Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. dekt zou zij te danken hebben aan een ge wezen Boulangistischen agentdie grieven had tegen den generaal of een zijner hoofd mannen en die tengevolge daarvan aan de politie alles verklapt had wat hij wist. Vier kisten met papieren zijn bij Becker* gevonden. Dertig duizend brieven of veel meer waren er in geborgen, onder welke er vertrouwelijke zijn van eenige civiele en militaire ambte naren. Voorts bevatten de kisten de volle dige naamlijst van alle erkende aanhangers van den generaal. De kisten zijn geopend in tegenwoordigheid van leden van het hof van justitie. De gevangen genomen intendant Reichert heeft behoord tot het kabinet van Boulan- ger, toen deze minister van oorlog was en is bij de opvolgende ministers als zoodanig werkzaam gebleven. Het bevel tot zijne ge vangenneming is uitgegaan van het hof van justitieeerstens omdat hij voot de commis sie van instructie eene getuigenis heeft afgelegd, die bevonden is valsch te zijn, en ten andere omdat hij geweigerd heeft zekere papierendie hij in zijn bezit heeft gehad en die de commissie had opgéëischtover te geven of de plaats aan te duiden waar zij geborgen zijn. Bij een nader verhoor heeft hij evenwel aangenomen de papierenin zoover hij die had, aan de commissie ter hand te stellen. Wat de overige bescheiden aangaat, deze, zeide hijbevonden zich bij den kapitein Flachatdie verbonden was aan het kabinet van Boulanger. Daarop is eene huiszoeking gedaan bij Flachatin tegenwoordigheid van Reichert. Deze is nu op vrije voeten ge steld. Dat alles ook in Frankrijk geen goud is dat blinkttoont de schrijver Eucheval Clarigny aan in een schets van den financi- eelen toestand der republiek in de „Revue des deux Mondes". De beheerders der schatkist krijgen er geducht van langs en dat niet in losse phrasen zonder eenigen grond, neen met cijfers en officieele docu menten toont hij aandat hij weet, wat hij zegt. Op het oogenblik bedraagt Frankrijk's staatsschuld SO1^ milliard, waarbij nog komt 2 milliard voor het kapitaal, uit welks rente de staatspensioenen voor de gepensioneerde ambtenaren worden betaald. In de laatste twintig jaar zijn deze pensioenen geducht gestegen: de pensioenen voor leden van het leger te land, die in 1869 zoo ongeveer 45 millioen beliepen, zijn nu, in 1889 tot 921 /2 millioen gestegen en die van de marine van HVa tot 81 Vo millioen. Deze uitgaven zullen nog aanmerkelijk toenemen bij invoering van de nieuwe recruteeringswet. Behalve de staats schuld van SO1^ milliard, welker intrest in 1889 een som van 13f>0 millioen verslindt, bedraagt de schuldenlast van de gemeenten van Frankrijk nog meer dan drie milliard en die der departementen ongeveer 500 mil lioen. Noch de staatshuishouding van Italië-, noch zelfs die van Oostenrijk-Hongarije, heeft zulk een enorme staatsschuld van 34 mil liard, die den Franschen belasting betalenden is opgelegd. Clarigny doet zijn opstel vergezeld gaan van een vergelijkend overzicht over den financieelen toestand van de staten van Eu ropa en daaruit blijkt welke volkshuishoud kundige dwalingen en fouten begaan zijn om den legenwoordigen toestand te verkrijgen en met welke zorgeloosheid en nalatigheid de rijkdommen des lands zijn verbruikt. Ook voor de eerste toekomst heeft Clarigny weinig hoop op verbeteringde regeeringsmannen leggen het land altijd weer nieuwe lasten op, zoodat de vraag mag worden gesteld Waar moet dat heen De tot dekking van de deficiten der ge wone budgetten voor 1886, '87, '88 en '89 noodig geworden nieuwe staatsleeningen, be- loopen te zamen 2588 millioen, dus jaarlijks een gemiddeld tekort van 647 millioen. Stelt men het tekort voor 1890 op 550 a 600 millioen, dan kan men niet van pessimisme worden beschuldigd, aldus zegt Clarigny. Zoo geeft dus het financieel beheer jaar lijks een