Engeland. Duitschland. Zwitserland. Servie. Turkije. Rusland. BINNENLAND. en stak in donker met een mes naar het jonge meisje in bed. De aangevallene, door een zijner messteken gewond, verloor haar tegenwoordigheid van geest niet, en stak licht aan. Nu stond ook de moeder op. De moordenaar viel ook haar aan. De oude knecht, die de vrouwen te hulp kwam, werd dood gestoken en nu ontstond er een hevige wor steling, eerst tusschen den moordenaar en de beide vrouwen, later ook met den pachter, die door het gedruisch en de angstkreten gewekt, kwam toeschieten. Het jonge meisje wist uit het vertrek te ontvluchten en snelde heen, om hulp te vra gen naar een op -300 meter afstands gelegen hoeve, en de daar wonende ging de politie halen. Toen deze kwam, waren de pachter en zijn vrouw nog in leven, maar buiten staat eenige inlichtingen te geven, en zij stierven weldra. Het meisie, dat in zeer bedenkelijken toe stand verkeert, verklaarde, dat Rouquet het alleen op haar voorzien moest hebben en dat wraakzucht alleen zijn eenige beweeg reden was. Men heeft tot dusverre nog geen spoor van den moordenaar gevonden. Volgens te Zanzibar ontvangen brieven is Stanley den 2 December met eenige invaliden te Ururi, zuid-oostelijk van den oever der rivier Victoria-Nyanza, aangekomen. Emin- pacha bevond zich te Unyaraaan den noord oostelijken oever der rivier, waar Stanley zich weder bij hem had aangesloten. Op den terugtocht verloor Stanley vele manschappen aan ziekte en gebrek. Een allertreurigst spoorweg ongeluk wordt uit Noord-Ierland bericht. Uit Armagh vertrokken Woensdag twee pleziertreinen met ongeveer 1200 kinderen van methodistische zondagscholen, onder geleide van onderwijzers en onderwijzeressen, naar de naburige bad plaats Warrenspoint. De twee volle treinen reden achter elkaar toen, bij het oprijden tegen een hellend eind van den weg, eenige wagens van den eersten trein losraakten en tegen den tweeden trein aanbotsten. Verscheidene waggons werden verbrijzeld en al de kinderen die erin zaten kwamen om het levea Men schat het aantal dooden op tachtig; maar het juiste cijfer is nog niet bekend; dat der gewonden moet ruim honderd zijn. Onder de dooden zijn ook verscheiden onderwijzers en ouders van-kinderen. Ongeveer twintig heelmeesters uit Belfast vertrokken per extra trein naar de plaats des onheils, om hulp te verleenen. De particuliere correspondent van de N. R. Ct. geeft van het ongeluk de volgende lezing De spoorwegramp nabij Armagh, waarbij tusschen de zeventig en tachtig menschen volwassenen en kinderenhet leven hebben verloren, is het onderwerp van alle gesprek ken. Een ongeluk van dien omvang is in Engeland nog nooit voorgekomen. Wat het vreeselijke van deze ramp verhoogtis dat de meeste slachtoffers kinderen zijnop weg naar Warrenpoint, om er een genoeglijken dag door te brengen aan zee. Destnorgens waren zijonder de hoede hunner ouders en onderwijzers, blijgemoedonder het wappe ren van vlaggen geïmproviseerde muziek en het aanheffen van vroolijke liederen, door de straten van Armagh getogen naar het station. Een uur later had het feestje plaatsgemaakt voor een algemeenen rouw. Gelijk altoos in zulke gevallen waren de eerste berichten verward en niet met elkaar overeen te brengen. Het heette dat er twee pleiziertreinen wa ren en dat een gedeelte van den eersten trein hoe dan ook losraakte en toen tegen den tweeden trein welke den eersten van nabij volgde, aangebonsd was, met het gevolg dat ettelijke wagens met kinderen gevuld verbrijzeld werden. Het is later echter gebleken dat er slechts een pleizieitrein afreedgevuld met 12Ö0 groote en kleine passagiers en dat een stuk van dezen trein in botsing kwam met een geheel anderen trein en wel op