BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Amerika. BINNENLAND. uitdrukkingen van hoop en verwachting, die het naar vrede hakende hart voor een oogen- blik bevredigen. Nude redevoering van keizer Frans Josef is bevredigend en geeft eenig recht in de naaste toekomst hoop te koesteren op het voortduren van den vrede ondanks den ernst van een politieken toestand dien elk eerlijk politicus niet vrij van bedenkelijkheid acht. De beide Delegatien waren Zaterdag ge opend de Oostenrijksche met een redevoe ring van den president prins Windischgraetz, die de hoop uitsprak, dat de keizer er in slagen mocht den vrede van Europa te bewa ren door zijn wijsheid en met medewerking van zijn bondgenooten, de Hongaarsche met een redevoering van president Zichy, zonder politieke beteekenis. Zaterdagmiddag had de ontvangst dooi den keizer plaats met de noodige plechtigheid en algemeen wordt erkend, dat de rede noch te optimistischnoch te pessimistisch was recht doende wedervaren aan den ernst van den toestand. De keizer constateerde dat noch in de betrekkingen tot het buiten land noch in de algemeene richting der bui- tenlandsche politiek eenige verandering was gekomen dat de regeering eensgezind met de bondgenooten instaat voor de vreedzame ontwikkeling van den voortdurend onzekeren Europeeschen toestand en dat zij de hoop blijft koesterenondanks de steeds grooter wordende krijgsmachten, de zegeningen des vredes te doen genieten. De vorst hoopte, dat de vredelievende betrekkingen tot Ser- vie bewaard zullen blijven en dat de Ser viërs zeiven zoo wijs zullen zijn het land voor gevaren te behoeden. Bulgarije gaat steeds vooruit en blijft rustig en orde lijk. De constateering, dat de regeering, hoe wel rekening houdend met de financien de voortzetting der voorzichtigheidsmaatregelen niet mag verwaarloozenbleet natuurlijk niet uit. Men ziet een redevoering, die niet beter, maar ook niet slechter is dan zoovele andere die spreekt van „hoop" en van „verwachting" en van „voorzichtigheids maatregelen" Een telegram van Konstantinopel aan de „Standard" meldt, dat de Porte bevel gege ven heeftde verdigingsmiddelen aan de straat van Galipoli en den Bosporus uit te breiden het aantal forten te vermeerderen en ze met zwaar geschut te wapenen. Het eerste tentoonstellingsfeest heeft de stad Parijs verleden week aan de expo santen en de leden der verschillende com- missien in het park Monceau gegeven. Er waren omstreeks veertigduizend genoodigden. Wonderen worden van dit feest verhaald, dat tooverachtig schoon was en aan de Duizend en een Nacht deed denken. De heer Pasteur heeft in de Academie van Wetenschappen eene statistiek medege- gedeeld van de gevallen van dollehonden- beten, in het Instituut-Pasteur behandeld van 1 Mei 1888 tot 1 Mei 1889. Daaruit blijkt dat 1673 personen behandeld werden 1487 Franschen en de anderen vreemdelingen. Tien lijders kregen de dollehondsziekte onder de behandeling. In het geheel zijn er drie, na eene volledige behandeling ondergaan te hebben overleden; alzoo één op 557 lijders. Een expres-trein is bij aankomst in 't station te Epernay tegen den bommel-trein van Reims geloopen. Vijf waggons zijn ver nield en vijf reizigers hebben kwetsuren be komen. De Kamer heeft in overweging genomen het voorstel Raspail, om de opbrengst der kroondiamanten te bestemmen voor een fonds ten behoeve van werklieden, die niet meer in staat zijn hun werk uit te oefenen. Meermalen heeft op het Marsveld een begin van brand plaats gehad, veroorzaakt door vonken van de electrische draden. Deze brandjes hebben wel niet veel schade aangericht, doch de aandacht der admini stratie is er toch op gevestigd, ten einde erger te voorkomen. Zondag had te Beziers een feestmaal plaats door de Boulangisten aangericht. 