Nummer 46. Zondag 9 Juni 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Overstroomingen ANTOON TIELEN, Staatkundig' overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. in de Vereenigde Staten, wijksclic en Laiigstraalsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden_/l,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het boulangisme heeft een nederlaag ge leden bij de verkiezing voor de stad Apt in Vaucluse, tot nogtoe eerst door Naquet daarna door Laguerre vertegenwoordigd. Te genover den grooten generaal zelve en Naquet behaalden de republikeinen de overwinning met ruim 100 stemmen meerderheid. Klein, maar dapper betoont Zwitserland zich door zijn eigen weg te gaan ook in de zaak - Wohlgemut. Duitschland toont zich wel verontwaardigd over het optreden tegen over Wohlgemut, den provocateur, maar ook tegenover Rusland heeft Zwitserland zich on langs, toen bleek dat onder de uitgewezen Russen een politie spion was, niet voor komend getoond. Ondanks het verzoek om de uitwijzing uit te stellen tot nader order, werd de spion tegelijk met de anderen over de gienzen gezet. Dat Duitschland zich aan Rusland spiegele! De indruk door koning Humberts reis naar Berlijn aan het Vatikaan gemaakt, schijnt nog dieper te zijn dan men eerst meende. De Paus moet er zich over beklaagd hebben, dat tal van bijzonderheden gedurende het bezoek aangewend werden als demonstratien tegen den Heiligen Stoel en zijn rechten. 't Zal er naar alle waarschijnlijkheid Zon dag a. s. te Rome niet zeer vreedzaam toe gaan, de liberalen doen al hel mogelijke de onthulling van het standbeeld voor Giordano Bruno tot een manifestatie tegen het Vati- caan te maken en de Katholieken hande len eveneens om de beweging zoo mogelijk in het water te doen vallen, zoo door den mond als door geschrift. De Moniteur de Rome o. a. behelst een uitvoerig artikel over de verheerlijking van Giordano Bruno. Genoemd blad zegt dat ontleend aan de /Nieuwe Rott. Courant.* De nadere bijzonderheden, hoe verschrikkelijk ook, mogen wij onzen lezers niet onthouden dewijl het zonder de kennis daarvan niet moge lijk is zich van den aard en de beteekenis der ramp eenige voorstelling te maken. De nieuwe telegrammen van de Times zijn van den 3en Juni *"s morgens en 's namiddags. Niet 6- of 8000, maar ten minste 10000 men sehen moeten bij de overstrooming der Cone- maugh-vallei zijn omgekomen. Hoe de dam bo ven Johnstown doorbrak, beschrijft dc eigenaar van het logement, dat bii het Sou'th-Fork reser voir stond, aldus ,Op liet oogenblilc dat de dam bezweek, was het alsof het water eenen sprong nam, zonder den grond te raken, en de vallei instormde, een watermuur van 20 voet hoogte, brullende en alles voor zich wegvagende. De kleur er van was grauwdat moet van het schuim geweest zijn. De huizen, waar het tegen aan kwam, schudden een oogenblik, werden opgelicht en stortten dan over elkander alsof het eierschalen waren. In minder dan een uur holde die waterberg achttien mijlen ver voort naar Johnstown, door nauwe bochtige valleien. De Conemaughrivier, die vóór de door braak boordevol stond, rees in vijf minuten zes endertig voet.* De doorbraak had plaats juist op het midden van den dam. Het geheele reservoir liep in een uur tijds ledig. Het staat thans droog. Ooggetuigen, die het eerst na de ramp te John stown gekomen zijn, kregen verschrikkelijke din gen te zien. De richting van de spoorwegbrug over de Conemaugh-rivier is loodrecht op de stad, van het noorden naar het zuiden. Tegen die brug hoopten zich zulk eene massa afdrij vende stukken van huizen, boomen en andere bouwvallen op, dat hare bogen verstopt raakten en de stroom buiten de brug om over het land zijnen weg nam. Intusschen rees de stapel hoo- ger en liooger, ver boven de brug uit en half eene mijl de rivier op. Daarin verdwenen heele huizen, die te pletter werden gestooten. Toen de stapel tot torenhoogte gerezen was, vol zit tende met menschen, raakte vlak bij de brug de hoop in brand, misschien door het vlam vatten nooit een bloediger beleediging het pausdom