Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Rusland. Canada. BINNENLAND. hebben het werk gestaakt, tengevolge waar. van het district door militairen sterk is bezet- Te Waldenburg, in Neder-Silezie, hebben de mijnwerkers besloten by de werksta king te volharden, zoolang hun wenschen niet ingewilligd worden. In de Saksische kolendistricten blijven de bergbewoners een loonsverhooging van 25 pet. verlangen. Maandag voormiddag heeft prins Bismarck in zijn paleis een groot parlementair „Früh- schoppen" gehouden, waartoe benevens de voornaamste parlementsleden en hooge staats ambtenaren, ook verscheidene journalisten waren uitgenoodigd. Tot de aanwezigen be hoorde o. a. de heer Windthorst, hoofd der centrumpartij. Terwijl daar zoo ongeveer 200 personen gezellig bijeen waren, kwam er het telegrafisch bericht, dat de arbeidstaking der Westfaalsche mijnwerkers thans als geëindigd kan worden beschouwd, daar de meeste mijn- besturen het met de werklieden bleken te zijn eens geworden. De afgevaardigde Hammacher, die dit bericht overbracht, ontving daarvoor van den rijkskanselier een hartelijken geluk- weusch. Voor zoover er uit een politiek oog punt iets viel op te merken, trok het bijzonder de aandacht, dat Bismarck en Windthorst op eene in het oog loopende wijze jegens elkaar eene tegemoetkomende houding in acht namen. In de reeds gemelde vergadering van vertegenwoordigers der mijnwerkers te Bochum is eene verklaring aangenomen, waarin het betreurd wordt dat het bestuur der vereeni- ging voor de belangen van het mijnwezen, ondanks de schoone en opmerkelijk woorden des keizers, niet heeft kunnen instemmen met het benoemen van afgevaardigden uit de bij de mijnen betrokken belanghebbenden. De vergadering besloot, ten einde het vader land van de crisis te verlossen, eene memorie aan de Ober-Bergamt te richten, waarin ver schillende voorgestelde voorwaarden worden aangenomen. Volgens eene andere in de vergadering aangenomen verklaring zal de werkstaking weder beginnen, indien de nieuwe overeenkomst niet binnen twee maanden wordt uitgevoerd. BERLIJN21 Mei. Bij den heerlijksten zonneschijn heeft zoo juist de aankomst van koning Humbert plaats gehad. Zelts voor de Berlijners was het daarbij eene zeer groote verrassing, dat prins Bismarck aan den intocht deel nam en met den veldmaarschalk von Moltke reeds aan het station den koninklijken gast en den minister Crispi kwam begroeten. Het geheele feest heeft een vroolijk aanzien. Eindelooze rijen menschen stonden langs de straten door welke de stoet zijnen weg nam; alle huizen waren tot aan de daken met toe schouwers gevuld; minutenlang kon men niet anders onderscheiden dan het welkom toe wuivende doeken. Dit ging gepaard met onafgebroken gejubel, vermengd met tromge roffel en kanongedonder. Langzaam trok de schitterende stoet voort uit het stationsgebouw. De eerste groep, die den koning ontvingwas de Italiaansche kolonie alhier, die geschaard stond onder een baldakijn dat werd gedragen door zuilen, waarop als zinnebeeld der Duitsch-Italiaansche vriendschaptwee elkander vasthoudende handen waren aangebracht. Aan de spits van den stoet gingen lansiers te paard met hunne vergulde kurassen en adelaarshelmen en witte wapenrokken. Daarna kwam het rijtuig, waarin koning Humbert aan de rech terzijde van den keizer gezeten was. De laatste maakte in zijn geheel witte uniform met gouden helm eenen jeugdig krachtigen indruk, terwijl koning Humbert in zijn don keren wapenrok, met het reeds bijna geheel grijze hoofdhaar en den grooten aschgrauwen snorbaard, er veel ouder uitzag dan hij wer kelijk is. De gast werd met een onbegrijpe- lijken storm van toejuichingen begroet. Tel kens werden hem bloemen toegeworpen. De jonge Italiaansche kroonprins is eene zeer sierlijke