MIELIGE BOKKENWAGEN WILLEM KLERKX 110 Advertentiën. te BEZOOIEN, Handelsberichten Te Koop aangeboden De Wereldtentoonstelling te Parijs. EEN VLEESCHHOUWER heeft verleden week een mooien os GESLACHT die schoon aan den haak halve kilos heeft gewogen. grootste gedeelte verbrand, terwijl alle ver dere aangrenzende gebouwen meer of minder brand- of waterschade bekwamen. De oorzaak van het onheil is niet met zekerheid bekend; wel vermoedt men, dat de as der stoommachine is warm geloopen. Behalve een geit zijn een 12tal kippen en 2 kalkoenen in de vlammen omgekomen. Gelukkig is alles tegen brandschade ver zekerd. In de fabrieken, waar het ijzer bewerkt wordt, gaan veel tijd cn arbeid verloren met het opheffen en verplaatsen der zware stuk ken, want men moet er kettingen om leggen, haken aanslaan, zich overtuigen of de ket tingen op de juiste plaats zitten, en na het vervoer moet men al die werkzaamheden nogmaals in omgekeerde orde verrichten. Nu is een ingenieur in Amerika op het schran der en logisch denkbeeld gekomen, daarbij van het vermogen van sterke electromagne ten gebruik te maken. Iedereen weet, dat een stuk ijzer zich aan een electro-magneet blijft hechten, zoolang een electrische stroom den draad zijner omwendingen doorloopt, en plotseling loslaat, zoodra die stroom verbro ken wordt. Indien een electro-magneet slecht» groot genoeg is en onder den invloed staat, hetzij van eene sterke batterij vaii galvanische elementen of van eene dynamo-electrische machine, dan houdt hij gemakkelijk stukken ijzer vast, die verscheidene honderd kilo grammen wegen, zonder dat een enkele ket ting noodig is. Zoodra het stuk, dat men vervoert, op de gewenschte plaats is geko men, verbreekt men den stroom en de zaak is afgeloopen. Hierbij behoeft men slechts den electro-magneet te bevestigen aan het einde der kraanketting, ter plaatse waar zich in den regel de haak bevindt. De toepassing van dit stelsel wordt tegen woordig met zorg bestudeerd in een aantal Amerikaansche fabrieken, die veel partij daar van trekken. Men kan vrij goedkoop uit muntende electro-magneetkernen maken van oude, buiten dienst gestelde kanonnen, mits ijzeren. Uit den Haag wordt gemeld De beide afgeloopen feestdagen brachten weder eene menigte bezoekers en veel ver tier in de residentie. Het mouvement van den Hollandschen spoorweg bedroeg beide dagen ongeveer25,000 personen. Gunstig stak de toestand van het station af bij dien van vroeger, toen men zich op het kleine perron verdrong. Al was de drukte (er werden ook ruim 5000 perron- kaarten afgegeven) sommige oogenblikken „Spaansch", de vrije circulatie in het ruime gebouw werd niet gestoord. Alle vervoermiddelen hadden het druk, met name die naar Scheveningen. De stoom tram van den Holl. spoorweg vervoerde Zon dag 6200, Maandag 12,700 personen; die van den Rijnspoorweg 14,000 reizigers. Met den locaal - spoorweg den Haag-Voorburg werden 1540 reizigers vervoerd. Ook de Haagsche Tramweg-maatschappij had op alle lijnen een zeer druk vervoer. Ondanks het groote aantal passagiers ging de dienst overal uitstekend zijn gang, dank zij de voorbeeldige zorgen van het verschil lend personeel. Te Scheveningen was de drukte lang zoo groot niet als op andere Pinksterdagen.Vooral Tweede Pinksterdag was een streep door de rekening voor de houders van koffiehuizen en neringdoenden in het dorp. Alle verma kelijkheden gingen echter door, en de con certen in het Kurhaus, zoowel als de voor stellingen in Seinpost waren vrij goed bezocht. Op het Nicolaaskerkhof te Utrecht heeft den Ssten dezer een ernstig ongeval plaats gebad. Een detachement werkers von de vesting artillerie aldaaronder toezicht van een sergeant en een korporaal, kwam van de Nicolaasstraat met een munitiewagen en draaide met snelle vaart den hoek van het Nicolaaskerkhof op. Vermoedelijk doordien de draai te kort