Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Servie. ïtusland. de aanvoeren uit Havre, Londen en Liver pool, terwijl Amsterdam en Rotterdam onze looiers voorzien van inlandsche ossen-, koe- en stierhuiden, waarvan ook een groot deel voor riemenleder, enz. bereid worden, en van O.-I. buffel- en runderhuiden voor zool- en overleder, zoomede van inlandsche paarden huiden en kalfsvellen voor overleder. Schors. In ons verslag over 1887 deel den wij mede, dat er in }i najaar 1886 en in 't voorjaar 18S7 eene zekere behoefte aan Geldersche schors was, waardoor de prijzen voor het nieuwe gewin van 1887 zich staande hielden, doch door den tragen gang van za ken terug liepen tot f4 a 4,50 per 65 kg. vrij stroom daarbij kwam, dat er dit jaar het tegenovergestelde van 1887 over het geheel in Gelderland, maar vooral in Overijssel en Friesland, groote partijen on verkocht bleven. De verwachting eener flinke verlaging van prijzen werd voor vele looiers niet verwezenlijkt, daar zij vooral in de beste streken van Gelderland te vroeg hunne pro visie wilden inkoopen, waardoor de verkoo- pers en houtblekkers zelfs tot hoogere vraag prijzen besloten. Er werd in het begin dan ook tot f4.75 vrij stroom besteed, terwijl zij, die hunnen tijd afwachttendezelfde kwaliteit 10 a 12 °/0 minder kochten. De handel was over het geheel traag ten gevolge der voortdurend teruggaande prijzen en het is te voorzien dat er van het gewin 1888 voor de campagne 1889 weder partijeu onverkocht zullen blijven. De aanvoer van Eransche schors was dit jaar onbeduidend, daar de prijzen, in ver houding tot het inlandsch product, veel te hoog waren; slechts enkele waggons werden geleverd. Tengevolge van het thans bijna algemeen toegepast nieuw looisysteem is het verbruik van eikenschors zeer afgenomen. Men bezigt daarentegen eenige extracten en vele andere looistoffen. De Fransche regeering maakt met de be grooting enorme haast, maar toch zal de oppositie in de Kamer trachten nog een spaak in 't wiel te steken bij de discussie over buitenlandsche zaken, 't Mag verwacht worden dat ingevolge het nieuwe verkiezings systeem (scrutin d'arrondissement) een veertigtal ka merleden, voornamelijk van de rechterzijde, zich geen candidaat zullen stellen voor her kiezing wat aanmerkelijke verandering kan brengen in de samenstelling der Kamer. Indien Sagasta, de Spaansche premier, er in slaagde of het kabinet saam te houden öf ten minste president te blijven zij 't dan ook met een eenigszins gewijzigde samenstelling (al de ministers hebben hun portefeulle be schikbaar gesteld, maar Sagasta betuigde zijn vertrouwen in zijn collega's), zal blijken dat zoo'n storm nog wel eens nuttig kan zijn, 't zuivert de lucht en men leert zijn vrienden en zijn vijanden kennen. Aanhangers heeft Sagasta er 227, tegenstanders nu ongeveer 100. Met geringe meerderheid (185 tegen 165 stemmen) is Zaterdag door den Duitschen Rijksdag de pensioenwet voor oude en inva lide werklieden aangenomen, zoo gering zelfs, dat de door den staatssecretaris Von Bötticher namens den keizer en de regeering aan de heeren volks-vertegenwoordigers gebrachte dank voor de ijverige en welwillende be moeiingen van de heeren inzake dit wets voorstel eigenlijk een parodie lijkt. Tegen het voorstel stemden de vrijzinnigen, sociaal-de mocraten, Elzassers, Polen, een Deen en het centrum met uitzondering van een 13tal leden, benevens een tiental nationaal-libe- ralen. De uitslag werd door de rechterzijde en de nationaal-liberalen met gejuich, door de linkerzijde en het centrum met gesis verno men. De staatssecretaris deelde nog mede dat de hervorming der inkomstenbelasting in Pruisen door de regeering een dringende quaestie wordt geacht, dat steeds daaraan wordt gewerkt en dat het het