eene steile helling nabij Armagh. Hoe zulks in zijn werk is gegaan, blijkt nog niet met voldoende zekerheid. Er loopen echter booze geruchten, die eene bijkans ongeloofelijke achteloosheid zouden moeten doen veronderstellen bij het personeel van de Great-Northern spoorweg mij., op wier net en met wier trein de ramp voorviel. Het heet, dat de locomotief van den pleiziertrein niet berekend was voor de zware vrachtdie zij had voort te sleepen en dat zulks bleek bij de gemelde helling. De machinist en de stoker van den trein zouden dit gemerkt en eenvoudig een gedeelte der wagens afgehaakt hebben. Met het voorste gedeelte zouden zij vervolgens zijn doorge gaan tot den top van den heuvel, waar zij het tot staan zouden hebben gebracht. Mid delerwijl moest, zegt men, het achtergedeelte op de helling blijven staan, met steenen onder de wielen ten einde het terugloopen te be letten, totdat de locomotief zou zijn terugge keerd om de achtergebleven wagens af te halen. Maar de steenen waren niet groot genoeg of ondoelmatig gelegd. Ten minste, toen de locomotief kwam aanrijden, vond zij geen wagens meer. Zij waren niet blijven staan, maar teruggeloopen en met eene dui zelingwekkende vaart gestoven op eenen stil- staanden trein. Aldus luidt de geschiedenis. Het is te hopendat zij zal blijken een sprookje te wezen; doch dat de justitie haar niet onaannemelijk acht, blijkt uit de arrestatie van alle beambten,aan wier goede zorgen dè ongelukkige pleiziertrein was toevertrouwd. Zij zullen zich voor den rechter te verant woorden hebben. Uit deze instructie en uit het onderzoek voor den ambtelijken lijken schouwer, dat reeds eenen aanvang genomen heeft, zal misschien kunnen blijken wie in deze de schuld draagt. Maar de zwaarste straf zal niets kunirn bijdragen om de ver schrikkingen van dit onheil te temperen, dat eene schaduw van ontsteltenis geworpen, heeft over de Pinkstervacantie hier te lande De meerderheid der Beiersche bisschop pen houdt den tijd voor het houden van een Beierschen katholieken - dag niet gekomen. Er zijn op het oogenblik tal van politieke bezwaren tegen het plan. In de laatste nota, betreffende de zaak Wohlgemuth door de Duitsche rijksregeering aan het Zwitsersche bondsgouvernement ver zonden, worden de klachten over de hem aangedane behandeling in het kort herhaald en wordt vervolgens verlangd, dat aan Duit sche beambten zal worden toegestaan in Zvmserland surveillance uit te oefenen op Duitschers, die aldaar wonen en jegens het Duitsche rijk vijandig zijn. In overeenstem ming met dit verlangen hebben Oostenrijk en Rusland officieel aan het hoofd van het Zwitsersche departement van buitenlandsche zaken den wensch te kennen gegeven naar eene hervorming der in Zwitserland bestaande vreemdelingen-politie. De wensch dat het be vel, waarbij Wohlgemuth uit Zwitserland is verdreven, zou worden ingetrokken, is van wege Duitschland slechts mondeling mede gedeeld. Van diezelfde zijde is ook mondeling te kennen gegeven, dat wanneer er weder eens een oorlog mocht uitbreken, de zaak- Wohlgemuth een nadeeligen invloed zou kun nen hebben op de belangen van Zwitserlands neutraliteit, Bij het station Ossipowka, op de spoor- weglijn Brest-Moskou, is een goederentrein ontspoord. De locomotief en twintig goede renwagens zijn totaal vernield. Twee spoor wegbeambten zijn gedood, al het overige spoorwegpersoneel is gewond. De schade wordt op een half millioen roebel geraamd. De oorzaak van het ongeluk moet toege schreven worden aan het verrotten der dwars liggers. De gezanten van Rusland en Oostenrijk van hebben in een onderhoud met het hoofd het departement van buitenlandsche zaken verzocht om strenger maatregelen tegen de in Zwitserland woonachtige