Nummer 41. Donderdag 23 Mei 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. 74 E. Werner Wiiaiwijkselti' en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De Fransche Senaat schijnt de wijzigingen van de Kamer in de militaire wet niet bijster aannemelijk te vinden of wel hij wil toonen dat hij er ook nog is, al zij het dan ook dat velen hem afgeschaft wilden zien. Ondanks de verdediging van den minister-president van het Kamer - voorstelis door den Senaat met eene groote meerderheid para graaf 1 van art. 23 dier wet aangenomen, waardoor jongelingendie examen willen doen, met eenjarigen dienst kunnen volstaan, een lezing, die de Regeeriug en de Kamer niet naar den zin is, daar dan vervolgens haar opinie „gelijk recht voor alle standen" wegvalt. Tusschen den premier van Spanje Sagasta en den president der Kamer is het tot ernstige onlusten gekomen, zoo zelfs, dat de liberale partij, bestaande uit een protectio nistische en een vrijhandelsfractie, groot gevaar loopt der verdeeldheid ten offer te vallen. Martos wil Sagasta verdringen om in diens plaats te treden en wordt daarin ijverig ge steund door Gamazo, oud-minister van finan cien. Indien de beide fracties van de liberale partij werkelijk uiteengaan, dan zouden de conservatieven vrij spel krijgen, zonder er iets voor gedaan te hebben, daar de liberale protectie-man Gamazo hun den weg zou heb ben bereid. Sagasta is Zaterdag ontvangen door de koningin, die hem heeft te kennen gegeven dat zij niet dan bij uitersten nood Canovas en zijn partij de leiding der staatszaken zal opdragen. In liberale kringen wordt aangedrongen op ontbinding der Cortes ter vermijding van scheuring onder de liberalen. De groote gebeurtenis in de Zaterdag ge- gehouden zitting van het Duitsche Parlement is de plotselinge en krachtdadige tusschen- komst van prins Bismarck, bij de discussie over de verzekeringswet tegen ouderdom en invaliditeit. De kanselier heeft verklaard, dat het doel der regeerings staatkunde was het lot der werklieden te verzachten en daardoor de macht te verminderen, die de oproersto kers op hen uitoefenen. Volgens gewoonte was de spreker zeer bijtend tegen de socia listen en progressisten, welke hij beschuldigde het wetsontwerp te bestrijden, omdat zij er de vredelievende uitwerkselen van duchten. Zijne redevoering was lang, maar schitte rend, vol van uitvallen en snijdende gezegden, en waarschijnlijk zal zij beslissend werken op de eindstemming. Zondag middag is koning Humbert van Italië met den kroonprins, veertien hofdig- nitarissen en Crispi met drie ambtenaren van het kabinet, naar Berlijn op reis gegaan. Het vertrek is een schitterende demonstra tie geweest. De regeeringsbladen wijzen op de vreedzame beteekenis van 's vorsten reis, maar de radicale en clericale bladen blijven min of meer achter de verschansingen. Een bijna niet te miskennen politiek ka rakter geeft 's premiers tegenwoordigheid aan de reis en, naar in goede onderrichte kringen te Rome wordt volgehouden, zou er van niet meer of minder sprake zijn dan van een te sluiten militair - technisch speciaal verbond, een Duitsch-Italiaansche militaire conventie, zooals die met het oog op Rusland tusschen Duitschland en Oostenrijk reeds bestaat. l)ie tusschen Italië en Duitschland zou natuurlijk doelen op een eventueelen oorlog met Frank rijk. Het vertrek van Iswolsky, den afgevaar digde van den Czaar om met het Vatikaan te onderhandelen over de benoeming van Poolsche bisschoppeu, is aanstaande, zonder dat een vergelijk is getroffen kunnen worden. Een Poolsch katholieken congres zou aan het Vatikaan worden voorbereid en opnieuw wordt gesproken van onderhandelingen over een Duitsch katholieken-congres, onder lei ding der Beiersche bisschoppen. In Amerika houdt men zich druk bezig met onderhandelingen