en den godsdienst naar het hoofd is ge slingerd. Bij wijze van protest tegen de hulde aan Giordano Bruno zal er Zondag in alle kerken van Rome een bijzondere dienst worden ge vierd. Door biljetten aan de deuren der kerken is dit bekend gemaakt. Andere Katholieke bladen spreken er over dat bij de officieele deelneming aan de fees telijkheden van het Parlement, de Italiaansche regeering rechtstreeks aansprakelijk is voor alle beleedigingen, het pausdom aangedaan. Volgens een telegram van Donderdag heeft echter de Senaat besloten niet officieel aan de plechtigheid deel te nemen. De linkerzijde van het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft nog even gauw revanche trachten te nemen wegens de door haar bij de militaire wet geleden nederlaag. De premier Tisza kreeg er geducht van langs over zijn löjarige functie en verwerping van de begrooting werd voorgesteld. Tisza ver dedigde zich knap en Woensdag werd de begrooting dan ook met groote meerderheid aangenomen, terwijl bij een banket de over winning der liberale partij luide werd ge vierd. De zaak aangaande de Servische spoor wegen is er door Gruic's schrijven niet veel helderder op geworden. De motieven, die hij voor de handelwijze der regeering opgeeft, zijn geen andere dan de reeds bekendede Fransche maatschappij zelve zou zich her haaldelijk aan inbreuk op de gesloten over eenkomsten hebben schuldig gemaakt, de belangen van het publiek niet hebben gediend en de openbare veiligheid in gevaar gebracht. In den Franschen ministerraad is de quaes- tie opnieuw besproken, maar daar was nog geen nieuws bekend. De afwachtende houding van de Fransche regeering maakt een indruk, alsof men een l*a&a3&2Jtz*aia)aai van petroleum of ander brandbaar tuig. Zulk een noodgeschrei steeg ipt dien brandenden chaos op, dat wie het uit de verte gadesloegen de han den wrongen uit wanhoop over hunne machte loosheid. Met den wind werd zoo'n verstikkende lucht van brandend menschenvleesch en andere stoffen medegevoerd, dat het niet mogelijk was op eenigen atstand het uit te houden. Ten laatste bezweek de steenen brug onder den aandrang van den steeds groeienden puinhoop, door het water voortgestuwd, en nu stroomde de rivier nog onbelemmerder dan te voren over het bene denstrooms gelegen gedeelte der stad, Geen huis schrijft een dagblad-verslaggever stond meer overeind of recht; hier en daar waren er twee of drie boven op elkander gescho ven. Twee mijlen beneden de stad was een wa terreservoir van dc Cambria Iron Company, eene stevige gemetselde steenen lcom. Die lag boor devol planken, van huizen afkomstig die er in gedreven waren, en een stapel puin van meer dan 50 voet hoogte had zich tegen den voorwand opgehoopt. Ziehier een paar staaltjes van de vlie gende vaart van den stroom: drie mijlen beneden ae stad zag ik eene piano op den oever liggen, waar geen snaar of toets van gebroken was. Die moet dus als een veertje over den waterspiegel gezweept en zonder sclxok daar neergelegd zijn. Een eind verder lagen twee van de grootste ijze ren stoomketelsaie wai'en op dezelfde manier daar terecht gekomen. Langs den Pennsylvania-spoorweg zwierven een duizend of drie menschen. Niet een er van of hij miste bloedverwanten en wist dat hij ze te zoeken had onder de lijken die de rivier afdre ven, of onder de rampzaligen die nog op de brug tusschen den dood in de golven en dien in het vuur aan het worstelen waren. Even beneden Johnstown waren een vijftigtal vaten whiskey aangespoeld; eene menigte menschen, die alles verloren hadden wat zij bezeten hadden, zochten troost in zich dronken te drinken. Een man, die zijne vrouw en kinderen voor zijne oogen had zien omkomen, trachtte zich van kant te maken. Met moeite haalde men hem uit het water; een poosje later lag hij smoordronken langs den weg. Te voren had liij nooit drank geproefd. Het hotel llurlburt, te Johnstown, een stevig gebouw stortte in met 75 menschen er in; twee daarvan ontkwamen. Eene locomotievenloods met 41 locomotieven werd onderste boven geworpen; vóór dat de stukken de brug