genomen werd, ging de wagen de stoep op van het hoekhuis, waar zekere van B. woont, en overreed daar drie kinderen vau 12, 2 en 1 jaar; van het oudste werd een der armen verbrijzeld, terwijl van het tweede de arm gebroken werd en de schouder gekneusd; het iongste werd slechts weinig bezeerd. Een geneesheer verklaarde, dat het oudste kind den arm zal moeten missen. Sergeant M. en korporaal B., beiden van het 4e bat. reg. grenadiers en jagers zijn tot jager teruggebracht, wegens het in gemeenschappelijk overleg onthouden van soldij van miliciens, die zij bij hunne opkomst voor den werkelijken dienst naar het korps moesten geleiden. Een der beide leidekkers te Sittard die de vorige week van het dak van een in aanbouw zijnd huis door het breken eener plank ter aarde stortten, is, na een vreeselijk lijdenthans aan de gevolgen overleden. Voor het leven van zijnen broeder bestaat nog eenige hoop. Op den openbaren weg van Duiken naar Viersen, niet ver van Venloo, vond men Vrijdag morgen het lijk van eene 35iarige ongehuwde dame, mej. Maria Holz uitDulken. Het schijnt dat zij op weg aangevallen en vermoord is. De politie zoekt den nog onbekenden da der. Te Eist (Utrecht) heeft Zondag een hevig onweder gewoed, waarbij zware hagel en regen viel. In twee woningen sloeg de bliksem; in die van C. Wildeman veroor zaakte dit brand, die gelukkig spoedig ge- bluscht werd; in dat van A. v. d. Berg werd schade aan het huisraad aangericht. In beide huizen kwamen de bewoners met den schrik vrij. Bij een hevig onweder dat Zaterdag over Helmond en Helenaveen woedde, is een turfwerker, tijdens hij werzaam was, door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat eene vrouw met zes kinderen achter. Twee personen, eveneens te Helenaveen^ zijn bij het baden in het kanaal verdronken; Hunne lijken zijn opgevischt. Zaterdag middag barstte boven Deventer en omstreken een hevig omweer los, dat ge durende geruimen tijd aanhield. Onder Nijbroek sloeg de bliksem in het boeren plaatsje „Hoogewoud", hetwelk geheel is afgebrand. Drie schapen kwamen in de vlammen om. Onder Welsum werd ook eene boerenplaats door het hemelvuur getroffen. Vrijdag morgen is te Heukelom, ge meente Bergen, brand ontstaan ten huize van C. d. R. Huis, schuur en stal werden vernield. Alles was verzekerd. Vrijdag namiddag brandde de woning met aanhoorigheden van den winkelier en koopman in pluimgedierte Bouls te Heerier- heide gemeente Heerlen, tot den grond af. Drie varkens en 600 stuks pluimgedierte ver loren daarbij het leven. Alleen het vee was niet verzekerd. Te Heek-Hulsberg (Limburg) had de landbouwersknecht Heijnen, die met een kar klaver van het veld huiswaarts keerde, het ongeluk onder zijn voertuig te geraken, en daarbij zoodanig te worden gekneusd, dat hij eenige oogenblikken later aan de gevolgen is overleden. Door de justitie te Zwolle wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van een Zaterdag ochtend te drie uren plaats gehad hebbenden brand ten huize van H. J W., in de buurtschap Varsen, gemeente Ambt Ommen, waarbij het huis totaal is verbrand, terwijl het vee en een groot deel der huis meubelen werden gered. Alleen het huis was tegen brandschade verzekerd. Sprang, 11 Juni. De zangvereeniging „De Broederschap" alhier, gaf gisteren in de herv. kerk te Heusden, onder directie van den heer F. de Cortie, van Waalwijk, eene openbare uitvoering. De zangstukken werden afgewis seld door het scboone orgelspel van den heer Broersorganist en muziekonderwijzer, te Heusden, zoodat het voor velen een genot volle middag was. Jammer, dat er niet zooveel hoorders waren als men verwacht had; doch eene pleizierreis naar Rotterdam per boot en andere omstandigheden werkten tot die min der talrijke opkomst mede. Capelle, 11 Juni. Zaterdagmiddag is het kind van W. K., oud 19 maanden, in een onbewaakt oogenblik in eene