c 1=23 SPOORBOEKJES VAN BEN ZOMERDIENST Expeditie-Onderneming1 Max Govaerts Cs. Dageljjksche OMNIBUS-DIENST, WAALWIJK—'s BOSCH v.-v. Laatste Berichten. Advertentiën, Van Waalwijk naar 's Bosch en omgekeerd: BINNENLAND. a 5 en a 10 cent Tarief voor PASSAGIERS, Tarief voor BESTELGOEDEREN. UITVOERINGEN. CAPELLE. Donderdag 30 Mei des namiddags half drie door de liedertafel Oefening kweekt Kunst» van Capelle, in de school Heistraat. WAALWIJK 29 Mei 1889. Aanstaanden Zaterdag treedt in werking de zomerdienst op de verschillende spoorwegen. De nieuwe dienstregeling vinden onze le zers op de achterzijde van dit nummer. Bij de verleden Maandag gehouden aan besteding van eene looierij voor den hr. P. van Loon Gz. werd ingeschreven door Bart Maas f 2995 Waalwijk. G. van Dijck - 2975 A. Michael -2739 Loonopzand. Gerard de Rooij - 2740 Waalwijk. Ger. van Huiten -2675 G. den Teurling -2440 Besoijen. H. v. d. Meijs - 2387 De Canadasche boomen hier en in de omstreken zijn nu reeds geheel bladerloos gemaakt door lallooze rupsen. De wegen liggen hier en daar vol met deze blad-ver nielers. Verleden Zondag reden een paar Bossche heertjes in opgewekte stemming op een dogcart door Drunen. In hun uitgela tenheid amuseerden zij zich met naar de voorbijgangers te slaan. Dit spelletje haalde hun heel wat verwenschingen op den hals, tot eindelijk de zweep door een der geslagenen gegrepen werd. Hierdoor ontstond eenig oponthoud waarvan de Drunenaars gebruik maakten om de sinjeurtjes een pak slag toe te dienendat hun vooreerst wel de lust zal benemen om de zweep tegen rustige burgers te misbruiken. Heden ochtend is de harmonie l'Es- pérance naar Gorinchem vertrokken, ten einde daar de heden plaats hebbende feestelijkhe den op te luisteren. Dat feest belooft heel wathet programma is vastgesteld als volgt 's Morgens 7 uur aankondiging van den feestdag met een salvo van kanonschoten van 8—9 uur bespeling van het carillon; te 8 uur roeiwedstrijd, opgeluisterd door muziek en het oplaten van luchtballons om 10 uur ontvangst van genoodigde krij gers van 1830 op het stadhuis Aankomst der eerewacht met muziek op de groote markt; begeleiding der oud-krijgers. 11 uuraanvang van den optocht. Na afloop van den optochtoefeningen door de gymnastiek-vereeniging Gorcum opgeluisterd door muziek. Nam. van 7—9 uur muziekuitvoeringen op de Groote Markt en Kalkhaven. Om 9 uurschitterend vuurwerk in de nabijheid van het station. Voorts zullen er vermakelijkheden plaats hebben, als bal champStre, grand spectacle concert varié, enz. Een groot aantal poffer tjes en wafelkramen, tirs de salons, caroussels hebben hunne standplaats op het Melk- pad, Kalkhaven en Groenmarkt. De geheele week is men bezig geweest met de versiering van straten en huizen, tot het plaatsen van eerepoorten en bogen. Naar men verneemt heeft deheerArie den Dekker, sedert, drie-en-dertig jaren lid van de provinciale staten van Noordbrabant, voor het district Heusden bedankt voor deze betrekking. Bij de laatste verkiezing is hij met 1934 van de 2783 geldige stemmen als zoodanig herkozen. Aanleiding tot dit bedanken, schijnt het volgende te zijn Genoemde heer, een der voornaamste hoof den, zoo niet het voornaamste, der anti-re volutionaire partij uit het district Heusden, heeft zich bijzonder geïnteresseerd voor de herkiezing der eenige liberale leden uit de Staten, de heeren Bosch en Van Tienhoven van den Bogaard. Niettegenstaande door en namens hem, tot zelfs op den dag der verkiezing, nog pogin gen aangewend werden om beide heeren te steunen, mochten deze aftredende leden in de oogen der anti-revolutionairen geen ge nade vinden, zoodat de heer Van Tienho ven om zijne bekwaamheid in waterschaps zaken algemeen bekend en wij zouden haast zeggen bijna onmisbaar in de Sta ten, viel en de heer Bosch slechts in her stemming vermocht te komen met den heer G. Branderhorst