Nummer 43. Donderdag 30 Mei 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden y 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. UITREKSEL uit het VERSLAG der Ka mer van koophandel en fabriekente Waalwijk betreffende den toestand fYv van handelscheepvaart en .nijverheid J over 1888. mm Algemeene beschouwingen. De ondernemingsgeest, die deze nijvere streek kenmerkt, had in 1888 niet minder te kampen dan eenige voorgaande jaren met de bekende oorzakendie handel en nij - verheid doen kwijnen. Staat onze industrie dus hieromtrent niet alleenwij hebben bovendien met eigen aardige bezwaren rekening te houden die vooreerst niet te overwinnen en zelfs moeie- lijk te bestrijden zijn. Op de eerste plaats de leerlooierij. In dezen voornamen tak van nijverheid is sedert eenige jaren eene ongekende omwenteling gekomen zoowel in het verbruik der looimiddtlenals in de verschillende soorten die tot bereiding van het leder gebezigd worden, en in de methode van bewerking. En dit alles on verminderd het enorm groot verschil der tarieven voor invoerrechten tusschen ons land en het buitenland bestaande. Trots deze bezwaren mag Waalwijk zich op zijne flinke looierijen beroepen. Zij bieden niet alleen aan de concurrentie van het buitenland het hoofd maar zij mogen zich ook in elk opzicht op de eerste lijn plaatsen, wat de bereiding van zool- en paar- denleder betreft. De voornaamste schoenenfabrieken brei den voortdurend hare zaken uit. Bestond er. eenige jaren geleden vrees, dat zij door het buitenland verdrongen zouden worden, moedig stonden onze fabrikanten pal om den strijd te overwinnen. Dit is hun gedeeltelijk gelukt, de invoer van buitenlandsch fabrikaat is niet zoo be langrijk meer als vroeger. Indien daarop hoogere inkomende rechten werden geheven, zou die concurrentie voorzeker nog minder te duchten zijn. Een verblijdend verschijnsel is het iu- tusschendat de verhouding tusschen pa troons en werklieden gestadig gunstig blijft en dat er van werknood voor den bekwamen werkman geen sprake is. Te betreuren is het, dat de schoenen- fabrikanten door hunne afnemers in de Hol- landsche steden zoo dikwijls teleurstellin gen ondervinden. Over het algemeen be- hooren de schoenenmagazijnhouders of win keliers in de Hollandsche steden niet tot de bezittende klasse. De betalingen gaan op enkele gunstige uitzonderingen na, zeer lang zaam. Het marktverkeer, de scheepvaart, zoowel als de beweging op het rijks-post- en tele graafkantoor, zijn bijna in alle dienstafdee- lingen beduidend toegenomen zooals blijkt uit onze opgave hierachter volgende. Niet weinig heeft de handel in de Lang straat te danken aan den locaalspoorweg Waalwijk-Vlijmen en WaalwijkZwaluwe en aan den Noordbrabantschen stoomtram weg Waalwijksche havenTilburg. Directe verbinding met de Hollandsche koopsteden en met Belgie is hierdoor verkregen. Het personen- en goederenvervoer vermeerdert zichtbaar en zoodra de geheele lijn Zwa luwe's Bosch gereed en in exploitatie zal zijnis de Langstraat dus ook aangesloten met de hoofdstad der provincie. Wij vernemen omtrent deze aangelegen heid de navolgende bijzonderheden Al de perceel en voor den spoorweg be- noodigd (gedeelte lijn Vlijmen's Bosch) zijn in der minne aangekocht. Op dit oogenblik is aanhangig eene over eenkomst tusschen den Staat en de stad 's Hertogenbosch, waarbij deze laatste van den Staat overneemt de bij verplaatsing van het station vrijkomende terreinen, ter grootte van ruim 24 hectaren. Komt deze overeenkomst tot stand dan kan spoedig de vaststelling van de werken worden tegemoet gezien, waarmede in ver band staat verlegging der Diezebrug en van den provincialen weg Vlijmen's Bosch, die alsdan van GrootDeuteren in rechte lijn op de thans nog bestaande 100-elsche brug wordt doorgetrokken, en verplaatsing van het station, dat zal komen te staan juist, waar thans de overweg is nabij de stad. Door dit plan wordt aan alle eischen tegemoet gekomen en zal de lijn daarna spoedig in exploitatie worden gebracht. De kamer-, zich bewust, dat zij geroepen is niet alleen de plaatselijke maar ook de algemeene belangen te bevorderenbleef niet achter stappen te doen bij de hooge regeering en andere autoriteiten om de ge- wenschte spoorweg-aansluiting