WILLEK KLERKX, DIENSTBODE SPOORBOEKJES Advertentiën. LOEFF, 30 hectaren best HQOIGRAS, TE BEZOOIEN, Nette Bekwame Duitsehland. Italië. Oostenrijk- BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. te Drunen, een mooien os, gevraagd. d 5, 10 en 15 cent UITVOERINGEN. PUBLIEK VERPACHTEN: op WOENSDAG 12 Juni 1889, VLEESCHHOUWER verkrijgbaar bij moeilijkheden betreffende de Egyptische con versie, waartegen Frankrijk zich verzet. Uit Zanzibar wordt aan de Times gemeld dat Wissmann voornemens is Saadani onmid dellijk aan te vallenwaarna de overgave van Pangani verwacht wordtdaar Bushieri door deserties slechts over weinige manschap pen beschikt. Aan de Times wordt uit Durban ge seind dat de Natalsche wetgevende raad een nieuw tarief van invoerrechten aangeno- men heeft, waarbij een uniformrecht van 5 pet. „ad valorem" ingevoerd en de lijst van tolvrije artikelen uitgebreid wordt. De gou verneur krijgt de bevoegdheid de rechten te verlagen voor transito-waren. HetKaapsche parlement heeft een conventie-tarief aangeno men hetwelk aan de Kaapsche regeering soortgelijke bevoegdheid toekent. De langverwachte werkstaking der zee lieden te Liverpool is uitgebroken. De zee booten worden met Indische matrozen be mand die te Londen in reserve gehouden warenwat onder de werkstakers groote verbittering wekt. Alle maatregelen om ge welddadigheden te voorkomen zijn genomen. De keizer heeft aan den magistraat en den stedelijken raad van Berlijn een schrijven gerichtwaarin Z. M. aan het stedelijk be stuur en aan de geheele burgerij zijn warm- sten dank uitspreekt voor de hulde en de schitterende ontvangst, bereid aan den ko ning van Italië, zijn machtigen bondgenoot en vriend. Op het vermogen van Dr. Mezger is, volgens de „Rhein. Kour., te Wiesbaden ge rechtelij Ir beslag gelegd, ingevolge een eisch der Maatschappij „Wiesbadener Bade-Etablis sement," welke anderhalf millioen Mark vor dert als schadeloosstelling voor Dr. Mezger's eigenmachtig opzeggen van het met haar ge sloten contractbetreffende de leiding van het in aanbouw zijnde groote sanatorium. Aan een agent van de geheime Itali- aansche politie, werd tijdens het bezoek van koning Humbert te Berlijn op den dag der parade zijn horloge met ketting ontstolen. De bestolene verzweeg zijn verlies oui niet be spot te worden. Evenals in Beieren en andere gedeelten van Duitsehland hebben ook in Zwitserland laatstleden Zondag hevige onweersbuien ge woed. Te Root en omliggende plaatsen in het kanton Lucern ging het onweder ge paard met zulk een hevigen hagel slag dat aldaar overal de akkers en vrucht- boomen zwaar werden geteisterd. Langs eene rij huizen te Gisikon lagen de hagel- steenen 3 decimeter hoog. Op den Rigi heeft het dien middag zwaar gehageld. Be neden den Kulm zag men eenige uren na het onweder nog eene lange breede witte streep, geheel en al bestaande uit groote hagelstee- nen. Aan de eene zijde zag de Rigi er uit als na een grooten sneeuwval. Van Baden, in het kanton Aargau tot bij Brugg heeft eene wolkbreuk aanmerkelijke schade aan gericht. Van den Geissberg stroomde het water het hotel van Ennetbaden in zoodat de brandweer later te hulp moest komen om het uit de kelders te pompen. Vooral het hotel „de Ster« aldaar heeft veel geleden. Te Berschi'ss in het kanton St. Gallen, is Maandag een dam doorgebrokendie het afstroomende water eener wolkbreuk nog had tegengehouden. Dit veroorzaakte overstroo ming, en daarop volgde Maandag een zware regen waardoor de toestand zich zoo ge vaarlijk liet aanziendat aldaar en in de omstreken de noodklok werd geluid. Ook in het kanton Waadtland zijn verscheidene plaatsen zwaar geteisterd, voornamelijk over de geheele streek van Lausanne tot Cheseaux. Renens en St. Sulpice. Met een bataljon inboorlingen en tweee batterijen artillerie en een peloton exploreurs heeft majoor Dimajo den 2en dezer Keren bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. Deze overwinning is gevolgd door de gevangen neming van het hoofd der Barambaras Ka- sem. de liedertafel „Oefening en Vermaakvan Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Opwaarts Holl. 2. Sechs altniederlandische Lie- dermet tenor- en baryton solos en accomp. Kremser. Op de Russische grens heeft zich een in cident voorgedaan. 