BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Servie. Amerika. BINNENLAND. ken, die de oorlogsgeruchten tegenspreken. Zoo zou er van een politieke zending van de Russische generaals Wanoowski en An- nenkof niets waar zijn de Servische metro- politaan zou alles willen doen om den vrede te bewarenvan een militaire conventie tusschen Servie en Rusland zou geen sprake zijn en 't leukste van alles is het bericht,dat Rusland nog niet gereed is voor een onmid- delijken oorlog een schrale troost of eigen- genlijk het tegenovergestelde van een ge ruststelling evenzeer als de plechtige rae- dedeeling dat de Zieke Man zich zoo lang mogelijk neutraal zal houden bij een oorlog, ook al niet veel aan de zaak afdoet. Zaterdag heeft de instructie-commissie in zake het proces-Boulanger de processen- verbaal opgedragen aan den procureur- generaal daar zij het reeds bijeengebrachte voldoende acht om gevolg te geven aan het proces. Tegenover de klachten en eischen van RuslandOostenrijk en in zekeren zin ook Italië over de vreemden-politie, treedt de zaak-Wohlgemuth voor 't oogenblik niet zoo op den voorgrondhoewel de Duitsche nota druk wordt besprokenwaarop voor zoover betreft de verklaringen over Zwitserlands neutraliteit, Maandag geant woord is. Men zal waarschijnlijk aan de eischen der staten tegemoetkomen. De spoedige eindiging van de Samoa con ferentie is te danken aan de houding van Duitschland, waardoor 't mogelijk is de ra tificatie reeds spoedig ter goedkeuring aan de regeering van Samoa voor te leggen. Bij de discussie over de begroo'ing van oorlog in de kamer van Italiëzal door de tegenstanders van de koloniale po litiek het voorstel worden gedaan dat niet de regeering, maar 't parlement over de uit gaven voor Afrika beschikke. De datum voor de nieuwe. Kamerverkie zing is door de regeering vastgesteld en be paald op 22 Septemberherstemmingen zoo noodig op 6 October, dus acht dagen voor dat het mandaat der tegenwoordige leden eindigt. De ongeregeldheden op de lijn van Brienne naar Gorey tusschen Italiaansche en Fransche werklieden duren voort. Verschei dene arrestaties zijn hiervan het gevolg. De gendarmerie heeft Fransche aardwer- kers belet het domicilie te schenden van Italianen, die voor de Fransehen gevlucht waren. Twintig hunner zijn in verzekerde bewaring genomen. 104 leden van den Senaat hebben een adres van dankbetuiging aan die leden van het Engeisch Lagerhuis gezonden, die aan het Fransche Parlement een adres van sym pathie bij gelegenheid van de opening der tentoonstelling hebben doen toekomen. PARIJS, 18 Juni. Gisterenavond werd eene boulangistische vergadering gehouden, waar 2000 personen tegenwoordig waren om te protesteeren tegen het voorgevallene te An- goulême. Na heftige redevoeringen tegen den president der republiek en het gouverne ment, werd eene motie aangenomen, waarbij het gouvernement gebrandmerkt, de wensche- lijkheid der nationale republiek verklaard en Boulanger tot hoofd werd uitgeroepen. Op het teestmaal in het hotel Continental, hield Ferry als voorzitter Maandagavond eene rede, in welke hij de revisionistische bewe ging beschuldigde de monarchale beweging te ondersteunen. Hij pleitte voor verdraag zaamheid van het gouvernement jegens het katholicisme en hij noemde het Boulangisme een verbond van ouden wrok en jonge be geerlijkheid. De premier Sagasta verklaarde in de Kamer, dat de regeering opnieuw alle wetsontwerpen zou voordragen, in de voorgaande zitting ingediend, doch niet afgehandeld. De mi nister van oorlog bood daarop de wet aan, die de legersterkte van het