bereikt hadden was er van de locomotieven niets meer over. Van het uiteinde der afgebroken brug naar vriendschappelijke oplossing verwacht, zonder diplomatieke tusschenkomst. Nu is aller blik, vooral die van de geld mannen, weder naar het Oosten van ons werelddeel gericht naar St. Petersburg, waar zooveel wordt gesproken over oorlog, mis schien nog in den herfst, op het laatst in de aanstaande lente, dat de beurs te Berlijn Donderdag vrij zwak was.'t Is best mogelijk, dat de geruchten, die zooveel alarm maken, de voorloopers zijn van aanstaande wape ningen aan de grenzen als anderzins opdat men dan niet zou kunnen zeggen, dat de bewegingen ongemotiveerd zijn. Zoo gaat 't nog al eens in de politiek: het gevolg wordt menigmaal voor de oorzaak genomen en om gekeerd, men gaat spreken van geruchten vau wapeningen, om later, als deze werkelijk komen, den weg bereid te vinden. In de kamer heeft Jules Ferry Donderdag in eene redevoering de 580 millioen uitgaven voor hooger en middelbaar onderwijs ge rechtvaardigd. In krachtige bewoordingen verklaarde Fer ry den kerkelijken vrede te wenschen en een voorstander te zijn van het behoud der be grooting van eerediensthij gelooft niet dat eene volledige scheiding tusschen staat en kerk zou kunnen leiden tot bevrediging. O O De ontevredenheid der aandeelhouders van het Panama-kanaal stijgt voortdurend. In eene vergadering werd beweerd dat het werk niet alleen gestaakt is aan het kanaal, doch dat de ambteneren de kostbare graaf- werktuigen laten vervoeren en ten eigen bate verkoopen. In de vergadering der aandeel houders in het Suezkanaal werd De Lesseps den oever was een kabeltouw van drie honderd voet lengte gespannenmet een katrol en een mand er onder. Ik trok mij over en vond op den oever honderde menschen liggen in het natte gras, onder een dikken regen. Er stond geen huis meer om in te schuilen. Er was niets te eten: voor een brood betaalde men twee schel lingen; ook tegen dien prijs was spoedig niets meer te krijgen. Zondag kwam er hulp. De trein kon niet verder komen dan tot op vier mijlen van de stad; zoo ver moest dus alles, langs een bijna onbegaanbax-en weg, gesleept worden. Rijk en arm waren even hulpbehoevend. Ik zag eene jonge vrouw op bloote voeten aan den weg staan, met niets aan het lijf dan een onderi'ok, en een doek over hare schouders. Eerst dacht ik dat het eene Italiaansche was, doch naderbij ge komen herkende jk lxaar voor de dochter van een rijken kassiereene van de meest gevierde jonge daixxes der stad. Die ondexTOk en die doek was alles wat haar van hare weelde over was gebleven. Zij had maar even tijd gehad om haar leven te redden. Mr. James Walter's, een procureur, bevond zich Vrijdagagavond in de Alma-hall, waar zijn kan toor was. Hij was thuis toen de overstrooming kwamzijne woning werd weggesleept; zijne vx'ouw en kinderen waren op het dak gevlucht en di*even een anderen kant uit; zij zijn alle be houden gebleven; hijzelf dreef verschillende stra ten door en kwam in de Alma-hall te recht. Dit gebouw is blijven staan. Er waren op de ver schillende vei'dicpingen een paar honderd men schen gevlucht. Zij hielden terstond eene ver gadering en maakten eenige bepalingen van orde, waar ieder zich aan te houden had. Walter's werd tot px-esident gekozen; dominé Beale tot ovei'ste op de eerste verdieping; Iiart op de tweede ver dieping en dokter Matthews op de bovenste. Niemand mocht licht aansteken of vuur maken. Voor de zieken werd zoo goed mogelijk zoi'g ge dragen; de vrouwen en kinderen ki'egen het beste onderkomen dat cr te vinden was. De anderen moesten maar zien hoe zij het maakten. Niemand sliep; velen brachten dexx nacht biddende door onder het geloei van water en wind, en onder de noodkreten der menschen in den omtrek. Te midden der ellende werden twee vrou wen ontijdig verlost. Dien nacht bleven allen in leven; maar den volgenden dag stierven er eenige vrouwen en kinderen, uitgeput van ver moeienis en pijn. Met het uitei'ste levensgevaar werden nog enkelen, die in de nabijheid van het huis in de golven