BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De Wereldtentoonstelling te Parijs. Op 29 Juni a. s. Ook de Porte heeft haar maat regelen genomen. De Servische regeering zoekt alle conflicten te vermijden maar de pers tracht leven in de brouwerij te houden, wat haar bij de goed geloovige menigte maar al te wel gelukt. De Daily News houdt vol, dat de Russis- sche gezant te Belgrado een militaire con ventie met Rusland heeft voorgesteld, maar dat de Servische regeering het voorstel van de hand heeft moeten wijzen door de houding van Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering zet hare maat regelen tegen de irredentisten voort. Behalve vele journalisten zijn twee kooplieden gear resteerd, bekend als Italiaansch gezinden. Verwacht wordt, dat de gemeenteraad zal ontbonden worden op bevel van den keizer en door een regeerjngs-commissie zal wor den vervangen. Het verschijnen der irredentistische bladen wordt bemoeielijktdoordat het redactie- personeel gevangen gehouden wordtvele Italiaansche journalisten hebben zich echter aangeboden. Te Berlijn zou men met leede oogen de houding van Oostenrijk tegenover Triest aan zien en ongerustheid zijn reeds hebben te ken nen gegeven ineen nota, naar Weenen gezon den, waai in de gestrenge maatregelen ernstig worden ontraden. Koningin Nathalie zal hare terugkomst naar Belgrado tot September uitstellen, ten einde de regenten, bij de reorganisatie in den Staat, niet in moeielijkhe'en te brengen. Haar salon is in den laatsten tijd het middenpunt van zekere progressisten, als generaal No- valovitor. Ten einde de moeielijkheden te vermijden, die uit de vernietiging van de scheiding voor koning Milan zouden kunnen voortvloeien, zouden de regenten besloten zijn aan Na thalie den titel te geven van koningin-moeder, met de civiele lijst. De leidende kiesvereenigingen der progres sisten in Servie hebben een circulaire onder teekend en verzonden, waarin de partijge- nooten worden aangemaand geen deel te nemen aan de nieuwe verkiezingen voor de Skupchtina. Het gerucht deed te Belgrado de ronde, dat met toestemming der regeering de radicale afgevaardigde Vasie zou voor stellen den ex koning Milan voor goed uit Servie te verbannen. De Panama-commissie is eenparig voor den maatregelwelke ten opzichte van Pa nama is voorgesteldzij zal later den liqui dator en den minister van financien hooren. Men zegt dat de regeering nog een plan in petto heeft, voor het geval de kamer het aan haar goedkeuring onderworpene mocht ver werpen. De minister van buitenlandsche zaken is gemachtigd in afkeurenden zin te ant woorden op de notadoor den Servischen gezant ingediend over de handelwijze zijner regeering tegenover de Fransche maatschappij. De koning van Griekenland heeft offi cieel zijn bezoek aan de tentoonstelling laten aankondigen. De keizerin van Oostenrijk wordt verwacht met aartshertogin Valerie en prinses Gisela, hare schoondochter en dochter, dezen zullen echter een streng incognito bewaren. Onder de papieren van Boulanger, die onlangs in beslag genomen zijn, bevond zich een kaart met een gelukwensch van den zoon van de senator Leon Renaulet. Een lid der commissie van onderzoek heeft die kaart uit het dossier genomenomdat hij \^ist hoe het den senator zou grievenwannneer het bekend werd dat zijn zoon een boulangist was en stelde haar den vader ter hand. De jonge Renaulet heeft dit aan de boulangis- ten verklapt en nu willen zij dat op dat lid der commissie art. 173 van de strafwet toe gepast worde volgens hetwelk rechters die officieel toevertrouwde papieren ter zijde leggen, met tuchthuisstraf worden bedreigd. Zaterdag zal Lehérissé de regeering over deze zaak in de kamer interpelleeren. De commissie, benoemd om het nieuwe leeningsplan der Panama-maatschappij te on derzoeken is in hoofdzaak genegen een gunstig advies uit te brengen. Finetde gemachtigde der aandeelhouders