N uminer 42. Zondag 26 Mei 1889. 12e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ■VIISTET-A" ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. 75 Waalwyfesclie en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De ontvangst, die Italie's vorst in Duitsch- lands hoofdstad is ten deel gevallen, gaat alle beschrijving te boven, overtreft de hoogst gespannen verwachtingen. De geestdrift had iets zuidelijksde ontvangst kwam uit het hart, 't was alsof de gansche bevolking den Italiaauschen vorst wilde toonen, hoezeer zij zijn toetreding tot de alliantie op prijs stelt en alsof zij hem schadeloos wilde stellen voor de moeielijkheden, die hij er zich door bereid heeft, met name de onaangenaamheden met Frankrijk en de verbreking van het handels verdrag met de groote republiek. Nog dezer dagen hebben wij gezien hoe weinig de triple- alliantie Italië vrijwaart voor de aanvallen tegen zijn rust gericht en dat wel op het grondgebied van zijn bondgenooten zelf want de interpellatie van Pais in de Italiaan- sche kamer over het katholieken-congres te Weenen dagteekent van slechts eenige dagen geleden. De getrouwheid, desniettegenstaande door koning Humbert aan Duitschland en Oostenrijk betoond, verdient de „Hochs" wel te Berlijn hem toegeroepen. Het valt niet te loochenen, dat de triple- alliantie bij een deel van het Italiaansche volk niet populair is en te hopen is hel wel, dat Crispidie zijn souverein vergezelt, met den grijzen kanselier een middel vindt om den bond, den dusgenaamden vredebond, meer populair te maken bij de Italiaansche natie. Reeds Dinsdag was men in de Italiaansche kamer onder den indruk van de meer dan gewoon hartelijke en geestdriftige ontvangst, den souverein en diens zoon zoowel van de zijde van den keizer als van die des volks ten deel gevallen. Dankbetuigingen daar voor aan den vorst en volk aan te bieden werden met daverende toejuichingen begroet. De Duitsche rijksdag machtigde op zijne beurt den voorzitter, Italie's kamer dank te betuigen voor hare verklaring betreffende de onvangst van koning Humbert te Berlijn, en haar zijne vreugde te verzekeren over het den DOOR E. W E R N E R Het duurde lang eer het lot van graaf Mo- rynski beslist werd. Eerst in de gevangenis ont waakte hij weer tot bewustzijn, en een zware wond, die de geneesheeren aanvankelijk onge neeslijk achtten, maakte elk rechtsgeding tegen hem in den eersten tijd onmogelijk. Maanden lang zweefde hij tusschen leven en dood, en toen hij eindelijk genas, was het eerste wat hem op den drempel des levens verwachtte zijn dood vonnis. Voor den aanvoerder van den opstand, die tijdens het gevecht, met de wapens in de hand in de macht van den overwinnaar was ge vallen, kon de uitspraak niet anders luiden. Het doodvonnis werd over hem uitgesproken en ze ker zou het zonder die langdurige, zware ziekte, evenals aan zoovele anderen, ook aan hem zijn voltrokken. Tegen den vermoedelijk stervende wilde men echter niet met geweld te werk gaan, en toen zijn toestand de uitvoering mogelijk maakte, was de opstand reeds teD onder gebracht en de staat van het hem dreigend gevaar bevrijd waardoor de gestrengheid van den overwinnaar wat gematigd was geworden. Graaf Bror.islaw Morynski ontving genade en werd tot levenslange verbanning veroordeeld, wel is waar tot verban ning in haar ellendigsten vormnaar een der afgelegenste streken van Siberië een vreeselijke gunst voor den man, wiens geheele leven slechts een enkele vrijheidsdroom was geweest en wiens persoonlijke vrijheid zelfs gedurende zijn eerste langdurige ballingschap in Frankrijk niet beperkt was geworden. Hij had de zijnen niet teruggezien, sedertdien avond, toen hij op Wilicza afscheid van hen had genomen om zich bij de strijders te voegen. Noch zijne zuster, noch zijn dochter kon vergunning krijgen om hem te bezoeken. Wat ze ook onder namen om tot hem door te dringen, alles stuitte af tegen de gestrengheid, waarmede men den wereldvrede beveiligend verbond tusschen Duitschland en Italië. De Samoa-conferentie is nog wel niet af- geloopen maar loopt toch op 't einde. Waar schijnlijk is, dat de regeering wordt geregeld op den grondslag van een gemeenschappelijke controle der drie mogendheden, waarbij En geland de functie van scheidsrechter vervult. 