Duitschland. Oostenrij k-Hongarije. Italië. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De Wereld-tentoonstelling te Parijs. in. zijn omgekomen. De „German Emperor" had behalve 16 personen van de bemanning, nog 6 passagiers aan boord. De Woensdag gehouden parade der garni zoenen van Berlijn en Spandau is bij het prachtige weder schitterend afgeloopen. De keizer kommandeerde de parade zelf, hij reed den iets later komenden koning Umberlo te gemoet, geleidde hem langs het front der troepen, en "deed vervolgens de troepen twee malen in parademarsch voor hem defileeren. De keizerin, met een schitterend gevolg, woonde te paard de parade bij. De vorste lijke personen werden op hunnen tocht naar en van het paradeveld onophoudelijk met stormachtige toejuichingen ontvangen. 's Avonds aan het gala-diner betuigde de keizer aan den koning van Italië zijn dank voor het bewijs van vriendschap, hem door het bezoek gegeven. Ook de troepen zijn deswege vervuld van erkentelijkheid, waarin een gevoel van trots gemengd is. De keizer dronk op het welzijn des konings en der koningin van Italië en op de dappere troepen vun Italië, alsook op de onveranderlijke vriendschap tusschen de beide staten. De koning gaf in het Italiaansch den keizer zijn dank te kennen voor de gesprokene woorden. Duitschland en Italië, sprak hij verder, zijn na het herstel hunner eenheid een waarborg voor den Europeeschen vrede. Onze legers zullen begrijpen, dat hunne grootsche roeping vervuld is. Hierna stelde de koning een dronk in op het welzijn van hét keizerlijk paar en de keizerlijke familie en op het roemrijke Duitsche leger. Dienzelfden dag had eerst de koning, latei- de heer Crispi eene langdurige bijeenkomst met Bisraark. Zonder dat beiden jegens de personen hunner omgeving in bijzonderheden zijn getreden over hetgeen toen behandeld is, hebben zij zich gunstig daarover uitge laten. Onmiskenbaar is hier de overtuiging, dat wel is waar geen nieuwe staatkundige overeenkomst is getroffeu, maar wel dat het geen reeds bestaat eenige uitbreiding, waar schijnlijk van militairen aard, heeft gekregen. Woensdag namiddag is te Pranckfort op den verbindingspoorweg de laatste wagen van een extra trein, waarin de keizerin van Oostenrijk gezeten was, ontspoord. De keizerin is tengevolge daarvan met anderen gevallen, doch noch zij, noch haar gevolg heeft eenig letsel gekregen. Alleen een lakei is aan de hand gekwetst. De trein heeft wegens dit ongeval een oponthoud van een uur gehad. Een schrijven van den Paus aan de Beiersche bisschoppen, betreffende hun me- moradum aan den prinsregent van Beieren en het daarop ontvangen antwoord van den minister-president, is in het Regensburger Morgenblatt openbaar gemaakt. De Paus betreurt het, dat het antwoord niet met zijne wenschen overeenstemt en dat de minister president juist op de gewichtigste punten van het memorandum geen toezegging doet, of ze zelfs bestrijdt. De Paus vindt in hetmi- nisterieele stuk ook zinsneden, die niet zijn overeen te brengen met de eer der katholie ken, of in strijd zijn met grondbeginselen waaraan de kerk ten opzichte der wederzij d- sche plichten van kerkelijke en wereldlijke macht steeds heeft vastgehouden. Ook heeft het op den Paus een treurigen indruk ge maakt, dat de vereenigingen van zekere geestelijke orden nog buiten de mogelijkheid blijven gesteld om in Beieren terug te keeren. Hij hoopt dat de toekomst betere tijden moge brengen. De omstandigheid dat de Paus juist nu de eischenwelke de Beiersche bisschoppen vroeger aan den staat gedaan hebben, onder steunt, wordt te Berlijn beschouwd als eene demonstratie van het Vaticaan tegen de zoo hartelijke ontvangst, welke den koning van Italië en den minister Crispi in Duitschland ten deel valt. Volgens een blad te Brtinn heeft de Duitsche keizer de uitnoodiging van keizer Frans Jozef aangenomen tot bijwoning der herfstmanoeu- vres in Moravie en Boheme. Te Schatzlar