in de Servische spoorweg-maatschappij is hier aangekomen om de aandeelhouders ver slag te doen zijner bemoeiingen en aan te dringen op de verkrijging van regeerings- tusschenkomst. Door het Leger des Heils in Engeland wordt een petitie aan het Lagerhuis gezon den, ten gunste der algemeene sluiting op Zondag. Deze petitie is van 400000 handtee- keningen voorzien. Parnell is opnieuw voor de rechtbank geroepen om getuigenis af te leggen over zijne betrekkingen tot de Landliga en de na tionale ligaterwijl de advocaat-generaal verzocht hem te mogen hooren over een deel zijner particuliere correspondentie. Met het uitzetten der pachters uit de hoeve op de landgoederen van Ponsonby die alle pachtbetaling weigerden, is een begin gemaakt. De deurwaarder John Gale vertrok uit Youghal met honderd politieagenten en een detachement soldaten. De meeste win keliers in Youghal sloten hunne winkels en weigerden levensmiddelen te verkoopen aan de militairen en allen, die hun medewerking moeten verleenen bij de uitzettingen. Volgens bericht uit Shanghae aan de Standard is de stad Lachau, in de provincie Seechuen door een geweldigen brand ver nield en zijn daarbijonder het gedrang in de straten ongeveer 1200 personen omge komen. Ruim 10,000 gezinnen zijn er van huisvesting beroofd. Ook de katholieke studenten in Duitschland hebben het voornemen een adres aan den paus te richten als bewijs van protest tegen het Giordano-Bruno-feest. Het denkbeeld is van de katholieke studenten te Bonn uitge gaan, en vindt algemeen instemming. Men wil hierdoor ook protesteeren tegen de han delwijze van eenige studenten te Berlijn, die namens de Duitsche studenten aan het Bruno- comité een adres van sympathie hebben gezonden. In de zaak van den afgevaardigde Gedeon Rohonczy, die een revolverschot op den stu dent Schamorzil in de koffiekamer van den Hongaarschen rijksdag heeft gelost, is de be slissing genomen het onderzoek wegens poging tot moord in te trekken en een beschuldiging wegens eenvoudige verwonding in te dienen daar bewezen is, dat Rohouczy geen plan had den student te dooden. Schamorzil had ook slechts een wond bekomen, die in zes dagen genezen was. WEENEN, 21 Juni. Gisteren zijn er te Kladno, ter gelegenheid van de processie van het Heilige Sacrament, ernstige ongeregeld heden ontstaan. De gendarmerie moest van hare wapenen gebruik maken, waardoor twee jongens gedood en 12 personen zwaar gewond zijn. De woningen van den burgemeester en van den directeur der mijnen zijn vernield. Er heerscht groote opgewondenheid en alle zaken staan stil. Er zijn aldaar 3 bataljons infanterie aangekomen. De paus maakt een encycliek gereed, die handelen zal over de slavenbevrijding in Afrika en een aansporing zal bevatten de pogingen van kardinaal Lavigerie financieel te steunen. De encycliek zal verschijnen ter voorbereiding van het anti-slavernij-congres, te Lucern te houden. De minister van marine gaf order nog twee zware pantserschepen te bouwen. De militaire attaché van Italië is op zijn post teruggekeerd. Hier werden den gezant inzake den nieuwen Russischen militairen vertegenwoordiger te Romeophelderingen gegevenwaarmede Italië volkomen genoegen nam. WAALWIJK. Zondag 23 dezerdes midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 22 Juni 1889- De Nederl.-Roomseh-Katholieke Volks bond gaat eene tentoonstelling houden van voorwerpen, door den werkman in vrijen tijd vervaardigd in den loop van het jaar 1890. Het doel dezer tentoonstelling is, den werk man de gelegenheid te openen, om bij eene nuttige besteding zijner ledige uren door eenen onderlingen wedijver zijne werkstukken te zien bekronen en tevens te doen zien, dat de R.K. werkman bij geen ander werkman behoeft achter te staan op het gebied van kunstvaardigheid en werklust. Als blijk van tevredenheid over hel kranig manoeuvreeren der marine bij zijn bezoek aan de