41 studenten uit Krakau, die zich het grensdorp Ojcow hadden bege ven werden door Russische militairen om singeld en zijn gevangengenomen, op grond van beleediging der Russische regeering door het zingen van Poolsch patriottische liederen. Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedureude de maand Mei 1889. Opbrengst personenvervoer f 1856.45 goederenvervoer 2170.44 postvervoer 166,66 Diversen 168, Totaal In Mei 1888 f4361.55 f3624,24 WAALWIJK. jZondag 9 dezer, des midd. 12 ure, door WAALWIJK, 8 Juni 1889. Bij het verleden Dinsdag te Utrecht ge houden examen voor aspirant gemeente secretaris of ambtenaar ter secretarie zijn van de 7 candidaten slechts twee geslaagd, na melijk de heeren J. A. van Bokhoven, klerk ter secretarie alhier, en N. Brok te Drunen, beiden leerlingen van den heer F. W. van Liempt, secretaris alhier. Bij besluit van gedeputeerde staten is bepaald, dat de jacht op waterwild in deze provincie wordt geopend op Vrijdag 28 Juni e. k. De deze week op Mnsis Sacrum alhier, in tegenwoordigheid van de beide heeren schoolopzieners gehouden onderwijzers ver gadering was vrij druk bezocht. Door den heer Geene uit Nieuwkuik werd het punt ingeleid„De invloed van opvoeding en onderwijs op de voortbrengende kracht van den arbeid," waarvoor hem bij monde van den voorzitter Jhr. Mr. Verheijen dank werd gezegd, wijl de sierlijke inleiding getuigde van eene bijzondere studie en den hoogen ernst, waarmede hij de zaak had opgenomen. Daarop volgden nog de beide andere punten: a. De tijden der werkwoorden; b. Vergelij king tusschen Potgieter en Bakhuizen v. d. Brink. Tijdens de vergadering werd besloten de feestvergadering te houden in Waalwijk. De heer v. Oudenhoven uit Bezooien zal als feestredenaar optreden. Door verscheidene belanghebbenden wordt gereclameerd tegen de veranderde dienstregeling, van 1 Juni, wat betreft het vervroegde vertrek uit Waalwijk van trein II van de Noordbrab. stoomtramweg maat schappij. Het vervroegde vertrek van uit Waalwijk is, naar men ons schrijft, door de maatschappij ingewilligd, op verzoek van de kamer van koophandel en fabrieken te Waal wijk. De aansluiting te Tilburg in de richting naar Limburg, waarop thans gereden wordt, is voor de bewoners van de Langstraat van geene waarde en is men verplicht op alle andere treinen ruim een uur te wachten. In alle gemeenten circuleeren adressen om trein II weder op het vroegere uur te doen vertrekken.' Het adres te Kaatsheuvel bevatte gisteren reeds 36 handteekeningen van de voornaamste industrieelen. Te Heikant en Goirle (ge meente Tilburg) is een adres ingezonden met 96 handteekeningen. Van uit Waalwijk gaan eveneens klachten op. In de Dinsdag te Waspik gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „de Gecombineerde Groot- Waspiksche en Raamsdonksche Binnen- Bui- tendijksche en Overdiepsche polder" onder Waspik en Raamsdonk, werd de heer A. Smeur, grondeigenaar te Waspik, herkozen als bestuurslid met 76 van de 79 uitgebrachte geldige stemmen en daarna ook als voorzitter. De heer H. J. de Bont, wethouder te Was pik, werd herkozen als bestuurslid met 44 stemmen, terwijl de tegen-candidaat, de heer L. de Wit, 35 stemmen verkreeg. Naar aanleiding van dit laatste resultaat werd door den heer F. Kamp, burgemeester van Waspik, geprotesteerd tegen de geldigheid der stemming en het bestuur door hem verzocht bij gedeput. staten te protesteeren. Op de pertinente vraag van een der aanwezige stemgerechtig den verklaarde het bestuur daartoe geene termen te kunnen vinden en werd het ver zoek eenvoudig geweigerd. Dinsdag is aan het departement van waterstaat aanbesteed: het vormen van een gedeelte rivier aan het Oude Maasje nabij ILagoort tot voorbij de Dussensche Gantel onder de gemeente DrongelenCapelle Meeuwen, bussen en Waspik, behoorende