehuizen. Gisteren zette „Apollo" hare feestviering voort, speelde eenige stukken voor 't ge meentehuis, trok, omstuwd door eene tallooze menigte, door de hoofdstraten van ons dorp én keerde tegen den avond naar den muziek- tuin terug, die schitterend k giorno verlicht was. Daar werd 't feest onder muziek en zang verder in gulle vroolijkheid gevierd en eerst laat in den avond besloten. Geen enkele wanklank verstoorde de voor treffelijke stemming der feestvierenden. SPRANG, 13 Mei. Met eene onbeschrijfelijke geestdrift vierde men heden in deze gemeente de ÏOjarige regeering van onzen geliefden koning Willem III. Elk huis, hetzij klein of groot, was voorzien van de vaderlandsche driekleur of de Oranjevaan. De straten waren algemeen met keu rige mast- en andere schoone groene boomen ver sierd, en daarbij verschillende eereboogen aan gebracht, die met eene schoone collectie natuur lijke- of gemaakte bloemen en guirlandes prijkten terwijl deze des avonds algemeen a la giorno waren verlicht. Reeds vroeg in den morgen stond zag men eene bonte menigte zingende en in feestgewaad gehuld door de straten trekken, terwijl zich ruim een 60fcal ruiters, waaronder er ook velen uit de naburige gemeente Vrijlioeve- Cappel, bij de feestvierenden aansloten. Ook de hier bestaande zangvereenigingdie waarlijk in deze met eere raag genoemd worden, luisterde het feest in geen geringe mate op, door het houden van een optocht door Sprang en Vrij- hoeve-Capelle, waarbij zij voor de woningen van verschillende ingezetenen eenige schoone vader landsche liederen,op dit feest betrekking^hebbende, liet hooren en de geestdrift zoo mogelijk nog hooger deed klimmen. Daarbij is alles zeer geregeld en zonder de minste stoornissen afgeloopen zoodat steeds met het grootste genoegen op deze schoonste feest viering kan worden teruggezien. Capclle, 14 Mei. Maandag morgen wap perde reeds vroeg de driekleur van den toren, het raadhuis, alsmede uit bijna iedere woning ter gedachtenis aan 's Konings 40jarig re- geerings-jubilé. Van de daklijst eener woning prijkte het borstbeeld van Z. M. den Koning. Omstreeks 10 uur trokken de schoolkin deren door het dorp, vergezeld van de onder wijzers, en zongen voor het raadhuis het volkslied, eindigende met een herhaald ge roep van: hoera! leve de Koning! Eerstdaags zal deze plechtige gebeurtenis alhier meer feestelijk worden herdacht, tot welk einde zich reeds een commissie heeft gevormd. 14 Mei. Tot Maandag scheen het, dat in deze gemeente geen eigenlijk gezegde feest viering zou plaats grijpen. Dit verdroot eenige leden van het bestuur der zangvereeniging in de Nieuwstraat, en op hun voorgaan werd Maandag namidd. eene vergadering van ruim 20 jongelieden uit verschillende deelen der gemeente in de Nieuwstraatsche schoollocalen gehouden, welke jongelieden uit hun midden een feest commissie kozen, bestaande uit de heeren A. Hagoort, president, Fischer, secre taris-penningmeester, L. Hakkert, B. van der Hoeven, J. de Bruijn, Vriezendorp, P. van Alphen, A. Vermeulen en P. de Roon. De commissie hield heden eene inza meling van gelden aan de huizen der ingezetenen en verkreeg daardoor ruim 180 gulden. Hiervan zullen de kinderen in de beide scholen ruim onthaald worden. Voorts zullen de oudere leerlingen deel uitmaken van den optocht, die door de gemeente gaat en verder bestaat uit de feest com misse, voor afgegaan van een deel der eerewacht te paard en gevolgd door de harmonie PEspérance van| Waal wijk, vervolgens de schoolleerlingen. Achter hen komt de Zangvereeniging en aan het eind de andere helft der eerewacht. De optocht wordt aanstaanden Donderdag gehouden en begint 'snamiddags te 1 uur. 