bij Trautenau is een werk staking der kolenwerkers op handen. Het Fremdenblatt zegt naar aanleiding van koning Humbert's reis naar Berlijn: Indien de verbonden keizerrijken in het bondgenoot schap met Italië eene belangrijke aanwinst van krachten vinden en een waarborg te meer voor het bereiken van het doel van het ver bond, Italië van zijn kant vindt er eene ver dediging in tegen elk streven, dat gericht is tegen den tegenwoordigen staat van zaken en eene versterking van zijne stelling in Europa. De zware offers, welke het verbond den bondgenooten oplegt, worden beloond door de zekerheid, dat zij zich verheugen in een veiligen toestandzonder welken de volken nog meer zouden te lijden hebben. De reis van koning Humbert beteekentdat Italië eene vredelievende staatkunde zal blijven volgen. Het Italiaansche volk zal in de eerbewijzen welke zijn koning gebracht worden, zien hoeveel gewicht de mogend heden hechten aan Italie's bondgenootschap. De bewegingen, die tegen Italië worden gericht, en die van tijd tot tijd zich ook in Duitsch land en Oostenrijk openbaren, wettigen gee nerlei twijfel omtrent dé stevigheid van het drievoudig verbond. In werkelijkheid heeft de staatkunde dezer mogendheden de reden van staat tot grondslag en wordt zij door geen andere overweging geleid. In het aanstaande consistorie zal de Paus eene allocutie uitspreken, die, alleen voor de hooge geestelijkheid bestemdgeheim zal blijven. Behalve de zeven kardinalen, reeds vermeld, zullen benoemd worden in het ker spel Rome de navolgende bisschoppen: kar dinaal La Valettadeken van het heilig college voor Ostia, Oreglio voor Santa Rufina, Parocchi voor Albano en Bianchi voor Pa- lestrina. Eenige aartsbisschoppen en bis schoppen zullen in die zitting gepreconiseerd worden Ook te Turbigo zijn ernstige onlusten ontstaan, en het volk heeft, gelijk te Arluno en te Barreggio daden van vandalisme ge pleegd. Er zijn aldaar troepen heengezonden. Te Bernatte schijnt de menigte het vooral op den pastoor gemunt te hebben gehad. Tengevolge der tegen hem gebezigde bedrei gingen heeft hij het raadzaam geacht de vlucht te nemen. Te Magenta is een socialist gevangen ge nomen, die in een koffiehuis het volk opruide. De prefect van Milaan is op reis gegaan om verschillende plaatsen, waar de toestand bedenkelijk is, te bezoeken. Allerwege heeft hij maatregelen genomen tot handhaving der orde. WAALWIJK. Zondag 26 dezer des inirtd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Stacrum." 1. Hymne un die Musik Die Bethende 2. 3. 4. Lachner. Diabelli. Im Walde Kücken. WASPIK. Zondag 26 Mei, 's'avonds 6 ure, buitenge woon CONCERT door de harmonie l'Espé- rance van Waalwijk, (directeur de heer Th. Schambergen), in het lokaal der vereeniging voor Volksvlijt en Volksvermaak, bij den heer Montens. Zie programma. WAALWIJK 25 Mei 1889. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den gemeenteraad is het ver slag over den toestand der gemeente den raad aangeboden en gelegd ter visie voor de leden. Verder werd mededeeling gedaan van de goedkeuring door ged. staten van verschillende af- en overschrijvingen op de begrootingen van 1888 en 1889. Het kohier van den hoofdelijken omslag is met gesloten deuren behandeld. Bij de 1 Juni in werking tredende zomer dienstregeling der spoorwegen, blijft de trei nenloop op de lijn Zwaluwe—Waalwijk— Vlijmen, onveranderd, uitgenomen voor den laatsten trein in iedere richting. Trein 1028 vertrekt van Vlijmen om 7.04 in -plaats van 7.10, van Waalwijk 7.32 in plaats van 7.88 komt te Zwaluwe om 8,44 in plaats van 8.50, en heeft daar correspon dentie op RotterdamAmsterdam. Trein 1031 vertrekt van Zwaluwe eerst ten 8.10 in aansluiting met de van Am sterdam om 5.33 en van Rotterdam om 7,22 vertrekkende treinenaankomst te Waalwijk 9.23, te Vlijmen 9.51. De dienst der Noordbrabantsche stoom tramwegmaatschappij blijft ook nagenoeg on gewijzigd. Op de route