over een plan, dat het vorige jaar in beginsel door het congres is aangenomen en dat de bekroning der stel lingen van Monroe zijn zal. Men wil tusschen de Regeeringen van alle staten in Noord-, Zuid- en Midden Amerika een verbond tot stand brengen, om zooveel doenlijk eiken vreemden invloed uit de Nieuwe Wereld te verbannen. Hiertoe zou een soort Tolverbond gesloten worden, waartoe alle Regeeringen toetreden en dat een uniform tarief van in voerrechten voor producten uit andere werel- deelen aannemen zou. De Patriote bevat eene depeche uit Seraing, meldende dat eene gedeeltelijke werkstaking is uitgebroken onder de steenkolenmijnwer kers te Maritrage, die hooger loon verlangen. Het Journal Officiel behelst een besluit, waarbij het verbod van invoer van vee in het Noorder-departement en in de departe menten der Ardennen, Aisne en Meuse op geheven wordt. De regeering is voornemens de verkie zing tot een gedeeltelijke vernieuwing der algemeene- en arrondissementsraden te doen plaats hebben Zondag 4 Augustus en de herstemming 18 d. a. v. De eerste zitting van de algemeene raden moet dan plaats hebben 19 Augustus. DOOR „Dat ook nog!" mompelde Waldemar. Hijzelf had zich nooit tot zijn oom aangetrokken gevoeld, maar hoe zou Wanda dit opnemen? Hij wist, met welk een gloeiende, hartstochtelijke teederheid zij aan haar vader gehecht was. Zoo deze in den strijd was gevallen, had zij dit gemakkelijker kunnen verdragen, dan zulk een lot over hem beschoren te zien. En dat door wien Wie had de nederlaag van dat corps op zijn geweten, dat ongewaorschuwd, zonder eenige bedekking, aan een aanval was blootgesteld, waartegen het zich door de voorhoede van vorst Baratowski bevei ligd waande? Waldemar spande zich in om kalm te blijven. „Van waar hebt ge die berichten Zijn ze be trouwbaar Niet enkel geruchten „Pawlick, de Kbfmeester, bracht ze mij,* ant woordde de administrateur. „Hij is ginds „Bii u? Komt hij met die tijdingen bij u, ter wijl hij weet dat ik reeds sedert uren op zijne terugkomst wacht? Waarom komt hij niet op het Kasteel Wederom sloeg Frank de oogen op den grond. „Hij durfde niet de vorstin, de freule hadden aan het venster kunnen staanze moesten toch eerst worden voorbereid Pawlick is niet al leen, mijnheer Nordeck.* „Wat is er gebeurd?* riep Waldemar, allengs de waarheid vermoedende. „Mijn broeder—'' „Vorst Baratowski is gesneuveld,* zeide de administrateur zacht. Pawlick heeft zijn lijk me degebracht.* Waldemar zweeg. Een paar seconden bedekte hij de oogen met de hand, maar daarop raapte hij al zijn moed bijeen en snelde met Frank naar diens woning. Hier kwam Pawlick hen te gemoet. Beschroomd zag hij tot zijn meester op, dien hij, de trouwe dienaar der vorstin, gewoon was als vijand te beschouwenmaar de uitdruk- Volgens inlichtingen uit goede bron heeft het gouvernement besloten het ontwerp be treffende de suikerconventie in te trekken. In het Lagerhuis stelde Labouchère voor, te besluiten, dat het erfelijk recht op eene plaats in het Parlement, in strijd is met het representarief beginsel en derhalve moet wor king op Nordeck's gelaat deed hem zien, wat hij ook 's morgens reeds daarop had gelezen, üat het slechts de broeder van zijn jongen gebieder was, die thans voor hera stond, en toen kon de oude man zich niet langer bedwingen. „Onze vorstin jammerde hij. „Ze zal het niet overleven en freule Wanda ook niet!* „Hebt ge den vorst dus niet meer ingehaald?