'sAvonds ten 7 ure geeft de harmonie een concert voor het raadhuis. Buiten de feest - commissie om zijn nog verschillende personen werkzaam om op on derscheidene punten eerebogen op te richten. Kortom wij kunnen Capelle eenen schoonen feestdag voorspellen, zoo 't weer gunstig blijft. Baardwijk, 14 Mei. Door het uitsteken der vlag betuigen de inwoners dezer gemeente hunne ingenomenheid met de benoeming van den heer Jos. Loeff alhiertot notaris te Drunen. Zooals wij reeds gemeld hebben, zou de gemeente Baardwijk het 40jarig feest van 's Konings regeering mede vieren. Zondag luidden driemaal per dag gedurende een uur de klokken doch 't eigenlijke feest zou eerst Maandag namiddag plaatshebben. Ten half zes ure werd het feest ingeluid intusschen verzamelde zich eene groote menigte voor 't raadhuiswaar de liedertafel en de hoogste afdeelingen der schoolkinderen eenige toe passelijke liederen zouden zingen. Alvorens hiertoe overgegaan werdzond de heer bur gemeester namens de gemeente een telegram van gelukwensching aan Z. M. den koning. Na het voorlezen der proclamatie van den koning en het zingen van het Volkslied sprak de burgemeester tot de menigte over de be teekenis van 't teest, wees op 't vele goede door onzen koning voor 't vaderland verricht en drukte den wensch uitdat wij nog lang on der Zijn bestuur mogen blijven. Met een driewerfLang leve de koning en het zin gen van eenige toepasselijke liederen door liedertafelen schooljeugd, die wel een pluimpje verdient voor haar ordelijk gedrag en haar schoon gezangwas de plechtigheid aan 't raadhuis afgeloopen en zou binnen een uur 't volks-concert een aanvang nemen. Bij de promenade door 't dorp, bracht de liedertafel een ovatie bij den heer burgemeester. In 't terugkeeren vernam men juist de benoeming van den heer Loeff tot notaris, waarom door de zangers een Hij leve lang aan den benoemde werd toegezongen.. Het volks concert was druk bezocht. Er heerschte een zeer opgeruimde geest en verscheidene to asten door den heer burgemeester, den eenv. heer van Buuren het hoofd der school en anderen, getuigden van warme liefde voor den koning, zijn huis en ons vaderland. De ruimte laat niet toe de nummers van het programma uitvoerig te beschrijven; laat 't voldoende zijn als wij zeggen, dat de lieder tafel zong zooals zij dat gewoon is. Lang bleef men gezellig bijeen en noode ging men huiswaartsallen waren tevreden en zullen dezen feestdag in aangename herin nering houden. Een woord van lof ten slotte aan 't gemeentebestuur van Baardwijkdat door 't schenken van een flinke subsidie aan de liedertatel getoond heeft niet achter te willen blijvenwaar 't geldt een nationaal feest te vieren. Heden morgen ontving de heer burgemees ter een telegram van den volgenden inhoud Den heer Burgemeester van Heijst Baardwijk. De koning betuigt der gemeente Baardwijk Hoogstdeszelfs bijzonderen dank. Adj. van dienst Van de Poll. Drunen, 13 Mei. Gisteren werd het40jarig jubilé van het koningschap van Z. M. onzen geéerbiedigden koning in onze gemeente fees telijk gevierd. Reeds zeer vroeg in den morgen woei van den kerktoren van het raadhuis en van bijna alle huizen de na tionale driekleur, voorzien van den oranje wimpel, terwijl aan den voorgevel van het raadhuis eene kleine versiering was aange bracht. De levendige, heldere kleuren van ons va- derlandsch dundoek overal zich vertoonende tusschen het irissche Meigroen der pas in 't blad staande boomen, leverden een waarlijk feestelijk gezicht op. Deze zwijgende hulde was voor de Drunenaars, die zoozeer aan hunnen gelietden vorst gehecht zijn, evenwel niet voldoende. Den 9en Mei was eene ver gadering gehouden door de harmonie. „De Eendracht'' en verschillende gilden, die in onze gemeente bestaan. In deze vergadering werd besloten, dat de gilden en de harmonie zich op den 12en Mei zouden vereenigen tot het houden van eenen optocht door het dorp. Om half