staande leger vaststelt; marine deed een voordracht voor versterking der vloot. Het huwelijk van den Hertog van Portland met Miss Dallas Yorke is te Londen met grooten luister voltrokken. Een groot aantal geschenken —niet minder dan 4000— wer den der bruid aangeboden. Onder die van den Hertog was een historisch kleinood, nl. een halssnoer, dat aan Koning Maria, de gemalin van Willem III, heelt toebehoord. De prins van Wales en zijn oudste zoon hadden een paar fraaie gouden voorwerpen gezonden. De jonggehuwden brengen de wittebroods weken door op hun kasteel Walbeek. Aan hunne pachters, de bewoners der omgelegen dorpen, die hun een hartelijke ontvangst be reidden, waarbij de paarden van hun rijtuig gespannen werden, werd een groot leest ge geven in het park van het kasteel; een ge- heele os en verscheidene schapen werden daar o. a. in de open lucht voor de gasten gebraden. De geheele week hebben er nog feestelijkheden plaats. Volgens bericht uit Odessa aan de Standard zou de Russische regeering bevel hebben gegeven om 40 locomotieven en 1000 waggons op de lijn Ekaterinoslaw te brengen, waar zij steeds gereed moeten worden ge houden. Uit Weenen wordt aan hetzelfde blad ge meld, dat er reeds 400000 Mannlicher geweren aan de infanterie zijn uitgedeeld. Voorts wordt aan de Standard nog gemeld: Rusland heeft zich door de panslavistische partij laten winnen. Men gelooft evenwel niet aan dadelijke terzijdestelling eener kalme politiek. Wat betreft het denkbeeld eener groote Slavische confederatie der Balkanlan- den, aan de verwezenlijking daarvan valt nog evenmin te denken als aan eene bezetting van Konstantinopel, die er aan zou moeten voorafgaan. Ook wordt aan de Standard uit Athene gemeld, dat de toestand op Creta verbeterd is. LONDEN, 18 Juni. Laat Boulanger weinig van zich spreken, de propaganda is nog niet geheel opgegeven. 14 Juli zal hij een feest maal presideerenwaartoe alle leden der Fransche kolonie te Londen worden ujtge- noodigd. Laguerre zal 26 Juni eene conferentie houden te Oxford voor de daar vertoevende Franschen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung zegt dat Duitschlands en Ruslands vertegenwoor digers te Bern den 13den dezer bij de Zwitsersche regeering bezwaren hebben in gediend over het misbruik dit Zwitserland maakt van zijn neutraliteit door de daaraan verbonden plichten niet te vervullen. Zaterdag, den sterfdag van keizer Fre- derik, werd in de Vrede kerk te Potsdam een godsdienstoefening voor de keizerlijke familie gehouden. De keizer, de keizerin, prinsen Frederik Karei en Alexander van Mecklenburg, alsmede prins Frederik Leopold en de erfprins van Meiningen, woonden de plechtigheid bij. Na afloop van den dienst werden kransen op de kist van keizer Frederik gelegd. Gisteren is te Dresden het 18e eeuw feest begonnen der koninklijke familie van Wettinwelker afs ammelingen thans over Saksen regeeren. De keizer zal, vergezeld van Von Boetticher, de plechtigheden bijwonen. Met niet geringe belangstelling ziet men den uitslag van de enquête tegemoet, welke naar aanleiding van de jongste werkstakin gen in de kolendistricten gehouden wordt. Men veronderstelt, dat het gevolg dier en quête het nemen van maatregelen zal zijn, waaronder het overnemen van de kolenmij nen door den staat niet behoort. Men verwacht in den aanstaanden Land dag uitvoerige mededeelingtn over de plaats gehad hebbende werkstakingen, daar anders de gelegenheid wel voorhanden zal zijn vra gen dienaangaande te doen. Zondagavond zes uur, toen een proces sie uit Patschkau in de kapel op den War- thaberg