verschijning. Aan diens zijde waren, in het tweede rijtuig, de broeder des keizers, prins Heinrich, en de zevenjarige kroonprins gezeten. Blond als zijne moeder, heeft de Italiaansche troonopvolger van haar een deel harer beroemde schoonheid geërtd. In den derden wagen volgde de oude rijks-kanselier Bismarck in de pracht-uniform der witte kurassiers met blanken stalen helm, geheel in den stijl van het bekende historische schil derij. Aan zijne rechterhand zat de minister Crispiin gesprek met Herbert Bismarck. Crispi is een lange, magere man, met een grijzen baard en levendige manieren. Hij werd gehuldigd op eene wijze, die hem bijna het hoofd op hol moest brengen. Het hand geklap, het wuiven met zakdoeken, de hoera's waren zinverdoovend. Soortgelijke uitbarstin gen kwamen er, toen Moltke met de Itali aansche officieren verscheen. Een zeer gekken indruk, bijna met een politiek bijsmaakje maakte het, toen aan het einde van den schitterenden stoette midden van de gala koetsen, plotseling, geheel alleen in een oud en leelijk huurrijtuig gezeten, de Russische militaire attaché aangereden kwam. Op het groote plein voor de universiteit en de opera werd de koninklijke gast opgewacht door de studenten en artisten, die in schilderachtige groepen geschaard stonden. Hier werd eenige oogenblikken stil gehoudenwaarbij eene schaar in het wit gekleede meisjes koning Humbert met bloemen tegemoet trad. Voorts werd hij door een aantal kinderen begroet die in de Italiaansche kleuren gekleed waren, en frissche bloemruikers aanboden. Vier en twintig gecostumeerde artisten in Italiaansche kleederdrachten betoonden hunne hulde, ter wijl door 500 zangers in het Italiaansch een gezang werd geheven, in hetwelk Humbert en de Italiaansche kroonprins gevierd worden als de hoop van Italië. Daarna trad de koning, aan de zijde des keizers het oude stadslot aan de Spree binnen, waar keizerin Augusta, aan het hoofd van haren hofstoetde vorstelijke gasten op wachtte. De geheele toegangsweg tot het slot was bestrooid met roodgoud-kiezelzand en groene definetakken. Van den top der Brandenburger poort hing de geelzijden rijks banier van zulke groote afmetingen dat hij in zekeren ziu een reusachtig gordijn vormde tot afsluiting van de straat. Voor zoover thans bekend, is er, ondanks de ongehoorde menschenmassa geen enkel ernstig ongeluk voorgevallen. Dat Bismarck gelijk gemeld, aan het station gekomen is en den geheelen tocht van den stoet mede gemaakt heeft, trekt bijzonder de aandacht, omdat hij in geen reeks van jaren eene der gelijke eerbetuiging aan een hier gekomen buitenlandschen vorst bewezen heeft. GOESCHENEN 20 Mei. De trein met den koning van Italië kwam te Lino 13 mi nuten te laat aan tengevolge van net ongun stige weder. Koning Humbert en zijn zoon beiden in uniform reikten aan de Zwitser- sche officieren en afgevaardigden die hen kwamen begroeten de hand. Daarna ont vingen zij de vertegenwoordigers van het spoorwegbestuur in den koninklijken waggon. In het kanton Tessino waren alle stations versierd en speelde overal de muziek. Te Goeschenen wachtte de heer Hammerpre sident der republiek, met andere autoriteten op het perron den trein op. De koning met den kroonprinsden minister Crispi en de officieren gingen langs het front der eere- compagnie. Aan het banket, dat den koning werd aan geboden, bracht de president Hammer een heildronk uit, waarin hij zeide dat de bonds raad en het Zwitsersche volk zich gelukkig rekenen den koning op Zwitserschen grond te mogen begroeten. Wij ontmoeten Uwe Ma jesteit hier voor de St.Gothards-tunneltot welk werk Italië krachtig heeft bijgedragen en die een sterker band te meer heeft ge legd tusschen twee bevriende volkeh,waarvan het eene roemrijk is wedergeboren onder het schitterende kruis van