eerste voorstel zal zijn voor den Landdag in de aanstaande zitting. De zitting werd zonder eenig incident ge sloten. Daar had nu op 't laatste oogenblik de tot nog toe zoo goed geslaagde en door de Franschen, die 't met hun tentoonstelling overdruk hebben, betrekkelijk gematigd be sproken reis van koning Humbert van Italië naar Berlijn nog aanleiding kunnen geven tot een ernstig incident. Zaterdag werd nl. algemeen het gerucht verspreid of liever be vestigd, want reeds Dinsdag of Woensdag liepen geruchten in dien zin te Straatsburg, dat de keizer in gezelschap van zijn gast naar Straatsburg zou reizen op de terugreis van dezen laatste en dat bij die gelegenheid een groote revue over de troepen van de op Frankrijk veroverde veste zou worden gehouden. Dat die geruchten niet gansch en al ongegrond waren, blijkt uit het feit, dat Vrijdag onder leiding van den gouverneur een groote vooroefening van het garnizoen heeft plaats gehad en dat alle toebereidselen door de stedelijke regeering werden gemaakt om de beide vorsten waardig te ontvangen. Nu begrijpt elkeen, welk een beweging dit bericht te Parijs veroorzaakte. De koning van Italië aan de zijde van den keizer van Duitschland, zonder eenige noodzakelijkheid zich vertoonende in de hoofdstad van de op Frankrijk veroverde landen 't Was geen ge brek aan tact, neen, 't was opzet, zei men te Parijs. Hoe 't gekomen is, zal een raadsel blijven, omdat zij, die 't rechte er van weten ,'t niet zullen verklappen, maar een feit is dat in den laten avond van Zaterdag van officieuse zijde het gerucht beslist werd tegengesproken en medegedeeld, dat Italie's vorst Zondag avond half tien Berlijn zou verlaten niet in gezelschap van keizer Wilhelm en dat hij over Frankfort, Freiburg en Bazel zou gaan, evenals bij de heenreis. Men noemde het bericht een beursbericht om de houders van Italiaansche papieren schrik aan te jagen en hen te doen besluiten Russische effecten aan te koopen; nooit zou van zulk een reis sprake zijn geweest en zelfs zal de keizer eerst veel later naar Straatsburg gaan. 't Is goed afgeloopen maar toch mag deze agitatie als bewijs gelden, dat de kalme kalmte in één oogwenk in een vreeselijke agitatie en misschien erger nog, kan worden veran derd. 't Is een zacht smeulend vuurtje, dat door 't zachtste koeltje een vuurpoel kan worden. Men heeft te Weenen alle reden niet op gewekt te zijn koning Milan, die ondanks zijn zwakheden, zijn misstappen zelfs, de ver diensten had buiten het panslavistische element te blijven, heeft den steel naar de bijl ge worpen en Servië opengesteld voor Russische invloeden. In Rumenie hebben belangrijke veranderingen plaats gegrepen ten gunste van den Russischeu invloed. De partijgeschil len zijn er het gevolg van het overhellen naar Russische of Oostenrijksche zijde. Tusschen Servië, door zijn koning verlaten en Rumenie, waar het koningschap hoewel constitutioneel, niet kan verhinderen dat de meest Rusland toegedane partij aan 't woord is, ligt Bulgarije als tusschen het aambeeld en den hamer. De vrienden van Rusland maken er geen geheim van, dat Rusland voornemens is met de armen over elkaar kalm zijn tijd af te wachten, tot de Bulgaren zeiven de politieke en militaire leiding komen vragen die zij nu nog verwerpen. Met het oog op deze oogenschijnlijk kleine en onbeteekenende gebeurtenissen die echter, tezamen genomen, vrij belangrijk zijn, zou het niet onmogelijk zijn, dat de groote politicus, die over de lotgevallen van Duitschland waakt, zijn politiek een weinig wijzigt. Vorst Bismarck gaat misschien inzien, dat 't beter is te berusten in den loop der zaken, dan een oppositie te voeren, die toch niets kan uitrichten. Uit tal van bijzonderheden zou men kunnen afleiden, dat er op 't oogen blik