Nummer 54. Zondag 7 Juli 1889. 12e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. Frankrijk. Spanje. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau va* A.DOLÏ Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Geen dag zonder schandaal schijnt tegenwoordig in de Fransche Kamer het wachtwoord te wezen, en ook Woensdag hield men zich weer daaraan. Het begon er mede, dat de afgevaardigde Laferrière aan het bureau der Kamer het recht betwistte hem mededeeling te vragen van stukken, die hij als rapporteur eener commissie van enquête onder zich heeft. Hier uit ontstonden onstuimige tooneelen, waarbij verscheidene ledeD tot de orde werden ge roepen. Baudry d'Asson wierp zich op den minister Rouvier en moest door de kamer knechts van hem worden afgehaald, terwijl de knechts daarna den afgevaardigde Sevestre moesten vasthouden, die zich op de linkerzijde wilde werpen. Rouvier verweet aan Laferrière in zijn rapport te concludeeren tot eene transactie, waarop Laferrière wilde antwoor den, doch toen belette de linkerzijde hem het spreken. Nadat dit zoo eenigen tijd had voortge duurd, werd de discussie gesloten en de behandeling der begrooting hervat. Men vraagt zich af waartoe dergelijk geheel over bodige incidenten en zeker ganschelijk over bodige schandalen eigenlijk dienen moeten en komt tot de slotsom, dat ze het werk moeten wezen van enkele rumoermakers, die er belang bij hebben de Kamer in discrediet te brengen. Zeker is het evenwel, dat ieder tegenwoordig buitengewoon prikkelbaar is. Een geluk maar, dat scènes weinig kwaad stichten en de tentoonstelling kalm, als ge beurde niets, zijnen gang gaat. Waddington, de gezant te Londen, heeft met lord Salisbury een conferentie gehad over de conversie der Egyptische schuld. Hij legde eene nota over van de Fransche re geering en verklaarde het standpunt, dat Frankrijk in deze handhaafde. Lord Salisbury achtte de voorstellen van Frankrijk onaan nemelijk. Waddington zeide, dat zijne regee ring tot geenerlei concessie bereid is, zoodat de onderhandelingen over dit punt, hoewel niet officieel, toch feitelijk zijn afgebroken. t Baart groot opzien, dat om den stand der onderhandelingen met Zwitserland in het juiste licht te stellen, in den Reichsanzeiger drie nota's van den rijkskanselier aan den gezant von Bulow, van 5, 6 en 26 Juni wor den openbaar gemaakt. In de beide eerste wordt het optreden der Zwitsersche overheid tegenover de aan Duitschland vijandige re volutionaire partij behandeld in verband met de Zwitsersche onzijdigheid, terwijl in de laatste wordt aangetoond, dat de Zwitsersche regeering art. 2 van het vesligingsverdrag van 27 April 1876 eenvoudig niet uitvoert. Door de nota van het lid van den Bondraad Droz is voor de eerstemaal deze niet nakoming principeel en officieel geconstateerd. Wegens deze officieele weigering om het vestigingsver drag uit te voeren, zou Duitschland dit reeds aanstonds als vervallen kunnen beschouwen; het geeft echter, met het oog op de gevolgen voor de ingezetenen van beide landen, de voorkeur aan den weg van opzegging, waartoe de gezant nadere machtiging verkrijgen zal. Zonder de zekerheid dat elke plaatselijke overheid in Zwitserland zich houden zal aan de door Zwitserland gesloten internationale verdragen, zou Duitschland er geen belang bij hebben, naar eene aanvulling te streven van de leemte, welke door de opzegging van het vestigings-tractaat zou ontstaan. De geruchten, dat de Paus voornemens zou wezen Rome te verlaten, die in de laatste jaren niet van de lucht waren, houden in de laatste dagen bijzonder sterk aan. Het wordt nu weer gelijktijdig uit Rome en Madrid, aan de Londensche Standard geseind, onder bijvoeging, dat Z. H. van plan zou wezen zich metterwoon te vestigen in het Spaansche koningrijk. We kunnen niet anders doen dan het be richt mededeelen zonder voor de waarheid in te staan. Terwijl in Triest den consul-generaal Du- rando een adres van vertrouwen wordt ter hand gesteld vanwege de Italiaansche kolonie aldaar en Crispi in de Kamer al 't mogelijke doet om de gemoederen tegenover de han delingen van Oostenrijk in zake pleizierrei- zigers naar Triest, kalm te houden, hebben een 18tal radicale vereenigingen in Italie's hoofdstad een permament irredentistisch co mité gevormd, dat door alle middelen een nationale beweging moet wekken ten gunste van het recht van Italië op Triest enTrente en ten gunste van de onderdrukte broeders. Allerwege zullen meetings worden gehouden en inschrijvingen geopend. Een drietal afge vaardigden nemen zitting in het comité. De handhaving van den consul Durando en de houding van de