marine-etablissementen is door Z.M. den Schah van Perzie f 500 geschonken om het personeel van de Wassenaer een feestdag te bereidenbenevens Z. M. portret, om als voortdurend aandenken in dien bodem op te hangen. Generaal Nazare-agaeen der voor naamste leden uit het gevolg van den Schah van Perziedie geruimen tijd in Frankrijk vertoefde, heeft aan een der Amsterdamsche pers-verslaggevers verklaard, dat niet alleen de Schah, maar zijn gansch gevolg, en ook hij, in de eerste plaats verrukt waren over de ontvangstdie aan zijn Souverein in dit classieke land der vrijheid was bereid. Maar niet alleen die ontvangst had hen in ver rukking gebrachtook hetgeen zij sedert Zondag te Amsterdam gezien hadden, had de bewondering van Z.M. voor de Nederland- sche natie zoo mogelijk nog verhoogd. „Want," liet hij er op volgen, „de roemlijke geschie denis van uw land en volk is ook in Perzie en aaü-'den Schah niet onbekend. Vandaar, dat wij niet zonder groote verwachtingen uwen bodem hebben betreden, en die ver wachtingen zijn door hetgeen wij gezien hebben nog zeer overtroffen. Wanneer gij er prijs op stelt dit aan uw volk bekend te maken, kunt gij, namens mij, gerustelijk in uw blad mededeelen, dat wat ik u daar zeide geheel uitdrukt het gevoelen van Z. M. den Schah. Ook hij is een en al bewondering over de wijze, waarop hij door uw overheid ên de burgers van het land is bejegend, en speciaal over de ontvangst, hem in de hoofd stad ten deel gevallen, en ik kan u namens Z.M. de verzekering geven, dat het hem hoogst aangenaam zal zijn, indien gij dat in ruimen kring bekend wilt maken." Voor de inwijding van de nieuwe kerk in de parochie Heuvel te Tilburg op 1 Juli e.k., worden groote feestelijkheden voorbereid Aan de grenzen der parochie is men bezig met het plaatsen van een zestal eerebogen, welke een waar sieraad zullen zijn. De wij ding der kerk zal plaats hebben door den bisschop van 's Bosch, Z.D.H.Mgr. Godschalk die daags te voren aan de grenzen der ge meente zal afgehaald worden, waarvoor zich een optocht zal organiseeren, bestaande uit eerewacht te paard, muziek- en zanggezel schappen, gilden enz. De Utr. corr. van de N. R. Ct. eindigt aldus zijn verslagje van de jongste raadszit ting aldaar Daarna volgden eenige benoemingen van minder belang en ik maakte van die gelegen heid gebruik om in een aangrenzend vertrek mijn verslag te gaan maken. Nu ben ik gereed en ga weer naar de raadzaal terug om mijn hoed te halen en mijn stok, en zie, de schalk van een burge meester heeft de openbare vergadering weer veranderd in eene met gesloten deuren. Ik klop aan, geen antwoord Mijn hoed riep ik, mijn stok wil ik hebben. Ik hoorde niets dan een zacht gegrinnik en eindelijk een algemeen gelachterwijl ik den goeien professor De Geer meende te hooren zeggen Neen, toe, laat hem er nu even in Maar de hamer viel en de burgemeester sprak; stilte alsjeblief, mijne heeren. Daar sta ik nu Hoe lang zal het duren Wat baten mij mijne verwenschingen Kon ik nog maar hooren, waarover zij het hadden! Maar zij opreken bijna geheel onverstaanbaar! Moge hun eten zijn als het ijs aan de Noordpool en hunne vrouwen als Xantippe Van No. 48 der Katholieke Illustratie, dat geheel is gewijd aan de nagedachtenis van prof. Alberdingk Thijm, zijn afzonderlijke afdrukken te bekomen op zwaar papier, te gen den prijs van vijftig cent. Het nummer bevat, behalve vier portret ten van Thijm uit verscheiden leeftijd, een compositie van Joseph Cuypers enz., een uitvoerige biographisch - literarische schets door J. F. M. Sterk, een karakterstudie van prof. Everts, geput uit particuliere brieven, alsmede bijdragen van verscheiden letter kundigen. Te Bergenopzoom is Vrijdag middag een milicien der lichting 1888 van het 3e reg. inf., herkomstig uit die gemeente, bij het baden op eigen gelegenheid in de Schelde verdronken. Hij had namelijk de onvoor zichtigheid dit te doen