Italië. Oostenrijk, Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. Handelsberichten. Zondag 14 Juli, Kermis te Waalwijk. Weerkundige waarnemingen Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. De Wereldtentoonstelling te Parijs. moedt dat dit samenhangt met voorbereidende gedachtenwisselingen, welke de quaestie der gemeenschappelijke machtssfeer betreffen. Zondagmiddag geraakte van den trein van Mainz naar Mannheim bij Larnperthein de achterste wagen los, waarop hij terstond omsloeg. Drie Amerikaansche dames en vier kinde ren, die er in zaten, werden hevig door elkander geschud en door de verbrijzelde ruiten gewond, doch konden dienzelfden avond hun reis naar Baden-Baden nog voort zetten. Het proces tegen de leveranciers aan het leger, Wollank en Hagemann, is afge- loopen; laatstgenoemde is tot vijf jaren ge vangenisstraf en tot verlies gedurende vijf jaren van zijn burger- en burgerschapsrechten veroordeeld, eerstgenoemde heelt anderhalf jaar gevangenisstraf bekomen. Het nieuwe Italiaansche strafwetboek is thans door koning Humbert geteekend. Het zal nu over zes maandendus 1 Januari 1890, in werking treden. In het geheime consistorie, Zondag ge houden, heeft de Paus als zijn opvolger aanbevolen kardinaal Lavigerie en dit met het oog op de moeielijke tijden, die voor de kerk aanbreken bij den worstelstrijdwaarvoor Europa zich wapent. Nog deelde de Paus mede,dat hij maatregelen had genomen om naar Spanje te vertrekken bij het uitbreken van een Europeeschen oorlog; hij vertrouwde, dat dit land zijne neutraliteit zal weten te hand haven, en de geloovigen aldaar hem die toe wijding zouden betoonenbenoodigd voor zijne hooge roeping en die hij nu in Rome mist. ROME, 5 Juli. In katholieke kringen is men zeer verontwaardigd over het antwoord, doorCrispi gegeven aan een zijner vrienden,die hem sprak over het vermoedelijk vertrek van den Paus uit Italië. Crispi heeft ver klaard, dat hij zich in het minst niet zou verzetten tegen het vertrek des Pausen. Indien Leo XIII Rome wenscht te verlaten, zal hem de eer bewezen worden, aan zijne waardigheid verschuldigd, terwijl de regeering zal instaan voor de veiligheid van zijn persoon, zoolang hij zich op Italiaansch grondgebied bevindt. Aan het parlement zou hij onmiddellijk na het vertrek voorstellen de kunstschatten van het Vaticaan tot nationaal eigendom te ver klaren. De tarweoogst is gemiddeld, wat de hoe danigheid betreft; wat de hoeveelheid aangaat, is hij niet overal gemiddeld, omdat op vele plaatsen het koren van den hagel heeft ge leden. De uitvoer zal nauwelijks de helft kunnen bedragen van dien van het vorige jaar. De vooruitzichten voor den oogst van rogge en gerst zijn niet minder ongunstig. over de Maand JUNIte Waalwijk. Gevallen regen 28 millimeter. 5 regendagen 7. 9. 10. 24. 27. De meeste regen viel 10 Juni, 12s/.itnm. minste „27 Donder en bliksem of weerlicht 7. 9. 10. 24. 27 en 28 Juni. Windkracht Vio alleen 10., 19. 20 en 30 Juni 2/10 d 3/10. Windrichting N. 14. 20, 21. 29 Juni. O. 1 2 6 7 23 26 Juni. Z. niet. W. 4 en 10 Juni, N.-O. 5, 16 19, 24, 27, 28, 30 Juni. N.-W. 8, 11, 12 15, 22, 25 Juni. Z.-O. 3 Juni. Z.-W. 9. 13. Juni. Aan het postkantoor, te Waalwijk, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juni 1889, Ingelegd f2217,95. Terugbetaald f3551,03. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 811. Noordbrabantsclie stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juni 1889. OpbreDgst personenvervoer f 1878.60 goederenvervoer 1779.77 postvervoer 166,68 Diversen In Juni 1888 lotaal f 3825.05 f3461,74 Waalwijk en Bezooienop ile zaal Musis Sacrum 1. Aubade. de Vliegh. 2. Ossian Beschnidt. 3. 4. Saüls Lierzang. Govaert. