Spanje. Engeland. Duitschland. Amerika. BINNENLAND. 2e H. van Erp 12 10 39 3e H. Snaphaan 12 L7 5 rood gekleurd. Ook is de lichtsterkte grooter. Die lichtsterkte is, volgens het tijdschrift la Nature, 55,000 kaarsen, maar zij wordt door een spiegel vertienvoudigd. Voorts moet door toepassing van reflecteurs de lichtsterkte verhoogd kunnen worden tot 60 a 80 millioen kaarsen. Het licht is te zien tot op een afstand van 67 kilometer; maar van hooge plaatsen, torens b. v. is het nog veel verder te zien; zoo wordt het te Orleans op een afstand van 115 kilometers waargenomen. Het licht van den toren heeft op verschil lende manieren zijn nut, b.v. onlangs, toen bij het vallen van den avond een groot zand- schip op de Seine lek geworden was. De geheele lading 400,000 kilogram zand werd gelost bij het licht van den Eiffeltoren, dat te dien einde op die plaats werd gericht. Zonder dat licht had men niet kunnen wer ken en zou het schip gezonken zijn. Zaterdagavond is te Parijs met de dus genaamde „montagnes russes" een ernstig ongeluk voorgevallen, een wagen is terug gereden en tegen een met tien personen beladen wagen aangekomen, die omviel, ten gevolge waarvan de passagiers naar beneden stortten. Twee personen waren dood en verscheidene der overigen verkeeren in zeer zorgwekkende omstandigheden. In tegenwoordigheid van den inspecteur ingenieur der Parijsche tentoonstelling, van den heer Eiffel e. a., is in den Eiffeltoren een belangrijke laatste proef genomen met een lift, geleverd door de Amerikaansche firma Otis. Men wilde eens zien, of de remmen, waar van de lift voorzien is, voor het geval dat de ijzertouwkabels waaraan hij wordt opge trokken mochten breken, behoorlijk werkten. De elevator, bestaande uit twee kamertjes boven elkaar en 11000 kilogram zwaar, werd, met 3000 kilogram lood bevracht, tot een aanmerkelijke hoogte opgevoerd. Daar bond men hem vast met gewone touwen en maakte hem los van de staaldraadkabels. Vervolgens werden de touwen doorgehakt; het gevaarte viel en bleef weldra 10 meter boven den grond hangen. De geschiedde zonder eenigen schok en er was geen glasruit gebroken. De koningin regentes heeft een besluit ge- teekend, waarbij de Kamer tegen 14 dezer in een nieuw zittingjaar bijeengeroepen wordt. Men gelooft dat de heer Alonzo Martinez voorzitter zal worden. Door de Spaansche bladen wordt de dood van den beruchten roover Bizco del Borge, die jaren lang als een Fra Diavolo huishield in de provincie Malaga, waar de boeren en bergbewoners hem deels uit vrees, deels uit geldelijk voordeel be schermden. Bizco werd in den laatsten tijd met veel ijver vervolgd door de gedarmen; verscheidene malen was het bijna gelukt hem te vatten, maar telkens wist hij zijn vervolgers te ont vluchten; onlangs zelfs uit een huis, dat de gendarmes omsingeld en in brand gestoken hadden. Sinds een paar maanden was de beruchte rooverhoofdman in het gebergte bij Cordova, en daar ontdekten de gendarmes eindelijk het hol waar hij zich schuil hield. Hij weigerde zich over te geven en be antwoordde den eisch met karabijnschoten. Maar de gendarmes schoten terug en Bizco viel, door een hunner kogels getroffen, dood neder. In deze maand zal Gladstone zijn gouden bruiloft vieren. Alle familieleden van den grooten staatsman zullen voor die gelegen heid te Londen komen, zelfs Henry Gladstone de zoon, die te Calcutta woont, komt naar Londen. De nationaal-liberale club te Londen is voornemens een groote receptie te houden, waaraan de heer en mevrouw Gladstone zul len deelnemen. Drie honderd soldaten en politie-agenten zijn bezig de weerspannige pachters van lord Landsdowne van de hoeven te verdrijven. Sedert Vrijdag is te West falen de werk staking volkomen geëindigd. Overal is het werk