twaalf des voormiddags werd het feest geopend door eene muziekuitvoering van de harmonie voor het raadhuis, alwaar het gemeentebestuur vergaderd was. Dit verzond juist te 12 uur, het volgend telegram. Aan Zijne Majesteit den Koning der Nederlanden, Groothertog van Luxemburg enz., het Loo. Sire. De raad der gemeente Drunen. heeft de eer, Uwe Majesteit eerbiedig zijne gelukwen schen aan te bieden met Uwer Majesteits 40 jarig jubilaeum en het gelukkig herstel Uwer geschokte gezondheid. Met den vurigen wensch, dat het God moge behagen Uwer Majesteits hoog gewaardeerd leven nog lang te sparen, tot geluk van het doorluchtig vor stenhuis van Oranje en het dierbaar Neder land, betuigen wij, met verschuldigden eer bied te zijn Van Uwe Majesteit, De getrouwe onderdanen, (get.) G. J. SCHREPPERS, burgem. (get.) J. VELTMAN, secr. Den volgenden morgen 9 u. 10 min. werd het volgende onderstaande antwoord ont vangen Burgemeester Schreppers, Drunen. De koning draagt mij op, den gemeente- teraad hoogstdeszelfs bij zonderen dank over te brengen. Adjudant van dienst, (get.) VAN DE POLL. Des namiddags omstreeks 5 uur vereenigden de leden der harmonie zich in den Wolfs- hoek, op de grens van Elshout en Drunen, van daar trok zij naar N. Smits, waar zij zich aansloot bij de gilden van St. Chrispijn, St. Joris, St. Barbara, St. Ambrosius en St. Hubertus, welke zich aldaar opgesteld had den. Vereenigd trokken nu de gilden, met de harmonie aan het hoofd, door de lange, met vlaggen alom versierde straat tot aan het raadhuis. Daar sloot het gemeentebestuur zich bij de stoet aan, die vervolgens zijnen tocht voortzette tot aan den Baardwijkschen overlaat. Na eene korte wijle van rust keerde de stoet in geregelde orde op zijne schreden terug. Toen zij weer aan het raadhuis ge komen was, liet de muziek zich nog een paar malen hooren, en nadat de burgemeester, de weledel achtbare heer G. J. Schreppers, een woord van dank gesproken had, werd de stoet ontbonden. De deelnemers aan den optocht keerden evenwel nog niet huiswaarts. De feestelijke stemming, waarin geheel Dru nen, ondanks het ongunstige weer, verkeerde, werd nog langen tijd op straat en in de her bergen waargenomen en uitte zich meerma len in met vuur gezongen vaderlandsche lie deren. District Heusden. Uitgebracht 2802. Het ten 7.32 door ons ontvangen tele gram luidt Mr J. LOEFF en DEN DEKKER meerderheid. De definitieve uitslag zullen wij aanplakken. District Tilburg. Uitgebracht 1355. GekozeuSTAEL 1260 stemmen. V. D. DOES 1226 MOL 1219 -J' u Tot onze diepe droefheid overleed 'heden, na een lang en geduldig lijden,' meerma^n gesterkt door de genade middelen der H. Kerkonze geliefde Echtgenoote en Moeder mejuffrouw: in den ouderdom van 55 jaren. Waalwijk, den 13 Mei 1889. I G. VAN LOON I EN KINDEREN. De Heer en Mevrouw van ELDEN- van EE DEN biengen bij deze hunnen har- telijken dank aan allen, die blijken van deel neming betoond hebben bij het overlijden van hunnen Vader. "Waalwijk 15 Mei 1889. van Waalwijk betuigt bij deze zijnen dank aan de Liedertafel „Oefening en Ver maak" voor de op 12 Mei jl. van haar ontvangen gelden, ten bedrage van f8.20. Te bevragen aan het bureau dezer COU RANT, onder motto KAMERS, VAN BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van Waalwijk maken bekend, dat in hunne in het openbaar te houden vergadering op 20 Mei 1889, roormiddags ten 11 ure, zullen worden uitgeloot Zij, die hunne uitgelote aandeelen wen schen te verwisselen tegen nieuwe schuld brieven, uit te geven tegen 372 aal1 den koers van 98yg °/0, i ehooren daarvan kennis te geven aan den gemeente-Ontvanger alhier vóór of op 1 Juni a. s. Waalwijk, 11 Mei 1889. De Burgemeester Aug. van Grotenhuis. De Secretaris, F. W. van Liempt.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3