sloot gevalleo en verdronken. Dusseu, ö^Juni. De heeren Bekker en Van Seters, die thans bezig zijn het werk van den Nieuwen Maasmond uit te voeren, waren weer de laagste inschrijvers voor het riviervak van de Dussensche Gantel tot het Oude Maasje te Hagoort. .Het was wel te verwachten, dat dezelfde heeren het laagst zouden inschrijven. Zij hebben dan ook op anderen heel wat voor want hunne machines, spoorstaven en andere benoodigdheden zijn bij het terrein aanwezig en kunnen tot weinig kosten verplaatst worden. Het gedeelte, dat thans in bewerking is moet 1 Mei van het volgende jaar geheel klaar zijn, en den 1 Augustus a.s. kan met het nieuwe vak begonnen worden. BRUSSEL, 11 Juni. Een stoet van 20,000 personen heeft zich naar de woning van den heer Janson begeven, om hem geluk te wen- schen met zijne verkiezing. Eene deputatie uit dezen stoet ontvangende, heeft de heer Janson o. a. gezegd, dat nu weldra het oogen blik zal zijn gekomen, waarop de arbeiders klassen vertegenwoordigd zullen zijn in de Kamers. De stoet defileerde voor de woning van Janson en ging vervolgens de andere leiders der liberale partij gelukwenscnen. De politie, de gendarmerie en de burgerwacht hadden verschillende punten bezet, ten einde wan ordelijkheden te voorkomen. Behalve dat er heden enkele ruiten zijn ingeworpen, heeft er geen enkele rustverstoring plaats gehad. In de stad heerscht een zeer opgewekte stemming. PARIJS, 11 Juni. Bij de plechtigheid van het overreiken der kardinaalshoeden heeft de aartsbisschop van Parijs de volgende toe - spraak tot den president der republiek gehou den. De bisschoppen zullen steeds dezelfde toe wijding hebben voor de kerk, wier dienaren zij zijn voor Frankrijk welks zonen zij zijn. Aan Frankrijk drie nieu\\£ kardinalen gevende, heeft Leo XIII opnieuw getuigenis willen afleggen van zijne gehechtheid aan Frankrijk. De kardinaal ziet in de waardigheid, met welke hij en zijne collega's worden bekleed een eerbetoon aan de katholieke en vaderlands lievende bevolkingen. Moge er in den som tijds moeilijken tijd werkelijk gevaar ontstaan, het zal nooit komen van den kant der kerk, want bij het vervullen van hare Jtaak weet deze tevens aan de volken ontzag in te boe- zemèn zoowel voor de wereldlijke als voor de geestelijke overheid. Dat voorbeeld is ons nagelaten door onze voorgangers, in het bij zonder door monseigneur Guibert. De Temps bevat een telegram uit Bel grado, volgens hetwelk de jonge koning-om ringd door de regenten en ministers, in de hoofdkerk de hernieuwde installatie heeft bij gewoond van den metropolitaan Michael die eene toespraak heeft gehouden, waarin hij verklaarde dat het gezag, door Theodo- sius uitgeoefend in strijd was met het ka- nonnieke recht, zoodat zijne handelingen en besluiten van nul en geener waarde zijn. LONDEN, 11 Juni. De Times maakt het volgende telegram uit Konstantinopel open baar: Volgens alhier uit Montenegro ontvangen berichten, heeft prins Nikita het bevel uit gevaardigd dat de strijdkrachten des lands onmiddellijk gereorganiseerd moeten worden. y. Wij zijn nog altijd in den tuin op het Charap de Mars en we mogen dien grooten bloemhof, waar, tusschen haakjes gezegd, eiken middag op vier plaatsen militaire muziek wordt gemaakt, niet verlaten, zonder een bezoek te brengen aan een uit ruime beurs opgericht steenen gebouw geheel in Hollandschen stijl. Daarin toch wordt door een paar onzer landgenooten niet al leen getracht ons in te wijden in de geheimen eener industrie, wier beoefening aan onze hoofdsted reeds om zoo te zeggen een aan tal fraaie straten heeft bezorgd, een industrie waarvoor Arasterdam bij voortduring en in weer wil van alle concurrentie nog steeds een onge- evenaarden roem bezit, maar tevens bevat het schatten, zooals wellicht en zelfs meer dan waar schijnlijk in geen andere particuliere inzending op heel