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, des midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van WAALWIJK, 6 Juli 1889. De WelEerw. heer L. Loeff, priester van het seminarie, is door Z. D. H. mgr. A. God schalk benoemd tot kapelaan te Raamsdonk. Tot leden van gedeputeerde staten voor Noordbrabant zijn herkozen de heeren A. van der Steen, jhr. Jos. de la Court, mr. L. A. N. Gerrits en T. A. Wolterstot buiten gewoon lid de heer J. Bluyssen. Tot lid van de bijzondere commissie voor de waterschappen is bij derde stemming gekozen de heer M. L. Mommersteeg met 29 stemmen. De heer mr. J. A. Loeff be kwam er 26. Ten aanzien van het aangeboden ontwerp tot oprichting van een waterschap over de rivier „de Raam," werd naar aanleiding van de bijzondere commissie voor de waterschap pen, besloten de stukkeu aan ged. staten te rug te zenden, met verzoek den hoofdinge nieur van den prov. waterstaat op tc dragen, een nieuw ontwerp in meer beperkten zin op te maken. Voorts werd besloten, de herziening der próv. reglementen van politie aan te houden tot de aanstaande najaarszitting. In de gisteren gehouden vergadering der provinciale staten is besloten de door gede puteerde staten aangeboden rekening en ver antwoording over de dienst 1887 goed te keuren. Bij de behandeling der begrooting van enk. prov. en huishoudelijke uitgaven voor den dienst van 1890 wees het lid Van der Biesen op den gunstigen toestand der pro vinciale financien. De behoefte aan aanleg van kunstwegen op groote schaal bestaat niet meer, en hij achtte derhalve den tijd gekomen om nogmaals met ernst te denken aan den aanleg van een kanaal, waarvan vroeger in deze vergadering sprake is geweest, uitgaan de van de Zuid-Willemsvaart loopende in de richting van TilburgBreda en zich ontlas tende op een of ander punt aan den Moer dijk. Op zijn voorstel werd met algemeene stemmen besloten een post van f 2000 voor het doen van een voorloopig onderzoek voor dit kanaal op de begrooting uit te trekken. Voorts werd besloten Op de begreoting van 1890 te brengen de aanvrage om subsidie voor het teekenonder- wijs ten behoeve der teekenscholen in de gemeenten 's Bosch, Helmond, Breda, Waal wijk Heusden Eindhoven Grave Ooster - houtZevenbergen Roosendaal en Waspik tot een gezamenlijk bedrag van 40U0. Toe te staan o. a. de jaarlijksche subsi- dien aan De Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw 1000. Het Instituut voor blinden te Grave f 1000. Gisteren is alhier een paard, lijdende aan kwaden droes, onteigend en afgemaakt. De heer Brunt, rijks-veearts te 's Gre- velduin-Capelle, noemt in een ingezonden stuk aan het N. v. d. D., het ook door ons overgenomen bericht, betreffende twee aan miltvuur gestorven runderen in eene weide onder Dussen, van den heer H., te 's Gre- velduin-Capelle in zooverre bezijden de waarheid, dat slechts bij een der gestorven runderen miltvuur is geconstateerdterwijl 't andere, dat voor ongeveer 6 a 8 weken is gestorven, door hem persoonlijk onderzocht, aan eene niet in de termen der wet vallende ziekte bleek geleden te hebben. Met 1 Augustus a. s. zullen de dienst uren der rijkstelegraafkantoren op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen in deze provincie geregeld zijn als volgt Van 812 uren voor- en van 13 en 78 namiddags 's Bosch; Van 8 tot 9 ure voor- en van 1 tot 2 en 7 tot 8 uren namiddags Bergenopzoom, Breda, Eindhoven,Helmond, Rozendaal en Tilburg; Van 8 tot 9 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddags Asten, Boxmeer, Geertruidenberg, Geldrop, Gemert, Grave, Heusden, Kaatsheuvel, Kuik, Oedenrode, (Sint) Oosterhout, Oss, Ouden bosch, Oud-Gastel, Raamsdonk, Ravenstein, Veghel, Vlijmen, Waalwijk, Waspik en Ze venbergen. Het bericht uit Dinteloord, over eene onweers- en hagelbui was, naar nader ge meld