tekort van meer dan een half mil liard, dat is de onverbiddelijke waarheid, die als een dreigend spook boven de glansrijke feestelijkheden van het lOOjarige jubileum en de wereldtentoonstelling zweeft. Naar de Times uit Kandia verneemt, is de toestand op Kreta zeer ernstig. Buiten de steden worden menigvuldige vergrijpen ge pleegd terwijl moorden niet zeldzaam zijn. De gouverneur durft geen troepen zenden. De Daily News heeft van haren corres pondent te Bern bericht ontvangen, dat hij een onderhoud heeft gehad met den bonds- secretaris van buitenlandsche zaken, die hem het volgende zeideDe Duitsche regeering heeft in de zaak van Wohlgemuth niet ge- eischt dat het bevel, krachtens hetwelk deze uit Zwitserland is verdreven, zou worden ingetrokken, ofschoon zij dit nog steeds ver wacht. Ook heeft de Duitsche regeering nog niet geantwoord op de jongste nota uit Bern, waarin de geheele toedracht der zaak nader wordt uiteengezet. Intusschen staat het vast dat de Zwitsersche regeering niet van haar eenmaal ingenomen standpunt wil afwijken. Wat te Berlijn van haar werd verlangd, heeft haar verbaasd. Zij meent, dat veeleer de Duitsche regeering aan haar voldoening ver schuldigd is, dan dat zij zelve die aan Duitschland verschuldigd zou zijn. Zij gelooft ook, dat de hevige uitvallen der Norddeut- sche Allgemeine Zeitung ten opzichte van Zwitserland zekere bepaalde, ofschoon nog onbekende bedoelingen hebben. De Parijsche correspondent vandeKreuz- zeitung schrijft dat de keizerin van Rusland en de prins en prinses van Wales de ver loving van den grootvorst-troonopvolger met eene Engeteche prinses willen bewerken. Hiermede zou het bezoek van den prins van Wales te Parijs in verband staan. Generaal AnnenkofF zal gelijktijdig Parijs bezoeken. De Kölnische Ztg. meldt uit Petersburg, dat de Czaar bij het afscheid van den Shah van Perzie dezen persoonlijk op krachtige wijze zijne meening heeft gezegd over de Perzische politiek. Mocht de Shah zich thans bij zijn bezoek aan Engeland andermaal laten bewegen tot voor Rusland ongunstige concessien, dan moge hij vooraf bedenken, dat langs de Perzische grenzen 100,000 Rus sische bajonetten staan. De Czaar kan er niet voor instaan, dat hij die niet in bewe ging zou zetten. De Temps bevat een dépêche uit Rome, meldende, dat kardinaal Rampolla aan de nuntii eene nota zal zenden, waarin hij ver klaart in de tegenwoordige omstandigheden de aandacht der katholieke regeeringen te moeten vestigen op den toestand, die on duldbaar geworden is, daar het Italiaansche gouvernement alle aan de kerk en het paus dom vijandelijke manifestaties steunt. Het standbeeld van Giordano Bruno is 11. Zondag ten lD/o ure onthuld in tegen woordigheid van eene ontzagelijke menigte. Er was volkomen orde. 10.000 vereenigingen 'waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd. Een telegram uit Massowah meldt, dat het hoofd der Barambaras en zijne onder bevelhebbers gevankelijk i.aar Assab gebracht zijn. De Kamer van afgevaardigden heeft met 166 stemmen tegen 41 eene door de regee ring verworpene motie in de zaak van den Italiaanschen consul te Triest, den heer Du- rando, afgestemd en vervolgens met bijna eenparige stemmen eene door den heer Ca- valetto- voorgestelde en door de regeering aangenomene motie goedgekeurd. De inzamling voor de slachtoffers der over stroomingen heeft reeds 6 millioen gulden opgebracht. Het aantal omgekomenen in Cou- nemaughdal is 22000 van de 55000 bewoners, die het district telde. De ziekten nemen toe, de ziekenzalen te Johnstown zijn reeds vol. Te Seattle, eene stad in het territorium Washington, zijn nagenoeg alle openbare gebouwen en eene menigte particuliere huizen door eenen brand vernield. De schade wordt volgens de laatste berichten op 7 millioen dollars geraamd, waarvan 21/;i millioen door assurantie