naar 's Bosch te verkrijgen. In zake de wet tot verlegging van de uitmonding der Maas wint de noodzakelijk heid hoe langer hoe meer veld, dat de Waal wijksche haven worde verbonden door eene schutsluis aan de nieuwe rivier en dat de Langstraat door eene vaste brug verbin ding met het land van Heusden en Altena verkrijge. De kamer betreurt, dat de bestaande com missie voor deze aangelegenheid den laatsten tijd zoo weinig teekenen van leven heeft gegeven. Sedert hare audiëntie, toch, bij den heer Minister van Waterstaat dd. 8 October 11., is de commissie, voor zoover bekend, niet meer handelend opgetreden, on danks dat naar aanleiding van het gunstige resultaat dier audiëntie, een aanhoudend en gepast samenwerken zeer raadzaam en uiterst gewenscht voorkwam. Omtrent de werken van den nieuwen Maasmond kunnen wij het navolgende me- dedeelen: De minnelijke aankoop van perceelen daar toe benoodigd is afgeloopen. De gerechtelijke onteigening is opgedragen aan den rijks advocaat, van wien spoedig de dagvaardingen zullen uitgaan. Het getal gekochte perceelen en perceeltjes bedraagt pl. m. 3000; aanbesteding van een nieuw vak onder Waspik kan spoedig wor den verwacht. Fabrieks- en Handelsnijverheid. De leerlooierijen werkten ongeveer op den zelfden voet als vroeger. Het verschil be staat alleen hierin, dat de kwantiteit der in gewerkte huiden wel iets minder bedraagt, doch daarentegen worden meer prima soorten bewerkt, zoodat het gehalte der looierijen in Waalwijk er steeds op verbetert. De prijzen van het gelooide leder blijven zeer ten nadeele van den fabrikant. Door de heeren W. Timmermans en Zo nen alhier werd op de Brusselsche tentoon stelling in 1888 het Eere-diploma (Diplome d'honneur), de hoogste onderscheiding, voor hunne expositie zooileder behaald. Aan genoemde heeren werd door Z. M. den koning der Nederlanden de vereerende opdracht gedaan, tot het looien en bereiden van hertevellen. In een zeer vleiend schrij ven heeft Z. M. zijne goedkeuring te kennen gegeven en Hoogstdeszelfs tevredenheid over de uitvoering dezer opdracht betüigd. De schoenmakerij was in vele jaren niet zoo gedrukt als in het afgeloopen jaar. De zaken gingen traagzoodanigdat menige gedwongen opruiming plaats had, zelfs bene den fabrieksprijs en dat de prijzen in het algemeen er onder leden. Bij het einde des jaars was er nog veel voorraad, die echter door betere vraag thans geheel verkocht is, terwijl de orders gere geld blijven vloeien. In verliezen door faillissementen had onze industrie, helaas! ook in 1888 ruimschoots haar deel. De grootindustrie bleef zich verblijdend ontwikkelen en droeg er zeker overwegend toe bij, dat de werkman het gansche jaar door, dus ook des winters, zijne geregelde verdiensten had. Verbetering van het fabrikaat blijft het ernstig streven en wordt alles, wat daartoe leiden kan, met ijver ter hand genomen. Het patronensnijden vooral heeft den laat sten tijd groote vorderingen gemaakt. Men volgt daarbij thans vrij algemeen eene zekere wetenschappelijke methodegelijk die in Duitschland reeds lang wordt toegepast. Dat men hier met vele verbeteringen tot dusver dikwijls wat achteraan kwam, moet grootendeels worden toegeschreven aan het gemis van een vakblad. Zulk een blad schijnt ons eene wezenlijke behoefte, waarin door buitenlandsche bladen zelfs niet te gemoet te komen is, omdat de kennis der vreemde talen het eigendom van te weini gen is. Wij juichen daarom ten zeerste toe de verschijning van het te Grave sedert eenige maanden uitgegeven maandblad de //Neder- landsche geïllustreerde schoenmakerscourant" en hopen dat onze vakmannen door abonne ment en zelfs door medewerking zullen too- nen te begrijpen, dat een eigen orgaan nood zakelijk de industrie in het algemeen en hare beoeferïaars in het bijzonder ten voor deel moet strekken. Als vorig jaar waren op de paardenleder- fabrieken de verdiensten gering en moest daarom vooral op grooten omzet gewerkt wordenwat niet moeielijk was, wijl het gefabriceerde vlug van de hand ging. Prijs verbetering was niet te bekomendan trok ken de afnemers terug. De prijs der stuiten, zoowel der gezouten als der gelooide, was in he - begin des jaars dalendedoch vraag voor Oostenrijk bracht op het einde des jaars