Savooie en het andere sedert eeuwen onafhankelijk is onder het kruis van het Zwitsersche bondgenoot schap. De president bracht hulde aan ko ning Humbert voor zijne edelmoedige ge voelens als souverein over een bevriend volk en noodigde alle aanzittende gasten, te drin ken op de gezondheid en het welzijn van den koning en den kroonprins van Italië. In het Milanesche zijn weer op verschil lende plaatsen ongeregeldheden voorgevallen Zoo te Inverno waar een hoop kinderen na de godsdienstoefening op straat riepen „Werkstaking werkstaking!" Onmiddellijk kwam een hoop volks om het troepje bijeen en pleegde baldadigheden en wierp steenen naar de politiedienarendie de menigte uiteen wilden drijven. Een karabinier werd ge wond. Ten slotte zag de gewapende macht zich genoopt een charge met de bajonet uit te voeren. Te Magnano heerscht eene groote opge wondenheid onder het werkvolk, zoodat eene afdeeling troepen daarheen is gezonden om onlusten te voorkomen. Te Cugino zijn verscheidene fabrieken ge sloten, en dezelfde maatregel moet volgens een telegrafisch bericht, ook te Castello-Ticino genomen zijn. Te Sedriano Corbetta en Villa Cartessa bestaat almede eene gisting onder het volk en er zijn troepen gekomen tot bewaring der rust. De agrarische troebelen in de provincie Milaan dreigen in zekeren zin een pendant te worden van de werkstakingen in de bekende Duitsche kolendistricten. De werklieden bij de zijdeteelt hebben de beroeringen doen ontstaan door en dat wel midden in den druksten tijd algemeen den arbeid te staken. Reeds zijn lal van woonhuizen der werkgevers en magazijnen verwoest en de spanning is groot ondanks de tegenwoordigheid van de karabiniersde ellende is groot onder de landbouwende be volking. De politie neemt maatregelen tegen eventueele ongeregeldheden bij door de radi calen te houden demonstraties vóórFrankrijk,als contra-demonstraties tegen 's konings reis naar Berlijn. De werkstakingen onder de boeren in Lombardije nemen toe en nieuwe uitbarstin gen van de opgewonden gemoederen worden gevreesd. Militaire versterking is reeds in ruimen getale aanwezig en een dozijn rad draaiers zijn gearresteerd. De koetsiers en conducteurs der trams te Rome hebben het werkt gestaakt; zij ver langen loonsverhooging verdeeling der op gelegde boeten onder het personeel en een vast traktement, ook voor het buitengewone personeel. De orde is niet gestoord. De Daily News verneemt uit Rome, dat de Paus een protest zal rondzenden tegen het oprichten van een standbeeld van Gior dano Bruno hetwelk den 9den Juni feestelijk wordt onthuld. MILAAN20 Mei. De ongeregeldheden onder de landbouwende bevolking zijn op nieuw aangevangen. Te Corbesa is de po litie bij eenen aanval in het raadhuis moeten terugtrekken om zich te kunnen verdedigen. Er zijn acht personen gevangen genomen. Een hevig onweder heeft te Weenen ge woed. Drie personen zijn door den bliksem gedood. In Bohemen heeft het onweder ook groote schade aangerichtdaar dit met een wolkbreuk gepaard ging. Dijken zijn door gebroken, waardoor menschenlevens te be treuren zijn. Te Backowith en te Prichvoitz zijn huizen ingestort en negen kinderen ge dood. In het Hongaarsche parlement heeft Tisza een wetsontwerp ingediend, waarbij het burger huwelijk verplichtend wordt ge steld. Te Triest zijn Zaterdagavond drie bom men ontploft. Men zegtdat de daders dier ontploffing Italiaansche irredentisten zijn. Volgens bericht uit Petersburg aan de „Central News" zou een groot complot tegen den Czaar te Moskou ontdekt zijn waarin een regiment te Warschau betrokken, zou zijn. Drie officieren zouden zich reeds om het leven hebben gebracht. Men zou dyna- mietbommen te Warschau gevonden hebben. Van een en ander zouden honderden arres taties het gevolg zijn. In een voorstad van Quebec is een hevige brand uitgebroken. Meer dan zevenhonderd huizen de meesten van hout, zijn door de vlammen verteerd. Meer dan duizend per sonen zijn zonder dak. Een officier en een soldaat zijn gedood door de ontploffing van een mijn welke bestemd was om een huis te doen springenteneinde de uitbreiding der vlammen te voorkpmen. De schade beloopt 2 millioen gulden. WAALWIJK 22 Mei 1889. Openbare vergadering van den gemeente raad Woensdag 22 dezer n/m. 7 ure. Aan de orde 1. Behandeling kohier hoofdelijken omslag. 