de tentoonstelling te vinden zijn. W ij bedoelen de diamantslijperij van de heeren gebrs. Boas. In trouwe, wij hebben ons dikwerf geërgerd over de Nederlandsche afdeeling op buitenlandsche tentoonstellingen, altiid voor zooverre de appre ciatie onzer afdeeling door het bestaan daarvan mogelijk was iets wat nog maar zelden voor komt. Zoolang wij echter kunnen bogen op in zendingen als die van de heeren "Boas, en voegen wij er bij, van de firma Van Houten en nog een paar andex-en, kunnen we op elke tentoonstelling nog een goed figuur maken. In het buitenland worden we altijd de rijke Hollanders genoemd. Welnu, de deelneming aan de tentoonstelling door de gebrs. Boas is alles zins voldoende om die oude reputatie te besten digen. Niet alleen zien wij in haar fraai gebouw on der onze oogen al de bewerkingen geschieden, welke de ruwe diamant moet ondergaan om ge monteerd te kunnen wordenniet alleen zien we hoe dat geschiedt tijdens de uitvinding van den stoom, en voor dien tijd, maar behalve dat vin den we hier eene ongeëvenaarde verzameling ruwe en geslepen diamanten van alle herkomst en alle mogelijke ertsen, waarin diamanten worden gevon den. Eindelijk wat men in het dagelijksch spraak gebruik verstaat onder juweelen; dat wil zeggen fraaie geslepen steenen' van ongekende grootte en last not least colliers, armbanden enz waarvan de talrijke bezoeksters haast niet kun nen scheiden. En laat ons eerlijk zijnhaar geleiders mak.n ook geen haast om er vandaan te komen. Het is zoo verrukkelijk, zulke schatten te zien 1 En als men Hollander is, zie dan gevoelt men bij de heeren Boas zijne nationaliteit des temeer. Dan zou men aan iedereen willen zeggenja, mijnheer, of ja, mevrouw, als Hollander kan ik u zeggen, dat ge hier een Hollandsche industrie door Hollanders vertegenwoordigd vindt. Vous voyez que nous sommes quelqu'un Gedachtig aai. het spreekwoord: A tout seig neur tout honneur, willen wij hier onze wande ling langs de Nederlandsche inzendingen afbre ken, om onze aandacht te wijden aan een Fransche //inzending.-» Aan niets meer of minder dan den Eiffeltoren, dat groote kind, dat in minder dan twee jaren tijds zijn pollen wasdoxq heeft bereikt, dat wil zeggen niet minder dan eene hoogte van drie honderd meter. :t Is het achtste wonder van dc wereld. Wat later komt, en het laatste woord zal in zake der wonderen van de wereld nog wel niet gezegd zijn, zal het negende wezen. Het achtste hebben ween hebben we voor goeddaar gaat niets af. En toch, als ge mij vraagt of die toren, bijna 2 maal hooger aan eenig ander bestaand gebouw, een overweldigenden indruk maakt, dan moet ik eenvoudig antwoordenNeen 1 Door zijn ranken bouw en geheel a jour zijnde toont de kolossus niet wat hij eigenlijk is. De vier' pijlers, waarop hij rust, staan 100 me ter van elkaar, zoodat hij een oppervlakte be slaat van een hectare. Het eerste plate-form ligt 70 meter hoog en beslaat eene ruimte van 5000 meters. Men bereikt het langs een trap van 350 schreden, in 7 8 minuten tijds. Op die eerste verdieping, een Engelsch-Ameri- kaansche bareen Russische restaurant en een Vlaamsch bierhuis. Allen zijn voorzien van den telephoon. Het tweede plate-form ligt op eene hoogte van 117 meters en beslaat eene oppervlakte van 390 vierkante meters, dit wordt van de eerste ver dieping uit bereikt langs een trap met 380 tre den, in den tiid van bijkans 10 minuten. Op deze 2e verdieping vindt men een buffet en eene volledige courantdrukkerij in volle w rking. De directie van den Figaro, namelijk, geeft er eiken middag een speciaal blad uitle Fi garo de la tour Eiffel, die op den toren onder de oogen van het publiek wordt geredigeerd, ge zet, gecorrigeerd, geclicheerd, gedrukt en gevou wen. Elk exemplaar kan tevens dienen tot cer tificaat dat men den toren beklommen heeft. Eene desbetreffende verklaring is aan het