't Schijnt dat koning Mataafa wel zin heeft in een Amerikaansch protectoraat, maar liefst niet door een drietal mogendheden op de vingers wil gezien worden, 't Zal de man in elk geval niet in keus worden gelaten. Pairs en afgevaardigden van Ierland heb ben een bijeenkomst gehouden te Dublin ter bespreking van de afschaffing van het onder koningschap voor welke afschaffing werd gesproken. De er aan verbonden emolumenten 240000) zouden als civiele lijst worden toegekend aan een lid van de koninklijke familie, dat te Dublin verblijt wil houden. Zij, die het zoo hebben aangenomen, zijn conser vatieven en daarom juist zal het bestrijding vinden bij de gladstonianen en 86 homerulers. 't Is nu de vraag hoe de regeering over dit plan denkt. 't Schijnt in Lombardije nog maar niet tot rust te komen de troepen moeten nog al eens gebruik maken van de wapenen, de werklieden verwoesten en plunderen huizen en fabrieken. De Franschc kamer heeft een vrij onrustige zitting gehouden geheel gewijd aan den aanval op en de verdediging van het finan cieel systeem der tegenwoordige regeering. De minister van financien wederlegde alle aanvallen op de begrooting en den financiee- len toestand en lokte repliek uit in die mate, dat ten slotte de discussie moest gesloten worden en er een duel zal plaats hebben tusschen de heeren Jamais en Amagat. 't Schijnt, dat Duitschlands rijkskanselier 't nu eens met zachtheid wil beproeven of hij het centrum niet voor zich, of liever zijn werklieden-pensioenverzekering, kan winnen, gevangene aan de buitenwereld en het verkeer met zijne bloedverwanten onttrok. Deze waren wel is waar zelf schuld hieraan, daar zij meer dan eens pogingen aanwendden om hem aan zijn kerker te onttrekken. Zoodra de graaf slechts aan de beterhand was, werd er door de vorstin en VVanda niets onbeproefd gelaten om hem te doen ontvluchtenmaar alle plannen te zijner bevrijding mislukten en het laatste kostte Paw'lick den ouden trouwen dienaar der familie Baratowski, het leven. Hij had zich vrijwillig aangeboden om het gevaarlijk ontwerp ten uitvoer te helpen brengen, en het gelukte hem ook inderdaad, zich met aen giaaf in verbinding testellen; deze werd van het voornemen verwittigd en alles wasafge sproken, maar reeds bij de voorbereidingen daar toe werd Pawlick ontdekten toen hij in den eersten ichrik de vlucht nam, door de wacht op de muren der vesting doodgeschoten. Tengevolge van deze ontdekking werd de gevangene nu nog strenger bewaakt en zijne familie des te scherper in het oog gehouden zij konden geen enkele schrede wagen zonder nieuwe achterdocht op te wekkenzonder de gevangenschap van vader en broeder nog te verzwaren, en zagen zich ein delijk verplicht alle verdei e pogingen op te geven. Terstond na den dood van haar jongsten zoon had de vorstin Wilicza verlaten en zich voor goed op Ralcowicz metterwoon gevestigd. De wereld vond het zeer natuurlijk, dat ze hare nicht, die nu ook haar vader moest missen, niet alleen liet; maar Waldemar begreep beter wat zijne moeder voortdreef. Hij had het zwijgend aangehoord, toen zij hem haar besluit mededeel de, en niet de minste poging aangewend om haar terug te houden, daar hij wist dat zij het niet kon dulden, langer op zijn kasteel te wonen en hem dagelijks te ontmoeten was hij niet de oorzaak van Leo's rampzalige handeling geweest, die dezen den dood berokkend en de zijnen ten verderve gevoerd had Misschien was het voor Nordeck ook een verademing, dat de vorstin heen ging, nu hij gedwongen was, haar eiken dag en ieder uur als het ware te kwetsen door de wijs, waarop hij het bestuur over Wilicza voerae. Zijne hand, die dit met zulk een ijzeren wils kracht had gegrepen, wist