* vroeg Waldemar. „Ja wel,* antwoordde Pawlick met een door snikken afgebroken stem. „Ik bereikte hem nog bij tijds en bracht hem uw waarschuwing over. Hij wilde er niet naar luisteren, wilde niettemin de grenzen overgaan het struikgewas zou hem wel beschermen, zeide hij. Ik wierp mij voor hem op de knieër. en vroeg hem of hij zich dan door de wachten als een vervolgd hert wilde laten doodschieten Eindelijk liet hij zich over halen en beloofde mij tot 's avonds te zuilen wachten. Juist waren wij bezig met overleggen, of wij het houtvestershuis zouden durven bin nentreden, toen wij van verre „Een patrouille zagen naderen „Neen, den pachter van Janowo. Van dezen behoefden we geen verraad te vreezenhij heeft altijd tot de onzen behoord. Hij had zijn paar den moeten leenen om de troepen te helpen ver voeren en kwam nu terug van de grenzen. Bij deze gelegenheid had hij gehoord, dat het bij W tot een gevecht was gekomen, dat nog niet be slist was, en dat het Morynski'sche corps zich wanhopig tegen een overval verweerde. Toen was het op eens gedaan met al het verstand en na denken van onzen jongen vorsthij had nog slechts eene gedachtenaar YY. te gaan en deel aan het gevecht te nemen. Wij konden hera niet terughouden hij luisterde naar niemand meer. Een half uur zal hij weg zijn geweest, toen wij schoten hoorden vallen, eerst twee schielijk ach ter elkaar, toen een half dozijn op eens, en daar op de oude man kon geen woord meer uit brengen zijne stem stokte en de tranen rolden hem over de wangen. „Ik heb zijn lijk medegebracht/ zeide hij na een korte poos. „De ritmeester, die gisteren op het kasteel is geweest, heeft het van de vijanden verkregen. Met den doode konden ze toch niets meer aanvangen. Maar ik durfde niet dadelijk naar het kasteel met hem gaan en zoo hebben we hem daar voorloopig neergelegd.* Dit zeggende wees hij op net daar tegenover gelegen vertrek. Waldemar wenkte hem en den administrateur om achter te blijven en trad bin nen. Daar lag de levenlooze gestalte van den jongen vorst in de grauwe, sombere avondsche mering. Zwijgend stond zijn broeder bij zijn lijk. Het schoone gelaat, dat hij zoo dikwijls van le ven en geluk had zien stralen, was nu verstijfd en koud de donkere, schitterende oogen waren gesloten, en de borst, die de gedachte aan vrii- ïieid en toekomst zoo menigmaal had doen zwel len, droeg nu den doodenden kogel in zich. Wat het wilde onstuimige bloed van den jongeling had misdreven, had ook het bloed weer verzoend, dat uit de doorboorde borst vloeidemet akelig donkere vlekken kleurde het zijne kleederen. Nog voor weinige uren woelden in dit nu ont zielde omhulsel al de hartstochten der jeugd: haat en liefde, ijverzucht en wraak, wanhoop over zijne overijlde daad met al hare ontzettende ge- vólgen nu was dat alles voorbij, had de kille hand des doods dat alles doen ophouden. Slechts iets was er op dat stille, bleelce gelaat achterge bleven, slechts iets stond daarin zoo duidelijk af gedrukt, alsof het er voor eeuwig in gegrift was; die trek van bittere smart, waarmede de zoon zijne lippen samen perste, toen de moeder hem een woord tot afscheid weigerde, toen ze hem zonder vergiffenis, zonder vaarwel liet heengaan. Al het andere had tegelijk met het leven opge houden, maar dit leed had vorst Baratowski in den düodstrijd, in de laatste schemering van zijn bewustzijn, tot aan de overzijde van het graf vervolgd zelfs de sluier des doods vermocht het niet te bedekken. Waldemar verliet het vertrek, zwijgend en som ber, zooals hij het betreden hadmaar toen zij, die hera daar buiten wachttenhem tegemoet kwamen, zagen zij toch, dat hij zijn broeder had liefgehad. „Breng het lijk naar het kasteel beval hij. Ik ga vooruit naar mijne moeder.