Johszn., een eenvoudig en grootendeels onbekend landbouwer te Gen- deren. Hoe ernstig ook elders de strijd der par tijen was hier was hij hoegenaamd van geen politiek belang. In Noordbrabant toch hebben 59 katholieken en 5 protestanten zit ting in de Staten. Zoover we ons herin neren is zelfs nu niet in het district Heus den van liberale zijde getracht om ver andering in dit getal te brengen. Toen be kend werd, dat dr. Van Heijst, katholiek afgevaardigde en aftredend lid, wegens ern stige ongesteldheid genoodzaakt was voor eene hernieuwde benoeming te bedanken en mr. J. A. Loeff, insgelijks katholiek, in diens plaats door de katholieken candidaat gesteld was heeft zich geen enkele libe rale vereeniging daartegen verzet inte gendeel is hij van liberale zijde gesteund, en verkreeg hij 2163 stemmen, zoodat vele li beralen hunne stem op hem uitgebracht moe ten hebben. Alleen personenhaat, gevolg van partijhaat, heeft bij deze verkiezing den doorslag gege ven. De belangen der provincie zijn op schrikbarende wijze benadeeldniettegen staande de ernstige vermaning van den heer Den Dekker, die beter dan iemand anders beoordeelen kon, welk een treurig stout stuk op last der deputatenvergadering, waar deze candidatuur expresselijk ter sprake zijn ge weest, stond afgespeeld te worden. Aldus de N. R. Courant. Het Nieuwsblad van Werkendam echter verklaart dit gerucht ten stelligste te kunnen tegenspreken, daar er niets van waar is. Alleen heeft, volgens dit blad, de heer Den Dekker bedankt als lid van de centrale anti revolutionaire kiesvereeniging in het district Heusden, hetgeen wellicht aanleiding tot dit gerucht kan gegeven hebben. Wel echter heeft de heer W. van Eeten, te Uitwijk, sedert vijf-en-twintig jaar lid der prov. staten van Noordbrabant voor hetzelfde district, na rijpe overweging zijn ontslag als zoodanig genomen. Hij doet dit op grond der meening, dat blijkens den afloop der laatste verkiezingen in het district Heusden, waar geen enkel politiek belang in het spel kwam en toch twee hoogst gewaardeerde en bekwame mannen moesten vallen, tegen woordig geen leden meer kunnen afgevaar digd worden, zoo zij niet behooren tot de coalitie der anti-revolutionairen en katho lieken. De heer W. v Eeten zag in 1886 op zeer vereerende en vleiende wijze door de kiezers zijn mandaat hernieuwd. De afdeelingen der tweede kamer hebben alle het onderzoek van het wetsontwerp tot gedeeltelijke herziening van de wet op het lager onderwijs ten einde gebracht. Van liberale zijde is vrij algemeen de ge neigdheid betoond, zich tegen het subsidiee ren der bijzondere school niet te verzetten, mits aan de voorwaarden van goed onder wijs, zoo openbaar als bijzonder, worde vol daan. Over den twijfel of de grondwet althans wat haar geest en wat de roeping van den staat betreft wel subsidie toelaat, was men geneigd heen te stappen. Beslist werd echter ontkend, dat het subsidieeren zou mogen worden geèischt op grond van de beweerde zoogenaamde „rechtsgelijkheid" van bijzonder en openbaar onderwijs. Ook werd nadrukkelijk noodig geacht, dat aan den zwaren druk, welken deze regeling, in veel grooter mate dan uit de toelichting blijkt, aan de gemeenten (ook die van het platte land) zou opleggen, worde tegemoet geko men. Men mag de gemeenten, die onbe krompen voor goed onderwijs zorgen, niet laten bloeden, om geld voor het bijzonder onderwijs te vinden. Eindelijk gaf men van liberale zijde te kennen, dat men tot toena dering langs dien weg bereid was, indien inderdaad daardoor de schoolquaestie werd beëindigd en de regeling niet als inleiding werd gebezigd, om voor allerlei particuliere belangen staatssubsidie te vragen. Naar het Handelsblad verneemt, zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer, bij het onderzoek der onderwijswet, eenige nota's overgelegd, die bij het verslag zullen worden gevoegd. Zoo heeft de heer