tusschen Berlijn en St. Petersburg een zekere toenadering plaats heeft. De taal, door de officieuse pers gebezigd in beide landen, geeft allicht grond tot dit vermoeden. Duitschland gevoelt zich steeds verlicht als het schrikbeeld van een strijd tegen Rusland op den achtergrond komt, een strijd, die men soms onvermijdelijk acht, maar die immer schrik inboezemthet is de taak der staatslieden hem aftewenden, het schrik beeld zooveel mogelijk uit het geheugen te wisschen. In St. Petersburg is men ook al niet blij met de blijden in Berlijn, maar toont zijn naijver en meent dat niet de triple-alliantie, maar de vereenigde macht van Rusland en Frankrijk een waarborg voor den vrede is. Bij zooveel waarborgen met enkele milli- oentjes soldaten achter zich, is een oorlog immers onmogelijk Het gerechtshof te Bergen, in Henegouwen heeft Zaterdag uitspraak gedaan in het veel besproken socialisten-proces. De 22 socia listen. die beschuldigd werden van samen zwering met het doel den regeeringsvorm omver te werpen, werden door de jury vrij gesproken. Daarentegen werden Laloi, André en Hublet elk tot drie maanden gevangenis straf en 26 franc hoeten veroordeeld wegens aanhitsing tot ongeregeldheden, welke niet door daden is gevolgd. Deze uitspraak is anders uitgevallen dan men algemeen verwachtte. De beslissing vormt ongetwijfeld een klap voor de regeering, en zal aan deze moeite genoeg geven bij de gedachtenwisseling welke in de Kamer over het proces zal worden gevoerd. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 368 tegen 157 stemmen besloten het stoffelijk overschot van Carnot, grootvader van den president, Marceau, Baudin en Lefèvre-Pon- talis naar het Pantheon te laten overbregen. Er heeft op het kerkhof Père-Lachaise ter herinnering aan den intocht der troe pen uit Versailles te Parijs, een commu nistische manifestatie plaats gehad. Inciden ten hadden er niet plaats. Uit Fontin wordt gemeld, dat kapitein Rodier, resident der provincie Haïdznong, een 45lal Annamitische mariniers heeft doen fusilleeren, omdat hij veronderstelde, dat zij tot de muiters behoorden. Later is gebleken, dat de kapitein zich vergist had en deze mariniers goederen vervoerden, die aan de Fransche administratie behoorden. Dit moord- tooneel heeft groote sensatie gemaakt en de resident-generaal heeft Rodier onmiddellijk per telegraaf uit zijn ambt ontzet. Het aantal personen, dat Zondag de ten toonstelling bezocht, wordt op een half millioen geschat. Er zijn nu commissien gevormd om feesten te organiseeren ia de andere deelen van Parijs, daar zeer ten nadeele der nering doenden,vele duizenden Parijzenaars de avon den op het tentoonstellingsterrein doorbren gen- Zaterdag hebben de boulangisten bij Bou- langer vergaderd, aan welke bijeenkomst 30 gedelegeerden uit Frankrijk deelnamen. Zij brachten Boulanger een feestgave van 100.000 fr mes. Besloten werd bij de aanstaande ver kiezingen in elk kiesdistrict een candidaat te stellen. Generaal Boulanger heeft de comman deerenden generaal der parade, ter gelegen heid van den 70sten verjaardag van de konin gin verzocht, zich bij den staf te mogen aansluiten in groot tenue als Fransch generaal; namens het ministerie van buitenlandsche zaken werd hem medegedeeld, dat hij zich van dergelijke misplaatste manisfestatien had te onthouden. LONDEN, 28 Mei. Lord Salisbury, bij het aandringen op de tweede lezing van het ontwerp tot versterking der zeemacht, in het Hoogerhuis, deed opmerken dat de Britsche vloot alsdan 77 bodems sterk zal zijn, terwijl de vloten van Frankrijk en Duitschland ge zamenlijk 88 bodems sterk zijn. Spreker deelde niet de meening van generaal Wolseley, dat Engeland eenen plotselingen inval te duchten heeft; doch men moest op het ergste gewa pend zijn. Spreker