gedekt. die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneerenontvangen de nog deze maand verschijnende nummers gratis. WAALWIJK, 12 Juni 1889. WOENSDAG 19 Juni a.s. JAARMARKT te Waalwijk. Jl. Maandag avond kwam alhier iemand, die sedert eenigen tijd van zijn vrouw ge scheiden leeft voorbij de woning, waar zij met hare kinderen aan de deur zat; hij trachtte een gesprek aan te knoopen, doch de vrouw, hem ten rechte of ten onrechte vreezende ging naar binnen, maar werd door hem ge volgd de kinderen traden hem in den weg en beletten hem de toegang. Op dat oogenblik bracht hij met een scherp voorwerp zijnen zoon verschillende wonden in het aangezicht toe waarvan eene aan den halsdie ge vaarlijk had kunnen zijn, zoo ze slechts wat dieper was doorgedrongenterwijl hij zijne dochter over de handen eene snede toebracht tot op het duimgewricht. Dienzelfden avond hadden een paar on verlaten de aardigheid om de woning van zekeren B. met steenen te bombardeeren; de gemeentepolitie, die kort in de- nabijheid was, kreeg mede haar aandeel. Van een oogen blik, dat de politie zich nookzakelijk verwij deren moest maakte men intusschen gebruik om het bedoelde huisje met een salvo te begroeten. De bewoner trad hierop naar buiten, doch werd door twee personen aan gevallen die hem met een hard voorwerp op het hoofd een aantal slagen toebrachten, waardoor verschillende huidkneuzingen en achter het oor eene nog al groote wond werden toegebracht. Ook te Kaatsheuvel schijnt men weer aan 't snijden geweest te zijn; juiste bijzonderhe den ontbreken nog. De arrondissements-rechtbank te 's Her togenbosch heeft tot deskundigen in de ont- eigeningsproceduren voor den Maasmond be noemd de heeren A. Straver Jz te Babjlo- niënbroek, H. C. Godschalk, te Berlicum', D. A. de Bruijn, te Capelle, F. van Baal, te Waalwijk, J. Oerlemans, te Drongelen, A. Smids, te Rijswijk, J. van Doveren, te Wijk, P. A. Luijben, te Hedikhuizen, J. H. Stael, te Dussen, C. Th. de Bont, te Waspik, M. Heijmans, te Capelle, G. van Beek, te Ros malen en M. de Wildt, te Herpt. Als deskundigen in zake de gerechtelijke onteigening van het Drongelensche veer, zijn aangewezen de heeren A. Straver Jz., F. van Baal en D. A de Bruijn en voor de brug te Gansoijen, de heeren A. Straver Jz., F. van Baal en J. Oerlemans. Posttarief voor de koloniën. De „Staatscourant" bevat een koninklijk besluit van 27 Mei jl., waarin het volgende tarief van frankeering voor verzending recht streeks over zee (zoogenaamde „Zeepost") tusschen het rijk en zijne koloniën en bezit tingen in Oost- en West-Indie wordt vast gesteld a. brieveneen port van tien cent, voor elk gewicht van 15 grammen of gedeelte van 15 grammen b. brieikaarteneen port van vijf cent per enkele kaart en een port van tien cent voor eene kaart met vooraf betaald antwoord c. papieren en bescheiden (documenten), gedrukte stukken en monsters een port van twee cent, voor elk gewicht van 50 gram men of gedeelte van 50 grammen met toe passing evenwel van een minimum, wat de papieren en bescheiden betreft, van tien cent, en wat de monsters aangaat, van vijf cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Het port voor papieren en bescheiden,ge drukte stukken en monsters van koopwaren, die op andere wijze dan langs den recht- streekschen zeeweg tusschen het rijk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West- Indie worden uitgewisseld, bedraagt 3 cent voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, met toepassing echter van een minimum van 15 cent wat de papieren en bescheiden, en van 5 cent wat de monsters betreft, voor elke verzending onder een af zonderlijk adres. Naar wij vernemenheeft de minister van oorlog het rapport der staatscommissie voor de regeling van den militairen dienst plicht in handen gesteld van de inspecteurs der verschillende wapenen, ten einde