het ook met niet min der vastheid te leiden; en dit was ook werkelijk noodzakelijk. Hij had gelijk, 't was een chaos, maar 't blijkt dat de door hem daartoe in geslagen weg, namelijk verdeeldheid te zaaien onder de centrumleden en de minderheid dier partij aan zijn zijde te krijgen, niet ge lukkig gekozen is getuige de houding der katholieke bladen. Graaf Czaky, de Hongaarsche minister voor onderwijs heeft de op hem geworpen blaam als z ou hij een door den staat gesteunde secte-school willen oprichtengewis willen weerleggen en daarom een redevoering in de kamer gehouden, waarin hij er op wees, dat de regeering volkomen gewetensvrijheid zal doen eerbiedigen en voor het onderwijs de bestaande wetten trouw zal handhaven. De minister van justitie heeft in de Kamer medegedeeld namens de regeering, dat zij zich nog met zal verdedigen tegen de aan vallen en verwijten, waaraan zij in een groot deel der pers heeft blootgestaan naar aan leiding van hetgeen bij de behandeling van het monster-proces te Mons aan het licht is gekomen. De regeering zal eerst spreken als de rechtbank uitspraak heeft gedaan. Van 23 Mei wordt uit Luik gemeld De' werkstaking te Marihaye heeft zich verder uitgebreid. In de kolenmijnen te Xhore en Flemaile is de arbeid gestaakt. De orde is niet verstoord, er zijn uitgebreide maatre gelen genomen om de rust te handhaven. Het boulangisme verliest steeds terrein tal van bladen, als: La France, Clairon en Jeune République, tot nogtoe ijverige voor vechters van het boulangisme, verklaren dat zij bij de verkiezingen republikeinsche can- didaten zullen steunenvoorstanders van grondwetsherziening. De bond van Boulanger met de reactionairen is deze bladen niet naar den zin. die door het twintigjarig beheer van de beamb ten onder zijn voormaligen voogd en de vier laatste jaren onder het bestuur zijner moeder op zijne goederen was ontstaanmaar met een on- geloofelijke geestkracht beijverde hij zich orde in dien chaos te brengen. In het eerst had Wal demar wel is waar genoeg te doen, toen hij met inspanning van alle krachten den oproerigen geest, die ook op zijn gebied heerschte, moest dempen maar zoodra hij de handen weer vrij had, zoodra de opstand, die zich met allerlei ge heime vertakkingen ook over Wilicza uitstrekte, bedaarde, begon hier een omwentelingsproces, welks wedergade men tot dusver tevergeefs zocht. De beambten, die zich niet onvoorwaardelijk wil den onderwerpen, werden ontslagen, terwijl ieder die bleef, zich een scherp toezicht moest laten welgevallen. Het beheer over de bosschen werd grootendeels aan een geheel nieuw personeel opgedragen de pachthoeven werden, voor het meerendeel met aanzienlijke geldelijke offersuit de handen dei- pachters bevrijd en aan de heerlijkheid zelve toebedeeld, aan welker hoofd de jonge landheer geheel alleen stond. Het was een reuzenwerk voor één persoon, dit alles te bemeesteren, thans nu al het oude in elkander stortte en het nieuwe Perst geschapen moest worden, nu nog niets zich voegde, niets zich aansloot; maar Wal demar bewees, dat hij tegen die taak was opge wassen. In den kamp met zijne onderhoorigen was hij ten laatste overwinnaar geblevenen hoewel de eigenlijke bevolking van Wilicza hem evenals vroeger vijandelijk gezind bleef en voort durend in hem den Duitscher haatte, had ook zij de hand van den meester erkend en zich allengs leeren buigen. Met het heengaan der vorstin verloor de tegenstand zijn hechtsten steun en met het dempen van den^ opstand in het buiten land hielden ook aan de zijde van de grenzen verzet en tegenstand op. Van een kalmen, ge- regelden toestand, zooals op de goederen in andere provincies heerschte, was wel is waar nog geen sprakedaarvoor waren een andere tijd en een andere omgeving noodig geweest; maar het begin was althans gemaakt, de baan gebroken, en na moest het overige aan de toekomst worden over gelaten. De administrateur Frank was nog op Wilicza De minister-president Tirard heeft een deputatie