weder hervat. Na de op 24 Mei te Bochum gehouden bijeenkomst van gedele geerden, hebben Schroeder en anderen een beroep op de mijnwerkers gedaan om den 31 Mei het werk te- hervatten, in de hoop dat de mijndireciies haar woord zullen hou den. Aan dit beroep is gevolg gegeven, zoo dat het werk overal in vollen gang is. Ook in Opper-Silezie beschouwt men de .werkstaking als tot het verledene te behooren. De militairen zijn meerendeels naar hunne garnizoenen teruggekeerd, slechts op enkele plaatsen blijven zij nog tot de volgende week. De bestellingen op steenkolen komen uit Duitschland en Oostenrijk bij getallen in, welke niet zoo spoedig uitgevoerd zullen kun nen worden, ook wegens gebrek aan wagens. Volgens de Norddeutsche Allgemeine Zeitung werden tengevolge der op de audiën tie der mijnwerkers bij den keizer op 14 Mei gedane toezegging, dat hunne klachten zouden onderzocht worden, de betrokken mijnbestu- ren en autoriteiten den 25 Mei aangeschreven onverwijld aan het werk te gaan om de grie ven, in zooverre de wettelijke bepalingen het toelaten, dadelijk uit den weg te ruimen, en voor het overige het daarheen te leiden dat aan de rechtmatige vorderingen der ar beiders voldaan worde. Aangaande het bezoek van den keizer van Oostenrijk aan Berlijn wordt gemeld dat dit van langer duur zal zijn dan dat van den koning van Italië. Keizer Frans Jozef heeft een uitnoodiging aangenomen om de groote manoeuvres bij te wonen, waaruit men besluit, dat het bezoek van Augustus tot September is uitgesteld. Men zegt, dat keizer Frans Jozef 14 dagen in Duitschland zal blijven. Het westelijk deel van Pennsylvannie is in het laatst der afgeloopen week door hevige overstroomingen geteisterd. De ramp is ver oorzaakt door het plotseling rijzen van de rivieren tengevolge van bijzonder zware regens. Toen de North-Fork rivier buiten de oevers trad, barstte bovendien het groote water reservoir in de nabijheid van Johnstown, zoo dat de geheele stad in korten tijd onder water •stond. Van de geheele stad, die ruim 8000 in- wonerstelde, bleven slechts twee huizen vrij van water. Het verkeer met spoorweg en telegraaf werd natuurlijk gestremd en de inwoners trachtten zich door de vlucht te redden. Velen kwamen echter om, zoodat de rivier honderden lijken meevoerde. Te New-Flo rence kwamen 85 menschen aandrijven, die zich aan wrakhout en boomen hadden vast geklemd. De ongelukkigen werden door den snellen stroom voortgedrevenzonder dat iets tot hun redding kon gedaan worden. Her reservoir was bijzonder groot. Het had een lengte van drie mijlen en was anderhalve mijl breed. Oorspronkelijk was het een meertje doch later werd het veranderd in een reser voir, hetwelk een vrij breed kanaal van water moest voorzien. Het reservoir lag in de ber gen, 300 voet hooger dan de stad, en was daarvan ongeveer een half uur verwijderd. Het wa^er werd binnen dit reservoir gehou den door een dam van 1000 voet lengte, die 100 voet hoog en 90 voet breed was. Deze stevige dam was echter niet bestand tegen den plotselingen toevoer van zooveel water. Toen het water den dam doorbrak en zich over het iand uitstortte, werd het gebulder op grooten afstand gehoord. Alles werd door den geweldigen stroom meege sleurd en in korten tijd had het water de stad bereikt. De inwoners, ofschoon wetende dat de rivieren in de bergen zeer gezwollen waren, waren op deze ramp niet voorbereid en werden door het water geheel verrast. In een paar minuten stond de stad onder water, waren de meeste huizen vernield en lagen honderden der inwoners onder de puin- hoopen begraven. Alleen te Johnstown zijn naar men meent, ongeveer 2000 menschen omgekomen. Inlusschen bleven de zware regens aan houden in geheel Pennsylvanie, Maryland en Virginie. Overal