kort na het gebruiken van het middagmaal, niettegenstaande het baden zonder toezicht ten strengste aan de militairen verboden is. Het lijk van den ongelukkige werd kort daarna opgehaald. Te Heiligerlee is de bliksem geslagen in de woning van den zeeman Bondrager. Eenige schilderijen, een spiegel en alles, wat aan de wanden in de voorkamer hing, wer den vernield, zonder dat echter brand werd veroorzaakt. De vrouw, die zich in de kamer bevond, geraakte in bewusteloozen toestand, doch kwam gelukkig spoedig weer bij. Door de politie te Dordrecht is aan gehouden W. J. H. H., oud 20 jaar, koopman in schrijfbehoeften, wonende te Rotterdam, die sedert het vorige jaar in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd. Donderdagavond te elf uren bevond Otto Rijsdijk zich in de herberg aan de Kuiplaan of Schenkweg onder Stompwijk gelegen, en werd wegens het gezette uur door Hendrik Smit, kastelein aldaar, aangemaand zich te verwijderen. Wat daar nu is geschied zal nader moeten blijken, een feit is, dat Rijsdijk zich naar huis begaf, daar tegenover gelegen, maar onmiddellijk met een mes terugkeerde. Smit, die aan de deur stond, werd onverhoeds aangevallen en ontving een diepe snede in den hals, waardoor hij ter aarde stortte. De chirurgijn, Keukenmeester, werd ter stond geroepen en verleende de eerste hulp. De wond is echter diep en men is bevreesd voor zijn leven. De dader zelf is gehuwd en heeft 6 of 7 kinderen, waarvan het oudste elf jaar is. De politie te Tiel heeft Harm Casper Sterken, oud 60 jaar, venter met postpapier, die onder den valschen naam van Adam de Vries aldaar vertoefde, aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Zijne opsporing werd in het Politieblad verzocht, omdat hij 32 dagen hechtenis moet ondergaan, hem bij verschillende vonnissen opgelegd wegens open bare dronkenschap. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat te Arnhem en te' Amsterdam valsche bank biljetten van f 25 door twee Duitschers waren uitgegeven, en dat een van die personen te Amsterdam was aangehouden, die door de arrondissements-rechtbank aldaar reeds tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld. Thans verneemt de Arn. Ct., dat te Kiel een persoon is aangehouden, die verdacht werd de voortvluchtige medeplichtige van den reeds veroordeelden Schuilenberg te zijn. Deze persoon, Peters genaamd, is 11. Woens dag door zes getuigen, die ten verzoeke van de Duitsche justitie van hier naar Kleef zijn gegaan, voor den voortvluchtigen uitgever der bankbiljetten herkend en is dientenge volge in verzekerde bewaring gebleven. Naar men verneemt, zal hij aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd om, even als zijn medeplichtigen Schuilenberg, voor den Neder- landschen rechter terecht te staan. VII. Onze wandelingen in de Nederlandsche afdee- ling, voor zooverre die geplaatst zijn in het Paleis der Nij verhei fisproducten op het Champs de Mars voortzettendevinden we nog in het mid den eene smaakvolle vitrine waarin de heer Alexander Friedrich, te Arnhem, tanden, gebit ten en tandelixers tentoon steltprachtig bind werk meerendeels koopmans-registers van de firma's Lutkie Cranenburg, te 's Ilertogenbosch en J. J. Arndt Zoon te Amsterdam. Voorts valt op te merken vlas van den heer van de Poel, te Zwiindrecht; precisie-uurwerkeu, van den fabrikant Ollandte Utrecht; scheeps- lampen van den lir. J. C. Stelling, te Amsterdam; eene groote verzameling ilesschen, van de firma Jeekel Co., te Leerdam; eene smaakvolle vitrine waai'in de Hr. Boldoot, te Amsterdam zijne op zulk eene aantrekkelijke wijze verpakte parfumerieën heeft uitgestald en last not least de inzen ding van Heineken's Beieisch-Bier Brouwerij- Maatschappij te Amsterdam en Rotterdam. De inzending bestaat uit een waar monument van eenige meters hoog, natuurlijk gekroond door een Gambrinusbeeld, en geheel vervaardigd van pleis terwerk. Het