hoofd ervan gep aatst; men vult er zijn naam in, en een be paald daartoe aangewezen beambte van den Fi garo onderteekent dan de verklaring. Het derde plate-form ligt op eene hoogte van ruim 273 meter, waar alleen een achthoekig bal kon voor de bezoekers is opengesteld. Is om op te stijgen naar de le of 2e verdieping het ge bruik maken van den ascenseur facultatief, voor de 3e verdieping is dat gebruik verplichtend. Als men den geheelen toren te voet wilde beklimmen zou men niet minder dan zeventien honderd trap pen hebben af te leggan. Het balkon op de 3e verdieping is op de 4 groote zijden 10,90 meter, en op de 4 kleine 4 meter lang. Drie meter hooger woont de hr. Eiffel. De toren zelf meet op aeze hoogte aan elke zijde 10 meter. De hr. Eiffel heeft dus niet al leen een hooge, maar ook een ruime woning. Op al de drie verdiepingen zijn winkels en win keltjes ingericht, waar alierlei'snuisterijen ver kocht worden, verrekijkers te huur zijn, enz. Van deze 3e verdieping kan men weer langs een trap klimmen tot op eene hoogte van bijna 291 meters, waar zich nog een balkon bevindt, dat eene oppervlakte beslaat van ruim 33 vier kante meters (5.75 meters inde lengte, zoowel als in de breedte. Hooger kan het publiek niet klimmen. Boven dit balkon verheft zich echter nog een lantaarn van 6.78 m. hoogte, bij een diameter van 3 meter en waarin een electrisch licht is geplaatst. Het uiteinde van dien lantaarn, buitenwerks, maakt juist de hoogte van 300 meters vol. En daarbo ven verheft zich nog een eenige meters liooge bliksem-afleider en ontplooit een monstervlag de Fransche driekleur. De toren, uitsluitend van ijzer gebouwd, heeft een gewicht van omstreeks 8 millioen kilogram men; 12000 verschillende vormen van ijzeren pla ten zijn er voor noodig geweest en elke vorm heeft eene afzonderlijke teekening vereischt. In 7 millioen gaten zijn de bouten geslagen, die de verschillende stukken aan één houden. Om tol den bouw te geraken zijn door de in genieurs niet minder dan 500 teekeningen ge maakt. Al de teekeningen te zarcen hebben 2500 vel len papier van 1 meter breedte en 80 centimeter hoogte ingenomen. Aan al deze berekeningen en teekeningen heb ben een veertigtal wiskundigen en teekenaars meer dan twee jaar lang aanhoudend gearbeid. Daarna heeft de bouw van den toren geen twee jaar gevorderd. In Juli 1887 begonnen, was in Mei dezes jaars alles gereed. Senior. UITSLAG der verkiezing van één lid der Provinciale Staten in het district Heusden. Geldig uitgebracht 2398 stemmen. M. L MOMMERSTEEG 1658 G. VERMEULEN Wz. 674 Gekozen MOMMERSTEEG. GORINCHEM, 11 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 146 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeie.n f200 A 260 Kalfvaarzen f120 a 180 Melkkoeien f 120 A 200 Hokkeling ossen f A 00 D/s jarige ossen f 100 A 120 Guiste vaarzen f 100 A 120 Pinken f 40 a 80 Graskalveren f 20 a 50 35 Nuchtere kalv. f 6 a 14 Aangevoerd 4 varkens van 18 a 21 c., per half kilo, 450 biggen van f 6 a 12 per stuk Eieren f0.90al.per 26 stuks. ROTTERDAM, 11 Juni. Beestenmarkt. Aangevoerdpaard 5 runde ren 605, vette graskalv. 190, nuchtere kalveren 84,-chapen ol lammeren 237, varkens 325, biggen 81, bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 76 a ct. 2e kw. 68 a ct« 3e kw. 62 a ct. Kalveren: le kw. 977sct.2de kw. 871/- a 80,ct.3de - kw. a ct. Schapen le kw. 70 ct., 2e kw. 60 ct. Boter 55 A 70 cent per half kilo. oor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze diep betreurde Echtge- noote en Moeder, betuigen wij onzen liarte- lijken dank. Be familie HOFFMANS. Waalwijk, 12 Juni 1839. ZOO GOED ALS NIEUW. Te bevragen onder letters X. IJ. Z. aan het Bureau dezer Courant. Het prachtige dier was aangekocht bij J. DE ROOYlandbouwer te Capelle. (Herplaatst wegens misstelling.)

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 3