bereikte het water in de rivieren een ongehoord hoog peil. Groote fabrieken en bruggen werden weggespoeld langs de oevers der Susquehanna, James en Rappahannoc. De Baltimore and Ohio Railway werd over een uitgestrektheid van 7 mijlen vernield en in de kolenmijnen van Shamokin moest het werk gestaakt worden, daar de mijnen onderliepen. Behalve Johnstown, zijn gelieel of gedeel telijk overstroomd de steden en dorpen Cake- town, Blairsville, Jyronne, Clearfield en vele andere. Uitvoerige bijzonderheden ontbreken nog, daar de gemeenschap grootendeels is gestremd, maar volgens berichten van boden zijn overal groote verwoestingen aangericht, al waren deze ook niet zoo groot als te Johnstown. Alle rivieren waren tot geduchte stroomen aangewassen en stortten, veel bree der dan gewoonlijk, in razende vaart langs steden en dorpen, alles meesleurende wat haar in den weg kwam. Te Pittsburg heerschte groote ongerustheid, want zeer vele rijke inwoners van Pittsburg hebben buitens in en bij Johnstown en men weet nog niet, wat van hen is geworden. Volgens de laatste telegrammen hebben 8 a 10000 personen in Pensylvanie het leven bij deze ramp verloren. De schade wordt op 25 millioen dollars geschat. Bij de overstrooming te Johnstown zijn 5000 huizen vernield. Vijf plaatsen in den omtrek, met 7000 inwoners zijn geheel ver dwenen. De burgerij in de overstroomde gedeel ten van Pennsylvanie heeft commissien ge vormd om de plunderaars en lijkenroovers te keer te gaan. Zeven Hongaarsche daglooners nabij Johnstown op heeterdaad betrapt, zijn gestraft met verdrinking; anderen zijn dood geschoten. Ofschoon de slachtoffers der ramp ten spoedigste werden begraven, vreest men echter voor epidemie. Eene menigte lijken drijven de Alleghany-rivier af, uit welke de steden Pittsburg en Alleghany drinkwater bekomen. Verscheidene spoorweg-maatschap pijen lijden groote schade in de overstroomde gedeelten des lands, hetgeen Maandag de NewYorksche beurs drukte. Men gelooft dat er omstreeks 2000 slachtoffers te Johnstown bedolven liggen onder de bouwvallen van den brand. Duizend lijken zijn er reeds opgevischt. De schade aan het Chesapeake kanaal wordt op 5 mil lioen, aan de Pennsylvania-railway op 15 millioen dollars geraamd. Weerkundige waarnemingen over de maand MEI te Waalwijk. Gevallen regen 671/i0 millimeter. 13 Regendagen, 2, 5, 7, 10, 11,12,13,16, 18, 20, 24, 28, 29. de meeste regen viel 10 Mei 201/* m.m. mjnste 18 i/4 Krans om de maan, 5 Mei. Donder en bliksem of weerlicht, 5, 6, 7, 10, 11, 15, 21, 23, 24, 25 en 26 Mei. hagel (zwaar) 25 Mei. Windkracht Yio alleen 11 Mei 2/10 tl 3/i0- Windrichting N. 14, 16, 19, 20, 21 Mei. O. 4, 5, 6, 22, 23, 24 Z. 2 Mei. W. 3, 7, 18, 29, 30 Mei. N.-O. 9, 25, 26, 27 N.-W. 11, 28 Mei. Z,-0. 31 Mei. Z.-W. 1, 8, 10, 12, 13, 15, 17 Mei. WAALWIJK 5 Juni 1889. Bij de op 2 Juni gehouden prijsvlucht, door de sociëteit De Postduif' alhier, van Den Helder, werden de prijzen behaald als volgt le prijs, L. Wagemakers 12 u. 10 m. 35 s. De duiven waren opgelaten ten 9,30 uur. Op grond van de artt. 5, tweede lid, 7, derde lid, en 11, tweede lid, der Wet van 5 Mei 1889, houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen: overwegende dat het voor bepaalde be drijven noodig kan zijn bij algemeene maat regelen van bestuur de bij evengenoemde wetsartikelen bedoelde afwijkingen toe te staan van bij voormelde Wet vastgestelde regelen ten opzichte van den arbeid van per sonen tusschen twaalf en zestien jaren en van vrouwen; noodigt de minister van Justitie belang hebbende hoofden en bestuurders van in fa brieken of werkplaatsen uitgeoefend wor dende bedrijven en ondernemingen uit zich schriftelijk te wenden vóór 1 Juli a. s., hetzij tot gedeputeerde staten hunner provincie, hetzij