eene gunstige wen ding. De chagrinlederfabriek te Besoijen, zoo mede de fabriek voor leestklaar schoenwerk aldaar, zieu haar debiet voortdurend toene men. Niettegenstaande de scherpe concur rentie van het Buitenland gaan deze zaken in elk opzicht langzaam vooruit. Het fabrikaat der schacbteufabrieken vond geregeld aftrek zoowel voor het Buiten- als Binnenland. De verdiensten bleven bene den het billijke. In de Nederlandsche fabriek van leder- artiken, te Baardwijk, werd met afwisselend getal werklieden gearbeid, al naar mate de leveringen ten behoeve van de legers hier te lande en in de Overzeesche gewesten van meerderen of minderen omvang waren. Van de halve zolen ten dienste van de reparatie der schoenen van den Nederlandschen sol daat werd ook aan deze inrichting een deel der laatste aanbestedingen toegewezen; doch, tengevolge van de buitengewoon hooge eischen, die aan dit artikel worden gesteld, is het gebleken, dat de bekomen prijzen nog steeds beneden den kostenden prijs zijn gebleven. Ook werd weder meer schoeisel voor par ticulieren vervaardigddaar binnenlandsche afnemers, die voor een deel buitenlands geen bevrediging voor hunne eischen vonden weder meer zich naar fabrieken binnenlands voelden aangetrokken. Maar hoezeer daarin eenig teeken van vooruitgang voor de Lang- straatsche nijverheid mag worden erkend, blijft het toch nog een feit, dat de prijzen van het schoeisel, bij solide afnemers, weinig loonend zijn, hetgeen wellicht daarin ver klaring vindt, dat het buitenlandsche type bij vele winkeliersalleen om die reden iets hooger in prijs genoteerd wordt, zoodat, al staat overigens alles gelijk, de binnen landsche fabrikant zich veelal met iets min der moet tevreden stellen. Wat echter de soliditeit van het binnenwerk van het schoeisel betreft, kan het binnenlandsche fabrikaat ge rust de mededinging met het buitenlandsche volhouden. Een der voornaamste schoenfabrikanten, te Waalwijk, deelt ons mede, dat door solider en eleganter fabrikaat het Buitenland in zijn soort werk eenigszins verdrongen is en hij met succes tegenover het buitenland in prij zen kan concurreeren dat daardoor zijn omzet met 5°/0 is vermeerderd. Onsolide mededinging staat, naar zijn zienswijze, eene meer bevredigende winst in den weg. In 't algemeen baart de toekomst der schoenmakerij, wanneer men gelijk thans blijft voortgaan, hem geene bange zorgen. Vooral ontwaart hij met genoegen, dat niet alleen de fabrikant-werkgever maar dat ook de werkman zich ijverig toelegt op het pro- duceeren van goed, degelijk werk. Deze fabrikant betreurt het, dat nog te weinig van de teeken school wordt gebruik gemaakt, wijl teekenkennis voor een goed vakman toch onmisbaar isnog te meer gebleken bij de nieuwe methode van patro nen maken. De hier uitgegeven bladenwaarvan het Nieuwsblad voor Leerlooierijen en Aanver wante vakken speciaal aan de nijverheid dezer streek gewijd is, verkeeren beide in bloeienden toestand. Handel. Leder. De lederhandel was niet geani meerd, de prijzen bleven zwak en lager dan verleden jaar. De omzet bepaalde zich dien tengevolge tot het middelmatige. Huiden. Betreffende den huidenhandel en den daarmede in verband staanden om zet in de leerlooierijen blijkt, dat in 1888 ruim 14-0000 stuks meestal gezoulen huiden van Antwerpen naar Nederland werden in gevoerd, terwijl dat cijfer in 1887 slechts 90000 bedroeg. Het verschil is groot en moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan den lagen stand der prijzen en ook aan de omstandigheid, dat de looiers juist om dien tijd weinig voorzien waren. Gedurende de eerste helft van het jaar zijn de prijzen steeds dalende gebleven. Dientengevolge kocht men in den zomer prima Uruguay Liebig ossenhuiden van 25/32 kilo, met kort haar, goed beleerd en goed geconditionneerd, aan fr. 57 per 50 kg., de laagste prijs, die sedert 35 jaren voor zulke soort huiden is bekend geweest. Onze leer looiers hebben van dezen gunstigen tijd ge lukkig veel partij getrokken. Na onderzoek is ons gebleken, dat er in Noordbrabant tusschen de 70 a 80000 huiden van het bovengenoemd cijfer van 140000, dus ruim de helft, in bewerking zijn genomen, behalve Woalwyksclie en Laiigslraalsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1