Huber eene be rekening gemaakt over de gevolgen van het nieuwe art. 45 (bijdrage van het rijk voor de gemeenten), ten betooge dat de gemeenten in Friesland door toepassing van het voor gedragen stelsel zeer zullen worden gedrukt. De heer W. van Dedem heeft in eene nota betoogd, dat het onderwijs in de gymnastiek onder de verplichte vakken behoort te worden opgenomen. Ook is in de afdeelingen de wenschelijkheid aangetoond, aan het onder wijs eene practische richting te geven en o. a. ook het handteekenen als algemeen leervak voor de jongens in te voeren, zooals reeds met handwerken voor de meisjes sedert 1878 is bepaald. Het schillen der akkermaalsbosschen in Gelderland is in vollen gang en wanneer dit weder nog eenige dagen blijft aanhouden zal de kwaliteit der schors ook dit jaar zeer goed wezen. Jammer dat de prijzen hiermede niet in overeenstemming kunnen komen, daar zoowel uit Belgie als Frankrijk daling der schorsprijzen wordt gemeld bij weinig handel, zoodat enkel in de departementen Nièvre en Cher oogenblikkehjk nog circa 1000000 kg. nieuwe schors onverkocht zijn, en in Belgie nog beduidende voorraden van het vorig jaar zijn overgebleven, welke dringend wor den aangeboden. Men schrijft uit het eiland Tolen Er is hier een effecten-kantoor „gespron gen," dat bij voorkeur gezocht werd door kleine kapitalisten. Neringdoenden, landbou wers, renteniertjes, brachten er hunne zuur verdiende penningen, aangelokt door eene hooge rente en door de „joviale" behande ling van den chef der firma. Het kantoor bestaat nog maar nauwelijks enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er vdor eene waarde van 2 a 3 ton onder beheerd werd. Voor eenen effectenhandelaar op ons eiland en in verband met den aard der clien tele, beteekent dit nog al wat. Er zijn menschen die, van welgestelde, thans be hoeftige lieden zijn geworden. Hun geheele kapitaaltje is in den gefailleerden boedel. Hoe ongelooflijk het klinke, die menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zijn er zonder eenig bewijs. De teleurstelling en verbittering zijn groot in het gansche eiland. Het juiste cijfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet be kend worden, daar er eene schroomelijke slor digheid in het beheer moet gevonden zijn. Aan den heer mr. Fenseling, burge meester van Oschen den heer Van den Bergh, fabrikant aldaar, is de voorloopige concessie verleend voor een kanaal uit de Ma'as te Lithoyen of Macharen naar het sta tion Osch. Reeds de volgende week zullen de opme tingen plaats hebben, en men mag dus met grond verwachten dat dit plan spoedig ten uitvoer zal worden gebracht. Voorzeker zal die gemeentewelke de laatste jaren zoozeer in bloei toenam, daar door eene nog schoonere toekomst tegemoet gaan. Capelle. Vrijdag en Zaterdag jl. ontlastte zich boven deze gemeente een onweder ver gezeld van hagel- en regenbuien. Bij C. Verhagen in de Heistraat sloeg de bliksem door eene winkelruit en baande zich een uitweg door eene achterdeurzonder echter eenige schade te hebben veroorzaakt. Vrijhocvcn-Kappel, 27 Mei. Door den he- vigen stortregen, die Zaterdag jl. bij een ontzettend onweder nederviel, is het koren op vele plaatsen tegen den grond geslagen. Gelukkig dat het gisteren droog weder bleef, waardoor het zich eenigzins kon herstellen; intusschen zijn de zoo spoedig en welig op gegroeide halmen nog zoo slap, dat men voor geheele herstelling vreest. BRUSSEL, 28 Mei. In de Kamer van afgevaardigden voerde de minister van justitie, de heer Lejeune, het woord over het socia listen-proces, dat voor het gerechtshof te Bergen gevoerd is. De minister aanvaardde de verantwoordelijkheid voor al wat er gebeurd is. Hij geeft een overzicht van den binnen- landschen toestand van Belgie in 1888. Men vreesde eene herhaling der ongeregeldheden van 1886. De procureur-generaal verklaarde dat hij, indien er geen vervolging