regeering werden af gekeurd. In het belang van de onderlinge goede verstandhouding tusschen Oostenrijk en Italië is dit gewis niet. De commissie voor het budget van de Oostenrijksche delegatie heeft zonder beraad slaging de buitengewone begrooting voor de bezetting van Bosnië en de Herzogowina goedgekeurd. De commissie heeft verder de nog over gebleven titels der buitengewone oorlogsbe- grooting in behandeling genomen.Ten aanzien van de oprichting van 14 nieuwe batterijen van zwaar geschut verklaarde de minister van oorlog, dat het dringend noodzakelijk is dat het aantal stukken geschut op de met de artillerie van andere legers overeenstem mende hoogte gehouden wordt; in het bij zonder op dit gebied mocht men, zonder ernstig gevaar, niet inferieur blijven. Verder heeft de minister ook de noodzakelijkheid aangetoond van de vorming van een derde bataljon in het spoorweg telegraafregiment. Ten aanzien van het militaire strafrecht be staan er tusschen de ministers nog een aantal punten van verschil, zoodat de minister op de difinüieve regeling van dit vraagstuk nog niet in de naaste toekomst het vooruitzicht openen kon. De zoo herhaaldelijk aangekondigde zalving van Alexander van Servie tot koning heeft te Kraljowa plaats gehad onder tal van plechtigheden en in tegenwoordigheid van den Russischen gezant in speciale op dracht van den czaar. Deze officieele verte genwoordiging baarde te meer opzien, omdat den leden van het corps diplomatique was aangezegd, dat zij niet konden worden uit- genoodigd wegens gebrek aan goede verblijf plaatsen. Wel is Ruslands czaar peter over de jonge koning, maar de ontvangst, den gezant bereid, is wat al te luisterrijk. Met 101 schoten werd de kroning begroet onder een buitengewoon enthousiasme van de bevolking, en het eerste telegram van geluk- wensching kwam van Oostenrijks keizer. De uit Novibazar gemelde onlusten schijnen niet veel te beteekenen gehad te hebben, want de Servische regeering heeft de troepen reeds teruggeroepen van de grenzen. cesse Henriettedie 's ochtends 6 uur naar Dover is vertrokken naar Ostende is teruggesleept tengevolge van een defect aan de machine. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voorgekomen. De Engelsche kolonel Wodehousede Egyptische troepen commandeerende, heeft te Argum bij Wady-Halfa de dervishen aan gegrepen en hen overwonnen na een bloedig gevecht. De dervishen hebben 500 man doo den en gewonden achtergelaten; de Egypti sche troepen verloren 70 man aan dooden en gekwetsten, waaronder twee Engelsche officieren, die verwond werden. Kolonel Wodehouse heeft den vijand nagejaagd. De procureur-generaal Quesnay De Beau- repaire heeft een vervolging ingesteld we gens laster en beleediginghem door de „Cocarde" en „l'Eclair" aangedaan. Beide bladen beweerden daarop dat de correctio- neele rechtbank niet bevoegd was deze zaak te behandelen en dat zij voor het hof van assisen gedaagd moesten worden. De cor- rectioneele rechtbank heeft zich echter wel bevoegd verklaard zoodat de zaak binnen veertien dagen aan de orde zal ko men. Een der meest bekende leden van de reactionnaire partij te Nimes is den graaf van Parijs een prachtig geschenk gaan aan bieden bestaande in twee fauteuils met kostbare tapisseriewerken. Men zegtdat deze fauteuils oorspronke lijk bestemd waren voor generaal Boulanger, maar, of hij Frankrijk verlaten heeft vóór dat hij de rekening betaald heeftof dat men oordeelde dat hij dit eerbewijs niet meer verdiende is niet met zekerheid te zeggen dit is echter een feit, dat de bestemming dier prachtstukken onverwacht veranderd is, en dat men eenvoudig de roode anjelier, welke tot symbolich ornament aan de stoelen was aangebrachtverwisseld heeft voor leliën. Op deze wijze heeft men van een boulangistischen stoel een orleanistischen gemaakt. In een mijn te Saint-Etienne heeft een ontploffing van mijngas plaats gehad. 300 personen bevonden zich tijdens de catastro phe in de diepte, van welke nog weinig le vend zijn bovengebracht. Het anntal dooden is belangrijk. Twee ingenieurs, Buisson en Desjoureux die onmiddellijk zijn afgedaald om het reddingswerk te regelen zijn het slachtoffer hunner hulpvaardigheid gewor den. Zij hebben ernstige brandwonden be komen. Gounoddie zich belastte met het componeeren van de cantate voor het eeuw feest der omwenteling, welk muziekstuk uit gevoerd moet worden bij de uitreiking der op de tentoonstelling toegekende prijzen heeft van die taak afgezien omdat hij niets kan maken van den daarvoor bestemden tekst. Die tekst, een gedicht „Quatre-vingt- treize van Gabriel Vicairewerd bij. den uitgeschreven wedstrijd uit 