was, sloeg de bliksem in het gebouw, tengevolge waarvan 40 personen bedwelmd geraakten, terwijl twee vrouwen en drie man nen gedood zijn. De Nationale Raad heeft eenparig 3,350,000 francs voor oorlogsmaterieel en 600,000 fr. voor de Gothard-werken toegestaan. Maandag is eene tweede nota verzon den aan d n Duitschen gezant, waarin de van Duitsche zijde geuite klachten over de beweerde medeplichtigheid der Zwitsersche autoriteiten en politie beantwoord worden. Ook wordt er over de beginselen der neu traliteit gehandeld. De Senaat heeft de beraadslagingen over de begrooting van financien aangevangen. De belastingen brengen meer op dan geraamd was, volgens de verklaring van den minister van financien. Ook de opbrengst der douane rechten heeft de verwachting overtroffen. Te Napels is men begonnen met de groote werken, ter verbetering van den onge zonden toestand van een deel dier stad. Koning Humbert en de Kroonprins hebben zich derwaarts begeven, om de opening dier werken bij te wonen. Een groot gedeelte van het oude Napels zal worden afgebroken; nieuwe straten worden er gemaakt; de grond wordt opgehoogd; er zijn reeds plannen voor draineering enz., en er is alle reden om te hopen, dat door deze groote verbeteringen en de vroegere, na de cholera-epidemie van 1884 gemaakte, het gevaar voor goed uit de schoone stad geweken zal zijn. Waar nu 1610 menschen wonen op een hectare gronds, zullen in het vervolg niet meer dan 700 wonen. Er zullen 144 oude straten geheel verdwijnen en 127 verbreed worden. In het geheel worden er 17,000 huizen afge broken en de waarde der geheel of ge 'eel- telijk onteigende woningen bedraagt 93 mil- lioen lire. Ongeveer 90,000 personen moeten voor goed en 18,000 tijdelijk hunne woning ont ruimen. Het zijn menschen van allerlei stand, armen en rijken. Er wordt nu, midden door het ongezondste deel der stadeen s'.raat gemaakt die 27 meter breed zal zijn: dat is 5 meter breeder dan de via Nazionale te Rome Deze straat, welke met twee vertakkingen aan het eene uiteinde, een en een halve mijl lang zal zijn, wordt de middenweg van de nieuwe wijk, en van daar zullen 14 breede dwarsstraten loopen van de heuvelen naar de zee; de grond wordt daar opgehoogd en de frissche lucht zal er vrij doorheen kunnen stroomen. Het doel dezer verbeteringen het werk van den Koning, de Regeering en de Kamers gezamenlijk— is hoofdzakelijk den toestand der mindergegoeden en van den arbeidenden stand te verbeteren, hun ruimere en gezon dere woningen te verschaffen, zonder dat zij uit de buurt van hunne werkplaatsen behoe ven te gaan. De irredentisten bereiden eene monster meeting voor om te protesteeren tegen de arrestatie van partijgenooten te Triest, door de Oostenrijksche regeering. De minister van buitenlandsche zaken zond aan de Porte de kennisgeving, dat de Duit sche diplomatie zich tot de Servische regenten zou wenden, om dezen te wijzen op het gevaar eener vijandelijke politiek tegen Oos tenrijk en aan te dringen op een houding, waarop Oostenrijk volgens traditien recht heeft en dit wel om bezetting van het koninkrijk Servie door Oostenrijksche troepen te voor komen. De minister verzocht de Porte haar invloed aan te wenden tot eene vredelievende oplos- si ng. De regeling der quaestien, ontstaan door dien de Servische regeering de exploitatie van den spoorwegen heeft overgenomen, on dervindt ernstige moeilijkheden. De Servische regeering weigert in onderhandeling te treden over het toekennen eener schadevergoeding aan de Fransche Maatschappij. Zij weigert zelfs de quaestie te onderwerpen aan eene