anarchisten.Waar schijnlijk zal de Bondsregeering aan de Bondsvergadering dienaangaande eene mededeeling doen. De regenten hebben den dag voor de kro ning van den jongen Alexander tot konii.g van Servie, vervroegd en gesteld op 26 Juni. De Servische regeering heeft dit besluit ge nomen daar zij bevreesd was dat Milan zou terugkeeren naar aanleiding der maatre gelen, genomen tegen Garachanine en par- tijgenooten en de koninklijke waardigheid weder zou aanvaarden. Daar Milan zich tegenover het volk niet als tegenkoning van zijn zoon kan uitroepen wordt de plechtige kroning doorgezet en wel, in het klooster van Sitcha in tegenwoordigheid van regenten, ministers en afgevaardigden. De Russische gezant heeft medegedeeld, dat hij de uitnoodiging aanneemt om tegen woordig te zijnde overige leden van het corps diplomatique hebben nog geene be slissing genomen. Naar men uit Konstantinopel verneemt zendt de Porte verscheiden batataljons van het vijtde legerkorps naar Syrië en Kreta om de garnizoenen te versterken. Er wordt weder aangedrongen op het plaatsen van een geheel legerkorps op Kretavanwaar de tioepen kunnen worden overgebracht naar elders. Het heet, dat Rusland ontevreden is over de hartelijke ontvangst, welke de Porte aan den gewezen koning Milan heeft bereid. In de berichten uit Creta wordt de al daar heerschende toestand als ongunstig voorgesteld. Er loopt een gerucht dat op verschillende punten gewapende Cretenzers bijeenkomen. Er heeft echter geene botsing plaats gehad, en de Porte heeit een gemach tigde afgevaardigd om er onderzoek te doen. Aan de „New-York Herald wordt uit St. Petersburg gemeld, dat geheime genootschap pen, met doel de onafhankelijkheid van Ar menië te bewerken, ontdekt zijn, en verschei dene arreslatirn te Morkan en te Tiflis hebben plaats gehad. WAALWIJK, 15 Juni 1889. WOENSDAG 19 Juni a.s. JAARMARKT te Waalwijk. Jarig leverantie-hooi totaal zonder han del. Met het inzamelen van hei" nieuwe gewas is men allerwege druk bezig, de qua- liteit is uitmuntend. Hooigras werd in de afgeloopen week weinig verkocht en wat dooi de heiboeren genomen werd, bracht f55 a 70 per H.A., of naar berekening f7 a 8 per 500 Kg. op. Kalf- en melkkoeien werden bij voortduring zoowel door Zuid Hollandsche als Belgische kooplieden zeer begeerd en ruimden naar qualiteit voor f175 a 250 op. Vette koeien uit de weilanden werden door de slagers voor 60 a 65 ct. per Kg., geno men, Jarige veulens werden voor t 60 a 80 aangevoerd, tweejarige paarden van f150 tot 200, driejarige dito van f250 tot 300. Van de markten te Willemstad en Numans- dorp, deze week gehouden, was de aanvoer van veulens en tweejarige paarden zeer groot. De prijzen waren hooger dan op de vorige markten te Iieenvliet en Puttershoek. Jarige Veulens golden t 60 tot 100, tweejarige paar- Tlen van f175 tot 300. Sedert jaren werden er niet zooveel jonge paarden aangekocht als dit jaar. Deze week zijn de eerste nieuwe aard appelen aangevoerd, waarvan de prijs was f5.50 a 6.40 per Hl. De oude aardappelep zijn niet veel meer waard, maar vele land-'" bouwers en opkoopers hebben nog grooten voorraaddien zij met groot verlies van de hand moeten doen. 