gelooft aan den oprechten wensch der regeerende vorsten om den vrede te bewaren. Men heeft evenwel geen zeker heid, dat over vijf jaren nog dezelfde vorsten aan de regeering zullen zijn. Waarom zou Engeland nalaten zich voor te bereiden als de andere natiën De volkeren wapenen zich waarlijk niet zonder van de noodzakelijkheid hunner wapeningen overtuigd te zijn. Ik zeg niet (zoo eindigde spreker), dat er gevaar ophanden is; doch er bestaat een kwade kans, tegen welke het gouvernement op zijne hoede moet zijn. De tweede lezing van het ontwerp had plaats. De koning van Italië is Zondag avond ten half tien ure van Berlijn vertrokkenna allerhartelijkst afscheid te hebben genomen van den keizer, vervolgens van de prinsen, graaf Herbert Bismarck, de generaals en den burgemeester. Ook het afscheid tusschen Crispi en graaf Herbert was uiterst hartelijk. De keizer gaf Crispi herhaaldelijk de hand. Koning Humbert heeft aan den burge meester van Berlijn, bij een brief van dank betuiging aan het gemeentebestuur voor de luisterrijke ontvangsc, eene som van 20,000 francs gezonden, met verzoek dit bedrag te besteden tot een of ander weldadig doel. Nadat de koning bij het station te Franck- fort eene revue had gehouden over het aldaar opgestelde regiment huzaren, werd hij begroet door eene deputatie uit de daar ter stede aanwezige Italianen, gebruikte een déjeuner, ontving een kort bezoek van de uit Homburg aangekomen keizerin-wed. Frederik en zette onder aanhoudende Evviva's te 9.15 de reis voort. In het proces wegens majesteitsbelee- diging tegen de „Volkszeitung", zeer merk waardig, omdat door het bekende hoofdartikel op den sterfdag van keizer Wilhelm I de keizer zou beleedigd zijn, wijl hij de grond beginselen van zijn grootvader volgt, eischte heden de staats-procureur drie jaar gevan genisstraf tegen den verantwoordelijken re dacteur Oldenburg. Het gerechtshof sprak hem vrij. Zondag nacht is het geheele werksta- kings comité der mijnwerkers, ruim 40 per sonen, gearresteerd; alle papieren van het comité zijn in beslag genomen. Waarom de geheele werkstakings-commissie gearresteerd werd, is nog niet voldoende opgehelderd. Naar het schijnt, wil men daar door de mogelijkheid voorkomen van eene nieuwe algemeene werkstaking, welke onge rechtvaardigd zou moeten heeten, aangezien nog slechts enkele mijnbezitters zich tegen een vergelijk met het werkvolk aankanten. Uit een aantal, trouwens geheel tegenstrijdige berichten schijnt op te maken, dat er in de laatste dagen zeer woelige bijeenkomsten gehouden zijn, waarin eene sterke minder heid voor het hervatten van den arbeid was. Ten einde deze te steunen, zou tot den maat regel der arrestatie door de Regeering zijn overgegaan. Verscheidene arbeiders-vergade ringen zijn verboden geworden doch de Regeering heeft tegelijkertijd officieelen steun verleend aan de nog overgebleven grieven van het mijnvolk. Maandag is er een minis- terieele Kroonraad gehouden, die zich met deze aangelegenheid bezig hield. Men is algemeen benieuwd hoe de arrestatie op groote schaal wettelijk gerechtvaardigd zal kunnen worden. In de haven van Lubeck is Zondag een groote brand uitgebroken. Drie entrepötlood- sen staan in vlam. Groote voorraden katoen, vlas en stukgoederen zijn vernield. De schade wordt reeds op 2 millioen mark begroot. Naar aanleiding van het gebeurde met Wolgemuth, zegt de Norddeutsche, dat de Zwitsersche bevolking tot het peil der wes telijke naburen schijnt gedaald te zijn. Zwit serland schijnt de bestaande, bij verdrag be klonken bepalingen, die den Duitschen on derdaan in Zwitserland recht op bescherming van persoon en eigendom verzekeren, ver geten te zijn. Indien de Duitscher in Zwit serland vogelvrij wordt verklaard, dan is dit eene schending