uit de restaurateurs en kellners ontvangen en haar medegedeeld, dat aan het verlangen om de tentoonstelling des avonds te sluiten, niet kan worden voldaan. Naar aanleiding van die mededeeling waren koffie huishouders, kellners en theater-directeuren tegen gisteren, Vrijdag, bijeengeroepen. De vertegenwoordigers der Italiaansche industrieelen op de tentoonstelling beklagen zich in de Tribuna over de onverschilligheid, waarmede zij door de officieele wereld wor den behandeld. Een Engelschman huurde voor eenigen tijd een huis te Parijs, in de buurt der ten toonstelling, en richtte dat op grooten voet in tot Hotel Garni. Hij maakte veel reclame voor zijne inrichting, en weldra waren al de kamers bezet. Nu had hij in alle kamers bordjes gehan gen met een waarschuwing tegen zakkenrollers en de mededeeling, dat hij zich niet ver antwoordelijk stelde voor de kostbaarheden zijner logeergasten, dan wanneer die hem in bewaring gegeven werden. Verscheidene zijner gasten volgden dien wenk op en vertrouwden hem hun geld en kostbaarheden toe. En toen de brave man aldus 30,000 frnncs bijeen had, verdween hij plotseling, zonder iets meer van zich te doen hooren. Hij werd echter weldra door de politie gevat bij een poging om zich nog wat meer te vergaren uit de zakken der tentoonstelling bezoekers. Hij is nu in verzekerde bewaring en zijne huurders zullen ten minste een ge deelte van het hun ontstolene terugkrijgen. Dinsdag morgen heeft in het Kanaal een aanvaring plaats gehad tusschen twee stoom schepen, de „German Emperor" en de „Beres- ford", gedurende een zwaren mist. Het eerste schip is onmidellijk gezonken. Twee officieren en zeven personen der bemanning zijn in een sloep te Dover aangekomen en zij gelooven de eenige overlevenden te zijn, alle anderen, een dertigtal personen, zouden en had zijn voorgenomen vertrek een jaar uitge steld. Dit geschiedde voornamelijk op verlangen van den landheer, voor wien het zeer veel waard wasden knappenervaren man nog een poos in zijne nabijheid te houden. Eerst thans, nu het voornaamste geregeld was, had Frank definitief zijn ontslag genomen en tevens zijn langgekoes terd voornemen ten uitvoer gebracht om zelf landeigenaar te worden. Het fraaievoorwaar niet onbeduidende buitendat hij gekocht had, lag in een sclioone streek in een andere provincie des lands en verkeerde in tegenstelling met dat //Poolsche nest"waartegen de administrateur twintig jaren lang had gestreden en dat hij zoo diep verafschuwde, in rustige en vreedzame om standigheden. Eerst over twee maanden zou het in handen van den nieuwen eigenaar overgaan en zoolang bleef deze nog in zijne oude betrekking. Wat Greta betrof, zoo had haar vader bij haar huwelijk metterdaad bewezen, dat hij veel voor hair overhadhare huwelijksgift overtrof nog al de berekeningen, die mijnheer Hubert zoo grondig en nauwkeurig voor een ander had gemaakt. De bruiloft was reeds in liet vorig na jaar gevierd en het nieuwe echtpaar woonde te J., waar professor Fabian werkelijk de hem aan geboden betrekking had aangenomen en waar „wij bijzonder grooten opgang maken," zooals de professorsvrouw aan haar vader schreef. In derdaad overwon Fabian zijne beschroomdheid om in het publiek te spreken veel schielijker en beter dan hijzelf gedacht had, en rechtvaardigde al de verwachtingen, die men van den zoo on verwachts beroemd geworden schrijver van de „Geschiedenis der Germanen" voedde. Zijn be scheiden en beminnelijk karakter, dat zulk een scherpe tegenstelling met dat van zijn verwaan den voorganger vormde, deed hem spoedig de algemeene genegenheid verwerven, terwiil zijne jonge, bevallige vrouw, die in hare sierlijke, met alle denkbare gemakken voorziene woning zoo aardig de honneurs wist waar te nemen, het hare bijdroeg, om hem ook een aangename maat schappelijke positie bezorgen. Thans werd het jonge naar binnen kort voor de eerste maal in het vaderlijke huis op bezoek gewacht. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1