's Koningstoestand was gedurende de laatste dagen van tijd tot tijd een weinig minder gunstig, Dinsdagavond zelfs zoodanig, dat Dr. Vlaanderen in der haast ontboden werd. Z. M. wandelt niet meer in het park, maar gaat dagelijks een uurtje op het bordes zitten aan de achterzijde van het paleis. Het wandelen veroorzaakte hem lichaams pijn en bovendien hoofdpijn. Daar de eetlust en slaap zeer goed zijn en Z. M. zich steeds opgewekt gevoelt, ver trouwt men dat genoemde verschijnselen van voorbij gaanden aard zullen zijn. Donderdagmiddag te 1 uur zijn prof. Ro- senstein en Dr. Vinkhuyzen op het Loo aan gekomen om te consulteeren. Zij zijn 's avonds teruggekeerd, omdat er geen reden was om te blijven. De oommissie van voorbereiding voor de schoolwetwijziging is met het relaas van het verhandelde in de afdeelingen gereed. Men rekent voor het Regeeringsantwoord en het verder overleg drie weken, dus 8 Juli. De kamer zal waarschijnlijk tegen 16 Juli bijeengeroepen worden. Men verneemt thans naderdat het officieele- bezoek van den Shah van Perzie aan het Nederlandsche hof achterwege zal blijven, uit consideratie van Zr. Ms. gezond heidstoestand, die geen vermoeienissen toe laat, terwijl de Shah, hoogst gevoelig jegens Hr. Ms. voornemen om eventueel een gala diner ten Plove te komen bijwonen, te kennen heeft gegeven dat Z. M. niet wenschte, dat de koningin te zijnen gevalle 't zich moeielijk zou maken. Als oorzaak van 't spoorwegongeluk bij Stobbegat wordt nu opgegeven, dat de rails door de hitte der zon opgezet zijn en die aan de oostzijde der lijn geheel krom zijn. geloopen. Verder deelt men aan de Leeuw. Ct. mede, dat een arbeider van de „ploeg," wetende, dat de weg onklaar was, den trein tegemoet is geloopen, met een schop zwaai ende, om te beduiden, dat de weg onveilig was, 't geen de machinisten niet schijnen op gemerkt te hebben, daar het sein van de pas gepasseerde brug veilig aanwees. De justitie onderzoekt de zaak nauwkeurig. In hooger beroep is voor het gerechts hof te 's Gravenhage behandeld de zaak van de drie personen, die op 6 December 1888 te Stolwijk Sijgje Van Vliet, wed. van Klaas Donkersloot, hebben vermoord na haar van haar geld te hebben beroofd. Het O. M., zich vereenigende met het requisitoir van dat bij de Rotterdamsche rechtbank, eischte voor allen levenslange gevangenisstraf. Dat verdient navolging Bij de firma Vlaer en Kol aan de Vlie- straat te Utrecht, zijn tegen een der kan toorruiten een echt en een valsch bankbiljet van f25 gehecht, benevens een duidelijke aanwijzing van het echte en het valsche. Dit tentoonstellen is voorzeker hoogst nuttig niet alleen om het onderscheid te leeren kennen, maar om het publiek op het in omloop zijn van valsch papier opmerkzaam te maken. Een landbouwer uit Lage-Mierde, ruim 4 uur van Tilburg, kwam verleden week naar Tilburg, enkel en alleen om een halven decaliter traan bij een schoenmaker te halen omdat die daar één halven cent goedkooper was, dan te zijnent In den nacht van den eersten op twee den Pinksterdag is een poging tot inbraak gepleegd -bij de firma W. en B., commissio nairs in effectenwonende aan de Oude Groenmarkt te Haarlem. Nadat de dieven een raam naast de voordeur met geweld had den weten te openen, zijn zij echter gestuit op de met ijzeren platen beslagen luiken, welker solide constructie hunne poging heeft verijdeld. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van bewaring over gebracht G. J. R., oud 28 jaren, le klerk bij de Stads Bank van leening aldaar, ter zake diefstal en verduistering van een aantal beleende gouden voorwerpen, tot een bedrag van ruim 1000 gulden. Volgens een bericht in Haarlems Dag blad ging R. als volgt te werk. Eene inbrengster bracht b. v. een gouden horloge aan de Bank en kreeg er een briefje voor, waarna het horloge werd opgeborgen. R. nam het dan weg en liet het door een ander bij een andere inbrengster beleenen, waarvan hij het geld opstreek. Deze bracht het natuurlijk weer aan de Bank, R. nani het weer weg, liet het bij eene derde in brengster beleenen, die het ook weer aan de Bank terugbracht en zoo circuleerde het zelfde voorwerp bij al de inbrengsters in de stad, soms kwam het meermalen bij dezelfde, terwijl R. telkens de beleensom opstreek. Natuurlijk zorgde hij wel, dat