scheidsrechtelijke uitspraak, die bij de akte van concessie voorzien is. Over Kansas heeft een cycloon gewoed, welke groote overstroomingen moet hebben veroorzaakt. Uniontown heeft veel schade ge leden. Bijzonderheden ontbreken nog. WAALWIJK, 19 Juni 1889. Zaterdagavond heeft de sociëteit de Ge zelligheid alhier haar thans geheel in orde gebracht vereenigingslokaal in gebruik geno men. Zooals men weet, bevindt dit zich in het hotel Verwiel. De wijze, waarop Mej. Verwiel het heett laten afwerken, droeg de algemeene goedkeuring der leden weg en door den voorzitter werd haar daarvoor open lijk dank betuigd. De harmonie l'Espérance gaf bij gelegen heid der wederopening een concert, dat veel bijdroeg om de prettige stemming onder de leden te verhoogen en uitstekend voldeed. De secretaris der sociëteit bracht haar daar voor de hulde der leden. Zondagavond gaf dezelfde harmonie bij de kinderen van Ree eene uitvoering, door den koninklijken doelen Recht door Zee den ho- norairen leden aangeboden. Deze soirée was goed bezocht en de har monie verwierf als naar gewoonte grooten bijval. Op vermoeden van valschheid is door de politie alhier in beslag genomen een gul den voerende de beeltenis van koning Willem IIIhet jaartal is onleesbaar. Men zij op zijne hoede ,yA- De Postduivensocieteit „De Postduif," alhier, had de eer dezer dagen van zijne excellentie den minister van ooilog te ont vangen ééne zilveren en ééne bronzen me daille, met toezegging van diploma's voor de gedurende dit jaar te houden eindwed- vluchten. Het rijkstelegraafkantoor te Vlijmen zal, te rekenen van 17 dezer tot nadere me- dedeeling, op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5, 6 tot 7 en 8 tot 9 uren namiddags. De diensturen op Zon en feestdagen blijven onveranderd. Tusschen de Nederlandsche Postadmi nistratie en de Postadministratie van de Vereen. Staten van Noord-Amerika is nader overeengekomen, dat, te rekenen van 24 Juni e. k., postwissels in het verkeer tusschen de beide landen tot een maximum bedrag van 100 of f250, in plaats van 50 of t 125 als tot dusverre kunnen verzonden worden. Te Moergestel brandde Maandag och tend om half zeven de boerderij af van M. Snoeren. Er was een zoo felle wind dat er niets behouden is kunnen worden dan twee koebeesten en een paard. Huis en inboedel waren verzekerd. Men schrijft uit IJzendijke van 17 Juni: De klompenmakerij van J. Brijsalhier, werd heden nacht eene prooi der vlammen. Met groote moeite mocht het gelukken het woonhuis en daaraan belendende gebouwen te sparen. Bij het hevig onwedcr, dat Vrijdag mid dag boven Valburg woeddeis de bliksem geslagen in de woning van den heer H. Aal- bers Door den schoorsteen kwam de blik sem binnen, sloeg door eene kamer en baande zich eenen uitweg door de gangmuren naar buiten. Brand is niet ontstaan de bewo ners kwamen met den schrik vrij. Op verschillende plaatsen in de Betuwe heerscht op het oogenblik een arbeidersnood. Door het prachtige voorjaar zijn onderschei dene gewassen veel vroeger rijp dan gewoon lijk, zoodat nu kersen- en bessentijd samen valt met maai- en hooitijd. Voor deze ver schillende verrichtingen zijn veel handen noo dig, terwijl door het vertrekken van een groot aantal goede arbeiders van daar naar Pruis- sen de werkkrachten sterk verminderd zijn. De opeenhooping van werk doet de dagloo- nen stijgen. Er wordt nu al f 2.50 tot f3. per dag geboden en nog moeten bij sommige boeren klaver en gras ongemaaid blijven, zeer ten hunnen nadeele. Zou het niet mo gelijk zijn dat in zulke drukke tijden het garnizoen uit naburige plaatsen