van het tractaat van 1876. In Kamer en Senaat werd met algemeene stemmen het voorstel der voorzitters, om vol doening te betuigen voor het schoone ont haal van den koning te Berlijn, aangenomen. In de toespraak, door den Paus gehou den in het geheim consistorie van 24 dezer, gaf hij te kennen, dat hij gaarne onbekom merder zou hebben gesproken, maar hij is wel verplicht den neteligen toestand, voor hem ontstaan door de bezetting van Rome sedert 1870 en in den laatsten tijd nog ver ergerd, te beschouwen gelijk hij is. De kar dinalen kunnen getuigen, in welke moeilijk heden hij verkeert en met welk eene hard nekkigheid en straffeloosheid hij dagelijks blootstaat aan aanvallen. Niemand kan aan de vijandelijke gezindheid der tegenstanders van het pausdom twijfelen. Hun doel is om door het verdrukken van den Paus het Chris tendom zelf den oorlog aan te doen. Daarom ruien zij de openbare meening op en blazen zij den haat tegen het geheiligde gezag van den Stoel van Petrus aan. De zaken zijn reeds zoover gekomen, dat de goddeloosheid in de hoofdstad zelve van het Katholicisme den godsdienst in die mate durft beleedigen dat voor een afvallige (Giordano Bruno) een standbeeld wordt opgericht, alzoo eene ver heerlijking, die alleen het deel mag zijn van den deugdzame. Natuurlijk dat de katholieken in de geheele wereld in dien toestand bekommerd zijn over het lot van den Opperpriester, en mitsdien in den laatsten tijd, met erkenning der nood zakelijkheid van de wereldlijke macht des Pausen, in verschillende landen congressen houden. Als op die congressen verkondigd wordt, dat de katholieken vast besloten zijn door alle rechtmatige middelen den Paus zijne vrijheid terug te bezorgen, dan maakt men gebruik van zijn recht, want de zaak van den Heiligen Stoel is de zaak van alle katholieken. Ter verdediging van deze heeft de souverein-opperpriester niet opgehouden, en zal hij niet ophouden te strijden, zonder zich te laten ontmoedigen hetzij door den tijd, hetzij door de talrijke moeilijkheden, die zijne vijanden hem in den weg leggen. Uit Belgrado wordt van Maandag geseind In eene progressistische vergadering be pleitte Garachanina de progressistische poli tiek. Dit leidde in den loop van den avond tot wanordelijkheden. Volgens het bericht van progressistische zijde vielen er twee doo- den en veertig gekwetsten. Verscheidene drukkerijen werden vernield, terwijl ook het clubgebouw der progressisten door het volk werd aangevallen. Ruiterij dreef den hoop uiteen. De Daily-News verneemt uit Belgrado dat zich Maandag avond aldaar de ongere geldheden herhaald en tot veel bloedvergieten aanleiding gegeven hebben. Drie soldaten zijn aan de bekomen wonden bezweken. De voor naamste leiders der progessistische partij heb ben de stad verlaten; de achtergeblevenen worden door het gepeupel achterna gezet, zoodra zij zich vertoonen, terwijl het gepeupel tevens trachtte hunne huizen met dyamiet te beschadigen. Sterke benden boeren zijn op weg naar Belgrado. Een bericht van Dinsdag avond meldt, dat de stad haar gewoon aanzien heeft terugbe komen. De Shah van Perzie, naar Warschau ver trokken, betuigde zijn dank voor de warme ontvangst hem te St. Petersburg bereid. De Perzische gebieder is schitterend ont vangen, zoodat het Engelsche hof moeite zal hebben den vorst gunstiger te stemmen. De Daily News verneemt uit St. Peters' burg een gerucht, dat Rusland zijne oorlogs toerustingen ijverig voorzet. De militaire partij schijnt overtuigd, dat het tijdperk van vrede in dit jaar zal eindigen, ondanks het drie voudig verbond. De berichtgever voegt er bij, dat deze geruchten hunnen oorsprong hebben in het plan van Umberto om Straats burg te bezoeken. i .1 ik

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2