tegen den tijd dat het voorwerp kon worden opgevraagd of moest worden verkocht, het weer in het ma gazijn der Bank aanwezig was. R. koos voor zijne bedriegelijke praktijk voorwerpen, die niet gemakkelijk te herken nen waren, zooals gouden en zilveren remon toirs van gewoon fabrikaat en gouden vest- kettingen. Zoodoende was het mogelijk dat eenzelfde voorwerp in een tijdsverloop van veertien dagen vijf- of zesmaal door verschil lende inbrengsters wercl beleend, zonder dat de beambten van de Bank het herkenden, vooral ook daar er zulk een groot aantal voorwerpen (niet minder dan 17000 per jaar) aan de Bank wordt beleend. Een inbrengster, die een horloge meende te herkennen als een, dat reeds vroeger bij haar was ingebracht, had het nummer daar van opgeschreven, en toen nu dezelfde per soon, die het toen bij haar beleende, het eenige dagen later weer bracht, begreep zij, dat de zaak niet in orde was, en waar schuwde zij den directeur. De beklaagde, waarschijnlijk bemerkende, wat er gaande was, verliet onmiddellijk het kantoor, zoodat men terstond kon begrijpen, dat hij de schul dige was. De schuldige werd gevat, terwijl hij in een koffiehuis zijn bittertje dronk. R. was bij zijne chefs en bij zijne vrien den zeer gezien en was overal gunstig be kend. De verzoeking tot het maken van groote verteringen en het meedoen aan al lerlei vereenigingen, schijnt van dit treurige feit weder de oorzaak te zijn. De beklaagde heeft reeds bekend. Men meldt uit Amsterdam, dat daar Donderdagnacht vier personen in de vuile Markergracht beproefden te zwemmen. Hoewel de politie trachtte hulp te verlee nen, zijn drie der roekeloozen in de modder gestikt, zoomede een 22jarige jonge man, die zich te water begaf om hen te redden. Slechts een wist zich zelf naar den kant te werken. Door de brigade maréchaussée te Weert is aldaar Dinsdag aangehouden en tot het ondergaan van gevangenisstraf naar Roermond overgebracht, de rondventer H. S., gesigna leerd in het Algemeen Politieblad. De politie te Tilburg is tot de ont dekking gekomen dat een 16-jarig meisie v. d. B. bij haren meester te S., te Korvel, een gouden horloge met ketting ontvreemd had. De zaak is in handen der justitie. Jl. Zondag namiddag woedde een fel onweder, vergezeld van storm, boven geheel Zuid-Limburg. De storm richtte hier en daar nogal schade aan; o. a. te Valkenburg waai den verscheiden boomen om. Het onweder, dat den len Pinksterdag boven Kuik en omstreken woedde, richtte aan den Maaskant nog al schade aan. Te Linden sloeg de bliksem in den toren, maakte een gat in het dak en liep door het orgel, dat zwaar beschadigd werd, doch zonder brand te veroorzaken. Te Klein-Linden trof de bliksem een schoorsteen van het raadhuis, waarvan eenige steenen werden losgerukt, terwijl een kamer in roet en rook gehuld werd, zonder dat ook hier verdere schade werd aangericht. Te Mook werden 2 koeien van den heer Leygraaf door den bliksem getroffen en gedood, en op de Nielt, onder Klein-Linden, werd een zware boom ver splinterd. Als verdacht van het afleggen van valsche verklaringen onder eede, voor de rechtbank te Roermond, zijn drie getuigen in arrest genomen. Onder Tegelen is een Duitscher aan gehouden, wegens het openbreken en bestelen van een offerblok in de R. K. Kerk aldaar. Hij is gevankelijk naar Roermond gebracht. Ouder Horst zijn Zaterdag uit het ka naal de lijken opgehaald van A. G. uit Deurne, en G. G. uit Budel. Men denkt dat zij bij het baden verdronken zijn. Een vierjarig knaapje te Alfen bij Til burg, dat zich met eenige kameraadjes had te goed gedaau aan vruchten, die op sterken drank gestaan hadden, is dientengevolge deze week overleden. O O

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2