ter hulp werd gezonden De trein uit Hoorn, die te 6.45 te Zaandam aankomt, is Zondag even voorbij de spoorwegbrug over de Zaan op ongeveer 10 minuten afstands van het station ontspoord, waarschijnlijk doordat de rails door de warmte krom waren getrokken. De locomotief is westwaarts uit hare baan gesprongen en heeft zich in het zand vast- gewoeld de kolenwagen is door den schok omhoog gesprongen en rust met zijn voorste gedeelte op de locomotief, terwijl ook een volgende goe lerenwagen uit zijne positie werd gerukt. Persoonlijke ongelukken zijn geluk kig niet voorgekomenslechts één passagier was door den schok bewusteloos geworden de anderen kwamen met den schrik vrij. Ge neeskundige hulp was onmiddellijk tegen woordig maar gelukkig bijna geheel on- noodig. Het treinenvervoer in de richting van den Helder kon ongehinderd plaats vindende reizigers van en naar Hoorn moesten later overstappen. Een gelukkig toeval mag heeten, dat de locomotief westwaarts uit het spoor is ge sprongen anders ware zij in de sloot ge stort en zouden de gevolgen misschien ern stiger zijn geweest. Tot laat op den avond stroomden tal van personen toe, om het terrein in oogenschouw te nemen. - Te Hilversum is een jong meisje over leden aan de gevolgen van een zonnesteek. Te Maastricht is Zondag zekere F. te water geraakt en verdronken. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn geweest. Bezig zijnde met het laden van een voer hooi, had R. Mast te Veendijk het ongeluk van den wagen te vallen, waarbij hij zich zoo erg bezeerde, dat de dood het einde was. Zaterdagavond was van den trein, welke te negen uren van Zevenaar naar Emmerich vertrekt, het portier van een 3e klasse-wag gon niet goed gesloten. Terwijl de trein in volle vaart was, stond de persoon v. B. uit Gendringen, welke in die coupé plaats had genomen, tegen het portier, netwelk daar door openging, waardoor v. B. uit den trein stortte. Onder meer eene vrij ernstige wonde aan het achterhoofd hebbende, werd hij door een beambte, die hem had zien vallen, opge nomen en naar het station gebracht, waar hij in zoover herstelde dat hij de reis nog per goederentrein naar Emmerich kon voort zetten. Maandagnacht half twee brak een he vige brand uit in het pand aan de Hoogstraat No 341, te Rotterdam, eerst kortelings in gericht tot laarzenmagazijn der firma Paan akker Co. en woning voor drie gezinnen. In jaren h;eft in het centrum der stad zulk een hevige brand niet gewoed. Onmiddellijk waren de spuiten 3, 4 en 8 op het ter rein, waarop geconcurreerd werd wie het eerst water in den brand wierp. De vlam, die bij het openen van de huisdeur van het pand, even naar buiten geslagen was, had zich weder naar binnen gekeerd en zette weldra het geheele huis in lichter laaie. Nog drie spuiten werden in werking gesteld, doch met vereende krachten kon men er niet in slagen den brand tot het eene perceel te beperken. De bewoners van het huis hebben dit door een dakraam kunnen verlatende weldoor timmerde winkel met den laarzenvoorraad gaf zulk een voedsel aan het vuur, dat het benedenhuis niet te passeeren was. Het belendende huis. aan de achterzijde van het eerstbrandende slechts door een houten wand gescheiden, begon op een on heilspellende wijze te rooken en een oogen blik later sloeg de vlam het dak uit. Met behulp der stoomspuit Westerstoomgemaal werd de brand in betrekkelijk korten tijd ge- bluscht. Daar de gevel van het eerste per ceel gevaarlijk was geworden, werd deze door stadswerklieden met brandhaken nedergewor-

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2