hierover advies uit te brengen. Naar men verzekert, is het reisplan van den Shah van Perzie, voor zoover ons land betreft, gewijzigd. Althans het voorge nomen bezoek van den Perzischen vorst met zijn gevolg, bestaande uit 27 leden van zijne hofhouding, aan de residentie zou achterwege blijven of in streng incognito gebracht worden. Dientengevolge zijn de reeds genomen toe bereidselen voor eene ceremonieele ontvangst van den Oosterschen monarch ten hove, ge staakt. O. a. was bepaald, dat een groot gala-diner ten hove ter eere van den Shah zou plaats hebben, hetwelk zou worden bijgewoond door H. M. de koningin, die daartoe van het Loo naar de hofstad zou komen. De gemeenteraad van Tilburg heeft het rapport van de commissie voor de waterlei ding goedgekeurd en eenig-wijzigingen in de concessievoorwaarden gebracht. De duur der concessie werd bepaald op 60 jaren. Volgens het nieuwe plan zal het water ge nomen worden uit het nieuwe riviervak, dat gevormd zal worden door de verlegging van den Maasmonden zoolang het werk niet voltooid isuit het Oude Maasje. Men schrijft uit Wiesbaden: Dr. Mezger is een man van verrassingen; hij schijnt zich voorgenomen te hebben te bewijzen dat niet de vrouw alleen een ver anderlijk wezen is doch dit bewijs komt hem duur te staan. Heden kunnen wij niet meer spreken van „onzen landgenoot," want de dokter heeft zich (met en benevens zijne echtgenoot) met allen spoed in Pruisen laten naturaliseeren en hierop grondde zijn ad vocaat Zaterdagmiddag den eisch tot ophef fing van het beslag op het vermogen van zijn cliënt. Het voorbeeld van Hendrik IV zweefde dezen gewis voor oogenParis vaut bien une messe, doch deze handelwijze getuigt niet van groote vaderlandsliefde te meer van gehechtheid aan het slijk der aarde. Beide partijen waren genegen een vergelijk te treffen, doch toen Mezger als eene con ditie »sine qua non« vooropstelde dat hij zich nimmer voor een bepaalden tijd wilde verbinden, werden de onderhandelingen af gebroken. De pleiter voor het Wiesbadener „Bade-Etablissement" wees op de groote uit gaven die reeds geschied waren op den nietigen grond waarop tegenpartij zijn con tractbreuk baseerde, op de noodzakelijkheid, dat de actionairs zooveel mogelijk voor hunne betalingen gedekt werden. Op scherpe wijze toonde hij aan, dat zulk eene handel wijze, zonder goede grondeneen unicum was. De nieuwe Pruis moest onder eede be loven, dat hij Wiesbaden vóór den afloop van het proces niet zou verlaten. Ter terechtzit ting deelde hij nog mede, dat hij er niet aan dacht naar Holland terug te keeren. Zaterdagmorgen had op het stations emplacement te Tilburg het volgende onge- lu'c plaats. De wissel wachter J. N. wilde zijn vrouw groeten, die in den trein zat, welke te 10,38 naar Breda vertrekt, en bemerkte daardoor niet dat op de lijn achter hem de trein, die te 10,40 van Breda hier aankomt, in aantocht was. Terwijl hij nog stond te wen ken, greep deze hem in den rug, waardoor hij viel, en de geheele trein over zijn lichaam ging. Nadat hij. haar het gasthuis vervoerd was, overleed hij eenige oogenblikken later. De vrouw ontving eerst te Breda de ontzet tende tijding. Een trein, die van Leeuwarden naar Heerenveen vertrok, is nabij Stobbegat, even voor Heerenveen, ontspoord. De beide loco motieven, die den trein trokken een bagage wagen en vijf personenwagons zijn ontspoord. Van de passagiers zijn er vier ernstig ge kwetst, doch dooden zijn er gelukkig niet te betreuren. Geneeskundigen uit Heerenveen hebben de gewonden verzorgd. De weg was natuurlijk geheel versperd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet medegedeeld. Vrijdag namiddag van 7 uur tot half 9 ontlastte zich boven Dordrecht en omgeving een verschrikkelijk onweder, dat van kwart, vóór tot kwart over acht zijn toppunt be reikte. Gedurende dat half uur was het