wordt, overdreven. Te Eist bij Reenen is Donderdagnacht een huis, bewoond door de wed. Renes, af gebrand. Van den inboedel werd bijna niets gered, en mede werd 50 vimmen hout ver nield. Het huis was verzekerd, de inboedel niet. Te Made, bij Breda, is deze week de bliksem geslagen in het huis van den her bergier Melissen, terwijl deze met zijne kin deren en een bezoeker in de gelagkamer zat. Alles werd daar letterlijk vernield, zon der brand te veroorzaken. De herbergier en een in de wieg liggend kind vielen bewus teloos neêr, doch kwamen spoedig weder bij. De bezoeker zat voor het geopende raam de courant te lezen, die geheel stuk gesla gen werdhij zelf bekwam geen letsel. Te Leiden werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstige mishande ling gepleegd door een vader op zijn LOjarige dochter. De onverlaat, te 2 uren in beschon ken toestand thuis komende, herinnerde zich dat zijne voornoemde dochter den dag te voren een kwartje ontvreemd had, nam het slapende kind uit bed en smeet het tegen den grond, daarbij het als een razende schop pende en slaande. De moeder, door het ge schreeuw wakker geworden en ziende wat de ontaarde vader deed, vloog in nachtge waad de straat op en riep om hulp. Al spoedig verschenen er buren en een politie agent, terwijl middelerwijl het meisje de straat op snelde o. a. ernstig aan het hoofd ver wond. Ter verbinding werd zij naar het academische ziekenhuis gebracht, terwijl de vader door de politie in verzekerde bewaring werd genomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt, zoodat hij zich voor den straf rechter zal hebben te verantwoorden. Ontmaskerd Dezer dagen is, zooals men weel, in een der ziekenhuizen te Amsterdam een bedelaar opgenomen, die slechts één arm had en doof stom was. Bij de opneming in het ziekenhuis bleek al spoedig dat de bedrieger wel degelijk in het bezit van twee armen was, maar dat hij den eene zooveel jaren dubbel tegen he'" lichaam gedrukt had, dat hij er voortaan misschien niet veel diensten meer van te wachten heeft. Ten overvloede is verder gebleken dat de bedelaar geenszins doofstom is maar zoo goed hooren kan als de beste. Och, dat de menschen wijs werden en niets meer aan bedelaars gaven Te Dieren ontstond Dinsdagavond brand in de woning en slachterij van Overkamp, in de Lagestraat. Menschen en vee bleven gespaard, en dank de zorg van de goed aan gevoerde brandweer, bepaalde het vuur zich tot dat perceel, hoewel het aangrenzend pand, met riet gedekt, groot gevaar liep. Te Vreeland is een achtjarig dochtertje van zekeren v. d. M. in de schutkolk gevallen en verdronken. Te Vries is het huis van den landbouwer R. Tissing, met den geheelen inboedel aige brand. Niets was verzekerd. Donderdag is te Raalte aangehouden en onder politiegeleide getransporteerd de voortvluchtige commies der posterijen V. D. van het postkantoor Helder. Volgens het Vaderland moet hij een aanzienlijk tekort in kas hebben. Loouopzaiul5 Juli. Loonopzand doet te genwoordig zijn naam eer aan. 't Is al zand, wat men thans ziet er is geen bewijs van voebt meer in den grond. Dor en droog staat dan ook alles in 't veld. De rogge is zoo goed als rijp. Haverboekweit en aard appelen kunnen zich op de meeste akkers niet meer staande houden ze hangen ver lept of verdroogd. De afgemaaide weiden zijn alle verschroeid de afgegraasde gedeel telijk. In den tuin ziet er ook alles droevig uithet weinigedat er nog in staatgaat staan sterven komt er niet spoedig gunstig weerdat is alles weg. Op andere plaatsen heeft men nog een enkelen keer regen gehad, hier heeft in weken geea enkele bui de planten gedrenkt. De groenteverkoopers maken hier goede zakenkomen er opdagen dan zijn ze dadelijk heel hun voorraad kwijt, 't is een lust om te zienhoe hun wagens bestormd worden. Capelle. Thans is wederom een rund van den heer H., tengevolge van miltvuur ge storven. Ook de heer R., heeft aan diezelfde ziekte eene koe dood. Baardwijk, 4 Juli. De collecte voor de dorpen, die door hagelslag geleden hebben, heeft 56,55 opgebracht. Druncn. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat door A. Verhoeven, op een zonderlinge manier een reiger is gevangen. Mijnheer Langbeen was n 1. aan een aflooper of zetlijn terecht gekomen, en vloog met den haak in den bek door het luchtruim, zoover als het touw dit toeliet, tot hij gevangen werd. IX. Aan het einde van den Quay d'ürsay, op onze wandeling rechtsvinden wij eene llollandsche bakkerij, opgericht door den in onze bakkers wereld wèlbekenden ovenbouwer, den heer kaiser, te Amsterdam, en geëxploiteerd wordende dooi de meel- en broodfabriek De Haan, te Amster dam. In het magazijn kunnen we aan nette tafeltjes allerhande smakelijke broodjes en gebakjes eten, we kunnen er versche melk en Hoilandsche likeu ren drinken en verschillende ververschingen ge bruiken. Het is er altijd vol. Oud en jong heeren, dames en kinderen komen er voortdurend even pleisteren. Achter den winkel, of liever achter het maga zijn, ligt de vloer open en heeft men het volle gezicht op de werktplaatszoodat het. publiek voor zijn oogen al de bewerkingen ziet welke meel moet ondergaan om te worden omgezet in broodin beschuit en in allerlei soorten van gebakjes. Deze omstandigheid levert zeker niet de minste der aantrekkelijkheden op, welke de Hoilandsche bakkerij op de bezoekers uitoefent. Op den hoek van den Esplanade des Invalides, achter de bakkerijverheft zich een groote re stauratie: het Palais gastronomique des 4 Tour- nelles. Het ontleent dien naam aan de vier hoek torentjes welke het bezit. Die torentjes loopen van uit den grond op. In' een daarvan is op het gelijkvloers de firma Hulstkamp Zoon Mo- lijn, uit Rotterdam, gevestigd, die er hare likeuren en //Oude Klare* verkoopt. Zij heeft er een Bar ingericht, geheel in zuiver oud-hollandschen stijlzelfs de glazen hebben den smallen breed uitloopenden ouder- wetschen kelkvorm op hoogen voet, terwijl de bediening er geschiedt door Hoilandsche meisjes in Zuid- en Noord-Hollandsch kostuum. De ge- heele installatie is geschied naar de teekeningen van den heer C. H. Eckhardt, te Rotterdam, die zeer gelukkig in zijn arbeid is geslaagd. Dc firma Hulstkamp Zoon en Molijn pakt de zaak in elk opzicht uitmuntend aan. Zoo deelt zij bij duizenden eene Fransche brochure uit betreffende hare inzending en voegt daaraan eene platte grond der tentoonstelling, met aan wijzing der plaats waar haar Bar te vinden is. Thans wandelen wij de Esplanade des Inva lides op, waar wij, na verschillende paviljoenen, dikwerf ware paleizen, te zijn voorbij gekomen, die wij laler nader zullen bezoeken, een gebouw vinden, dat uitsluitend de inzendingen bevat van industrieele inrichtingen, waar de arbeiders deel hebben in de winsten. Het is internationaal, want van dc tweeéénige inzendingen, welke het bevatis de eene eene Fransche, de andere eene Nederlandsche. Elke inzending is geplaatst op eene groote tafel, de eene links, de andere rechts in het lokaal. Die, welke de plaats links inneemt, bevat eene met glas overdekte, getrouwe nabootsing van de nederlandsche gist- en spiritusfabriek, de Neder landsche olielabriek en het Agneta-park, allen te Delft, en onder directie van de heeren J. O. van Marken jr. en F. G. Waller. De hr. Van Marken is, dit is van algemeene bekendheid, niet alleen een onzer grootste indus- triëelen, een man, die een bij ons te land geheel onbekende industrie heeft ingevoerd de Weener gistfabricatieeene industrie die thans bij hem en zijne navolgers aan honderden gezinnen