2. Aanbieding gemeenteverslag. 3. Ingekomen stukken. Af- en overschrijving begrooting 1888 en 1889. De heer mr. W. D. Bosch, voorzitter der arrondissements-rechtbank te 's Bosch en aftredend lid der provinciale staten in Nöord- brabant voor het district Heusden, heeft den wensch te kennen gegeven, bij de a. s. her stemming niet in aanmerking te komen te genover den heer G. Branderhorst Joh.zn. Door dit besluit en de niet-herkiezing van den heer J. J. van Tienhoven van den Bo gaard, burgemeester van Werkendam, verliest de provinciale vertegenwoordiging in Noord brabant twee harer ijverigste en bekwaamste leden. Z. D. H. mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Kaatsheuvel, den WEw. heer J. C. de Bont, thans pastoor te Empel. Het defensie-rapport, of wel het ver slag der staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht, is verschenen. Volgens dit rapport zou de dienstplicht persoonlijk moeten vervuld worden (dus plaatsvervanging afgeschaft.) Tot vervulling van den dienstplicht wor den ingeschreven alle mannelijke Nederlan ders en ingezetenen niet-Nederlanders, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden en vroeger niet in geschreven zijnde hun 39ste jaar niet heb ben volbracht, benevens zij, die vergunning wenschen te bekomen tot vervroegde ver vulling van hun dienstplicht. Hij, die zijn 40ste levensjaar niet heeft voleindigd, wordt niet tot het aangaan van een huwelijk toegelaten, wanneer hij niet overlegt het bewijs, dat hij tot op het tijdstip van de aangifte aan zijn verplichtingen ten aanzien van den dienst heeft voldaan, of dat hij niet tot zoodanige verplichting ge houden was. De door de commissie gestelde minimum sterkte voor het leger zou ongeveer 110,000 man bedragen ongerekend het personeel der verschillende staven, dienstvakken en inrich tingen, terwijl de landweer omstreeks 50,000 man sterk zou moeten wezen. En wat de zeemacht betreft is de commissie van mee ning dat ook bij eenige uitbreiding van ons defensie-materieel voldoende in de be hoefte wordt voorzien, indien bij een mobi lisatie kan worden beschikt over 2800 gewa pende dienstplichtigen, met de noodige man schappen tot aanvulling, terwijl een zeeweer van ongeveer 1500 man als reserve voor de binnenlandsche verdediging te water zal moe ten dienen. De rechtbank te 's Hage veroordeelde Maandag den Leidschen „millioenenheer" tot tot twee jaren, ter zake van oplichting, vijf malen gepleegd, met aftrek van 2 maanden wegens ondergane preventieve hechtenis; en den bediende van den photograaf K. te 's Hage, wegens diefstal tot 3 maanden ge vangenisstraf, met vrijspraak van den diefstal van een jas, hem mede te laste gelegd, en met aftrek van 6 weken. Uit Kerkrade wordt bericht Ook onder de mijnwerkers der omliggende Duitsche mijnen begint ontevredenheid te heerschen. De arbeiders der mijn „Kampchen" weigerden reeds in den put af te dalen, om dat hun de gevraagde loonsverhooging ge weigerd werd. De directie van de naburige mijn „Nordstern" heeft reeds de loonsver hooging toegestaan. Vele arbeiders van hier werken op ge noemde mijnen. Zondag kwamen twee meisjes van den kant van Stadskanaal wandelen in de richting naar Ter Apel. Een der meisjes gevoelde zich niet wel, en werd bij den bakker