vuur geen oogenblik van de lucht, terwijl hevige donderslagen alles deden trillen. Niettemin kwam deze stad er vrij wel af. Aan de Groenmarkt sloeg de bliksem in den schoorsteen der woning van den heer B. de Bosson, wierp een stop uit de schoor steenopening op de tweede verdieping en overdekte alles wat daar was met eene dikke laag roet. Langs een onbekenden weg ver wijderde de bliksem zich, zonder brand of persoonlijke onheilen veroorzaakt te hebben. Opmerkelijk is het zeker dat deze schoor- steen werd getroffen, terwijl in de onmiddel lijke nabijheid het veel hoogere, van een bliksemafleider voorziene centraal-lelefoon- station gelegen is en vl^k langs het huis eene massa telefoondraden loopen. Op hetzelfde oogenblik werd op de Groen markt de 16jarige smidsleerling H. v. D., door den hevigen donderslag verschrikt, bewuste loos ter aarde geworpen. Na in de mine- raalwaterfabriek van den heer Veenhoven van het noodige voorzien en door den onmiddel lijk te hulp gesnelden geneesheer, dr. J. M. van Loon, tot bewustzijn gebracht te zijn, kon de jongeling per vigelante naar zijne woning aan den Hil worden vervoerd. Op de Voorstraat, nabij de Vriezestraat, viel eveneens een werkman, door den zwaren slag verschrikt, neder,- doch na opgeholpen te zijn kon hij zijn weg voortzetten. In den kap van den molen „Kijk over den dijk" aan den Noordendijk sloeg de bliksem een gat, zonder brand te veroorzaken. Te Dubbeldam richtte het onweder geen schade aan, op enkele punten viel echter eene geduchte hagelbui. Te Papendrecht sloeg de bliksem in den schoorsteen der villa „Von Lindern," sloeg daarin een gat, baande zich een weg over den zolder, wierp eene menigte pannen van het dak, rukte splinters van de balken en verwijderde zich door een openstaand dak raam, daarvan nog enkele ruiten vernielende Mede sloeg de bliksem daar in de schuur van den lanibouwer P. v. d. K., welke ge heel met rook gevuld werd, doch ook hier werd geen brand veroorzaakt. Een hevige hagelbui, waarbij steenen als knikkers vielen heeft aan de te veld staande gewassen nog al schade veroorzaakt. Onder Hendrik Ido Ambacht, werd eene melkkoe, van den landbouwer L. M., in de weide door den bliksem gedood. (D. C.) Terwijl den eersten Pinksterdag eenige jongens te Deuteren bezig waren met schom melen, gevoelde zich een hunner onwel wor den en zeide dit zijn kameraden. Onmogelijk echter om den schommel eens klaps stil te houden en bedoelde jongen, de 16-jarige zoon van v. V., wonende in de Karrenstraat te 's Bosch, viel er uit op den grond; willende opstaan kreeg hij de plank van den schommel tegen het hoofd, waar door een ernstige schedelbreuk ontstond, waarvan de ongelukkigeniettegenstaande onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp, Maandag morgen overleed. Zaterdags middags voor Pinksteren wordt te Breda de kermis „ingeluid". In plaats daarvan luidde te lD/a uur de brand klok. Er was nl. brand ontstaan in de olie slagerij van den heer P. F. Keep op den Haagdijk en de vele licht ontvlambare stoffen, daar aanwezig, gaven aan het vernielend element zooveel voedsel, dat in weinig tijds de vlammen naar buiten sloegen en het ge heele gebouw in lichte laai stond. Binnen den kortst mogelijken tijd waren de burger- en militaire brandweer, benevens het hoofd van politie, de plaatselijke com mandant en adjudant, zoomede de dd. schut terij op de plaats des onheils aanwezig, zoodat men met vereende krachten er in mocht slagen, het onheil tot een minimum te beperken. Dat dit iets te beteekenen heeft kan hier uit blijken, dat in de olieslagerij vele vaten zoete olie en petroleum, lijnzaad, lijnkoeken en graan aanwezig waren, van welke stoffen niets gered kon worden. Behalve de geheele olieslagerij is van een nevengebouwtje, bewoond door J. Raps, het

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2