werd in gesteld, zijn ontslag zou nemen. Op grond van de onrustbarende berichten, die ik ont ving, gaf ik mijne toestemming tot de ver volging. Sprekende over de Süreté publique, verklaart de minister dat deze staatsinstelling behoort te worden opgeheven, dewijl zij te werk is gegaan zonder voorkennis van den minister. (De minister wordt door de linker zijde herhaaldelijk in de rede gevallen en door de rechterzijde levendig toegejuicht). De minister van binnenlandsche zaken, de heer De Volder, komt op tegen de aantij gingen, tegen hem en den minister-president gericht. Na heftige redevoeringen van de heeren Houzeau en Bara, die den minister Beernaert en den minister van justitie beschuldigde van medeplichtigheid met de twee opstokers, zeide de minister Beernaert dat het nu te laat was om op de beweringen der oppositie te antwoorden, maar dat hij niet tot morgen wilde wachten om op te komen tegen deze persoonlijke aanvallen en grofheden, die tot de gewoonten van de linkerzijde behooren en door welke zij reeds tweemaal beproefd heeft de regeering te overweldigen. De minister zal morgen zijne rede voort zetten. PARIJS, 28 Mei. In de kamer van afge vaardigden deelde de voorzitter mede, dat heer Laguerre de regeering wenscht te inter- pelleeren over het hof van justitie, doch hij meent deze interpellatie niet te mogen toe laten. De heer Laguerre zeide, indien de inter pellatie niet toegestaan wordtdan zal de openbare meening er een streng vonnis over vellen. Er ontstond een hevig rumoer ten gevolge van eenige woorden van den heer de Cas- sagnac, die de republikeinen verweet dat zij terugdeinzen voor de rechtvaardiging van het ellendige spel, dat in den senaat met de justitie gespeeld wordt. Over de Cassagnac werd wegens deze uit drukking de censuur uitgesproken. De heer Andrieux interpelleerde hierna de regeering over hare tusschenkomst in het werk van het hof van justitie. Hij beschuldigde haar van politiewèrk ten deze te verrichten. Opnieuw rumoer. De ministerpresident Tirard kwam nadrukkelijk op tegen de aantijging van Andrieux. Andrieux zegt, dat de regeering in de zaak van Boulanger aan net werk is gegaan, zonder te weten waar het op uit zou loopen. Op dit oogenblik wacht de commissie van het hooggerechtshof nog op bewijzen. Hij voegt er bij, dat de commissie niet eeuwig in stand kan blijven en de kamer niet uit een kan gaan en dit lichaam met dictatoriale macht achter zich laten. Thevenet antwoordt dat de regeering geene macht over de commissie uitoefent. Laguerre betoogt dat de regeering genood zaakt is te erkennen dat er geen aanslag bestaat, dat er niets tegen Boulanger bewe zen is_ en dat de aanslag begaan is door de regeering zelve. De eenvoudige orde van den dag werd aangenomen met 331 tegen 209 stemmen. UITSLAG der herstemming voor een lid der provinciale staten in het district Heusden. Uitgebracht Geldig 1784 stemmen G. Branderhorst Jz. 932 Mr. W. D. Bosch 848 GEHUWD: Weduwnaar van Th. A. H. van Gils, en die, mede namens hunne familie-betrekkingen dank betuigen voor de vele blijken van be langstelling, bij hun huwelijk ondervonden 111 werking tredende 1 JUNI a.s., verkrijgbaar bij DIENSTREGELING 1 JUNI 1889. Vertrek van WAALWIJK ca. 6.30 v.m. 's BOSCH 6.00 n.m. Afrit: Wed. VAN EETEN, Vischmarkt 'sBosch. Th. VAN LOONMarkt Waalwijk. Van Waalwijk naar Drunen f0.25. u ii Nieuwkuikf 0.30. ii u Vlijmen f 0.35. h 's Bosch f 0.50. Van 's Bosch naar Vlijmen (dijk) f 0,25. stat.koffieh. f 0,30. f 0.30. f 0.40. f 0,50. n ir Nieuwkuik Drunen Waalwijk TE BEZORGEN Waalwijk, Markt, kantoor, 's BoschOrthenstraat B. 83. Tot 2 Kilogram f0.10; van 2- 5 Kg. f0.15 van 5 -10 Kg. f 0.20; van 10- -20 Kg. f 0.25van 20—40 Kg. f 0.30van 40—50 Kg. f0.35; van 50—70 Kg. f 0.40van 70—100 Kg. f0.45. Boven i00 Kg. voqt elke 10 Kg. meer f 0.047*. i/ 1/

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3