Station—Tilburg— Waalwijk, vertrekt alleen de markttrein ten 6,45 in plaats van 6.30. De eerste trein van Waalwijk vertrekt om 7 uur in plaats van 8aankomst Tilburg- Station 8.30. De harmonie l'Espérance alhier zal a.s. Zondag een concert geven in het locaal der vereenigiug voor Volksvlijt en Volksvermaak, onder de zinspreuk „Virtus nobilitat Artem," bij den heer Montens, te Waspik. Aanstaan den Woensdag zal zij hare medewerking ver- leenen bij de groote feestelijkheden, die te Gorinchcm zullen plaats hebben. Donderdag is voor de arrond. recht bank, te 's Bosch, in hooger beroep behan deld de zaak van L. M te Drunen, onlangs veroordeeld door 't kantongerecht te Waal wijk tot f100 boete, wegens het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder ver gunning. Door het O. M. is bij monde van mr. Pleijte bevestiging gevraagd van het von nis van voormeld kantongerecht en veroor deeling in de kosten op dit hooger beroep vallende. Uitspraak aanstaanden Donderdag. Tot lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Nijmegen, is gekozen de heer E. Th. J. II. Dobbelman (katholiek), met 1157 stemmen. De heer J. De Koning (liberaal), kreeg 345 stemmen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, bevattende verbodsbepalin gen tegen het dragen van wapenen. Artikel 1 luidt Het dragen van wapenen op of aan den openbaren weg of op eenige voor het publiek toegankelijke plaats is ver boden. Onder wapenen verstaat deze wetge weren, karabijnen, revolverspistolen en andere vuurwapenen windroeren dolken, dolkmessensabels, degens, degenstokken, priemstokken wapenstokken en dergelijke voorwerpen. Artikel 2 Overtreding van het verbod in het vorige artikel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De gemeente Drunen heelt de inschrij ving opengesteld op eene 3y2 Pct- leening groot f 10,000 De Bond van officieren der schutterij in Noordbrabant zal, ter gelegenheid van zijn twintigjarig bestaan, op 8 en 9 Juli a. s., zijnen 15n Provincialen Schietwedstrijd hou den in de Galdersche Heide nabij Breda. Na gedurende ongeveer twee jaren geen beweging in de buitenlucht te hebben ge noten, begaf zich de koning Dinsdagmiddag in het park en wandelde daar met H. M. de koningin een kwartiertje onder de kastanje- boomen op en neer. Wel eenigzins vermoeid, doch opgewekt, bleef Z. M. daarna nog een geruimen tijd op het bordes verpoozen. De toestand van Z. M. is bepaald veel gunstiger dan toen het koninklijk gezin 17 Mei van het vorige jaar op het Loo kwam. Men meldt uit Tilburg Niettegenstaande de schors dit jaar van uitmuntende qualiteit is, zijn de prijzen voor de landbouwers zeer ongunstig en ongeveer 20 pct. lager. Verleden jaar besteedde men voor hegschors f 35 a f40, thans f 29 a f30, voor boomschors f 16 f 16.50, thans f 12 d 12.50 per 500 kilo. De gedrukte toestand der leerlooierijen doet hierop vooral zijn in vloed gelden en zeker ook het gebruik van vreemde looistoffen en extracten. Er blijken te Dordrecht valsche bank biljetten van vijf en twintig gulden in omloop tc zijn. Toen dezer dagen de directeur der gas fabriek aldaar een deel der bij hem ingekomen gelden ten kantore van den gemeente-ont vanger deed storten, bleek daaronder een zoodanig valsch biljet te schuilen. Het valsche biljet is bij vergelijking met een echt bankje van f 25 duidelijk te onder kennen. Het valt echter niet te ontkennen, dat het vrij goed is nagemaakt, en men er licht mede kan inloopen. Vermoedelijk is het niet gedrukt op steen, maar van een cliché, vervaardigd naar de photographie van een echt biljet. Dientengevolge is de teekening zeer correct, maar is de druk van het geheel, vooral van het Nederlandsche wapen en van de vier schilden in de hoeken, waarop het getal 25, veel scherper en grover. De verdere kenteekenen van het valsche biljet zijn 1°. de kleur is niet oranje maar hard geel; 2°. het papier is dikker en minder taai; 3°. de water merken ontbreken; het woord „Nederl. Bank" in het midden en de cijfers „25" langs beide z.jden komen daarentegen op het valsche biljet voor als onderdruk; 4°. het draagt de datum van uitgifte 13 November 1886 en als nummer: H B 2183; de cijfers blijken echter later en dan nog zeer slecht te zijn bijgedrukt (vermoedelijk om andere valsche biljetten een ander volgnummer te kunnen geven; 5°. de woorden van art. 232 van het wetboek strafrecht blijken afzonderlijk gezel te zijn met versleten letter en wemelen van fouten; zij luiden: Plet in vourraad heb ben of binnen het rijk in Europa invoeren vevalsch e Nederlandsche bankbiljetten met oogmerk om ze als ech uit te geven wordt gestraft met ge vengenisstraf van ten hoogte zeven jaren. De afstand tusschen de woorden is bovendien geheel verwaarloosd. (D. C.) Uit Bokstel wordt van 24 Mei gemeld: Gisteren avond circa 12 uren sloeg de bliksem in een huis op den Bosschensteenweg, bewoond door J. Bekkers. Ongelukken werden niet veroorzaakt; wel ontstond er brand doch deze was spoedig gebluscht. Zoowel huis als huisraad zijn tegen brandschade verzekerd. Een hevig onweder barstte Donderdag nacht boven Buren en omliggende plaatsen los. Binnen enkele oogenblikken zag men in vijf verschillende richtingen brand, waaronder ook te Erichem, tot de gemeente Buren be- hoorende. Eene kapitale boerenwoning aldaar is met al hare behuizingen tot den grond toe afgebrand!" Inboedel en boerengereedschap waren niet verzekerd. Dinsdag avond geraakte de hoofdcon ducteur Korenblik,, uit Zutfen, terwijl hij bezig was de kaartjes in te nemen van den trein die 10.11 te Arnhem uit Nijmegen aan komt, zoo ernstig geklemd tusschen perron en loopplank, dat hij, ofschoon onmiddellijk naar het Diaconessenhuis vervoerddaar Donderdag morgen overleed. De ongelukkige had de onvoorzichtigheid een kaartje op te rapen, dat gevallen was, juist terwijl de trein iets achteruit werd gezet. Waspik. Hoewel er na het voorgevallene alhier van eene algemeene feestviering op 12 dezer geen sprake meer kon zijn, besloot echter de vereeniging voor Volksvlijt en Volksvermaak" dien dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Op initiatief van den wakkeren voorzitter, Dr. Freericks, had er Zondag een buitengewoon concert plaats in de daartoe keurig versierde harmoniezaal, waar de busten van H. M. de koning en de koningin met de Oranje en nationale kleuren getooid waren. In eene sierlijke rede wees de voorzitter op de zegeningen, die wij onder het bestuur van Z. M hebben verkregen, o. a. het recht van vereeniging, welke rede door het spelen der volksliederen werd afgewisseld. Ook werd een telegram verzonden Aan Zijne Majesteit den Koning, 't Loo. „De vereeniging „Volksvlijt en Volksver maak" te Waspik, heden vergaderd tot her denking Uwer Majesteits 40-jarige regeering, biedt Uwe Majesteit hare hulde aan. Dankbaar voor Uwer Majesteits gelukkig herstel uit zij daarbij de bede, dat Uwe Ma jesteit nog tal van jaren voor haar doorluchtig Huis en hetNederlandsche volk moge gespaard blijven." (get.) Dr. Freericks, voorzitter. Hierop ontving men het volgende antwoord: Dr. Freericks, voorzitter vereeniging „Volksvlijt", Waspik. „Zijne Majesteit de koning heeft mij op gedragen Hoogstdeszelfs dankbetuiging voor de door de vereeniging aangeboden hulde en wenschen over te brengen." (get.) Adjudant dienst Roëll. Plet feest liep in de beste orde af; de burgemeester van Waspik was niet tegen woordig. Op het Trocadero wordt als deze brief on der de oogen mijner lezers zal verschijnen, eene tijdelijke bloemen-tentoonstelling gehouden waarvoor in de laatste dagen verscheidene won- derschoone verzamelingen van azaleasrhodo- dendrums, rozen enz. zijn aangekomen. De Bel gische bloemkweekers zullen er ruimschoots ver tegenwoordigd zijn, maar de Nederlandsche zullen er eenvoudig schitteren door hunne afwezigheid. Aan de permanente Tentoonstelling op het Trocadero neemt uit Nederland alleen de hr. Krelageuit