worstelden, naar binnen ge- uitgefloten. Het tumult maakte het hem on mogelijk op een gestelde vraag te antwoor den, doch op een eischdat de fluiters zou den oprijzenvertoonden dezen zich niet. Met moeite werd de vergadering voortgezet. De aandeelhouders in het Panamakanaal willen eene civiele actie tegen De Lesseps instellen. Numa Gilly die door verschillende ho ven van assisen veroordeeld is, heeft thans het bevel van den procureur der republiek ontvangen zich binnen drie dagen gevangen te geven. De afgevaardigde van het depar tement Gard die zich beroept opzijn lid maatschap van het parlement weigert dit bevel te gehoorzamen. De gendarmen zul len verplicht zijn tusschenbeiden te treden. Op het terrein van het in aanbouw zijnd strijdperk voor stierengevechten te Parijs is een ijzeren stellage door een ruk wind omver gestort. Van tien mannen, die er op waren, werd een onmiddellijk gedood, drie anderen werden doodelijk gewond en de overigen bekwamen minder ernstige ver wondingen. Aan het Noorderstation te Parijs zijn twee douanenbeambten gesnapt die zich ten nadeele van de schatkist aan fraude schuldig maakten. Zij stonden in verbinding met si garenhandelaars in Belgie die sigaren zon den zonder dat er invoerrecht voor betaald werd. Gewoonlijk werden vier kisten tegelijk gezonden de eerste bevatte linnen en de overigen werden dan niet geopend omdat deze ook wel linnen zouden bevatten. Eindelijk kreeg men argwaan en de beide douanen-beambten werden gesnapt. Naar de Standard uit Konstinopel bericht heeft de Fransche ambassadeur zijn vertrek naar Parijs uitgesteld naar aanleiding van haald. Uit Philadelphia worden ti'einen verzonden vol voedsel, dekens en kleederen. Er gaan dokters mede met benoodigdheden uit de hospitalen. Het eerst zijn er vijfenzestig tenten te Johnstown op geslagen voor vrouwen en kinderenuit Ohio zijn nog vijfhonderd tenten aangekomen. Uit Pitts burg wei'den brandspuiten aangevoerd, waarmede eindelijk de brand op de spoorwegbrug gebluscht werd. Ook zijn er eerst troepen uit Pittsburg ge komen onder genei-aal Hastings, die de opperste leiding over het reddingswerk heeft. De solda ten zijn echter spoedig teruggekeerd, omdat de burgerij zelve voor het handhaven der orde zorg verkoos te aragen en de enkele booswichten, die van de ramp gebruik maakten om te plunderen, onschadeliik waren gemaakt. Het begraven der lijken en het uitreiken van levensbehoeften is nu het voornaamste. Het onderstandfonds te Phila delphia beschikt x-eeds over 200,000 dollarsdaar toe werd bijgedragen door de Pennsylvania-spoor- wegmaatschappij 30,000 dollars; door de Phila delphia en Reading-spoorwegmaatschappij (die zelve 250,000 dollars schade heeft), 10,000 dollars. De Cambria Iron Company, eene bloeiende on derneming, vrij van schulden, leed eene schade van twee millioen dollars op de lijst. Eene krant te New-York heeft op eene lijst in een dag 20,000 dollars ontvangen. Over de houding der spoor- wegbestux-en vóóx', onder en na de ramp wordt onvoorwaardelijk met lof gesproken. Ook uit andere streken worden bijzonderheden gemeld, doch alles zinkt in het niet voor de ramp van Johnstown. Te Washington wordt de schade op een millioen dollars begroot. Te Har pers Ferry, in Virginie, verdronken acht men schen te Corning in den staat New-York, der tien; te Williamsport aan de Susquehanna dertigte Milton, in diezelfde streek, twintig. Welke schade werd aangericht, blijkt nog uit enkele opgaven, o.a. uit het feit, dat te Williams port niet minder dan 40.000,000 voet gezaagd timmerhout en 200,000,000 kub. vt. balken wer den weggespoeld. Het verlies wordt aldaar op 5,000.000 dollars geschat. In het Stueben-district beloopt de aangerichte schade pl.m. 1,000,000 doll, en in Elmira 400,000 dollars. In de ovei'stroomde streken zijn tot nog 3000 lijken gevonden. Te New-York zijd 150,000 doll., te Philadelphia 200,000 dollaars voor dc noodlijdenden ingeza meld. De Mutual Life Ins. Comp. gaf 10,000 dollars. Nog vele steden staan onder water.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1