een goed stuk brood verschaft, en waardoor tevens bijna iedereen in Nederland thans een beter stuk brood van zijn bakker krijgt dan vroeger; hij is tevens eeu ware menschenvriend. Zijn rustelooze geest en zijne onvermoeide ar beidskrachten worden tegelijk bezig gehouden door lift najagen naar oplossing van industrieele en van sociale vraagstukken. En wat het op merkelijkste is, de industriëel en de handelsman gaan volstrekt niet onder bij dat onvermoeide pogen om verbetering te brengen in het lot dei- arbeiders. De heer Van Marken doet bij al zijne veelzijdige bemoeiingen en in weerwil eener ge schokte gezondheid, niets ten halve, en vindt zelfs altijd nog tijd om weer iets nieuws te beginnen. Hij en zijn mede-directeur, de heer Waller, een jeugdige maar hoogst bekwame technoloog, evenals de heer van Marken zelf is, zelfs de eerste in ons land die dezen titel aan de school te Delft verwierfexposeeren hier niet als gistof spi ritus of als oliefabrikanten. Er is geen spiertje gist, geen druppel alcohol of olie op de tentoon stelling van hen te vinden. Hunne deelneming aan den vredelievenden inter nationalen kampstrijd op elk gebied, door de Fransche regeering hier thans geopend, heeft geene uitbreiding van clientèle, van handelsrelaties ten doel, geen zucht naar winstbejag en grondslag. De heeren willen er geen zaakje van maken. Daarom ook mogen wij langer bij hen stilstaan dan anders wellicht het geval zou zijn. De Gist- en Spiritusfabriek en de Oliefabriek treden bier alléén op als industriëele inrichtingen, welke zich tevens het lot barer werklieden op ernstige wijze aantrekken; als inrichtingen welke dat lot zooveel in haar vermogen is wenschen te verbeteren. Ten voorbeeld, ter navolging van anderen laten zij alleen zien hoe zij werken en welke uitmuntende uitkomsten zij met de toepas sing van hun stelsel verkrijgen. Zij beoogen eene geheele omwenteling te brengen zoowel in het leven der fabrieksarbeiders, als in de verhouding tot dusverre bestaande tusschen die arbeiders en de patroons. Zij wenschen de oplossing der groote sociale kwestie een stap nader te brengen, en het moet gezegd worden dat zij daartoe een uit muntenden weg bewandelen. De heeren van Marken en Waller ontvingen bij herhaling de bakkers te gast. Welnu, laten zij thans eens oaze groote industrieelen te gast vra gen en ook aan dezen eens toonen hoe hun me- canisme in elkaar zit. Thans tot hunne inzending, die bijna geheel en al aan de fabriek te Delft gemaakt is, terugkee- rende, moeten wij zeggen dat zij uitmuntend is geslaagd en de algemeene aandacht der bezoekers trekt. Een enkel woord van lof mogen wij tenslotte niet onthouden voor de medewerking aan de samenstelling der keurige afbeeldir.g door me vrouw van Marken, die haar echtgenoot in zijn zooveel omvattenden arbeid steeds onvermoeid ter zijde staat. Senior. "V/AALWIJK", 4 Juli. De jaarmarkt werd zeer druk bezocht. De handel in hoornvee was vlug bij redelijken aanvoer. Kalfkoeien f 105,a 270, Kalfvaarzen f 102,50 a f185. Varkens f6,a f 12.25. Weilammeren f0.a 0. Ter botermarkt aangevoerd 511 KG., verkocht van fl,25 a 1.35 per KG. Bieren f3.a 4,per 1U0 stuks. In granen voor consumptie bestaat tamelijk goede vraag aan vorige prijzen. Voortdurend blijft de handel in leder flauw gestemd. Alleen goed beleerd zooi- leder in de zware wichten en prima licht is aan gesouteneerde' prijzen bij matige par tijtjes te plaatsen. Overjarige schors zonder handel. Nieuwe prima waar f3.50 a f3.85 per 65 KG vrij stroom met eenige afdoeningen. AMSTERDAM, 5 Juli. Bericht van ide makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTElt. Huiden. In de afgeloopen week zijn af gedaan per diverse schepen 1503 Padang runder.

Echo van het Zuiden | 1889 | | pagina 2