Haarlemdeel met een zestal bed den fraaie tulpen die thans in vollen bloei staan. Is het uitgestrekte en schilderachtig aange legde Trocadero aan de eene zijde herschapen in eene boomkweekerijwaar inzonderheid duizen den jonge vruchtboomen zijn geplant, aan de andere zijde vormt het een bloemhof, waar Flora ons al de verscheidenheid in vorm en kleur laat zien, welke zij aan die lieve kinderen der Na tuur die wij bloemen heetenweet mee te dee- len. Aan dienzelfden kant vinden wij ook een Ja- panschen tuin, waarvan al de honderdenboomen en planten met veel zorg uit Japan herwaarts zijn gezonden. Het geheel moge eerder vreemd, dan schoon te noemen zijnzoowel voor kenner als leek is die japansche tuin toch zeer merk waardig. Geen enkele boom of planttochstaat in den vollen grond; allen staan in potten en de hoogste bereikt nauwelijks een hal ven meterHet zijn allen Lilliputters dwergboomen, kunstmatig klein gehouden evenals de voeten eener Chinee- sche vrouw. Wij zien er, toch pijnboomen es- dorens en anderen, die bij ons inheemsch zijn en een hoogte bereiken van eenige metersmaar die hier zóó in een zijn gewrongen, dat zij niet meer dan eenige decimeters hebben bereikt. Ik herhaal, het geheel is meer vreemd dan mooi. Toch geloof ik niet dat de Japanners ge noodzaakt zullen zijn veel boompjes en plantjes weer terug te sturen; reeds nu zijn er heel wat verkocht en de tentoonstelling begint pas! Te Parijs, waar ieder iets nieuws, iets vreemds wil hebben, zouden de Japansche dwergboompjes wel eens in de mode kunnen komen. Eene mode, nochtans, welke ik den Parijzenaars gaarne gun. Stappen wij nu over van het Trocadero naar het Marsveld. Het is eene uitmuntende gedachte geweest, om voor den tuinbouwvoor bloemen en planten een afzonderliik terrein te bestemmen. Dit plan is geheel nieuw. Tot dusverre immersdienden de inzendingen op dit gebied steeds tevens tot versiering der parken. Op het Trocadero is' het niet aldus. Op het Marsvelddaarentegen is de oude weg gevolgd. Diiütr is het park aangelegd met inzendingen. Duizenden Rhododendrums in alle mogelijke kleurschakeeringen boeien er thans het oog en het is wel te bejammeren dat de bloei dier schoone planten van zulk een korten duur is en wij dus den heerlijken aanblik, dien het Marsveld thans heeft, nogslechts eenige dagen zullen mogen genieten. Wij vinden er meer dan 600 variëteiten van Rhododendrums. Ook de duizenden kastanjeboomen, welke op dit uitgestrekte plein gevonden worden, staan in en dragen niet weinig bij tot verhooging van vollen bloei het schoone, dat het oog der duizen den en tienduizenden bezoekers boeit. üp het Marsveld zijn niet minder dan zeven duizend verschillende soorten van bloemen en planten gebruikt tot vorming van boschaadjes, versiering van grasperkenenz. Dit cijfer moge u eenigermate een denkbeeld geven van den rijken aanleg en van het ver- ruklvielijk effect, dat daarvan als van zelf verkre gen wordt. Hoewel alles nog niet gereed is en men op vele plaatsen nog hoort kloppen en hamerenis in het hoofdgebouw toch bijna alles klaar is. De ascenseurs in den Eiffel toren zijn ook geplaatst en de electrische verlichting is geheel geïnstal leerd zoodat reeds sedert eenige dagen al de galerijenmet inbegrip van de machinen-galerij, tot 'li uur 's avonds voor het publiek geopend zijn. Het zijn vooral de gekleurde fonteinen, die dan de onverdeelde bewondering der bezoekers opwekken. Niet alleen levert, trouwens, die aanhoudende kleurverwisseling der waterstralen een werkelijk tooverachtig schouwspel op, maar die stralen zelve veranderen ook aanhoudend van vorm; nu eens schieten zij hoog in de luchtdan eens ne men zij een paraplu-vorm aan of verschijnen in de gedaante eener ware bouquet. Het is het laatste woord in zake van water werken. Een aantal restaurateurs en winkeliers in de stadnog niet tevreden met de indirecte voor-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2