J. D. ingebracht. Met haar beiden gingen ze naar zekere plaats, waar de eene plaats nam ter wijl de andere voor de deur post vatte. Wat hier gebeurde, bleef den bewoners onbekend, totdat beiden vertrokken waren. Maar er was zooveel vermoeden ontstaan, dat de privéput werd geopend en daar vond men het lijkje van een pas geboren kind. De zaak is dadelijk in handen der justitie gesteld, en de beide meisjes, die reeds waren vertrokken, werden spoedig achterhaald. (P. G. C.) In de nabijheid van Ochten, boven de steenfabriek van den heer S., is uit de rivier het lijk opgevischt van den veerknecht T. N. te Druten, die voor eenigen tijd door aan varing met de raderboot Laurens Koster op zulk eene treurige wijze om het leven kwam. Zaterdag nacht te ongeveer twee ure, ontstond er te Groessen een hevige brand, welke het huis met den ganschen inboedel van H. Ruben in asch legde. Nauwlijks hadden de bewoners tijd hun leven te redden. Alles was verzekerd. Men meldt uit Oosterwijk Twee maréchausées brachten hier gisteren den knecht van den molenaar Van Woud, om ten huize van zijn meester een verhoor te ondergaan. In den nacht van Zondag op Maandag 11. heeft deze man, die reeds vroe ger wegens diefstal gevangenisstraf onderging, de kast van zijn meester met een valschen sleutel geopend en daaruit het spaargeld van de kinderen en de meid weggenomen. Ook stal hij uit de jas van een andere knecht 8. Alles te samen bedroeg ongeveer 40. Hiermede verdween hij. Donderdag middag is hij onder Baarle-Nassau gevat in het bezit van nog vier gulden. Bij het verhoor bekende hij alles, doch toonde in het minst geen berouw of verlegenheid over zijne wandaad. Te half een werd hij geboeid verder gevoerd. Omtrent het onweder en daarmede ge paard gaande wolkbreuken in Duitschland zijn nog verscheidene nadere berichten, waar uit blijkt dat het over een veel grooter om trek he ft gewoed dan men meende. In Silezie lagen een paar spoorwegen zoo diep onder water, dat de dienst op die lijnen zes uren heeft moeten stilstaan.Vooral Thuringen heeft veel geleden, zoowel door het water als door den bliksem. Tusschen Halberstadt en Bienenberg zijn verscheidene huizen weg geslagen. Te Anderneck zijn tien gebouwen ingestort, waarbij 40 runderen onder de puin- hoopen zijn bedolven. Uit al die omstreken en uit verscheidene plaatsen in Brunswijk zijn berichten van groote vernieling, door het onweder te weeg gebracht. Kaatsheuvel, 17 Mei. Heden-morgen te tien uren had de plechtige begrafenis plaats van onzen overleden pastoorden zeereerw. heer Jansen. Alle vereenigingen, gezelschap pen en gilden van ons dorp namen plaats in den begrafenisstoet. De beide harmoniëen „Euphonia" en „Apollo", de gilden van „St. Chrispijn", „De Vriendenkring", de hand boogschutterij „Amoenitas," het Kerkbestuur, de vereeniging van den H.Vincentius a Paulo, de Heilige Familie, het bestuur van het zie kenfonds allen volgden het stoffelijk over schot van onzen beminden herder naar zijne laatste rustplaats. Eene lange rij van gees telijken zoo van dicht bij als van verre kwamen den overledene mede de laatste eer bewijzen. De hoogeerw. heer deken van Waspik hield eene treffende lijkredewaarin hij eene korte levensbeschrijving gaf van den afgestorvene het volle licht deed vallen op diens verheven deugden en den parochianen aanspoorde het goede voorbeeld van hunnen gewezen herder tot richtsnoer van hunnen levenswandel te nemen. De begrafenisplech tigheden die te 12 uren waren geëindigd werden door zeer velen bijgewoond. Capclle21 Mei. Het kohier van den Hoofdelijken omslag dezer gemeente is bij besluit van heeren gedep. staten dezer pro vincie bij besluit van den 9en Mei 1889, G. no. 12/12, goedgekeurd tot een bedrag van 3088.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2