* Het was lente geworden, ten tweeden male sedert het begin van den opstand, die met zulk een kracht het hoofd had opgestoken en nu on derdrukt en in den grond gefnuikt was. Die den afgeschaft. Het werd verworpen niet 201 tegen 160 stemmen. Honderdtachtig leden van het Lager huis hebben een adres geteeketid aan den President der Fransche Republiek, waarin zij hun leedwezen uitspreken over de afwezig heid van den Britschen gezant te Parijs bij de opening der wereldtentoonstelling. Rochefort heeft Zaterdag, toen hij in Picadilly te Londen met zijn nicht wandelde, van een Franschman, Pilotel genaamd, een slag in 't aangezicht ontvangen, waarop Ro chefort een pistool voor den dag haalde. Rochefort werd door politieagenten ontwa pend en met Pilotel naarj het bureau van politie gebracht. Pilotel is een Fransch caricatuurschilder, die door Rochefort in zijn blad „l'Intransi- geant" meermalen duchtig is doorgehaald. Vandaar dat eerstgenoemde zich op den directeur van het blad wilde wreken. Boulanger begaf zich, onmiddellijk toen hij van de zaak hoorde, naar het bureau van politie om de voorloopige invrijheidstelling van Rochefort te vragen. Zijn verzoek werd echter niet ingewilligd, doch wel werd de borgstelling van den eigenaar van het hotel, waar Rochefort logeert, ter grootte van 50 pond sterling (ƒ600) aangenomen. In de Westfaalsche kolendistricten is een groote verbetering waar te nemen. Zaterdag zijn in het district Dortmund 34919 mijnwer- werkers weder aan 't werk gegaan en uit Bochum word gemeld, dat van de mijn «Hol land" een tiende, „Neuserbohn" een vijfde en op verschillende andere werkplaatsen in het district Essen een vierde deel der werk lieden zich bereid hebben verklaard het werk te hervatten. Te Aken zijn de werkstakers en de werkgevers het nog niet eens kunnen worden. Eerstgenoemden eischen 20 pet. meer loon, terwijl de laatste slechts 5 pet. meer loon willen toestaan. Uit Opper-Silezie luiden de laatste berichten bedenkelijke. Ruim tienduizend werklieden i M— koude Maartsche dagen waren niet alleen ramp spoedig geweest voor de bewoners van Wilicza, maar ook noodlottig voor den geheelen opstand. Met de nederlaag van het Morynski'sche corps had deze een voornamen steun verloren. Bij den overval, die hem en de zijnen zoo geheel onvoor bereid trof, daar zij zich door de voorhoede van vorst Baratowski gedekt waanden, had graaf Mo- rynski zich met wanhopigen moed verdedigd en zelfs toen hij zich omsirgelden verloren zag, nog al het mogciijke in het werk gesteld, om leven en vrijheid zoo duur mogelijk te verkoopen. Zoo lang hij aan de spits bleef, bezielde zijn voor beeld nog de weifelende troepen maar toen de aanvoerder bebloed en bewusteloos neerzonk, was het met allen verderen tegenstand gedaan. Wie niet ontvluchten kon, werd neergehouwen of viel als gevangenen de overwinnaars in handen. De nederlaag stond met een geheele vernietiging ge lijk, en indien zij al niel het lot van den op stand besliste, zoo bracht zij hierin toch een aan merkelijk keerpunt teweeg. Van toen at ging het steeds meer en meer achteruit. Het verlies van Morynski, die onder de leiders van den op stand verreweg de invloedrijkste en vurigste was geweest, de dood van Leo Baratowski, wiens naam en familietradities hem ondanks zijne jeugd tot het middelpunt zijner partij in de toekomst gemaakt hadden, waren zware slagen voor die partij, die reeds sedert lang onderling verdeeld, nu nog meer uiteen liep. Wel flikkerde de al lager zinkende ster telkens nog eens op, wel werd er hier en daar nog vol vertwijfeling en heldenmoed gestreden, maar men kwam meer en meer tot besef dat de zaak, waarvoor men streed, verloren was. De opstand, die zich eerst over het geheele land had uitgebreid, werd steeds meer teruggedrongen, steeds binnen enger gren zen beslotende eene post na den anderen gaf zich over, de eene schaar na de andere werd uit eengedreven of ontbonden en aan het eind van het jaar, in welks begin de opstand zoo drei gend uitbarstte, was zelfs de laatst® vonk uitge- bluscht. Alleen getuigden de puinhoopen nog van den laatsten wanhopigen kampstrijd eeus volks, waarover de geschiedenis sedert lang haar oordeel had uitgesproken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1