1500 gasten waren bijeen. Paul Déroulède heeft in eene rede de regeering heftig aangevallen. Toen het feestmaal geëindigd was, floten de anti-boulangisten op straat de boulangisten geducht uit. Er ontstond een gedrang, waar bij verscheidene personen overhoop geloopen werden. Paul Déroulède werd in verzekerde bewaring genomen. De opgewondenheid was groot. Aangaande de reis des keizers naar het noorden verneemt men, dat hij 30 Juni te Kiel zal aankomen en met de „Hohenzollern" de reis naar Noordkaap zal doen. In zee gaat de keizer op het pantserschip „Kaiser" over, waarmede de reis naar Hammerfest zal voort gezet worden. De „Hohenzollern" gaat ver volgens naar Wilhelmshaven om tot beschik king te blijven van keizerin Frederik om haar naar Engeland over te brengen. De revue over de vloot, welke ter eere des keizers te Portsmouth zal gehouden wor den, is van 5 op 3 Augustus gesteld. De Pruisische regeering laat de openbare bibliotheken en leeskabinetten onderzoeken, in Posen niet alleen maar in geheel Opper- Silezie, om deze te zuiveren van de boeken die in nationaal Poolschen geest geschreven zijn. De drie oudste zoontjes des keizers zullen den zomer in het kasteel op Wilhelms- höhe doorbrengen, waar Napoleon III gevan gen heeft gezeten. De Berlijnsche iudustrieele Kamer heeft besloten gedelegeerden te zenden naar het internationaal werklieden-congres te Berlijn. Bij de gala-voorstelling der opera Rienzi, welke in tegenwoordigheid der gasten ter bruiloft van prins Frederik Leopold plaats had, viel een ongeval voor dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. In het tweede bedrijf geraakte de solo-danseres Mile. Sontag, ondanks de beschermende afsluiting, met de metalen versierselen barer kleeden tusschen de geleidraden der electrische verlichting. Dientengevolge had er eene ontlading van electriciteit plaats, waardoor de danseres in brand vloog. Met natte kleederen werden de vlammen uitgedoofd, doch de ongelukkige kunstenares bekwam ernstige brandwonden. Eene dreigende paniek onder het publiek werd tegengehouden, niet het minste door de kalme houding van de keizerlijke toe schouwers, doch onder het ballet-personeel ontstond eene groote verwarring. De danse ressen stormden in hare danskleederen door de nooduitgangen de straat op en begonnen daar brancl en om hulp te roepen, terwijl in de zaal alles reeds afgeloopen en de voor stelling weder aangevangen was. De feesten in Wurtemberg ter viering van de 25jarige regeering des konings zijn Zondag begonnen met eene receptie ten hove, alwaar nevens de ministers, de leden der volksvertegenwoordiging, en de verschillende autoriteiten, ook ruim 40 deputatien van ver- eenigingen en instellingen zijn ontvangen. Te Stuttgart heeft in tegenwoordigheid van het hof en de vorstelijke gasten, de onthulling plaats gehad van het door den koning ge stichte monument ter gedachtenis aan hertog Christoph uit de 10e eeuw. Na afloop dezer plechtigheid werd er een optocht gehouden door de vereenigingen van oud-strijders. Daarna volgde des namiddags eene regatta te Canstatt. De hoofdstad is zoo vol bezoe kers, dat er zelfs voor de leden van den groo- ten generalen staf geen plaats in de hotels meer verkrijgbaar was en zij bij ingezetenen moesten worden ingekwartierd. Te Tubbingen hebben de studenten een optocht met fakkellicht gehouden, waarbij voor het universiteitsgebouw verschillende toespraken zijn gehouden, die de eene al meer dan de andere van geestdrift getuigden. Des namiddags volgde aldaar een optocht uit de bevolking en een groot volksfeest in de