is een geheel nieuw étalage-genre, dat on getwijfeld navolging verdient. Rechts vindt menaanvangende tegenover het salon der hh. J. Thooft Labouchère, vitrines met tabak van de gebrs. Zwartendijkte Rotter dam van den hr. Frowein te Arnhem en van de Geldersch-Overijselsche Landbouw-Maat- schappij. De heer J. L. van Heek, te Amsterdamvulde hier eene vitrine met zeer goed bewerkte schoe nen en laarzende Hr. Westerborg te Arnhem zond een reeks fraaie photogrophieënde firma Wessanen Laan, te Wormerveer, monsters der producten uit hare rijstmeelfabriek hare in zending getuigt van veel goeden smaak de hr. Béraudte Maastricht, verschillende voor werpen vervaardigd van het door hem uitgevon den artikel Béraudine, waarvan zoowat allea schijnt te kunnen worden gemaakt wat men ver kiest; en voorts een groote verzameling caout chouc en gutta-percha artikelen van de hh. Bak ker Zn., te Ridderkerk, wier fabriek blijkbaar een der beste in het genre iswaarop wij bij ons kunnen bogen en die aan buitenlandsche con currenten ongetwijfeld een grooten afbreuk doet. De heeren Heinrieh Veth, te Arnhem, Stam, te Ben nebroek,en P. de Haas,te Leeuwarden, heb ben er voor gezorgd dat ook in onze afdeeling de rijtuigen niet ontbreken. Laatstgenoemde zond een Hollandschen sjees, die zeer de aandacht trekt der bezoekers. De heer Beijnes, de groote Haarlemsche rijtuig fabrikant, hing in een ruim salon de afbeeldingen van eene menigte spoorweg-, tram en andere rij tuigen. In de onmiddellijke nabijheid wordt in het bijzonder de aandacht getrokken door een rijk gemeubeld en gestoffeerd salon, dat men bij dén eersten oogopslag zou aanzien voor de in zending van een grooten meubelfabrikant. Dit ware echter eene dwaling. Naderbij komende ontwaart men als middenstuk op den grooten achterwand een ovaal medaillon met eene reeks van medailles, en tot opschrift voerendeErven Lucas Bols. Het is eenvoudig een salon door deze beroemde Amsterdamsche firma ingericht. Links en rechts van genoemd medaillon zijn eenige kleine, kunstig gebeeld houwde consoles aangebracht waarvan elk een zeer kokette llesch draagt. In het geheel zijn in gansche salon echter niet meer dan ongeveer een dozijn Ilesschen likeur te vinden. De inzending draagt geheel het kenmerk van een huis van eersten rang, dat er zich toe bepaalt met op waar dige wijze zich bij de bezoekers in herinnering te brengen. De chef van het huis, de heer Maltzer, behoort tot de juryleden; zijne inzending is dus buiten mededinging. Hetzelfde is trouwens het geval met den chef der firma C. J. van Houten zoon te Weesp. De heer J. W. R. Scheffer maakt ook deel uit van de jury, zoodat Van Houten's cacao hier evenzeer buiten mededinging is. Verderop zond Scholtès metaalwarenfabriek, te Amsterdam, eene groote verscheidenheid van zeer fraaie artikelen. Eindelijk vinden wij, teffen de Belgische afdeeling aan, een bureel der Nederl. commissieen daarachter 4 geheel in den hoek naast een ingang die naar de Belgische sectie leidt, de verrukkelijk schoone lakwerken van den heer llegengate Amsterdam aan wiefis uitge breide inzending stellig wel eene eereplaats in onze afdeeling had mogen zijn toegekend. Noemen wij eindelijk nog een brandspuit van den hr. Rikkers, te Rotterdam en een piano van den hr. van Lieshout te Rozendaal. Ziedaar de voornaamste inzendingen, welke door Nederland in het schoone paleis der nijverheids producten zijn bijeengebracht. Het kon ongetwijfeld beterdat wil zeggen we hadden heel wat meer kur.nen inzenden, maar wat er is ziet er toch keurig uit en onze afdee ling onderscheidt zich zeker gunstig van die welke in 1878 op de wereldtentoonstelling alhier te zien was. Steken wij thans het Champ de Mars over naar het paleis der vrije kunsten, waar wij evenzeer eene uitmuntende plaats hebben, ook weer uit komende op eene hoofdgalerij.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2