170 andere ge kozen door een commissie van prijsrech- techterswaartoe mannen behoorden als Coppéede Banville Richepin Doucet. Barbier, HalévyMeillacenz. Bij den wedstrijd voor het muzikaal gedeelte der can tate werd geen der inzendingen bekroond en de componist van „Faust" nam toen dit werk op zich. Wat nu te doenweet men nog niet. De gezant van Spanje bij den Pauselijken Stoel is weder naar zijn standplaats ver trokken na herhaalde conferentiên met Sa- gasta. Groizard was gekomen met opdracht zijne regeering te polsen over het verleggen van den pauselijken zetel naar Spanje. De eerste minister heeft den gezant zijne in- structiën gegeven, en hem gewezen op het gevaar, dat er voor Spanje in gelegen was het geëerbiedigd hoofd der kerk voortdurend te huisvesten, daar de inwendige rust hier door in gevaar gebracht zou worden, onge rekend de verhouding waarin Spanje te genover het buitenland zou komen. De gezant heeft echter een eigenhandigen brief van de koningin-regentes medegenomen met de verklaring, dat het der Spaansche regeering steeds een eer zal wezen den Paus als gast te ontvangen. Uit Ostende is telegrafisch bericht ont vangen dat de Belgische mailboot »Prin- In 1867 werden te Parijs 2069 paarden 59 ezels en 24 muilezels geslacht en hun vleesch als voedingsmiddel verkocht. Van jaar tot jaar klom dat aantal, tot het in 1888 17256 paarden, 246 ezels en 43 muil ezels bedroeg. Het cijfer gedurende al die jaren was 266312 paarden, 8971 ezels en 677 muilezels. Hierbij moet echter in het oog worden gehouden, dat gedurende het tweede half jaar van 1870 en het eerste van 1871 tijden van betrekkelijken hongersnood vanwege de belegering en de heerschappij der commune, 64362 paarden, 635 ezels en 3 muilezels tot voedsel werden gebruikt. Volgens den heer Decroixaan wien de Revue Scientifique deze opgave verschuldigd is, staan 4 kilogram paardenvleesch in voe dend vermogen gelijk met 5 kilogr. rund- vleesch. In het Lagerhuis legde de heer Smith twee koninklijke boodschappen ter tafel, houdende verzoek van de koningin aan hare „trouwe Gemeenten" om eene „passende en toerei kende" toelagelo. aan Harer Majesteits oudsten kleinzoon, prins Albert Victor Chris tian Edward2o. aan Harer Majesteits klein dochter prinses Louise Victoria Alexandra Dagmar, met het oog op haar aanstaand hu welijk met den markies van Fife. Na het voorlezen dezer boodschappen kondigde het lid Labouchère aan, dat hij de gevraagde toelagen zal bestrijden, indien niet vooraf de toegezegde commissie van onderzoek ter zake ran toelagen aan leden van het konink lijk huis benoemd mocht zijn geworden. Aan den Shah van Perzie is een ont bijt Guilhall aangeboden. In eene aldaar door lord Salisbury gehoudene toespraak zeide hij tot den Shah dat Engeland aan Perzie kracht en welvaart toewenscht. Wij willen, zeide hij verder, enkel veroveringen op het gebied van handel en nijverheid, en dat is niet enkel het belang van England, maar het belang van de geheele wereld. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat de Engelsche admiraal Freemantle de stoomboot „Neara", welke de Duitsche expeditie tot ondersteuning van Emin pacha heeft over gebracht, in beslag genomen en hare stoom werktuigen onbruikbaar gemaakt heeft, op grond dat de blokkade der Oostafrikaansche kust allen aanvoer van krijgsbehoeften, niet bestemd voor den sultan of voor de besturen der Europeesche koloniën, verbiedt. Formeel is tegen deze toepassing der blok kade niets in te brengen, want de Duitsche expeditie is eene zaak van particulieren. Maar het maakt toch een zonderlinge indruk dat een Engelsche vlootvoogd aldus te werk gaat tegenover een onderneming, waar de hoogst geplaatste personen in Duitschland toe mede werken, en welke tot bestrijding van den slavenhandel strekt. De Post noemt de verspreide geruchten over het aanstaande bezoek van den czaar en eene voorgenomen samenkomst van den czaar met den keizer van Oostenrijk uit de lucht gegrepen en „een leugenachtige beurs- manoeuvre, bestemd om het verblind ver trouwen in de Russische fondsen in stand te houden." Het blad bestrijdt daarbij ten krachtigste het kunstmatig gekweekte opti misme omtrent de Russische waarden als kapitaalbelegging. Door hetzelfde blad wordt het bericht omtrent eene verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales met prinsesVictoria volkomen ongegrond genoemd. De Post vestigt de aandacht op de voortdurende aanwezigheid van den Engelsche gedelegeerden der Samoa-conferentie, en ver- De Echo van het Zuiden, Waalw(jksclie en Langstraatsdii) Courant,

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 1