Platanen-allée. Zonder discussie nam de bondsvergadering het voorstel aan om een krediet van 16 mil- lioen te verleenen voor het aanschaffen van geweren klein kaliber en munitie. De te Genève wonende Duitschers heb ben Zaterdagavond een bijeenkomst gehou den om tprotesteeren over de houding der Nordd. Allg. Ztg. en andere bladen tegen over Zwitserland en zij hebben een resolutie aangenomenwaarin o. a. gezegd wordt „Hebben de redacties der bedoelde bladen de bedoeling gehad de belangen der Duit schers in Zwitserland te bevorderen, dan zijn zij in de keuze harer middelen verbazend onhandig geweest. Te Zurich is Zaterdag feest gevierd ter herinnering aan Hans Waldmann, die in 1470 de bewoners dier stad ten strijde aanvoerde tegen de Bourgondiërs en met groot succes. De feestredenaar Wisgman, uit Zurich, zeide, aan de woorden van Waldmann herinnerende: „Liever sterven dan oneer oogsten," waar mede hij het geschil met Duitschland op 't oog had. De redenaar eindigde met Schil ler's woorden„Wij willen zijn een eenig volk van broeders Op het gewone budget van oorlog voor 1890 is een krediet van 441,000 florijnen gebracht voor het aanschaften van 14 bat terijen groot kaliber. Het buitengewoon bud get bevat een krediet van 693,000 tot aan vulling van het effectief van 27 regimenten infanterie. De minister van oorlog vraagt voorts een supplement-krediet van 2,674,000 voor het maken van barakken in Galicie. Berichten uit Weenen melden dat keizer Frans Jozef zelf in bijzondere gesprekken met afgevaardigden de eerste verontrustende uit werking zijner troonrede trachtte te verzwak ken. Hij zeide o. a. dat de toestand \yel is waar onzeker is, en misschien onzekerder dan hij in den laatsten tijd geweest is, maar dat er reeds herhaaldelijk onverwachts vei> betering gekomen was, en er ook op dit oogenblik reeds eene wending ten goede valt waar te nemen. Voorts wordt de staat kundige toestand in de openbare gedachten- wisseling dikwijls ongunstiger voorgesteld dan werkelijk het geval is, en worden sommige gebeurtenissen door de dagbladen overdreven voorgesteld. De zaken in Servie en Rumenie staan niet zoo slecht. Voor de naaste toe komst zijn ten minste de voorteekenen gunstig Het aantal gearresteerden te ICladno bedraagt 105. De burgemeester, die door het plunderen van zijn huis, een schade lijdt van 15000 florijhen, heeft zijne betrekking nedergelegd. De aanstokers der ongeregeldheden te Kladno zijn de socialisten. Te Steyer is het het socialistische orgaan „Gelijkheid," dat het sein tot den opstand heeft gegeven. Daar om is de uitgave van het blad sedert dien tijd verboden. De verhandelingen over het jongste Oostenrijksch - Italiaansche incident worden te Weenen voortgezet en naar men meent met meer kans van slagen dan te Rome. (Het betreft de beschieting en aanhouding van een Italiaansche bark door een Oosten- rijkschen kotter). Het maakt een goeden in druk, dat op aandringen der Italiaansche regeering de irredentisten leider Imbriani de agitatie tegen Oostenrijk eenigen tijd zal staken. In plaats van door een circulaire aan de mogendheden over het Giordano Bruno-feest, maakt de Paus, volgens de Köln. Volks- Zeit. een Encycliek gereed, waarin hij het Bruno feest, niet van een katholiek maar van een algemeen christelijk standpunt behandelt en het gevaar hiervan voor het sociale leven aantoont, wanneer zulke beginselen, die aan het Bruno-feest ten grondslag liggen, verbreid worden. In tegenspraak met de verklaring der regeering, dat geene verdere uitbreiding aan de kolonie in Afrika zou gegeven worden met het oog op de kosten, wordt bericht, dat de genietroepen werken aan den weg van Sambargouma naar Asmara en dat deze laatste plaats spoedig door de Italiaansche troepen bezet zal worden. Italie's premier heeft bij de begrooting van buitenlandsche zaken de verklaring ge daan, dat Italië de subsidien aan scholen in het buitenland niet meer zal verleenen, daar deze inrichtingen politiek van Frankrijk, gees telijk van het Vaticaan afhankelijk zijn en dus anti-nationaal zijn. De officieuse bladen bevatten artikelen, waaruit valt af te leiden dat men in regee- riugskringen ontstemd is over de intieme verhouding tusschen Frankrijk en het Vaticaan. 