tot het departement van justitie, met gemotiveerde opgave in hoever zij aan het toestaan van bedoelde afwijkingen behoefte hebben, met name wat betreft de gebruike lijke uren van aanvang en einde van den arbeid, zoowel des nachts als des daags, het voortduren van dien arbeid van mannelijke personen tusschen veertien en zestien jaren na middernacht tusschen Zaterdag en Zon dag en de vermelding van de werkuren op de in art. 11 der Wet voorgeschreven lijst. Hooi zonder handel, daar verkoopers öf geene kans krijgen öf niet genegen zijn voor f 10 a 12 per 500 kg. af te leveren. Het hooigras vindt zeer langzaam afnemers, naar qualiteit besteden de heiboeren voor de eerste snede f 50 tot 75 per H.A. Met inzamelen van leverantiehooi wordt bij gunstig weder in de volgende week een aanvang gemaakt. Kalf- en melkkoeien waren gedurende de laatste dagen weder zeer willig, zoowel door Zuidhollandsche als Belgische kooplieden werd van f175 tot 250 besteed. In weikoeien gaat minder om, wijl deze niet te bekomen zijn. Binnenkort kan de indiening bij de tweede kamer worden verwacht van een wets ontwerp tot aanwijzing van de hooge en ge wichtige openbare betrekkingendie aan spraak geven op eene benoeming tot lid van de eerste kamer der staten-generaal, en zulks ter vervanging van de thans geldende voor- loopige regeling bij koninklijk besluit. De lijst van bedoelde betrekkingen zal, naar wij vernemen, in dat wetsontwerp veel uitge breider zijn dan de thans geldende. (Avondpost.) De aanvoer van paarden en veulens aan de paardenmarkt te Puttershoek gehou den, bedroeg tusschen 40 en 50. Voor veu lens werd van f 50 tot f 80 betaald, voor tweejarige paarden van f 150 tot 250. De prijzen waren over 't algemeen hooger dan te Heenvliet. De aansluitingen van Amsterdam naar Parijs v. v. over 's Bosch—Nieuwersluis zijn met dezen zomerdienst aanmerkelijk verbe terd en versneld. Van Amsterdam W. P. is het vertrek nu 7.30 's m., 12.55 's n. (vroeger 12.15) en 5.55 's av., aank. te Parijs 6.11 's av., respect. 11.59 's av. en 6.10 's morgens. Omgekeerd van Parijs vertrekt men 11 uur 's avonds, aankomst Amsterdam 11.37 v.m en 8.15 v.m. uit Parijs, 7.20 's avonds in Amsterdam (vroeger 8 uur). Doorgaande rijtuigen en coupés lits be vinden zich in de genoemde treinen. Maandag ochtend tusschen zeven en acht uren woedde boven Tilburg een hevig on weder, waarbij de regen in stroomen ne- derviel. Zekere G., voerman op Breda, die op weg was naar zijn weiland en met een maaier stond te praten, werd door den blik sem getroffen en was terstond een lijk. Zondag avond werd te Eindhoven, ten gevolge eener vechtpartij, een jongeling, B., zoo hevig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Onder Stompwijk bij Den Haag is een gruwelijke moord gepleegd. Van twee Iiaagsche metselaarsknechts, die daar uit visschen waren, werd het verblijf op zeker stuk hooiland door een boer ontzegd. Toen zij niet wilden heengaan, mengde de zoon van den boer zich in het geschil, doch aan dezen werd door een der metselaars met een mes onder het oor een hevige stoot toe gebracht, zoodat de hersens werden geraakt, en de man, Jacob De Vreede, vader van zes kinderen en een te verwachten zevende kind, kort daarna overleed. De twee Hagenaars gingen op de vlucht, doch werden in een herberg in de Zuiling- straat te 's Gravenhage in hechtenis genomen. De dader heeft terstond de misdaad be kend en is in arrest gehoudenzijn kame raad is voorloopig vrijgelaten. Van het eiland Tolen wordt gemeld: Zondag nacht ontlastte zich van circa 11 uur 's avonds tot 3 uur 's morgens boven dit eiland een langdurig en vrij zwaar on weder, gepaard met hevige slagregens en op som mige plaatsen met hagel. Vooral onder de gemeente Poortvliet, waar hagelsteenen