tot de werken voor h t verleggen van de uitmondig der rivier de Maas. (Raming f905600) Het minst is ingeschreven door de heeren J. J. Bekker te Lent en A. D. van Seters te Vucht voor f905000. De hoogste inschrijving was 1090000. De rechtbank te 's Bosch heeft Don derdag uitspraak gedaan in zake het O. M. contra L. Manders, te Drunen, en het vonnis, waarvan hooger beroep, bevestigd, daar in hooger beroep geene verandering in den stand der zaak is gekomen en geen aanlei ding gevonden om de opgelegde straf te verminderen. Bij vonnis van dienzelfden datum is A. Hofman te Sprang, vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, „zich in jagende hou ding bevinden op verschillende perceelen bouwland waarvan het jachtrecht is bij den heer H. Witlox", en het vonnis aquodd. 17 Januari 11. vernietigd. J. v. Baart te Loonopzand vonnis va,n dienzelfden datum, appelzaak jachtovertreding, vonnis a quo bevestigd. Nadat een paar dagen een zeer hooge temperatuur geheerscht had (86 a 88° in de schaduw) ontlastte zich boven deze streek gisteren avond een hevig onweder. De blik sem was niet van de lucht en de donder deed onophoudelijk zijn indrukwekkende stem hooren. Van ongelukken hebben wij tot dusverre alleen vernomen, dat te Baardwijk zekere M. v. d. W. door het hemelvuur is getroffen en onmiddelijk gedood, juist op het oogenblik dat hij de huisdeur opende om even buiten te gaan kijken. De ongelukkige laat eene vrouw en 6 jeugdige kinderen na. Van hier uit liet het zich aanzien dat ook in het Zuiden Jhet onweder hevig moet geweest zijn. Een droevig ongeluk had Zondag te Eindhoven plaats. Een oppassend jongeling, v. d. B. genaamd, trok vergezeld van zijn meisje, met een groote menigte menschen uit Stratum de stad binnen. Na geruimen tijd in de persoon van dit meisje door een genaamden B. uit Stratum, die door drank verhit was, te zijn gesard, greep hij na her haalde waarschuwing, door woede ontstoken, zijn stok, een soort ploertendooder, en bracht B. daarmede zulk een geweldigen slag aan het hoofd toe, dat deze zieltogend en zwaar bloedend met een doffen slag ten gronde viel. Men waande hem dood. Dit bleek echter weldra niet het geval te zijn. Na een eerste verpleging in de wacht onder het stadhuis te hebben ondergaan, werdt hij nog steeds buiten kennis naar het gasthuis gebracht. Inmiddels werd v. d. B. gearresteerd, die rouwmoedig alles bekende en des anderen daags zelf op verzoek naar 't gasthuis werd gebracht, om het slachtoffer vergiffenis te vragen. Maandag kon de ongelukkige B. in enkele oogenblikken, dat hij bij zijn verstand was, de H. Sacramenten ontvangen. Woensdag nacht is de ongelukkige overleden; de dader is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te 's Bosch. Men schrijft uit Zevenaar van 5 Juni: Gisteren avond had het zoontje van den scheepmaker H. te Lobit, een flesch gevuld met jenever weten machtig te worden, en had zich daaraan eens te goed gedaan. Over eene plank naar een schip willende gaan, viel hij er af in den Rijn. Onmiddellijk door den vader op het droge gebracht, duurde het geruimen tijd vóór men het leven weder had opgewekt; doch thans verkeert het kind door het overmatig gebruik van sterken drank in levensgevaar. Men meldt uit Middelburg Woensdag avond zijn in het natte dok alhier twee jongens te water geraakt. Men is er in geslaagd één van de twee in het leven te houden, doch de andere, een jongetje van 9 jaaris verdronken. Hoewel door den machinist gewaar schuwd had de 29jarige stoker A. v. G., te Dordrecht werkzaam op den stoombagger- molen van den heer C. Bos Azn., liggende aan den 'sGravendeelschen dijk, Woensdag ochtend omstreeks half zeven de onvoorzich tigheid het kamrad te smeren, terwijl de machine in werking was. Het gevolg was, dat hij met zijn rechterhand tusschen het wiel geraakte, tengevolge waarvan die nage noeg geheel werd verbrijzeld. In de vorige week vermaakten zich te Wolvega eenige knapen met baden in de Kolk. Daar deze zeer diep is, hielden zij zich aan den kant; de 13jarige .v. d. B. was huiverig om zich te water te begeven en stond weifelende aan den oever, toen een zijner makkers hem plotseling een duw gaf waardoor hij in de Kolk. tuimelde. Ongeluk kig schoot hij in eens naar het midden, en voordat er hulp was komen opdagen was de arme jongen een lijk. De knaap, die door zijne onvoorzichtigheid aldus den dood van zijn makker veroorzaakte, is bekend. Hij is 17 jaren oud en was te Wolvega dienstbaar. Uit vrees voor de ge volgen van zijne ondoordachte daad eene vrees, die zeker niet ongegrond was heeft hij zijn dienst in stilte verlaten en is ge vlucht naar zijne te Appelscha wonende ouders. Te Oosterbeek wist een jeugdige bede laar bij een vleeschhouwer tot in de huis kamer door te dringen en een gouden horloge weg te nemen. Terstond achtervolgd, wierp hij het in een tuin. Spoedig kreeg men den deugniet te pakken en leverde hem aan de politie over. Woensdag avond brandde de boerderij af onder St. Agatha gelegen, bewoond door twee gezinnen en toebehoorende aan de ge meente Knik. Eene oude vrouw werd slechts met moeite gered. Het huis was verzekerd. WAALWIJK. (Niet officieel GEBORENRobertas Henricus, Z. van J0I19. van der Kamp en Wilhelmina van Aren- donk; Johannes, Z. van Johannes Kroot en Adriana van Ilelvoirt; Arnoldus Adrianus Cornelius, Z. van A. Hendrikas Verwiel en Maria Anna Manders. OVERLEDEN Hendrilca de Graaf, 3 m. Cor nelia Marx, 3 j. Johannes Klijn, 5 m. BAARDWIJK. Over de maand Mei 1889. GEBORENMaria Ga. D. van A. van Hul ten en G. Scliijvens; Franciscus, Z. van Fr. van den Heuvel en J. Roijers; Johanna Ca., D. van C. van Muilekom en Ca. Verhulst; An- tonius O., Z. van O. A. Donkers en A. Pullens; Wilhelraia Ma., D. van H. J. van Hee9been en G. Klerx. HUWELIJKENJ. 1,. van Beijnen, 33 j. en Cl. De Nijs, 29 j.; J. C. Mark9, 29 j. en P. H. Verhoeven 28 j.; F. Kools, 24 j. en A. M. van Drunen, 28 j OVERLEDEN: Petrus As. Casteleijns 1 m. Leonardus Leijtens, weduwenaar van Pie- ternella van de Leur, eerder van Catharina van der Lee, 57 j. Jacobus Pnllen9, echtgenoot van Antonetta van Cromvoirt, 63 j. SPRANG. GEBOREN: Hnbertus Woutlierus, Z. Johann. Jacob. Esch en Gerdina Va9tré. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Johannes van Hei voort, 25 j. van Loonopzand met Elisabeth van Oosterhout, 25 j. HUWELIJKEN: Johannes van Heivoort, 25 j. met Elisabeth van Oosterhout, 25 j. OVERLEDENPeter Smits 59 j. Josijna Martens, 16 d. Mattheus Martens 17 d. -1 WAALWIJK7 Juni. Bij goeden aanvoer was de handel ter vee markt vlug. Kalfkoeien f 115,— a 227,50 Kalfvaarzen f 99,50 a f 167.50 Varkens f6,a f 13.25. Weilammeren f4.a 6.75. Ter botermarkt aangevoerd 421 KG., verkocht van fl,14 a 1.31 per KG. Eieren f3.50 a 4,per 100 stuks. De handel in zooileder was iets vlugger in tweede qualiteit en mindere soorten, alles tegen iets mindere prijzen. Zwaar zooileder was niet veel gevraagd doch de voorraad is gering in prima waar, en de prijzen zullen waarschijnlijk eerder hooger gaan daar het seizoen voor het dro gen tengevolge der weergesteldheid buiten gewoon vroeg teneinde liep. Schors blijft -voortdurend tegen lagere prijzen aangeboden. 'evallen van een welgeschapen ZOON: M. A. VERWIEL-Manders. Waalwijk 4 Juni 1889. "Voor de vele bewijzen van belangstel ling, ondervonden bij het overlijden van hun nen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen ondergeteekenden hunnen oprech ten dank, terwijl zij tevens minzaamst hunne affaire bij hunne geëerde begunstigers blijven aanbevelen. De Erven A. N. VAN RIEL. NOTARIS zal namens zijne principalen des voormiddags 10 ure, ter herberge vaD JAC. VAN WO ENS EL, te Baardwijk, onder Drunen, in den Nieuwen Overlaat van het Rijk, in 40 perceelen, gelegen van den Grintweg tot het Stortebed, ten Oosten van den Overlaat van de Erven Jhr. Mar tini van Geffen. bericht dat hij deze week geslacht heeft die schoon aan den haak ruim 11 halve kilo's heeft gewogen. Adres letters L. M. N. bureau van „De Echo van het Zuiden".

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2