't Zal de vraag zijn of de verhouding waarlijk reden geeft tot ongerustheid aan de regeering, dan wel of 't alleen liaar doel is de aandacht van het irredentisme af te leiden. De geruchten doen alhier de ronde, dat Asmara door de Italiaansche troepen reeds bezet is. Het werklieden congres te Napels heeft besloten een agitatie op touw te zetten tot herstel van de „internationale". Indianen op het oorlogspad. De Chippewa Indianen aan de „Mille Lacs" bevin den zich volgens berichten uit Philadelphia op het oorlogspad. Eenige bouw-ondernemers, die waterwerken wilden aanleggen, begonnen hun arbeid, niettegenstaande de waarschuwin gen der Indianen, en lieten een gracht graven door driehonderd hunner arbeiders, bijna allen Zweden. De Indianen vreesden, dat de meeren, waarin zij gewoon zijn te visschen, daardoor zouden worden drooggelegd. Onder aanvoering van de «Witte slang» en den „Groote beer" grepen 400 Indianen, met oorlogsteekens beschilderd en met den tomahawk en het geweer gewapend, de Zwe den aan. De arbeiders lieten hunne werk tuigen in den steek en namen de vlucht. De Indianen doodden onderscheidenen hunner, en wondden een groot aantal. Twee der ongelukkigen werden gescalpeerd en vreeselijk verminkt. Drie compagnieën militairen zijn op weg naar „Mille Lacs," om de orde te herstellen. Volgens the World heeft zich onlangs in de Vereenigde Staten weder het geval voorgedaan, dat een spoortrpin in zijn vaart gestuit werd door... rupsen. liet moet ge beurd zijn op den spoorweg tusschen Sebois en Brownville. De weg, die door een bosch liep, was over een onafzienbare uitgestrektheid zooals later bleek 9 mijlen bedekt met kleine grijze rupsen. Een goederentrein, die 's nachts daar langs kwam, kon weldra niet meer voort, daar de locomotief door de menigte verpletterde rupsen om de wielen niet op de rails kon blijven. Het treinpersoneel dacht eerst met takken de rupsen spoedig te kunnen verwijderen maar dat ging niet zoo gemakkelijk. De kleine insecten bleken de sterkste te zijn. Ook pogingen om zand en aarde op den weg te strooien, ten einde te kunnen voortrijden, blevpn vruchteloos. Er werd nu iemand naar het station Sebois gezonden, die van daar om hulp telegrapheerde. Er kwam toen èen trein met een troep arbeiders, en rqet yer een de krachten kreeg men, rupsen wegvagende en zand en aard strooiende, den trein lang zaam vooruit. De mannen hadden daarbij eehter ook nog met andere vijanden te wor stelen, nl. groote zwermen muskieten. Zij moesten met de eene hand de rupsen, met de andere de lastige gevleugelde insecten verjagen. Eindelijk, nadat men een geheelen dag aldus gewerkt had, kwam de trein te Brownville aan met walgelijke sporen van den tocht, door de drommen rupsen en ver pletterde muskieten om de wielen. STAAT YAN BRIEYEN Verzonden gedurende de 2e helft der maand Mei Geadresseerd aan onbekenden. Van de hulpkantoren Bezooien. Wed. Hasendamp 's Hertogenbösch. Drunen. C. de Kort. Amsterdam. Kunnende de brieven door tasschenkomst vau het postkantoor terugbekomen worden. De directeur FLUIJT. Het volgend nummer van deze courant zal aanstaanden Vrijdagavond verschijnen. Advertentien voor dat blad worden dien dag ingewacht, uiterlijk tot 's middags 12 uur. WAALWIJK, 26 Juni 1889. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande advertentie van de N.-Br. stoomtramwegmaatschappij, waarbij de dienst regeling van 1 Juni j.l. weder veranderd wordt, en alles weder wordt zooals het voor dien tijd was. De eerste trein uit Waalwijk vertrekt van 1 Juli om 8 uur. Verleden Maandag namiddag (St. Jans dag, patroon der gemeente) trok de harmonie St. Chrispijn, marschen spelende, door de stra ten, wat zeer veel jeugd op de been bracht. Vroeger had dit 's morgens om 4 uur plaats; dit is echter veranderd omdat er bij die ge legenheid dikwijls baldadigheden gepleegd werden. Of het in brand geraken van een kippen hok in den nacht van jl. Zondag op Maan dag aan iets dergelijks is toe te schrijven zullen wij niet uitmaken maar is wel waar schijnlijk. Door den heer P. H. Loeff is te Am sterdam met gunstig gevolg het candidaats- examen in de rechten afgelegd. In jarig leverantiehooi werd sedert de vorige noteering in de Langstraat eenige han del gedreven. Voor dadelijke behoefte wer den enkele partijtjes van de beste qualiteit voor f 10.25 per 500 kg. verkocht. In het nieuwe gewas, qualiteit onverbeterlijk, bestaat nog geen handel. Opbrengst gemiddeld ruim 4C00 kg. per H.A. Kalf- en melkkoeien voortdurend zeer ge zocht, voorn, vette koeien voor dadelijke be hoefte. Kalfvetten worden tegen 65 ct. per kg. verkocht. Voor nieuwe aardappelen uit de Boven- Langstraat en uit het Land van Heusden, qualiteit over 't algemeen zeer goed, wordt van 25 tot 30 ct. per 5 liter besteed. Naar wij vernemen is het plan der regeering betreffende de dit jaar te houden zevende algemeene volkstelling, tot behande ling waarvan de hoofden der provinciale bu reaux van statistiek Donderdag a. s. aan het departement van binnenlandsche zaken zullen bijeenkomen, die telling mede te doen plaats hebben naar de beroepen. Dit is in overeen? stemming met het doqr het statistisch insti tuut opgemaakte plan, opgenomen in de bijr dragen van het instituut van dit jaar No. 1, krachtens besluit, genomen in de algemeen? vergadering der vereeniging voor de statis tiek in Nederland, 23 Juni 1888 te Arnhem gehouden. Tevens wordt verlangd eene af zonderlijk opgave van de blinden en doof stommen, vooral ook naar aanleiding van het verzoek van de liefdadige instellingen, die zich het lot dezer ongelukkigen aantrekken, om te bekomen eene opgave van de in ver schillende gemeenten des lands wonende blin den en doofstommen, met vermelding of zij al dan niet onderwijs ontvangen. De gele genheid zal daardoor worden gegeven, oni de zqrgen dier instellingen uit te breiden over hen, die nog zqnder eenig onderricht opgroeien. De regeering wenscht voorts toepassing van het stelsel van telkaarten, in navolging van andere landen. Uit goede bron wordt vernomen, dat eerlang op uitnoodiging van het bestuur van den provincialen bond van R. K. kiezersver- eenigingen in Zuid- en Noord-Holland, het bestuur van den algemeenen bond van R.K. K. kiezersvereenigingen in Nederland eene samenkomst zal houden met voornoemden bond, teneinde maatregelen te beramen, die strekken het verzet tegen de ontworpen le- gerorganisatie zoo algemeen mogelijk te doen zijn. Op last van de justitie te Breda, is dopr de mafechaussée uit Tilburg te Rotter: dam gearresteerd zekere B., qit-Tilburg, die op het punt stond met zijn gezin naar Eq- geland te vertrekken. Hij had zich schuldig gemaakt aan verduistering, door zich eene som geld, die hij ontvangen had voor den aankoop van meubelen, toe te eigenen. De

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2