vie len ter grootte van een duivenei, werd aan het te velde staande vlas en paardenboonen aanmerkelijke schade toegebracht. Ook te St. Annaland woedde het onweder vrij he vig. Ook daar ontlastte zich een hevige slag regen gepaard met hagel, doch schade werd daardoor aan de gebouwen of de veldvruch ten niet toegebracht. Uit Rilland wordt gemeld Na een gloeiend heeten dag (80° F. in de schaduw) begon het hier Zondag avond te donderen. Van 10 uren af tot Maandag mor gen 5 uren was het bijna zonder ophouden noodweer. De bliksem was geen oogenblik van de lucht en vertoonde zich aan alle streken van den horizont. Een vreeselijke hagelbui met steenen als duiveneieren ver oorzaakte groote schade aan den te veld staanden oogstin de tuinen en aan de vruchtboomen. Vooral karwij, boonen, vlas en granen hebben veel geleden. Ook een aantal ruiten werden ingehageld. Wederom is er in den omtrek van Maastricht ingebroken. Ditmaal was het bij het hoofd der school te St. Pieter, waar de dieven een horloge met gouden ketting, een fraaien inktkoker en eene zijden paraplui hebben ontvreemd. Ondanks de ijverige na sporingen van politie en justitie heeft men tot heden de daders van deze herhaalde diefstallen niet kunnen ontdekken. Een der maaiers van den landbouwer J. H. te Tzum, pas uit Hanover (Boekholte, Amt. Hümling) aangekomen, kreeg van een paar kennissen, drie dagen later met hunne zeisen gearriveerd, de treurige tijding dat in zijne woonplaats tien huizen waren afge brand, waaronder ook het zijne, en wat het smartelijkst voor hem was te vernemen, dat zijne vrouw en een der twee kinderen in de vlammen waren omgekomen. Men had hem niet eerder kunnen berichten, daar men thuis zijn adres nog niet wist. De ongelukkige maaier vernam die noodlottige tijding onder vreeselijke aandoening, en is op staanden voet naar huis getogen. Het huis was zijn eigendom en laag ver zekerd van den inboedel echter was niets verzekerd. De brand was ontstaan in een hoop stroo, waarin door kinderen met lucifers de brand was gestoken. Luitenant Harry von Bohlen und Hal- bach, van het Badensche dragonder-regiment te Karlsruhe, die in den vorigen zomer in 7 dagen een rit te paard gemaakt heeft van Karlsruhe naar Bonn en van daar over Darm stadt terug is Dinsdag 28 Mei weder van Karlsruhe vertrokken, om op hetzelfde paard dat hij het vorige jaar bereden heeft den grooteren afstand naar 's Gravenhage af te leggen. De heer Von Bohlen Halbach kwam den eersten dag des avonds te 6 uur van Karls ruhe te Worms aan; de op dien dag afgelegde afstand bedroeg 95 kilometer. Woensdag 29 Mei reed hij te half vijfdes ochtends af en kwam des avonds te 6 uur in St. Goar aan; dien dag had hij 110 kilo meter gereden. Donderdag ochtend te 5 uren zette hij zijn rit voort en arriveerde des avonds te 7 uren in überkassel bij Bonnhij had dien dag weder 110 kilometer afgelegd en hield den volgenden dag —Vrijdag rustdag aldaar. Zaterdag ochtend te 5 uren zette hij zich opnieuw in den zadel, bereikte dien avond te 6 uren Crefeld en had alzoo op dien dag een afstand van 100 kilometer afgereden. Zondag ochtend werd de rit tot Nijmegen voortgezet, alwaar hij des avonds zou arri- veeren om Maandag de reis in de richting van de residentie te vervolgen, alwaar hij hoopte heden (Dinsdag) avond aan te komen. Geschiedt ditdan zal hij de voldoening smaken den afstand tusschen Karlsruhe en 's Gravenhage binnen 8 dagen op zijn vier voeter te hebben afgelegd. (Dagbl.) Uit Groesbeek wordt gemeld De invoer van steenkolen uit Duitschland langs deze plaats is weder in vollen gang. Een hevige brand heeft Maandag nacht onder Apeldoorn gewoed, en in korten tijd was de hofstede van den heer van der

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2